500 300 25 Recordverkoop De les uan Cocarno. No.95i 74e Jaargang; 1936; WOENSDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E628T 22 APRIL Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Sel»eurUni$«ew nan Jew Jafl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOORDE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Absolute neutraliteit voor Nederland geboden. De gevaren van internationale verdragen. Ontegenzeggelijk is het een feit, dat het Locarno-verdrag van werkelijk groote be- teekenis is geweest voor het behoud van den vrede en wanneer wij hier zeggen, dat het van groote beteekenis voor den vrede is geweest dan bedoelen wij daar niet mede, dat thans de uit het verdrag voort vloeiende verplichtingen zijn verdwenen, immers ondanks de eenzijdige opzegging van Duitschlands zijde blijven de verplich tingen, welke de andere partijen tegenover elkaar hebben, onverminderd voortbe staan doch wij vermeenen dat tenge volge van de verplichtingen, die Frankrijk op zich heeft genomen naast die van het Locarno-verdrag, dit laatste gevaarlijk werd voor het behoud van den vrede in ons deel van Europa. Vanaf het oogenblik, waarop Frankrijk op duidelijk uitgesproken wijze toenadering tot Sovjet-Rusland is gaan zoeken, heeft men dit in leidende kringen in België be grepen en hoewel men in België geen moge lijkheid zag om de gevaren, die voortaan aan Locamo verbonden waren te ondervan gen, is toch vanaf dat oogenblik de tegenzin tegen het Fransch-Belgisch militair accoord toegenomen en hebben zich ook verschillen de leidende politieke persoonlijkheden bij de actie 'tegen dat accoord aangesloten, e m Wanneer men vraagt of de. Fransch- Russisehe overeenkomst in.strijd is met hét locarno-verdrag, dah moet men, zich Jarj. het beantwoordèn van die vraag niet stel len op juridisch standpunt, maar met mili taire oogen moet men de militaire conse quenties der beide verdragen bezien. Op grond van de Fransch-Russisclie over- eenkolnst is Frankrijk verplicht Rusland onmiddellijk bijstand te verleenen, ook in dien de Volkenbondsraad geen aanbeveling geeft of niet tot eenstemmige uitspraak komt. Dat wil dus zeggen, dat wanneer in den Volkenbondsraad Frankrijk Duitschland „aanvaller" zou noemen, terwijl alle an dere leden Rusland als zoodanig zouden aanduiden en er op die wijze geen eenstem mige uitspraak is, dan is Frankrijk toch nog verplicht tot onmiddellijken bijstand. Hoewel een dergelijke uitspraak natuurlijk heel weinig waarschijnlijk is blijkt hier toch wel uit, dat wanneer het maar eenigs- zins mogelijk is om den schijn van „aan valler" op Duitschland te werpen, de Duit- schers bij een Duitsch-Russiseh conflict zeer ernstig rekening moeten houden met een Franschen aanval in den rug. De militaire consequenties van de Fransch-Russische overeenkomst zijn dus, dat bij het uitbreken van een Duitsch-Rus- sisch conflict, Frankrijk onmiddellijk geheel of gedeeltelijk zal mobiliseeren, en Duitsch land maatregelen moet nemen ter verdedi ging- tegen een mogelijken Franschen aan val. Deze maatregelen moeten dan bestaan in het samentrekken van troepen aan den Rijn. Maar (en nu nemen wij een oogenblik aan, dat Duitschland het verdrag van Lo carno officieel had opgezegd) daardoor zou Duitschland op een voor dit land zelf zeer gevaarlijk oogenblik het Locarno-verdrag schenden, terwijl die schending dan boven dien niet zou kunnen bestaan in het be trekken van „vredesgarnizoenen", doch in het bezetten van alarmstellingen met strijd vaardige troepen,waardoor die schending dan ook noodwendig een veel ernstiger ka rakter zoli hebben dan thans en op grond van artikel 2 van het Locarno-verdrag aan Frankrijk en België onmiddellijk het recht zou geven, zonder nadere goedkeuring van den Volkenbond of van de garanten van het Locarno-verdrag, Duitschland binnen te rukken. ©90 Nu is in België gedurende de laatste maanden zelfs de vrees ontstaan, dat voor België onder bovenvermelde cmstandighe- den geen keuze mogelijk zou ziin, maar dat men tengevolge van het Fransch-Belgische militaire accoord, of men zou willen of niet, onvermijdelijk meegesleept zc«u worden m elk militair optreden van Frankrijk tegen Duitschland. Wanneer men de zaak op deze wijze ziet, dan is wel duidelijk, dat het Locarno-ver drag niet langer kon beschouwd worden als bij te dragen tot versterking van den vrede in dit deel van Europa, zooals nog twee jaar-geleden onze minister van -bui- 'tenlandsche zaken, van oordeel was blijkens de Memorie van Antwoord aan dë Eerste Kamer. In. het bijzonder voor België, dat volgens het Locarno-verdrag ook de on schendbaarheid van de Fransch-Duitsche grens gerandeert, was het Locarno-verdrag een gevaar geworden, omdat het de mogelijkheid van neutraal blijven in een Fransch-Duitsch conflict uitsloot. De les, die wij hieruit kunnen leeren, is, dat kleine landen als Nederland en België zijn, angstvallig moeten waken om niet door het aangaan van verbintenissen met groote mogendheden in den doolhof der machtspolitiek verzeild te raken. Nederland moet volharden bij zijn be proefde neutraliteitspolitiek, volgens welke het tegenover niemand garanties op zich neemt en ook van niemand garanties aan; vaardt Maar niet op woorden al'een kan die neutraliteitspolitiek steunen, want de neu- traliteits rechten worden zeker met voeten getreden, indien de neutraliteits- plichten niet op duidelijk zichtbare wijze worden nagekomen. Tengevolge der ontwikke'ing van de moderne techniek die overrompelingen te land en in de lucht mogelijk maakt op een schaal als nimmer te voren, brengt onze neutraliteitswil mede, dat warn eer wij niet wenschen, dat anderen ter verzekering van eigen veiligheid zich voor verdediging ;n- richten op onzen bodem, wij moeten zorgen voor een paraatheid, die ook op dergelijke overrompelingen is berekend. Voorstel aan den gemeenteraad, Door Burg. en Weth. is nog het volgende Voorstel aan den gemeenteraad gedaan De heer P. Bliek, alhier, wenscht als eigenaar van het perceel Walstraat no. 31 hoek Groenewoud, het daarbij behoorende pothuis met den grond, waarop zich dit be vindt, aan de gemeente in eigendom af te staan tegen het kosteloos aanbrengen van eenige herstellingen aan en een privaat met closetinrichting in genoemd pand. De commissie voor de gemeentewerken, die deze aangelegenheid in haar vergade ring van 21 April jl. heeft behandeld, geeft hl overweging dit aanbod te aanvaarden. Aangezien wij het in het belang der ge meente achten, dat genoemd pothuis wordt verwijderd en de grond, waarop zich dit be vindt, bij het Groenewoud wordt getrokken, hetgeen het verkeer ter plaatse zal ten goede komen, hebben wij de eer U voor te stellen het verzoek van den heer Bliek voornoemd in te willigen. Uitreiking diploma's Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Toen de leerlingen der hoogste klasse van bovengenoemde inrichting zich gisteravond in een der leslokalen hadden vereenigd, nam de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman het woord om het welkom toe te roepen aan de aanwezige leden der com missie van toezicht, aan de heeren directeur en leeraren der inrichting en de scheidende leerlingen. Spreker noemde het een belang rijken avond èn voor de school èn voor de leerlingen, die allen 't waren er 34 geslaagd zijn, waarvan 7 met lof. Een leer ling dezer klasse had, door veelvuldig ver zuim, het examen niet afgelegd. Spreker noemde het een prestatie den beelen winter hard te werken gedurende de avonduren en dat eenige jaren achtereen en wenschte hun die daardoor hun diploma hadden verwor ven, namens commissie en leeraren geluk. Hij wees op de noodzaak om naast de' p'rac- tijk ook het theorètisch gedeelte onder de knie te krijgen, dat spreker vergeleek bij een waardepapier, waarvan de opbrengst op het oogenblik wel niet zoo veel waarde heeft, maar die door de toekomstige verbe tering in den maatschappelijken toestand nog wel zal oploopen. Hierna reikte spreker met een toepasselijk woord en een specialen gelukwensch aan degenen, die een prijs had den gekregen, de diploma's uit aan Afdeeling timmeien: J. A, Dobbeaaar, A. van Eek, M Gunst (met extra lof), Joh. Klaassen, Adr. Kole (met lof), W. J. Louwerse, H. Louwerse, L. J. v. d.-Mbst, Joh. Post, W. Roelse, A. J. de Smit (met lof), J. P. de Vries, allen te Vlissingen en A. v. d. Vrede te Oost- en West-Souburg. Afdeeling bankwerkers: K. ten Hacken (met lof), G. P. Heyman, J. J. de Jong (met lof), J. A. de Nooijer, H. Nagtegaal, J. de Ruijter, A. W. J. Rietber gen, P. Sinke, M. Swennen, P. Schot, C. van Wijnen, J. H. E. Woltering, allen te Vlis singen, W. Huson (met lof) te Oost- en West-Souburg en A. P.. Wielemaker (met lof) te Koudekerke. Afdeeling schilder en: J. Eversdrjk en J. Houmes, beiden te Vlissin gen. Afdeeling scheepmakers: W. M. Janssen te Oost- en West-Souburg, I. de Jonge, J. A. Martens, H. J. Tax en J. J. v. d. Pas, allen te Vlissingen. Aan hen', welke met lof zijn geslaagd, werd een boekwerk als prijs toegekend. Daarna richtte spreker zich speciaal tot de leerlingen, die haast in het zicht van de haven, na 5-jarige studie aan de. inrich ting gestrand waren, maar die op hun besluit om het laatste jaar n;et meer mee te maken, teruggekomen waren en na Janu ari zoo hard hadden gewerkt dat ook zij het diploma nog konden beha'en, dank zij de speciale hulp der leerkrachten. Hij wees op de hooge waarde van het diploma en gar allen dén dringenden raad niet stil te staan, maar. verder te. studeeren, waarbij hij eenige inrichtingen voor verdere studie noemde. Met de hoop uit te spreken, dat het hen goed mocht gaan en dat ze een aangename herinnering aan de school mochten bewaren, eindigde de heer Edelman zijn toespraak tot de leerlingen. Een speciaal woord van dank bracht de wethouder van onderwijs aan heeren directeur-en leeraren voor den tijd, de moeite en -opoffering gegeven in dienst der ohtwikkèMg v an- jeugdige arbei ders, waarbij hij nog even herinnerde aan den arbeid van den vorigen directeur, den heer J. de Wilde en diens opvolger, den heer Wa genvoórde gelukwenschte met het zoo ger lukkig slagen na de 1ste étappe. Ook richt te hij een- woord van dank tot de groote lichamen, die, door financieeleu steun het mogelijk hebben gemaakt, den wintercursus langer te kunnen laten duren. De directeur, de heer Wagen voorde, zegde namens het onderwijzend peisoneel dank voor de waard.eerende woorden van den wethouder. Hij bracht voorts een woord van dank aan de leeraren en aan de leerlingen voor de prettige samenwerking. Tenslotte bedankte de leerling M. Gunst, met eenige welgekozen woorden, heeren directeur en leeraren, voor de moeite, aan hen besteed. „Vestigingselschen". Over bovenstaand onderwerp werd voor de Christ. Middenstandsvereeniging gister avond in het Concertgebouw door den heer J. de Poorte, accountant te Middelburg, een rede gehouden. Na opening op de gebruikelijke wijze dooi den voorzitter, den heer P. I. Hamming, en welkomstwoord, verkreeg de heer De Poor te het woord, die begon met te zeggen, dat het niet zijn bedoeling is veel te zeggen over het betreffende wetsontwerp, doch meer over hetgeen noodig is om een bedrijf te vestigen. Om over te gaan tot het oprichten van een zaak, behoort in deze tijden een flinke dosis moed. Allereerst behoort men een goed zakenman te zijn. Het is niet genoeg, dat men de zaak van vader erft. Wanneer men niet dezelfde bekwaamheden bezit hoort men al spoedig in zulke gevallen „het is niet de oude baas". Zakenman zijn is de eerste eisch voor een middenstander, die een bedrijf gaat vestigen. Doch er is nog veel meer noodig. Men moet ook een flinke vakkennis bezitten, al is hierin ver schil, naar den aard van het bedrijf. Doch het bezitten van vakkennis is een voorname eisch. Vooral in dezen crisistijd wordt hier niet voldoende aandacht aan geschonken. Velen uit het leger der werkloozen begin nen op goed geluk een „zaakje" en worden „aankomend middenstander", doch de vak kennis en ook het crediet ontbreken in de meeste gevallen. De tegenwoordige middenstand begint al meer en meer in te zien, dat vakkennis een eerste vereischte is. Een bekwaamheidsbrevet. Spreker wees op het in den manufactu- renhandel bestaande stelsel, dat aan bedien den en chefs een bekwaamheidsbrevet uit gereikt wordt. Dit geschiedt door samen werking van werkgevers- en werknemers bonden. Dit stelsel juicht spreker toe, daar het een gezonde basis schept voor het bedrijf. Dit kan niet anders dan den middenstand ten goede komen. Het is niet onmogelijk dat dit stelsel ook in andere bedrijven wordt ingevoerd. Vervolgens behandelde spreker de cre- dietwaardigheid van een bedrijf en wees op de moeilijkheden, welke vaak doorworsteld moeten worden; indien men een zaak begin* zonder te beschikken over voldoende be drijfskapitaal. Dit is juist het gevaar voor velen, die probeeren zich op te werken van bediende tot patroon. Velen worden binnen enkele jaren, nadat zij begonnen, weer aan den rand van den afgrond gebracht. Met meerdere pakkende voorbeelden il lustreerde spreker zijn betoog, waaruit dui delijk bleek dat bedrijfskapitaal een voor name factor is,, al is de grootte van dit ka pitaal vanzélf naar gelang van het bedrijf verschillend. Het is roekeloos een bedrijf te vestigen, zonder dat men dit van alle kanten bekeken heeft en over voldoende bedrijfskapitaal beschikt. Een andere vraag van gewicht is de plaats van vestiging van een bedrijf. De .middenstander moet ter dege uitkijken, waar hij zijn zaak zal vestigen. Het publiek komt over het algemeen daar, waar de meeste winkels zijn. Dit geldt niet zoozeer voor oude, gevestigde zaken, doch wel voor nieuwe te vestigen winkels. Een feit is ook, dat een winkel meestal het best floreert in de onmiddellijke nabijheid van een groot bedrijf. Ook het behoefte-element speelt een voor name rol. In dezen tijd is de behoefte aan nieuwe zaken niet erg groot. Integendeel In ons land zijn op een bevolking van acht millioen zielen 152.000 winkels, w.o. bijv. 12.000 manufacturen-, 36.000 kruideniers- en 11.000 slagerswinkels. Op elke 52 inwo ners is er één handeldrijvende middenstan der. Verdér diént rekening gehouden te wór den-met het verplaatsen van groote groe pen der bevolking, bijv. door het ontstaan van nieuwe stadswijken. Spreker drong aan op nauwe samenwer king tusschen de middenstanders, om de moeilijkheden zoo goed mogelijk het noofd te bieden. Het wetsontwerp. Spreker besprak vervolgens het inge diende wetsontwerp betreffende vestiging s- eischen. Het is niet de bedoeling van de re geering zelf de normen vast te stellen, waaraan een candidaat-middenstandcr zal moeten voldoen, hetgeen ook onmogelijk zou zijn. Dit zal de taak zijn der verschillende vakgroepen uit de middenstandsvereenigin- gen, waarbij de regeering steun zal ver leenen. Hieruit blijkt, dat er voor de midden standsorganisatie nog heel wat te doen. Door de overheid wordt niet ingegrepen in het aantal gevestigde zaken. Er zal gelet moe ten worden op credietwaardigheid en vak bekwaamheid voor wie zich als middenstan der vestigen wil. Spreker wees er verder op, dat het wetsontwerp geen bescherming geeft tegen de zuigkracht der groote be drijven, die zich vestigen kunnen waar zij willen, en hij verwacht dan ook voor den middenstand niet veel van deze wet. Practisch worden de grooten gesteund en zjj, die het toch al zoo benauwd hebben, zullen er weinig nut van bemerken. Veei liever had spreker gezien een verbod van vestiging, speciaal voor warenhuizen en filialen van grootbedrijven. Spreker hoopt dat hij het wat te somber inziet en eindigde met er op te wijzen dat de middenstand door samenwerking zelf het beste zijn belangen zal bevorderen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn leerzaam onderwerp. Hierop volgde nog gedachtenwisseling en werden verschillende vragen gesteld en door den heer De Poorte beantwoord. De K.R.O.-Troubadours. John Kristel, Clas Mar en Jam. Hahn. Concertgebouw L'hïstoire se répète. Er is niets nieuws onder de zon. Brachten in de Middeleeuwen de rond trekkende troubadours met hun speellieden op kasteelbinnenplaatsen, in herbergen en burchtzalen hun levensliederen en instru mentale muziek, in onzen modernen tijd zijn naast Zigeunerkapellen enz. de radio- omroep-ensembles de zwervende trouba dours en mmstreels, die in de concertzalen in den lande optreden en het publiek amu sement brengen met hun zang, muziek en grappen. Zoo hadden gisteravond de K.R.O.-Trou badours, onder leiding van John Kristel, Clas Mar en Jan Hahn, hun tenten opge slagen in het Concertgebouw, waar zjj een niet al te volle groote zaal eenige uren in de vroolijke golf in uitbundige dartelheid lebben laten rondspartelen. Eu evenals des- De les van Locamo. (Hoofdartikel)'* Het resultaat der sancties tegen Italiëa (Oorlog Italië-Abessinië.^ Het Engelsche Lagerhuis bespreekt het koloniale vraagstuk. (Buitenland)* Engelsche begrooting ingediend in- voorrechten op thee en bier, alsmede verhooging van inkomstenbelasting aangekondigd. (Buitenland).* Eerste Kamer herdenkt jhr. Ch. J. M» Ruys de Beerenbrouck. Belgisch postvliegtuig verongelukt3 dooden. (Luchtvaart). Inleiding over „Vestigingseischen". (Stadsnieuws)"* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN tijds de trouvères heeft ook Jan Hahn den lof zijner aangebeden schoone gezongen en wel in den radio-schlager „Marie de Vries" (Van Tol-de Leur). Het succes van dezen voortreffelijker conferencier-voordrachtkunstenaar is in al zijn nummers, waarin hij steeds zijn gehoor in de gezellige refreintjes heerlijk mede- kreeg', enorm geweest. „De mug en d© vlieg", „Taaie Toon speelt tafeltennis" (beide Van Tol-Van der Linden), „Maak het zelf" van Jac. van Tol, de pot-pourri „Oude bekenden", alsmede de geestig, ver-* guide pil „Aan het K,R.O.-loketje>\ 't wa ren alle even zoovele hoogtepunten in heë programma, welke steeds weer den eenes lachstorm na den anderen in de zaal oni- ketenden en de allergenoeglijkste stemming beven het kookpunt deden stijgen. De K.R.O.-Troubadiours, die reeds na hel openingsnummer, den naar him genoemden lijfmarsch van Van Tol-de Leur, een ovatie in ontvangst hadden te nemen, bewezen ia den loop van den avond met een rijk ge varieerd program volop, over een bijzonder uitgebreide, allerlei mogelijkheden biedend© instrumentatie te beschikken, hun vele in strumenten met groote virtuositeit en mu« zikaliteit, in subliem samenspel en onbe« rispelijk rhythme te bespelen, en ook indi vidueel, zoowel instrumenteel als vocaal, op uitmuntende amusements- en verstrooi- ingsmuziek te kunnen regaleeren, waar mede zij terecht daverenden bijval hebbefi behaald. Op enkele glansnummers vestigen we gaarne speciaal de aandacht nl. het fraaie „Vinetaklokken" van Lindsay Thymer voor twee xylophoons, twee vibraphoons, twee marillaphoons plus klokkenspeleen mooie gearrangeerde pot-pourri over Hongaarsch© melodieën„Humoresk" van Dvorak in speciale bewerking Offenbach's „Orpheus in de onderwereld" voor drie accordeons met orkest en Jack Bulterman's „Solisten- pot-pourri", waarin zoowat alle musici af- door courantenreclame. Het is opmerkelijk, hoe vaak de ontwikkeling van bedrijven gelijken tred heeft gehouden met het gebruik dat zij maakten van courantenreclame. De Chrysler Corporation is één der vele sprekende voor beelden. In 1924 nam deze nog de 27ste plaats in op de ranglijst der voornaamste autofabrieken. Dat jaar bracht het een nieuw model op de marktadvertenties in de couranten verspreidden het groo te nieuws over het geheele land. Een recordverkoop van 32.000 was het resultaat. In 1926 gaf deze maatschappij 1.200.000 aan courantenreclame uitzij was tot de zesde plaats in de ranglijst opgeschoven. Twee jaar later stond de Chrysler reeds oj> de derde plaats.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1