1000 500 300 100 25 De komende verkiezingen in Amerika. No. 94 74 e Jaargang' 1936 DINSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 21 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PR0VINC1EN1EUWS Henning's fotohandel - badhuisstraat 63. MARINE EN LEGER SclicurUwUscw i)«w Jen Jcafl INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. De kansen van den president staan gunstig. Zijn gevaarlijkste tegenstanders gestorven De binnenlandsche politieke situatie in de Vereenigde Staten wordt reeds geheel en al overschaduwd door de in November van dit jaar plaats vindende presidentsverkie zing:. In de Amerikaansche couranten weegt men de kansen van Roosevelt en de andere candidaten reeds tegen elkaa? af. Daarbij valt het op, dat men sinds eenige weken de kansen van Roosevelt weer verreweg het hoogst aanslaat. Nog niet zoo heel lang geleden was men van een tegenovergestelde meening. De achtereenvolgende slagen, die het federale gerechtshof aan de politiek van den presi dent had toegebracht, waren voor de ver- kiezings-vooruitzichten verre van gunstig- De sterke staatssocialistische mslag in de politiek van Roosevelt is geheel in strijd met Amerikaansche opvattingen en er moesten zware tijden komen, om het een president mogelijk te maken, een koers te volgen, die in het geheel niet overeenstemt met de Amerikaansche geschiedenis. Waarschijnlijk had in de crisisperiode èen ieder, die met suggestieve kracht de plannen van Roosevelt tot een nieuwe eco nomische ordening had weten voor te dra gen, den bijval van de massa weten te verkrijgen en het feit, dat fantasten van het slag Townsend en den radiopriester Coughlin millioenen aanhangers gevonden hebben, bevestigt zulks. Op net oogenblik, dat Roosevelt de massa achter zich wist te krijgen, hebben de leiders van iridüstriè, handel en bankwezen 'zich niet aan het ge loot' in het wonder, dat de politiek van Roosevelt het land zou brengen, kunnen onttrekken, Toeii de terugslag kwam. Maar toen kwam de terugslag. De NIRA, al even belangrijk voor de economische marktordening als voor de sociale verzeke ring der arbeidersmassa's, moest tengevol ge van het arrest van het federale gerechts hof buiten werking gesteld worden. Het prestige van den president kreeg een gevoe- ligen slag en, wat belangrijker was, de ver tegenwoordigers van de traditioneele Ame rikaansche zakenopvattingen, de leiders van de industrie en de banken, staken het hoofd weer hoven water. Zij hadden 't gevoel dat het thans de tijd was, hun door de NIRA-wetgeving sterk besnoeide eigenbe langen weer met nadruk te verdedigen. Er vormde zich zooiets als een geheime samen zwering in het land, die de teleurgestelden en de in hun gevaarlijke concurrentieme- thoden beperkte zakenlieden omvatte. Deze lieden waren vastbesloten een herkiezing van Roosevelt in November 1936 te verhin deren. Het ongelukkige was nu, dat deze in hun oppositie tegen den president eensgezinden het hoogelijk oneens waren over den man, die zij op zijn plaats wilden zetten. De te leurgestelden liepen een of anderen utopist na. De in hun eigenbelang beknotte kapita listen zagen naar een politicus om, die wat toegeeflijker voor hen zou- zijn, dan de van nationaal-economische plannen vervulde president Roosevelt en zijn „hersentrust". Roosevelt weer vrij van zorgen. Dat de republikeinen tegen ten herkie zing van den democraat Roosevelt waren, is begrijpelijk. Maar ook in eiger partij tel de Roosevelt vele tegenstanders, zoodat hij zich nog betrekkelijk kort geleden zeer pessimistisch heeft uitgelaten. Thans viseht hij in de wateren van Florida en uit zijn omgeving wordt bericht, dat hy thans weer vroolijk en vrij van zorgen is. Dit is te merkwaardiger, daar in Juni het democra tische convent plaat-s vindt, waarop de be noeming van den candidaat van de partij voor het presidentschap plaats heeft. On partijdige politici bevestigen, dat er niet aan te twijfelen valt, dat Roosevelt weer candidaat zal worden gesteld Men ver wacht zelfs niet eens een demonstratie te gen den president op dit convent. Roosevelt heeft, naar men hier openhar tig verklaart, geluk gehad. Een van zijn ge vaarlijkste tegenstanders, de democratische senator van Louisiana Huey Long is ge storven. Was hij met zijn aanhangers op het convent verschenen, dan zou men een sensatie hebben kunnen beleven. De man was eerzuchtig, wenschte het Witte Huis te betrekken en was in alle knepen van een geraffineerde demagogie uitstekend, thuis. Op den anderen vleugel van de democra- t'sche partij stond de ex-gouverheur Albert C. Ritchie van Maryland. Hij representeer de de conservatieve democratische oppositie tegen den New Deal en den president. Zijn optreden had onder zekere omstandigheden de elementen, die Huey Long met zijn ge slepen propaganda niet had kunnen omvat ten, om zich heen kunnen verzamelen. Maar ook Ritchie is kortgeleden gestorven. En dus vindt Roosevelt in Juni op het democra tische convent geen ernstige tegenstanders meer, want noch de ex-gouverneur van den staat New-York Smit, noch zijn collega Ely van Massachusetts hebben kans, veel aan hangers om zich heen te verzamelen. Lie laatste heeft overigens met het oog op ds veranderde situatie reeds medegedeeld, dat hij er niet over denkt zich op het convent candidaat te laten stellen. De benoeming door het convent beteekent overigens nog geen herkiezing. In Novem ber zou men nog voor verrassingen kunnen komen te staan. Doch de verkiezingsmachi ne is reeds duchtig aan den arbeid. De vak verenigingen worden tot een aaneengeslo ten verkiezingsblok vereenigd. Bovendien worden er nieuwe plannen uitgewerkt om ondanks de uitspraak van het federale ge rechtshof den New Deal nieuw leven in te blazen. Op het oogenblik is de situatie dan ook zoo, dat men rustig rekening kan houden met een nieuwe regeeringsperiode van Roo sevelt. (Nadruk verboden) Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Nu de werkzaamheden aan den Noord- Oost Polder binnenkort aanvangen, is op het eiland Urk de eerste arbeidsbeurs ge opend, waarbij de toeloop van werkzoeken den terstond al zeer groot was. De lucht lijn Amsterdam-Frankfort-MiJaan-Rome is Maandagmorgen door de K.L.M in samen werking met de Deutsche Lufthansa hervat. Verschillende dagbladdirecteuren maakten de eerste Rome-reis via Berlijn mede. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 20 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 10 metselaars, 21 opperlieden, 24 schilders, 10 'stucadoors. 45 timmerlieden, 2 ververs, 2 betonwerkers, 3 vlechters. 3 opzichters, 1 machinaal-hout- bewerker, 4 meubelmakers, 2 politoerders, 3 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 wasschers. 2 schoenmakers, 292 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 12 brood-banketbakkers, 2 koks, 10 slagers, 1 tuinman, 7 magazijn bedienden, 4 reizigers-agenten, 7 winkelbe dienden, 7 chauffeurs, 14 kellners, 27 loo- pers, 3 portiers, 6 sleepers, 42 transportar beiders, 27 kantoorbedienden, 1 musicus, 9 onderwijzers, 48 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 102 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouw3. 5 kantoor bedienden, 6 dienstboden, 6 werksters. Totaal 810 ingeschrevenen, waarvan 79 in de werkverschaffing. Vorige week 805 personen. Al zoo een vermeerdering van 5 werkzoekenden. Invordering der directe belastingen. De Ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, vestigt de aandacht op de ge wijzigde voorschriften inzake de invorde ring van de directe belastingen, waardoor de vervolging voor de verschenen termijnen anders is geregeld dan voorheen. Het ligt in de bedoeling van den minister van financiën, dat voortaan met de vervol ging niet zal wórden gewacht toe de 3e ter mijn is verstreken, maar dat daarmede reeds zal worden aangevangen wanneer de 2e ter mijn is vervallen. In verband hiermede zal voor de aan slagen in de Grcnd- en (of) rkrsoneele be tasting 1936, waarvan de biljerten zjjn ge- dagteekend Februari 1936 en waarop min der dan een vijfde gedeelte is betaald in hel begin van Mei worden vervolgd terwy'I vooi de aanslagen in deze belastingen waarvan de aanslagbiljetten in Maart zijn gedag- teekend, en waarop eind,Mei minder dan 2/9 is betaald,, die vervolging- zal worden inge steld in het begin van Juni 1936. Auto in sloot gereden. Gistermiddag te circa kwart voor 5 heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg een auto-ongeval plaatsgehad, dat verwonder lijk goed is afgeloopen. Op dat tijdstip reed een auto van den heer St. teMiddelburg langs het vliegveld. De wagen werd be stuurd door den boekhouder der firma, die voor een ander voertuig mcreèt uitwijken, hierdoor dicht aan den kant van den weg kwam en slipte. De auto kwarn in de sloot naast den weg terecht fen werd later op den middag door een kraanwagen uit Middel burg 1 uit zijn benarde positie verlost. De wagen had slechts 'géfinge scnade opgeloo- pen persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Vlissinger vrijgesproken van smokkelarij). De Vlissinger R. van D. werd beticht van onregelmatigen invoer van vee uit Zeeland naar Brugge. De Belgische douanen eisch- ten van hem een borgstelling van 31.018 frank bij 't opmaken van bet proces-verbaal. De rechtbank van Brugge heeft hem thans vrijgesproken van frauduleuzen vee-invoer, zoodat genoemde borgtocht door het Be heer der Douanen zal worden terugbetaald. MIDDELBURG Ballets Jooss. De Ballets Jooss, die Zondagmiddag per mailboot te Vlissingen aankwamen, namen hun intrek in hotel de Nieuwe Doelen te Middelburg en gaven/Maandag voor een stampvolle Schuttershofzaal aldaar hun eer ste uitvoering" van hun tournée door Neder land, op weg naar Stockholm. Ieder der programmanummers had enorm succes. - Voor de pauze werden gegeven „Wereld stad", „Ballade" en „Een bal in oud-Wee- nen" en na de pauze het dansdrama „De Groene Tafel". Niet alleen uit Middelburg, maar ook uit andere öeelen van Zeeland waren velen aanwezig. Goed afgeloopen. Hedenmorgen kwam een 10-jarige wiel- rijdster te Middelburg uit de Zandstraat den Pottenbakkerssingel oprijden. Zij slipte op de tramrails en reed daardoor rechthoeivig de straat over. Van den Schoorsteenveg-irs- singel kwam de molenaar Maasdam uit O. en W.-Souburg met zijn vrachtauto. Hij deed alles om zelfs door links te wijken een aan rijding te voorkomen, maar dif mislukte t*a het meisje kwam met haar rijwiel, iat deerlijk gehavend werd, te vallen. Het k:nd werd in de bakkerij van den heer Van Schelven binnengebracht, waar dr. Peeck constateerde, dat het kind geen ernstig .et- sel had bekomen. De remmen van den vrachtauto waren in orde. De a.s. luchtbeschermingsoefenïng in Zeeland en West-Noord-Brabant. Op Zaterdag 16 Mei wordt in het Zuiden des lands een gToote oefening in de lucht bescherming gehouden, welke dat gedeelte van Noord-Brabant dat gelegen is ten Westen van de spoorlijn 's-Hertogenbosch BoxtelEindhoven, alsmede de geheele provincie Zeeland omvat. In een Vrijdag te Breda gehouden bijeen komst van persvertegenwoordigers heeft de territoriale bevelhebber in Noord-Brabant, gep. luitenant-generaal K. A. Pfeiffer over doel en omvang der oefening verschillende mededeelingen verstrekt. De oefening van 16 Mei staat onder lei ding van de Commissarissen der Koningin in Zeeland en Noord-Brabant en zal be staan uit een middag- en avondgedeelte. Medewerking wordt verleend door de directie der P.T.T., die den zakelijken om roep ter beschikking stelt en door de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De Ned. Spoorwegen, de tram- en autobuson dernemingen zullen in het bijzonder in de avonduren medewerken by het totstand- brengen van de verduistering. Zoodoende komt de oefening meer tot haar recht, dan wanneer elke gemeente afzonderlijk oefent, terwijl men tevens belangrijke ervaringen opdoet om in de toekomst gemaakte fouten te vermijden. De middag oefening duurt van 14.45 tot 16.45 uur. Van 14.45 at' worden door Scheveningen-radio seinen en berichten betreffende het overschrijden van de grens en het passeeren van ver schillende luehtwachtposten door de vy*n OCCASION Kodak Retina t 3,5 van f 67.50 voor f 50.—. Rolleicord 1 4,5 van f67.50 voor f55.—. Beide Camera's zijn gloednieuw, doch model 1934. De Rolleicord 1935 in geheel nieuwe uitvoering, is eerst in Juni leverbaar. delijke luchtstrijdkrachten, voorgesteld door een groot aantal vliegtuigen van de Lucht vaartafdeeling te Soesterberg, aan de hoof den van den luchtbeschermingsdienst in de gemeenten medegedeeld. Dezen geven in verband daarmede, zoodra hun zulks noo- dig voorkomt het signaal „Luchtalarm". Aangenomen wordt bij deze oefening dat in verschillende gemeenten een aantal bom men, voorgesteld door seinpatronen uit de vliegtuigen gevallen zijn, waarop de huma nitaire hulpdiensten in werking komen tot het vervoeren en behandelen van gewonden en gaszieken, het verrichten van opruimin gen en herstellingen, het blusschen van branden enz. Wanneer de vliegtuigen ver trokken zijn, kondigt klokgelui aan, dat het luchtalarm geëindigd is. De avondoefening heeft plaats van 21.45 uur tot 23.15 uur. Vóór het aanvangsuur treedt in alle ge meenten van het betrokken gebied de ver duistering -in. De straatverlichting wordt gedoofd met uitzondering van de lampen, die voor het verkeer absoluut noodzakelyk zijn en die van te voren van gemeente ge blauwd of afgeschermd worden. Stations en spoortreinen dei Nederland che Spoor wegen nemen aan de verduistering deel, evenals alle andere openbare middelen van vervoer. Bestuurders van auto's, motoi rijwielen en fietsen wordt verzocht de lampen met blauw papier of doek af te schermen. Van 21.45 uur 's avonds geeft Schevenin- gen-radio weerberichten, waarna de oefe ning hetzelfde verloop, heeft als 's middags; Vervolgens gaf kapitein J. H. van Rie- sen, chef van het bureau iiichtbeschei ming van den generalen staf aanwijzingen over de doelmatigste wijze van verduiste ring, welke aanwijzingen hij met voorbeel den uit de jongste ervaringen verduide lijkte. Nachtvorst in Zeeuwsch-Vlaanderen. De nachtvorsten, hagel- en stormbuien, hebben in de laatste week groote schade toegebracht aan de landbouwgewassen en vruchtboomen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Perceelen vroege aardappelen, die pas boven den grond stonden, hebben geducht geleden door de vorst en zijn gedeeltelijk afgevroren, terwijl ook de jonge groenten in de tuinderijen er slecht aan toe zijn. Tengevolge van de koude nachten kunnen de landbouwers hun vee ook nog niet naar buiten -n de weiden brengen, hetgeen dit jaar op vele plaatsen toch ïater pas zat plaats hebben, daar groote stukken weiland nog steeds met vlas bedekt liggen. Opgaven van overgeplaatste onderoffi cieren der marine i Maj.-mach. M. Garama van O.Z.D. naar Wachtschip Vlissingen, Serg. der mars, J. Kerkhof van kazerne Willemsoord naar Kaz. Amsterdam, Serg.-torpm. W. J. R. Gommers van Schorpioen naar O.Z.D. Bootsman M. Matthijsse van Wachtschip Willemsoord naar Wachtschip Vlissingen, Opp.-konst. H. J. Glinthuis van Kaz. Willemsoord naar Wachtschip Willems oord. Schipper A, v. Seijderveld van Wacht schip Willemsoord naar v. Speijk, Serg.-monteur J. v. Ekelenburg., Bestem ming om in de maand Mei of Juni 1936 naar W.-Indië te worden uitgezonden, ingetrok ken. Serg.-monteur J. Bos. Bestemd om, be houdens geneesk. geschiktbevmding, in de maand Juni 1936 naar W.-Indie te worden uitgezonden. De luitenant ter zee le klasse H. C. Nieuwenhuisen wordt 4 Mei overgeplaatst als commandant aan boord van Hr. Ms. pantserboot „Friso" te Vlissingen. De luitenants ter zee 2e klasse P. Cool en A. van Es zijn resp. 20 en 29 April ge plaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdek hip „Gelderland" te Nieuwediep. De komende verkiezingen in Amerika» (Hoofdartikel), Jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beeren* brouck ter aarde besteld. (Laatste berichten), Tsjechische Douglas maakt noodlan ding by Elburgtoestel ernstig be® schadigd. (Luchtvaart), Verbitterde stryd in Abessinië. (Oorlog Italië-Abessinië)], Nederlandsche ambulance naar Addis Abeba teruggekeerd. Oorlog Italië-Abessinië) Ernstige ongeregeldheden in Palestina, (Buitenland)* Verlaat Mexico den Volkenbond? (Buitenland)', ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De luitenant ter zee 2e klasse F. A; Sta=» vérman wordt 20 dezer overgeplaatst vaïi Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord naar het vliegkamp De-Kooy nabij Den Helder, De luitenant ter zee 2e klasse J. J. Ho° gendoorn, onlangs uit Oost-Indië gerepatri eerd, wordt 8 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenants ter zee 3e klasse F. J, Kroesen, W. C. M. de Jonge van Ellemeefc en F. Steinmetz, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 22 April met het m.s. ,Baloeran" van Rotterdam daar heen vertrekken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse H. Koster is overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik" aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip „Gelderland" te Nieuwediep. Het korps mariniers zal 4 Mei in de legerplaats bij Harskamp worden gelegerd tot het houden van schiet- en andere oefe ningen en 23 Mei in Rotterdam terugkeeren, De dienstplichtigen van oudere lichtin gen dan 1936, bestemd voor de opleiding tot onderofficier-administrateur bij de infante rie, de wielrijders, den motordienst, de mo tor-, kust- en luchtdoelartillei ie, de genie, de pontonniers en torpedisten en de bereden artillerie (bereden en onbereden), aan wie uitstel an opkomst in werkelyken dienst is vèrleend tot het tijdvak van 1 tot 10 Augustus 1936, behooren 1 September a.s. bij de school voor dienstplichtige onderoffi cieren-administrateur te Middelburg voor eerste oefening op te komen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven. UITBREIDING DROOGDOK. Mijnheer de Redacteur Zooals ik in uw blad gisteravond las, is men toch van plan om het droogdok op den. Steenenbeer uit te breiden. De bezwaren, ingebracht door de omwonenden, hebben dus weinig resultaat gegeven, hetgeen wel niet te verwonderen is. Als men klein is, heeft men maar weinig in te brengen. Heeft men wel eens aan de toekomst gedacht Aan het groot gevaar dat zoo'n dok, mid den in het centrum der stad, bij een toe- komstigen oorlog meebrengt. Vlissingen is al reeds in de eerste gevarenklasse inge deeld en dit zegt reeds genoeg. Men moet hier niet te lichtvaardig over denken. Zoo lang elke andere oplossing niet uitgesioten is, moet men deze in het belang van de be volking aanvaarden, ongeacht de financi- eele offers. Mpge de gemeenteraad haar taak begrijpen en geen overhaaste besluiten nemen, daar men heelemaal niet zeker is,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1