500 300 100 25 MAANDAG 20 APRIL# EERSTE BLAD ■IVO. 93; 74e Jaargang: 1936; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIIS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS i Dit nummer bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Viissingen op Vrydag, 24 April 1936, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. 1. Aan mevrouw T. C. L. Hartsvan Raalte als regentes over het Gasthuis. 2. Aan den heer M. J. Harts als lid van de commissie van beheer van het Vlis- singsch Studiefonds. IV. Te behandelen punten 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den raad, den heer A. C. Hildernisse. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot be krachtiging van den door dat college op publieke veiling verrichten aankoop van een vijftal perceelen weiland nabij het voor malig fort „De Nolle", ter oppervlakte van 70.00.60 H.A., tegen 13.559.55,kosten in begrepen. 3. Idem tot het onttrekken aan het open baar verkeer van een gedeelte van den Steenen Beer en een gedeelte van den Schotsen Hoek, ter gezamenlijke opper vlakte van ongeveer 410 M2. en tot verkoop van gemelde straatgedeelten aan de N.V. Kon. Mi), „de Schelde" tegen I per M2. 4. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van de afdeeling Viissingen van den Nederlandschen Bond van kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit, houdende het verzoek om de Zaterdag- avondmarkt af te schaffen. 5. Idem om in de algemeene politieveror dening een artikel op te nemen, waarbij der. burgemeester de bevoegdheid gegeven wordt om in geval van brand, enz. een of meer café's te sluiten en/of te verbieden, dat in een of meer café's alcoholhoudende dranken worden verstrekt. 6. Idem om aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van gordijnen voor 4 loka len van de onder zijn beheer staande meis jesschool aan de Breestraat. 7. Idem tot vaststelling der vergoedingen aan de bijzondere scholen over 1933 wegens vakonderwijs. 8. Idem tot wijziging der begrootingen, dienst 1935 en dienst 1936. 9. Idem tot goedkeuring der gewijzigde begrooting van het Burger Weeshuis voor het dienstjaar 1935. 10. Idem om ingevolge artikel 27, 10e lid der Bouwverordening, aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", alhier, ontheffing te ver leenen in verband met de hoogte van het door haar op te richten gebouw aan den Vrijgang en Fransche Kerkstraat. 11. Idem tot verhuring van bet huis Vrij- domweg nr. 18 tegen 5.20 per week. 12. Idem tot verkoop van bouwgrond aan: a. A. C. Haeck q.q. te Oost- en West-Sou burg, 187 M2. aan den Singel 18 3366 b. J. Looisen q.q. te Viissingen, 133 M2. aan den Singel 15 1995. M. van der JBeke Callenfels f Na een langdurige ongesteldheid is heden op 70-jarigen leeftijd overleden de heer M. van der Beke Callenfels, lid van den ge meenteraad voor de christ.-hist. partij. De heer Van der Beke Callentels werd bij de periodieke verkiezingen in 1931 tot lid van den gemeenteraad gekozen en zag dit mandaat weer vernieuwd in 1935. Hij heeft dus ruim 4 jaar deel uitge maakt van den raad, waarvan hij het oud ste lid in jaren was. Opvolger op de lijst der christ.-histori- schen is de heer W. de Ruiter. De heer Van der Beke Callenfels'had een eervolle loopbaan in gemeentedienst. Op 1 Januari 1894 kwam hij in functie als amb tenaar ter gemeente-secretarie. Op 1 Janu ari 1897 werd de heer Callenfels bevorderd tot adjunct-commies, -waarna in 1902 zijn benoeming tot commies volgde. Op 1 Juni 1914 volgde zijn benoeming tot griffier. Den len Januari 1928 werd de heer Cal lenfels eervol uit den gemeentedienst ont slagen. Behalve de bovengenoemde functies had de heer Callenfels eenige jaren het secreta riaat van de brandweer waargenomen en was hij van 1 Januari 1916 tot 1 April 1922 secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Van de Kon. Scherpschuttersvereeniging „Viissingen" mocht de heer Callenfels vele jaren het voorzitterschap waarnemen en ais zoodanig heeft hij zeer veel in het belang van deze vereeniging gedaan. Van de Vlissingsche Burgerwacht is de heer Callenfels enkele jaren voorzitterge weest. Uit deze korte opsomming blijkt wel dat de heer Callenfels veel in het belang van zijn vaderstad, waaraan hij zoo bijzonder gehecht was, heeft gedaan en zijn nage dachtenis zeker in aangename herinnering zal blijven voortleven. 9 9 De begrafenis zal plaats hebben Donder dag a.s., des middags om 2 uur. Een felle uitslaande brand. Bovenwoning totaal uitgebrand. Omstreeks kwart voor vijf gistermiddag brak brand uit in het perceel Noordstraat 84, bewoond door den slager den heer D. Stroo. Een der buren bemerkte een sterke rookontwikkeling en een scherpe brand lucht en bij onderzoek bleek, dat brand woedde in de boven den slagerswinkel ge legen verdieping. 'Vermoedelijk is de bro.nd dan ook in de voorkamer ontstaén. Nie mand van de bewoners was aanwezig. De politie werd direct gewaarschuwd en reeds vóór 5 uur was zij met den slangenwagen ter plaatse. De vlammen sloegen toen reeds naar buiten. Met een slang öp de waterleiding tastte de politie, geassisteerd door eenige militairen en burgers, het vuur aan. Door het zgn. „politiespuitje" is van den beginne af, uitstekend werk verricht. Eerst aan de voorzijde, daarna op het dak, vervolgens opnieuw aan den voorkant, kortom overal waar dit het hardst noodig was, werd- de strijd tegen de oplaaiende vlammen aangeboden. Doch de brand breid de zich fel uit. Weldra stond het gebouw van boven in lichter laaie. Fel sloegen de vlammen door 't dak en de ach terzijde-naar buiten. De brandweer, die om 5.07 uur werd gealarmeerd, was reeds kwart over vijf ter plaatse met motorspuit II. Deze spuit werd opgesteld in de Scherminkel- straat en door een gang van de werkplaats van den heer Schmelzer, die in deze straat uitkomt, werd over schuttingen en muren een slang uitgelegd naar de achterzijde van het brandende perceel. Met twee stra len bestreed men dus thans het vuur en na eenigen tijd hard werken, liet het zich aanzien dat de brand tot dit perceel be perkt zou blijven. Tegen half zes had de brandweer het vuur onder de knie en was het gevaar voor uitbreiding, dat eerst niet denkbeeldig was, geweken. De bewoners van de naast het brandende gebouw gelegen woningen had den reeds verschillende goederen in veilig heid gebracht. Precies te half 6 arriveerde de autospuit. direct gevolgd door motorspuit I. Beiden behoefden echter geen dienst meer te doen. De bovenverdieping van het geteisterde pand is totaal uitgebrand, terwijl de winke) zeer veel brand- en waterschade heeft op- geloopen. Daar er van de bewoners niemand thuis was, is niets van den inboedel gered kun nen worden. De beer Stroo kwam eerst ter plaatse toen de vlammen aan alle zij den uitsloegen en moest met leede oogsn het vernielingswerk aanzien. Op het terrein van den brand was aan wezig wethouder P. G. Laernoes, alsmede de hoofdinspecteur van politie de heer D W. Toussaint. Met het mooie weer waren velen naar buiten gelokt, zoodat de belangstelling zeer groot was. Nadat de brand gebluscht was, is de brandweer nog geruimen tfld met het op- ruimingswerk bezig geweest. Halfverkoolde balken en resten van het verbrande dak werden naar beneden gehaald. Naar wy vernemen is de heer Stroo er nog in geslaagd uit de puinhoopen een geldkistje te bergen. Het daarin geborgen papiergeld moet echter verloren zijn. Gedurende den avond en den nacht bleef een brandwacht bjj het uitgebrande gebouw achter. Eerste Vlissingsche Accordeon- Vereeniging „Crescendo". De Oude Vriendschap. Het programma door deze vereeniging onder directie van den heer M. P. Vente- vogel Zaterdagavond voor een aardig be zette zaal met veel animo en succes ten gehoore gebracht, bevatte een drietal wer ken van den dirigent een marsch „Oon- tentezza", een ouverture „L'Instrum" en een wals „Remembranza"welke getuig den van eerlijke, gezonde bedoelingen en bewezen, dat hij. met lust en ijver zijn beste krachten aan „Crescendo" wijdt. In de. ac cordeonisten, die er dapper op ios trokken en wier techniek, ook die der linkerhand, zich in stijgende lijn beweegt, vond hij warme pleitbezorgers voor zijn- muzikale ontboe zemingen, welke ook bij-het publiek-, getui ge het applaus, in- den' smaak welen. - - Het reeds meer gespeelde karakterstuk „In einem Klostergarten" van Ketèlbey werd weder lofwaardig-voorgedragen, even als Deneufbourg's ouverture- „Le coupé d'or", al blijft nóg fijnere dynamische scha keering en aanwending van agogische ac centen, ook in de bekende Rendez vous gavotte van Aletter, gewenscht, vooral waar een accordeon-ensemble nagenoeg geen afwisseling in klankkleur biedt. De pot-pourri 19351936, een aaneen schakeling van in zwang zijnde liedjes en wijsjes, was bet publiek natuurlijk uit het hart gegrepen dat er lustig werd mede gezongen was dan ook volkomen verklaar baar. Een der muzikanten- oogstte met de als solo gespeelde ouverture „Le Calife de Bag dad" van Boieldieu veel succes. Inderdaad een prestatie, al is zij in passagespel, nuan ceering en voordracht nog voor verbetering vatbaar. Na de pauze bracht de tooneelafdeeling de reeds eerder opgevoerde klucht „Pension Buitenrust" van VladimirStrobiski voor Let voetlicht, waarna een gezellig bal den avond besloot. O. A. V.R.O.-Luistervi»k jes-Matf née. Jacob Hamei Henri Nolles. Alliambra-Theater. „Het wordt een middag vol verrassingen en vroolijkheid" berichtte het A.V.R.O.-be- stuur ons. En dat is het geworden ook. Dat Alhambra Zaterdagmiddag geheel gevuld zou zijn met A.V.R.O.-luistervinkjes, al of niet vergezeld van begeleidende ele menten, lag volkomen in de lijn der ver wachtingen. Ieder kind, zelfs hummels van drie, vier jaar, toch kent, naast Sint Nicolaas en warte Piet, Jacob Hamel en zrm A.V.R.O.- kinderkoor, hunkert Dinsdags naar het radio-kinderkoorzang-halfuurtje en het op treden van de microfoondebutantjes, geniet voor den luidspreker steeds weer met schit teroogjes. gloeiende koontjes en popelend hartje met volle teugen van die vele, lieve liedjes, welke er bij het jonge volkje als koek ingaan en die het spoedig allemaal op een prik van buiten kent. Geen wonder, dat de jeugd in grooten getale uit meerdere plaatsen in Zeeland, o.a. Middelburg en Goes dezen populairen kindervriend dan ook kwa.n begroeten, teneinde ook eens onder zijn sympathieke leiding op het signaal „Nu" te zingen en te bewijzen, dat zij steeds gced naar zijn 'essen geluisterd heeft. En daarin hebben de jonge en allerjong ste zangvogeltjes Jacob Hamel, zooals hij zelf erkende, gewis niet teleurgesteld. Na de matinée's in Groningen, Leeuwarden er» Den Helder heeft Viissingen zelfs een uit stekend figuur gemaakt, vooral omdat ook de liedjes, die nog niet in A.V.R.O.-tiental- en verschenen zjjn en dus via den micro foon zijn aangeleerd, door de kinderen over 't algemeen opperbest werden gekend. En kele aanvangsmaten op de piano waren voldoende om de titels van al die schattige liedjes te vernemen, waaruit er verschil lende gekozen werden om gezamenlijk te worden gezongen. En zoo hoorden we dan met piano-accompagnement, precies zooals het in Hilversum gaat, spontaan uit hon derden keeltjes en kelen (Het A.V.R.O.- kinderkoor telt er 500, waarvan er om de week 250 tezamen zingen), keurig in de maat„Jarig Jetje", „Mijn schat", „Maar kipje" (nog niet uitgekomen), „De dan sende haasjes" (tekst van Prinses Juliana) „IJs met slagroom" (omdat het zoo warm was een klein manneke riep, dat hij geen centen in z'n zak hau „De Oempa's" (in iet refrein werden de „muziekin; trumenten door handgeklap vervangen), „De klepper- marsch" (hierin werd het „klepperde klep perde klep klep klep" met de handen ge ïmiteerd), „Jozetje kijkt in 't spiegelglas" (nog niet uitgegeven), enz. Ook de debutantjes hebben niet ontbro ken. Uit een enveloppe met namen kwam een tiental, negen meisjes en éen jongen, in aanmerking (ook hier dus, evenals in koren en kinderkoren, het typische verschijnsel, dat „bassen en tenoren" door afwezigheid schitterden) om op het podium te zingen. En ook dit experiment is onder Jacob Ha- mel's innemende, allervriendelijkste leiding naar wensch geslaagd. De keuze van de liedjes viel hoofdzakelijk op „De dansende haasjes" en „Maar kipje" (ieder drie maal), voorts „Mijn schat" (twee maal) en „Het hoenderhof" en „Voor het spiegelglas" (eder één maal). De jeugdige solisten ontvingen allen een aardig souvenir (mooie poppen, auto enz.) en verlieten zielsvergenoegd met hun prijs het tooneel. Voorts heeft de bekende Henri Nolles, die er. eveneens uitmuntend slag van heeft met kinderen om te gaan en zich in hun ge- dachtengang te verplaatsen, met zijn Pop penkast kleinen en grooten kostelijk ver maakt door het voordragen van de grappige avonturen van Slimme Hans, waarin de kinderen heerlijk medeleefden, en als goo chelaar, met zijr. verbluffende staaltjes van behendigheid, waarin jongens en meisjes een werkzaam aandeel hadden, de zaal voor onopgeloste raadselen geplaatst, het geen onder groote hilariteit zeer veel tot de vroolijkheid heeft bijgedragen. Wijders hebben de jeugdige toeschouwers naar hartelust genoten van de voor hun bij uitstek geschikte teekenfilm van Max Fleisch r „Betty Boop's Pet Shop" en ten volle medegeleefd in de lotgevallen van „Hans en Grietje", welke zich in een won- derteeken-kleurenspel van Wait Desney bij zonder suggestief op het witte doek af speelden. Het enthousiasme van de kinderen zal Jacob Hamel en Henri Nolles zeer zeker voldoening hebben gegeven voor hun ar beid, evenals de A.V.R.O. ervan overtuigd kan zijn, dat zij met deze matinée haar doel volkomen heeft bereikt Zij heeft den luistervinkjes een honderd procent prettigen middag bezorgd. O. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de wéék van 14 tot 18 April werden in het badhuis 313 baden-genomen en wel 229 door heeren, 68 door dames en 16 door kinderen. Uitvoering St. Nicolaas-Vereenïging. Concertgebouw. Deze vereeniging, in 1931 opgericht, mag zich op haar uitvoeringen steeds ingroote belangstelling verheugen, en geniet in rui me mate de sympathie van een groot deel van het publiek. Dit bleek ook Zaterdagavond weer het geval te zijn, toen deze vereeniging een uit voering gaf ten bate van het op 5 December te houden St. Nicolaasfeest voor Vlissing sche on- en minvermogende kinderen van alle gezindten. Hoewel die dag nog ver in het verschiet ligt, is de ijverige vereeniging, men kan wel zeggen het gebeeje jaar in de weer, om de benoodigde gelden, aan dit feest verbonden, in te zamelen. De heer J. J. Stoops opende de bijeen komst en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spreker wees op het feit, dat de vereeniging thans 5 jaar bestaat en in deze jaren aan ruim 2000 kinderen een prettig St. Nicolaasfeest heeft kunnen schenken. Dit was alleen mogelijk door de hulp en medewerking van het Vlissingsche publiek. Gaarne zou het bestuur dit jaar nog méér willen doen, als dit mogelijk was. Vijf jaar lang is de vereeniging er met den bedelnap op uit geweest. Behalve enkele uitvoeringen zal ook dit jaux weer een collecte langs de huizen worden gehouden en spreker hoopt, dat bij niet te veel inge zetenen aan doovemansdeur zal geklopt worden, hetgeen helaas soms nog wel het geval is. Laat men bedenken, dat door het geven van een kleine gave, aan vele kinde ren een vreugdevolle dag kan geschonken worden. Hierna verklaarde spreker den avond voor geopend en werd een rijk gevarieerd pro gramma, bestaande uit een 13-tal num mers, op vlotte wijze afgewerkt. Alle num mers afzonderlijk te bespreken, zou té ver voeren. Volstaan wy met het vermelden van het bijzonder mooi uitgevoerde „Bloemen- lied", het dramatischet-„Levencwrakken" en het vrool(jke „Als van de Amsterdamsche gracht het pierement verdwijntterwijl ook bijzonder in den smaak viel„Onze Oranje mannen", een ode aan het kranige Nederl. Voetbal-elftal. Het „Wilhelmus", vooraf door het orkest gespeeld, werd door de zaal staande meegezongen. Alle nummers werden door eigen krach ten der vereeniging vertolkt- en een woord van hulde aan de dames- en heeren-mede- werkers, onder regie van den heer J. A. Ros, voor het gepresteerde en de hieraan voorafgegane studie en voorbereiding is zeer zeker op zijn plaats. De costumeering, verlichting en grimeering waren in één woord èf. Een orkest onder leiding van den heer Corns, van Beers, zorgde voor de muzikale begeleiding en verzorgde ook de intermez zo's met populaire muziek. S«lieMrD<wU«gw van Jen Jaa Jaarvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. (Provincie.) Felle uitslaande brand in perceel Noord straat 84. (Stadsnieuws.) Belangryke opdracht van Mexico voor de Nederlandsche industrie. Stand der werkloosheid per 31 Maart j.L (Binnenland.) Buitengewone Algemeene Vergadering van den Vryzinnig Democratischen Bond. (Binnenland.). Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (Gemengd Nieuws.) Politieke rede van Baldwin. (Buitenland.) Be Italianen op weg naar Addis Abeba. (Oorlog ItaliëAbessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het publiek was gul met applaus en zong de refreintjes spontaan mee. Tijdens de pauze werd van grabbelton en werptent een verbazend druk gebruik ge maakt, zoodat ook in dit opzicht de avond goed geslaagd mag heeten. Een goede gedachte was het van de ex-* ploitanten om voor de attracties de kleine zaal op practische wijze met de groote zaal verbonden beschikbaar te stéllen, Hotel Noordzee-Boulevard. In verband met ons bericht van Zater* dag, verzoekt men ons te willen medèdee- len, dat formeel de eigendomsrechten van bedoeld hotel nog berusten bij de Erven A* W. Smits. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Zaterdag werd te Breskens de jaarver gadering gehouden van de Zeeuwsche Ver< eeniging voor Luchtvaart. Burgemeester C. A. van Woelderen spreekt in zijn kwa liteit van voorzitter der Vereeniging de openingsrede uit. De deelnemers op het vliegveld van den heer Van Melle. Gisteren is op het V.C.V.-terrein onder groote belangstelling de wedstrijd gespeeld tusschen Viissingen en Goes een doelpunt onzer stadgenooten. Gisteren heeft op het vliegveld Viissin gen de Walchersche Zweef vliegclub start- proeven genomen met het nieuwe toestel der vereeniging. In onze Tijdinghal vindt men foto's van de lierstart (zie het ar tikeltje van heden), den heer Slot in de luch en een opname van den heer L. A. de Lange, toen nog houder van het Neder- landsch duurrecord voor zweefvliegen. Gistermiddag heeft een felle uitslaaande brand het perceel Noordstraat 84 verwoest. Tijdens de blussching en de troostelooze ruïne. Dé officieele opening van het nieuwe stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven. Het stoffelijk overschot van jhr. xnr. Ruys de Beerenbrouck is Zaterdagmiddag van Utrecht naar Vierakker overgebracht. Het uitdragen uit het St. Anthonius Zie kenhuis. De Nederlandsche onderzeeërs O. 9, 10 en 11 zijn Zaterdag in de hoofdstad aangeko men. Startproeven van de Walchersche Zweefvliegclub. Gistermiddag heeft de Walchersche Zweefvliegclub op het vliegveld hier ter stede een aantal proeven genomen met den z.g. „lierstart", welke proeven uitstekend zijn geslaagd. De lierstartmethode komt in het kort hierop neer, dat een automobiel met de achterwielen op een soort „home-trainer" wordt gereden, twee rollen die tegen elkaar indraaien en door de achterwielen van de automobiel worden aangedreven. De auto komt dus niet van de plaats, maar de draaiende rollen drijven op hun beurt een groote trommel aan, waarop 900 Meter staalkabel ligt gewonden. Het einde van den kabel wordt aan het zweefvliegtuig beves tigd (en na het bereiken van een bepaalde noogte losgeworpen) en na een vlaggesein, dat alles veilig is, wordt de automobiel- motor ingeschakeld. De kabel wordt snel opgewonden en hierdoor wordt het zweef vliegtuig de lucht ingetrokken. Op de foto's in onze Tijdinghal is een en ander duidelijk

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1