500 300 150 100 25 18 APRIL, 1000 IVo.^3 74e Jaargang 1936: Uitgave: Fiima F.VAN DE VELDE Jr., Waistraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Italiaansche leger sterker dan ooit. STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS Door Hoeken op elk gebied Boekhandel D'HUIJ Ziet onze etalages! HOTEL NOORDZEE-BOULEVARD VLISSINGEN §elieurlewis8ew van den VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn t2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad En nog is de duce niet tevreden. Naar een. uitgebreid onderzoek, dat eteunt op ambtelijk materiaal en informa ties van buitenlandsche militaire deskundi gen, heeft aangetoond, is Italië nog nimmer zoo op den oorlog voorbereid geweest als thans het geval is. Desondanks staat de Duce er op, dat de landsverdediging nog verder versterkt zal worden en eischt hij van zijn regeering, dat alle zwakke punten op militair en economisch terrein zullen worden uitgeroeid. „Het is onvermijdelijk, dat de natie eens te wapen zal worden geroepen", zoo heeft Mussolini nog kort geleden verklaard, „en deze dramatische mogelijkheid moet ons bij al onze daden voor oogen staan". Waar schuwend voegde hg er aan toe „Wanneer de oorlog komen zat, kan niemand zeggen, maar de gebeurtenissen draaien zich op het oogenblik snel af Een vergelijking van de huidige gewapen de macht van Italië mét zijn strijdkrachten bij het uitbreken van den wereldoorlog toont duidelijk aan, welk een ontwikkeling leger, marine en luchtvloot onder fascis tisch regiem genomen hebben. Bij het uit breken van den oorlog stonden in Italië on geveer 250.000 man onder de wapenen in Mei 1915, toen het land in het conflict ver wikkeld werd, bedroeg de sterkte van het leger 550.000 man. Op het oogenblik daar entegen beschikt de fascistische staat over 650.000 man in het vaderland en 350.000 man alle Europeesche soldaten en Zwarthemden in Oost Afrika. Daarbij komen nog 150.000 man koloniale troepen, meestal Askari's en Dubats. Bovendien kun nen nog vele duizenden jonge lieden, die lid zijn van de verschillende jeugdorganisaties en daar een militaire opleiding gemeten, tot de gewapende macht worden gerekend. Zoo zou Italië binnen den tijd van 24 urn- een leger van 1.250.000 man, ongerekend de Oost-Afrikaansche troepen, op de been i-~ kunnen brengen zulks volgens een ver klaring van den onderstaatssecretaris Fe- derico Baistrocchi. De ambtelijke cijfers van de fascistische partij geven het voor den krijgsdienst be schikbare menschenmateriaal tusschen 21 en 54 jaren met 7.938.000 man aan. Vol gens de schatting van militaire deskundigen zou Italië van dit aantal 5 millioen man in het veld kunnen sturen, zoo de oorlog in Europa zou uitbarsten. Ver doorgevoerde motoriseering. De motoriseering van dit geweldige leger Is buitengewoon ver doorgevoerd. De tank- af deelingen zijn onlangs nog versterkt met 750 speciaal voor den oorlog m de bergen geconstrueerde snelle tanks lichte, zware en luchtdoelartillerie evenals de eenheden voor den chemischen oorlog zijn voor het grootste gedeelte gemotoriseerd speciale tractoren, om het geschut naar de bergen te brengen, staan, in grooten gttale ter be schikking en overal heeft men militaire Wegen aangelegd. Het leger bezit ongeveer 9000 kanonnen, Van alle mogelijke kalibers. Over het aantal lichte en zware machinegeweren is geen nauwkeurig uitsluitsel te verkregen, daar dit wapen in de laatste drie jaren in enorme hoeveelheden is vervaardigd. Wat het luchtwapen betreftItalië be schikte bij het begin van den wereldoorlog over 12 vliegtuigen. Watervliegtuigen be zat het in het geheel niet. Op het oogenblik heeft Italië een luchtvloot van 2300 2500 machines, die alleen in de laatste 30 maan den gebouwd werden en dus tot de meest moderne typen behooren. De meeste Itali aansche toestellen zijn drie-metorige bom menwerpers met een gemiddelde snelheid van 350 kilometer per uur. Daarbij komt nog, dat de luchtvloot volgens een in uitvoe ring zijnd program jaarlijks met 1500 nieuwe toestellen wordt uitgebreid. Jaar lijks worden in 25 vliegkampen 1500 piloten en 4500 vliegtuigmonteurs opgeleid. Verder is er een wet in voorbereiding, die voorziet in een obligatoire vliegeropleiding van alle daarvoor lichamelijk geschikte jonge lieden. De landvliegtuigen beschikken in Italië over 26 vliegvelden, terwijl er voor de wa tervliegtuigen 15 steunpunten zijn aange legd. Het totale aantal leger- en marine toestellen bedraagt bijna 4500 velen daar van zijn echter te oud, om in den oorlog gebruikt te worden. De Italiaar.sche marine. De Italiaansche oorlogsmarine heeft het zwaartepunt hoofdzakelijk op lichte en uiterst, snelle eenheden gelegd. Haar taak is in hoofdzaak, in de Middel'andsche Zee een defensieven oorlog te voeren. In totaal heeft zij te beschikken over 400.113 ton bovendien liggen nog 118.375 ton op het oogenblik op de helling. Op het oogenblik beschikt Italië over on geveer 70 duikbooten, terwijl er nog op de helling liggen. Gewezen moet nog worden op de specialiteit van de Italiaansche ma rine, een kleine torpedoboot met slechts 2 of 3 man bezetting. Deze met 2 of 3 lan- ceerbuizen uitgeruste vaartuigjes bereiken een maximale snelheid van 60 kr'Iómëter per uur. De vloot bezit slechts een klein vliegtuig moederschip, daar zoowel in het moeder land als in Lybië en Oost-Afrika voldoende steunpunten ter beschikking staan, om ieder deel van de Middellandsche Zee met eskaders te kunnen bereiken. Twee groote slagschepen, ieder van 35.000 ton, zullen binnenkort van stapel loopen. Een van de sterkste troeven van de vloot is de mijnen- leggerij. In dit opzicht gelden de Italianen als erkende deskundigen Italië bezit ook het leeuwenaandeel van alle mijnenpaten- ten ter wereld. Overal verrijzen vestingen. Ook voor den bouw van forten heeft men in de laatste jaren enorme sommen uitge geven. Naast omvangrijke maatregelen voor de luchtbescherming werden de na tuurlijke vestingen van Italië de Middel landsche Zee, de Adriatische Zee de Alpen aanzienlijk versterkt. Aan de Fransche grens is een groot aantal forten, machine- geweernesten en prikkeldraadversperringen aangelegd. Ook aan de Oostenrijksche grens liggen eenige fortificaties en het Zuid-Sla vische grensgebied bestaat uit eigenlijk niets anders dan verdedigingswerken, die rijkelijk van bom- en gasvrije kazematten zijn voorzien. De verdediging van de 7989 kilometer lange kust is overgelaten aan de luchtvloot, zware kustartillerie. duikbooten en mijnen. Voor de luchtbescherming wordt buiten gewoon veel gedaan. In alle steden bouwt men ijverig gasvrije kelders, de bevolking wordt aangemaand zich van gasmaskers te voorzien, de fabrieken hebben alarm sirenes gekregen en ieder schoolkind moet aan luchtbeschermings- en gasoefeningen deel nemen. Couranten en tijdschriften, als mede de radio en film geven de bevolking voortdurend onderricht in luchtbescher ming. Italië is dus in ieder opzicht gewapend en het Oost-Afrikaansche conflict beïn vloedt niet in het minst de kracht van zijn strijdkrachten te land en te water en in de lucht, die het ook voor een groote mogend heid tot een gevaarlijken tegenstander ma ken. ©nderofficlerenvereeniging „Ons Belang". Donderdagavond werd in de bovenzaal van den heer Moeliker een lezing gehouden voor de afdeeling Vlissingen van de onder- officierenvereeniging „Ons Belang", der Koninklijke landmacht. Spr. was ds. J. J. Van der Giesen, vlootpredikant alhier, over het onderwerp „Grepen uit de geschiede- nis der Oost-Afrikaansche volken". Om 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Uijtterlinde den avond en heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den garnizoenscommandant mr. P. M. W. van der Slikke en mevr. Van der Slikke. Ds. Van der Giesen leidde zijn leerzame en dikwijls geestige voordracht in met het bespreken van eenige algemeene begrippen over primitieve volken. Wij hoorden iets over den godsdienst van die volken, over de oude Egyptische cul tuur en kregen een denkbeeld van de pene tratie der beschaving in Noord- en Noord- Oost-Afrika. Duidelijk kwamen hierbij de belangen der geïnteresseerde mogendheden naar voren Door middel van een kaart werd een en ander overzichtelijk voorgesteld. Na de pauze besprak spreker het eigen lijke Abessinie en wees op de beteekenis van dit woord, dat een indruk geeft van de samenstelling der bevolking. Deze bestaat gedeeltelijk uit menschen die met een volks- Badhuisstraat 15. Telef. 348. verhuizing, eeuwen vóór Christus, van Yemen naar het'Tsana-meer trokken. Het streven van Menelik H naar het verkrijgen van een volksvertegenwoordi ging werd besproken en uitvoerig werden het Tsana-meer en de Blauwe Njjl behan deld. Dit belangwekkende deel van de lezing was zéér boeiend, en gaf een juist idee van de belangrijkheid van een kolonie als Abes- sinië. Vandaar de talrijke expedities die in den loop der eeuwen door verschillende mogendheden zijn uitgerust. Aan het eind van zijn boeiende lezing viel den spreker een hartelijk applaus te beurt. Ondergeteekende deelt U be leefd mede, dat hij bovengenoem de exploitatie heeft overgenomen en hij U gaarne als gast wil ont vangen. Hoogachtend, H. WESTENBORG. Prima keuken en consumpties. Uitgebreide wijnkelder. ZEER FRAAI UITZICHT. Zondag 19 April MENU. Soep printemps Oeuf poché Ossehaas a la jardiniere Aard. purée Ommelet sucrê Fruit. DIVERSE ANDERE SCHOTELS. Het natuurschoon in de duinen tusschen Vlissingen en Zoutelande. De minister van financiën heeft een ant woord gezonden op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Polak, betreffende het gebruik als bouwterrein van het duin tus schen Vlissingen en Zoutelande. De minister zegt o.m. Tusschen Vlissin gen en Zoutelande zijn geen gedeelten van het duin verkocht. Wel zijn in de gemeente Zoutelande eenige perceclen duingrond door het domeinbestuur in erfpacht gegeven als bouwterrein. Het totale- aantal villa's (met inbegrip van eenige villa's, waarin pension wordt gehouden), door dé erfpachters daar op gebouwd, bedraagt vjjftièn.- Voormeldë erfpachtsuitgifte geschiedt met voorkennis van den minister. De erfpachtsuitgifte van dit beperkte duinterrein te Zoutelande geschiedt volgens een door het domeinbestuur onder deskun dige voorlichting vastgesteld plan. De bouw van de panden behoeft de goedkeuring van de Zeeuwsche archeologische en schoon heidscommissie. De minister is van mee ning, dat een gering aantal landhuizen, vol gens dit goed voorbereide plan en onder architectuur gebouwd, dit fraaie stuk na tuur niet schendt en niet bederft. De minister zal gaarne meewerken om de duinen van den Staat zooveel mogelijk ongerekt te laten. Hij beeft dan ook reeds opdracht gegeven te bevorderen, dat bij erfpachtsuitgiften e.d. telkens nauwkeurig worde nagegaan, dat het natuurschoon zooveel mogelijk in stand worde gehouden. Hotel Noordzee-Boulevard. Naar wij vernemen is het hotel Noord zee-Boulevard onder andere leiding geko men. De huidige eigenaresse, de N.V. As sociatie voor Beheer- en Trustzaken te Amsterdam, heeft de exploitatie van dit hotel namelijk verpacht. Als pachter zal optreden de heer H. Westenborg, o.m. in Haagschen kring welbekend als leider van de Webo Lunchroom. Wij hebben gisteren een onderhoud gehad met den heer Westenborg, waarbij deze ons o.m. mededeelde dat hij t.z.t. voorne mens is ook in het interieur verschillende wijzigingen aan te brengen, die, naar hij verwacht, bet hotel Noordzee-Boulevard de oude reputatie zullen doen herwinnen. Een bloeiend hotelbedrtjf is voor iedere stad die haar belangen begrijpt van be teekenis, omdat bloei van een hotel zeggen wil dat vreemdelingen er vertoevenen waar dit het geval is, pleegt het ook den plaatselijken handel, vermaaksgelegenheden enz. geen windeieren te leggen. Wjj wenschen den heer Westenborg dus toe, dat h\j zijn voornemens zal kunnen verwezenlijken. Alhambra-Th eater. De vrouwen de baas. De levensleugen van Consul Bernick. De regisseur Georg Jacoby, die o.a. „Die Czardas fürstin" regisseerde, is verant woordelijk voor de vroolijke Ufa-film „Ehestreik". Een Tiroolsch dorp raakt in rep en roer door de intrede in de herberg van een nieuwe, zeer knappe kellnerin, voor wie alle mannen een biertje meer drinken en in opstand komen tegen de pan toffeldictatuur, waaronder zij sinds lang hadden leereh berusten. Onder leiding van de intrigeerende, huichelachtige weduwe van den vorigen burgemeester sluiten zij zich aaneen om hun gezag te herwinnen. Als de mannen 's avonds van het bal thuis komen, waarop hun vrouwen geweigerd hebben hen te vergezellen, vinden zij allen hun bed buiten de deur. Maar de moeite is vergeefsch. In de eerste plaats trouwt de waard met de nieuwe kellnerin, waardoor de vrouwen overtuigd worden, dat de ver denking tegen de manlijke echtelingen ten onrechte geweest was. Dan blijkt de wedu we zelf dien nacht den Don Juan van het dorp te hebben binnen gelaten, hetgeen zij tegenover de remonstreerende mannen al leen kan goed praten door de aankondiging van haar huwelijk, dat overigens meteen verrijkt wordt door de verschijning van haar zoon, een buitenechtelijk kind, waar van de „buurt" niet beter wist of het was een aangenomen negerjongetje. En na dit alles gaat alles in deze onderhoudende film in een gelukkigen optocht weer naar huis. Zelfs voor de kwaadspreekster is een happy end in deze rolprent, die op een vroolijke heldenkermis in een schoon milieu lijkt, waarbij de vrouwen voor de algemeene ver zoening echter in een humoristische scène beloven niet meer de pantoffel te zwaaien. De tweede film is een vrije, prachtige filmbewerking naar een roman van Hen drik Ibsen, Ook hier een onwettig kind, dat opgevoed «vordt in het huis van een voor aanstaand man in een klein stadje in Noor wegen, consul Bernick. Om zijn werf uit te breiden, heeft deze laatste de visschers van de haven verdrongen, zoodat zij nu alleen door de klippenrijke branding, die hun net ten vernield, de zee kunnen bereiken. Zij eischen daarom, dat een hinderlijke klip opgeblazen wordt, hetgeen de consul van de hand wijst. De ontevredenheid neemt toe. De zwager van Bernick, op wien de leu gen van den consul drukt, keert als rijk man terug. Hij wil echter zijn conventio- neele familieleden een poets pakken en doet dit als directeur van een rondreizend circus. De consul wil het meisje, Dina, aan zijn boekhouder uithuwelijken. Als de zwager uit Amerika vergeefs Bernick tot het her roepen van laster heeft probeeren te bewe gen, legt de laatste het toe op diens ver derf. Een niet zeewaardig schip moet de doodkist worden. Het noodlot wil echter, dat juist het zoontje van consul Bernick als verstekeling zich aan boord bevindt. Als de trotsche man de vlucht van zijn zoon verneémt, probeert hij vruchteloos het schip te doen terugkeeren. Het is reeds een prooi van den orkaan geworden. Dank zij de moedige reddingspogingen van den belas terden zwager en de gedwarsboomde vis schers wordt de jongen gered, de machtige consul echter tegen de rotsachtige kust te pletter geslagen. De laatste opdracht om goed te maken, wat misdreven werd, is een gewenscht eind dezer film, die kracht en diepte heeft en in een vaak boeiend en dreigend natuür-mileu gespeeld wordt, waarbij een dankbaar gebruik is gemaakt van de zee en de Noorsche sfeer aan de kust. Vooral de schipbreuk aan het slot geeft zeer machtige en grootsche zee opnamen. Voor de spelers in deze uitstekende en zoo boeiende film niets dan lof. Hemrich George speelt meesterlijk de rol van den energieken, machtigen doch ijdelen poten taat in kleine omgeving, die door allen gevreesd en gevleid wordt. Zeer goed is ook de scène met den nieuwen, jongen redacteur van het locale blad, die voor de algemeene belangen opkomt en anders dan de lafhar tige kleinstedelingen de waarheid durft te zeggen, wat hem echter tijdelijk zijn baan tje kost. Zoo zijn er vele voortreffelijke speelmomenten, waardoor het geheel uit stijgt boven een gewoon filmprogram. Tenslotte willen wij uit het voorprogram nog vermelden den tocht van de „Hinden burg", de 80 overwinning te Amsterdam en als zeer interessant ook de verbeelding van den overgang tot het telex-net in ons land, over welken laatsten vooruitgang in het courantenbedrijf ons blad enkele artike len gaf. Het Italiaansche leger sterker dan ooit", (Hoofdartikel.) Jhr. inr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, Minister van Staat, voorzitter der Tweede Kamer, onverwachts over leden. Abessinië verlangt hulp van den Vol kenbond. (Oorlog Italië-Abessinië.). Het onbepaald klein verlof voor de win- terlichting. (Binnenland.), Vragen van het Kamerlid Moller over de jongste salaris-verlaging. (Binnenland.), De buitenlandsche pers over Genève. (Buitenland.), De whiter in Beieren teruggekeerd, Hevige sneeuwstormen. Belangrijke verkeersstoringen. (Gemengd nieuws.) V(jf jongens in een sneeuwstorm bij Freiburg omgekomen. (Gemengd nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN „Luxor"-theater. De onbekende avonturier De vroolijke gevangenis. Moord in de wolken. Ditmaal niet minder dan .drie hoofdfilms in „Luxor", In de eerste „De onbekende avonturier" worden de hoofdrollen gespeeld door Wil liam Farnum, Noah Beery en Phyllis Barrington. Een niet van tragiek ontbloote geschiedenis van een avonturier, die jaren op zoek is naar zijn broer en als hij dezen eindelijk gevonden heeft, ontdekt, dat bei den verliefd zjjn op hetzelfde meisje, het geen hem noopt zgn zwerversleven weer op te vatten zonder zich te hebben bekend gemaakt. Schitterende sneeuwkieken trek ken in dit filmwerk speciaal de aandacht. Het is al geruimen tijd geleden, dat wij een film zóó van vroolijkheid tintelend en van humor schuimend als het tweede hoofdnummer hebben gezien. De veelbelo vende titel „De vroolijke gevangenis" ls volkomen op z'n plaats, doch ook voor we dit groote hotel betreden viert het jolijt hoogtij bij de potverterende loterijclub „De schorre zangers", welker penningmeester in het spinhuis terecht komt wegens vermeen den diefstal en poging tot doodslag. Eerst als de man van de dubbeltjes er op han dige wijze in geslaagd is te ontvluchten krijgt hij gelegenheid zich te rehabilitee- ren, maar voor het zoover is, is de bezoe ker gewis van de eene lachstuip in de an dere gevallen. De regisseur verdient beslist een onderscheiding voor dit koddige pro duct, dat alle dagelij ksche beslommeringen ten eenen male doet vergeten en u een uurtje kostelijk, uitbundig amuseert. In de hoofdrollen Leslie Fuller, Amy Veness e.a. Hoe wreed we telkens weer aan het ele ment gevaar in de vliegerij herinnerd wor den, toch oefent het vliegtuig een magi sche aantrekkingskracht uit. Vliegtuigen zijn voorts een dankbaar camera-object en een vlieg-film, welke nooit sensationeel genoeg kan wezen, verheugt zich altijd in een groote belangstelling. Het derde hoofd nummer „Moord in de wolken" is een echte thriller. Een vliegtuig, dat een geheime staatszending vervoert, komt in den nacht tot explosie. De bus met de formule van de springstof is echter uit de machine ge vallen en de omgekochte piloot is in vei ligheid. Dit raadsel wordt den moedigen vliegenier „Three Stars" ter oplossing voorgelegd. Dat htf de bandieten, die hier

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1