500 300 25 f HOLLYWOOD 1936 u r Ah Qlw Luid bedekt niet alleen.. VRIJDAG 17 APRIL. Kreymborg HOLLAERS-VERBERKT No. 91 74e Jaargang 1936: Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissinp. Telel.lQ. Postrekening £6287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kort commentaar Vlot en elegant Schelde-Pierfjes STADS- EN PROVINCIENIEÜWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regej meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Pólis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. ©e. ffieJeylaaelsclie iAmliulawcc in essinic Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de dagrapporten ontvan gen van dr. Winckel, den leider der Neder landsche ambulance, over de periode van Maandag 2 Maart tot 21 Maart. In verband met de mededeelingen van dr. Van Schelven, bij zijn terugkeer in ons land gedaan, is het interessant in deze rapporten te lezen, wat in het basiskamp is geschied gedurende den tijd, dat dr. van Schelven met zijn eenheid naar het Noorden was ge trokken en daar in zulke moeilijke omstan digheden verkeerde. Op 2 Maart kreeg dr. Winckel in het kamp te Dessié bericht, dat de colonne van dr. Van Schelven op weg naar Quoram te Waldia was aangekomen. De volgende dagen werden grootendeels gevuld met het treffen van vooi bereidingen voor de reis naar het Noorden door dr. Win ckel. Er was toen ook druk werk in het hos pitaal en in de polikliniek. De patiënten eischten veel zorg. De polikliniek wordt steeds druk bezocht en aan het inheemsche personeel heeft men niet veel. Niemand kan lezen of schrijven* zoo deelt. dr. Winckel mede, zelfs niet een overigens uitstekende kracht, die als hun chef werd aangesteld. Zij kunnen dus niet leeren temperatuur op te nemen. Vrijdag 6 Maart bracht de kroon prins een bezoek aan de ambulance. Dr. Belmonte was bezig met een operatie en de prins wilde deze bewerking bijwonen. Het duurde evenwel niet lang, of de prins vond het genoeg en vertrok. Zaterdag 7 Maart zouden dr Winckel en <ïe heer de Vries per vrachtauto naar het Noorden vertrekken, doch des nachts kwam er een briefje van den 'secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd dat deze reis uitgesteld moest worden. Wanneer de reis zou kunnen doorgaan, moesten de paspoorten vernieuwd worden. Dit bericht verontrustte ons in hooge mate, aldus schrijft dr. Winckel, te meer, daar wij op onderzoek uitgetogen, omtrent den aard der moeilijkheden geen enkele inlichting konden krijgen. Een ultimatum. Zondag 8 Maart had de ambulance nog niets vernomen van den secrets ris van den kroonprins. Dr. Winckel stelde toen een ul timatum „Als wij op onzen brief geen bevestigend antwoord ontvangen en morgen niet op reis kunnen, stel ik den Franschen gezant en den afgevaardigde van het Internationale Roode Kruis te Addis Abeba met een en ander in kennis." In antwoord op dit ultimatum kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd, dat den volgenden dag geantwoord zou worden. Des Maandags stuurde dr. Winckel een te legram aan den keizer met het verzoek in lichtingen te ontvangen over bet lot en den toestand der beide voorposten. Met den heer de Vries en den Engelschen kolonel Holt ging dr. Winckel daarna naar de stad op zoek naar den kroonprins en diens secretaris. Er werd verteld, dat zij in hun holen, hoog in de bergen waren. De tolk werd er heen gezonden met een briefje, waarin om een onderhoud werd verzocht, doch hij kwam na een paar uur terug met de mededeeling, dat de secretaris er niet is en dat hij het briefje in handen van een ad junct-secretaris gesteld heeft. Ongerustheid. Des middags ging de heer de Vries we derom naar de stad, om den secretaris te spreken. Dit gelukte, doch hij bleek van niets te weten, alleen dat iedereen belet wordt Noordwaarts te trekken. Den volgenden dag werden dringende te legrammen gezonden aan den Franschen gezant en aan den vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis in Addis Abeba met het verzoek om inlichtingen om trent de positie van de beide voorposten. Om 1 uur des middags kwam bericht van het paleis van den kroonprins, dat een vlieg tuig gekomen was om dr. Barkhuus, den Deenschen arts, die ernstig ziek was en in de Nederlandsche ambulance verpleegd werd, naar Addis Abeba te brengen. Om 2 uur was alles gereed en vertrok 'n vracht auto naar het vliegveld. Dr. Wmckel bege leidde den zieke. Dr. Winckel schrijft over dezen tocht naar het vliegveld het volgende „Eij het paleis blijkt niemand aanwezig te zijn, om ons een Weinig medewerking Groote moeilijkheden laisser-passer te geven, in tegenstelling met de afspraak. Onderweg treffen wij echter den stoet van den prins, die mij toewenkt hem te volgen. De prins blijkt uitgereden te zijn voor schietoefeningen en in zijn gevolg passeeren wij de wacht. Na eer.ige kilome ters houdt de stoet halt. De secretaris deelt ons nu mede, dat hij er niet zeker van is, dat het vliegtuig komt, maar dat hij een ruiter naar Dessié zond, om telefonisch te Addis Abeba te vragen, of het vliegtuig vandaar vertrokken is. Ons wcrdt dus aan geraden, op het antwoord te wachten. Dit doen wij noodgedrongen, ook omdat de weg bestreken wordt door de mitrailleurs, waar mede de prins en gevolg schieien. Om half 5 verdwijnt de heele stoet plotseling, en wij weten nog van niets. Daarom rijden wij maar door naar het vliegveld, komen er om 6 uur aan, en vinden er niet3. Om 8 uur waren wij weer in het kamp. Des nachts kreeg dr. Barkhuus een aanval van acute hartzwakte." Dr. Winckel geeft dit korte verhaal, om te doen zien, hoe men de Nederlanders en de anderen meent te kunnen behandelen. Den volgenden dag kwam er een tele gram van den Negus, waarin werd medege deeld, dat de beide voorposten in goede con ditie verkeeren en er geen reden was voor ongerustheid. De heer de Vries sprak dien dag op het vliegveld echter dr. Junod èn deze vertelde hem, dat volgens te Addis Abeba ontvangen bericht de karavaan der eenheid-van Schel ven door roovers was aangevaren. Na veel audiënties en geconfereer werd vergunning verkregen voor dr. Winckel en den heer de Vries om den volgenden dag naar het Noorden te vertrekken. De tocht naar het Noorden. Donderdag 12 Maart vertrokken dr. Win ckel en de heer de Vries met twee vracht auto's naar Quoram, vervuld van het feit, dat er ernstige dingen met onze voorposten gebeuren, zonder dat het gouvernement de leiding der ambulance daarvan in kennis stelt, zelfs na eenige dagen het oirbaar acht, alleen te seinen, dat alles goed gaat, zonder te melden, dat een overval door roovers plaats greep. Dr. Winckel voegt er aan toe, dat onder die omstandigheden het handhaven van een of meer voorposten niet verantwoord is. „De weg is modderig, zoodat wij slechts langzaam vooruit komen. Om 1 uur ont moeten wij een groot aantal vrachtwagens van de Britsche ambulance. Van heri ver nemen wij details over het bombardement en van de verwondingen van dr. Van Schel ven, zij overhandigden mij een pakket met brieven, waaronder een met potlood ge schreven, onleesbare brief van dr. Van Schelven". Vrydag 13 Maart arriveerde het gezel schap in Waldia. Daar werd medegedeeld, dat de Nederlanders wegens de onveiligheid op den weg niet verder kunnen reizen, al vorens uit het groote hoofdkwartier daar toe vergunning is gegeven. Men zou dadelijk naar het hoofdkwartier seinen. Den volgenden dag was er neg geen be richt. De gouverneur der provincie vertelde aan dr. Winckel, dat er geen 100 doch dui zenden opstandelingen zijn (naai men zegt, omgekocht door de Italianen) en dat hij voor de veiligheid der Nederlanders een klein legertje moet mobiliseeren. Dit kan echter pas Maandag klaar zijn, zoodat dr. Winckel twee volle dagen moest wachten. Bovendien reikte het gebied van den gou verneur slechts tot Cobbo, halverwege Quoram. De gouverneur aldaar zou nieuwe maatregelen moeten nemen. Onder deze omstandigheden oordeelde dr. Winckel het beter naar Dessie terug te gaan, waar zijn aanwezigheid dringend noodzakelijk was en ir. De Vnes werd be last met de regeling van het terugtrekken der voorposten. Uit een telegramwisseling blijkt vervol gens, dat de Negus alles deed om dr. Van Schelven te helpen (de bijzonderheden hier over heeft men reeds uit het interview met dr. Van Schelven vernomen) om op deze wijze te trachten goed te maken, wat zijn opstandige onderdanen misdreven hebben. Twee dagen later (Dinsdag 17 Maart) kwam er telefonisch bericht van ir. De Vries uit Woldia, dat de reis naar Quoram onmogelijk was en dat hij naar Desri<- terugkeerde. 18 Maart kwam de heer De Vries in het kamp aan en rapporteerde het volgende „Zondag 15 Maart zou het eocorte voor den tocht naar Cobbp tegen 12 uur aanwe zig zijn, het was er natuurlijk niet. Ook niet om 3 uur, zoodat ik besloot het er op te wagensnel naar Cobbo te rijden. Dit ge schiedde en om 6 uur werd de plaats be reikt. Maandag 16 Maart. Te Cobbo gebleven, wegens vliegtuiggevaar. Er kwam wel een vliegtuig, dat vlak bij de auto bommen wierp, doch ons miste. Dps avonds zonder escorte, doch vergezeld door een galla-chef den sprong naar Quoram gewaagd, overdag is dit niet mogelijk, wegens de vliegtuigen. Na één uur rijden terecht gekomen in een moeras, (vermoedelijk was de weg door opstandelingen onder water geret), de auto zakte tot de lantaarns in de modder, werd afgeladen en met veel moeite uit de modder getrokken. Een andere weg was in het don ker niet te vinden, weshalve ik terugkeerde naar Cobbo en van verdere pogingen heb afgezien, daar deze wegen alken overdag berijdbaar zijn, en dan kan men juist niet reizen wegens het vliegtuiggevaar. Wij wa ren 40 uren aan één stuk in touw geweest. Van Cobbe teruggereden naar Woldia". De terugkomst van dr. Van Schelven. Vrijdag 20 Maart kwam plotseling een auto het erf oprijden „Tot onze verrassing en vreugde bleek het dr. Van Schelven te zijn. Een auto van den keizer had hem van Quoram tot ons willen brengen, doch deze bleef steken, en zoo legde hij het laatste stuk van den weg af in een vrachtauto met gewonden, voor onze ambulance bestemd. Hij maakte het best, is nog wat kort ademig, Dr. Belmonte vervaardigde nog een röntgenfoto van zijn borst". ONTSPANNING IN DE INTER NATIONALE VERHOUDINGEN? Zooals men elders in ons blad kan lezen, heeft de Minister van Defensie a.i. bepaald, dat de dienstplichtigen, die indertijd met groot verlof zouden gaan, doch in dienst werden gehouden, thans morgen naar huis zullen worden gestuurd. Dit bericht is van groote beteekenis. Niet omdat het aantal dienstplichtigen dat mor gen huiswaarts gaat zoo bijzonder belang rijk is, maar om de feiten die tot dit be sluit ongetwijfeld aanleiding hebben ge geven. Immers zag de internationale situatie er dreigend uit, toen Duitschland onverwacht met zijn militairen het Rijnland binnen rukte. Vooral Frankrijk reageerde op zeer felle wijze, maar de hierop gevolgde on- Allerbekende en beroemde merken: Gabion, Falcon, Shelter, Crowncoat aüe maten, alle prijzen, alle kleuren Wollen of union gabardine regenjassen in blauw en Q 75 beige rced° va«=»f gelaat en halsOok van ar men, rug en schouders kan groote charme uitgaan. Gebruik dus Palmolive, de schoonheids-zeep waarin groote hoeveelheden ver zachtende olijfolie zijn verwerkt zoowel voor Uw gelaat als lichaam! m Beleefd vragen wij uw aandacht voor onze Een heerlijk boterkoekje, zeer licht In gewicht, 18 ct. per ons. Verpakt in luxe trommeltje, a Z]/2 ons 80 cent per stuk. Firma J. W. VAN DER LINDE Zn. Banketbakkers, Walstraat 98, Telef. 373. derhandelingen zijn gerekt en gerekt, tot de gemoederen waren gekalmeerd en Duitschland allen tijd had gekregen om zijn positie in het Rijnland te verstevigen. En het is niet van plan, het hierdoor verkregen voordeel pp te geven, zooals uit de be richten van den jongsten tijd onomstootelijk blijkt. Men zit met het geval eigenlijk ver legen en de „vredesplannen" van Duitsch land en Frankrijk hebben tot dusver nog niet tot een bevredigende oplossing, dezer belangrijke internationale moeilijkheden kunnen leiden. Maar het is ongetwijfeld een feit, dat de spanning, de dreiging van de eerste dagen na de bezetting van het Rijnland, geweken is. Onmiddellijk gevaar voor dè rust in Europa lijkt ons niét aanwezig en in dit verband is het ongetwijfeld een wijze en kalmeerende daad onzer regeering, dat zij de onder de wapenen gehouden dienstplich tigen thans gelegenheid geeft, naar hun haardsteden terug te keeren voor zoover dit wordt gewenscht. Beteekent dit alles ook, dat er een be langrijke ontspanning de internationale verhoudingen is opgetreden Wij vreezen, dat deze vraag ontkennend zal moéten worden beantwoord. Want zoolang de ge weldige problemen, waarvoor de wereld zich thans ziet gesteld, niet op bevredigende wijze een oplossing hebben gevonden, zal van werkelijke ontspanning in de inter nationale verhoudingen geen sprake kunnen zijn. En zóóver zijn wij voorloopig nog niet. Wij laten hierbij gemakshalve het gewel dig ingewikkelde vraagstuk van de econo mische betrekkingen tusschen de volkeren mèt het probleem der werkloosheid, dat hieraan onverbrekelijk verbonden is bui ten beschouwing. Aan de huidige politieke moeilijkheden heeft men voorloopig de handen vol En al is nu een schijnbare ont spanning ingetreden, de toekomst bergt ongetwijfeld nog groote moeilijkheden in haar schoot. Noemen wij er enkele De kwestie waarvoor de Locarno-mogend- heden zich door het optreden van Duitsch land geplaatst zien, moet toch te eeniger tijd worden opgelostbovendien is deze materie ook voor de staten, die niet tot de onderteekenaars van het verdrag van Lo carno behooren, van groote beteekenis. Dan zien wy den strijd tusschen Italië en Abessinië. In wezen een stryd waarin de hebzucht de voornaamste drijfveer is want met gifgas brengt men nu eenmaal geen beschaving En het lijkt er veel op, dat ook hier de brutale de halve wereld heeft en dat Italië zyn zin zal kunnen doordrijven. Maar het ergste zou zijn, dat de overige mogendheden dan wel een clausule zullen trachten te vinden, waardoor het optreden van Italië schijnbaar gerechtvaardigd wordt. Krijgt Italië wat het verlangt en dus eenvoudig met. geweld van wapenen néémt, dan staat ons ongetwijfeld binnen kort een eisch van Düitsche zijde te wach ten Koloniën! De Volkenbond heeft veel van zijn toch reeds niet groote prestige verloren. Het is reeds zoover, gekomen, dat Italië (lid van den Volkenbond zijn medelid Abessinië medegedeeld heeft, over vrede te willen onderhandelen, maar zonder tus- schenkomst van den Volkenbond. En juist heden bereikte ons het bericht, dat in Chili overwogen wordt, den Volkenbond even tueel te verlaten. S :S Beteekent dit alles, dat de staten weder terugkeeren tot de heillooze politiek van §elieurlcw«s»<w van «ten Lag Morgen gaan de onder de wapenen ge* houden dienstplichtigen naar huis. Abessinië weigert vredesonderhandeling gen op de door Italië gestelde voor* waarden. (Oorlog Italië-Abessinië), Fel artikel in de Italiaanscbe pers tegen Engeland. (Oorlog Italië-Abessinië)^, Zal Chili den Volkenbond verlaten (Buitenland)], Ongeregeldheden in Spanje. (Buitenland), Vloeddeur der sluis te IJmuiden doot aanvaring vry ernstig beschadigd. (Gemengd nieuws)], Groote brand te Ammerzoden. (Gemengd nieuws» Felle brand te Lier. (Gemengd nieuws» De stand der Rijksmiddelen. (Tweede Blad.); De Nederlandsche ambulance in Abes sinië. De zomerdienstregeling der K.L.M. (Luchtvaart). Duitsch militair vliegtuig verongelukt, (Luchtvaart). Gemeenteraad van Goes bernst onder protest in de door de regeering gestel de eischen, teneinde de begrooting voor 1935 goedgekeurd te krijgen. (Provincie), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VRAAGT EN DRAAGT DE WALSTRAAT 78 - ZIE ETALAGE de jaren vóór den wereldoorlog bewape ningswedstrijd, geheime diplomatie, spion* nage en wat dies meer zij? Wij weten het niet, maar het lijkt er veel op. En daarom verheugt het ons dat de toestand momen teel geenerlei aanleiding tot ongerustheid geeft, maar zien wij toch met eenige be zorgdheid en spanning uit naar hetgeen de toekomst onze wereld brengen gaat. MORGEN GAAN ONDER DE WAPENEN. GEHOUDEN DIENSTPLICHTIGEN NAAR HUIS. De minister van defensie heeft bepaald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zjjn gebleven, op aZterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. Jaarvergadering Christelijk Ziekenhuis „Bethesda". Gisteravond hield bovengenoemde stich ting haar jaarvergadering. De voorzitter, ds. D. J. Vossers, opende

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1