1000 500 300 25 DONDERDAG 16 APRIL* De drie richtingen oan het Japansche Imperialisme. No.90i 74e Jaargang; -1936: Uitgave: Fiima F. VAN DE VELDE Jr., Walstras! 58-60, VJissinp. Talei 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NC1EN1EUWS §clicurlcn»sscn van den VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn CiRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad, Kolonisatie in het zuiden, grondstoffen in het noorden, Pan-Aziatische politiek in het westen, (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Het verhaal van het „gele gevaar", dat de opvatting in zich sluit, dat Japan naar de wereldheerschappij streeft, is even on juist als romantisch. In werkelijkheid be treft het hier een lang historisch proces, dat overigens volkomen logisch is en waar van wij de verschillende étappen reeds na eenige tientallen jaren van ontwikkeling duidelijk kunnen overzien. Het Japansche imperialisme vertoont drie hoofdrichtingen. De eerste is door het probleem der overbevolking en de noodza kelijkheid, nieuwe kolonisatiemogelijkheden te scheppen, bepaald. Zij wijst duidelijk naar hét zuiden, naar de eilanden van den paci fic. Voorloopig zag het Avondland rustig op dit streven naar uitbreiding neer, maar in 1920 moest men vaststellen, dat Japan door het bezetten van Formosa en Rioe Kioe de controle over de Gele Zee in handen gekre gen had en dat het een fout geweest was, Japan het mandaat over de vroegere Duit- sche bezittingen in den Stillen Oceaan te geven. Zoo werd de Japansche expansie- zucht naar het zuiden reeds in boeien ge legd, alvorens de Philippijnen bereikt wa ren. Maar de politieke status van deze eilan dengroep maakte Japan de economische in dringing gemakkelijk. Langzamerhand heb ben de daar gevestigde Japansche kooplie den hun invloed weten geldeno te maken. Dit is hun des te gemakkelijker gemaakt door het feit, dat de handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten, die vroeger voor de Philippijnen zeer voordeelig waren, in den laatsten tijd niet veel meer om het lijf hebben. En dus wacht Japan nu rustig op de regeling van den politieken status van de eilanden en gaat intusschen voort, zijn invloed uit te oefenen, waar het maar kan. De uitbreiding naar het zuiden b.ijft ook op het oogenblik nog, ondanks de met veel meer lawaai gepaard gaande gebeurtenis sen in het noorden, de wezenlijke karakter trek van de Japansche expansiepolitiek. De Japanners houden niet van het noorden. In zijn drang naar het zuiden moest Ja pan voor de vlag van de Vereenigde Staten halt houden. De wending naar het noorden, door de binnenlandsche moeilijkheden van China begunstigd, ziet er dreigend en ge vaarlijk uit, doch is dit uit zuiver koloni aal oogpunt gezien geenszins. Dc Japan ners houden niet van het noorden. Het beste bewijs daarvoor is het feit, dat op het eiland Hokkaido, het grootste en meest noordelijke eiland van den Japanschen ar chipel, slechts 30 menschen op eiken vier kanten kilometer wonen. De Japansche drang naar Noord-Sasjalin en Siberië, d.w. z. naar Rusland, is enkel en alleen een ge volg van militaire en economische overwe gingen. Wanneer het tsaristische Rusland niet in de jaren 18801900 een dreigende houding tegenover Japan had aangenomen, dan zou de Japansche expansie zich wellicht tot de eilanden van de Japansche Zee be perkt hebben en het overschot der bevolking zou naar het zuid-westen, naar China, in plaats van naar Korea zijn gegaan. Maar Ruslands politieke tendenz en militaire ont wikkeling waren voor Japan aanleiding, van front te wisselen. En hierin werd het door Engeland gesteund. Intusschen wonnen echter de Mantsjoerij- sche kolen- en ijzerertsvoorraden door den plotselingen groei van de Japansche indus trie aan waarde en beteekenis en de drang naar het noorden werd nu door zuiver eco nomische overwegingen gedicteerd en zulks moest tot een onvermijdelijke botsing met Rusland leiden. De Japanners wonnen den oorlog en stelden vast, dat het grondstof - fenprobleem in Mantsjoerije, Mongolië en Siberië kon worden opgelost. Nu was echterhet moment gekomen, waarop het Avondland de Japansche expan- siezucht te veel werd de westersche mo gendheden wilden Tokio dwingen, enkel en alleen genoegen te nemen met den militai rèn roem. Maar Japan zette he*- werk in het noorden rustig voort, daar het hier weinig kans had op de belangen van Groot-Brit- tannië te stuiten. Eerst in 1933 bood zich de gunstige gelegenheid, Mantsjoerije en Jeliol te bezetten. Thans heeft het Japan sche imperialisme het op Mongolië en de Siberische kustprovincies voorzien, maar Ruslands militaire macht en üe dreigende houding van de Vereenigde Staten manen tot voorzichtigheid. Ondanks bet feit, dat Japan zich op een oorlog met Rusland voorbereidt, tracht het tegelijkertijd met Moskou, achter den rug van Engeland om, een verdrag te sluiten. De noodzakelijkheid van een dergelijk pact wordt merkwaardig genoeg door beide naties onbewust gevoeld. Japan zou zich dan op de Philippijnen kun- sen concentreeren, terwijl Moskou een der gelijk verdrag met het oog op de houding van Duitschland niet onaangenaam zou zijn. De weg naar het Westen. Blijft nu nog de weg naar het Westen, naar China, open. Met het oog op de alge- meene internationale situatie heeft Tokio het beter geoordeeld zijn territoriale wen- schen voorloopig onvervuld te laten. Maar de Japanners zitten daarom niet stil en ar beiden voortdurend aan een economische en geestelijke penetratie van China, alsmede aan een coördinatie van de belangen van beide landen, waarbij de pan-Aziatische ge dachte sterk op den voorgrond treedt. Zoo tracht Japan voor zijn industrieproducten een enorm afzetgebied te verwerven. Gebrek aan land drijft de Japanners naar het Zuiden, naar de Philippijnen, die 50 mlllioen menschen zouden kunnen opnemen, en verder naar Nieuw-Guinea, deelen van Nederlandsch-Iridië en Australië, gebieden die nog minstens 200 mlllioen menschen zouden kunnen voeden. In het Noorden vindt het de ontbrekende grondstoffen en in het Westen een afzetgebied van 700 mii- lioen consumenten, China en Fntsch-Indië. (Nadruk verboden) „Jong Holland snakt naar Werk". Gisteravond kwam het comité, dat de actie in deze stad heeft georganiseerd tot het inzamelen van gelden voor de werkkam pen voor „Jong Holland snakt naar Werk", met de collectanten en collect rices bijeen, ter bespreking van de verkregen resultaten. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter van het comité, den heer J. Marijs, die in zyn wel komstwoord zijn blijdschap kon uitspreken over het schitterend resultaat. Hartelijk dank bracht hy aan de jongens en meisjes, die in een week tijds het Protestantsch Chr. deel onzer bevolking hebben bewerkt. Door den heer J. P. Ventevogel, secreta ris van het comité, werd vervolgens een breedvoerig overzicht gegeven van het ver richte werk. Aan de actie werd deelgeno men door 58 collectanten en collectrices. welke plm. 2800 adressen hebben bezocht. De opbrengst bedroeg 836, tegen 704 in het vorig jaar. De secretaris deelde nog mede, dat op 20 of 27 April a.s. het 8e werkkamp zal wor den geopend, nl. te Chaam bij Breda. In dit kamp zullen de Zeeuwsche jeugdige werk- loozen geplaatst worden. Elke tampperiode zal 8 weken duren. Deelnemers kunnen zijn jongeren uit Christelijke gezinnen in den leeftijd van 17 25 jaar. Van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen gaan de jongens naar huis. Na een pauze bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij „de Schakel", on- derafdeeling van de N.C.G.O.V., haar wel willende medewerking verleende. Een jubileum. Heden was het veertig jaren geleden, dat de heer A. Goedhart als letterzetter bij de firma De Vey Mestdagh in dienst trad. Na zijn ontvangst met echtgenoote en dochter, op de feestelijk versierde werk plaats, werd h(j door den .directeur, den heer Kulk, met dit jubileum gecomplimen teerd, die hem een cadeau onder couvert aanbood. Van het gezamenlijk personeel van de af- ieeling drukkerij en boekhandel ontving nrj eep leeslamp, terwijl hem door de Ned. Herv. predikanten bij monde van den Wel- eerw. heer ds. Visbeek eveneens een ca deau onder couvert verstrekt werd in ver band met zijn vele werkzaamheden aan het Vlissingsch Predikbeurtenblad en zijn goede zorgen daarvoor. Na de verschillende toespraken werd de eerewijn gedronken en bleef men nog eeni gen tijd gezellig bijeen, waarna de jubilaris in de gelegenheid werd gesteld dezen dag verder in huiselijken kring door te brengen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dr. A. van Schelven, lid van ae Ned. Roo- de Kruis-ambulance in Abessinië, die aldaar bij een overval gewond werd, is Woensdag morgen met de Genua-express te Arnhem teruggekeerd. H.M. de Koningin bracht Dinsdagsmorgen een bezoek aan de Prima- vera-tentoonstelling op het Nenijto-terrein. r Bij het station Woerden is Dinsdag morgen van den trein UtrechtRotterdam Den Haag een achttal, wagons" ontspoord. Propaganda voor Zeeland te Amsterdam. Gisteren werd in de lokalen van de open bare leeszaal te Amsterdam de tentoonstel ling geopend, waarvan de strekking is om meer bekendheid te geven aan het schoone van ons eigen land. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, den heer C. R. T. baron Kraijenhoff, is de ten toonstelling geopend door prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het on derwijs. Zeeland is op deze tentoonstelling zeer goed vertegenwoordigd met propaganda materiaal en heeft een uitstekende en in bet oog loopende plaats gekregen. Wij zagen er propagandamateriaal van Vlissingen, Middelburg, Zoutelande, Dom burg en Goes.'Wat het Taaiste betreft wordt voor de allernaaste toekomst in de folders met het onderschrift„Wist U, dat er bloeiende bongerds zijn in de buurt van Goes?" tot bezoek opgewekt. De stoom vaartmaatschappij „Zeeland" en ook de V.V. V. te Middelburg komen met prachtig foto materiaal uit en een groote plaat wijst Goes aan als het centrum van Zeeland. Dan no teerden wij het keurig foldertje door Wal cheren en een dito over de boottochten naar Zeeland door de firma Van der Schuijt te Rotterdam. Ook zagen wij de nieuwe albums „Zee land" van de firma Bussink te Deventer en een exemplaar van „De molen van Zeeuwsch-Vlaanderen" door freule S. Collot d'Escury. De Zeeuwsche stand trok direct veel be langstelling. MIDDELBURG Een brandweeroefening. Gisteravond kon men te Middelburg en kele brandspuiten zien uitrukken en wel licht is er aan een werkelijken brand ge dacht. Gelukkig was het een oefening, waarbij een luchtaanval werd verondersteld. Eerst had de brandweer zich verdeeld als men meent, dat het voor een luchtbescher mingsdienst zal moeten zyn. De burgerij- spuit ging naar de garage-Bliek op het Noordplein, de motorspuit 1 naar zijn oude plaats in het spuithuisje op den Dam. Bij werkelijk gevaar zal de motorspuit 2 naar de garage-den Toonder gaan. Nu kreeg men aan de kazerne kennis van verschillende branden. Ten eerste in den Schouwburg en dit was aanleiding onmiddellijk den post-Noordplem te waarschuwen en kort daarop was men daar met het blusschingswerk begonnen, waarbij men last had van het in de modder geraken van de zuigslang. Dit kon men ech ter verhelpen. De commandant van deze spuit telefoneerde naar de kazerne om hulp en kreeg die in den vorm van den ladder wagen. Intusschen was ook brand in het badhuis op de Nieuwe Haven gemeld. De magirusladder was daar spoedig aan het werk. Voor een brand in de Koorkerk was de motorspuit van af den Dam uitgerukt. Al om werd volgens de voorschriften gewerkt. By de oefening aan den Schouwburg en ook by die aan de Nieuwe Haven werden de gasmaskers gebruikt. Het bleek, dat voor het personeel geregeld oefenen daarmede ook zeer gewenscht is, maar ook, dat het aantal, dat beschikbaar is, nog veel te ge ring is, om te maken, dat de mannen by onverhoopten ernst met vrucht tegen de gevolgen van luchtaanvallen met succes kunnen optreden. Een oefening als deze is geschikt voor leering op velerlei gebied, want ook zrj, die op zulk een moment in de kazerne de tele foon bedienen, moeten hun zenuwen goed in bedwang hebben en alles kunnen overzien. Ncderl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag afd. Zeeland. Deze afdeeling hield Maandag, tweeden Paaschdag, haar jaarvergadering te Mid delburg. De voorzitter, de heer J. P. Köge- ler, opende op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord over „Van jeugd en moed en kracht. Hierna werd de heer J. Smit herkozen als secretaris. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdee ling met één vereeniging is vooruitgegaan en dat het aantal leden van 1175 tot 1190 is gestegen. Rekening en verantwoording werden vast gesteld. De middagvergadering werd gehouden in de Noorderkerk, welke geheel gevuld was. De penningmeester, de heer K. B. bij de Vaate, opende deze vergadering en sprak den jubileerenden voorzitter, welke thans 30 jaar afdeelingsbestuurslid is, in hartelij ke bewoordingen toe. Aan mevr. Kögeler werden bloemen aangeboden. Den voorzit ter werd een fraaie leestafel aangeboden. Ds. N. Biiffinga van Rotterdam sprak daarna over.: „De dialectische theologie". Spreker zeide dat het moeilijk is dit on derwerp op eenvoudige wijze te behandelen. De bekendste figuur in deze beweging is prof. Karl Barth. Spreker schetste eerst diens levensloop om daarna te komen tot Earth's theologie en ontwikkelde verder verschillende bezwaren tegen deze theolo gie. Door dr. C. Bouma van Den Haag werd een opwekkend woord gesproken over „De dingen die boven zijn", waarna hij de wel geslaagde vergadering met dankgebed sloot. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking Gevestigd M. Petiet 'van Middel burg naar De Deckerestraat 9a C. C. de Looff van Middelburg naar Vlissingsche straat 43 N. M. Hoeneamp van Koude- kerke naar De Deckerestraat 9aL. A. van.den Berg en gez. van Vlissingen naar Vlissingsche straat 146 H. A. du Pré van Vlissingen naar Van Teijlingenstraat 11 D. Murraij en gez. van 's-Hertogenbosch naar Dijkstraat 22 A. Verijzer van Vlis singen naar Vlissingsche straat 111 J. van Sluijs van Ritthem naar Oranjeplein 51 J. Joosse van Vrouwenpolder naar Kanaal straat, villa „Marnix" J. de Vries en gez. van 's-Gravenhage naar De Deckerestraat 11a K. Schoe van Koudekerks naar Spoor straat 78 C. de Voogd en gez. van St. Lau rens naar Groote Abeele 32 G. R. Raema- kers van Dubbeldam naar Berm weg 25 J. van Boven, geb. Van Gemert van Rotter dam naar Nieuwstraat 24 J. J. Huijsman van Susteren naar Niéuwe Vlissingsche weg 73 C. A. Kramer, geb. van de.r Weele van Colijnsplaat naar Paspoortstraat 34 J. van Mierlo van Eindhoven naar Var Turnhout straat 19 J. H. van Dijk van Vlissingen naar Vlissingsche straat 138. Vertrokken: J. M. Frelier van Vlissingsche straat 43 naar Rotterdam G. P. Sfurm van Marnixplein naar Westkapel- le C. J. T. Giling en gez. van Abeelsche weg: (W.) 24 naar Almelo J. M. de Meijer en gez. van Middelburgsche straat 26 naar Den Helder Wed. Staalde Rijcke van Oranjeplein 12 naar MiddelhuigA. J. Eiff en gez. van Nieuwe Vlissingsche weg 73 naar Vlissingen R. Wijsveld de Vos Burclitbart en gez. van Ceresstraat 18 naar Vlissingen G. L. Kroese en gez. van Mid delburgsche straat 44 naar Vlissingen B. Stougje en gez. van Dijkstraat 34 naar Schiedam Wed. de VisserMarschalk van Nieuwstraat 3 naar Vlissingen CVj. Schout van Vryburgstraat 6 naar Bussum P. Bolier van Burchtstraat 28 naar West- kapelle J. H. van Vooren en gez. van Middelburgsche str. 115 naar Middelburg S. J. Bosschaart en gez. van Marnixplein 29 naar Middelburg. BRESKENS Bazar „Soli Deo Gloria". Ten bate van de Christelijke muziekver- eeniging „Soli Deo Gloria" alhier werd gedurende de Paaschdagen een. bazar ge houden. De verschillende attracties moch ten zich in een druk bezoek verheugen. Alle drie de dagen was het stampvol in het lokaal Weijkman, zoodat deze bazar volkomen geslaagd ia TERNEUZEN Een lijk gevonden. Voorbijgangers zagen hedenmorgen een lijk in de Westkolk der middensluis drijven De politie werd hiervan in kennis gesteld welke het lijk uit Let water haalde en naai De drie richtingen van het Japansche Imperialisme. (Hoofdartikel.), Dessie niet bezet Tegenspraak der Abessynsehe regeering. (Oorlog ItaliëAbessinië. Redevoering van Sarraut. (Buitenland.); Abessynsehe leening van f 500.000 tö Londen. (Oorlog Italië-—Abessinië.), Nationaal luchtvaartfonds zal zweef- vliegsport subsidieeren. (Luchtvaart.); Zeven dooden bij vliegtuigongeluk. (Luchtvaart.) Voorstellen voor de vergadering van de» Polder Walcheren. Ernstig ongeval in locomotievenloods té Amsterdam. (Gemengd Nieuws.), De voorzitter der 2e Kamer, jhr. Ruijs de Beerenbrouck moet om gezondheids redenen rust nemen. (Laatste Berichten.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het kerkhof overbracht. Bij identificatie bleek dat men hier te doen nad met het stoffelijk overschot van den 77-jarigen K. van de Molen, woonachtig te Terneuzen. Omtrent de oorzaak van het- ongeval is nog niets met zekerheid bekend. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Gemeenten. Bedankt voor het be roep naar 's-Gravenpolder ds. H. Ligten- berg te Lisse. De Stachanof-beweging. Gisteren is te Moskou een congres ge opend van leden der Stachanof-beweging op het gebied van de verkeersluchtvaarfc» Er zajn 250 congresdeelnemers. Dit jaar zal de burgerluchtvaart tweemaal zoovee! goederen en passagiers moeten vervoeren als verleden jaar. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Cadzand is benoemd mej. S. Ver sprille, thans in gelijke betrekking te Sluis» Het driehonderd-jarig bestaan der rijksuniversiteit te Utrecht. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te willen zijn bij de officieele plechtigheid, welke op 23 Juni a.s. te drie uur in den namiddag in de Dom kerk zal plaats hebben, ter herdenking van het driehonderd-jarig bestaan der rijksuni versiteit te Utrecht. RECHTSZAKEN De Ossche strafzaken. De roofoverval te Nistelrode, Terzake van den roofoverval in den nacht van 28 op 29 April 1980 bij J. van Grinsven te Nistelrode, waar 15, een horloge, zoomede spek en eieren werden gestolen, had de rechtbank den arbeider M. J. de Reuver tot 2 jaar, den arbeider A. W. van Bakel tot 2 jaar en 6 maanden en den landarbeider W. H. Tunnissen tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal van het Bossch.0 Hof eischte gisteren voor De Reuver be vestiging van het vonnis, tegen Van Bakel 4 jaar en tegen Tunnissen 7 jaar gevange nisstraf. De inbraak te Heescfi. Koosje van Galen had zich gisteren te 's-Hertogenbosch weer te verantwoorden voor de inbraak bij C, Pijnappel te Heesch, gepleegd in den nacht van 23 op 24 No vember 1928, waarbij 700 werd gestolen. Hij was hiervoor door de rechtbank tot 1 j3ar en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Verdachte maakte de opmerking, dat hij in 1933 met 3 jaar gevangenis gestraft was, dat hij daarna 4 maanden voorarrest heeft gehad en in deze zaken tezamen 6% jaar, in totaal dus tot 10 jaar en 10 maan den is veroordeeld. Hij vindt dat wel een beetje wel, omdat hij zoo „bereidwillig" geweest is alles te bekennen. Anders zou men veel niet te weten zijn gekomen. H\1 heeft ook bekend, omdat hij zijn leven wil verbeteren.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1