500 300 150 25 ÜRSTE BLAD No. 88 74e Jaargang 1936 DINSDAG UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingan. ïelnf. 10. Postrekening 66287 14 APRIL* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "STADS^EN PR0V1NC1ENIEÜWS Sciicurlcnisscw now Jen Jog VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn üRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gutden hij' verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Alleen voor de kleine lezers Vandaag begint voor onze kleine lezers een nieuw verbaal, dat met plezier zal wor den gelezen. Het vertelt de avonturen van een ondernemenden f linken jongen, die een reis door Egypte maakt en daarbij van alles en nog wat beleeft. lederen dag komt er een gedeelte in de krant...... met twee plaatjes 1 Witte en natte Paschen. De Paascbdagen hebben dit jaar niet ge bracht wat velen er van gehoopt en ver wacht hadden. Het weer heeft niet meege werkt en zeldzame gebeurtenis in dezen t\jd van het jaar er viel sneeuw, zoodat zij die vroeg op waren, Zondagmorgen een witte wereld hebben gezienPaschen in Kerststemming Maar al heeft het weer niet meegewerkt, toch is het in het land druk geweest en hebben de middelen van verkeei zeer velen vervoerd die van de vrije dagen gebruik maakten om er eens uit te trekken. Ook hier ter stede, o.m. bij het Grand Hotel ^.Britannia" is druk bezoek geweest van vreemdelingener waren veel auto's uit Frankrijk. Ook elders in het land heeft het op eer sten Paaschdag (en te Amsterdam ook gisteren) gesneeuwd, terwijl uit Duitsch land, Frankrijk, Engeland enz. eveneens sneeuwval gemeld wordt. Kunst naar Kracht. Concertgebouw Met een uit liedjes en ensemble-nummers bestaand programma heeft deze revue- en cabaretclub Zaterdag en eersten Paaschdag yelen een gezelligen avond verschaft. Van de verschillende liedjes, gebracht •Öoor diverse vrouwelijke en mannelijke krachten, die allen een dankbaar applaus oogstten, vielen „Nooit vergeet ik het lied van mijn moeder", met het treffende, sug gestieve visioen, bijzonder van vinding, en de door Kees de Ruyter in vereeniging met een orkestlid gepresenteerde ..Harmonica spelers" extra in den smaak. Jammer, dat In het duet „Regendroppen" de stemmen niet al te best harmonieerden. Ook de ensemble-nummers w.o. een bom bast-hoempa-orkest onder kapelmeester Kees, een gecostumeerde carnavals-scène enz. benevens als slot-decoratie een fraai gecostumeerd Indisch ballet met zang ver wierven spontanen bijval. Dat in de meer lol lige, populaire melodietjes het publiek aan de refreintjes medewerkte ligt voor de hand vroolijkheid werkt immer3 aansteke lijk, tenzij men een nurks is. Het huisorkest onder Corns, van Beers kweet zich als steeds uitstekend van zijn begeleidingstaak alsmede van de ter afwis seling gespeelde amusements-muzieknum- mers en liet zich ook op het bal, dat beide avonden besloot, gansch niet onbetuigd, Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". De Oude Vriendschap. Voor een nogal flink opgekomen publiek gaf deze vereeniging eersten Paaschdag een uitvoering, welke aanving met de opvoering van het blijspel in één bedrijf „De oom uit Amerika" door H, J. Paternotte, waarme de, het zij hier reeds dadelijk gezegd, veel succes werd behaald. Het lastige parket, waarin de heer en mevrouw Verwanen komen tt verkeeren, door een van hun vele schuldeischers, den schoenmaker Pek, op den dag, waarop Willy van Geuren, die, zooals later blijkt, ook al in het krijt staat bij dezen ambachts man, de hand van hun dochtei komt vra gen, te laten doorgaan voor een oom uit Amerika, omdat hij, eenmaal m huis, ver tikt dit te verlaten, heeft met al zijn ge volgen do vrijpostige schoenpin pikt tus- schen de bedrijven door ook nog de rgke aan een hartkwaal lijdende tante Griet aan den haak, waardoor den Verwar ens een ef- fenis van een halve ton ontgaat de lach spieren dikwerf danig in beweging ge bracht. De grappige geschiedenis met haar dolle situaties werd over 't geheel vlot ge speeld en het daverend applaus, dat den op- voerenden, met inbegrip van het brutale kamermeisje Mina, aan het slot ten deel yiel, was dan ook welverdiend. Na de pauze ging een afwisselend caba ret-program, dat met z'n duet ,,'n Serena de", de voordracht „Een mal geval", den leuk gecostumeerden klompendans „Die Tulpen-madchen aus Haarlem" én vróolijke en ernstige liedjes den uitvoerenden veel applaus bezorgde van het publiek, dat de bekende refreintjes natuurlijk spontaan me- dezong. De begeleiding en entracte waren bij het huisorkest onder Charles Haaze in uitste kende handen, evenals de balmuziek, welke de danslustigen tot in de kleine uurtjes bijeen hield. Kinderkoor „Jong Leven". De fee van de bron. De Oude Vriendschap. Op veelvuldig vezoek en aangemoedigd door het groote succes van eenige weken geleden heeft dit kinderkoor onder ervaren leiding van mevrouw R. BrandBekker Zaterdagavond voor een ditmaal niet stamp volle doch toch aardig bezette zaal een tweede opvoering gegeven van de lieve kin deroperette „De fee van de bron" van Wil son en Koning en daarmede wederom zeer veel bijval geoogst. Ofschoon door ziekte in de laatste week nog een tweetal hoofdrollen moest worden overgenomen, deed dit aan de vertolking geen afbreuk en evenals de eerste maal is het sprookjes-kinderzangspel door de kin deren verrukkelijk tot leven gebracht. Voorts heeft het geheele koor „Mijn Hol land" van Joop de Leur met zooveel blijheid en frischheid gezongen, dat het daverend applaus tot herhaling noopte. Terecht heeft de voorzitter, de heer Ro- mijn, na afloop directrice, assistenteen en kinderkoor dank gezegd voor. den mooien, genotyollen avond, waaraan hij, een opwek king tot lidmaat- of donateurschap vast knoopte, temeer waar de oudste leerlingen naar het groote koor „De Volksstem" over gaan. Deze scheidende kinderen, voor wie alzoo het onbezorgde jeugdtijdperk met al z'n on schuldige romantiek en fantasie wordt af gesloten om hun eerste stappen te doen in het groote, volle, harde, werkelijke leven, boden mevr. Brand als bewijs van erkente lijkheid en dank voor het genoten zangon derwijs een fraai bloemstuk aan. De geslaagde avond werd me;- een gezel lig samenzijn met een dansje op de verlok kende tonen van de huiskapel onder Charles Haaze besloten. o. De „Prinses Juliana" weer in Nederland terug. Hedenmorgen te negen uur ïs het pas- pasiersschip „Prinses Juliana" van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", dat met de leden van de Oxford-vereeniging aan boord een reis naar Svendborg beeft gemaakt, waar deze een congres hebben by gewoon, te IJmuiden aangekomen, alwaar de deelnemers werden ontscheept. Te 9.30 uur is de „.Prinses Juliana" naar Vlissingen vertrokken, waar het schip weer zal varen in den geregelden lijndienst Vlis singenHarwich. De „Graf Zeppelin" boven V issingen. Zooals men elders in ons blad (in de luchtvaartrubriek kan lezen) is het Duit- sche luchtschip „Graf Zeppelin" gisteren uit Friedricbshafen vertrokken voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika. De tocht ging wederom over Nederlandsch grondgebied, zooals ook by de reis van de „Hindenburg" het geval was en hierbij heeft de luchtreus in den afgeloopen nacht onze stad gepasseerd. In de nabijheid van het station, waar het toevallig nogal druk was, doordat juist de laatste trein was bin nengekomen, zijn velen van deze zeldzame gebeurtenis getuige geweest. Een sterk zoeklicht was recht benedenwaarts ge richt en stelde aanvankelijk de kijkers voor een puzzle, aangezien het licht zeer rustig en betrekkelijk langzaam voortbewoog, zoo dat de eerste gedachte„een vliegma chine al spoedig moest worden losgela ten. Maar toen het gevaarte naderbjj kwam, werden de geweldige contouren vrg goed zichtbaar door de verlichting aan boord. Met het zoeklicht op de spoorrails gericht, zocht de „Graf Zeppelin" zijn weg over nachtelijk Nederland, om spoedig daarna uit het gezicht te verdwijnen. Algemeen© Militaire Pensioenhond, Vrijdagavond hield de Algemeen© Mili- taie Pensioenbond afd. Vlissingen een ver gadering in hotel „Royal" aan de Badhuis straat alhier. Als belangrijkste punt kwam aan de orde de voorgenomen kortingen op de pensioenen:, zooals reeds in de nieuws bladen zijn vermeld. De gevolgen van deze kortingen voor de gepensionneerden werden uitvoerig besproken en tenslotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De afdeeling Vlissingen van den Alge- meenen Militairen Pensioenbond in leden vergadering bijéén op 10 April .1936 kermis genomen hebbende door middel van de pers inzake de kortingen op de mi litaire pensioenen spreekt als haar meening uit. dat de kor ting op die pensioenen moet worden be schouwd als een aantasting, van bestaande rechten dringt er bij het hoofdbestuur mét klem op aan, binnen de grenzen van bet wettelijk toelaatbare, alles te beproeven, deze aan gekondigde korting op dé pensioenen te keeren besluit deze motie ter-kennis te brengen van den Minister van Defensie, van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van het Hoofdbestuur van dén A.M.P. en van de pers en gaat over tot dé orde van' den dag. Vreemdelingen. Ter beschikking der,politie is Zondag avond gesteld een 35-jarige Duitsche vrouw, wier toelating in. Engeland met haar beide kinderen, oud 11 en 6 jaren, was geweigerd. Daar de vrouw sléchts over weinig geld beschikte,- is haar aan het bu reau van politie verzorging verleend, waar na haar uitlèiding. mét haar kinderen naar Duitschland gisteren 'is bevorderd, Inbraak. Zondagavond laat constateerde een po litiebeambte, dat het slot van een fruit- pakhuis was verbroken. Bij onderzoek bleek slechts een weinig fruit te. worden vér- mist, zoodat vermoed worót dat hier "kwa jongens bezig zyn geweest., Badhuis aan de Bonedykesfraat. Gedurende de week van 6 tot 11 April werden in het badhuis 381 baden genomen en wel 248 door heeren, 94 door dames en 39 door kinderen. Een scheepsongeval. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Loch Lomond" is Zondagmiddag op de Noordzee een lid der bemanning in het ruim gevallen. Het schip is daarop hier binnengekomen en is op medisch advies de gewonde naar het# ziekenhuis „Bethesda" alhier, overgebracht. Door een inspecteur van politie werd een or-derzoek aan boord ingesteld of hier mo gelijk strafbare schuld had plaats gevon den. Dit bleek niet het geval, daar de man zelf werkzaamheden aan één der ruimen had verricht, gestruikeld was en daardoor in het ruim was gevallen. Verzet. Zondagavond arresteerde een. politiebe ambte een beschonken man nabij de Keer sluisbrug, die niet in staat was zjjn weg naar behooren te vervolgen. De aangehoudene verzette zich tegen zyn arrestatie, Tenslotte is hij per auto naar het bureau overgebracht.kunnen worden en aldaar in arrest gesteld. Te water gevallen, Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur is een 18-jarige jongeman door de deining van een der pontons gegleden en in het water van de haven gevallen. Daar hij niet kon zwemmen, dreigde verdrinkingsgevaar. Een maatroos van het Nederlandsch Loodswezen, de heer v. d. Heuvel, begaf zien echter ge kleed te water en wist den drenkeling te bereiken en met hem naar een ducdalf te zwemmen, waaraan zij zich vastklemden. Een sleepboot heeft beiden aan boord ge nomen, waarna de jongeman op medisch ad vies zoo spoedig mogelijk met een auto huiswaarts werd vervoerd. Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Pier biedt, wanneer 's avonds de ver lichting brandt, een alleraardigsten aanblik. De Belgische doelverdediger Christiaens, die in den interland-voetbalwedstrijd Hol land—België gewond werd, heeft thans het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam her steld verlaten. Start van de seniores 500 c.c. tijdens de motorraces op de grasbaan te Alkmaar. Moment uit den tijdens de Paaschdagen in het Amsterdam? che stadion gespeelden wedstrijd Ajax-Blauw-Wit. De wielerbaan te Ginneken is voor dit sei zoen geopend met wieier- en atletiekwed strijden. WITTE 'NUGGET' geeft niet af op Uwe kousen MIDDELBURG Provinciale Bondsvergadering van het N. J. V. in Zeeland. Paaschmaandag werd, der gewoonte ge trouw, de provinciale bondsdag gehouden van het N.J.V. in Zeeland, ditmaal te Mid delburg. Om ruim 9.30 uur werd de vergadering, welke bezocht was door 325 personen, op de gebruikelijke wijze geopend door ds. J. J. Homburg, voorzitter van de provinciale commissie. In zijn openings- en wijdings woord sprak hg er zijn blijdschap over uit, dat men uit alle deelen van Zeeland is ge komen om den bondsdag te bezoeken. Zijn wensch was dan ook, dat door dezen dag een versterking, zal komen van het werk in de afdeelingen. Hierna ging men over tot het behande len van de. huishoudelijke zaken. De heer K. C. W. van dér Maden bracht als secretaris van de prov. commissie het jaarverslag uit, wat getuigde van groei in het werk. Er zijn in Zeeland 60 afdeelingen, verdeeld over 8 ringen met een ledental van 1100. Naast het werk van de Jongemannen-vereenigingen is er het werk der jongensclub. Ook hier is groei te bespèuren in een jaar is men ge stegen met 200 personen. De heer C. Duvekot Czn. bracht verslag uit als penningmeester, het saldo steeg tot 221. Beiden functionarissen werd door den voorzitter dank gebracht voor den arbeid verricht in 1935. Besloten werd in 1936 wederom een zo merdag te houden, ditmaal in de duinen van Cadzand. De prov. commissie zal de dag- indeeling nader regelen. Het ligt in de be doeling, evenals in 1935, met een flinke groep Zeeland naar de bondsvergadering te 's-Gravenhage op 20 en 21 Mei te trekken. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van. het prov. comité voor de Cen trale voor werkloozenzorg, waarin bekend gemaakt worden de plannen voor het 8ste werkkamp bij Ginneken. De heer J. Ventevogel deelde mede dat zich een commissie heeft gevormd, welke het bestuur van de Emst-Sillemhoeve bij het 10-jarig bestaan van de Hoeve een zui veringsinstallatie voor drinkwater wilde aanbieden dit kost 2000. Spreker wekte de deelnemers van den bondsdag en de le den in de provincie op, deze actie te steu nen door het koopen van bonnen. De vergadering werd hierop geschorst tot half twee. Na heropening met het zingen van het bondslied door de 600 aanwezigen, had het pijperscorps „Juliana", onderafdee- ling van de C.J.M.V., van Middelburg, gele genheid enkele nummers ten gehoore te brengen. De voorzitter verwelkomde den heer C. Tabak, algemeen secretaris van het N.J.V., die sprak over„Onze boodschap mijn taak". Spreker begon met te zeggen, dat het een feestdag was voor de 20 duizend jongemannen van het N.J.V. Men mag in deze moeilijke tijden danken voor een groei ende en bloeiende Protest. Christ, jeugd beweging. Wanneer spreker voor Zeeland eenige cijfers mocht noemen, dan ziet hij ook daar groei in 1925 waren er 39 afdee lingen, 37 jongensclubs en 1380 leden in 1935 resp. 60. 55 en 2090. Spreker is dank baar, doch hij moet constateeren, dat in 40 genieenten van Zeeland niets aan jeugd werk wordt gedaan. Ook is spreker dankbaar voor het offer, dat jongemannen in dezen tijd weten te brengen, want niet minder dan 10.000 heeft het dankoffer opgebracht. De werkloosheid in het district Middelburg. Per 31 Maart jl. bedroeg de werkloosheid in het district Middelburg volgens opgave van. de Districts-Arbeidsbeurs De „Graf Zeppelin" boven Vlissingen, (Stadsnieuws), De stand der werkloosheid in het dis trict Middelburg. (Provincie), Minister-president van Griekenland plotseling overleden. (Buitenland);, Vrees voor nationaal-socialistische. staatsgreep in Oostenrijk. (Buitenland)', Hevige cyclonen in Uruguay vele doo- den en gewonden. Groote materieele schade. (Gemengd nieuws). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws en Provincie), De Rotterdamsche bezuinigingsvoor- stellen gepubliceerd. (Binnenland);, Hefc Paaschcongres der S.D.A.P. ^Binnenland)', ZIE VERDER EVENTliEEj/ LAATSTE BERICHTEN Middelburg 954, Vlissingen 801, Aagte- kerke 15, Arnemuiden 216, Baarland 37( Biggekerke 8, Borsselen 16, Colynsplaat 84, Domburg 48, Driewegen 21,' Ellewoutsdijk 13, Goes 267, 's-Gravenpolder 54, Grypsker- ke 12, 's Heer Abtskerke 5, 's Heer Arend- kerke 125, 'sHeerenhoek 42, Heinkenszand 94, Hoedekenskerke 35, Ierseke 230, Kapelle 11, Kats 13, Kattendrjke 10, Kloetinge 22. Kortgene 25, Koudekerke 103, Krabbendijk© 50, Kruiningen 107, Meliskerke 12, Nieuw- land 15, Nisse 6, Oostkapelle 28, Oudelandö 42, Ovezande' 28, Rilland-Bath 16, Ritthem 16, Schore 10, Serooskerke 25, St. Laurené 2, Souburg 2Ó7, Veere 31, Vrouwenpolder 17, Waarde 21, Wemeldinge 39,Westkapellé 247, Wissenkerke 54, Wolphaartsdijk 4Öj Zoutelande 25. In totaal stonden per 31 Maart jl. Inge- schreven 4299 werkzoekenden, Mandolinevereenïgïng „Apollo", De mandolinevereeniging Apollo" te Middelburg, directeur de heer M. P. Ven tevogel, behaalde op het mandoline-concours te Den Haag in de eerste afdeeling een eersten prijs. OOST- EN WEST-SOUBURG Opening tentoonstelling. Zaterdagmiddag had in café „de Zwaan'* de opening plaats van de nationale pluim vee- en konijnententoonstelling van do pluimvee- en konijnenvereeniging „Samen werking bevordert Welvaart". De voorzitter, de heer J. Montfoort, heette allen welkom en bracht dank aan schenkers van prijzen. Het jaargetijde in aanmerking genomen moesten de keur meesters verklaren op verschillende ten toonstellingen in Holland niet zulk goed materiaal gevonden te hebben. Met een woord van dank aan alle inzen ders verklaarde de voorzitter de tentoon stelling voor geopend. Eereprijzen werden toegekend voor J K o n ij n e n Haaskleur, ram, jong, F. v. Doorn, Hilver sum Wit Vlaamsche reus, ram, jong, Abi'j de Paauw, Breskens N. Cornelisse, Middel burg en J. Kroneman, Apeldoorn id, voed ster, P. de Jonge, Hoek Fransch hangoor, ram, jong, P. Hoekstra, Haren; Lothar., ram, jong, M. v. Weel, Middelburg: bl. Wee- neer, id., D.W. F. Kaijzer, Hoek; witte Wee- ner, idem, A. J. Daalderop, Hilversum; idem voedster, R. Post, Anker veen groot Chinella, ram, oud, P. Hoekstra; Belgean Hare, ram jong en idem voedster, C. J, Kollet, HoofdplaatAlaska, ram, jong en Ned. Havanna, idem, P. J. den Hollander, Middelburg Bruin züver, idem, W. Zand- stra, Almarijp Geel zilver, idem, N. Ver kade, Almarijp Hollander zw., ram, oud, F. H. v. Maanen, Arnhem Hollander ande- re kleur, ram, jong, P. J. v. Hal, Oostburg brandneus, voedster, jong, D. C. van Til- bure, Brummen Black and Tan, ram, oud, B. van Rijsen, Apeldoorn idem, jong, B. Span, Leeeuwarden Blue and Tan, idem, D. J. Kortman, Den Helder Silver and Tan, ram, oud, A. Deurloo, Delft; idem, jong, J. van Maalsen, EistPoolkonijn, ram, oud, J. J. van Eenennaam, Souburg; idem, jong J. Wenderick, Brummen nest met jongen, groote rassen, D. Schreuder, Graveland idem, W. F. Wouters, Souburg; idem,, midden rassen, J. P. Roth, Bres kens idem, kleine rassen, D. J. Kortman, Den Helder voedster met jongen, midden rassen, P. J. den Hollander, Middelburg,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1