1000 100 25 Paschen* IVo.87! 74e Jaargang: 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E6287 II APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS IlycckA nnn HELDER BOSMAN ^cl»cufflcnisscw van den VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn üRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. De „VUssingsche Courant" zal Maandag 13 April (2e Paasch- dag) niet verschijnen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op artikel 45 der Drankwet doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Jannetje van Strien, echtgenoote van J A. Dingemanse, wonende te Wolphaarts- dijk, om verlof tot den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het klein, (verlof A) voor de beneden-voor localiteit van het perceel Wagenaarstraat nr. 5 dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het verleenen van het gevraagde ver lof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 11 April 1936. t Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Uit den dood tot het Leven. In. de laatste Jaren beijveren sommige schrijvers zich om excuses te zoeken en aan te wijzen voor het tekort of gemis aan geloof en vertrouwen, aan blijheid, door vele menschen tegenwoordig zelfs met Paschen aan den dag gelegd. De crisis, zeggen ze, duurt nu al jaren achtereen en dan kost 't moeite om zich eiken keer op nieuw maar weer te suggereeren, dat het leven wordt herwekt en dat God uit de duisternis het Licht geboren laat worden. Degenen, wien het nog goed gaat in het leven, dat z ij nog reden hebben om een blij Hallelujah te galmen, dat is te be grijpen, maar die arme crisisgeslagenen Zóó hoort men meermalen opperen. En tóch, als we ons de beteekenis van het Paaschfeest goed indenken, hebben dan niet juist de armsten en de meest zondigen onder ons, reden om zich geestelijk in te stellen op de herdenking van Jezus' triomf op den dood? Als we den geest van Paschen goed in ons willen opnemen, laten we dan aller eerst alle materieele overwegingen van ons afzetten. De verlossing, welke Jezus door Zijn dood voor ons wrochtte en met de glo rie van Zijn opstanding bezegelde, was im mers geen onttrekken aan aardsche be kommernissen. Jezus heeft niet over den dood getriomfeerd om te kunnen schitteren als Vorst over een aardsch rijk geen en kelen wereldschen glans heeft Hij gezocht of begeerd. Ook dengenen, die Hem volg den en die Hij had uitgekozen om Zijn leer over de aarde te verbreiden, heeft Hij na Zijn opstanding niet van schatten voorzien en met waardigheden omhangen, maar Hij heeft ze z o r g e n op de schouders ge legd, kommernissen voorspeld en ze op één enkele uitzondering na hun geweld- dadigen ondergang voorzegd. Zijn trouwste dienaren wilde Hij langs den weg van lijden, van het martelaarschap, tot zich nemen. Zouden w ij dan klagen en zeggen, dat het voor ons geen Paschen kan zijn om dat we misschien géén werk hebben en te weinig brood? Paschen is juist dd&rom zoo'n blij en troostvol feest, omdat het den allerarmsten leert, hoo rrjk ze zullen zijn, als ze gelijk Jezus den weg van beproeving, kommer, verguizing en ellende zijn gegaan, om ein delijk door de genade van God te herrijzen in het Licht der eeuwige heerlijkheid. De zegepraal van Jezus werd pas gebo ren, nadat Hij den lijdenskelk tot den laat- sten druppel had geledigd en in overgave aan Zijn hemelschen Vader verzuchten kon: „Het is volbracht Het is met Paschen de troost der armen en gefolterden onder de menschen, dat ze door lijden den weg weten tot zegepraal en overwinning. Zeker, we mogen God bidden, dat Hij ons het kruis, waarmee we onzen lijdensweg gaan, wat zal verlichten en ons dus in onze aardsche zorgen zal tegemoet komen, maar tenslotte moeten we in ver trouwen aan Hem overlaten te bepalen, w&t goed voor ons is en te onzer zaligheid kan strekken. Boven alles uit moeten we zoeken, deel te krijgen in de geestelijke waarden van het Verlossingswerk, dat met Jezus triomf op den dood werd voltooid. We moe ten zien vrij te komen uit de zonde om te kunnen opgaan in het Licht van de Waarheid en van het eeuwige Leven. De weg daarheen is de weg, dien Chris tus ging den weg van smarten, den weg des lichamelgken doods. Paschen is het feest der vertroos ting:, omdat het ons doet herinneren aan het „waarom" van zooveel, dat ons onver klaarbaar en in strijd met Gods goedheid voorkomt. Uit de aarde, welke dood leek, zien we het nieuwe leven ontspruiten. Met Gods genade zal óns leven van zonde zuiverend ophotten en nieuwe, rankende twijgen zul len pogen te ankeren in de eeuwigheid, vastgehouden door Gods liefde. Werkverschaffingsplannen der C. J. M. V. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Nadat de Chr. Ver. voor Jongemannen gedurende een vijftal winters, in samenwer king met den Christelijken Besturenbond in haar gebouw aan werkloozen van allerlei richting gelegenheid heeft geboden tot ontspanning, heeft zij thans besloten „werkverschaffing" aan jeugdige werkloo zen ter hand te nemen. Zij bezit daartoe een prachtig object, nl! haar Jeugdgebouw Noordstraat 34. Door het drukke gebruik van de laatste jaren (in het bijzonder van de werkloozen) heeft het gebouw veel ge leden, terwijl ook verschillende vernieuwin gen noodig zrjn tengevolge van de uitbrei ding van haar werk. Als deze plannen uit gevoerd kunnen worden, zal daar voor vele handen werk zrjn. Maarhet geld ontbreekt op het oogenblik. Reeds worden besprekingen gevoerd over een te organi- seeren bazaar, doch inmiddels zit de ver- eeniging niet stil. Om de eerste steenen voor dit werk bijeen te brengen wordt Donderdag 16 dezer in „de Oude Vriend schap" een „Van alles wat"-avond gege ven. Medewerking verleenen o.a. de too- neelclub van de C.J.V. en de Chr. Mond- accordeonclub „Excelsior", afdeelingen van de C.J.M.V. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Louis Davids en Jan Musch. Men verzoekt ons opname van het vol gende Een zeer bijzondere gebeurtenis, op het gebied der cabaretkunst, staat ons binnen kort te wachten. Louis Davids zal 16 April in het Con certgebouw, op z\jn tournée door Neder land, tezamen optreden met Nederland's grooten tooneelspeler Jan Musch, in een avond van vroolijke kunst. Als derde zal een ster van Europeeschen roem optredenDora Gerson, de eerste voordrachtskunstenares van Duitschland. Verdermevr. Mary Smithuizen, Han Beuker en een gezelschap eerste rangs ar- tisten van Louis Davids' Kurhaus Cabaret te Scheveningen. De lach zal door de zaal klateren, daar het geheeie programma bestaat uit liedjes, schetsen, revuescenes, verrassingen, alles op hoog artistiek peil. Een zoo zeldzame gelegenheid, drie groo te kunstenaars in één programma te zien optreden, zal zich niet zoo spoedig herha len. Wij voorspellen dan ook, dat deze avond uitverkocht zal zgn. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Alhambra-Theater. Die Csardasfürstin. Hup Joe Brown. „Die Csardasfürstin" is onder de leiding van den bekwamen regisseur tot iets moois, iets boeiends, en vooral iets beschaafds ge worden. De operette is bekend. De avonturen, waarin het onhandige edelmannetje, Boni, dat zjjn leven al boemelende doorbrengt, verwikkeld wordt, ontaarden nergens in grollen, maar roepen niet anders dan een vergevensgezinden-glimlach bjj den toe schouwer-toehoorder, die zich geheel laat meenemen door de prettige sfeer. Martha Eggerth is het bekoorlijke chan- teusetje, dat in het café-chantant in de Hongaarsche hoofdstad alle harten in vlam BELLAM YPAR K Lage prijzen Het voorjaar is daar Laat uw kiekjes vakkundig afwerken bij zet met haar lieve stem, haar gracieuse dansen en haar aanminnige, fragiele fi guurtje. Ook de jonge huzaren-luitenant en prins van den bloede ondergaat dien heug lijken invloed. De romantiek van Oud-Hei- delberg ligt voor de hand. Doch het slot is hier gelukkiger dan voor de arme Kathe, voor wie vroeger veel tranen werden ver goten. Hoe veranderd echter zijn ook de tijden, hoewel ook deze operette speelt ni gelukkiger en onbezorgder tijden. Behalve Martha Eggerth spelen o.m. mede Paul Kemp, wiens spel de muziek evenaart. Ida Wüst, en vooral niet te ver geten Paul Hörbiger als de levenswijze Feri von Kerekles. De camera werkt. mee. om een ideale uitvoering van deze echte Ween- sche operette te verkrijgen. De gang van de intrigue wordt onderbroken door de romantische scène van het bravourstukje van den ruiter, die in deze film de vooroor- logsche, romantische sfeer zoo zeer ver sterkt. Ook de massa-regie is in alle opzich ten geslaagd en het vertrek van den trein uit Weenen, den heelen troep, waarmee de Csardasfürstin naar Amerika zou vertrek ken, meevoert, behalve haarzelf en haar vriend Edwin, is een welgeslaagde variatie op een oude filmtruc. Een mooie, boeiende, muzikale film. die op deze gure feestdagen, succes zal hebben. Joe E. Brown's portret is-een geluid. Het overal en altijd te identificeeren geluid. Een veelzijdige, rijk-geniale schreeuw-geeuw, al le phrases nuanceerend bij het ondergaan van een sensatie. De man met de goeiig- oolijke Mongoolsche oogen is een artist, die van alle markten thuis is. Wij hebben hem leeren kennen in „Circusclown", waarbij wij tranen hebben gelachen om zijn grooten mond en de geproduceerde geluiden. In een marineklucbt hebben wij hem gezien als bokser, en ofschoon hij nooit te voren ge bokst had, verliet hij als kampioen het strijdperk. In „De Zesdaagsche" was zijn clownerie al even onweerstaanbaar. Zijn zeer aanstekelijke opgewektheid en goedgehumeurdheid werken in deze tijden als een verkwikkend bad. Hij is in staat ge durende eenigen tijd alle beslommeringen te doen vergeten en weet steeds een overmaat van vroolijkheid te produceeren. Zoo ook in deze film, waarin de mooie actrice Olivia de Haviland dezen Amerikaanschen komiek zoo goed helpt. Thans fungeert h\j als de beste honkbal speler van zijn ploeg, doch tevens is hij weer de grootste smoesjesmaker, die er op twee beenen rondloopt. Natuurlijk weet hij toch ten slotte zijn ploeg het wereldkam pioenschap te bezorgen, en nog wel na eerst ontvoerd te zijn. Hij trouwt zelfs met zijn schattige uitverkorene, maar moet te vens beloven geen praatjes en uitvluchten meer te bedenken. Eer dit slot er echter is, zijn tal van kluchtige situaties en malle gevallen door het publiek op vroolijke wijze meegemaakt. Grootsch zijn de prachtopnamen van de „Queen Mary" in het journaal. Fijn is het kleurenfilmpje van „Lente in Holland", waarin heel aardig de vondsten met Delftsch blauw. Luxor-theater. Vrouwen achter tralies. De schrik van Arizona. Met de eerste hoofdfilm, scenario van William Slavens Mc Nutt en Grover Jones naar het tooneelstuk „Ladies of the Big House" van Ernest Booth, geeft de regis seur Marion Gering naast een interessant beeld van het leven in een Amerikaansche vrouwengevangenis, waar de „ladies" het lang niet kwaad hebben zij spelen brid ge, gaan naar de bioscoop en maken jazz muziek een ontstellenden kijk in den strijd, welken de Amerikaansche politie te voeren heeft tegen het gangsterdom, een strijd, welke meer dan ontzettend is, door het woeden van de corruptiepest, welke bendeleiders den vrijen teugel laat en op onschuldigen de doodstraf doet toepassen, doordat onder de dienaren der gerechtig heid betaalde verraders schuilen, die voor geld, dat stom is, recht maken wat krom is. Men krjjgt werkelijk geen hoogen dunk van de rechtspleging in het land van over there en de rolprent als zoodanig, welke te vens een schitterend pleidooi levert tegen STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesinge! D 197. Telef. 637, Middelburg Zarief per hbo en per stuk de toepassing van de doodstraf, roept als vanzelf de Hauptmann-affaire, zoo men er in dezen veel bewogen tijd al overheen was, .weer helder en klaar voor den geest. Dank zij de eerlijkheid van een schijnbaar verdorven vrouwelijke gedetineerde, fraai gespeeld door Wynne Gibson, worden, mede dank zij de Amerikaansche sensatiepers, in deze zaak twee onschuldig veroordeelden niet de dupe van een geprovoceerde rech terlijke dwaling, zij het dan ook, dat eerst een maandenlange folterperiode door de slachtoffers moet worden doorgemaakt, al vorens op deze „vuile" geschiedenis het juiste, ware licht valt, dat beiden aan het leven terug geeft en den schuldige loon naar werken bezorgt. Een aangrijpende, sensationeele rolprent, van een beklemmende realiteit, met een voortreffelijke milieu-schildering en 'foto grafie, waarin Sylvia Sidney en Gene Ray mond excellent de hoofdrollen vertolken, terwijl op het eerste plan tevens de bende leider van Earle Foxe, de gevangenisdirec teur van Frank Sheridan en een pracht- type van een negerin de aandacht trekken en vèrdienen. Arizona betéekent op defilm avontuur, sensatie, verrassingen. Die zijn in het twee de hoofdnummer dan ook te midden van een grootsche natuur schering en inslag. Vechtpartijen, moord, boschbranö, spannen de race volgen elkander in sne tempo op. Natuurlijk is er ook een vrouw in het spel en, zooals dat meestal het geval is, blijft ook bij deze film, waarin Jackie Coogan, Randolph Scott en Evelyn Brent de hoofd rollen vervullen, het happy-end niet uit. Met drie actueele journaals (Ufa, Eclair en Polygoon), een belangwekkende film over mooi Zweden en een Locney Tunes- teekenfilm is ook het voorprogram van uit stekende kwaliteit. Oplichting. Naar wij vernemen is op last van den commissaris van politie te Vlissingen gear resteerd een rijksambtenaar alhier, die in het afgeloopen jaar van meerdere ingezete nen. en ook van inwoners van Souburg en Koudekerke, door valsche voorspiegelingen en beloften geld afhandig heeft weten te maken, waarmede hij dan goede sier maak te. Als verdacht van oplichting is hij ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring te Middelburg in gesloten. Voorts werd gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld, een man, die in een hotel hier ter stede had gelogeerd en zonder betaling was vertrokken, terwijl hij tevens een predikant had weten te be wegen hem geld te geven. Tegen dezen man, die reeds meerdere malen o.a. wegens majesteitsschennis werd veroordeeld, werd herhaaldelijk o.m. in ker kelijke bladen gewaarschuwd, daar hij zich onder valsche voorspiegelingen bij predi kanten aanmeldde en dan giften trachtte te bekomen. Aangehouden. Een regeeringspupil die had weten te ontvluchten, had zich naar zijn familie hier ter stede begeven. Toen het verzoek om zijn opsporing en aanhouding ontvangen werd, viel hij spoedig in handen der politie die zijn terugbrenging onder het over hem gestelde gezag heeft bevorderd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gistermiddag is op den derden Baren- drechtscheweg nabij Barendrecht een vrachtauto in botsing gekomen met een stoomtram van de lijn Zwijndrecht-Blaak- schedjjk. De vrachtauto werd vernield ter wijl de locomotief ontspoorde en de twee inzittenden van de auto zwaar g'ewond werden. Overzicht onmiddellijk na het Wfi „Paschen". (Hoofdartikel.)., De „Hindenburg" veilig geland. (Luchtvaart. Enorme brand te Kanton. (Gemengd nieuws.); Treinbotsing te Oldenzaal3 lijnen ge* stremgeen persoonlijke ongelukken. (Gemengd nieuws.), Het Paasehcongres der S.D.A.P. (Binnenland.), Brand te Eindhoven niet uitgesloten* dat misdadigheid in het spel is. (Gemengd nieuws.), De ex-president van Mexico, Calles, ge arresteerd en verbannen. (Buitenland.), De Locarno-mogendheden tot overeen stemming gekomen. De Italianen rukken op. Kobbe is bezetactiviteit der lucht* macht. Belangrijke Engelsche persstemmen over het conflict. (Oorlog ItaliëAbessinlë.) Een „Rembrandt" en 4 „Albrecht Due- rers" gestolen. (Gemengd nieuws.) Artikel„Werklooze Jengd". (Tweede Blad.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ongeluk genomen. De nieuw benoemd» gouverneur van Curasao, de heer G. Wou* ters heeft afscheid genomen als burgemees* ter van Eibergen. Straattooneeltje. Een bekend stadgenoot. MIDDELBURG Ballet Jooss. Het wereldvermaarde ballet Jooss zal onder auspiciën van impresario mr. Rom* bout van Riemsdijk voor het eerst ook te Middelburg een voorstelling geven en wel op Maandag 20 April in het Schuttershof. Het ballet Jooss maakte zoo juist eea groote tournee in Noord-Amerika en komt rechtstreeks van New-York naar Neder land. Nehalennia. De heer C. Barentsen, secretaris van Ne* halennia, deelt ons mede, dat de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles vara Ufford, zich bereid heeft verk.'aard de in Mei a.s. te houden tentoonstelling van Ker« ken en Buitenplaatsen op Walcheren te openen. Gelet op de reeds gedane toezeggingen tot medewerking en inzending, belooft deze* aan het 25-jarig bestaan der vereeniging* verbonden tentoonstelling, zeer interessant te zullen worden. Uitvoeriger mededeelingen over de her denking van het 25-jarig bestaan en de ten toonstelling zullen verschijnen, zoodra de onderdeelen, waarover besprekingen en cor respondentie worden gevoerd, volledig hun beslag zullen gekregen hebben. Productiviteit van couranten- reclame. Gasverbruik steeg met ca. 60 De productie van de Engelsche Gas, Light Coke Cy. nam toe van 272.633 in 1932 tot 433.230 eenheden in 1934alle gasmaat schappijen over het geheeie land konden groote vooruitgang boe ken. Aanvankelijk gebruikte men uit sluitend courantenreclame en eerst in latere jaren, toen men reeds veel goodwill verworven had, ondersteunde men deze reclame met andere middelen. Maar nog altijd krijgen de cou ranten het leeuwenaandeel van het reclamebudget, te weten 68

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1