100 Jets nieuios VRIJDAG ÏO APRIL, „SCHELDE-PIERTJES" No.86 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAK OE VELDE Jr., Walstraat 58-GO.VIissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitsw aarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Be vernielende uitioerking oan thermiet- bommen in een toekomstoorlog. Waar oorlog tot waanzin wordt. STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg FaJ.W.VANDERLINDE&Zn. oost- en west-souburg oostburg goes kattendijke SJfcwfflcmsscw «nn Jen Je»g hulst 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. ïn Fransche militaire kringen is men tot de overtuiging gekomen, dat in een even- tueelen oorlog niet het gifgas, dioch de brandbommen voor de steden het grootste gevaar vormen. In scheikundige kringen, die zich spe ciaal met de vervaardiging van gasbom men bezig houden, heeft men dikwijls de sensationeele meening hooren verkondigen, dat onze civilisatie in een gigantischen gasoorlog te gronde zou gaan. Met veel grootere waarschijnlijkheid en met meer recht kan men echter aannemen, dat het veeleer het vuur zal zijn, dat in een even- tueelen oorlog de meest vernielende rol zal spelen. De militaire deskundigen zijn het er op het o ogenblik over eens, dat niet hot gifgas het werkelijke gevaar voor de groote steden vormt, doch de door de brandbommen veroorzaakte branden. By het sluiten van den wapenstilstand vonden de Franschen tusschen de Duitsche munitievoorraden een groot aantal kleine bommen, die slechts ongeveer een kilogram wogen. Uit een onderzoek bleek, dat zij thermiet bevatten en bij ontploffing een kleine, maar ongekend heete vlam ont wikkelden. Generaal Ludendorff verklaart in zijn „memoires", dat deze kleine bom men bestemd waren, om Londen en Parijs in brand te zetten. Op het tijdstip van hun Uitvinding, in Augustus 1918, was echter de situatie voor Duitschland reeds zoo hopeloos, dat men besloot, deze bommen niet meer te gebruiken. Men was er van overtuigd, dat de vredesvoorwaarden des te harder zouden zijn, indien men de beide hoofdsteden geheel vernielde. Thermiet gevaarlijker dan gas. Deze bommen zijn bijna belachelijk klein, indien men bedenkt, dat er tonnen gas noo- dig zijn, om een gebied te vergassen. Maar hier moet men zich het groote onderscheid tusschen gas- en brandbommen duidelijker voor oogen stellenHet gas verspreidt Zich, terwijl het vuur zich uitbreidt. Hier uit blijkt reeds, dat brandbommen in een stad de grootste vernieling kunnen aan richten. Het thermiet in de bommen is een meng sel van ijzererts en verpoederd aluminium of magnesium. Wanneer een of ander deel van dit mengsel sterk verhit wordt, volgt een hevige reactie door de geheele massa en het ijzer vloeit als een gloeiende vloei stof bij een temperatuur van ongeveer 5400 graden Fahrenheit naar buiten. Zonderling genoeg vindt deze hevige en snelle reactie bijna geluidloos plaats. Deze kleine brandbommen zijn hij zonder geschikt voorN luchtaanvallen. Zij kunnen boven een bepaald gebied worden neerge worpen, zonder dat men een zeker doel op het oog heeft. Een enkele bommenwerper zou ongeveer 2000 stuks kunnen medene- men. Maar ook een gewoon vliegtuig kan voor dit doel gebruikt worden. De laatste groote manoeuvres van de luchtvloot boven de groote steden hebben au bewezen, dat het een aanvallende lucht vloot steeds gelukt, op eenige plaatsen door de verdediging heen te breken. Zelfs indien een dergelijke doorbraak aan slechts tien bommenwerpers zou gelukken en men op iedere honderd bommen slechts met een treffer rekening houdt, dan nog zou de aangevallen stad binnen eenige minuten op 200 verschillende en ver van elkaar gelegen plaatsen in brand staan. Men kan er zich nauwelijks een voor stelling van maken, wat het beteekent, indien een groote stad op 200 plaatsen in brand staat. In 1932 brandde de Cunard- pier in New-York. Een vijfde deel van de New-Yorksche brandweer een van de meest moderne ter wereld was ter plaatse en toch gelukte het niet den brand tot dezen eenen pier te beperken. Alle groote steden staan aan gevaar bloot. Het feit, dat de thermietbommen zonder eenig geluid hun werk verrichten, bergt nog een ander groot gevaar in zich. Een explosie, die de aandacht zou kunnen trek ken, heeft niet plaats. Daarom heeft het vuur reeds een aanzienlijken voorsprong, alvorens men het ontdekt. En brandweer deskundigen beweren, dat bij een brand de eerste vijf minuten evenveel waard zijn als de daarop volgende vijf uren. Afgezien van de algemeene demoralisee ring en het lijden der bevolking bij 'een dergelijken brand zou de vernietiging van spoorwegen, stations, dokken en goederen loodsen een groote handicap voor de mo bilisatie vormen. Deze overweging alleen is reeds voldoende, om het gebruik van ther mietbommen in geval van oorlog te ver klaren. En hierin ligt mede de oorzaak van de uiterste voorzichtigheid, waarmede de meer dan gespannen internationale betrek kingen in Europa door de diplomaten be handeld worden. Er bestaat geen Europee- sche hoofdstad, die niet binnen korten tijd door een vijandelijke luchtvloot bereikt en door brandbommen vernield zou kunnen worden. In Amerika dreigt hetzelfde gevaar. De tijd is niet meer verre, dat de Oceanen geen hindernis voor vliegtuigen meer zullen vormen. Hoe grooter de steden zijn, des te grooter is ook het risico van enorme ver liezen, die door een brand veroorzaakt wor den. En overwinningen te land noch ter zee, noch territoriale veroveringen of fi- nancieele schadevergoeding kunnen deze verliezen weer goed maken. De overtuiging, dat een oorlog zich niet langer tot een strijd tusschen troepen zal beperken, heeft echter ook een goede zyde. Wanneer het maar eerst algemeen bekend geworden is, dat de geheele burgerbevol king in een toekomstigen oorlog verwik keld zal worden, ondanks het feit, dat zij zich honderden kilometers achter het front bevindt, zal de naties misschien minder begeerig doen zijn, zich tot het bijleggen van verschillen in den waanzin van een oorlog te storten. (Nadruk verboden) Een jubileum. Heden herdacht de heer L. de Nooyer den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Stoomwasscherij „Volhar ding", alhier. De jubilaris werd voor die gelegenheid op kantoor ontboden, waar hij bij monde van den directeur werd toegesproken, waarbij hem een couvert met inhoud werd overhan digd, terwijl hy als persoonlijk blijk van waardeering van den heer Montfoort een gouden horloge met ketting en inscriptie kreeg. Daarna mocht de jubilaris de gelukwen- schen in ontvangst nemen van 't personeel, dat hem een fauteuil aanbood, terwijl hij Voorts nog vele nuttige geschenken kreeg. De Pier. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen om liet Wandelhoofd op Zaterdag 30 Mei a.s. officieel in gebruik te nemen. De verlichting van het Wandelhoofd heeft reeös eenige avonden korten tijd gebrand, hetgeen een alleraardigsten aanblik ople verde. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Van Goeden Vrijdag tot 2en Paaschdag zullen de hyacinten- en narcissenvelden weer in de belangstelling van de duizenden en duizenden bezoekers staan. Een twee tal foto's, genomen in de omgeving van Hillegom. De afdeeling Tiel en Omstre ken van den Ned. Imkersbond hield Don derdag een voorjaars-bijenmarkt. Don derdag is de voorjaarsbloemen- en tuin bouwtentoonstelling „Primavera", welke voor de zesde maal op het terrein der voor malige Nenijto wordt gehouden, officieel geopend door den minister van landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers. Een aardig zeereisje. Binnen ieders bereik. Wij vertelden kort geleden dat de Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland" dit seizoen zeer goedkoope uitstapjes organiseert. In de krant zal men vandaag een fleurig prospectus vinden waarin bijzonderheden vermeld worden over een tweedaagsch reisje van Vlissingen naar Harwich en terug voor den prys van7.50. Onge twijfeld zullen velen die hiertoe tot dusver financieel niet in staat waren, van deze unieke gelegenheid in den loop' der ko mende maanden gebruik maken. Afdeeling Middelburg Vrjjz. Dem. Bond. De afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. Vastgesteld werd een lijst van namen voor candidaten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in 1937. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. A. J. van der Weel, ontleenen wy, dat de afdeeling het volhandig had met de ver kiezingen voor de Prov. Staten en den ge meenteraad in 1935. Het verslag van den secretaris en dat van den penningmeester, den heer P. Wisse, werden goedgekeurd. De vergadering herkoos tot bestuurs leden mevr. R. WeijlSnuijf, mevr. B. Boasson-Sanders en den heer W. .de Graaf. Tot afgevaardigden naar de op 18 en 19 April te houden vergadering van den Bond benoemde de vergadering de heeren mr.J. Adriaanse en mr. A. J.. van der Weel en tot plaatsvervanger den heer M. H. Boasson. Besloten werd hen geen bindend man daat mede .te geven,, maar de. vergadering v/as in overgroote meerderheid voor aan vaarding van het meerderheidsrapport in zake de defensieparagraaf en de beginsel verklaring. Een lid hoopte dat er een compromis tot stand zal komen tusschen voor- en tegen standers. Nog een lid kon zich slechts noode met het meerderheidsvoorstel vereenigen, maar verdedigde ook niet het minderheidsstand punt, hy liet echter zyn, overigens alge meen gedeeld, standpunt van anti-oor logsgedachte sterk medespreken. Als vertegenwoordiger der .afdeeling in het federatie-bestuur koos de vergadering den heer J. Verhage, in plaats van den heer P. Wisse, die als zoodanig bedankt had. Coöperatieve Vereeniging Ijsfabriek Walcheren. De algemeene vergadering van aandeel houders van de Coöperatieve Vereeniging Ijsfabriek Walcheren te Middelburg heeft de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en besloten aan de aandeel houders over 1935 5 uit te keeren. De vergadering, herkoos als bestuurslid den heer J. J. de Vlieger en als lid van den raad van toezicht den heer H. F. Mink. Bevordering Ambachtsschool. De voorzitter van de Vereeniging, de heer J. A. Vertregt, heette de vele aanwezigen welkom en wees er op, dat ook de openbare les veel belangstelling trok, waarin hij een bewijs van sympathie met de school ziet. Belangrijke wijziging zal er komen, nu uit het oogpunt van landsbelang bezuinigd moet worden. Het onderwijs wordt daarbij in belangrijke mate getroffen. Het bestuur heeft medegewerkt door verandering in den lesrooster, vermindering van leerkrachten en beknibbeling op de begrooïmg. In Juni 1935 kwam het bericht dat de cursus van een drie- in een tweejarigen moest worden gewijzigd en ook een persoonlijk bezoek aan den minister gaf geen verandering. De nieuwe cursus, die op 21 April begint, zal alleen voor hen, die nu naar de derde klasse gaan, zulk een klasse omvatten. Voor de overigen is er in de eerste klasse 38 uur, in de tweede 35 uur per week les. Men zal er van maken wat er van te maken is. Ook herinnerde spreker aan het zilveren jubi leum van den heer Doets als directeur. Na een pauze zijn de behaalde prijzen uit gereikt door de leeraren, behalve aan L. van Wallenburg uit Souburg, die het hoogst aantal punten had behaald en die deswege door den voorzitter is gehuldigd, die hem zrjn prijs overhandigde. De directeur wenschte daarop de ouders der geslaagde leerlingen geluk. Tot de niet geslaagden sprak hij woorden van aanspo ring en om in ieder geval alles zoo goed mogelijk te doen als zy kunnen. De gedi plomeerden wekte hij op aan de avond school voor N.O. of op andere wijze hun kennis te blijven vergrooten. De heer Vertregt sprak de jongens nog toe, maar niet minder directeur, leeraren en concierge om hen te danken voor hun arbeid voor de school. Tenslotte hebben geslaagden uit de ver schillende afdeelingen der derde klasse dank gebracht aan bestuur, directeur, leeraren en concierge, waarna de voorzitter de bij eenkomst sloot. een heerlijk boterkoekje, verpakt in luxe trommeltje, inhoud 3Yi ons> 80 cent per stuk* Een specialiteit van BANKETBAKKERS. Walstraat 98. Telefoon 373. Geeft het uw familie mede op reis voor de a.s. Paaschdagen. Ook verkrijgbaar a 18 cent per ons. Zeer licht in gewicht. WACHT U VOOR NAMAAK. Ernstig ongeval. Donderdagmiddag had de reeds bejaarde heer J. d. V. het ongeluk van een hooizol der (zgn. dilt) te vallen, waarbij hij zijn arm brak en eenige kneuzingen aan zijn hoofd opliep. Gevonden voorwerpen. - Portemonnaie met inhoud bij Guiran, Weststraat, Tuindorp. 1600 voor het ziekenhuis te Oostba.-g. Ter herdenking van het 60-jarig bestaan van het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg is in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een geld inzameling gehouden, waarvan de totale opbrengst f 1600 bedroeg. Met dit geld zal een aparte kinderafdeeling worden inge richt. De begrooting van 1935 nog steeds niet goedgekeurd. Nog steeds is de begrooting van Goes voor 1935 niet goedgekeurd. Thans is van de ministers van binnenlandsche zaken, fi nanciën en sociale zaken bericht ontvangen, dat de raad vóór 15 April a.s. tot de ver hooging der hondenbelasting en vermake lijkheidsbelasting, wat de raad op 8 Janu ari, resp. 26 Februari jl. weigerde, moet be sluiten en dat de legesverordening even eens vóór dien datum zal moeten zijn vast gesteld (hierbij mag voor de ventvergun ningen geen onderscheid worden gemaakt tusschen ingezetenen en niet-ingezetenen), wil de begrooting voor 1935 goedkeuring erlangen. Wordt aan dien eisch niet voldaan, dan verliest de gemeente over 1935 zoowel de extra-bijdrage als de bydrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds. Rykslandbouwwinterschool. In tegenwoordigheid van Burg. en Weth. van Goes, afgevaardigden van organisaties, vele ouders van leerlingen en verdere be langstellenden had gistermiddag de uitrei king van de einddiploma's aan de geslaagde leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Goes plaats. De voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer H. A. Hanken, wenschte de 15 geslaagde jongelui geluk en wees op de groote waarde van het landbouwonderwijs in dezen tijd, waarin de moeilijkheden voor den boer zoo groot zijn. Ir. Droogendijk, directeur der school, wekte de jongelui op den naam van de school hoog te houden. De burgemeester van Goes, mr. van Dus- seldorp, verklaarde dat het gemeentebe stuur van Goes trotsch is op deze school, die zulk een uitstekende reputatie geniet. Ir. Versteeg bracht hierna de gelukwen- schen van de Z.L.M. over en wekte de ge slaagden op hun landbouwkennis bij te hou den en verder te studeeren. De opheffing der gemeente Kattendyke. In de memorie van toelichting op het bij do Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot opheffing der gemeente Kattendyke, wordt allereerst gewezen op de noodzake lijkheid van gebiedsuitbreiding van Goes in de richting van Kloetinge, en de billijkheid, dat Kloetinge daar, door toevoeging van grondgebied, schadeloos wordt gesteld. Evenzoo bleek herziening van de grenzen Nieuwe handelsovereenkomst Neder landPolen. (Binnenland» Ernstige verkeersongevallen nabij Ba- rendrecht en Heerenveen. (Gemengd nieuws). De „Hindenburg" heeft ernstige motor panne. Terugtocht over Frankrijk. (Luchtvaart) Felle brand te Rotterdam. (Gemengd» Het Werkfonds 94 plannen in uitvoe ring, 260 nog in onderzoek. (Binnenland)* Te Londen is plotseling overleden de heer Von Hoesch, Duitsch ambassadeur aldaar. (Buitenland) Nieuwe Italiaansche opmarscb ver» wacht. (Oorlog Italië-Abessinië) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN tusschen Wemeldinge en Kapelle noodza kelijk, waar Kapelle in het grondgebied van Wemeldinge uitspringt. Voor dit grondgebied dat aan Wemeldinge werd toe gewezen diende Kapelle weer schadeloos gesteld te worden door toevoeging van ander grondgebied. Verder deed zich nog de noodzakelijkheid gevoelen van een her ziening van de grens tusschen Kattendyke eenerzijds en Kapelle en Wemeldinge an derzijds, waar Kattendyke als een wig tus schen beide gemeenten inspringt. Een op lossing, die neer zou komen op enkel ge- biedsruil, bleek niet mogelijk te zijn. Zoo bleef alleen over, de bedoelde gebieden af te scheiden van Kattendijke waarna deze gemeente geen voldoende reden van bestaaa meer had. Gememoreerd wordt verder de reeds be* kende nieuwe verdeeling en de minister wijst er op, dat de beide kommen van Kat* tendrjke, met het grootste grondgebied aan Kloetinge komen, zoodat zoo in deze at van een opvolgster kan worden gesproken Kloetinge als zoodanig betiteld moet worden. Weshalve alle rechten en verplich tingen van Kattendijke, voorzoover niet be paaldelijk verbonden aan gebieden die aan, de andere gemeenten toegewezen zijn, be- hooren over te gaan op de gemeente Kloe tinge. Verduistering. Op verzoek van den burgemeester van Hulst heeft de centrale recherche te Am sterdam een man aangehouden, wiens op sporing was verzocht wegens verduistering* Hij is naar Hulst op transport gesteld. De brugverbinding met Noord-Beveland. Ten behoeve van de brugverbinding tus schen Noord- en Zuid-Beveland is men gis- ren begonnen met het inslaan van palen. Het betreft hier een proef, zuodat de be doelde palen eigenlijk niets te maken heb ben met het directe werk. De palen worden vlak onder den Zuid- Bevelandschen wal ingeheid. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Maart 1936. Vlissingen: ingelegd 30.653.15 terugbetaald - 31.218.05 minder ingelegd 564.90 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 21, Middelburg: ingelegd 71.230.29 terugbetaald - 96.182.31 minder ingelegd 24.952.02 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 42, Oost-Souburg: ingelegd 9076.98 terugbetaald - 9836.45 minder ingelegd 759.47 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes oedroeg 10. Koudekerke: ingelegd 2778.82 terugbetaald - 1240.— meer ingelegd 1538.82 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1