VlisÉgsche Courant IVÖfiOL TWEEDE BLAD Crisis-Publicatiën Schrijf op, knip uit BINNENLAND Ambachtsschool te Middelburg. poets dus Lfw tanden met FEUILLETON 2»i»sS®r "Wel na van de van Donderdag 9 April 1936. No. 85. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat ieder, die spinazie- en radijszaad wil in- of uitvoeren, daarvoor bij baar erkend' dient te zijn als importeur c.q. exporteur van deze zaden. De voor de aanvraag tot erkenning noo- dige formulieren kunnen bij de Centrale worden aangevraagd. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat zij, indien zij een of meer partijen van de hierbedoe'de zaden in het buitenland hebben aangekocht en nog niet hebben ingevoerd, daarvan ten spoe digste opgave moeten doen aan de Neder landsche Akkerbouwcentrale, onder ver melding van de grootte der partijen en de vermoedelijke data van invoer. De Nederlandsche Visscherijcentrale te Den Haag maakt bekend, dat haar bureau op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April slechts van 9 uur tot 10.30 uur v.m. geopend zal zijn voor de afgifte van consenten. of wat U wilt, maar onthoudt dat er 1.2. 3. gehaald moet worden. Vanaf morgen, 14 dagen lang, kunt U 3 pak 12.3. krij'gen, het prachtige, zuivere zelfwerkende waschmiddel ter waarde van 54 cent, voor slechts 36 cent. Spaar Uw waschgoed, spaar Uw geld, spaar Uw krachten. Wasch met 1. 2. 3. "5/Htk halen. 2 beta£en Handelsonderneming ARSOL, Apeldoorn Nieuwe regeling voor de scheepvaart. Naar minister Gelissen destijds in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, zullen met betrekking tot de Rijn- en Binnen vaart nieuwe maatregelen worden getrof fen, in het bijzonder wegens de groote be zwaren, aan de werking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling verbonden. Naar de „Standaard" verneemt, moet het waarschijnlijk worden geacht, dat binnen niet te langen tijd een meer centrale lei ding zal worden belast met de regelingen van de scheepvaart. Gedacht is aan de aanstelling van een contactcommissaris voor de particuliere schippers. Doch naar het schijnt is de geschikte man daarvoor nog niet gevonden. Verbluf onder de wapehen. De Regeeringspersdienst meldt Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven wegens de bekende omstandigheden en alleen met groot verlof naar huis kunnen, als ze door een ander worden vervangen, doen zelf po gingen om een vervanger te vinden, wat soms met een geldelijk aanbod gepaard gaat. Al vinden zij echter een vervanger, meestal is de afspraak, die dan gemaakt wordt, toch vruchteloos, omdat'de regeling, die de minister van defensie getroffen heeft, niet toelaat, dat personen, die onder de wapenen zijn, zelf uitmaken, wie bun zal vervangen. Evenmin kunnen zij, die onder de wapenen willen komen, bepalen, wie bij hun opkomst, met groot verlof ge zonden zullen worden. Als er dienstplichtigen vrijwillig opko men, gaan diegenen naar buis, voor wie bet langer in dienst blijven de grootste moeilijkheden oplevert. In welke volgorde de in dienst zijnde personen voor groot verlof in aanmerking komen, beslist de corpscommandant. Natuurlijk zijn hierbij groepen, die elk afzonderlijk moeten worden behandeld. Een sergeant kan alleen door een sergeant, een mitraillist door een mitraillist, een tam boer door een tamboer vervangen worden. Zoo kan het ook gebeuren, dat een ser geant, voor wien een vervanger aanwezig is, naar huis kan gaan, ofschoon een kor poraal of soldaat, die in moeilijker om standigheden verkeert, nog moet blijven. Dezelfde verschillen kan men krijgen tus- schen het eene corps en het andere. Wat onderlinge afspraken betreft, zulk een afspraak zou alleen succes kunnen heb ben, -indien degene, die naar huis willen, bovenaan staan op de lijst van personen, die voor groot verlof in aanmerking ko men, omdat dan een, twee of drie vrijwil ligers meer het met verlof zenden van de aan de beurt z'gndè dienstplichtigen ten gevolge heeft. Het aansporen van groot verlofgangers om zich voor vrijwillig op komen aan te melden, kan in elk geval voordeel geven hoe meer vrijwillig opko menden, hoe meer anderen naar huis kun nen en des te meer kans ook, dat iemand, die niet hoog op de lijst staat, toch aan de beurt komt. Ook dit jaar zomerpostzegels. Het Staatsbedrijf der Posterijen zal ook dit jaar, ingevolge beslissing der regeering, zomerpostzegels uitgeven, waarvan de extra opbrengst onder de leuze „Hulp in Nood" zal strekken voor cultureele en so ciale doeleinden. De uitgifte zal weer ge schieden in een serie van vier postzegels en wel van 1 y2, 5, 6 en 12 y2 cent, waarvan de verkoopprijs resp. wordt 3, 8, 10 en 16 cent. De extra-opbrengst zal na aftrek der on kosten dit jaar a.v. worden besteed ds helft zal door den minister van O., K. en W. worden aangewend tot vorming van een fonds, waaruit de werkopdrachten aan beeldende- en sier- en nijverheids-kunste naars kunnen worden gefinancierd, terwijl een kleiner deel zal strekken tot bijdrage aan een reservefonds voor noodlijdende kunstenaars. De andere helft zal naar de beslissing van den minister van. Sociale Zaken voor driekwart ten goede komen aan de Nederlandsche Centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose voer de verple ging van on- en minvermogende t.b.c.-pa- tienten en voor één kwart aan de Neder landsche vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen (A.V.O.) voor de arbeidszorg voor onvolwaardige arbeidskrachten. De vier postzegels zullen prijken met de beeltenissen van vier welbekende Neder landers, twee op cultureel en twee op so ciaal gebied, n.l. Desideris Erasmus, prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, dr. H. J. A. M. Schaepman en ds. A. S. Talma. De verkoop der zegels zal dit jaar ge schieden in de maanden Mei en Juni. De postzegels zullen him geldigheid nog gedu rende vijf jaar na het jaar van uitgifte be houden. Het dagelijksch bestuur van het comité voor den verkoop der zomerpostzegels 1936 bestaat uit de heeren J. Reinink, voorzitter van de A.V.O., voorzitter, prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, voorzitter van Pictura H. J. Boelmans Kranenburg, wethouder en voorzitter van afd. Groningen van het Groene Kruis H. J. C. Bekenkamp, secre taris t.b.c.-commissie G. Pot, secretaris van de A.V.O. en Jac. Ponsen, secretaris van den Armenraad, secretaris, mevrouw O. C. Cort van der LindenCickinghe is eere-presidente van het werkcomité. De zesde „Primavera". Vanmiddag heeft de Minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, de voorjaarsbloemen- en tuinbouwtentoon stelling „Primavera", welke voor de zesde maal op het voormalige Nenijto-terrein te Rotterdam wordt gehouden, geopend. Deze tentoonstelling is altijd een belang rijke gebeurtenis voor den Nederlandschen tuinbouw, daar de „Primavera" tevens is de groote keuring van de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Daarenboven is het streven van de organisatoren erop gericht, de be langstelling voor bloemen en planten bij bet publiek te vergrooten. Het vestigings-ontwerp. Het „Utr. Dagblad" (lib.) begroet het met instemming, nu het niet naar bepetking van het aantal streeft. Er zit in het voor ons liggende ontwerp „Vestigingswet Kleinbedrijf" een aange naam aandoende soepelheid, waarmede deze materie op eenvoudige, practische wijze ge regeld wordt. Aangenaam is het vooral op te merken, dat de overheid bij de regeling dezer materie zich geen andere taak wenscht toe te kennen dan het bevorderen, steunen en bekrachtigen van hetgeen uit het bedrijfsleven zelf opkomt. Alleen indien een of meer rechtspersoonlijkheid bezitten de vereenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine- nijverheid daartoe het verzoek doet, kan een stelsel van vestigingsvergunningen- worden ingevoerd. De mogelijkheid blijft daarbij tevens open de regeling slechts voor bepaalde gemeenten van toepassing te ver klaren. Van eenig initiatief ten deze door de overheid is derhalve geen sprake. Ook vestigingseischen kunnen alleen worden vastgesteld, voorzoover uit het bedrijf zelf de drang tot het stellen van vestigings eischen opkomt. Zij worden bovendien eerst vastgesteld, nadat de Middenstandsraad daaromtrent is gehoord. Bij cle uitvoering der wet worden de Kamers van Koophandel ingeschakeld, met hooger beroep bij den minister. Met de werkelijke middenstands- belangen, zoowel van den stand zelf als van het individu, wordt derhalve angstvallig rekening gehouden. De practische uitvoe ring zal op geen bezwaren van technischen aard behoeven te stuiten. De verleiding zal groot blijken de ordeningsgedachte vervult nu eenmaal ds hoofden van verschillende economen en po litici om te trachten met amendemen ten den minister meer in den hoek van de „rechtstreeksche afweer" (beperking van het aantal winkels) te dringen Moge mi nister Gelissen deze aanvallen krachtig we ten af te slaan, opdat de principieel© hand having der vrijheid van bedrijf de markante trek blijve van deze nieuwe Middenstands noodwet, welke ook bij terugkeer van meer normale economische verhoudingen een gunstigen invloed kan blijven uitoefenen op de verheffing van „het vak" en de zakelijke standing van den Middenstand. Plan voor een borstbeeld van dr. J. Th. de Visser. Er hebben zich een eere-comité, een alge meen comité en een uitvoerend comité ge vormd met het doel een bescheiden bedrag bijeen te brengen voor de plaatsing van een borstbeeld van wijlen dr. J. Th. de Visser op een daarvoor nader te bepalen plaats. Het eere-comité bestaat uitmr. W. L. baron de Vos van Steenwijk,, mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, prof. dr. J. R.' Slo- temaker de Bruine, mr. D. Fock, jhr. mr. D. J. de Geer en' J. J. C. van Dijk. Commissie voor sociale verzekering van N.V.V. en S.D.A.P. Dezer dagen heeft de heer E. Küpers na mens den Algemeenen Raad uit-N.V.V. en S.D.A.P. een commissie geïnstalleerd, welke tot taak zal hebben een aantal belangrijke en actueele vraagstukken der sociale verze kering te onderzoeken en daarover zoo spoedig mogelijk een rapport uit te brengen. Vrouwenvredesgang 1936. Het Centraal Comité dat den Vrouwen- Vredesgang, te houden op 18 Mei 1936 (Volkenbondsdag) te Amsterdam, organi seert, deelt mede, dat in geheel het land plaatselijke comité's en werkgroepen zijn opgericht, die nog intensiever dan vorige jaren voor de voornoemde stille betooging propaganda maken. Opening vacantie-oord „Bosch en Hei". Gistermorgen is aan den Meerveldschen weg te Uddel, gemeente Apeldoorn, bet vacantie-oord van den Centralen Bond van P.T.T.-personeel „Bosch en Hei" in tegen woordigheid van een groot aantal autori teiten officieel geopend. Hedenmorgen had in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg de bijeenkomst plaats, waarin de mededeeling werd gedaan van de bevordering van de leerlingen der Ambachtsschool. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd Afd. Timmeren. J. Bogaard, Middelburg A. F. K. Br'an- des, Kóiidekerke A. Buijs, Arnemuiden (pt) W. Corbijn, Biggekerke (pt) H. Geldof, Oostkapelle B. v. d. Heijden, Kou- dekerke (pt) C, Jobse, Vlissingen (pt) P. C. Jongepier, Koudekerke A. deKeu- ning, Nieuw- en St. Joosland J. Klercq, Middelburg J. Koppejan, Middelburg A. de Landmeter, Souburg A. Leenhouts, Ar nemuiden (t) W. Meulbroek, Nieuwdorp C. Otte, Nieuwdorp P. Vervenne, Vlissin gen A. de Visser, Koudekerke J. de Vos, Middelburg C. v. d. Woestijne, Oostka pelle (t). Niet bevorderd 6. Afd. Meubelmaken. C. Buijs, MiddelburgC. Davidse, St. Laurens H. Groenendijk, Souburg (p) A. L. Harmsen, Goes D. J. Huijbens, Vlis singen (p) W. Jongepier, Vlissingen (t) J. H. Roeleven, Middelburg. Niet bevorderd 1. Afd. Huisschilderen. M. Bliek, Arnemuiden (p); W. Janse, Nw. en St. Joosland J. de Klerk, Nw. en St. Joosland (p) W. Meijer, Grijpskerke W. van Miert, Middelburg (p) C. Oreel, Arne muiden (p) J. W. Weug, Vlissingen. f}e NederlandscheTandpasta Tube 60 en 40ct. Afd. Smeden. I. Bliek, Middelburg (pt) C. Davidse, Grijpskerke. Afd. Stoffeeren. J. J. v. Cleemput, Middelburg J. Daniel- sche, Souburg S. J. Groenendijk, Souburg A. Jongepier, Vlissingen M. C. Kraak, Middelburg M. P. Minderhoud, Souburg J. C. van Loocke, Vlissingen H. P. Meer man, Souburg, Afd. Elect r o-techniek. A. Geensen, Middelburg (p) J. F. Jung* Vlissingen W. Kruft, Middelburg J. Krij ger, Souburg (p) J. P. de Lange, Middel burg (t) H. F. Laroes, Vlissingen (t) D< J. Mol, Middelburg J. van Sabben, Vlis singen (p) S. Sietema, Middelburg D« Swint, Vlissingen (t) W. J. v. ThieL— Berghuijs, Vlissingen P. J. Visser, Mid delburg (p) J. J. Zandee, Vlissingen (p) H. P. Gommers, Souburg (p)< Niet bevorderd 5. -i Afd. B a n k w e r k e n. G. Bal jeu, Koudekerke (pt) D. Beek- man, Nw. en St. Joosland (p) J. vaal Bee'rs, Koudekerke (p) A. van Belzen, Middelburg (t) A. L. Hendrikse, Middel burg (pt) H. Heijmans, Souburg (pt) de Joiige, Vlissingen A. J. Jongepier, Kou dekerke G. Joosse, Souburg W. Kuijs, Middelburg; A. J. Leijnse, Middelburg(pt)J C. M. Louisse, Oostkapelle A. J. van dei? Meer, Souburg (t) J. Meijer, Middelburg JJ B. Midavaine, St. Laurens A, L. Roos, Vlissingen (p) A. C. de Vries, Koudeker ke P. Touw, Veere M. van de Velde, Souburg (t) H. van Waesberghe, Middel burg J. van Wolferen, Vlissingen H. W« Woltman, Middelburg. Niet bevorderd 7. Van de tweede naar de derde klasse 3 Afd. Timmeren: G. Barentsen, Ritthem.J. C. B. de Bruij- ne, Oostkapelle (pt) P. Geldof, Koude kerke P. J. de Grave, Souburg J. H. H, Heidman, Vlissingen A. I. M. v. d. Hoe® ven, Vlissingen D. Kodde, VeereH. Krij ger, Middelburg (pt) M. Lenselink, Vrou wepolder (t) D. J, Niesthoven, Middel burg A. Poelman, RitthemC. Rijcke, Vlissingen B. C. van Sabben, SouburgJs Sinke, Vlissingen (p) J. P. Steketee, Sou burg P. Tange, Middelburg (p) J. Wal- Naar het Engelsch 27) „Dikwijls tot twee uur. Ik heb maar heel Weinig slaap noodig. Gedurende de ziekte van mijn vrouw was ik soms den heelen pacht op." „Was u zoo bezorgd over haar?" „Ik constateer alleen het feit. U kunt het toeschrijven aan welke beweegredenen H het verkiest." „Ik geloof, dat dit voldoende is, kolonel Castelnau." Vilna herademde. Ze konden hem niet in verdere verwikkelingen brengen. Wat er nu ook gebeurde, hij was vrij Nu werd Lucy Roseblade opgeroepen. Haar getuigenis was duidelijk en gaf in alle deelen den indruk van waar te zijn Over dag was zij altijd in de zijkamer, voor het geval haar hulp soms noodig kon wezen en 's nachts sliep zij in de kamer aan den anderen kant van den corridor. Ze verliet nooit het huis en zag niemand anders dan kolonel Castelnau en af en toe mrs. Elliott. Zuster Vilna stuurde haar dikwijls naar den kolonel, om hem mee te deelen, hoe zijn vrouw het maakte en hij kwam ook dikwijls in de zijkamer om te hooren, hoe het met de patiënte ging. Zuster Vilna had hem maar bij één van die gelegenheden gezien, name lijk toen de dokter ook had verklaard,dat het onmiddellijke gevaar bij de patiënte ge weken was. De kolonel zei maar heel zelden iets men kon nooit aan hem zien, hoe hij over iets dacht. Vóór de ziekte van de overledene zagen de kolonel en zijn vrouw elkaar maar heel weinig ze gebruikten niet eens samen de maaltijden, Niemand hield van mrs. Castel nau. Getuige had niet veel met haar te maken gehad, anders zou zij niet gebleven zijn. Zuster Vilna was bijzonder goed voor de patiëntegetuige was herhaaldelijk in de ziekenkamer geweest en had de zuster nooit anders dan lief en geduldig gezien. Het bewuste medicijnfleschje werd getuige gegeven door mrs. Elliott, aan wie het was afgeleverd door den loopjongen van dokter Iredale. Mrs. Elliott werd nu geroepen en getuig de onder eede, dat het fleschje haar gege ven was door den loopjongen van den dok ter en dat zij het rechtstreeks naar boven had gebracht, waar zij het overhandigde aan Lucy Roseblade. Dominee Ashton verklaarde, dat hij in de ziekenkamer was geroepen door zuster Vil na. De patiënte was toen stervende en miss Lascelles was zeer bedroefd. Haar houding getuigde in het geheel niet van schuldbe wustzijn, eerder van het tegendeel. En toen zij later vertelde, al wat er gebeurd was, scheen ze zeer goed te beseffen, dat er ver denking op haar kon valllen maar ze hield niets achter en deed geen enkele poging om die verdenking van zich af te schuiven. Dit was de laatste getuigenis toen ging mr. Dunthorne resumeeren» Het was zoo zei hij een zeer geheimzinnig geval. Het was duidelijk bewezen, dat de overledene bezweken was ten gevolge van een vergif tiging door aconiet. En aconiet was ook gevonden in het medicijnfleschje, waaruit de overledene de dosis medicijnen was toe gediend maar hoe de aconiet in de medi cijnen was gekomen, hier wierp geen van de getuigenissen licht op. Het leek zeker uit de getuigenis, afgelegd door dokter Ire dale, dat het niet in het fleschje was geko men door achteloosheid bij het mengen van de medicijnen. Zoo kon het onmogelijk an ders, dan dat er verdenking zou vallen óp de verpleegster, die de overledene bijge staan had en die haar de noodlottige dosis had toegediend. De vraag kon rijzen: waar om zou de zuster haar patiënte uit den weg geruimd wenschen te zien? Ongelukkiger wijze bestond er een reden. Het was bekend, dat kolonel Castelnau zijn vrouw niet lief had en dat zijn genegenheid juist uitging naar de vrouw, aan wier handen het leven van zijn echtgenoote was toevertrouwd. In de gegeven omstandigheden moest de verdenking wel vallen op miss Lascelles. Vele dingen pleitten voor haar. Ze had een hoogst-gunstigen, oprechten indruk ge maakt bij het afleggen van haar getuige nis zij had de overledene verpleegd met zooveel bekwaamheid en toewijding, dat herstel gevolgd zou zijn, terwijl ze toch door een achtelooze verpleging haar mededing ster uit den weg geruimd kon hebben, zon der eenigen argwaan te wekken. Ook haar houding na de vergiftiging was van dien aard geweest, dat die meer getuigde van onschuld dan van schuld. Maar anderzijds was misdaad dikwijls het gevolg van een plotselinge verleiding in ieder geval ble ven de sprekende feiten, dat de overledene gestorven was aan vergif dat miss Las celles dat vergif in de medicijnen had toe gediend en dat zij en zij alleen met uit zondering van één anderen persoon, tegen wien er geen bewijzen bestonden een be weegreden bad, om de ongelukkige uit den weg te ruimen. Er volgde een pauze. Vilna verroerde zich niet; ze scheen zich nauwelijks bewust van de innige wijze, waarop Katharine Tresham haar hand vasthield het leek haar alsof ze verdoofd wasniet meer in staat tot denken en voelen. De jury was eenstemmig van meening, dat er zware verdenking rustte op de ver pleegster en aan het slot van de zitting achtte de rechter het zijn „pijnlijken plicht" om Vilna Lascelles in hechtenis te laten nemen onder beschuldiging van moord met voorbedachten rade. Zij stond op bij het naderen van den politie-agent. „Ik mag miss Lascelles toch wel verge zellen?" vroeg miss Tresham, „Zeker, madam." „Dank u", zei Vilna zacht. Het volgend oogenblik stond Vincent Castelnau naast haar. „Ik kom bij je", fluisterde hij in het Duitsch. „Ik kom je zoo gauw mogelijk opzoeken." „Neen, neenZe zullen zeggen, dat „StilIk zal komen ik moet komen Gedurende één oogenblik legde h\j zijn hand op de hare toen trok nij zich terug en werd zij weggevoerd. HOOFDSTUK XX. De avond begon te vallen het was don ker in de cel, waar Vilna Lascelles knielde, Haar hoofd was gebogen over haar gevou wen handen, maar ze bad nietze had trachten te bidden, maar had slechts werk tuiglijk de woorden uitgesproken. In het eerst was ze ten prooi geweest aan een stille wanhoop, die haar de kracht tot bidden benam, maar al heel gauw was dit gevoelen overgegaan in een hoopvoller 3 ondanks de verschrikkelijke positie, waarin; ze zich bevond, was zij nu althans vrij, om hem lief te hebben. Wat er ook gebeurde of ze ter dood gebracht zou worden voor de misdaad, die een ander had begaan het graf zou haar enkel maar voor korten tijd scheiden van Vincent Castelnauals een langdurige gevangenschap haar lot werd, dari zou hij haar alleen af en toe mogen bezoeken. Als ze vrij gelaten werd, dan zouden ze nog wel gescheiden zijn door de smet, die er kleefde aan baar naam, maar toch behoorden ze elkaaréén van hart. Van tijd tot tijd konden ze dan toch samenkomen en zoolang er leven en vrij heid was, was er ook hoop. Daar hoorde zij opeens den sleutel in het slot van de deurZij sprong opEen lange gedaante trad de cel binnen en de deur ging weer dicht. .(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5