500 300 150 100 25 DONDERDAG 9 APRIL, Mo-S3' 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraet 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ir DE VALERA DICTATOR STADS- EN PROVINCIENIEUWS ThdionaA \ïlatiiwukm& wean Jen ciic laag 4 1936! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VT Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Niets staat een autoritair regime meer in den weg. Het einde van den handelsooriog met Engeland nabij. Vier jaren nadat Eamonn de Valera het presidentschap van denIerschen Vrijstaat aanvaardde dat was op 5 Maart 1932 ziet Engeland hem. thans als den eersten waren dictator van het Britscne wereldrijk, die over de drie millioen inwoners van den vrijstaat bijna absoluut regeert en op het oogenblik, na een vierjarigen handelsoorlog, blijkbaar met de gedachte speelt, Albion de verzoenende hand te reiken. Dit schijnt zeer wonderbaarlijk te zijn, want de holwangige oud-onderwijzer is nog steeds doende, de banden, die Ierland met Engeland verbinden, stuk voor stuk door te snijden, hoewel hij anderszijds klaarblijke lijk nog aarzelt, de uitroeping van de repu bliek, waarmede hij steeds blijft dreigen en zijn extremistische aanhangers periodiek in extase weet te brengen, tot een feit te ma ken. Het valt op het oogenblik nog moeilijk te zeggen, welke verdere besluiten de Va lera nog zal nemen zeker echter is, dat de Vrijstaat van dag tot dag dichter bij de dic tatuur geraakt. Afschaffing van den senaat. De maatregel, waardoor het zuiden van Ierland definitief een dictatoriaal bewind kreeg, was de afschaffing van den senaat, wiens remmende werking de Valera reeds lang irriteerde. Weliswaar bestaat de se naat nog doch slechts om het achter stallige wérk 'af te doen. Zijn doodsvonnis staat vast, nadat de afchaffingsbin reeds midden Februari tot wet geworden is. Eveneens in Februari werd door het parle ment het voorstel aangenomen, om de ver tegenwoordiging van de universiteiten in den Dail Eireann'af te schaffen. Door dezen maatregel werd de positie van den presi dent wederom niet onaanzienlijk versterkt, daar de door de universiteiten gekozen ver tegenwoordigers de Valera meestal vijandig gezind waren. Nu senaat en universiteitsvertegenwoor- diging geen invloed meer kunnen uitoefenen, kan de Valera op een gehoorzaam, goedge- drild lagerhuis bouwen, dat bereid is, iedere door hem verlangde wet zoo noodig binnen vierentwintig uur aan te nemen. Wanneer De Valera er op het oogenblik toe zou wil len besluiten, ,om een geheel autoritair re gime in te stellen, dan is er geen grondwet telijk instituut aanwezig om hem in dit voornemen te verhinderen. Want het ambt van den persoonlijken vertegenwoordiger van koning Edward in Ierland, van den gouverneur-generaal Donald Buckley, is van zuiver decoi'atieven aard en zal mis schien binnenkort geheel afgeschaft wor den. Het recht van appèl van den Vrij staatsburger aan den Britschen Geheimen Raad bestaat niet meer en zelfs de machi nerie van de dictatuur is tenminste gedeel* telijk voorhanden in den vorm van het mi litaire tribunaal, dat oorspronkelijk was ingesteld, om met wetlooze elementen af te rekenen, doch in den laatsten tijd dikwijls tegen politieke misdadigers werd gebruikt. Verandert De Valera zijn houding - In de vier jaar van zijn regeering heeft De Valera den eenen band ha den anderen tusschen Ierland en Engeland doorgesne den. Den leeneed heeft hij afgeschaft, het recht van appèl aan den Engelschen „Privy Council" opgeheven, de positie van den gouverneur-generaal zonder invloed ge maakt, een wet laten aannemen, volgens welke de Ieren ophielden Britsche onderda nen te zijn, den senaat afgeschaft en de beroemde vijf millioen pond landannuïteiten teruggekregen. Bovendien heeft hij gedu rende al dien tijd een verbitterden handels oorlog tegen Engeland gestreden. Thans wijzen echter eenige dingen .er op, dat de blaadjes wel eens omgekeerd konden worden. Hoewel Engeland en de Iersche Vrijstaat nog steeds „economische sancties op elkaar toepassen, zijn. zij in den laatsten tijd overeengekomen, dezen sancties hun scherpte door eén vernieuwing van het „kolen- en veepact" te ontnemen. Ook eenige andere tarieven op verschillen-, de goederen werden bij dit nieuwe pact op geheven. Hoewel geen der partijen van het 'strijdros is afgestegen, valt toch duidelijk op te merken, dat zij weliswaar den schijn var; onoverwinnelijkheid willen handhaven, doch anderzijds den wensch koesteren, het con flict te beëindigen en de oude kloof voor goed te overbruggen. Een teek en, dat De Valera zelf hét sluitén van den vrede zou toejuichen, ziet men in zijn laatste mede- deelingen aan de pers, waarbij hij verklaar de, dat de Anglo-Iersche vriendschap geen hindernissen in den weg zouden staan indien Engeland bereid zou zijn, principi eel te erkennen, dat de betrekkingen tus schen de heide landen over en weer accep tabel moesten blijven. Met andere woorden, hij liet doorschemeren, dat hij wilde onder handelen, indien Engeland zijn beschuldi gingen liet varen. En aan de andere zijde van de Iersche Zee wordt een dergelijk spelen met de gedachte aan een bijlegging van het conflict reeds hoopvol gadegesla gen. Of intusschen de minder gunstige ge zondheidstoestand van De Valera van in vloed zal zijn op de door hem tot dusver gevolgde gedragslijn, is voorloopig een open vraag. Naar verluidt, moet hg aan een ernstige oogziekte lijden. Openstelling postkantoor op 2en Paaschdag Op 2en Paaschdag zal het kantoor ge opend zijn als op Zondag. Tusschen 12 en 13 uur geopend voor telegrafische postwissels, het aanbieden en afhalen van aangeteekende stukken en zegelverkoop. Dien dag is er één brief- en één pakket postbestelling, zoodat tusschen 12 en 13 uur geen correspondentie ten kantore wordt uitgereikt. Voor den telegraaf- en telefoondienst is het kantoor onafgebroken geopend. De aankomst en het vertrek der posten is als op Zondag. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen. Gisteravond had in het schoolgebouw aan het Groenewoud de overgang der leerlin gen plaats door den heer G. Wagenvoorde, directeur der school, in tegenwoordigheid van den wethouder van onderwijs der ge meente Vlissingen, den heer Edelman, leden van de commissie van onderwijs en van de leeraren. Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd C. Aarnoutse, N. van Belzen, C. Daane, R. Geilman, J. C. van Hest, G. v. d. Hoest, H. Holtkamp, P. Janse, C. M. Bos, L. Ja- cobse, P. J. Kambier, I. Kamermans, D. M. de Kam, J. J. Koper, M. Kuyper, W. Kruit. D. J. van der Linden, M. Mol, BI. Meerman, P. de Nooijer, L. de Nooijer, C. P. Parent, A. Mudde, A. Huisscon, J. v. d. Mey, J. Post, P. de Quellery, H. J. Quite, C. de Rid der, M. F. D. Rouw, .P. C. v. d. SchraafF. de Smit, J. A. Scheepers, G. J. Timmerman, A. P. de Visser, J. v. d. Welle, J. W. F. H. de Visser, Ch. J. Kats, H. Heeres en K. J. La- gace, allen te Vlissingen J. Dingemanse, Ch. Gaartman, A. Willeboordse, M. Oranje, L. Polderdijk, W. H. de Vries en J. Wille boordse, allen te Oost- en West-Souburg. Niet bevorderd werden 14 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse wer den bevorderd C. J. J. J. Bosselaar, J. Bek, J. Bliek, Abr. Dingemanse, J. F. Fleurbaay, A. Geel hoed, A. Goor, M. Verschoor de la Houssaye, H. Höfer, C. Houtzager, J. Houmes, J. Ja- cobse, L. de Joode, J. A. Borgs, B. Goed hart, J. H. Janssen, A. J. Kuipers, F. H. de Korte, Anth. Kole, W. Kasteelen, K. W. Louwerse, A. Leynse, H. Nienhuis, A. J. B. van Opbergen, L. Poerstamper, J. W. Steen- dam, Abr. de Smit, J. I. van Vlijmen, M. Valkier, J. Wijkhuis, A. A. Wijgman, J. v. d. Want, J. E. Lauwereins, allen te Vlissin gen H. C. Cysouw, C. de Engelsman, A. J. J. Marijs, J. Roelse, A. Roose, allen te O. en W.-Souburg C. M. Abrahamse en G. Gee- ve, beiden te Koudekerke. Niet bevorderd werden 12 leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse wer den bevorderd J. van As, J. M. Ardewijn, F. J. Versteeg, A. de Bree, A. W. van Borren, J. Buijs, F. W. B. van den Dood, E. H. Hokke, P. v. d. Hooft, B. Hoiting, E. C. de Kam, BI. de Ridder, I. Verhey, A. Visser, Ch. J. Arde wijn, C. Boone, A. J. Burgerhof, A. J. Groen, G. Th. Mannaart, Abr. Minderhout, M. Ova, D. Roelse, H. C. v. d. Runstraat, C. van Rijswijk, D. Versluijs, allen te Vlis singen A. de Nooijer, A. Sonius en J. den Engelsman te O.- en W.-Souburg. Niet bevorderd werden 15 leerlingen. Van de vierde naar dé vijfde klasse wer den bevorderd P. F. Alleyn, B. J. van Opbergen, A. Roose, M. Wisse, M. Bal, C. Boone, A. A. Daamen, P. Jobse, L. Linders, W. Müdde, J. Platteeuw, C. Schipper, H. Ufkes, G. v. d. Voorde en J. Bimmël, allen te Vlissingen J. Pierens te O.- en W.-Souburg. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. Bond van Jonge Liberalen. Voor de afdeeling Vlissingen van den Bond van Jonge Liberalen hield dé heer L. G. Volker, voorzitter van de' afdeeling Delft en van de kamp- en conferentiecom- mis'sie uit dén Bond van Jonge Liberalen, een causerie over het onderwerp „Vrou wen, op uw saeck Wij ontleenen daaraan het volgende In het oude Griekenland was de vrouw de ondergeschikte en het eigendom van den man. Om haar gevoelens of- verlangens bekommerde niemand zich. Het gevolg hiervan was, dat de vrouw geestelijk af stierf. Daar. nu-echter de man zoowel psy chische als physieke bevrediging bij zijn vrouw zoekt, werd hij teleurgesteld en zochten zijn erotische verlangens naar an dere uitwegen. Twee opvattingen komen dan met elkaar in conflict. Door de philosofen zcoals So crates wordt de onthouding gepropageerd, terwijl anderen1 voorstanders van de hbmo- sexueele verhoudingen waren. 'Deze laatste verhoudingen namen echter dusdanig toe, dat de staat zich genoodzaakt zag in te grijpen. De vrouw bron van alle leven. Tegenover deze Grieksche opvattingen stonden de Aziatische, waarbij de vrouw wordt geëerd als de bron van alle leven. De vrouw is hier het- sociale middelpunt en ook de belangrijkste godheid was een vrouw. Indien men nu de negentiende eeuw zooals die wordt beschreven in boeken als „De Opstandigen" en „De klop op de deur" met dezen ouden Griekschen tijd vergelijkt, dan big kt de toestand nog niet veel gewijzigd te zijn. De vrouwen zijn dom en voelen zich slachtoffer van den bruten wellust van den man. Als reactie hierop kwam eindelijk het feminisme, dat echter weer veel te ver ging. De feministen zijn in staat alles op te offeren als het er om gaat de vrouw aan baantjes te helpen en haar onafhanke lijk van den man te maken. Dit moet ech ter tot wantoestanden leiden, daar de basis van de samenleving, nl. het gezin, hierdoor ontwricht wordt. Hiertegenover staan dan echter ook weer de nieuw-feministen, die misschien', weer iets in de andere richting doorslaan. Het huwelijk moet zijn een vrijwillige verbintenis tusschen twee gelijkwaardige eenheden tot een vrijheidsbond. In normale gevallen zal de taak van de vrouw dan zijn het scheppen van een sfeer, het vormen van een gezinsband en verder al datgene, wat van een goede vrouw en moeder verwacht mag worden. Proeftocht „Jan van Brakel". Naar wij vernemen heeft het bij de Kon. Maatsch. „de. Schelde" alhier gebouwde politievaartuig „J^n van Brakel" gisteren in tegenwoordigheid van verschillende ma rine-autoriteiten een goed geslaagden proeftocht gemaakt. De overdracht aan de marine zal thans zeer binnenkort plaats vinden. Scheepsbouw. Zaterdag 25 April, des middags 2 uur, zal van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier te water worden gelaten het motorschip „Erina" in aanbouw voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gistermorgen is het vacantie-oord voor P.T.T.-personeel „Hei en Bosch" gelegen bij het Uddelermeer, officieel door ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., ge opend. De burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufïord, tijdens zijn toespraak. Extra-treinen op Paschen. Naar wij vernemen laten de Ned. Spoor wegen een aantal extra-treinen loopen ter gelegenheid van het te verwachten drukke reizigersvervoer met Paschen.' Bovendien zullen, buiten een aantal voor- en volgtreinen, op den tweeden Paaschdag nog de navolgende extra-treinen loopen van Zeeland naar Rotterdam, Den Haag, Am sterdam (Vlissingen v. 18.52, Middelburg, 19.01, Goes 19.19, Kruingen-Ierseke 19.31, Bergen op Zoom 19.54,Rotterdam D.P. a. 20.59, Den Haag H.S.M. a. 21.26, Amster dam C.S. a. 22.19 (stopt elders niet). Tenslotte wijst men er op, dat van 10 tot en met 15 April vacantiekaarten zullen worden uitgegeven. MIDDELBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft zich in zijn gis teren gehouden zitting vereenigd met het voorstel tot het vaststellen van een ge meenschappelijke regeling voor toelating van leerlingen uit buitengemeenten tot de openbare scholen voor Ulo. Een voorstel om 4000 meer uit te trek ken dan de oorspronkelijk geraamde kos ten van 24000 voor de uitvoering van een rioleeringsplan in het Zuidwestelijk deel van de stad, gaf aanleiding tot enkele op merkingen betreffende de minder juiste ra ming. Die was aanvankelijk 24000, doch. de laagste inschrijver was 36000, Eerst na wijzigingen in de plannen, en overleg met den aannemer kwam men tot 28000. Mede omdat het werkfonds zich bereid ver klaarde ook deze 4000 te foumeeren, ver- eenigde de raad zich z.h.s. met het voor stel. Dit was ook het geval met het voorstel tot aanvaarding van een beeld van Keizer Karei V voor plaatsing in de nog ledige nis van den Choertoren van het stadhuis. De burgemeester wees er daarbij op, dat zulkeen geschenk in deze tijden wel een zeldzaamheid is en hij bracht dank aan het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, dat het beeld aan de gemeente aanbood, en niet minder aan den beeld houwer, den heer H. J. Etienne te Delft, die het beeld maakte en ook zonder finan cieel voordeel het afstaat. De raadsleden gaven blijk van instemming met de woor den van den voorzitter. De gemeente zal alleen de kosten van het vervoer van Delft haar Middelburg en van het plaatsen van het beeld hebben te dragen. Burg. en Wetb. werden gemachtigd een. gemachtigde aan te stellen ter verdediging van het standpunt der gemeente tegenover Vlissingen inzake het betalen van school gelden. Nehalennia. In een der zalen van „St. Joris" is Woensdag een buitengewone bestuursver gadering gehouden van de Vereeniging „Nehalennia". De voorzitter, de heer L. .1. van Voorthuijsen, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer C. A. van Woelderen, die wegens drukke ambts bezigheden niet altijd in de gelegenheid is de vergaderingen bij te wonen. De voorzitter besprak daarna het doel der vergadering, nl. de bespreking op wel ke wijze de vereeniging haar 25-jarig be staan zal herdenken. Spr. zeide, dat „Ne halennia" steeds nuttig werk heeft ver richt in het belang van het instandhouden van Walcheren's natuur- en stedenschoon en nog steeds dit doel nastreeft, o.m. door het opwekken van de belangstelling voor de kunst, voornamelijk in verband piet het op Walcheren nog aanwezige, waarbij hii er op wees, welk een aandeel aan dezen arbeid de secretaris, de heer Barentsen heeft. De voorzitter gaat vervolgens over tot behandeling van de agenda en wel in de eerste plaats van het voorstel tot het houden van een tentoonstelling van de ker ken op Walcheren. Aan de bespreking over dit voorstel na men deel mevr. Portheine-Polman Kruse- man en de heeren C. A. van Woelderen, dr. J. H. Vernhout, mr. J. H. C. Heijse, mr. A. Meerkamp van Embden en dr. W. S. Unger. Laatstgenoemde stelde voor een tentoonstelling te organiseeren van afbeel dingen van de oude buitenplaatsen op Wal cheren. De voorzitter stelde daarop voor de bui tenplaatsen mede op de voorgenomen ten toonstelling een plaats te geven, welk voor stel met algemeene stemmen werd aange nomen. De secretaris kreeg machtiging tot ver dere uitwerking en behandeling dezer aan gelegenheid. Bepaald werd, dat de tentoon stelling op 11 Mei officieel zal worden geopend en dan een week geopend zal blijven. Over de opening, de juiste plaats en an dere bijzonderheden van deze tentoonstel ling zullen nadere mededeelingen Verschij nen. Vaststaat, dat als de op Walcheren woonachtige schilders hun medewerking verleenen, zij werkelijk goed tot haar recht zal komen, naast een belangrijke verzame ling oude prenten enz. Na nog verschillende besprekingen ix> De Valera dictator? (Hoofdartikel}» Groote brand te Roermond. (Gemengd nieuws). Duitsche perscritiek op Fransch vre desplan. Ook de Britsche pers zeer gereser veerd. (Buitenland)', Generaal Ludendorff critiseert de nazi's. (Buitenland). Zeemvsche vereeniging van A.-R. ge meentebestuurders opgericht. (Provincie). Engeland dringt opnienw aan op het beëindigen der vijandelijkheden Italië hiertoe niet bereid. Italië acht commissie van dertien on bevoegd om de Abessynsche klachten te onderzoeken. Groote slag aan het Zuidelyk front. (Oorlog Italië-Abessinië) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN verband met deze tentoonstelling, sloot de voorzitter de vlotte en zeer geanimeerde vergadering. GOES Zeeuwsche vereeniging van A. R. gemeentebestuurders opgericht. Gisteren werd te Goes eén druk bezochte vergadering van A.R. gemeentebestuurders gehouden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer mr. Goedbloed, wethou der van Goes er op, dat organisatie van ge meentebestuurders niets nieuws is. Derge lijke organisaties van liberale, S.D., R.K, en C.H. rijde bestaan reeds geruimen tijd. Ook van A.R. zijde bestaat de vereeniging Groen van Prinsterer, maar deze had in Zeeland geen afdeeling. In dezen tijd is vooral noo dig dat we in principieel opzicht één lijn trekken. Maar dan is noodig dat men ook overleg met elkander pleegt en in organi satorisch verband met elkander samenleeft. Het is de bedoeling dat men twee maal per jaar vergadert.. Alle aanwezigen traden als lid toe, zoo dat daarmede de oprichting een feit was geworden. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren mr. Goedbloed (voorzitter), Veenendaal te Ierseke, P. G. Laernoes te Vlissingen, Geuze te Wissekerk e, Van der Hoeven te Tholen, Fanoy te Axel, Catsman te. Aardenburg en Van Eethen te Nieuwer- kerk. Daarna hield de heer mr. G. A. Diepen horst te Zeist een inleiding ever „Anti- Revolutionaire gemeente-politiek in crisis tijd". Op deze rede volgde nog eriiige bespre king.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1