500 300 100 25 DINSDAG 7 APRIL, De „Telex" in werking gesteld. ■Mo. 83' 74e Jaargang 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS §cl»cttrlcw««$ew «bw Jcm jqg MIDDELBURG OOST- EN WEST-SOUBURG ARNEMUIDEN VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Afscheid van de radio. Een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Eindelijk is het dan toch zoover gekomen. Vele artikelen in de pers hebben de lezers reeds eenigermate vertrouwd gemaakt met het nieuwe wonder van technisch vernuft dat op de redactiebureaux zijn intrede, gaat doen de Telex. Maandenlang hebben nijvere technici hun ingewikkelde manipu laties uitgevoerd, waarbij gesprekken over stroomstooten, impulsen, frequentie en meer van dat voor den .doorsnee-burger onbegrij pelijk potjeslatijn, niet van de lucht waren. Enkele malen heeft de geheimzinnige ma chine dagenlang „proefgestoomd", maar op de redactie namen wij dat alles "toch nog niet heelemaal serieus; dat was maar „Spie lerei" en behoorde nog altijd slechts tot de voorbereidingen. Maar ongedacht vlug naderde de.groote dag in de Nederlandsche nieuwsvoorziening. En gistermiddag evenover vier klonk de stem van den directeur van het A.N.P., den heer van de Pol, uit den luidspreker, voor een kort afscheid van den radiodienst. Spr. begon met er aan te herinneren, dat men op het punt staat den grooten Telexdienst in gebruik te stellen. Met eenigen weemoed nemen wij afscheid van de radio, die op schitterende wijze in de nieuwsbehoefte der bladen heeft voorzien maar de techniek gaat steeds voort met zich te verbeteren en dus gaat de radio, straks plaats maken voor de Telex. De heer v. d. Pol zegde het hoofd bestuur van P.T. en T. en speciaal den chef van de radio-afdeeling, dank voor de onder vonden medewerking en hij sprak de hoop uit, dat P.T.T. spoedig een nieuwe bezetting voor den thans vrij gekomen tiju op den za- kelijken zender, zal mogen vinden. Voorts dankte spr. mej. Mets, de omroepster, en overhandigde haar, mede namens vele bla den uit de provincie, een enveloppe met in houd de ex-omroepster blijft in andere functie aan het A.N.P. verbonden. Met een humoristisch woord wendde de heer v. d. Pol zich tenslotte tot de velen die zij het dan ook clandestien en zonder schijnbaar veel last te ondervinden van de code-woorden naar de nieuwsberichten van Scheveningen hebben geluisterd. Dit zal straks niet meer mogelijk zijn maar waarschijnlijk zal de Telex het nieuws zoo- Veel vlugger kunnen doorgeven, dat de nieuwsgierigheid toch kan worden bevre digd, doordat men de gebeurtenissen even vlug kan vernemen, maar dan zooals het eigenlijk ook behoort uit de krant. Nog eenige nieuwsberichtenook de omroepster neemt met enkele woorden af scheiden dan behoort de radio-bericht geving tot het verleden. De tafel in onze geluiddichte cel, waar altijd de berichten werden ontvangen, is ontruimd en voortaan behoort het radio-toestel slechts tot de re serve-hulpmiddelen van onze redactie. Maar al zijn wij als ieder mensch gauw ge neigd tot mopperen en klagen wanneer iets niet gaat zooals het behoort en dat was met de nieuwsvoorziening inderdaad wel eens het geval „dank" zij radiostoringen enz., wjj behouden aan de radioberichtge ving de beste herinneringen. En nud e TELEX! De opening van den Telexdienst. Tegen half vijf kwamen in het hoofdkan toor van het A.N.P. op de Heeiengracht te Amsterdam, van welk gebouw de vlag woei, de genoodigden voor de opening van den Telexdienst bijeen, van wie wij in de eerste plaats noemen den Minister van Binnen landsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, die vergezeld was van den directeur-generaal van de P. T. en T., ir. M. PL Damme en den heer ir. H. J. Boetje, hoofdingenieur-direc teur der telegrafie en telefonie. Tevens wa ren aanwezig de voorzitter van den post- raad, de heer A. Pierson, de chef van den regeerlngspersdienst, de heer A. J. Lieve- goed, en van het hoofdbestuur der P. T. en T. de heeren, op wier schouders de verant woordelijkheid van de voorbereiding en in richting van het net was gelegd, ir. A. D. J. Uurbanus, ing. der telegrafie en telefo nie, en T. Perry, adj.-referendaris der P. T. en T. Van de zijde van de dagbladpers waren aanwezig alle leden van het bestuur der vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", voorzitter de heer J. W Henny, alle leden van den raad van beheer van het A. N.P., voorzitter de heer H. Nijgh, de juri dische adviseur van het A.N.P., dr. Ph. B. Libourel, de heer H. Diemer, voorzitter van de „Nederlandsche Vereeniging van Pro- testantsch-Christelijke Dagbladdirecteu ren", de heer mr. F. G. C. J. Teulings, voor zitter van de vereeniging „De Katholieke Dagbladpers", alsmede vertegenwoordigers van den.Nederlandschen Journalisten Kring en van de Katholieke Journalisten Vereeni- Shig* Rede van den heer H. Nijgh. De heer H. Nijgh heette de aanwezigen hartelijk welkom namens den raad van be heer van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau. Eerst door de Telex hebben wij het gevoel gekregen dat door een directen band ge vormd te hebben tusschen het A.N.P. en zijn leden, het Alg. Ned. Persbureau een afge rond geheel is geworden. Spr. richtte zich vervolgens speciaal tot den Minister en den heer Damme en zegde hen dank voor de ondervonden medewer king. Wanneer U straks, Excellentie, ons het genoegen wilt doen op de, er als een gewo ne schrijfmachine uitziende Telex, te tik ken, dan tikken er tegelijkertijd bij een 80- tal dagbladen over geheel Nederland van d'ezelfde schrijfmachines zonder bediening. Dat is dus de band die gevormd is, ik mag wel zeggen van heel de wereld, ook van onze regeerüig met alle dagbladen in Ne derland. wy vertrouwen dat ook de regeering er zich over zal verheugen, dat deze mogelijk heid thans geschapen is en dat zij er veel gebruik van moge maken. Spr. richtte ten slotte woorden van dank tot den heer Lievegoed, chef van den regee- ringspersdienst, tot den staf van den heer Damme. en 'wel in de eerste plaats de hee ren Uurbanus en Perry, en last not least dr. Libourel, den juridischen adviseur. Rede van den heer v. d. Pol, directeur van het A.N.P. De tijd vliegt, de dagen, weken en maan den snellen voorbij. Toch dwingt de omwen teling op het gebied der nieuwstransmissie, welke staat te worden voltrokken, ons weer even te realiseeren, dat het eerst negen, respectievelijk drie maanden geleden is, dat de in Nederland werkzame persbureaux werden samengebracht in het groote ver band van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau. Op 1 Juli 1935 ving het Algemeen Nederlandsch Persbureau zijn werkzaam heden aan, met gelijktijdige opheffing van de nieuwsdiensten van het Persbureau Vaz Dias en van het Haagsch Correspondentie- Bureau en met medewerking van de leiders dezer bureaux in de directie van het A.N.P. Op 1 Januari 1936 werd vervolgens het Nederlandsch Telegraaf-Agentschap, doch ter-instelling van Reuter, Londen, opgehe ven en in zijn plaats het Algemèen Neder landsch Persbureau opgenomen in den kring der wereld-persbureaux, de zoogenaamde geallieerde bureaux. Op 1 Juli 1935 vond het A.N.P. als be proefde middelen voor de nieuwsoverbren- ging de telefoon de telegraaf, de spoorpak jes, en het belangrijkste middel, de radio. Het Persbureau Vaz Dias heeft de nieuws transmissie met de toepassing van de radio een geweldig stuk vooruit gebracht. Niette genstaande hare groote verdiensten echter, bleven er hiaten in de mogelijkheden der nieuwsoverbrenging. Reeds in de eerste drie weken van zijn bestaan had' het A.N.P. te kampen met een aantal vliegrampen, welke elkander helaas snel opvolgden er aantoonden, wat het Persbureau Vaz Dias en onze hoofdredacteur uit ervaring na tuurlijk allang wisten, hoe moeilijk het is op spitsuren, per telefoon en per telegraaf, zelfs met de radio, alle abonné's te bereiken. Het was in deze dagen dat ik mij gewend heb tot U, Excellentie, met een zeer vrij moedig en dringend pleidooi, waarin ik alle moeilijkheden van ons bedrijf geschetst heb, en waarvan het slot was geef ons een Telex-net Excellentie. U hebt toen terstond overleg gepleegd met den heei directeur- generaal, die de moeilijkheden van het dag bladbedrijf begreep, een grondige studie lie4 maken en tot berekeningen kwam voor het A.N.P., welke niet buiten zijn financieel be reik lagen. De ouderwetsche vermenigvuldiging van de kopij met stencils en afdrukken zal nu gaan vervallen. De treinen zullen geen pak jes meer vervoeren naar de bladen. De te lefonisten en telegrafisten zullen niet meer lastig gévallen worden. De radio, eenmaal de glorie van de veraf gelegen bladen, zal nog slechts beperkt voor weinigen werken. Op het toetsenbord van de Telex zullen voortaan dag en nacht de berichten worden getikt, om op hetzelfde oogenblik op het blanke papier bij 77 bladen te verschijnen. De directie verlangt nu naar het oogen blik, waarop Minister de Wilde een eerste boodschap tot de Nederlandsche pers over de Telex zal willen richten. Rede Minister de Wilde. De regeering heeft de ontwikkeling van het Algemeen Nederlandsch Persbureau met belangstelling gade geslagen. Wij gaan'zoo dadelijk een Telex-distribu tienet'openen, dat zich van analoge dien sten. in het buitenland belangrijk onder scheidt. Treft men ginds complexen aan, welke gewoonlijk slechts een beperkt aan tal groote bladen samenkoppelen, hier wordt een groot algemeen net gevormd tusschen het Nederlandsche Persbureau en vrijwel alle bladen iri den lande. Van nog groótere beteekenis acht ik het echter, dat we in den tijd van moeilijke in ternationale verhoudingen, dien we thans doormaken, waarin schokkende berichten op allerlei gebied als het ware niet van de lucht zijn en waardoor allerwegen onrust wordt gewekt, de best mogelijke band tus schen publiciteitsorganen en bet Algemeen Nederlandsch Persburéau wordt gelegd. De waarde hiervan laat zich moeilijk concreet omschrijven. Een ieder van ons voelt intus- schen, dat zij onder omstandigheden on schatbaar kan zjjn. Rode van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie, ir. M. H. Darome. De pets is steeds een groote gebruikster geweest van de verkeersmiddelen, welke de P.T.T.-dienst haar/ ter beschikking kon stel len. Men benutte van oudsher veelvuldig de diensten van de post, de telegrafie, de tele fonie en laatstelijk ook gedurende een reeks van jaren de radiotelegrafie en -telefonie. Thans legt men zich toe op het gebruiken van den jongsten tak voor schriftelijke be richtgeving, waarbij, evenals bij de telefo nie, de verkeersmiddelen en toestellen ge heel in handen van den gebruiker zijn en waarbij het intermediair van ambtenaren van den openbaren dienst tot een minimum beperkt wordt. Dat dit voor de pers van zoo bijzondere beteekenis is, ügt voor de hand, omdat op geen enkel ander gebied de overbrenging van het geschreven woord zoo de kern van het bedrijf vormt als hier. Is bij den handel de berichtgeving slechts middel om het af sluiten van transacties, het uitvoeren van orders en administratie mogelijk te maken, hier voor het Persbureau is de overbrenging doel. Thans bedraagt het aantal verreschrij vers, dat bij de Nederlandsche persinstel lingen in gebruik is, 120. Mét het uitspreken van de hoop dat het nieuwe verkeersmiddel geheel aan de ver wachtingen moge voldoen, eindigde spr. Rede van den heer J. W. Heimy. Over enkele minuten dus zal het moment aanbreken, waarop de moderne nieuwsver- breidingsmachine „de Telex" in werking zal. worden gesteld. Hiermede gaat gepaard, dat de radio het stilzwijgen wordt opgelegd, de radio, die sedert jaren dagelijks gecodeerde en niet gecodeerde berichten in de redactiekamers van onze bladen, in den vorm van het ge sproken woord binnenbracht en die bij haai intrede de verzending van copie per spoor- pakje en vele berichten via telefoon en te legraaf overbodig gemaakt had. Een van die plichten der Nederlandsche pers is, de berichten zoo spoedig mogelijk aan den volke door te geven. Die plicht is samen te vatten in „streven naar de grootst mogelijke actualiteit" En een be wijs van de plichtsopvatting van de dag bladpers is, dat niettegenstaande de slechte tijden, de invoering van de dag Telex, die toch wederom nieuwe lasten op onze onder nemingen legt, met een algemeen enthou siasme is begroet. De ingebruikstelling van het net. De voorzitter van den Raad van Beheer verzocht vervolgens den Minister en verde ren genoodigden de directie te willen volgen naar de Telexkamer voor de ingebruikstel ling van het net. 's Ministers boodschap aan de pers was tevoren op den ponsband gereed gemaakt en lag startklaar in den automatischen zender te wachten tot leven zou worder gebracht in het Telexnet, dat zich 1400 kilometer lang over het land verbreidt. De Minister stelde den motor van den automatischen zender in werking. Even werd gewacht, daarna lichtte de Minister het klinkje op, dat de motorkracht op den automatischen zender overbrengt, en de machines in de Telexkamer begonnen te leven, terwijl tegelijkertijd op 76 dagblad- bureaux de volgende boodschap van den Minister werd getikt Mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Het eerste bericht over het A.N.P.-Telexnet. Aan het verzoek om het nieuwe A.N.P.- Telexnet te openen door het eerste bericht te verzenden, voldoe ik gaarne. Het samenstel van geleidingen en toe stellen, dat' het A.N.P.-Telexnet vormt, is de kostelijke vrucht van een gelukkige sa menwerking tusschen het Algemeen Neder landsch Persbureau en het P.T'.T.-bedrijf Het voldoet aan de hoogste eischen, die de moderne techniek kan stellen. Op een en hetzelfde, oogenblik zullen voortaan tiental len Nederlandsche persorganen van het A. N.P. de nieuwsberichten ontvangen, die hun lezers öp dé hoogte houden van wat er in ons land en daarbuiten omgaat. Ik heb de overtuiging, dat door de toe passing van dezen nieuwen vorm van be- richtverspreiding de nationale zaak wordt gediend. Als hoofd van het departement, waaron der het P.T.T.-bedrijf ressorteert, verheug ik mij van harte in de samenwerking, die tot dit resultaat geleid heeft. De Nederlandsche pers en het Nederland sche P.T.T.-bedrijf brengen, ieder op zijn wijze, mededeelingen en gedachten over. Bij het voorzien in de economische, cultureele en religieuze behoeften des volks zijn beide, in de ontwikkelingsfase van onze eeuw, on misbaar en daarom van primordiale betee kenis. Ik hoop en verwacht, dat de Telexdistri- butiedienst, die heden geopend wordt, een doeltreffend middel zal blijken te zijn om pers en P.T.T.-bedrijf nog beter dan tot nu toe in staat te stellen het Nederlandsche volk te dienen en onze nationale kracht te sterken. De Minister van Binnenlansche Zaken, J. A. DE WILDE. Na de officieele ingebruikstelling van het net bleef men nog eenigen tijd in de Telex kamer, ter bezichtiging van het geheele technische apparaat dezer moderne trans missie-methode. Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar hotel „de l'Europe", waar men zich vereenigde aan een maaltijd, welke gepre sideerd werd door den voorzitter van den Raad van Beheer van het A.N.P., den heer H. Nijgh. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 25 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 10 metselaars, 20 opperlieden, 23 schilders, 9 stucadoors, 62 timmerlieden, 3 vérvers, 2 betonwerkers, 4 vlechters, 3 opzichters, 1 machinaal-hout- bewerker, 7 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 306 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 13 broód/banketbakkers, 2 koks, 8 slagers, 1 tuinman, 6 magazijnbe dienden, 3 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 8 chauffeurs, 13 kellners, 26 loo- pers, 3 portiers, 6 sleepers, 41 transport arbeiders, 24 kantoorbedienden, 1 baas, 56 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 120 losse ar beiders. Vrouwen2 winkeljuffrouwen, 6 kan toorbedienden, 1 huishoudster, 5 dienstbo den, 9 werksters. Totaal 873 ingeschrevenen, waarvan 73 in de werkverschaffing. Vorige week 801 personen. Alzoo een vermeerdering van 72 werkzoekenden. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank, Coosje Buskenstraat alhier, werden in de maand Maart 849 inla gen gedaan tot een bedrag van 115.702.42 en 528 terugbetalingen tot een bedrag van 112.997.29. Er werden in die maand 39 nieuwe boek jes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 7442 en hun tegoed tot 2.472.460.64. Ter lediging werden 66 spaarbusjes aan geboden inhoudende 872.42 en met 2034 zegels werd bespaard 101.70, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. De Telex in werking gesteld. Een mededeeling yan minister de Wilde. (Hoofdartikel.) Nerveuze stemming te Addis Abeba* Minister Eden zal te Genève aandrmgeö op staken der vijandelijkheden, Italiaansch offensief verwacht. (Oorlog ItaliëAbessinië.) Debat over de buitenlandsche politiek: in het Lagerhuis. (Buitenland.), Nieuwe gouverneur van Curasao. (Binnenland.) Paleis voor Volksvlijt-zaak voor het gerechtshof. (Rechtszaken.) Nieuw massaproces in Duitschland tegen 400 beklaagden. (Buitenland.) Frankrijk houdt de dienstplichtigen die 15 April huiswaarts zouden gaan, voor- loopig onder de wapenen. (Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tyding1ialt Op het Jonas Daniël Meijerplein te Am sterdam had gistermorgen, volgens oud Joodsch gebruik, het verbranden van brood plaats in verband met de komende Paasch» dagen. „Kunst naar Kracht". Men verzoekt ons even de aandacht willen vestigen op de advertentie in on$ blad van gisteren. Zooals hieruit blijkt, geeft de vereeniging „Kunst naar Kracht** twee cabaret-uitvoeringen in het Concert* gebouw en wel op 11 en 12 April a.s. Na dere bijzonderheden inzake kaartverkoop enz., vindt men in de advertentie. Dr. Col|jn op Walcheren. Gisteren heeft de minister-president dr0 H. Colijn, met zijn echtgenoote per auto een bezoek aan Walcheren gebracht. Zij bezichtigden het stadhuis en de Abdijge bouwen en hebben daarna de lunch ge bruikt in het hotel „de Abdij". Daarna vertrokken de heer en mevrouw Colijn naar Veere, waar het stadhui? be zichtigd werd. Betrekking deurwaarder. De rechtbank te Middelburg heeft voo* de vacante betrekking van deurwaarder bij haar college ter standplaats Middelburg de volgende lijst van aanbeveling opge maakt 1. P. F. van Maaren, procureurs klerk te Middelburg2. S. M. Boomstra, procureursklerk te Assen 3. G. van Duin, notarisklerk te Zierikzee, allen candidaat- deurwaarder. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek. De aandeelhoudersvergadering van dg N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Mid delburg heeft de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Tot het uit- keeren van dividend kon niet worden be sloten Een collecte. De collecte, gehouden door bet plaatselijk comité voor de Centrale voor werkloozen- zorg alhier, gehouden op Zateraag 4 April j.l. heeft te Souburg opgebracht 142.76% en te Ritthem 19.41%. De werkloosheid. Eind Februari 1936 stonden alhier bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven 226 werkzoekenden. Gedurende Maart werden ingeschreven 40 en afge schreven 59 werkloozen, Gesteu,nd werden gemiddeld 120 gezinnen. Controleur crisis-dienst. Tot controleur bij den centralen crisis- scntrole-dienst, gedetacheerd bij de Land- jouw Crisis Organisatie voor Zeeland, dis- rict Westelijk Zuid-Beveland, is benoemd de heer P. Brasser te Arnemuiden.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1