m I MAANDAG APRIL# HALF POND GRATIS UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postr ekening 6628T J~—J Verschijnt da gelijks, uitgezonderd op Zonda g en algemeen erk ende Christelijke Feestdagen De verkiezingscampagne in Frankrijk. EEN UNIE-KOFFIE J N.V.UN1E-WINKEL-MAATSCHAPPIJ STADS- EN PROVINCffiNIEÜWS §el»ewr(ew«ss«w linn dew èlgagj ■iva.S2 74e Jaargang— 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Duitschland jtj HM |BfD speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent 4É1LJ1 MSIfes - meer ct* (max- 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A (fnffjlfnj gulden bij levens- pftft Polis, zijn GRATIS verze- ||gg||| lange ongeschikt- vil III kerd tegen ongelukken voor: 1UUU held tot werken. CUU gulden bij dood Aflfl door ^llll een ongeluk. %J UU gulden bij verlies 4 Cfï van een 1 *111 hand, voet of oog. JL %3 J gulden bij verlies 4 van 11 li I een duim. 1UU gulden bij verlies van een wijsvinger. ftp gulden bij verlies f q van een m v anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Achter de coulissen der verkiezingspropaganda. Amusante en pittoreske bijzonderheden. It! «E Van Maandag, 6 April tot en met Zaterdag, 11 Aoril Bij aankoop van ieder pond EEN HALF POND VAN DEZELFDE KWALITEIT BOVENDIEN 15% KORTING Filialen gevestigd: VLISSINGEN, Scheldestraat 37 MIDDELBURG, Lange Delft 9 Hoewel de verkiezingspropagandisten in Frankrijk reeds eenige dagen op het pad zijn, zijn de borden, waarop de verkiezings biljetten geplakt moeten worden, over het algemeen nog leeg. De buitenlandsche ge beurtenissen laten den verkiezingsstrijd niet goed tot zijn recht komen. Desondanks zijn alle partijen reeds ge wapend. In de nieuwe Kamer zal waar schijnlijk een zeer groot aantal nieuwe af gevaardigden zijn intrede doen. In het jaar 1932 trokken 175 gedeputeerden voor de eerste maal het Palais Bourbon binnen. Dit keer zullen het er zeker meer zijn, want al leen. reeds 45 afgevaardigden uit de oude Kamer hebben zich niet opnieuw candidaat gesteld. Aan hun hoofd staat Tardieu, wiens verklaring ten aanzien van het parlemen tarisme eenige weken geleden groot opzien baarde. 25 gedeputeerden zijn in den loop van de laatste zittingsperiode in den senaat gekozen- Het is interessant eens te vertellen, op welke wijze de verkiezingen in Frankrijk voorbereid en ten uitvoer worden gebracht. Men zal zien, dat men daarbij naast de groote politiek, op vele amusante en pitto reske bijzonderheden stuit. Vier generale-staven Vier groote generale-staven, op de meest moderne wijze georganiseerd, leiden de ver- liiezingspropaganda van de vier grootste partijen van Frankrijk. In een groot ge bouw is het propaganda-centrum van de Nationale Republikeinen ondergebracht. Hier is De Kerillis de baas, de jonge chef redacteur van de „Echo de Paris". De Ke rillis, oud-vlieger en globetrotter is een zeer sportief iemand, maar op politiek gebied vertegenwoordigt hij conservatieve ideeën. Daar het hem niet aan geld ontbreekt (de Nationale Republikeinen worden door de groote industrie ondersteund) kan hij de propaganda met veel élan voeren. In den kelder van dit propaganda-cen trum vindt men een ultra-moderne drukke rij, die dag en nacht in werking is om hon derdduizenden brochures en vlugschriften te vervaardigen, die de Franschen er toe moe ten bewegen, het „roode gevaar" te gaan bestrijden. In de bovenverdiepingen stuit men op talrijke redacteurs, typisten, teeke naars, photografen en ander personeel. „Ik ben nationalist", zegt De Kerillis, „maar ik neem de Amerikaansche propaganda-me- thoden gaarne tot voorbeeld V' „Verkiezingsagenten". Links beschikt men niet over zulke enor me geldmiddelen als de heer De Kerillis, maar daartegenover kunnen socialisten en communisten op de gratis hulp der partij- genooten rekenen. Ook in het propaganda- centrum van deze partijen wordt hard ge werkt. De socialistische party is zelfs zoo ver gegaan eenige propagandafilms te draaien. Maar de hulp van een groote partij is nog Harmonie „Ons Genoegen"# De Oude Vriendschap. Alvorens Zaterdagavond de afwerking van het programma van het tweede zaal concert in dit seizoen een aanvang nam, sprak de voorzitter, de heer F. van Hoorn, onder referte aan het hoofdartikel „Een waardevolle vorm van volksmuziek" in ons blad van Woensdag 25 Maart jl., een pro pagandistisch openingswoord, waarin hij flinke, ernstig willende jongelui opwekte zich bij het harmoniegezelschap aan te sluiten, dat voor gratis onderricht der leer lingen zorg draagt, doch waarbij spr. echter nadrukkelijk aanteekende, dat het de be doeling moet zijn om ijverig te studeeren en eerlang het korps te versterken, ten einde het tot een prachtig geheel te helpen opvoeren, en niet, na bekomen lessen de harmonie den rug toe te keeren en in een jazz-band of anderszins te gaan meeblazen, daar men zich voor deze richting tot an dere adressen in onze stad moet wenden. Onder de suggestieve, muzikale leiding van den directeur, den heer P. de Rootj, werd daarna het concert ingezet met den frisch geblazen „Indië-vlucht" marsch van A. Dreissen, waarna Rossini's welluidende ITancredi-ouverture, in arrangement Ch. niet voldoende om een candidaat gekozen te krijgen. Zeer dikwijls heeft hij een goeden „verkiezingsagent" noodig. Vooral voor een onafhankelijk candidaat, die tot geen en kele partij behoort, is zulks noodzakelijk. De tegenstanders van het parlementaris me beweren, dat de verkiezings-agenten tot het canaille behooren. Deze meening is niet gerechtvaardigd. Men vindt onder de ver kiezingsagenten alle mogelijke lieden, eer lijke en avonturiers, oud-gedeputeerden en journalisten, maar ook geslepen boeren, die nauwelijks lezen en schrijven kunnen. Een verkiezingsagent vraagt voor zijn werk in Parijs 80.000 a 100.000 francs er. in de pro vincie 40.000 70.000 francs. Uit deze som bestrijdt hij alle kosten van de locale pro paganda. Een beroemde truc der verkiezings agenten is de navolgende Nemen wij aan, monsieur X. is candidaat van rechts tegen monsieur Z. van links. Om den heer X. het spel gemakkelijk te maken, moeten de so cialistische stemmen gesplitst worden. Tot dit doel lanceert de verkiezingsagent van den heer X. een „onafhankelijk socialistisch" candidaat, als strooman, die den heer Z. veel stemmen afneemt, daar hij beweert nog „rooder" te zijn dan de officieele can didaat. Gedurende de verkiezingscampagne trekt de verkiezingsagent van huis tot huis, om armt de kinderen van den portier, vertelt anecdotes, maakt zich bemind en doet alles wat hij kan. De Fransche vrouwen mogen weliswaar niet stemmen, maai* als verkiezingsagen Ie kunnen zij werk verrichten. De bekendste onder hen is mademoiselle Diane, vroeger star der Folies Bergère. Van de Folies Ber gère naar het Palais Bourbon welk een titel voor een roman Phantasie-caiididaten. Een eigenaardigheid in Frankrijk is de phantasie-candidaat. Deze heeft niet de ge ringste kans gekozen te worden maar daar het slechts 10 kost om candidaat te worden, probeert hij zijn geluk maar eens. In het Quartier Latin woont een zekere Ferdinand Lep, die zich bij elke verkiezing candidaat stelt. Op zijn programma staat een verlenging van den Boulevard St. Michel en wel in beide richtingen van den Atlanti schen Oceaan tot de Middellandsche Zee. In een ander deel van Parijs candideert de apotheker Castille uit protest tegen de sluiting der apotheken op Zondag. Aan de Cóte d'Azur vindt men steeds twee of drie „nudisten"-candidaten, die Frankrijks heil van een terugkeer naar de natuur afhankelijk maken. En in Montpar- nasse loopt een candidaat rond. die in ieder Fransch huis een bar wenscht Zooals men ziet, vinden naast den groe ten verkiezingsstrijd vele amusante kleine slagjes plaats. Maar schaden doen zij. on dank als het lawaai, niemand. Zij doen slechts dienst ter algemeene cpvroolijking. (Nadruk verboden.) Eustace, met fijne nuanceering werd uitge voerd de executanten kweten zich naar wensch van het passagespel, de clarinetten waren in de parelende motieven goed op dreef, de bassen spraken duidelijk in het Allegro, waarin de dynamische climax van ppp naar fff lofwaardig genomen werd. In arrangement A. Becker werden vervol gens fragmenten uit de opera naar een Japansche legende „Madame Butterfly", Puccini's meesterwerk van den „modernen" tijd met zijn typisch orkestzaal coloriet (in Februari 1900 te Milaan voor het eerst op gevoerd en aanvankelijk niet inslaand bij het publiek, waarop in 1904 een omwerking beter succes had), .met mooie opvatting on der aanwending van agogische accenten en met inachtneming der tempo-wisselingen geïnterpreteerd. De directeur deelde mede, dat „Ons Genoegen" op zijn initiatief een reis naar Antwerpen had gemaakt ter be woning van deze opera, waaruit blijken moge, dat de muzikanten er inderdaad veel voor over hadden om de muziek zoo goed mogelyk te brengen. Meerdere bekendheid geniet Verdi's „II Trovatore" (De Troubadour)een opera, die veel populair geworden melodieën bevat, welke onmiddellijk pakken, en wier or kestrale effecten, zoowel door instrumen tatie als dynamische contrasten, hun uit werking nimmer missen. Het korps heeft van de door J. Bouchel gearrangeerde frag menten uit deze opera over 't geheel een boeiende vertolking gegeven, waarbij ver schillende solisten zich van een zeer goede zijde yeten kennen. Na het door het ensem ble geblazen „Zigeunerlied", was het de piston .met „La flamme brille", daarna, in het Largo, de saxophoon-tenor, die de bari ton-aria (Son regard, son doux sourise) met cadenz onder fijne staccato-begeleiding vertolkte vervolgens werd het beroemde „Miserere", dat, zooals het verhaal luidt, door Verdi op een tafel in een herberg werd geschreven, van aangrijpende drama tische kracht door de suggestieve voor dracht van het religieuze Andante, het klaaglied van Leonore (piston-solo) en het hartstochtelijke antwoord van Manrico (trombone-solo), vermengd met de som bere tonen van de doodsklok daarna tra den nog de bariton, vervolgens de saxo- phoon-alt en de trombone, daarop beide laatste instrumentalisten in een heerlyk duo, door de clarinetten gefigureerd Aji- dante, bijzonder verdienstelijk solistisch op den voorgrond. Onprettig deed het aan, dat de es-clarinet in dit werk een paar maal „oversloeg". Voorts werd een wals-suite uit Franz Lehar's operette „Zigeunerliebe" (arr. R. Boquet), waarin mooie contrasten te be luisteren waren, fraai dynamisch gescha keerd en met Schwung gespeeld. Tot be sluit werd „Unter den Linden", een in slaande, opgewekte marsch van W. A. Crosse, pittig en met entrain afgeblazen. Het dankbare, talrijke publiek betoonde na elk nummer zijn erkentelijkheid door spontane bijvalsbetuigingen. Na de pauze liet het klein-amusements- orkest van „Ons Genoegen" zich hooren in enkele „Schlagers", waarmede eveneens veel succes werd geoogst. Wijders zorgde het duo De Laat met zyn afwisselend repertoire voor de noodige vroo- lykheid en gezelligheid (de heer P.. de Rooy kweet zich daarbij nauwgezet van zyn piano-begeleidingstaak)waarvoor het met daverend applaus werd beloond. - Natuurlijk was er: „Na afloop bal" O. Een feestavond. Zaterdagavond hield de dames-afdeeling van den Kon. Nederl. Bond van oud-onder officieren, afd. Vlissingen, een feestavond in het Concertgebouw. Een kort woord van welkom aan de tal rijk opgekomenen werd gesproken door mevr. Hillinga, waarna optrad het tooneel- gezelschap „de Schouwspelers", onder lei ding van den heer J. Auerbach. Dit gezel schap heeft de aanwezigen doen schudden van den lach. met de opvoering van „Ik heb mijn schoonmoeder getemd". De rollen waren in goede handen. Na afloop van de uitvoering besloot een geanimeerd bal den gezelligen avond. Bij monde van den heer Moll werd de dames-afdeeling en in het bijzonder de commissie van voorbereiding van dezen avond dank gebracht. Hij richtte zich tot de actief dienende onderofficieren met een opwekking om zich aan te sluiten bij den bond. In denzelfden geest sprak ook de ver tegenwoordigster van de afdeeling Middel burg, die de hoop uitsprak, dat de dames- afdeeling Vlissingen in groei en bloei mocht vooruitgaan. Emmabloem-collecte. De opbrengst der Emmabloem ten be hoeve van de T.B.C.-bestrijding was 772.49. De dames die door hun toewijding dit schitterend resultaat hielpen bereiden, wordt namens het comité hierbij hartelijk dank gebracht. Afscheidsavond in de Bomvrye kazerne. Der traditie getrouw werd Vrijdagavond in de schouwburgzaal der kazerne een af scheidsavond gegeven voor de dienstplich tigen van de lichting 1935 II der kust- artillerie, die op 4 April met groot verlof zijn vertrokken. Aan dezen avond verleenden medewer king De band „The Minstrels", de tooneel- vereeniging „The Rhetoricians" en de heer Jack de Coninck en zijn ensemble. Voor een geheel gevulde zaal, w.o. we opmerkten Mevr. v. d. Slikke, ds. v. d. Giesen, vlootpredikant en dr. Broekhoff, Chef van den militairen geneeskundigen dienst te Vlissingen, opende de comman dant, de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke met een hartelijk welkomstwoord, waarbij spreker wees op de gelukkige om standigheid dat de lichting 1395 II op de normale data met groot verlof kan vertrek ken, hetgeen de feestvreugde van heden- .avond zeer zeker zal verhoogen> Als gewoonlijk werd begonnen met het spelen van het Wilhelmus. Voor de pauze werd opgevoerd een too- neelstukje door „The Rhetoricians", geti teld „Mijnheer Jansen moet rust hebben" hetgeen op zeer verdienstelijke wijze werd gespeeld en met een gul applaus werd be loond. Hierna kwam voor het voetlicht de heer Jack de Coninck met zijn ensemble, die met een gevarieerd programma den aanwe zigen een aangenaam uurtje bezorgde. De verschillende nummers verwierven een har telijk applaus. Na de pauze was de band „The Min strels" aan de beurt. Onder keurige leiding van den heer C. v. d. Hoek, liet de band zich van zijn beste zijde hooren en wist er de stemming prachtig in te brengen. Wij willen in het bijzonder noemen het 'imiteeren van Shirley Temple in Lolli pop", door de 8-jarige Mera Hontelé, bege leid door den heer Leon Hontelé, hetgeen door haar op prijzenswaardige wijze werd gedaan. Het gepresteerde door de band werd met een hartelijk applaus beloond. Tenslotte bracht de dpi. Van Poelje, na mens alle dienstplichtigen der compagnie, den commandant hartelijk dauk voor den prettigen diensttijd bij het 2 R. K.-A. door gebracht en bood aan mevrouw Van der Slikke bloemen aan. Achtereenvolgens bracht de comman dant dank aan den organisator van den avond, den heer Angerman Si., de Band, waarbij de verschillende solisten niet wer den vergeten, de tooneelvereeniging en den heer Jack de Coninck en zijn ensemble, die geheel belangeloos zich beschikbaar stel den en tenslotte den dpi. Van Poelje voor de vriendelijke woorden en keurige bloemen waarbij spreker opmerkte dat in den lof door de dpL gebracht, mede dienen te wor den betrokken de officieren en onderofficie ren en uiteindelijk de dpi. zelf, waardoor het harmonisch geheel is verkregen gewor den. De avond werd besloten met het spelen van het Wilhelmus, gevolgd door een drie werf hoera, door de dpi. voor den comman dant, officieren en onderofficieren. Christ. Gymnastiek-vereenigingcn. Turngewest 'Aeeland opgericht. Zaterdagmiddag werd te Vlissingen een vergadering gehouden van de besturen der Christ, gymnastiekvereenigingen te Goes, Terneuzen en Vlissingen. De vergadering werd geopend en geleid door den heer C. Landman van Goes. O.a. De verkiezingscampagne in Frankrijk, (Hoofdartikel). Chr. Turngewest Zeeland opgericht. (Provincie.) De derde Nederlandsche Scheldevlucht wordt 1 Augustus gehouden vliegveld Haamstede begin- en eindpunt. (Provincie), Jaarvergadering Prov. Zeeuwsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, (Provincie)', Burgemeester Van Zuijen te Breskens gehuldigd. (Provincie). Groote verliezen van de Abessinïërs. (Oorlog Italië-Abessinië), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN waren aanwezig de heeren W, van Heinin gen (Den Haag), bondsbestuurder en A, van de Boeft, voorzitter van het turnge west Holland. De heer Van Heiningen schetste de waarde en belangrijkheid van deze verga dering, niet alleen voor Holland's gewest, waaronder Goes ressorteerde, maar vooral voor Zeeland, waar nu voor 't eerst dank zij de toetreding van C.K.W.O., een gewest kan worden gevormd. Ook wees spreker op de taak der be sturen, die met de leiders hebben te waken voor de jeugd hun taak is ook een op voedkundige taak. Hierna werd officieel opgericht het turn gewest Zeeland. Tot voorzitter van het gewestelijk be stuur werd benoemd de heer P. K. Dees te Terneuzen, als secretaris de heer M. van Melle te Goes en als penningmeester de heer C. de Zwart te Vlissingenals ove rige bestuursleden werden gekozen de hee ren C. Landman te Goes, F. Donze te Terneuzen en mej. M. de Nooijer te Vlis singen. Als technische leden werden gekozen de heeren Bakker te Goes, K. B. de Dreu te Terneuzen en L. J. Jansen te Vlissingen. Nadat een reglement werd behandeld, werden de plannen voor den a.s. zomer be sproken. T.z.t. zal hiervan nadere mede- deeling worden gedaan.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1