1000 500 300 150 25 4 APRIL* De gebeurtenissen in Abessinië. m 74e Jaargang DitgaviFirma F. VAK DE VELDE Ir., Watstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 6828T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ZONDAGMIDDAG SHIRLEY TEMPLE JUFFERTJE BLAUWBAARD üensch k verdwijnen S«l»curJciii»8Cn «nn acn «Haag No. 81 -1938; ABONNEMENTSPRIJS: Voor- alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappén geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20, Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies .van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Eerste Blad Na de bezetting van Gondar en het bombardement van Harrar. De Italianen hebben den gespannen toe stand in Europa zeer handig benut, om zonder al te groot opzien een paar belang rijke steunpunten van hun tegenstanders te bezetten of te vernielen. Nog voor de be zetting van Gondar plaats vond werd Har rar gebombardeerd en wel zoo onverwacht, dat de Abessijnen geen enkelen voorzorgs maatregel meer konden nemen. Dinsdag zijn de eerste blanke ooggetui gen van den luchtaanval in Dzjiboeti aan gekomen. Wat zij gezien hebben is ver schrikkelijk. De stad werd door het gehuil •der sirenes uit den slaap gewekt, maar voor de bewoners gelegenheid hadden zich aan te kleeden, hoorde men reeds het zoe men van de naderende vliegtuigen. Twee minuten later viel vlak naast het radiosta tion de eerste bom neer. De paniek die volgde, was onbeschrijfe lijk. Vrouwen en kinderen, kregen huil- krampen, mannen schoten hun geweren zonder te richten in. de lucht af, eenige auto's raasden blindelings door de straten en kwetsten een groot aantal mensehen. De dertigvijandelijke vliegtuigen vlogen zoo laag, dat men de hoofden der piloten in de ochtendschemering kon herkennen. Deson danks werd er geen enkele,georganiseerde poging tot afweer ondernomen. Tusschen de vlammen en explosies heerschte een ont zettende verwarring. Twee uren lang kon den de „helden der lucht" boven Harrar kruisen, zonder dat er ook maar een vlieg tuigvleugel doorboord werd. Het leger In de schaduw. Militair gezien is de vernietiging van Harrar van twijfelachtige waarde. Graziani schijnt lang getwijfeld te hebben, alvorens tot een luchtaanval over te gaan, want men trekt liever in een ongedeerd steunpunt dan in een ruïne. Eerst toen hij zag, dat zijn troepen hun doel niet meer voor het begin van de regenperiode zouden bereiken zij liggen nog steeds een kleine 300 kilo meter van Harrar verwijderd heeft hij besloten, de belangrijke, sleutelpositie ge heel te vernietigen. Aan het noordelijk front rukken de Ita lianen nog steeds op, ondanks het feit, dat de regen, die hier en daar reeds in stroo men valt, een groot offensief niet gemak kelijk maakt. Hierop had de negus niet ge rekend.' Weliswaar had hij in den tusschen- tijd niet stil gezeten en de rest van zijn verslagen troepen gereorganiseerd. Hier mede en met zijn eigen elite-troepen hoop te hij nog steeds een succes tegen de Ita lianen te kunnen behalen. Na de bezetting van Gondar en den strijd, waarin de troe pen, die persoonlijk door den negus worden aangevoerd, de nederlaag hebben geleden is deze kans wel zoo goed als verkeken. Het leger, waarop de negus al zijn hoop ge bouwd had, bezat een generalen staf van Europeanen. Het was 500.000 man sterk en geen man daarvan was nog tegen de Ita lianen in het vuur geweest. Men noemde het dan ook algemeen het leger in de scha duw. Alle volkeren, der aarde waren er in vertegenwoordigd en zelfs een anti-fascis tisch Italiaansch officier uit den wereld oorlog ontbrak er niet aan. Veel hulp heeft de negus uit het buiten land gedurende den oorlog overigens niet ontvangen. De Japanners zijn de eenigen, die Haile Selassie tot nog toe baar geld hebben geschonken. Met het geld van deze leeningen moest hij de Britsche wapens be talen. Aan de Japanners heeft de negus in ruil voor deze leeningen belangrijke con cessies en monopolies moeten verpanden. Men begrijpt, dat John Buil, dit met leede oogen heeft aangezien, want Japan's hege monie in Ethiopië wenscht Londen, nog minder dan die van Italië. In de laatste weken heeft er dan ook een soort wedstrijd plaats'gevonden tusschen de vertegenwoor digers van Nippon en Londen om den negus. In de omgeving van den negus heeft men reeds meerdere malen spleetoogige heeren met hoornen brillen kunnen opmerken. Zij fluisteren de hovelingen in, dat de hooge heer zich vergist, indien hij nog verder op den Volkenbond rekent. Hij-moet toch lang zamerhand hebben ingezien, hoe weinig deze hem helpen kan. Alle blanken zijn even onbetrouwbaar en men doet goed, zich niet op hen te verlaten. Ook de Engelschen ver dienen geen vertrouwen. Abessinië zou slechts tot geluk en welstand kunnen gera-, ken, wanneer het zich met de zonen van het Verre Oosten tegen het avondland ver bond. Geel en zwart vereenigd vormen een onoverwinnelijke macht. Men zou byna geneigd zijn, deze handige Japansche propaganda zeer ernstig op te nemep, ware het niet, dat de steeds vroor lijk lachende gestalte van den mysterieusen mr. Rickett geregeld op het tooneel ver schijnt. Nog zeer kort geleden kwam hij regelrecht uit Rome en waarschijnlijk niet alleen om den, negus de ridderlijke groeten van zijn tegenstander over te b?"engen. Men Vertelt hier, dat hij tegelijkertijd ook voor stellen uit het Venetiaansche paleis heeft medegebracht. Als Britsch staatsburger zou hij daartoe intusschen niet de meest geschikte persoon zijn. In ieder geval heeft hij echter eenige dagen met den negus en zfn raadslieden onderhandeld. En daarbij moet hetonderwerp „olie" een voorname rol gespeeld hebben. Misschien brengt de petroleum hier nog de juiste oplossing van het probleem. Zou dit het geval zijn, dan,verdient mr. Rickett den Nobelprijs, want daarmede zou hij een einde aan hetvele bloedvergieten hebben gemaakt. Alhambra-Th eater. Lichte cavalerie.. De Kat en de Viool. Eerstgenoemde film laat een Hongaarsch meisje uit de artistem kroeg, waar zij voor de gasten dansen moet, wegloopen met een circus, waar zij een vaderlijken vriend heeft in Rux, den clown. Haar carrière maakt onder het welgevallige oog van den direc teur. Terwille van haar besluit hij om de pantomime, welke Rux geschreven heeft, te monteeren. Maar als zij intusschen verliefd wordt op Geza, den stalknecht, en het hu welijksaanzoek van den directeur afslaat, ls het ook met de pantomime gedaan. Rux wordt ontslagen, Geza is al vertrokken, om dat de clown, meenende in het belang van z$jn pupil te handelen, hem gezegd heeft, dat Rosika niet van hem houdt. Rosika, zich daarvan niets bewust eu daarom des te verdrietiger, gaat met Rux mee. Het duurt een hiéelen tijd voor zij weer iets vinden. Maar dan neemt een oude vriend van Rux de pantomime op het repertoire. Het wordt een succes, nog opgeluisterd door de ver schijning van Geza, die, vreemd genoeg in dit nieuwe Ufa-product van bet herboren rijk, weer een graaf moet blijken en alles eindigt, zooals het eindigen moet. Marika Rökk, een nieuwe Hongaarsche filmspeelster, speelt Rosika. De regisseur, de vroegere avant-gardist Werner. Hoch- baum, exploiteert grondig haar talenten. Zoo zien wij in de eérste acte al een scène, waar zij in eèn taveerne op een klein dans- vloertje voor dè drinkenden een extatischen Hongaarschen dans uitvoert, een van de beste momenten uit de film, die overigens ook aardige camera-opstelling, speelsche montage-effectjes of grootsch geënsceneer de ballets, met soms een visionaire kracht bezit. Het schitterende waterballet streeft de Amerikaansché showfilm op zjjde. Het terrein van het circus, dat veelal plaats van handeling is, vormt als gewoon lijk een bijzondere attractie. Het is een vlot circus rhet mooie paarden, leeuwen, tijgers en olifanten. In een nog grootscher circus vindt het fantastische waterballet plaats, waar Rosika danst te midden van spuitende fonteinèn, monumentale trappen en bekoor lijke nimfen. O Het is een genoegen het spel van de twee geroutineerde krachten Jeanette Mac Donald en Ramon Novarro in „The Cat and the Fiddle" te zien. Te Brussel ontmoeten Jeanette en Ramon elkaar. Als componis ten verdienen zij geld, vooral Jeanette, wel ke verdiensten zij nog doen toenemen door naar Parijs te verhuizen. De uitgever, keu rig gespeeld door den gentlemanliken Frank Morgan, is echter nog meer verliefd op Jeanette's slanke uiterlijk dan op haar sue- cesliederen. Het scheelt een haar, of Ramon mist ten slotte de mooie vrouw. De prima donna, die weer naar Brus sel is teruggekeerd, Iaat den. componist echter in den steek, zoodat de liefhebbende zangeres voor hem in de bres springt en na het hoogste lied in de operette „The Cat and the Fiddle" gelukzalig in zijn armen zinkt. Ramon is in déze beschaafde en zeer amusante operette-film zeker niet op zijn slechtsthij weet op verschillende momen ten door zijn enthousiast entrain vaart en leven aan de film te geven. Ook Jeanette Mac Donald is vol vitaliteit en zingt haar liedjes in schalksche bekoorlijkheid. Buiten de hoofdpersonen blinken ook Jean Her- scholt en Charles Butterworth uit, de eer ste als directeur van een conservatorium, de tweede als een mallote harpspeler. De muzikale grapjes zijn niet van de lucht. Een arme componist bijv. plaatst in zijn lekkende mansarde tijdens een regen bui' overal alluminium pannen. Zij vangen de rhythmisch neerkletsende druppels op en zoo ontstaat een nieuwe schlager. Ook de ensceneering verraadt smaak. Dit variant op het oude thema van den eeuwigen drie hoek mag er als vlotte amusementsfilm van de goéde soort best zijn en ieder zal er met genoegen naar kijken. ss om 3 uur matinée tegen de gewone avondprijzenvan ons zoo buitengewoon programma. in de enorm mooie film Als 2e film Er was gisteravond maar één roep over ons programma en dat is „ongeloofelijk mooi" Alleen toegang boven 18 j. Stelt U prijs op iets buiten gewoons, dan mag U dit pro gramma niet missen. Komt vroeg of bespreekt tijdig Uwe plaatsen. Directie „LUXOR"-THEATER De goedkoopste Bioscoop van geheel Zeeland met steeds goede programma's. S! gs Kort commentaar Luxor-theater. Lewis Stone in ,}Menschendie verdwijnen". Shirley Temple in Juffertje Blauwbaard Luxor's directie is er in geslaagd de hand te leggen op een buitengewoon interessante film „Menschen, die verdwijnen". Deze door Roy del Ruth knap geregisseerde film, welke gebaseerd is op het door Capt. John. H. Ayres, die vijftien jaar lang chef van de speciale afdeeling „Bureau of missing Per sons" der New-Yorksche politie was, ge schreven boek „Missing Men", geeft een beeld van. de zware, doch humane taak, welke dit bureau heeft om als vermist aan gegeven personen op te sporen en omgeko menen c.q. te identificeeren. Dat dit geen peulschilletje is blijkt wel uit de cijfers, want in 1932 beliep het onder verschillende omstandigheden en op diverse manieren zoek geraakte aantal menschen alleen te New-York 27.000, terwijl over geheel Noord-Amerika 375.000 lieden vrijwillig of gedwongen de samenleving ontvluchtten. Voor den outsider bevat deze rolprent dan ook veel belangwekkends over de werk wijze van dit bureau, waar duizenden be richten zich concentreeren om één man, die chef, politieman, speurder, paedagoog en bovenal een humaan mensch moet zijn om niet alleen de legio lastige, moeilijke en raadselachtige gevallen, die als in een ka- leidoscoop voorbij trekken, op te lossen, maar ook om te trachten de ellende zooveel mogelijk ongedaan te maken, a. staat hem daarbij ook een uitgebreide organisatie ten dienste. Lewis Stone vertolkt de rol van dien chef, Capt. Webb, op zeldzaam meesterlij ke wijze hij draagt inderdaad de film, wel ke zich geheel om hem concentreert. Tegen over zijn rustige figuur staat die van den heetgebakerden rechercheur Buth Saunders, gespeeld door Pat O'Brien, die bovendien een groote zwakheid heeft voor het zwakke geslacht. In de verdere bezetting treffen we o.a. nog Bette Davis, Glenda Farrell en Allen Jenkins, die allen maken, dat deze HAUPTMANN TERECHTGESTELD. Een krantenman moet ietwat verhard zijn anders zou de uitoefening van zijn beroep hem onmogelijk worden, want het brengt mede dat hij kennis moet nemen van soms afgrijselijke feiten, al staan hier gelukkig natuurlijk tal van andere gebeurtenissen van aangenamer aard tegenover. Maar ondanks die schijnbare ongevoelig heid, heeft toch ook de journalist momen ten dat hij zich de keel even voelt dichtknij pen wanneer in den berichtenstroom van allen dag zich een mededeeling bevindt, die beslissend is over leven en dood van een mensch. 9 1 Maart 1932 werd de wereld opgeschrikt door het sensationeele nieuws dat het kind van den door zijn Oceaanvlucht beroemden vlieger' Lindbergh ontvoerd is. Heel het uit gebreide justitioneele en politioneele appa raat van Amerika wordt in beweging ge bracht. In de kerken wordt gebeden om deze pogingen te doen slagen. Al Capone en de scheepsbouwer Curtis spelen een rol maar het kind wordt niet gevonden. Tot -eindelijk, in den avond van 12 Mei 1932 de ontstellende medédeeling verbreid wordt, dat men het lijkje van het kind heeft ge vonden. Dr. John Condon vraagt de aandacht, een raadselachtige figuurmaar plotse ling staat één naam in het brandpunt der belangstelling B r u n 6 Richard Hauptmann. Op 20 September 1934 wordt deze man gearresteerd nadat geble ken is, dat hij een deel van het geld, dat als losprijs voor de baby werd .gegeven, in zijn bezit ha.d." En in het begin van 1935 begint in het stadje Flemington een' proces, da*, zijn weerga niet kentih alle wereldsteden zijn de dagbladredacties door speciale ka bels met Flemington verbonden meer dan zevenhonderd journalisten, fotografen, tele fonisten enz. reizen voor dit sensationeele proces naar Flemington. En drie jaar na het misdrijf waarvan men hem beschuldig-, wordt Hauptmann ter dood veroordeeld. Tot zooVer de voorgeschiedenis. Wij kun nen niet beoordeelen, of Hauptmann zich al dan niet aan het gruwelijke misdrijf dat hem ten laste is gelegd, schuldig heeft ge maakt. Vast staat slechts het feit, dat hij tot het laatst toe hardnekkig is blijven ont kennen. Ongetwijfeld is Hauptmann geen sympathieke persoonlijkheidéen figuur met een duister verleden en het lijkt zeer waarschijnlijk (ook in verband met hetgeen de getuigenverhooren hebben opgeleverd) dat hij inderdaad schuldig is. Maar ons rechtsgevoel eischt méér dan waarschijnlij ke schuld voor een veroordeeling. Het eischt de positieve en onomstootelijke zekerheid, dat de beklaagde inderdaad schuldig is. Dit nu, is nooit bewezen. Tot het laatst toe heeft op dit punt twijfel bestaan. En al is het te waardeeren, dat men met het oog hierop de tenuitvoerlegging van het dood vonnis telkens weer heeft opgeschort, dit is aanleiding geworden tot een onmenschelijk wreede marteling. Men moge ever de dood straf oordeelen zoo men wil. Maar als men meent, dat iemand ter dood gebracht dient te worden, voltrek de straf dan zoo spoedig mogelijk na het vonnis. Meer dan een jaar lang heeft hier een mensch (een misdadi ger, maar toch ook een mensch) in de scha duw van den dood geleefd. Vandaag was hetmorgen wordt gij ter dood gebracht. Morgen „ge hebt 2.4 uur uitstel gekregen". En zoo ging het voort. Meer dan een jaar lang tot het publiek de berichten over deze treurige zaak beu werd, er over ging spotten en vergat, dat een menschenleven de inzet was van den vinnigsn strijd die zich rond de figuur Hauptmann ontwikkel de. Vlak voor de terechtstelling wees het onderzoek weer in andere richting. Tot het laatste moment bleef twijfel bestaan a-nn de schuld van Hauptmann. Toch heeft men hem na een menschonwaardig wreed spel van kat en muis, dat meer dan een jaar lang geduurd heeft, ter dood gebracht. Ein delijk is het doek gevallen voor hoe lang Deze terechtstelling zal bij velen bit tere gedachten wekken. Een vonnis is vol trokken maar het rechtsgevoel werd niet bevredigd. uiterst interessante, realistische rolprent, waarin naast de tragiek ook de humor niet" ontbreekt, een zeer boeiend inzicht geeft in een deel van het leven van den metropolis New-York en den arbeid van deszelfs „Bu reau of missing Persons". Na de pauze de hartedief Shirley Temple met haar natuurlijk spel, haar heldere kij kers en haar zonnigen lach in de Para mount „Juffertje Blauwbaard" (Little miss De gebeurtenissen in Abessinië. (Hoofdartikel.); Duitschland geeft niet toe. Hauptmann terechtgesteld. (Laatste berichten.^ Radio-rede van president Roosevelt. Buitenland. Een vraag aan Ged. Staten van Zee* land over de reisbelasting. (Provincie^, De nieuwe Duitsche Rijksdag. .(Buitenland.); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Marky). Over deze jeugdige filmster be* hoeven we feitelijk niets meer te zeggen* Iedereen weet nu wel, waar dit wonderkind toe in staat is. Doordat Shirley als onderpand bij eest bank van leening werd gegeven, is zij thans het middelpunt van een verhaal, dat zich afspeelt in een milieu van gokkers en book makers, waarop zij echter een gunstigen in* vloed uitoefent. Natuurlijk verovert zij ai* Ier harten, onbewust treedt zij weer als be middelaarster op, eii 't is vooral het onge® kunstelde spel en de bekoorlijke zang vol wijding van dit zonnekind in bed, tej paard, ja zelfs op een operatietafel met al de daaraan verbonden griezeligheid wel* ke deze film er tot eene van bijzondere kwa» liteit maken. Adolf Menjou, Dorothy Dell, Charles Bickford enz. dragen zeer tot heli welslagen dezer rolprent bij, zoodat wij er niet aan twijfelen of „Little miss Marky*' zal een even groot succes worden als „Har» tedief". In 't voorprogram fraaie Éclair' en Poly goon journaals, een alleraardigst Looney Tunes-teekenfilmpje van Leon Sehlesinger en een variété-voorstelling in zak-formaat, 't Geheel is een bezoek aan Luxor over® waard en trok op den première-avond reeds een flinke belangstelling. Bazaar Ned. Padvindstèrsgilde. Men verzoekt ons, even de aandacht tf willen vestigen op de in dit nummer voor* komende advertentie van het Nederlandscïi Padvindstersgilde. Zooals vele vereenigin- gen, heeft ook deze organisatie voor haas* sympathieke werk. geld noodig en dat zotg geen bezwaar zijn, wanneer dit aardsche slijk zich in de kas bevond. Maar aange* zien dit niet het geval is, heeft men be* sloten in het clubgebouw Kleine Kerkstraat een bazaar te houden, om dit kleine euvel even te verhelpen. Natuurlijk zijn de Vlis- singers bereid hierbij een handje te helpen en als men maar eenmaal een kijkje ig gaan nemen in het clubgebouw, komt de rest wel vanzelf. Kinderkoor „Jong Leven". Het bestuur van bovengenoemd koor ver* zoekt ons, het volgende te willen plaatsen 3 Op 7 Maart gaf dit kinderkoor een op voering van de kinderoperette „De fee van VERGEET U NIET dat U door COUPONBOEK JES met 5 kaartjes te koopen STEEDS GOEDKOOP naar de Bioscoop kunt gaan. De prijzen zijn alsdan Loge fl.00 Ie rang f 0.7O 2e rang f 0.35 rechten en belasting inbegrepen. COUPONBOEKJES zijn han dig en vooral NIET persoon lijk, altijd geldig, U behoeft dus niet te wachten voor de cassa bij drukte, en GOED KOOP Doet zooals vele familie's of kennissen, koopt GEZAMEN LIJK COUPONBOEKJES. DIRECTIE „ALHAMBRA"-THEATER. 'Elke week eerste klasse programma's, het allerbeste wat de film-markt U maar bieden kan 1 "TgSJ

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1