500 300 25 VRIJDAG 3 APRIL* ABESSIJNSCHE PORTRETTEN. N0.80 74e Jaargang 1936 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zentoonstelling oan Zoekwerken Boekhandel D'HUIJ §el>eurtewis8ew VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. hm—Mi Ras Moeloegheta - Ras Kassa - Ras Seyoem - Ras Imroe. Zij allen waarschuwden tegen den oorlog. Nu de Italianen aan* béide fronten weer tot het offensief zijn. overgegaan, zal de .navolgende brief van onzen .V.P.B.-oorlogscorrespondent aan het Noordelijk front voor onze lezers interes sant zijn.- Sinds de ineenstorting van het Abessijn- sche Noordelijk front heeft men in de Europeesche pers namen kunnen lezen van Abessijnsche legerleiders, die wel in hun vaderland in hoog aanzien staan, maar den courantenlezer in den vreemde nauwelijks interesseerden. Het loont daarom misschien de moeite, eenige bijzonderheden over deze persoonlijkheden te vertellen, te meer daar zy in de geschiedenis van het laatste Afri- kaansche keizerrijk allen een meer of min der belangrijke rol hebben gespeeld. RAS MOELOEGHETA. De rechtervleugel van het Abessijnsche front stond onder commando van den oud- minister van oorlog, ras Moeloegheta. Zoo als bekend leed hij in den slag bij de Amba Aradam de nederlaag en zijn leger kon zich slechts door de vlucht redden. Dit was het begin van de ineenstorting van het geheele front. Moeloegheta, thans ongeveer 55 jaren oud, werd als zoon van een hoogen ambte naar van Menelik geboren. Zijn jeugd bracht hij door aan het keizerlijke hof en bij den dood van Menelik had hij het reeds tot de waardigheid van sjegnasmak ge bracht. Toen in 1930 ras Goegsa Olie zich tegen den toenmaligen regent ras Tafari i(den huidigen Negus) verhief, werd Moe loegheta door de centrale regeering be noemd tot Dsjedsjak en belast met het commando der keizerlijke troepen, die ten Noord-Westen van Dessie het leger der opstandelingen geheel vernietigden. Uit dankbaarheid bevorderde de regent hem tot Ras (d.w.z. vorst), terwijl hem tevens het bestuur van de provincies Gore en Beni Sjangoel in handen werd gelegd. Moeloegheta is het type van den ouden Abessijnoorlogszuchtig, conservatief, trotsch op zyn herkomst uit Sjoa en stijf koppig tegelijk. Juist deze laatste eigen schap schijnt veel tot de nederlaag bij den Amba Aradam geleden, te hebben bijge dragen. In plaats van te rechter tijd terug to trekken, wenschte hij een onhoudbaar geworden positie te verdedigen, wat de vernietiging van zijn leger tengevolge had. RAS KASSA DARGHIE. Deze legeraanvoerder is van vorstelijken bloede, een neef van den huidigen Negus. Over zijn jeugd is weinig bekend. Men weet slechts, dat hij in het klooster werd opge voed en steeds in de Koptische kerk zijn sterksten aanhang heeft gevonden. Kassa is een streng traditionalist, zeer geloovig, van ruwe zeden en houdt zich steeds met de politiek bezig. In beslissende oogenblik- ken van de jongste geschiedenis van Abes sinië heeft hij steeds ingegrepen. Eind 1921 werd hem opgedragen als bewijs van het vertrouwen, dat de Negus hem schonk de onttroonde Lidj Jassoe te bewaken. Naast het erfelijke leen West-Sjoa kreeg hij als belooning voor zijn verdiensten het enorme gebied, dat tevoren aan Ras Goegsa Olie had toebehoord. Toen in 1933 de Negus een aanvang maakte met de reorganisatie van het leger, wist Kassa gedaan te krijgen, dat alle lie den, die als Askari in Italiaanschen dienst waren geweest, in zekeren zin de kader troepen vormden. Kassa had het commando over den middelsten frontsector, die door het Tembienplateau beheerscht werd. Met de hem eigen taaiheid heeft hij herhaaldelijk getracht van hier uit in' Noord-Oostelijke richting door de vijandelijke linies te .bre ken en van Italiaansche' zijde wordt thans toegegeven, dat deze pogingen zeer gevaar lijk waren. RAS SEYOEM MANGASJA. Aan de zijde van Ras Kassa en onder zijn opperbevel streed op het Tembienplateau Ras Seyoem Mangas ja. Ook hij is van vorstelijken bloede. Zijn grootvader was de bekende Negus Johannes. Zijn vader, Ras Mangasja, heerscher van Tigre, leeft nog steeds in de herinnering van het volk voort, daar hij het is geweest, die tot de Italiaan sche nederlaag van 1895/1896 veel heeft bijgedragen. In zijn jeugd Ras Seyoem is op het oogenblik 55 jaar -- toonde hij reeds uitstekende militaire eigenschappen. Hij heeft aan vele oorlogen deelgenomen. Hij was den huidigen Negus niet bijzonder goed gezind. Ras Seyoem ondersteunde ja renlang de politiek van keizerin Zaoeditoe en verzoende zich eerst drie jaren geleden met de heerschende dynastie. Ras Seyoem heeft nimmers als een tegenstander van Italië gegolden. Verschillende malen greep hij zelfs ten gunste van ïtaiië in. Daarom werd hy ook energiek onder leiding van Ras Kassa gezet, wiens lpt hij in den slag op het Tembienplateau moest deelen. RAS IMROE. De linker Abessijnsche vleugel stond on der het opperbevel van den zeer energieken en dapperen Ras Imroe. Ook hij is verwant met den Negus, was tijdelijk gouverneur van de provincie Harrar en later leermees ter van den troonopvolger. Imroe werd voor zijn diensten beloond met het bestuur van de zeer rijke povincie Wollo Galla, Wadla, Dalenda en Godsjam. Hij bleek niet slechts een handig politicus te zijn, doch bovendien een uitstekend oganisator, die niet afkeerig van moderne denkbeelden was. Zoo organiseerde hij in zijn provincies een goed functionneerenden post- en tele graafdienst, terwijl hij voor een regelmatig luchtverkeer tusschen zijn zetel Dessie en de hoofdstad Addis Abeba zo"g droeg. On getwijfeld heeft Ras Imroe veel op zijn Europeesche reis, die hij in 1932 ondernam, geleerd. Imroe .had inzicht genoeg, om tegen overijlde militaire operaties te waarschuwen. In Januari van het vorige jaar, toen de toestand zich re^ds toespitste raadde hij den Negus aan aPe meenings- verschillen meti Italië uit den weg te ruimen, want zoo wordt er in he1* persoonlijke schrijven van Imroe gezegd eerst over eenige jaren zal Abessinië in staat zijn, tegenover den vijand stand te houden". Desondanks heeft Ras Imroe, wel de meest intelligente en vooruitstrevende van alle vorst, zijn plicht gedaan. Hy heeft zoo lang als maar eenigszins mogelijk was in het Sjiregebied tegen de Italiaahsche troe pen stand gehouden, doch volkomen over tuigd van de te wachten staande cata strophe, op het laatste oogenblik tot den terugtocht besloten. Hij is de eenige leger aanvoerder van het Abessinische Noorde- lyk front, die een volkomen vernietiging van zijn troepen heeft weten te vermijden. (Nadruk verboden.) Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen". Kinderkoor. Concertgebouw. Voor een volle zaal heeft dit kinderkoor (annex middelkoor) onder de kundige lei ding van den heer A. Bosdijk gisteravond zijn jaarlijksche uitvoering gegeven, waarbij een alleraardigst programma, 't zij klassi kaal, solistisch of in klein ensemble deels met piano- en harmoniumbegeleiding of te wel a cappella, op byzonder verdienstelijke wijze ten gehoore werd gebracht. Alle nummers van het kleinkoor vermel den, het waren er maar liefst een negen- tiental, zou ons te ver voeren. Wanneer we dan ook slechts enkele grepen doen, wil dit geenszins zeggen, dat we van de andere liederen niet genoten hebben. Het tegen deel is waar alle kinderen hebben ons bui tengewoon voldaan en als ze zoo doorgaan, zullen er flinke zangers en zangeressen voor het groote koor uit groeien. De jongens zorgden met het leuke „De zieke hond" van J. Mackenzie, het zoo recht uit het hart komende „Huiswerk" van J. Zeldenrust Gz. en het niet minder uit het hart gegrepen „Kwajongen" van Frieso Molenaar alsmede met het leuke met klom pen-effect voorgedragen „Als de boer wil dansen gaan" van E. Wettig-Weissenborn voor de vroolyke noot op zoodanige wijze, dat zij van enkele nummers het laatste couplet moesten bisseeren om het publiek tevreden te stellen. Een klein manneke gaf een uitstekende Bracht U al een bezoek aan de in onze KUN5TflFDEELING Zonder eenige verplichting kunt U de boeken inzien en gaarne geven wij U alle gewenschte inlichtingen, Badhuisstraat 15, Telef. 346. rekenles met Wettig-Weissenborn's „Hoe veel pooten heeft een paard", een dito meiske zong allerliefst Wierts' „Rikke- tikke-hamertje',' ook deze hummels ont kwamen niet aan een gedeeltelijke herha ling.. Voorts verdienen van de koorliederen „Hollands liedje" van S. Abramsz, de lange en niet gemakkelijke cantate van Nic. Ha- zendonk „De Wilgen", welke zeer wel werd voorgedragen (ook de pianiste kweet zich excellent van de illustratieve begeleidings- muziek, zoomede van voor- en tusschen- spelen)-, benevens het mooie „Ons Prinsesje" en het geestige „In. den klokkenwinkel" (beide laatste van den directeur), beslist vermelding. Ook het middelkoor, dat met tien num mers uitkwam, bewees met het lieve „Droom, kindeke, droom" van Bart Verhal len en het suggestieve „Spinnewieltje" van Jos. Reekers over goede solo-stemmen te beschikken, terwijl met de vertolking van Richard Hoi's cantate „De avondstond" en vooral met het met veel uitdrukking en teekening weergegeven„Meeuwen"van J. T. Shaddelee door dit koor heel gunstige in drukken werden gevestigd'. Er moet door den heep Bosdyk met de meisjes en jongens wel heel hard gestu deerd zijn omresultaten, als hier behaald, mogelijk te maken.- De zuiverheid was over het geheel te loven, er werd goed in de maat gezongen en alle teksten kenden de kinderen van buiten. Knap hoor! Ook aan koordiscipline wordt de vereischte aandacht besteed jong gewend, oud gedaan. De jeugdige zangeressen en zangers zijn steeds welverdiend toegejuicht en terecht heeft de voorzitter, de heer C. M. Janse, den directeur met een fraaie bloemenhulde dank gezegd voor zijn moeizamen arbeid. Dat ook de dames Annie Meyer (vleugel) en Annie Minderhoud (harmonium) bloe men ontvingen was gewis op zijn plaats. De heer W. de Ridder, voorzitter van de afdeéling Vlissingen van den Chr. Nat. Werkmansbond, dankte directeur, bestuur en koor voor den mooien avond, deed een beroep op de medewerking der ouders om de kinderen regelmatig de repetities te la ten bijwonen, beval het lidmaatschap van het kinderkoor aan en opende en sloot deze geslaagde kinderzanguitvoering wijders op de gebruikelijke wijze. O. rropaganda-filmbijeenkomst. Alhambra-Theater Door den Centralen Nederl. Ambtenaars- bond en den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst werd gisteravond een pro- paganda-filmbyeenkomst gehouden. Na een kort openingswoord door een der bestuurs leden, die in het bijzonder het welkom toe riep aan den heer Wiarda, die voor de pau ze het woord tot de aanwezigen zou richten, draaide 't Fox Movietone News, dat ons o.a, afweeroefeningen te zien gaf bij een gas aanval door de fascistische jeugd. Vervol gens gingen beelden uit ons bezit aan den evenaar, van het onvolprezen, schilderach tige Bali en van Java, waar we naast straat- en markttafereeltjes en godenoffers dansen van jongeren te zien kregen. Na een gekleurde teekenfilm kwam een reportage van wat door de moderne arbeidersbewe ging tot stand is gebracht en waar de vlug snorrende auto ons langs tal van sportpar ken, herstellingsoorden, sanatoria voor T.B. C.-lijders voerde, die door hun schilderach tige ligging in bosch- of duinrijke streken naast gezondheid ook geestelijke ontspan ning brachten, terwijl ook kijkjes werden gegeven op vacantie-oorden en kampen, waar de werklooze jeugd van kan genieten. Na een leuk filmpje „Verdien je wat?" was. het woord aan den bondsbestuurder Wiar da, die begon met te herinneren aan het feit, dat 25 jaar geleden de ambtenarenvak- beweging was begonnen. Ondanks den oor log, de malaise en de crisis heeft deze be weging aan kracht en invloed gewonnen, wat spreker aantoonde door eenerzijds den vooruitgang in ledental en anderzyds de uitgekeerde steunbedragen te vermelden en de gelden, uitgegeven aan de T.B.C.-be- strjjding. Den invloed zag spreker in de bereikte resultaten vooruitgang in de loo- nen, verbetering der woningtoestanden en de stijging van het geestelijk peil. Alsnu kwam spreker tot de vraag of in deze tijden van crisis nog organisatie noodig is. En door te wijzen op den strijd, gewonnen door de modern-georganiseerde zeelieden, door te wijzen op den strijd der mijnwerkers in 1935 en op de actie inzake kindertoeslagen aan arbeidscontractanten en de grooten- deels verijdelde pogingen, tot herclassifica tie, kwam hij tot een bevestiging van deze vraag. Maar ook tegenstellingen versterk ten spreker in die overtuiging de uitslag van een onderzoek naar de voeding van schoolkinderen in de streèk tusschen Dor drecht en Gorcum, welke in een vijftal ge meenten duidelijk op onvoldoende voeding wees en daarnaast vernietiging van groote hoeveelheden voedseleen te lange arbeids tijd met als tegenhanger groote werkloos heid, tegenover elkaar prijsstijging der le vensmiddelen en loonsverlaging, daling der grondprijzen en stilstand in den huizen bouw vermindering van den veestapel en het veelal ontbreken van vleeschvoedsel. Dat alles zijn redenen om den strijd te blij ven voeren en er in te volharden, o.a. voor verbetering van het loonpeil en het ver meerderen van woningbouw. Hierbij moet men zich spiegelen aan wat in het bagger bedrijf. en bij de steenbakkerspatroons plaats vindt. Bedenkt, dat, wat één alleen niet kan, wel mogelijk is bij organisatie, dat een ongeorganiseerde of een. die de organi satie verlaat, in de kaart speelt van de te genpartij. Bedenkt, dat een periode van op bloei op. komst is en dat de strijd niet alleen gaat om lichamelijke, maar ook om geeste lijke belangen. Met een krachtig woord om toe te treden- tot de organisatie besloot spr. zijn rede. Met een spannende film „Morgen begint het leven", waarin de eerste dag der vrijheid van een ontslagen gevangene ons voor oogen werd gebracht, eindigde deze propa- ganda-filmbyeenkomst. Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Een frisch en fleurig boekje ligt op onze lessenaar. Typografisch keurig verzorgd, op fraai kunstdrukpapier gedrukt en met mooie foto's verlucht, vertelt het tal van bijzonderheden over de reisgelegenheid naar onze buren aan de andere zijde van de zilte plas. „Met vacantie naar Engeland 1936", luidt de titel en wie het boekje zoo eens doorbladert, krijgt het benauwd tusschen zijn vier wanden want het wekt gedachten aan zon en zomer, vacantie en blijheid. Uit dit rijk geïllustreerde boekje (dat te vens enkele kaarten bevat) blijkt, dat ook voor de bezitters van smalle beurzen een zeereisje geen onbereikbare luxe behoeft te zijn. Reeds voor 7.50 kan men bijv. een tweedaagsch uitstapje maken van Vlissin gen naar Harwich en terug (le klasse pas sage, inclusief logies en ontbijt aan boord.) Al met aleen fraai en smaakvol uitge voerd propagandamiddel, dat zeker aan zijn doel zal beantwoorden. Het boekje is kosteloos verkrijgbaar bij de „Zeeland" en reisbureaux. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het escadron pantserwagens, dat Woens dag is opgericht, deed 's avonds zijn feeste- lyken intocht in Den Bosch. Een overzicht foto van het escadron op het Marktplein, tijdens het défilé voor den burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot. Op de Veemarkt te Amsterdam werd Don derdag de 14e Amsterdamsche Paaschvee- tentoonstelling gehouden. «Oil Jew Jtlfl Abessijnsche Portretten. (Hoofdartikel.) Nieuwe burgemeester van Oostkapelle geïnstalleerd. (Provincie.), Parijsche meeningen over de Duitsche voorstellen de inhoud als vrijwel ge heel negatief beschouwd. Terechtstelling van Hauptmann op nieuw uitgesteld. (Gemengd nieuws.); Abessinië vraagt hulp aan den Volken bond. (Oorlog Italië-Abessinië.); Bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen de reisbelasting. .(Binnenland.); Dr. J. C. Rullmann overleden. .(Kerknieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Luchtbescherming. Onder bovenstaanden titel fulmineert het Zeeuwsch Nieuwsblad tegen „de opvattin gen omtrent objectiviteit ten aanzien van de pers, inzonderheid van plaatselijke en ge westelijke autoriteiten". Een en ander naar aanleiding van het feit, dat het gemeente bestuur van Vlissingen als hoofd van den hulpdienst „Pers en Voorlichting" van de gemeentelijke luchtbeschermingsorganisa tie, een Vlissingsch ingezetene heeft be noemd die van beroep redacteur van de „Vlissingsche Courant" is. Wij zouden geen aanleiding hebben, ons te mengen in een gedachtenwisseling tus schen bovengenoemd weekblad en den Luchtbeschermingsdienst, ware het niet, dat enkele malen de naam van ons dagblad in het geding wordt gebracht. Wij houden er niet van, eigen lof te ver kondigen, maar als het Zeeuwsch Nieuws blad in een nijdig stukje constateert „in middels vond het werk der luchtbescher- mings-organisatie voortgang, er werd een afdeeling Vlissingen opgericht, terwijl ook uit meerdere Walchersche gemeenten be langstelling voor dit vraagstuk verkregen werd", dan mag toch wel eens in alle be scheidenheid, maar daarom niet minder dui delijk worden geconstateerd, dat dit niet in de laatste plaats het resultaat is van den propagandistischenarbeid te dien aanzien door de „Vlissingsche Courant" verricht. Ons blad heeft hiervoor ettelijke malen vele kolommen zijner toch beperkte plaats ruimte kosteloos beschikbaar gesteld, om dat het hier gaat om een vraagstuk van groote beteekenis, waarbij de burgerij nauw betrokken is. Een vraagstuk ook, dat toch zeker verhe ven moet zijn boven kleinzielige gevoelig heden van menschen wier ijdelheid blijkbaar niet verdragen kan, dat zij in het orkest der publiciteit geen eerste viool kunnen spelen en die niet begrijpen, dat ook de taak der tweede violen een zeer belangrijke kan zijn. Overigens zijn wij gerechtigd uit de meest bevoegde bron te verklappen, dat het hoofd van den pers- en voorlichtingsdienst niet alle dag- en weekbladen van copy over luchtbescherming kan voorzien. En dit is geen gevolg van zelfingenomenheid of be voorrechting van ons dagblad, maar simpel resultaat van het feit, dat de tijd van be doelden functionaris volledig in beslag wordt genomen door zijn dagelijkschen ar beid en door de taak die hij in het belang

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1