150 500 300 25 Naar een nieuwen opstand in Japan DONDERDAG 3 APRIL No.79 74e Jaargang; 1936 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening GB287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN vlieger MAAR.... D7= INDE PIJP DOUWÉ EGBERTS Sdieurlenïssew ««sit Je— «i«»g VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Mf ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abon nemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: AANGESLOTEN gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim. VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Hongerlijdende boeren en arbeiders vinden steun in het leger. Een fascistisch regime onafwendbaar. ïn onderstaand artikel bespreekt dr. Boenji Omoera, een advocaat te Tokio; 'den opstandigen geest, die nog steeds in Japan heerscht en' dié zich naar zijn meening hoofdzakelijk tegen den geldadel richt. De werkelijke beteekenis van de gebeur tenissen, die zich kort geleden in Tokio afspeelden, liggen dieper dan de Japan- sche regeéring wil toegeven. Zij geeft er de voorkeur aan, de buitenwereld te laten gelooven, dat de revolutie in Tokio haar oorzaak zou hebben in de in leger- en marinekringen heerschende ontevredenheid ©ver de militaire politiek van de oude re geering. In werkelijkheid echter moet de oorzaak van den opstand gezocht worden in de ontevredenheid van de Japansche massa en de jarenlange agitatie van een groot deel van het leger voor een gelijk matige verdeeling van de macht en rijk dom in het land. In dit opzicht bestaat er een zekere Overeenkomst tusschen den laatsten op stand en de Fransche revolutie in beide gevallen verbond zich het leger met de massa. Men wil het niet het fascisme probeeren. Waarom zien nu de Japanners in het leger en de marine hun redding? Waarom zijn zij geneigd, het eens met het fas cisme te probeeren? Een belangrijke reden hiervan is, dat z5j ïn de manschappen van leger en vloot hun vrienden in daden en gedachten zien. Meer dan 70 van de manschappen en velen van de jongere officieren komen uit arme fa-milies. Wel is iedere burger, die den 20-jarigen leeftijd bereikt heeft, dienst plichtig, maar de welgestelde klassen heb ben er een groote handigheid in, zich aan dezen plicht te onttrekken. De meest ge bruikelijke weg daarbij is, instituten van biooger onderwijs in het binnen- of buiten land te bezoeken, wat den armeren klassen natuurlijk onmogelijk is. Zoo komt het, dat zij, die de uniform moeten aantrekken, meestal uit de kringen der arbeiders, boe ren, visschers en den kleinen middenstand voortkomen. Het gaat den arbeiders en boeren slecht. Deze soldaten zien, hoe hun familieleden dioor de toestanden, die overal in het eilan denrijk heerschen, meer en meer naar om laag worden gedrukt, zij zien, hoe de re geering tegenover het ongeluk van deze menschen onverschillig blijft, totdat op standen dreigen. Dan beloven de autori teiten steun aan werkloozen maar zoodra het gevaar geweken is, wordt het voor dergelijke doeleinden uitgetrokken kapitaal voor andere dingen gebruikt en de massa is er nog erger aan toe dan tevoren. Nu geloofde het leger voldoende macht te bezitten, om de teugels in eigen handen te nemen en een eind aan den honger en ellende van de massa te kunnen maken. En nadat gebleken was, dat vreedzame mid delen niet konden baten, hebben de sol daten tweemaal getracht, bet stuur van de regeering te ontwringen aan die lieden, waarin zij slechts werktuigen der bankiers zien. De regeering en het grootkapitaal. Het feit, dat in de laatste vijftien jaren het leven van verschillende staatslieden en bankiers geofferd werd, giet slechts olis In het vuur. De soldaten beschouwen deze menschen als vijanden en zijn er van over tuigd, dat de politici door de groote, kapi taalkrachtige concerns zijn omgekocht. Door het vermoorden van den vroegeren minister-president admiraal Saito, gene raal Watanabe en andere persoonlijkbeden, gelooven zij een harden slag te hebben toe gebracht aan het grootkapitaal, dat naar hun meening dc regeering leidt, om zich nog verder te kunnen verrijken. Nu geven de officieele verslagen over werkloosheid, belasting en lagen levens standaard een zeer verheugend beeld te zien, maar de werkelijke feiten zijn anders. Zoo werden bijv. in den tijd na den oorlog talrijke raen&chen overgehaald om naar de steden te gaan en daar in de fabrieken te werken. Toen de fabrieken hun poorten sloten en massa's werkloozen dioor de stra ten trokken, richtten de autoriteiten zich tot de „menschen thuis" en het werd hun tot vaderlandschen plicht gemaakt, hun werklooze zonen en dochters over te ha len naar het land terug te keeren, Toen nu de rijen hongerenden uit de straten der steden waren verdwenen, kon de regeering met trots verklaren, dat Japan slechts weinig werkloozen telde. En op deze wijze heeft men nog andere problemen „opge lost". Boeren in nood. De boeren zijn steeds dieper en dieper in de schuld geraakt. Dertig millioen men schen in Japan trachten van 14.5 millioen morgen land te leven, wat beteekent, dat een morgen bijna drie menschen moet voeden. Daarbij komt dat de boeren hoo- gere belastingen moeten betalen dan de fabrieken. En de prijzen van rijst en zijde blijven steeds laag, of de oogst nu goed of slecht uitvalt. Daarbij komt, dat de boeren meestal slechts pachters zijn en reeds te veel van hun inkomsten aan pacht moeten uitgeven. En dit alles brengt hen zoo in de schuld het totale bedrag wordt op 7 a 8 mil liard yen geschat dat zij al hun bezit moeten beleenen. Een van de jonge officieren, die in Mei 1S32 deelgenomen, had aan den moordaan slag op minister-president Inoekai, ver klaarde hiertoe besloten te hebben, nadat hij gezien had, hoe een particuliere bank den menschen in zijn dorp hun bezittingen ontnam en hen bijna ongekleed op straat liet staan. Hij hoopte door dezen moord betere tijden voor zijn vrienden en buren te doen aanbreken. Reeds in het jaar 1934 heb ik voorspeld, dat een revolutie met zekerheid te ver wachten zou zijn, indien de banken er niet mede ophielden, hun hypotheken in het groot op te zeggen. De banken bleven met hun handelwijze doorgaan en het resul taat daarvan heeft men eenige weken ge leden kunnen waarnemen. Het leger en de politiek. De geschiedenis van de deelname van het leger aan de politiek is een lange. In derdaad hebben de militairen in nationale aangelegenheden heel wat meer in de melk te brokkelen gehad dan het volk, want het algemeene stemrecht werd weliswaar in 1927 ingevoerd, doch had slechts weinig te beteekenen. Daar het communisme en an dere links staande partijen reeds geheel vernietigd waren, zag het in het fascisme de eenige hoop op redding voor de tirannie van het grootkapitaal. Komt eens de dag, dat het het leger gelukt, de teugels van de regeering in eigen handen te nemen, dan is dit de schuld van eenige al te ambi- tieuse financiers. Het grootkapitaal had meer grondstoffen en markten noodig Korea lag het dichtst nabij en werd in 1910 door het leger ge- acquireerd. Daarna lokte Mantsjoerije als een winstgevend gebied aan. Het leger zette in het bewustzijn der noodzakelijk heid de duimschroeven aan en eischte een aanzienlijk verhoogd budgetdaarna hield het ook zijn woord en schonk Japan 460.383 vierkante mijlen nieuw gebied. Toen echter scheidden zich de wegen. De soldaten waren vol hoop op betere tijden voor hun familieleden thuis in den oorlog getrokken zij dachten nieuw land voor de bevolking van de overbevolkte ste den en plattelandsdistricten te veroveren. Maar de bankiers hadden andere plannen en wisten deze door te zetten. Mantsjoekwo is voor den gemiddelden Japanner niet toe gankelijk, daar hij noch het geld noch den invloed bezit, om daar iets te kunnen be ginnen. Intusschen steeg het budget van het le ger van 29 der begrooting in 1925 tot 53 in het jaar 1935 en geheel overeen komstig daarmede werd ook de politieke invloed van de militairen grooter. Zoo was het mogelijk, diat het leger in het jaar 1931 ditmaal met vreedzame middelen het kabinet Minseito tot aftreden dwong en een verdere waarschuwing in den vorm van den moord op Imoekai liet volgen. En deze laatste maal is het militaire streven bijna in vervulling gegaan. Nog is de regeering niet in handen van het fascisme, maar goede kenners van den toestand hier gelooven, dat het leger niet eerder zal rusten, voor het zijn doel bereikt heeft. „Ons Genoegen". Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Het is „Ons Genoegen" gelukt het Duo Aug. de Laat (heer en dame) voor haar uitvoering te engageeren. Dat de heer'De Laat geen onbekende is, wordt wel bewezen door het feit dat tijdens zijn jubileum tocht door 't land de stadsschouwburg te Tilburg te klein was, zoodat honderden moesten worden teleurgesteld. Ook voor de gramo- foonbezitters is Aug. de Laat geen onbe kende, terwijl hij ook reeds vele malen voor dc radio optrad. De uitvoering van 4 April wordt dus een groote attractie en een be zoek overwaard. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Aanrijding. Gisteravond heeft op den hoek van den Singelweg en de Van Dishoeckstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een personenauto. Van den personenauto werd de vooras en de bumper beschadigd persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag, daar vermoedt wordt dat niet op de wettelijk voorgeschreven wijze voor rang is verleend. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 3 April .- half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Rijwielbelastingmerken. Het komt in de laatste weken weder her haaldelijk voor, dat de politie personen moet bekeuren die hun rijwielen niet heb ben voorzien van een belastingmerk, of dit niet op de voorgeschreven wijze dragen. Wij herinneren er in dit verband aan, dat het rijwielmerk ook op de bovenkleeding mag worden gedragen en wel op de linker borst- helft. Bij een bekeuring moet het rijwiel in beslag worden genomen, daar dit wettelijk is voorgeschreven. Men heeft dan dus niet alleen het ongemak, dat men zijn rijwiel eenigen tijd mist, maar bovendien moet men nog boete betalen. Gisteren werd nog een persoon bekeurd, die een kosteloos belas tingmerk voerde, zonder hiertoe gerechtigd te zijn. Bovendien wordt bij de politie her haaldelijk aangifte gedaan, zoowel van het verliezen als van het ontvreemden van rij wielbelastingmerken. In den regel blijkt, dat de plaatjes op hoogst onpractische wijze aan het rijwiel zijn bevestigd. Ook door het tot laat in den avond en zelfs 's nachts on beheerd op straat laten staan van rijwielen, zijn de belastingmerken dikwijls als het ware voor het grijpen. Wij meenen goed te doen, onze lezers in hun eigen belang nog. eens op en ander op merkzaam te maken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op de Alg. Begraafplaats te Muiderberg is Woensdagmorgen het stoffelijk overschot van den piloot M. W. O. A. Beekman, ge zagvoerder van de „Uiver", tei aarde be steld. De afgetreden vlootvoogd, vice- admiraal M. H. van Duim, is Woensdag morgen met het 'ra.s. „Marnix van Sint Al- degonde" uit Indië teruggekeerd. Kroon prinses Ingrid van Noorwegen arriveerde Woensdag op doorreis per vliegtuig op Schiphol. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werd de Open bare Leeszaal bezocht door 1138 personen 1008 mannelijke bezoekers en 130 vrouwe lijke. De leeszaal was 26 dagen geopend, dus een gemiddeld bezoek per dag van 44 personen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1791 lezers 2010 boeken uitgeleend 1482 Neder- landsche en in het Nederlandsch vertaalde romans 57 buitenlandsche romans 302 populair wetenschappelijke werken en tijd schriften 167 kinderboeken. Er werden 6 nieuwe leden ingeschreven, waarvan 2 gratis lezen. Nieuwe aanwinsten waren VERGEET U NIET dat U door COUPONBOEK JES niet 5 kaartjes te koopen STEEDS GOEDKOOP naar de Bioscoop kunt gaan. De prijzen zijn alsdan Loge fl.00 le rang f 0.7O Ze rang f0.35 rechten en belasting inbegrepen. COUPONBOEKJES zijn han dig en vooral NIET persoon lijk, altijd geldig, U behoeft dus niet te wachten voor de cassa bij. drukte, en GOED KOOP Doet zooals vele familie's of kennissen, koopt GEZAMEN LIJK COUPONBOEKJES. DIRECTIE „ALHAMBRA" -THEATER. 23§TElke week eerste klasse- programma's, het allerbeste wat de film-markt U maar bieden kan Romans Allen Bronzen spiegelbeeld. Idem Eenzame tweelingbroeder. Baum Eeuwige diiehoek. BoudierBakker Twee voeten. Coolen Scho.one voleinding, v. Eyk Gabriël. Hogenbirk Neveldijk. v. Randwijk Burgers in nood. Reede Hans Loda. Timmermans Pijp en toebak. Westerbeek v. Eerten IJsmuur. Populair wetenschappelijk Baden Powell Verkennen. Cool en v. d. Lek Paddenstoelenboek II. Deemter Oxfordgroep en christendom. DeterdingGeschiedenis van een olie magnaat. Flohr EuweAljechin analyses. Haken en breien. Hana Onze paddestoelen. Kojc Leerboek des levens. KrishnamurtiToespraken dl. 5. Kuylman Hans de torenkraai. LanghoutBeknopte noorsche spraak kunst. Maltha Accumulatoren. Peelen Postzegels. Plan van de Arbeid. Treub Wijsgeerig economisch stelsel van Karl Marx. Trotsenburg Hoe leer ik schaken? de Vries Nederlanders leert wandelen 1 Weatherhead Psychologie en leven. Weenink Schaakproblemen. Wolterbeek Nationale economie. Wytema „Klaar voor onder water Zischka Geheime oorlog om de katoen. Idem Geheime oorlog om de petroleum. Zweig Maria Stuart (Ned. vert.) Gymnastiekafdeeling C.K.W.O. Deze sportvereeniging heeft zich dezer dagen officieel aangesloten bij het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Voor de provin cie Zeeland mag deze aansluiting een be langrijke aanwinst genoemd worden, daar door deze toetreding de mogelijkheid is ge opend een Zeeuwsch Tum-Gewest te vor men. De eerste bespreking hiervoor zal te Vlis singen worden gehouden, waarbij aanwezig zullen zijn de besturen der afdeelingen Goes, Terneuzen en Vlissingen. Na de totstandkoming van het Zeeuwsch Gewest zal ook Vlissingen wedstrijden e.d. kunnen uitschrijven welke eventueel alhier gehouden kunnen worden. MIDDELBURG Bezoek van den Zuid-Afrikaanschen gezant. Gistermiddag kwam te Middelburg uit Den Haag aan de gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, die zich bereid had verklaard te komen spre ken op een Zuid-Afrikaanschen avond. Namens de afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond, die be doelden avond organiseerde, waren ter be groeting aanwezig de heeren jhr. A. F. C. de Casembroot, mr. W. K. H. Dieleman en jhr. Tj. A. J. W. Schorer. Per auto werd naar het stadhuis gereden waar de gezant officieel ontvangen werd. De burgermeester zeide o.a. dat het een Middelburger en wel Jan van Spillenburg DUIKER o? Eclrfe T-riesclie J4eeren-©aai -(O --15 - QO -0.5 ct per VionS Naar een nieuwen opstand in Japan? (Hoofdartikel.), Lezing van den gezant van Zuid-Afrika dr. van Broekhuizen, te Middelburg. .(Provincie.),' De Duitsche voorstellen thans gepubli ceerd. Volledige rechtsgelijkheid geëischt. Voorstellen tot „humaniseering" van den oorlog. Slachtoffers van de „Uiver"-ramp ter aarde besteld. (Luchtvaart.) Een Abessinische overwinning. (Oorlog Italië-Abessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN was, die aan de Tafelbaai haar huidigen naam gaf in 1651. In het einde van de vori ge en het begin van de tegenwoordige eeuw heeft men hier volop medegeleefd met de beide voormalige republieken en met de mannen, die een eervolle plaats innamen bij de verdediging van hun land. Het was op hetzelfde stadhuis, dat de toenmalige burgemeester, jhr. L. Schorer, op 1 October 1902 de beide generaals Botha en De la Reij, verwelkomde. Spreker schet ste hoe de gezant medeleeft met ons land en ons volk. Dr. Van Broekhuizen heeft dank gebracht voor de vriendelijke woorden en gezegd, dat men zoo geheel met hem en zijn land me deleeft, dus dat dit dan wederkeerig is. Gaarne is spreker naar Zeeland gekomen, waar alles herinnert aan vroeger, maar waar ook personen geboren zijn als een Michiel Adriaansz. de Ruyter. Na deze toespraken werd een bezoek ge bracht aan verschillende deelen van het stadhuis en daarna aan een deel der stad, waarna een thee volgde ten huize van den burgemeester. De avondvergadering. De groote zaal van het Schuttershof was geheel met belangstellenden gevuld en verschillende vlaggen van de Zuid-Afri- kaansche republieken prijkten op het po dium, toen de burgemeester het welkom toeriep aan allen, maar in de eerste plaats aan den Commissaris der Koningin en me vrouw Quarles van Ufford, aan de civiele en militaire autoriteiten en hun dames, aan de vertegenwoordigers van verschillende or ganisaties en van zuster-afdeelingen. Meer speciaal richtte spreker zich tot Zijne Exc. den gezant, die zulk een groote steun voor het Alg. Ned. Verbond is. Na deze met applaus bezegelde woorden zette de muziek het Transvaalsche Volks lied in en werden daarvan twee coupletten, medegezongen. Hierna betrad dr. Van Broekhuizen het podium en bracht den burgemeester dank voor de vriendelijke woorden, tot zijn volk gericht. Op 1 April verloor Alva zijn bril, maar op 30 April kreeg Nederland wat het

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1