500 25 IVo. 78 -- 74e Jaargang 1936 WOENSDAG DilgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 1 APRIL Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE MAGINOTLINIE. T SMDS- EN PROVINCIENIEUWS ELEGTRISCH KOKEN Scfjc—rlcwSssct» iiibw dew drag KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER VUS8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland én Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen, - Eerste Blad. Naar de onderaardsche stad aan de oostgrens van Frankrijk. Onze V.P.B.-correspondent te Parijs werd dezer dagen in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan de beroemde Magïnotlinie, die door de militaire bezetting van het Rijngebied weer in het middelpunt der belangstelling is komen te staan. In ondcr- staanden brief geven wij zijn bevindingen weer. Nadat eind 1933 aan de Magïnotlinie, den 344 K.M. langen vestinggordel aan de postg'rens van Frankrijk, de laatste hand was gelegd, is dit land tegen eiken aanval van het Oosten beveiligd. De linie beschermt Frankrijk tegen ieder gevaar. Zij begint bij Longuyon, volgt dan den loop van de Crune tot in de omgeving ten Noordwesten van Audun-le-Roman en eindigt bij Saaralbe aan den voet van de 'ogezen. Zij bestaat uit een groot aantal forten in sleutelstellingen, die, voor een gedeelte de bosschen gelegen, iedere doorbraak ,an tanks of pantserwagens onmogelijk .aken. De wallen zijn meer dan vier meter ,k en worden beschermd door een enorm net van prikkeldraad, terwijl op bijzonder gevaarlijke plaatsen het land onder water kan worden gezet. Deze wal uit staal en beton, voortreffelijk gecamoufleerd tegen yliegerwaarnemers, heeft een lengte van ongeveer 197 K.M. In het voorveld wordt lij beschermd door rond 400 onderaardsche lachinegeweernesten, die door gangen met e hoofdlinie verbonden zijn. Ten overvloe- liggen achter deze onneembare linie de nachtige vestingen Briey, Metz en Nancy. De ingenieur die dezen enormen ves- inggordel aangelegd hebben, waren echter log niet overtuigd van zijn onoverwinne- ijkheid. Zij legden daarom stuwmeren aan, ie door onderaardsche leidingen met de estingcentrale verhonden zijn. Een tele fonische oproep, een alarmsignaal en mil- lioenen kubieke meters water storten zich in de in gevaar zijnde zone. Opdat nu een 'dergelijke overstrooming niet meer ver nietigt, dan bedoeld was, heeft men een ge compliceerd, nauwkeurig functioneerend systeem van schotten aangebracht, dat Volkomen automatisch werkt. De onderaardsche stad. n Midden in deze linie ligt de onderaard- ache stad, de „Onzichtbare" en „Onneem- fbare", 40 en op sommige plaatsen zelfs 100 meter diep onder de aardoppervlakte. Niets verraadt de aanwezigheid van deze onderaardsche stad. De betonnen straatweg Zakt plotseling vier meter en een eind yerdei' nog eens drie meter en dan staat men opeens voor een enormen betonnen muur, waarin zich drie kleine poorten be vinden. Deze poorten kunnen door een iiandledruk luchtdicht afgesloten worden. Zij vormen den ingang tot deze stad van den oorlog, waarin 40.000 menschen kun nen wonen. j Een zware stalen deur sluit zich ge- ruischloos achter ons. Lichten vlammen op. Een ruime hal. In de wanden zijn schiet gaten uitgespaard de loopen van machine geweren kijken den bezoeker vijandig aan. De wand is eigenaardig mat en glad eerst bij een nadere beschouwing bemerkt men, dat hij geheel uit sbaal vervaardigd is. Op de hal komen vele gangen uit. Lange, hel verlichte gangen uit beton en staal. De gangen zijn bochtig*. Elke bocht kan be streken en verdedigd worden, hoewel men er zich tevergeefs het hoofd over breekt, hoe het een aanvaller mogelijk zou zijn, hier binnen te dringen. Bovendien dalen de gangen steeds dieper, maar de lucht blijft droog. Honderden ventilatoren zijn van filters voorzien. Gas kan hier niet bin nendringen. Overal stuit men op gasalarm- apparaten. Gangen takken af. Tien, twin tig, dertig. En hoewel al deze gangen num mers hebben, brengen zij iemand toch in de war. De pantserkoepels met het geschut. De gang buigt om een hoek. Wij staan voor een bastion. Een tweede. Geweldige betonblokken rijzen voor onze oogen op. Daarin liggen de kazematten. Geheel mo dern. Het doet aan een sterrenwacht den ken. Binnenin is een lift gemonteerd, die 40 personen kan vervoeren. Bovenaan, de pantserkoepel, geheel in de kleur van het landschap op 100 M. afstand is hij niet meer te zien. De vliegers, die hem ont dekken willen, zouden hun toestellen vlak boven de aarde moeten brengen, maar daar worden zij onthaald op het. vuur van de luchtdoelartillerie. Het vestinggeschut wordt indirect periscopisch gericht, duikt op, vuurt en is even snel weer verdwenen. Twintig, dertig van dergelijke kazematten liggen om de onderaardsche stad. Naar iedere kazemat loopt een gang. Diep on der de aarde. Een reservegang en nog een reservegang. Niets kan er gebeuren. En gebeurt er toch iets, dan ka.n de kazemat volkomen zelfstandig strijden. En tenslotte is het water er altijd nog. Metropolis. Deze stad met zijn huizen, centrale ver warming, electrische ovens, reusachtige eetzalen en slaapkamers van alle comfort voorzien, doet aan als een beeld uit een toekomstfilm. Overal ziet men ondergrond- sche treintjes, breede autowegen, stalen en betonnen gebouwen, waarop het dag licht nooit schijnt. Alles is wonderlijk practisch ingericht van uit een centraal punt kan men alles bedienen. Een druk op een knop en 100.000 K.G. ijzer vliegt naar buiten, 100.000 ku bieke meters gas benevelen het voorveld. Alles ligt voor het gebruik gereed in magazijnen opgestapeld. De magazijnen staan volkomen op zichzelf. Reusachtige gebouwen van staal en beton. Zij liggen nog onder de onderaardsche stad soms 200 meter onder de oppervlakte van de aarde. Wanneer men alles zoo netjes op gestapeld ziet lig'gen, denkt men onwille keurig aan de onderaardsche schatkamers van de oude Oostersche sprookjes. Maar als wij ons dan realiseeren dat dit vernuf tig geconstrueerde samenstelsel van op zichzelf bewonderenswaardig knap be dachte onderdeelen, dienen moet voor het zaaien van dood en verderf, vragen wij ons voor de zooveelste maal af „Waarom dit alles?" En door onze bewondering mengt zich een element van afschuw en walging. Wordt de menschheid dan nooit wijzer? Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in önse Tijdinghal. Op de algemeene begraafplaats aan de öeverlaan te Haarlem is Dinsdagmiddag iet stoffelijk overschot van prof. dr. E. M. Valch, die op 21 December 1934 bij de ramp *an de „Uiver" mede om het leven kwam, er aarde besteld. Prof. J. Boeke uit Utrecht rprak aan de groeve. Gisteren was het 11 het gebouw Frascati te Amsterdam kijk- i ag voor de groote Sumatra-tabaksveiling, 'ie Vrijdag a.s. zal worden gehouden. Op •ün eerste reis naar Zuid-Amerika kwam le nieuwe Duitsche Zeppelin „Hindenburg" fistermorgen boven Nederland. Een foto ran het luchtschip boven Rotterdam. Toor de in eind April aan te besteden werk- laamheden op Urk (als onderdeel der Zui- lerzeewerken) zijn vele arbeiders noodig, waarvoor op dit eiland geen plaats voor luisvesting bestaat. Hiertoe wordt thans •et oude marineschip „Bellona" te Den 'lever opgekalefaterd om straks als pen- ion dienst te doen. MIDDELBURG De gemeente-reiniging. In de raadsvergadering van 20 November 1935 werd besloten tot aanschaffing van twee nieuwe vuilniswagens, teneinde het mogelijk te maken zoo spoedig als doenlijk over te gaan tot tweemaal vuil ophalen per week in plaats van 3 maal. Daarvoor werd een besparing van 1560 per jaar be cijferd. Ged. Staten hadden toen reeds machti ging gegeven de aanschaffing dier wagens te doen geschieden en zoo kon, ingaande op 3 Februari, het tweemaal per week op halen van huisvuil en haardasch voor de geheele gemeente worden ingevoerd. Bij de verleening der daarvoor noodige machtiging hadden Ged. Staten intusschen medegedeeld er prijs op te stellen, dat de vraag of vermindering van het aantal ma len ophalen van huisvuil niet nog* tot een grootere bezuiniging dan de becijferde 1560 zou kunnen leiden nader werd on derworpen aan het oordeel van den des kundige, aan te wijzen o.m. voor onder zoek naar de vraag of vereeniging van de diensten van gemeentewerken en reiniging in het geldelijk belang der gemeente is. In aansluiting daarmede gaven Burg. en Weth. aan dien deskundige, den heer M. G. Schuddeboom te Haarlem, desbetreffen de opdracht. Zijn rapport van 30 November 1935 wordt in de gesloten trommel voor de raadsleden ter inzage gelegd. Een exem plaar van dat rapport stelden Burg. en Weth. voor nader advies in handen van den directeur van den reinigings- en ont- smettingsdienst, die hen bij schrijven van 8 Januari, zijn gevoelen kenbaar maakte. Laatstvermeld schrijven deden Burg. en Weth. voor nadere beschouwingen weder aan den deskundige Schuddeboom toeko men, die zich bij zijn rapport van 24 Ja nuari 1936, over vermeld schrijven uitsprak. De betrokken wethouder heeft vervol gens zijn beschouwingen omtrent alle vo rengenoemde bescheiden in een afzonderlijk rapport met bijlage, ter inzage neergelegd. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 3 April - half drie. Toonzaal! Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Te dezer dagen hebben Burg. en Weth. ten slotte de betrokken commissie van bijstand geraadpleegd, die zich in haar laatste vergadering, waarin ook de deskun dige en de directeur voor het geven van inlichtingen en toelichting aanwezig waren, over haar standpunt heeft beraden. Met de conclusie der commissie kunnen Burg. en Weth. zich, waarmede ook de deskundige ermede instemt, in alle deelen vereenigen en zij stellen dan ook voor in dien zin te besluiten. Daardoor zullen nog twee tijdelijke werklieden kunnen afvloeien, terwijl, met inachtneming van de inmid dels tot stand gekomen loonsverlaging, het op de begrooting 1936 van den reinigings dienst geraamd nadeel ig saldo ad 46002.38 zal kunnen worden terugge bracht tot 42889.41. De conclusie der commissie van bijstand luidt, dat zij zich ten aanzien van deze aangelegenheid kan aansluiten bij de ge- dachtengang zooals die is neergelegd in het rapport van wethouder Onderdijk dd. 12 Februari, met dien verstande, dat de richtlijnen, zooals die zijn aangegeven in de rapporten van den heer Schuddeboom, in het oog zullen worden gehouden en na gegaan zal worden of het geleidelijk bin nen een niet al te lang tijdsverloop met inachtneming van die richtlijnen mogelijk zal blijken om te komen tot de bezuiniging als daar genoemd. OOST- EN WEST-SOUBURG Vereeniging voor Christ. Wijkverpleging. Gisteravond werd een ledenvergadering gehouden in „Concordia" door de Vereeni ging voor Christelijke Wijkverpleging Sou burgRitthem, onder voorzitterschap van ds. Spijkerboer, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende en mededeelde, dat het afgeloopen jaar een gezegend jaar is geweest. Trots den nood der tijden is er financieel vooruitgang. Moge het jaar 1936 ons eveneens een stap verder brengen naar meer of geheele onafhankelijkheid. Door zuster Meijer, bij wie het heele werk der wijkverpleging eigenlijk in handen is, wer den 3365 ziekenbezoeken afgelegd. Klach ten over dit werk zijn niet ingekomen, wel echter tal van blijken van dankbaarheid voor de liefde en trouw waarmede zij haar patiënten ter zijde staat. De ontvangsten bedroegen 2148.41 en de uitgaven 1828.19, batig slot 320.22. Door kasopnemers waren kas en bescheiden in orde bevonden. Voor 1936 werden voor dit doel benoemd de heeren Voogd en De Pagter. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren ds. C. B. Bavinck en J. de Wolf en gekozen, wegens bedanken van mevr. wed. A. A. PluggeKorteweg en den heer A. Boogaard, mevr. A. L. Huijsmanvan Zwa nenburg en de heer S. Vreeke. Hierna nam de voorzitter het woord om dankbaar te herdenken wat mevr. Plugge voor de wijkverpleging heeft gedaan. Zij toch is als het ware de moeder der thans bestaande vereeniging geweest. Gedrongen door haar liefde tot de zieken en lijdenden die zoo dringend hulp noodig hadden, heeft zij het werk der verpleging ter hand geno men en gezorgd, dat ook op Souburg waar noodig verpleegsters kwamen, waaruit later deze vereeniging is gegroeid. Van deze plaats past het een woord van dankbare hulde te brengen aan mevr. PluggeKor teweg voor haar groote toewijding aan de wijkverpleging. Haar naam zal hier in onze vereeniging daaraan altijd verbonden blij ven. Een woord van dank bracht spreker hierna aan den heer A. Boogaard voor wat hij voor de vereeniging als secretaris heeft gedaan en voor de wijze waarop hij spreker waar noodig in zijn werk heeft bijgestaan. Hierna sloot de voorzitter met dankgebed de vergadering. Bazar „Vlijt en Volharding". Daartoe uitgenoodigd hebben wij eens een kijkje genomen in café Dorpzicht op het Oranjeplein alhier, waar, zooals uit de ad vertentie in dit blad blijkt, een bazar ge houden wordt ten bate van ons fanfare corps „Vlijt en Volharding", dat niet langer zonder een eigen repetitielokaal kan. De bazaar, die reeds zoo goed als gereed is, geeft een prettigen indruk. Aan vermake lijkheden geen gebrek, maar wat veel meer zegt, aan waardevolle voorwerpen in de verschillende stands evenmin. Hoe de com missie er in geslaagd is, ..zooveel moois op allerlei gebied bij elkaar te krijgen, is ons een raadsel. Alles is keurig uitgestald en noodt tot een bezoek. Rad van avontuur, grabbeltonnen, sjoelbakken enz. en mooie radiomuziek zullen er de stemming wel in brengen. Hedenavond 7 uur opening. Gevonden voorwerpen. Glacé handschoen bij Roozeveld, De Deckerestraat 2 belastingplaatje bij Van Sluys, Vlissingsche straat 60. BRESKENS Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. De Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart zal Zaterdag 18 dezer te Breskens 's morgens haar jaarvergadering houden. Na de pauze wordt het nieuwe vliegveld van den heer Van Melle bezichtigd. Des namiddags zal de luitenant ter zee le klasse N. Guilonard, vlieger-waarnemer bij den Kon. Marine luchtvaartdienst, een lezing houden over „Luchtnavigatie". Visschersvaartuig gestrand. Het visschersvaartuig BR 29, schipper A. de Kooker, is Maandagnacht tengevolge van den mist ter hoogte van Valkenisse op den wal gevaren. Gisteren vertrokken 2 visschersschepen van Breskens om te trachten het gestrande vaartuig vlot te krijgen. GOES 30-jarig bestaan Gymivastiekvereeniging. Gisteravond vierde de Chr. Gymnastiek vereniging O. K. K. onder zeer groote be langstelling haar 30-jarig bestaan met een uitvoering in de Prins van Oranje. De ver eeniging, opgericht met 14 leden telt thans 177 leden. Een afscheid. De heer C. Stok, administrateur van de Ambachtsschool en van de vakschool voor meisjes zal tegen 1 Juli wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie neerleggen. Zeeuvrsch-Vlaanderen en de Spoorwegen. Het afdeelingsbestuur Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft een brief gericht aan de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, waar in wordt gewezen op de kansen welke voor de Nederlandsche Spoorwegen bij de bevol king van Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan. Er is nl. uit dit deel des lands een aanzienlijk grooter vervoer van reizigers te verwach ten, als men door samenwerking met den provincialen stoombootdienst op de Wester- schelde, de totale kosten van trein- en bootreis verlaagde en deze niet langer ge scheiden hield, doch onderbracht in één reisbedrag. Voornamelijk bij het verkrijgbaarstellen van de gewone en bijzondere vacantiekaar- ten gedurende de zomermaanden, zou men met de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen en het uit dit gebied te verwachten vervoer kunnen rekenen, door de kosten van de bootreis in den prijs dezer vacantiekaarten voor de spoorwegen onder te brengen. Daar mee was geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo wel Oostelijk als Westelijk deel, gebaat en zou via de veren BreskensVlissingen. Ter NeuzenHoedekenskerke en Walsoor denHansweert de reis met één reisbiljet kunnen worden gemaakt. De niet onbetee- kenende verhooging van reiskosten, die door de tarieven voor de veerdiensten op de Westerschelde ontstaat, is een nadeel voor het vervoer dat de Nederlandsche Spoorwe- De Maginotlinie. (Hoofdartikel.)] Het Duitsche „succes". .(Buitenland. Wetsontwerp ingediend tot heffing van belasting van nalatenschappen van in het buitenland woonachtige Nederlan- ders. (Binnenland.) Duitsche voorstellen overhandigd. Over terugtrekking van troepen uit het Rynland wordt niet gespreken. Zal Duitschland binnenkort koloniën eischen Verdere behandeling in booger beroep» van de Ossche strafzaken. (Laatste berichten.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN gen uit Zeeuwsch-Vlaanderen trekken. Al3 een practische maatregel, om de banden: tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig* Nederland nauwer te maken en tegelijkertijd voor de spoorwegen een grooter reizigers- vervoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen te ver krijgen, zou een samenvoeging van reiskos* ten in één bedrag inderdaad groote betee- kenis hebben. Ned, Herv. Kerk. Bedankt voor het be-i roep naar Breskens ds. M. Bons te Oolijns* plaat. Jubileum, De heer M. A. de Hes, leeraar bij de Israëlietische gemeente te Bergen op Zoom, viert heden zijn gouden jubileum als Is raëlietische leeraar. Behalve te Bergen op Zoom was hij o.a. ook in functie te Gorre- dijk en Vlissingen. Vrije Universiteit. De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag te Amsterdam, waar van de Vrije Universiteit uitgaat, ontving een legaat van wijlen mevrouw de wed. J, Daane—Huibregtsen te Souburg, groot 1000. Bij Kon. besluit zijn bevorderdmet in gang van 1 April 1936 tot luitenant ter zee der le klasse, de luitenant ter zee der 2e klasse J. W. Orttot luitenant ter zee der le klasse bij de Koninklijke marine reserve, de luitenant ter zee der 2e klasse bij die reserve M. S. Wijtema tot officier van administratie der le klasse de officie ren van administratie der 2e klasse T. R. Deelder en J. H. Siegers met ingang van 11 April 1936 tot officier van gezondheid, der le klasse de officier van gezondheid der 2e klasse W. A. Borgeld is met ingang van den 15en Mei 1936 aan den luitenant ter zee der 2e klasse W. S. van Braam, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is benoemd bij de Koninklijke marine-reserve tot luitenant ter zee der 2e klasse de heer W. S. van: Braam voornoemd is met ingang van 1 April 1936 bevor derd tot kapitein-luitenant ter zee de luite nant ter zee der le klasse P. B. M. van Straelen zijn benoemd met ingang van 1 April 1936, tot luitenant ter zee der 3e klasse bij de Koninklijke marine-reserve, de adspirani ten reserve-zeeofficier J. H. van der Maal, H. P. Siegers, J. H. van Ginkel, W. Ph, Coolhaas, J. Alenson, H. de Jager, J. P. D, Visser en J. W. van Buren Lensinck. De luitenants ter zee J. B. de Meester der le klasse, zoomede P. A. Mulock van der Vlies Bik en S. C. Ritsema van Eek der 2e klasse, aan wie vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zijn 25 Maart met het m.s« „Chr. Huygens" van Batavia vertrokken. De tot luitenant-kolonel bevorderde ma joor J. van Voorthuijsen, van den staf der brigade grenadiers en jagers, komt in zijn nieuwen rang 1 Mei te Harderwijk in gar nizoen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1