1000 500 25 U mist wat DINSDAG 31 MAART 74e Jaargang! i93e; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vüssinpn. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ds vader van het Pact van Locarno, STADS- EN PROVINCIENIEUWS TWEEDE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING. BLOSSOM TIME DE GROENE DOMINO f|el»em»te«asse«» »gaw de«i etwgg iNO.77I VL1S8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. life mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Een interview met Sir Daniel Macauley Stevenson. De man, waaraan het Verdrag van Lo carno zijn ontstaan te danken heeft, is een op het oogenblik 84-jarige Schot, sir Daniel Macauley Stevenson, baronet en kanselier van de oude universiteit te Glasgow. Sir Daniel, aan wi'en Herriot indertijd den bij naam. van den „vader van Locarno" gaf, vevelde thans voor de eerste maal aan een vertegenwoordiger van United Press, hoe zijn inofficieele onderhandelingen en be moeiingen hadden geleid tot een succes, dat de Europeesche staatslieden niet had den kunnen boeken. „In het jaar 1923 nam ik te Rome aan de conferentie van de Internationale Kamer van Koophandel deel", vertelde sir Daniel, „en men hield het met het oog op den toe stand in het Roergebied voor wenschelijk, een poging te ondernemen, de vriendschap pelijke betrekkingen tusscben Frankrijk en Duitschland te herstellen. Eenige deelne mers aan de conferentie geloofden, dat de steun van het Vaticaan daarbij zeer nuttig zou zijn, wanneer men deze tenminste zou kunnen verkrijgen en daarom werd een be spreking gearrangeerd tusschen den Ame- rikaanschen gedelegeerde Fred Kemp en den Britschen gedelegeerde sir George Paish en mijzelf eenerzijds en den staatssecreta ris van het Vaticaan, kardinaal Gaspari, anderzijds. Ik deed daarbij het voorstel, dat de Heilige Vader in een Paaschboodschap alle geloovigen zou oproepen, voor de bij- legging van het Roeroonflict te bidden. In het eerste oogenblik was de kardinaal na tuurlijk sprakeloos, maar beloofde tenslotte een memorandum op të stellen, waarin een basis voor de vriendschappelijke bijlegging van het Duitsch-Fransche geschil zou wor den voorgesteld". Een interessant document. Sir Daniel liet den vertegenwoordiger van „United Press" inzage van dit interes sante document nemen, dat inderdaad de voornaamste punten van het latere Pact van Locarno omvatte. Deze punten kwamen hierop neerle. Het terugtrekken van Fransche troepen van Duitsch gebied 2e. Het sluiten van een door de leidende Euro peesche mogendheden gegarandeerd niet- aanvalsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland 3e. in twijfelachtige gevallen zouden de Volkenbond en het Haagsche Ge rechtshof den aanvaller moeten vaststellen en 4e. de benoeming van een commissie van deskundigen, die zouden moeten vaststellen, welke herstelbetalingen Duitschland zou kunnen doen. Dit document was gedateerd 25 Maart 1923. „Na het doorlezen van dit document", verklaarde sir Daniel verder, „bemerkte ik, dat het als een pact tegen Duitschland zou kunnen worden beschouwd en daarom stel de ik voor, het ter vermijding van een der gelijke constructie „wederzijdsch nonagres- sie-verdrag" te noemen. Verder stelde ik voor, de clausule, waarin sprake was van directe herstelbetalingen van Duitschland, in dien zin te veranderen, dat deze betalin gen „zoo spoedig mogelijk" zouden moeten worden gedaan. Gaspari zag mij verwonderd aan, lachte en zeide „Gaat U hier zitten, voegt U deze woorden aan het document toe en ver telt U dan Uw vrienden, dat U vijf minuten lang staatssecretaris van het Vaticaan is geweest I" De medewerking van den Paus. Den volgenden morgen werden wij ont vangen door paus Pius XI, die ons ver klaarde, dat het tegen elk gebruik in was, een dergelijke aangelegenheid in een Paaschboodschap te behandelen. „Wij zullen echter meer doen", verklaarde de Paus. „Wij zullen de vertegenwoordigers van het Vaticaan in de geheele wereld van deze voorstellen op de hoogten brengen en hun om hun hulp en gebed verzoeken". Ik was natuurlijk geestdriftig. Voor ik Rome ver liet, werd ik door Mussolini ontvangen, die mij verzocht, allen Britschen regeeringsver- tegenwoordigers mede te deelen, dat Italië de Engelsche politiek voor wat het Roer gebied betrof ondersteunde. Na mijn terug keer in Londen deed ik den minister-presi dent Bonar Law mededeeling van de in het Vaticaan getroffen overeenkomst en de boodschap van Mussolini. Herriot ontmoet Stresemann. In het daarop volgend jaar werd slechts weinig voortgang gemaakt met de ontrui ming van het Roergebied. Herriot en Stre semann kwamen naar Londen, doch waren nog niet officieel tezamen gekomen. Nu ge lukte het mij, een. onderhoud tusschen de beide staatslieden tot stand te brengen. Herriot deed eerst wat aarzelend, stemde tenslotte toe en verklaarde „Ja, ik wil er heengaan. Ik zal hedenavond om zes uur met Stresemann. samenkomen". Het onderhoud vond plaats in een van de salons, die ik in de Automobielclub gere serveerd had en duurde moer dan twee uren in den loop van dit gesprek werd besloten tot de ontruiming van het Roer gebied. Tegen het einde van het onderhoud vroeg Herriot mij, of ik nog voorstellen te doen had. Ik antwoordde „Wanneer U opdracht geeft, dat een bataillon het Roer gebied onmiddellijk verlaat, zal de wereld inzien, dat het U ernst is". Herriot was het daarmede eens en aan mijn raad werd korten tijd daarna gevolg gegeven. Op 27 Januari 1925 ontving ik een langen brief van Stresemann, waarin hij mij ver zocht, een samenkomst tusschen hem en den toenmaligen Engelschen minister van buitenlandsche zaken, sir Austen Chamber lain, tot stand te brengen. Chamberlain stond volstrekt niet vijandig tegenover deze gedachte, doch stelde zich op bet standpunt, dat alle onderhandelingen langs den ge- bruikelijken diplomatieken weg moesten plaats vinden. Zoo kwam dere ontmoeting nooit tot stand", besloot sir Daniel. „Had ik haar tot stand kunnen brengen, dan had den wellicht vele oorzaken van. de huidige moeilijkheden vermeden kunnen worden." (Nadruk verboden.) Inleiding van Lt t Zee 2e kl. I. P. Kuiler. Weder 136 leden gewonnen. Gisteravond werd in het Concertgebouw de tweede lezing over luchtbescherming gehouden. De zaal was stampvol, toen burgemeester VAN WOELDEREN te 8.10 uur de aanwezigen welkom heette. Werd de vorige bijeenkomst bijgewoond door velen van buiten onze stad, thans zijn wij speciaal met de Vlissingers bijeen. In korten tijd is de belangstelling voor de luchtbescherming sterk groeiende. Dit is een aangelegenheid die ons allen vereenigt. Spr. heette in het bijzonder de aanwezige autoriteiten welkom en richtte zich met een hartelijk woord van dank tot den ondercommandant van de marine, kapitein ter zee H. J. van der Stadt en de luitenants ter zee le resp. 2e klasse G. Mante en G. P. Kuiler. Met een opwekking om lid te worden van de Vereeniging voor Luchtbe scherming, wier doel spr. uiteen zette,.be ëindigde burgemeester Van Woelderen zijn openingswoord. (Applaus). Kapitein ter zee H. J. van der Stadt zegde vervolgens dank voor de tot hem en zijn medewerkers gerichte woorden van waardeering. Luchtbescherming is een zui ver civiele zaak en evenmin als wij een regenbui in de hand hebben, is dat met een bomaanval het geval en in beide gevallen is het raadzaam te schuilen. Bomaanval len zijn juist daér te verwachten, waar de bevolking de maatregelen tot eigen be scherming het meest heeft verwaarloosd. Luitenant ter zee 2e klasse G. P. Küller kreeg vervolgens het woord om te spreken over den chemischen oorlog, speciaal die uit. de lucht en de middelen tot bescherming hiertegen. De chemische oorlog is geen resultaat van de moderne wetenschap men gebruikte reeds in de grijze oudheid chemische strijdmiddelen. De tijdens den wereldoorlog bestaande aanvalswapenen bleken ontoereikend om een doorbraak te forceeren en toen nam men zijn toevlucht tot het gas dat steeds grooter beteekenis als oorlogswapen verkregen heeft. Een werkelijke ontwapening is in dit verband nimmer mogelijk, omdat de chemische in dustrie in vredestijd, al heel weinig ver schilt van de gelijksoortige oorlogsindustrie. Op grond van de ervaringen uit den we reldoorlog, zal men bij een eventueelen nieuwen oorlog trachten zoo snel mogelijk een resultaat te forceeren en dus onmiddel lijk na misschien zelfs reeds vóór de mobilisatie en oorlogsverklaring zal men door luchtaanvallen, belangrijke objecten in het vijandelijke land vernietigen en de burgerbevolking demoraliseeren. Aan de hand van diverse lantaarnplaat jes besprak spr. vervolgens de militaire luchtverdediging (vliegtuigen, afweerge schut, zoeklichten, enz.) en de wijze waarop een bombardement wordt uitgevoerd. De militaire afweer zal luchtaanvallen niet geheel kunnen verhinderen. Daarnaast zijn dus moodig luchtwachtdienst en luchtbescherming s- dienst die in vredestijd moeten wor den voorbereid. De eigenlijke bescherming der bevolking moet van haar zelf uitgaan en ieder individu dient na te gaan hoe men dit kan verwezenlijken. De Vereeniging voor Luchtbescherming kan hierbij nuttig werk doen. Om zich te beschermen, moet men weten waaraan men kan worden blootgesteld. Uit de vliegtuigen kunnen brisantbommen, brandbommen en/of che mische strijdmiddelen worden geworpen en alweer maakte spreker gebruik van het bijzonder leerzame middel van lichtbeelden om de beteekenis van deze verschillende aanvalswapenen, den aanwezigen duidelijk te maken. Hij vond hierbij herhaaldelijk ge legenheid om tevens uiteen te zetten op welke wijze in verschillende omstandigheden bescherming mogelijk is. Spreker wees er o.m. op, dat in Duitschland tal van scholen bestaan, waar de burgerbevolking wordt bijgebracht hoe zij zich tegen luchtaan vallen kan beveiligen. Verschillende lan taarnplaatjes toonden methoden tot be strijding van gifgassen met behulp van gasmaskers, beschermende kleeding, ont smettingsmiddelen voor door mosterdgas verontreinigde terreinen, enz. Tegen brisantbommen is geen afdoende bescherming mogelijk. Van brandbommen en gifgassen is echter bij het behoorlijk na komen van de te dien aanzien door de overheid te geven aanwijzingen, geen bij zonder groot gevaar te duchten. Spr. be sprak in verband hiermede de inrichting van schuilplaatsen, en de verschillende factoren waarmede men rekening heeft te houden om een afdoende bescherming te verzekeren. Ook gasmaskers voor persoon lijke beveiliging werden door den inleider besproken. De belangrijkste bescherming tegen aan vallen uit de lucht, is echter de tot het uiterste doorgevoerde verduistering. De geringste lichtuitstraling kan funest zijn daar de lichtbronnen evenzoo- vele mikpunten voor bombardeurs vor men. Spr. deed daarom een beroep op de aanwezigen om volledig mede te werken bij de komende oefeningen. Vervolgens besprak de heer Küller de theoretische en practische werking van gasmaskers en speciaal van het wellicht voornaamste onderdeel dezer beschermings middelen de filterbus. Een en ander werd geïllustreerd door een film „De grond beginselen der gasbescherming". Deze Duitsche film is ongetwijfeld bijzonder leerzaam en interessant. Daar echter niet aangenomen mag worden, dat iedereen Duitsch kan lezen, vragen wij ons af, of het geen aanbeveling zou verdienen deze film van Hollandsche texten te voorzien. Wanneer zij elders in den lande draait :'s het immers de vraag of men altijd zal kunnen beschikken over een inleider die, als de heer Küller, in staat is een voor den leek begrijpelijke technische verklaring van het vertoonde te geven. Uit de film bleek o.m. dat ook de be scherming die het gasmasker biedt, aan tijd gebonden is. Luid applaus beloonde spr. voor zijn inleiding. Vervolgens was het woord aan Wethouder W. P. Edelman, die aan de hand van recente voorvallen uit het wereldgebeuren, op de beteekenis van het luchtwapen eenerzijds *en van de burgerlijke luchtbescherming anderzijds, de aandacht vestigde. Hij wekte de aanwezi gen op, lid te worden van de Vereeniging voor Luchtbescherming, die de bevolking zal voorlichten en die nauw samenwerkt met den luchtbeschermingsdienst die reeds eenige maanden geleden op initiatief van den burgemeester in het leven werd geroe pen. Wij beleven ernstige tijden en mogen de oogen niet sluiten voor het gevaar wij dienen te weten wat wij in tijden van be dreiging uit de lucht voor eigen bescher ming moeten doen. De vereeniging telt reeds meer dan 200 leden op de vergade ring van jl. Donderdag werden 163 leden gewonnen, waarvan circa 60 uit de buiten gemeenten. Onder applaus deelt spr. mede, dat burgemeester Van Woelderen zich be reid heeft verklaard het eerevoorzitter schap op zich te nemen. als U ons programma nog niet hebt gezien hetwelk nog slechts twee maal, heden en morgen vertoond wordt. Wij vertoonen RICHARD TAUBER in z'n pracht Schubert-film en van de UFA de prachtige film Woensdagavond de rooklooze avond De Donderdagavond is ge reserveerd voor het Instituut voorArbeidersonlwikkeling Alleen toegang boven 18 j. Dir. „Alhambra"-Theater. Na de pauze, waarin de ingevulde aan meldingsformulieren werden opgehaald, verschenen op het witte doek de beelden van een film die een modernen luchtaanval op de Rheinische Metallwerke in Duitsch land deed zien. Na een overzicht van de beteekenis en actieradius der diverse luchtvloten (daar de film 4 jaar geleden werd opgenomen gelden de gegevens die voor Duitschland werden verstrekt, op het oogenblik niet meer) zagen wij de organisatie van den luchtwachtdienst, de keten van posten langs de grens, die buitenlandsche vliegtui gen signaleeren. Wij zagen de voorberei dende maatregelen die in genoemde in dustrie werden genomen. Dan gaat het signaal „luchtgevaar" uit en onmiddellijk worden de verschillende diensten gealar meerd. Het werk wordt neergelegd en de arbeiders gaan naar de ondergrondsche schuüplaatsen stoom en stroom worden afgesloten het heele bedrijf wordt stop gezet. Dan verschijnen de vliegtuigen de eerste bommen worden geworpen. Er vallen gewonden, brandbommen slaan in en worden met zand gebluscht (hetgeen nog zoo eenvoudig niet blijkt te zijn). En als eindelijk het bombardement ten einde loopt, rukken de cntsmettingsploegen, op- ruimingsploegen en brandweer uit en wor den de gewonden en vergiftigden geborgen en verpleegd. Luid applaus beloonde den heer Küller toen hij zijn inleiding geëindigd had. Burgemeester Van Woelderen zegde den spreker dank voor zijn causerie en den aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Het was de bedoeling om de bevolking te alarmeeren, opdat de lauwe onverschillig heid wordt afgelegd. Vlissingen is in de eerste gevarenklasse ingedeeld en er is helaas oorlogsdreiging. Willen wij niette min de toekomst met rust en vertrouwen tegemoet kunnen gaan, dan dienen wij de actieve Vereeniging voor Luchtbescherming te steunen door als lid toe te treden. Met een gloedvol uitgesproken beroep op de aanwezigen om te dien aanzien hun plicht te doen, sloot spr. deze welgeslaagde bij eenkomst. (Applaus). Er werden 136 leden gewonnen. Jong Holland snakt naar werk. De Oude Vriendschap. Gisteravond hield het „Comité voor mo- reele werkloozenzorg" alhier een propagan- dagvergadering ter inleiding van de actie, welke gedurende deze week zal worden ge houden, nl. gelden in te zamelen om jeug dige werkloozen in de gelegenheid te stel len gedurende een 8-tal weken een der werkkampen te bezoeken, gesticht op initi atief van den Raad van Nederlandsche Ker ken voor Practisch Christendom. In het comité van aanbeveling voor de collecte, welke van 30 Maart tot 4 April hier ter stede wordt gehouden, hebben zit ting genomen de navolgende heeren C. A. van Woelderen, burgemeester mr. H. van der Beke Callenfels, advocaat en procu reur ds. J. van der Giesen, vlootpredi- kant ds. J. S. Hartjes, Hervormd predi kant ds. L. Kleisen, Chr. Geref. predikant; P. G. Laernoes, wethouder van sociale za ken ds. C. F. Nolte, Evang. Luth. predi kant dr. H. de Noo Bzn., directeur der R. •H.B.S. dr. A. Staverman, arts ds. G. Smeenk, Geref. predikant dr. J. J. Wol- ters, arts en mevr. da. A. J. Meerdink van den Ban, Doopsgezind predikante. De vader van het Pact van Locarno. (Hoofdartikel.)] Groote belangstelling voor tweede le zing over luchtbescherming. (Stadsnieuws.) Schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken over Toerwagen-rond- ritten. (Binnenland)» Vandaag worden de Duitsche voorstel len aan Engeland overhandigd. Verwacht wordt, dat wederkeerige bij stand in het Westen wordt aangeboden, met handhaving der huidige situatie in; het Rijnland. Ongunstige indruk van Flandin's rede te Berlijn. De nieuwe Duitsche Zeppelin „Hinden burg" op zijn eerste reis de luchtreus boven ons land. (Laatste Berichten), ZIE VERDER EVENTUEE& LAATSTE BERICHTEN Gezien een andere belangrijke vergade ring hier ter stede, was de belangstelling goed te noemen. Na opening op de gebruikelijke wijze door. den voorzitter van het comité, den heer J| Marijs, sprak de heer G. Hordijk uit Leiden, voorzitter van den Ned. Chr. Metaalbewer* kersbond, over het werk der Centrale. Spreker schetste in het bijzonder deii nood der jonge werkloozen. Bedreigd dg werkloosheid den materieelen welstand, niet minder schaadt zij in geestelijk op zicht. Niet alleen de armoede doet haar in trede, maar ook allerlei gevaren komen op g gevaren welke wij niet onderschatten mo gen. Ongeveer 150.000 jonge werklóozerE zijn er in ons landdat is een zeer groots getal. Een groot gedeelte van hen heeft nog nooit gewerkt, hoewel zij voor den arbeid toegerust zijn. Inzonderheid gelden voor deze jongeren groote moreele gevaren. Flinke jonge man nen komen de wanhoop nabij, daar de toekomst zoó troosteloos is. Als er ooit aanleiding is geweest voor ons Christenvolk om offers te brengen, dan is het nu. Alle nood te lenigen is niet moge lijk. Dan zou het economische leven zich moeten herstellen en de werkloosheid ver dwijnen. Maar er moet en kan ge holpen worden. Spreker wees op wat in de laatste jaren door het Chr. Nat. Vakverbond, de Kerkeh en andere Christelijke vereenigingen is ge daan voor de jeugdige werkloozen. Het} werk werd steeds uitgebreid en thans ge combineerd in de Centrale voor Werkloozen zorg. Het vorig jaar werd voor de kampen, waarin de jongens 8 weken kunnen verblij ven, door ons volk 73.000 bijeengebracht, terwijl toen 50.000 gevraagd werd. Thans hoopt de Centrale 100.000 bijeen te bren gen. Vlissingen heeft het vorig jaar da mooie som van 700 bijgedragen en spre ker eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook thans de verwachtingen weer zul len worden overtroffen. Na een kleine pauze werd door de Ver eeniging van Jong Hervormden opgevoerd het leekenspel „In 's levens strijdperk". Door den heer J. Labrujère werd vooraf eeh toelichting gegeven van den inhoud. Het spel geeft een ontroerend beeld van deü strijd om het bestaan. Vol idealen trokken de jeugdige jongens en meisjes de wereld in, doch hoe wreed stelde het leven hen te- Meer Spoorwegreizigers door courantenreclame» Vorig jaar werden alle reizigers die op één der lijnen der Lon don Midland Scottish-spoor wegen noodwaarts reisden, ge vraagd naar het reclamemiddel dat hen tot deze trip bewogen had. De couranten bleken 80 van het werk gedaan te hebben affiches 10 en alle andere reclamemiddelen de resteerende 10

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1