500 300 25 MAANDAG 30 MAART D'l= INDE PIJP No.76 74e Jaargang' UitgaveFirma F. VAX DE VELDE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen 1000 De versterkingen langs de Fransch-Belgische grens. STADS- EN PROVINCIENIEUWS HEERLIJK~2JX//T IEOEREÊN BElVONDE£LJ2iL!PA^ OPTIMIST of PESSIMIST MAAR.... §clic«rlcwis»cw iipi) Jew Jog >1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Nederland het toekomstige slagveld van Europa? De bij het Verdrag van Versailles aan Duitschland gedicteerde gedemilitariseerde zone omvat een gebied, dat ongeveer een achtste gedeelte van de totale oppervlakte van het rijk vormt en een vierde gedeelte van de geheele bevolking van het land huis vest. Bovendien liggen hier de meest be langrijke industriecentra. In dit gebied zou den nu volgens den wensch van zekere groepen geen vestingen of andere verster kingen mogen worden aangelegd. Aan de andere zijde van de grens echter heeft Frankrijk zich in de laatste jaren, te beginnen met 1927 dus twee jaren na Locarno van Zwitserland in het zuiden tot Luxemburg in het noorden een gewel dige versterkte zóne geschapen, die zich naar het westen tot aan de Maas uitstrekt en bij Longwy bij den vestinggordel aan sluit, dien België op grond van zijn mili taire overeenkomst met Frankrijk ver plicht was aan zijn oost- en noordgrens aan te leggen. Deze zóne bestaat uit verschei dene, achter elkaar liggende, ieder op zich zelf reeds voor dieptewerking ingerichte sleutelstellingen, waarvan de voorste linie wordt gevormd door een aaneengesloten front van moderne forten, dat naar ach teren werd verbonden met de reeds be staande oude vestingen Epinal, Toul en Verdun. Deze zóne vormt wel het sterkste en meest volkomene van wat er op dit ge bied ooit op de wereld is gepresteerd. Langs het geheele, ongeveer 150 K.M. lange Rijnfront van Bazel tot Lauterburg staan aan den Rijn zelf, aan het Rijn- Rhónekanaal en aan de 111 ontelbare gebe- tonneerde blokhuizen met machinegeweren en kanonnen, die den loop der rivieren en kanalen in iedere richting beheerschen. Daarachter, op den kam der Vogezen, lig gen versterkingen, die het overschrijden van dit gebergte eenvoudig tot een onmo gelijkheid maken. Bijna gigantisch echter is, wat Fransche vestingbouwkunde op de door de natuur het minst beschermde noor delijke flank, dus tusschen Lauterburg en Diedenhofen, aan versterkingen heeft weten aan te leggen. De onderaardsche stad. Men denke alleen maar eens aan de drie hoofdsteunpunten van dit front, de vesting werken „Hochwald", „Bitsch" en „Haken- berg", waarvan ieder een frontbreedtc van minstens 25 en een diepte van ongeveer 15 K.M. heeft. Deze vesting-werken bestaan uit een groot aantal tegen het meest krach tige artillerievuur en gas beschermde stel lingen. Alles is door bomvrije onderaard sche gangen en wegen met elkaar verbon den, alles is tot in de kleinste kleinigheid aan het landsóhap aangepast en voor de vliegtuigwaarnemers onzichtbaar gemaakt. De aanleg is zoodanig, dat niet slechts de verschillende vestingwerken elkaar .met artillerie- en machinegeweervuur onder steunen, doch met hun artillerie ook de aan de overzijde van de grens gelegen ge bieden, spoorwegen, worpen en autowegen onder vuur kunnen nemen. Zoo draagt de artillerie van Hochwald en Van Bitsch tot Landau, Pirmasens en Zweibrücken en naar beweerd wordt zelfs tot Mannheim, Lud- wigshafen en Kaiserlautern, terwijl die van Hakenberg en van Diedenhofen het Saar- gebied en nog een groot terrein daarbuiten bestrijkt. Tegelijkertijd heeft men ook de vestingen Neu-Breisach, Straatsburg, Metz en Diedenhofen geheel gemoderniseerd. Frankrijk heeft daarmede zijn landsver dediging tot de sterkste ter wereld ge maakt. En toch, ook dit is Frankrijk nog niet voldoende. Zoo legt men op het oogen- blik ook versterkingen aan beide zijden van de Saar aan. Bovendien worden ook de vestingen Epinal, Toul en Verdun gemoder niseerd. Voor alles echter heeft men in het jaar 1934 ook een aanvang gemaakt met de versterkingen van de noordelijke grens ter weerszijden van Valenciennes. Hier worden in de eerste plaats de oude vesting werken van Maubeuge gemoderniseerd. Trouwens met de versterking van alle Fransche grenzen is men nog niet gereed gekomen en zal men ook voorloopig niet gereed zijn. In Duitschland Hoe staat men tegenover dit alles nu in Duitschland. Daar, zooals de regeering te Berlijn reeds meermalen verklaard heeft, het land niet van plan is met Frankrijk een oorlog te beginnen, daar thans alle territo riale vraagstukken geregeld zijn, neemt men in het Derde Rijk over het algemeen geen aanstoot aan den reusachtigen ves tinggordel, die Frankrijk tegen eiken aan val beveiligt. Maar anderzijds begrijpen de Duitschers niet goed en wordt het door hen als ongehoord beschouwd, dat Duitschland liet belangrijkste gedeelte -an zijn staats- gebied onbeschermd moet laten. Algemeen zijn onze oosterburen dan ook de overtui ging toegedaan, dat Duitschland nimmer afstand kan doen van gelijke rechten voor wat de landsverdediging betreft. Het is dan ook waarschijnlijk, dat Duitschland er te Londen op zal wijzen, dat het zich in ieder geval het recht moet voor behouden, ter bescherming van zijn west grens defensieve versterking aan te leggen. Overigens is het aanleggen van verster kingen geen kwestie van eenige maanden. Daar zijn jaren voor noodig. Het best heeft Frankrijk dit wel bewezen, dat in 1927 met •den aanleg van zijn versterkingen begon en op het oogenblik nog steeds niet gereed is. En wat men ook niet over het hoofd mag zien de eventueele Duitsche grensverster- kingen in het westen zullen nooit zoo enorm kunnen zijn als de Fransche, indien men bedenkt, dat Frankrijk voor dit doel tot op het oogenblik reeds meer dan 8 milliard francs heeft uitgegeven. Daar kan Duitsch land onmogelijk tegen op. Aan eventueele Duitsche versterkingen in het westen zijn dus grenzen gesteld, die Frankrijk nog steeds een groot overwicht garandeeren. Nederland als slagveld? Komen wij thans aan het slot van ons artikel. Frankrijk heeft zijn grenzen om geven met een - machtigen vestinggordel, die eiken aanval op dit land, speciaal van het oosten uit, bijna tot waanzin maakt. Ook België heeft zijn oostelijke grens be veiligd op een wijze, die voor de Fransche niet behoeft onder te doen. Van Duitsch land kan men moeilijk vergen, dat het zijn meest belangrijke industriecentra voor een aanval van Fransche zijde open laat lig gen. Ook langs de Duitsche Rijngrens zal dus waarschijnlijk binnen langeren of kor- teren tijd een soort „Maginotlinie", zij het dan minder sterk dan de Fransche, komen te liggen. Het zal dan zoo goed als onmo gelijk zijn, dat het Fransche leger Duitsch land binnenrukt en omgekeerd. Zal dit het einde van den oorlog bettekenen Wij wil len het hopen, doch voor de volle honderd procent kunnen wij er nog geen geloof aan slaan. Zoolang in de wereld alle belangen nog niet op het gemeenschappelijk belang van de menschheid zijn afgestemd, blijft oorlog .mogelijk, vestinggordels of geen vesting gordels. En komt het onverhoopt tot een Europeeschen oorlog, dan zullen de legers waarschijnlijk den weg van den geringsten weerstand, den weg, waarop geen vesting gordels onoverkomelijke hindernissen vor men Nederland dus als opmarsch- terrein gebruiken. Maginotlinie, Devèzelinie en hoe al deze Uestaande en toekomstige linies meer mo gen heeten, maken ons land automatisch tot de invalspoort voor vreemde legers. Zeker, Holland en Zeeland liggen achter de waterlinie betrekkelijk goed beveiligd. Maar Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Drente en Groningen liggen voor eiken vij and open en bloot. Of echter die kostbare beveiligingen, waaraan Frankrijk en België milliarden hebben ten koste gelegd, veel om het lijf hebben Wanneer wij denken aan de mo gelijkheden van het luchtwapen, zijn wij geneigd de beschermende werking dezer kostbare vestingen niet te hoog aan te slaan 1 Benoeming lid gemeenteraad. Tot lid van den gemeenteraad in de vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer M. J. Harts, is door den voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard de heer A. C. Hildernisse. Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, af deeling Missingen. 1906—1936. Voor een volle zaal heeft Zaterdag de af deeling Vlissingen van bovengenoemden bond haar 30-jarig bestaan gevierd met een feestavond, waaraan medewerking ver leende de hier natuurlijk welbekende humo rist Piet Leenhouts, ditmaal vergezeld van zijn dochter Carla Diana. Het spreekt vanzelf, dat men bij dé her denking van 30 jaar organisatieleven, voor al tegenwoordig, eens even blijft stilstaan en terugblikt in het verleden. Het was de afdeelingsvoorzitter, de heer A. de Bart, die, na speciaal den bondsvoorzitter, den heer P. Moltmaker, de. afgevaardigden der vakbonden, V.A.R.A. en S.D.A.P., alsmede de oud-gepensionneerde leden het welkom te hebben toegeroepen, memoreerde, hoe na de spoorwegstaking in 1903 een moeilijke organisatietijd, zich kenmerkend door zeer slechte arbeidsvoorwaarden, was aangebro ken. Men heeft echter niet bii de pakken neergezeten en in 1906 kwam de afdeeling Vlissingen als een der eerste moderne or ganisaties in onze stad tot stand. Doch niet alleen te Vlissingen werd hard gewerkt, ook in Noord-Brabant, Koudekerke en Zeeuwsch-Vlaandereri werd van hieruit, trots de tegenwerking, welke wérd onder vonden, flink gepropageerd, hetgeen prach tige resultaten afwierp. Spr. betreurde het dan ook, dat thans zooveel jongeren buiten den bond staan én het werk overlaten aan de ouderen, redenen waarom hij krachtig opwekte de organisatiete versterken, op dat de successen, behaald door organisee- ren, verzekerd blijven. Daarna gaf de heer De Bart gelegenheid tot complimenteeren, waarvan allereerst door den heer J. van der Peijl, als voorzitter van den Vlissingschen Bestuurdersbond, on der het aanbieden van 'n schrijfmachine aan den secretaris, den heer A. M Brasser, ge bruik werd gemaakt. Wijders voerden het woord het oud-lid, de gepensionneerde heer D. Peeman, de afdeelingsvoorzitter van Goes, de heer Antheunissen alsmede de dis trictsvertegenwoordiger, de heer J. van Ballegooyen, die opwekte daadwerkelijk mede te werken aan de groote campagne in Mei a.s., welke zich ten doel stelt het leden tal op te voeren. Tusschen de bedrijven door werd het op het podium gezetelde afdee- lingsbestuur aardig in de bloemetjes gezet, terwijl alle sprekers hun woorden met het applaus der aanwezigen zagen onderlijnd. Rede van den heer Moltmaker. Vervolgens werd door den bondsvoorzit ter, het Eerste Kamerlid den beer P. Molt maker, een propagandistische feestrede uit gesproken. In een helder betoog schetste spr., na den heeren De Bart, gebrs. Praag en Van Hal voor hun langdurige medewer king van de oprichting der afdeeling af, weswege zij van het bondsbestuur als blijk van waardeering een aandenken zullen ont vangen, dank en het afdeelingsbestuur voor zijn activiteit hulde te hebben gebracht, de voor personeel en organisatie donkere si tuatie van dertig jaar geleden waarin al lengs verandering was gekomen, mede doordat wijlen mr. P. J. Troelstra in het parlement steeds op verbetering der slechte toestanden had aangestuurd. Dank zij de socialistische beweging, waarvan de N.V. een onderdeel vormt, is er in den loop der jaren veel wijziging ten goede gekomen volksgezondheid, huisvesting en arbeids voorwaarden zijn verbeterd. Het R.D.V., een contract tusschen directie en personeel, kwam tot stand, evenals het scheidsge recht, dat een waarborg tegen willekeur vormt. Nadat spr. had opgewekt het ge denkboek, dat dit jaar uitgegeven wordt ter herinnering aan het 50-jarig bestaan der N.V. aan te schaffen, wees hij op den groo- ten strijd, welke reeds gevoera is en nog gevoerd zal moeten worden een strijd, wel ke alle arbeiders zou moeten brengen bin nen de moderne arbeidersbeweging, instede van in allerlei bondjes gesepareerd te blij ven, opdat het succes des te grooter zij. De heer Moltmaker vestigde er nog de aandacht op, dat in de topjaren van de 53.000 spoormannen er 21.000 lid waren van de N.V. en er thans, nu er door de crisis 20.000 ontslagen zijn, van de 33.000 nog 16.000 bij de N.V. zijn aangesloten dat de geheele moderne beweging ijvert voor de zoo urgente geordende verkeersregeling, daarbij in de Tweede Kamer gesteund'd'óor den bondssecretaris, den heer Van Braam beek, in de Eerste Kamer door spr. zelf verklaarde dat het kapitalistisch stelsel schipbreuk heeft geleden brak een lans voor het Plan van den Arbeid spoorde aan tot ledenwerving, om zijn met daverenden bijval bezegelde rede te besluiten met de opwekking pal te staan voor welvaart, vrij heid en geluk. Daarop zong de als één man gerezen zaa' uit volle borst het Bondslied van Joh. H. Caro (woorden van C. Nieuwenburg), de heer De Bart drong er, onder dank aan den feestredenaar, met klem op aan om voor de organisatie, wier vertegenwoordiger in de Eerste Kamer nog pas de belangen der ge- pensionneerden heeft bepleit, to blijven wer ken en hiermede was het officieele gedeelte geëindigd. £cH+e Trieseke -Weeren-Paai -10 - "15 - 20 -25 c+: per YaonS Het feestprogramma. Als eerste nummer op het tooneel ver scheen daarna Carla Diana, die met enkele xylophoon-soli (Kunstreiter Galopp, Mai- glöckchen en Teil) veel succes boekte, evenals met de later geslagen tweede serie (Petersburger Schlittenfahrt, The Parade of the tin soldiers en Souvenir de cirque Renz) en het gezongen liedje „De muziek speelt door". Jammer, dat het instrument niet geheel zuiver klonk. Uit den aard der zaak had „Onze Piet" onmiddellijk de zaal in den ban. Feitelijk was dit al het geval vóór hij één woord ge zegd had. Ook nu was hij als conferencier en humorist danig op dreef en al lanceerde hij in hoofdzaak een programma, dat we met uitzondering van het rake „Hein, de postbode" en de geestige huurschuld-short van Piet en Carla, kortelings van hem ge hoord hebben, toch heeft hij cok ons weer prettig geamuseerd. De lach was niet van de lucht en het spontaan applaus na elk nummer was dan ook wèlverdiend. Ook Adri van Oorschot, die met z'n pop Kareltje in een nummer buikspreken op trad, waarbij als regel grappige dingen ge zegd werden, had den welgemeenden dank van het publiek te incasseeren. De pianist Charles Haaze kweet zich naar wensch van zijn xylophoon- en liedjes bege- leidingstaak en verzorgde met zijn dapper orkest op prettige wijze de dansmuziek op liet gezellig samenzijn, dat dezen goedge slaagden feestavond besloot. Mandoline-vereeniging T.O.V.I.D.O. Concertgebouw. Een aantrekkelijk programma van nieu we nummers, dat onder Ventevogel's doel bewuste leiding een uitstekende vertolking genoot. Het gaat met deze mandoline- vereeniging inderdaad crescendo. Dat zij niet alleen tot vermaak is opgericht, doch dat het mandoline- en guitaarspel door haar leden ook naarstig beoefend wordt, teneinde het peil en het gehalte der uit voeringen steeds op te voeren, daarvan legde dit Zaterdagavond-concert beslist ge tuigenis af. Geopend werd met een frisch gespeeld zangrijk marschje, „Voorwaarts", van den dirigent, waarna het ensemble zich in de fraaie fantasie „Les amours de Jeannette" van G. Dutour et Maciocchi van een uit stekende zijde liet kennen. Na een begin, waarin de lage instrumenten zich expres sief lieten hooren, voerde een mooie door zichtig gespeeld gedeelte naar een breed De versterkingen langs ae Fransch- Belgische grens. (Hoofdartikel.); Voetbalwedstrijd NederlandBelgië 8—0. (Sport.)) Viering 30-jarig bestaan v. d. afdeeling' der Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel. (Stadsnieuws.); Luchtlijn AmsterdamBazelZiiricti opgeheven. (Luchtvaart.); 99 der Duitsche kiezers stemmen na- tioiiaal-socialistisch. (Buitenland. Flandin over de buitenlandsche politiek. Frankrijk blijft wantrouwig jegens Duitschland. Stoffelyk overschot slachtoffers IJtver* ramp in ons land aangekomen. (Luchtvaart); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN uitgezongen zangthemade eerste man dolines gaven rank passagespel, de tweede instrumentgroep bleek eveneens goed bezet, terwijl aan een fijne nuanceering volle aandacht werd geschonken. Heerlijk van rhythme werd F. Grange's wals „Loulou" vertolkt, de mandola's le verden daarin prachtig werk evenals in de sprookjesachtige „Glühwürmchen"-idylle uit de operette Lysistrata van Paul Lincke Von Rosenthal. Bijzonder transparant werd „Standchen" van J. Hetjkens, een se* renade, welke zich heel aardig voor man doline-orkest leent, uitgevoerdmet de „Rêve d'amour après le bal" van Czibulka* Maciocchi werden nog eens oude herinne ringen opgehaald, terwijl wij met „Fête mauresque" van Florian Jullian een Oos- De Engelsche Tabaksfabrieken hebben een goed jaar gehad. De toename van het tabaksver bruik in 1934, ter waarde van 750.000, schrijft de directeur van der der voornaamste con cerns toe aan le. de verbetering in kwaliteit en fabricatie van de tabak 2e. de groote reclamecampagnes: 3e. de verruiming van vrouwen arbeid waardoor zij beter in de gelegenheid zijn zelf siga retten te koopen. De groote rol die de reclame daarbij gespeeld heeft, wordt door dien zakenman terdege in gezien. En toch is die rol nog grooter dan zelfs hij tot uiting bracht. Punt 1 zou immers zonder reclame nimmer tot zijn volle recht zijn gekomen. Evenmin zouden de fabrikanten zonder de gevoerde reclame zoo veel profijt hebben getrokken van punt 3. Want de Britsche sigaret ten-fabrikanten hebben in hun reclame ook zeer nadrukkelijk de dames betrokken. De reclame is zeer doeltreffend gevoerdde couranten hebben er weer de grootste rol bij ge speeld.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1