NOOTJES GEMENGD NIEUWS 9 m De prijs van de melk wordt te Rotterdam met ingang- van Maandag a.s. raet één cent per liter verlaagd. Sedert eenigen tijd is de weduwe Louise SchouteseEverarts te Maastricht, die op het oogenblik ruim 90 jaren telt, bet-over grootmoeder. Zij woont bij haar dochter in. Deze, de weduwe Hubertina Deneke Schoutese, is 66 jaar oud. Haar kleindoch ter heet Helene GoddingDeneke en is 45 jaar. Haar achterkleindochter is Maria FrantzenGoddingdeze is ruim 19 jaar en heeft sedert vijf maanden weer een doch tertje, geheeten Hubertina Frantzen. De Ryksradiocontroledienst heeft een clandestiene zendinrichting in beslag' geno men ten huize van K. G., wonende Noor der Amstellaan te Amsterdam (Z.). Wederom heeft een heidebrand gewoed in het z.g. „Heereland" te Heyen, gem. Bergen (L.). Dit is de derde heidebrand reeds in een week tijds. De politie heeft dan ook sterke vermoedens, dat hier kwaad willigheid in het spel is. Enkele hectaren heide en hakhout gingen verloren. De rijks- en gemeentepolitie van Gennep wisten, ge holpen door omstanders, het vuur te stuiten. De omgeving van Komsomolsk in Rus land wordt onveilig gemaakt door groote troepen wolven en beren. De bewoners dur ven de huizen bijna niet te verlaten. Reeds Bijn vier boeren door de roofdieren ver slonden. conclusie, dat een lid van het zwakke ge slacht den moord beging, voor de hand ligt. .Wie de schuldige is vertellen we echter niet, daar het wel zóó aardig is, dat de toe schouwer mèt de politie het raadsel ont sluiert, dat zijn oplossing vindt binnen de muren van het politiebureau, alwaar, naast de detectives, de mannen van de weten schap de belangrijkste bewijzen bijeen bren gen en dus tevens in de bestrijding van de misdaad een zeer groote rol spelen. George Brent en Margaret Lindsay -vervullen de hoofdrollen in deze sensationeele, boeiende, interessante rolprent, welke we kunnen Banbevelen. De tweede hoofdfilm „Hollywood Party" van het komische genre. In deze parodie op Tarzan vervullen Stan -Laurel, Oliver Hardy en Jimmy Durante de hoofdrollen, hetgeen een waarborg is, dat de lach nogal eens door de zaal gaat. Een gekleurd deel yan deze film is een lU3t voor bet oog. Vooraf gaat een altijd inslaande teeken film, ditmaal een gekleurde, een Ameri- kaansche klucht en natuurlijk het uitge breide nieuws van hier en daar van Poly goon en Eclair met schitterende sneeuw- feerglan d - opnamen Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gistermiddag is in de Apollo-hal de vier de Hiswa-tentoonstelling geopend, die dit jaar grooter is dan te voren. Een overzicht van de expositie bij de opening. Op de Hiswatentoonstelling is ook een stand in gericht van het Nederlandsche Roode Kruis. In het R.A.I.-gebouw werd Vrij dag het startschot voor de vierde Ara- grterdamsche zesdaagsche gelost. MIDDELBURG Cursus smeltlasscheiL In de laatste jaren neemt het autogeen ën electrisch lasschen steeds toe. Op fabriek en. kleinbedrijf heeft men tegenwoordig een installatie voor autogeenlasschen en reeds in enkele werkplaatsen een electri- sche laschinstallatie. Zeker zouden meerderen het willen lee- ren, doch worden daartoe niet in de gele genheid gesteld. In Middelburg heeft zich een commissie gevormd, welke des Zaterdagmiddags een cursus laat geven in het autogeen en elec trisch lasschen. Deze cursus duurt vier maanden, blijkt uit het gehouden examen dat men voldoen de kennis bezit, dan wordt een verklaring afgegeven. De aanmelding voor den nieuwen cursus heeft plaats Zaterdag 4 April. Voor bijzonderheden, zie men de adver tentie in dit nummer. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. Verschenen is het laatste verslag van de Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologi sche Commissie voor haar reorganisatie eo splitsing, welke met ingang van 1 Maart haar beslag kregen. In verband daarmede loopt dit verslag over 14 maanden. Het getal correspondenten verminderde door het overlijden van den heer J. de Kruijter te Goeshangende de reorganisatie werd in deze vacature niet voorzien. Aan Ged. Staten werd advies uitge bracht naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Veere, wijzi gingen t'e mogen aanbrengen in het talud der oude omwalling aan de overzijde der haven, teneinde daarop een wandelpad te kunnen doen aanleggen. Bij onderzoek bleek, dat de schending der wallen heel wat minder ernstig was, dan eerst werd gevreesdde commissie deed een oplos sing aan de hand, waardoor het gewensch- te wandelpad er kwam zonder het aspec der omwalling te benadeelen. Het verheug de de commissie, hierbij te mogen onder vinden, dat ook bij anderen, met name het bestuur van den Polder Walcheren, belang stelling voor het behoud hiervan, bleek te bestaan. Ook thans zijn adviezen uitgebracht op een zeer groot aantal verzoeken om ont heffing van de bepalingen der verordening tot het weren van inbraken op het na tuurschoon door reclamemiddelen in 33 verschillende gemeenten. Deze uitbreiding was een gevolg van de wijziging, verleden jaar in de verordening gebracht, ten einde het toenemend euvel van ontsiering van het landschap door tallooze, en dan meestal nog leelijke reclameborden te kunnen te gengaan. Het verheugde de commissie te mogen bemerken, dat Ged. Staten zich hierbij onverdeeld bij hare opvattingen aan sloten. Het ware te wenschen, dat nu ook de gemeenten hun verordeningen hierover met de gewijzigde provinciale verordening in overeenstemming brengen. Ten aanzien van een streven hiertoe van Krabbendijke mocht de commissie Ged. Staten van ad vies dienen. Aan het comité, dat zich het ongerepte behoud van hetgeen overbleef van het oude Zwin ten doel stelt, werd adhaesie betuigd met zijn streven. Wetend, dat de voorgenomen plannen van indijking en aanleg van een weg voor groot verkeer voorshands niet de minste kans van slagen hebben, meende de commissie zich van verdere actie ten deze te kunnen onthou den. Wat de bemoeiingen met de gemeentebe sturen op aesthetisch terrein aangaat, kan worden gemeld, dat adviezen werden ge geven over bouwplannen te Biggekerke, Breskens, Goes, Heinkenszand, Renesse en Zoutelande. Ten aanzien van de oudheidkundige be moeiingen der commissie kan worden me degedeeld, dat advies is gegeven op het verzoek om subsidie door den eigenaar van een trapgevel aan het dorpsplein te Re- nesse. Hoewel de commissie behoud van dezen gevel, die in een verbouwing van het perceel zou worden opgenomen, op prijs stelde, achtte zij nadere waarborgen wen- schelijk. Ged. Staten adviseerden aan de Staten, de gevraagde subsidie niet te ver- leenen, daar in principe steun aan parti culieren niet wenschelijk werd geacht, waarmede de Staten zich vereenigden. Naar de commissie vernam, heeft de eige naar het voorgenomen werk toch onderno men zooals kon worden gevreesd, bleek de afwerking niet geheel te zijn geschied overeenkomstig den opzet, waarop subsidie was gevraagd en vanwege het Rijksbureau voor de monumentenzorg ook was verkre gen. De aanvullingen en noodzakelijk gewor den wijzigingen van de voorloopige lijst van monumenten, die ter kennis der com missie kwamen, werden in het hand-exem plaar aangeteekend. "Vooral de beschrijving der H. Willibrorduskerk te Hulst vereischte na de ingrijpende restauratie, die in 1935 gereed kwam, een grondige herziening. Bij gewerkt werd ook de beschrijving der grafzerken, vermeld in de Genealogische en heraldische merkwaardigheden van mr. 'oys van Treslong Prins. In den molen te Ellewoutsdijk, afge brand in 1933, doch weder opgebouwd door de eigenares, werd door de goede zorgen van een bestuurslid der vereeniging „de Hollandsche Molen", een steen met inscrip tie ter herinnering aan deze gebeurtenissen aangebracht. De molen „de Hoop", datee rend van 1736, fraai gelegen op het bol werk te Tholen, werd in Juli door den bliksem getroffen, waardoor een der wie ken werd verbrijzeld en de andere bescha digd. Naar de commissie vernam, bestaat uitzicht op de mogelijkheid, dat de molen van zgn. stroomlijnwieken zal worden voor zien, waardoor zijn behoud zou zijn verze kerd. Ten slotte moet worden vermeld, dat de standaardmolen te Waarde, door brand te niet is gegaan, in een der balken was het jaartal 1655 gesneden. Aan het einde gekomen van haar verslag en van haar werkzaamheid, dankt de com missie allen, die haar steunden en spreekt zij de hoop en de verwachting uit, dat de nieuwe organisatie er in moge slagen, de aesthetische en archaeologische belangen van de schoone provincie Zeeland naar be- hooren te behartigen. OOST- EN WEST-SOUBURG Coöperatieve Boerenleenbank. Vrijdagavond vergaderde de Coöp. Boe renleenbank te Souburg, onder leiding van den 2 en voorzitter, den heer J. Kodde, die den wensch uitsprak, dat de voorzitter spoedig hersteld mag zijn. In zijn openings woord wees hij er o.m. op, dat 1935 met name voor den land- en tuinbouw nog een moeilijk jaar is geweest. Het stemt echter tot blijdschap, dat de gelden der bank veilig zijn en dat de instelling zich in een voortdurend vertrouwen mag verheugen. Met dankbaarheid mag geconstateerd wor den, dat de leden serieus aan hun verplich tingen voldoen. Een matige winst kon ge boekt worden. De bank telt thans 159 le den. Uit het verslag van den kassier bleek, dat in 1935 de ontvangsten aan de spaar bank bedroegen 70.228.72, de uitgaven 58.415.53. Het totaal der rekening be droeg 1.394.854.17. De balans gaf als eindcijfers 173.613.47, waaronder een winstsaldo van 371.62, welk bedrag bp de reserve gevoegd wordt. De rente voor voorschotten werd vast gesteld op 4JA die voor spaarders op 3 In artikel 6a van het huishoudelijk re glement werd het maximum bedrag van 50.000 verhoogd tot 100.000. Herkozen werden als bestuurslid de heer P. J. Arendse. Tot lid van den raad van toezicht de heer A. Pouwer en tot plaats vervangende bestuursleden de heeren J. Suurmond Pzn. en J. Ovaa. Al deze heeren namen hun benoeming aan. R1TTHEM „Oefening na den Arbeid". De muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" hield Donderdagavond haar jaar vergadering. In zijn openingswoord dankte de voorzit ter, de heer H. Barentsen Jz., voor den steun, welke de vereeniging in 't afgeloopen jaar heeft mogen ontvangen, in 't bijzonder van den gemeenteraad en van het schoolbe stuur. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m. dat 2 werkende leden hadden be dankt, waarvan een wegens vertrek. Inge schreven werden 10 nieuwe leerlingen. In herinnering werden gebracht de prach tige resultaten, welke de vereeniging heeft bereikt op het laatste concours van den bond te Ierseke en op het solistenconcours te Goes. Dank zy den gehouden bazaar sloot de penningmeester zijn boeken met een saldo van 135. De aftredende bestuursleden L. Pouwer en A. Lepnse werden als zoodanig herkozen. Met het oog op het a.s. concours, dat te Wemeldinge zal worden gehouden en waar de vereeniging voor 't eerst in de eere-af- deeling zal uitkomen, spoorde de directeur, de heer P. Meijers, alle werkende leden aan tot een ijverige studie. ST. LAURENS Lijkje van pasgeboren kind gevonden. Donderdag is bij den Schoteiweg te St. Laurens in den Watergang het lijkje van een pasgeboren kind drijvende gevonden. Naar wij vernemen komt hedenmorgen te 11 uur dr. Hulst uit Leiden naar St. Lau rens, om op het lijkje sectie t<* verrichten. Burgemeester van 't Hoff verzocht hen die meenen inlichtingen te kunnen verschaf fen, zich met hem in verbinding te willen stellen. AXEL Waterleiding-wee. Dezer dagen kreeg een ingezetene bezoek van een beambte die in de Magrette op metingen kwam doen in verband met de aansluiting aan het buizennet der water leiding. Tegen den bewoner S. J. is nader hand proces-verbaal opgemaakt omdat hij den ambtenaar niet bepaald zachtzinnig schijnt te hebben duidelijk gemaakt, dat hij niet welkom was. „Door eigen kracht, de man van de waterleiding geslacht", hebben onbekende handen 's nachts op het bewuste perceel geschilderd. En daar de heer J. deze proeve van dichtkunst niet kan waardeeren, heeft hp op zijn beurt bij de politie een aanklacht ingediend tegen' de onbekende schilders. TERNEUZEN Tegen sluismuur gevaren. Tijdens het schutten is het Nederland sche sleepschip „S.H.V. 70" tegen den sluismuur van de Middensluis gevaren en heeft hierbij groote schade aan den voor steven bekomen. Er ontstond een groot gat boven de waterlijn, waarvoor een redding- zeil is aangebracht. De „S.H.V." heeft de reis naar Gent echter voortgezet. Op den pier geloopen. Bp het binnenvaren van de Nieuwe Ha ven te Terneuzen is het Grieksche stoom schip „Adamantios J. Pithis", op den Oostelijken havenpier geloopen. Sleepbooten vertoeven in de nabijheid voor het verlee- nen van eventueele assistentie. De vruchtboomenbloei op Zuid-Beveland. De bloei op Zuid-Beveland belooft dit jaar al buitengewoon mooi te worden. Er is veel bloemknop aan de verschillende vruchtboo- men, terwijl het mooie weer van den laat- sten tijd een spoedige komst van den volle- digen bloeitijd zeer bevordert. Het begin is erde vroege pruimen staan reeds als groote witte ruikers in het langzaam tot nieuw leven komende Zeeuwsche landschap. Handelsregister Kamer van Koophandel. Nieuwe inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma Korff en Francke, Oost- en West- Souburg, Dpkstraat 45, bouwen en ver bouwen van onroerende goederen en het aannemen van werken. Venn. W. F. L. Korff en J. Francke. Limonadefabriek „Dé KO" v.h. Fa. Hil- dernisse, Korte Geere K. 352. Eigenaar D. Koole, St. Laurens. N.V. Onroerend Goed Maatschappij „Mar- nix van St. Aldegonde", Oost- en West- Souburg, Dijkstraat 45, verkrijgen, verkoo- pen, ruilen, bouwen, verbouwen, huren en verhuren van onroerende zaken. Directeur: W. F. L. Korff en J. Francke. Firma Verhage Co., Kuiperspoort, han del in granen, meel, veevoeder etc. Venn. J. Verhage en G. Deegens. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg) Bank-Associatie, Wertheim Gompertz en Credietvereeniging, N.V., Goes, Groote Markt 24, bankbedrijf. L. K. van Zaltbom- mel, ontslag verleend als directeur bijkan toor Goes. D. Boel, Goes, Oostsingel 54, wagen- makerp. Overleden eigenaarD. Boel. Nieuwe eigenares Wed. V. M. Boel-Croïn. Gem. mej. L. S. M. Boel. Mp. tot Exploitatie van Winkelzaken „Het Wonder" N.V. (F.), Goes, Lange Kerkstraat 35, handel in manufacturen. De hoofdzetel is verplaatst van Vlaardingen naar Goes. J. S. Meuwsen, N.V., Vlissingen, Wal- straat 66, handel in hoeden en heerenmode artikelen. Nieuwe beh. F. F. M. Gerritsen. N.V. The Vitrite Works, Maubaai P 128, vervaardiging van gloeilampenfittings en pletterij. Statuten gewijzigd. J. F. Wolsky, voorheen K. J. Quist, Lan ge Delft 118, Dames Mode-artikelen. Filiaal Middelburg opgeheven. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). M. Adriaanse, Pension Duinoord, Zoute- lrr.de, Duinweg 31 en 17, pensionbedrpf en timmerman. S. Minderhoud Czn., Aagtekerke, Dorp no. 2, timmerman en kruidenier. Firma F. de Ruiter Co., 's-Heer Arends- kerke, Dorpstraat E 136, wagenmakerij en carosseriebouw. Ontsporing by Zeve naar. Gistermiddag zijn even buiten het station Zevenaar in de bocht bp den overweg, van een goederentrein, die geran geerd werd, de locomotief, de tender, en eenige goederenwagens ontspoord. De oor zaak van deze ontsporing is nog niet met zekerheid bekend, doch men vermoedt, dat een verkeerde wisselstand de aanleiding is geweest. Tengevolge van de ontsporing zijn twee lijnen versperd, zoodat het spoorweg verkeer vertraging ondervond. Een binnen komende D-trein uit Duitschland moest over het derde spoor worden geleid. Door de ontsporing zpn de rails over een grooten afstand ontzet, terwijl aan den weg en de afrastering groote schade is toegebracht. Ook de wissel is vernield. Persoonlijke (Hl- gelukken hebben zich niet voorgedaan. Penningmeester van ver duistering verdaent. In Juli van het vorige jaar hield het bestuur van de Vereeniging van Aquariumhouders te Amsterdam een vergadering, waar de pen ningmeester inzage in de boeken zou ver- leenen. De penningmeester verscheen ech ter niet en weldra bleek, dat zijn boekhou ding niet iu orde was. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een bedrag van ongeveer 1200 door den penningmeester ten eigen bate was aangewend. De man stond gisteren terecht voor de vierde kamer der arr.-rechtbank aldaar. Hij legde een bekentenis af, doch de rechtbank besloot een nader reclasseerir.gsrapport in te winnen, zoodat de behandeling geschorst werd. Inbraken in de Qver-Be- t u w e. In den laatsten tpd hebben spe ciaal in de Overbetuwe verschillende nach telijke inbraken plaats gehad, waarby de daders voornamelijk als terrein van hun werkzaamheden uitkozen kantoren, café's en gebouwen, waarin belangrijke ad ministraties werden gevoerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd o.a. inge broken in café de Zon te Huissen, waar twee missiebusjes en het telefoonbusje wer den opengebroken en geleegd. Gisternacht is ingebroken in het gebouw van den Boerenbond te Bemmel, waar een geldkistje, inhoudend 500, werd ont vreemd. De politie volgt in samenwerking met die van Eist een bepaald spoor. De aanhouding van de vermoedelijke da ders beeft reeds plaats gehad, doch een re sultaat is nog niet bereikt. Jeugdige dieven. Het voor buitenlanders zoo aantrekkelijke Vo- lendam heeft de laatste maanden gemeen te- en rijkspolitie veel werk bezorgd. Tal- rpke malen werden kleine diefstallen ge pleegd en eerst thans is men erin geslaagd deze op te helderen. Verschillende jeugdige Volendammertjes zpn dezer dagen aan een verhoor onderworpen en het onderzoek heeft tot verrassende resultaten geleid. Twee rasechte wpdbroeken zpn hierna ge arresteerd en ingesloten in het politiebu reau te Edam, tot welke gemeente Volen- dam behoort. Het zpn zekere P. en J., onder welke Volendamsche bpnamen deze knapen bekend staan in Volendam en om geving. De mannen zouden de jongens aanvan kelijk tot diefstallen hebben aangezet en speciaal opdracht hebben gegeven tot het wegnemen van bokkingkistjes. De jongelui kregen echter al spoedig den smaak te pakken en trokken er zelf in groepjes op eigen houtje op uit. Zoo nam een hunner eens uit hotel Spaander een vaatje bier weg, verstopte dit en trok er eiken dag op uit om een glaasje van het vocht te nuttigen. Alle jongens hebben een bekente nis afgelegd en gebleken is, dat sommigen hunner zelfs een zoet winstje van bpna 80 per week maakten. De hoofddaders blijven echter ontkennen. De jongens, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt en dia allen minderjarig zpn, zpn op vrpe voeten gesteld. Verkeersongelukken. Gisteravond hebben op den rijksweg Breda- Tilburg ter hoogte van Dorst, enkele minu ten na elkaar twee ernstige auto-ongeluk- ken plaats gehad, bij het eerste waarvan een doode en bp het tweede een zwaar ge wonde zpn te betreuren. Eerst werd een bejaarde, tot dusver onbekend gebleven zwerver door een uit de richting van Til burg komende vrachtauto gegrepen er zoo ernstig gewond, dat hy na enkele oogen- blikken is overleden. Terwyi eenige te hulp gesnelde personen en vele nieuwsgierigen rich rond het slachtoffer verdrongen, nader- uit de richting Breda met groote snelheid een auto, waarvan de bestuurder de men- schen op den weg te laat schijnt te hebben bemerkt. Hij kon althans zgn auto niet tydig tot staan brengen en reed op het pu bliek in. Hierbp werd de 18-jarige slagers knecht Keulemans uit Oosterhout door den auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Keulemans is met blessure aan het hoofd en inwendige kneuzingen per ziekenauto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Ook het lijk van den zwerver is daarheen gebracht. Een 10-jarige jongen te Ridderkerk is toen hp den Molendpk op liep, aangereden door een vrachtauto uit Nieuw-Lekkerland. Ernstig gewond is hp de woning van dr. Wijn binnengebracht, waar hij enkele oogenblikken later is over leden. De gearresteerde kwak zalver. De Duitsche wonderdokter F., van wien dr. Zubli te Dedemsvaart in een open brief heeft beweerd, dat hy door toepassing van rijn kwakzalvermiddelen den dood van een zijner geregelde vrouwe- lpke patiënten zou hebben verhaast, heeft ook te Groningen „gewerkt". Hp hield daar Dinsdag spreekuur in een café in het cen trum van de stad en had grooten aanloop van menschen uit de provincie. Alvorens echter de politie aan zpn optreden een einde wilde maken, had de caféhouder hem het verdere houden van zittingen in zpn café verboden. De politie heeft naar aanleiding van een geval van wetsovertreding proces-verbaal tegen F. opgemaakt, zoodat hy zich ook voor den Groningschen kantonrechter zal hebben te verantwoorden. Inbraak te Zaandam. Gisternacht is ingebroken in het kantoor van de American Petroleum Company, bp- kahtoor Zaandam, gelegen aan den Noor der IJ- en Zeedijk. De ongenoode gasten hebben de buitendeur van het kantoorge bouw met een breekijzer geforceerd en heb ben zich toen door een stukgeslagen loket raampje toegang tot het kantoor verschaft. De brandkast was van baar plaats gehaald ea vertoonde sporen van een poging om de zpwanden open te boren. De lessenaars wa ren opengebroken. Vermist wordt eenig geld, eenige postzegels en wat sigaren. Of schoon het terrein 's nachts onbewoond en onbewaakt is, vermoedt men dat de poging om de brandkast, waarin veel geld geborgen was, te openen, opgegeven is, doordat de onverlaten zich gestoord waanden. Het po- litie-onderzoek bracht nog geen definitief resultaat. Vreeselp liefdesdra ma aan de Zeeuwse h- Vlaamsche grens. Ter ge legenheid van de jaarmarkt in de Belgische grensgemeente Stekene vroeg de 28-jarige A. de R. aldaar aan het 25-jarige meisje M. van G. om meer te gaan ter kermis. Een maand te voren had het meisje den jongen man zoogenaamd afgezegd. Hy wilde ech ter blijkbaar de kennismaking hernieuwen. Op een weigerend antwoord heeft hij haar toen met een mes gestoken in de hart streek, terwyi zp daarna nog een tiental messteken opliep. De dader heeft de vlucht genomen en zich een uur later door middel van een scheermes van het leven beroofd. Het meisje werd door voorbp gangers ge vonden, die onmiddellijk geneeskundig© hulp inriepen. Men vreest voor haar leven. Het bloedige drama verwekte groote ont steltenis onder de grensbevolking. Executie van Hauptmann wordt niet meer uitgesteld. Gouverneur Hoffman heeft een nieuwe poging gedaan, om de executie van Haupt mann te vertragen. Hp heeft namelijk tot het openbaar mi nisterie het verzoek gericht, bun te vullen aangeven, hoe aan Hauptmann opnieuw uit stel zou kunnen worden verleend. Het OJVT. heeft dit echter beslist gewei gerd. De groei der Europe e- sche bevolking in Zuid- Af r i k a. Volgens de jongste officieele statistieken betreffende de Europeesche be volking in Zuid-Afrika, telde men geduren de het laatste jaar waarvoor de optelling gemaakt werd, een aangroei var. 4702 Euro peanen in de Unie, meldt het Brusselsche „Laatste Nieuws". Daarentegen hebben 1767 de kolonie ver laten, wat de aanwinst feitelpk tot op 2935 vaste ingezetenen herleidt. Gedurende de jaren 19241934 telde men 59.686 aankomsten en 39.105 afreizen, hetzij een uitbreiding van de Europeesche bevol king met 20.580 zielen. Gedurende dezelfde periode van 11 jaar, waren 84 t h. der inwij kelingen minder dan 40 jaar oud. Wat de afreizenden betreft, waren 71 t.h. van hen beneden de 40 jaar. Groote goudvondst bij een zigeuner. In het West- faalsche dorpje Doehren bij' W.ndheim a.d. Weser in het district Minden hadden on langs twee zigeuners ruzie met elkaar ge kregen. De een deelde daarop uit wraak aan een herbergier mede, dat zpn tegenstander in zijn wagen een goud- en zilverschat van dertig duizend mark verborgen hield. Deze mededeeling, hoe weinig geloof waardig zp ook leek, gaf de politie toch aanleiding, om een oogje in het zeil te houden. Bij Rintelen nu doorzocht zij gisteren een zigeunerkamp en deed daarbp een ver bazingwekkende ontdekking. In een wagen vónd zp een bedrag van 11.500 mark, bestaande uit gouden tiea markstukken, een aantal Oostenrijksche en andere gouden munten alsmede uit een hoeveelheid vijf dollarstukker en bankbil jetten. De geheele vondst werd door de politie in beslag genomen. De eigenaar van den wagen is een zekere Dikolitsch. Hij en zyn vrouw werden in hechtenis genomen. Zij zullen opheldering J moeten geven omtrent de herkomst van den goudschat.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 2