1000 100 25 TENTOONSTELLING 28 MAART 74e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Afscheid van Scheveningen-Haven. €arief per ftilo ere per stuft limENPROVINCIENIEUWS Boekhandel D'huy 'No.75' 1936 VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. lülinfirna f.ïO BE HEIDI Ir, IMitraal SD-00, Vlissiip. Iilil. 10. Poslrthinj fflSJ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. De beteekenis van den Draadloozen Omroep in het jonge verleden. Telex verdringt de omroepster uit den ether. Das Alte stiirztes andert sich die Zeit, Und neues Leben blüht auf den Ruinen. Is het niet eenigszins voor-harig", hoven- staand citaat van Schiller te willen aan halen met betrekking tot den draadloozen omroep De radio is nog altijd een van de wonderlijkste technische prestaties van on zen tijd en verkeert nog steeds in een stadium van ontwikkeling, waardoor zij waarschijnlijk nog ongekende mogelijk heden in zich bergt. Doch zóó snel is het tempo, waarin we leven, dat op een oogenblik, waarop nog zeer veel van de radio verwacht mag wor den, er reeds gebieden zrjn, waar men zij het ook bezield door dankbare herinne ringen van haar diensten geen gebruik meer kan maken omdat de voortschrijdende techniek er al weer iets beters voor in de plaats heeft gesteld. Dit is thans het geval met de nieuwsver- spreiding voor de Nederlandsche dagbladen. Op 6 April a.s., als de toetsen der Telex ontvangers op 76 dagbladbureaux tegelijk het nieuws op het papier ratelen, dat het A.N.P. zal seinen, zullen 76 redacteuren of redactie-stenografen voor de laatste maal de stem hooren van de omroepster van het persbureau, de heldere, sterk beklemtoo- nende stem, die dag in dag uit door luid spreker of koptelefoon het nieuws dicteer de en die vertrouwd is geworden aan een ieder, die dagelijks deze berichten moest opnemen om ze daarna in snel tempo te bewerken voor de krant. Het is gemakkelijk om thans, nu we het nieuwste en meest perfecte middel voor de nieuwsontvangst in huis hebben, vergelij kingen te maken en te wijzen op het on volmaakte van de radio-ontvangst, die toch jarenlang op zoo uitstekende wijze haar taak heeft vervuld. We herinneren ons de luchtstoringen, die vaak elke ontvangst onmogelijk maakten of toevallig juist den naam of het cijfer, waar het in het bericht op aan kwam, onverstaanbaar deden door komen. We herinneren ons het vermoeiende spellen van vreemde eigennamen, die letter woordig. Toen op 21 Februari 1922 het Persbureau Vaz Dias zijn Draadloos-Telefonischen Pers dienst opende, beteekende dat een revolu- tioneerende daad voor de Nederlandsche dagbladpers, die een aanzienlijke verbete ring in de nieuwsversprelding bracht. Het was de eerste dienst van dezen aard in Europa, en zoowel in binnen- als in buiten land ging deze gebeurtenis dan ook niet on opgemerkt voorbij. Vele vooraanstaande personen gaven van hun belangstelling blgk. De omroepster in de spreekcel in het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam. De radio-ontvangtoestellen waren toen nauwelijks het stadium der proefnemingen ontwassen, en ook de in het begin gebruikte zender van de Amsteriamsche Effecten beurs werkte alles behalve perfect, zoodat er in die prille dagen aan de ontvangst nog wel eens iets ontbroken zal hebben. Inmiddels zijn echter radiotoestellen, ge bruiksvoorwerpen in elke huiskamer ge worden en toen eenige jaren na opening van den radio-persdienst het Rijk den zender Scheveningen-Haven liet bouwen en beschikbaar stelde voor den Zakelijken Omroep, waardoor de zender met enkele onderbrekingen van 8 uur 's morgens - tot 5 uur 's avonds voor het persbureau be schikbaar kwam, werkte dit systeem van nieuwsverspreiding met een zoodanigen graad van volmaaktheid, dat tot voor kort' Het radio-station Scheveningen-Haven met den sender voor den Zakelijken Omroep. voor letter gedicteerd moesten worden, een euvel dat zijn toppunt bereikte wanneer het berichten inzake Chineesche generaals, die Chineesche steden veroverden, betrof. We herinneren ons nog allerlei andere onvol maaktheden van de radio, maar bovenal herinneren we ons den tijd, toen de radio er nog niet was, en hoe het nieuws toen met zeer veel vertraging en toch nog met zeer hooge kosten zijn bestemming bereik te, waardoor het dikwijls precies een dag later in de krant kon komen dan tegen niemand zou hebben vermoed, dat ook de draadlooze verspreiding van persberichten voor de dagbladen weldra tot het verleden zou behooren. Hoe vele particulieren, die in den loop van den dag aan hun radio-toestel draai den en daarbij toevallig afstemden op de 1204-meter golf, hebben niet de stem van de omroepster gehoord, die in langzaam tempo, elk zinsdeel herhalend en elk vreemd woord spellend, haar berichten voorlas. „Hoe vervelend", zei men dan dikwijls, zonder te. bedenken, dat men naar iets ge luisterd had, dat voor andere ooren be stemd was, nl. voor de redacties van een groot aantal dagbladen, die het tempo lang niet altijd zoo langzaam vonden en wel dikwijls op veel kernachtiger wijze „hoe vervelend" gedacht zullen hebben als een gekraak in den luidspreker him precies het woord of de zinsnede deed missen, die essentieel waren voor het bericht, dat zij opnamen. Thans is dat alles voorbij. En met ge mengde gevoelens zullen aanstonds vele journalisten in Nederland den zesden April, des namiddags omstreeks vier uren, af scheid nemen, als van een trouwe mede werkster, van Scheveningen-Haven en van de stem van de omroepster, die zal ver drongen worden door het koude, mechani sche geratel van de nieuwste technische aanwinst voor het dagbladbedrijf de Telex. STQ0MWASSCHER1J „ZEELAND" Langevielesingel D 197. Telef. 637, Middelburg Crematie A. de Vulder van Noorden. Onder zeer veel belangstelling is gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching geschied van het stoffelijk overschot van den heer A. de Vulder van Noorden, oud-regeeringscom- missaris van de Stoomvaart-maatschappij „Zeeland", regeerings-commissaris van de provinciale stoombootdiensten, op de Wes- terschelde, overleden te 's-Gravenhage. Aanwezig waren de heeren mr. P. Diele- man, lid van Ged. Staten van Zeeland en algemeen voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, mr. G. J. Spren- ger, oud-gemeente-secretaris van Middel burg, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, G. A. Wal ler, lid van de firma P. A. van Es Co. te Rotterdam, C. Woud van Merkesteyu, algemeen directeur der Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-maatschappij. In den stoet kwamen mee de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Ter- neuzen, regeeringscommissaris voor de provinciale stoombootdiensten op de Wes- terschelde en jhr. S. O. de Casembroot te Middelburg. Gesproken heeft de heer J. A. van Rom pu, die zeide dat met den heer De Vulder van Noorden een Zeeuw was heengegaan, die altijd Zeeuw was geweest en tot aan zijn dood was gebleven. Nog maar eenige dagen geleden had hij in Den Haag een vergadering van de Stoomvaart-maatschap pij „Zeeland" bijgewoond en we hadden niet kunnen denken, dat dit de laatste verga dering voor hem zou zijn. Bij de uitbreiding der provinciale stoom bootdiensten was hij de stuwkracht en door hem is deze dienst geworden, wat hg thans is. Hij heeft een prachtigen ouderdom be reikt. Wij nemen afscheid van hem in het vertrouwen op een eeuwig weerzien. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de schoonzoon, de heer Joh. M. Kakebeeke, dank gezegd voor de be langstelling. Aangifte leerlingen Chr. Scholen. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de advertentie van hedenavond waarin medegedeeld wordt dat op 30 en 31 Maart leerlingen worden ingeschreven voor de Christelijke scholen in de Wagenaar- straat en Bloemenlaan. „Hoop op Zegen". Donderdag 2 April geeft het kinderkoor van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hoop op Zegen", (onderafdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond te Vlissingen), een uitvoering in het Concertgebouw. Medewerking wordt verleend door mej. A. Meyer (vleugel) en mej. A. Minderhoud (orgel). Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Filmavond. Men verzoekt ons plaatsing van het voi- Blrjkens de in dit nummer voorkomende advertentie organiseeren de afdeelingen van den Centr. Ned. Amhtenaarsbond en den Nederl. Bond van Pers. in Overheidsdienst a.s. Donderdagavond in de Alhambra-bios- coop een filmbijeenkomst, waarvoor een schitterend programma is samengesteld. De hoofdschotel vormt „Morgen begint het Le ven", welke film reeds in de Amsterdam- sche „Uitkijk" werd vertoond, waar, gelijk men weet, slechts het allerbeste kans krijgt. Het „groote", naar oppervlakkige sensatie zoekende bioscooppubliek wilde er nauwelijks van weten, doch de arbeidersbe weging ziet haar getrouwen voor een gees telijke keurbende aan en biedt hun dus een film als deze, die, onder regie van Werner Hochbaum, tot een gaaf stuk filmkunst werd. Elk beeld is fijn, is verantwoord, is menschelijk-ontroerend. Wanneer we dan nog medëdéelen, dat een drietal zorgvuldig gekozen films, waaron der een natuurfilm van Ned, O. Indië, het bijwerk vormen, dan meenen we dat dit programma veel belangstelling zal trekken, vooral waar de entreeprijs zeer laag is. De Boekenweek. Het is sinds enkele jaren gebruik gewor den, dat de gezamenlijke boekhandelaren één week per jaar op ietwat grootscheep- schere wijze dan met de dagelijksche recla me-methoden het geval pleegt te zijn,, de •aandacht vestigen op de beteekenis van het boek. Natuurlijk geschiedt dit met. com- mercieele bedoelingen ook boekhandelaren kunnen nu eenmaal niet van den wind leven. Maar dit neemt niet weg, dat het bezit van boeken ,toeh ook een niet te ver- waarloozen hooge ideëele beteekenis heeft, waartegen het huren van boeken nooit kan opwegen. Natuurlijk is, zooals overal el ders, ook hier de gulden middenweg de beste. Lang niet alle boeken zijn belang rijk genoeg om in onze eigen boekenkast te prijken. En dikwijls, wanneer dit wèl het geval is, laten onze financiën den koop miet toe. Bibliotheken, waar men boeken kan huren, zullen dus wel altgd nuttig werk blijven doen. Maar wie het even kan, zal toch graag een goed boek zélf bezit ten, zoodat wij er naar kunnen grijpen wanneer wij hieraan behoefte- hebben. En daarom is het een goede gedachte, om eens per jaar een speciale boekenweek te organiseeren, in welke periode koopers voor een bedrag boven 2.50 bovendien een pre mie ontvangen, ditmaal getiteld „Rondom het boek". Verschillende boekhandelaren verbinden aan deze collectieve reclame ook nog re clame voor het eigen bedrijf. Zooals men uit de advertentie van gisteravond heeft gezien, houdt de firma D'huy bijv. in de komende week een tentoonstelling van boeken op velerlei gebied, die zeker de moeite loont om er eens een kijkje te ne men. Alhambra-Theater. De groene Domino. Blossom Time, „Blossom Time" is een Engeische film van Paul L. Stein, waarin Ricnard Tauber de hoofdrol vervult. Zij maakt de tijden van „Der Kongresz tanzt" beschaamd en bij vergelijking beseffen wij eerst recht, hoe snel het filmische instinct en het film-tech nische vakmanschap zich ontwikkeld heb ben in het land der Britten. Door de reprise van de Schubert-film in de vorige week, maken wij onwillekeurig een vergelijking met het muzikale genie van deze film. Den dikken, Duitschen tenor moet men echter liever hooren dan zien. Om een aantal close-ups te moeten verteren van den zanger Tauber, wanneer hij een hooge noot uitgalmt en dat vermomd als Schu bert, is niet het meest geslaagde in deze film. Hij weet zich echter in het milieu van 'n werkelijke film te schikken en als speler doet hij met bescheidenheid het zijne. Wat prijzenswaard is. De film is een van de zeldzaam geslaag de pogingen, om een rolprent te maken, die in de eerste plaats muziek- en zangfilm is. Ook hier moet Franz Schubert afstand doen van de geliefde en dit niet alleen, doch ook zelf de moeilijkheden uit den weg rui men, welke haar vereeniging met een ander in den weg staan. Het filmische gemak, de technr he vaardigheid houden onze aan dacht zoo zeer geboeid, dat wij ons niet al te zeer om de intrigue hoeven te bekomme ren. De groote verdienste van den regisseur is, dat hij Tauber, die heel wat in deze ope rette-film zou hebben te zingen, het alle maal achter elkaar af laat doen. Tauber zingt nog wel eens in de film, zingt zijn liedje bi; gelegenheid ook uit en op het eind, in de trouwplechtigheid, krijgt hij, tezamen met het jongenskoor, gelegenheid om een goede herinnering aan ;,So en dele eine Lie be" te 'aten verbleeken. Maar hoofdzaak is, dat Stein de film op een juist gekozen oogenblik onderbreekt, voor een heel con cert, waarin Tauber het eene Scliubert-lied na het andere zingten dat hij dit op een §el»eurtemssew urn» Jew Jng Afscheid van Scheveningen-Haven. (Hoofdartikel.) De a.s. „verkiezingen" in Duitschland. .(Tweede Blad.), Raadsoverzicht. Jaarverslag Prov. Zeeuwsche Schoon heids- en Archaeologische Commissie, X Provincie.) Wetsontwerp ingediend tot wijziging der Ambtenarenwet. (Binnenland.) Duitsch militair vliegtuig neergestort 2 dooden. L(Luclltvaart*)j Groote rede van Hitler. (Buitenland.) Hevige aardbeving in Turkije. (Gemengd Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Komt U eens kijken naar de van Nederlandsche Boeken, die wij houden in onze Kunstafdeeling Badhuisstraat 15. Tel. 348. filmisch volkomen bevredigende wijze ge* daan heeft, zoowel door de keuze van lieden ren en de vervlechting van hun textueele en muzikale thema in de algemeene handeling* als door de afleiding, welke hij intusschen ook het oog wist te verschaffen, door een welgetroffen afwisseling van gezichten van het podium, van de zaal en van de drie dra matis personae Schubert zelf, Vicki (Ann Baxter) en den baron van Hohenberg. Men wordt trouwens vele malen getrof fen, door den geest in den dialoog en in de beeldmontage. Wij denken in het bijzonder ook aan de scènes in de balzaal van het hertogelijk paleis, aan de wandelingen van den muziekonderwijzer Schubert met zijn klas schooljongens over de heuvels en door de bosschen, bij welke laatste juweeltjes van natuurschoon stemming kweeken. „De groene Domino" ontleende zijn gege ven aan den onlangs verschenen roman van Erich Ebermayer „Der Fall Ciaasen". Het sensationeel, gecompliceerd gegeven komt hierop neer, dat een moord, twintig jaar geleden gepleegd, thans weer opgerakeld wordt om aan het licht te brengen, dat de privaat-docent Dr. Burck onschuldig tot een levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld. Dr. B., die den naam van zijn ge liefde wilde redden door de schuld van het misdrijf op zich te nemen, weet in de ge vangenis ook niets van zijn vaderschap. Als de dochter een lieftallig meisje van twintig jaar is geworden, slaagt ze erin een geluk kig einde aan deze beklemmende geschie denis te maken. In boeienden verhaaltrant wordt deze be schaafde thriller in beeld gebracht, d.w.z, het meisje komt bij haar advocaat, die haar de tragedie verhaalt, met welke vertelling de film meegaat. Is de advocaat uitgespro ken, dan is ook deze vreeselijke nachtmer rie uitgedroomd. Met juist psychologisch inzicht en men- schelijkheid werd de stof verfilmd. Terwijl Brigitte Homey om de zuiverheid van haar spel moet geroemd worden, verdient Carl Ludwig Diehl de lof, een uiterst bekwaam en begaafd karakterspeler te zijn. Deze voortreffelijk gespeelde film is al leen reeds een gang naar „Alhambra" waard. Luxor-theater. De Winton-affaire. Hollywood Party, De Winton-affaire is een door den ver- Amerikaanschten regisseur William (ex- Wilhelm) Dieterle gemaakte film, die den leek in de gelegenheid stelt het werk van de Amerikaansche politie bij het opsporen van misdadigers te volgen. Hier betreft het een onderzoek in een moordzaak, waarbij een man het leven verloor, ter wij] als eerste bewijsmateriaal aanwezig zijn twee portret ten (een van een revue-danseres en een van een morfiniste), benevens een met bloed doordrenkt dameszakdoekje,, waaruit de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1