500 300 150 25 TENTOONSTELLING VRIJDAG 27 MAART DE TELEX-DIENST. IVO.74 74e Jaargang UitgaveFin F. MS DE HEIDE Ir.. Halslint SD-ED,Vlissinp. Itlil. ID. Postrtltiini DD211 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Tot dusver ongekende mogelijkheden. STADS- EN PROVINCIENIEUWS 28 Maart tot 4 April boekhandel Q'huy Sclicurtenassen «gat» Jew Jas VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl«—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad, Wij hebben gisteren verteld van de ont zaglijk vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden om het nieuws tijdig in het bezit der redactie te krijgen. De Telex en vooral het Telex-net van het A.N.P. maakt aan deze bezwaren een einde In Amsterdam of op het tijkantoor te Den Haag wordt de kopij getikt en op 76 redactiebureaux behoeft men het papier slechts langs den snijliniaal van de rol te scheuren. Natuurlijk is lang niet alles voor de krant geschikt. De redactie moet dus alle gegevens lezen en slechts die berichten die voor de eigen krant van voldoende beteeke nis worden geacht, vinden daarna hun weg naar de zetterij. De redacteuren behoeven niet bij de ma" chine te blijven zitten, want tijdens hun afwezigheid wordt alles trouw opgeteekend, zwart op wit, zoodat misverstanden uitge sloten zijn. Ook in de eenzaamheid van den nacht, als vele redactiebureaux duister en verlaten zullen zijn, zal ergens in een hoek van een der kamers het geratel klinken der spook achtige machine, die trouw opteekent wat duizenden gecompliceerde electrische stroomimpulsen, bestuurd door de ruste- looze zend-machine in het verwijderde Am sterdam, haar dicteeren. HET ALARM IN PEN NACHT. Mocht bij deze nachtelijke berichten een zjjn van zóó groote beteekenis, dat het noodig kan zijn, dat een der verantwoorde- Igke redactie-leden van elk der aangesloten bladen terstond gewaarschuwd wordt, dan beschikt het A.N.P. ook daartoe over de noodige middelen. Elke krant kan nl. een redacteur aanwijzen, in wiens woning een alarmschei is aangebracht, die bij het slui ten van de redactie-bureaux wordt inge schakeld. Bij belangrijke gebeurtenissen behoeft de dienstdoende redacteur bij het A.N.P. slechts op een knop te drukken en in 76 woonhuizen van journalisten in alle deelen van het land ratelen de alarmschel- len door den nacht, ter waarschuwing dat op den Telex-ontvanger in de nabije redac tie-bureaux een zeer belangrijk, dringend bericht de onmiddellijke aanwezigheid van den verantwoordelijken redacteur eischt. Maar voorwaar, hoe groot is de verant woordelijkheid van den A.N.P.-redacteur, die door een simpelen druk op een knop 76 collega's in alle deelen van het land uit het bed. drijft en misschien wel door de koude van een barren winternachtHet is om er van te huiveren. PONSMACHINE EN AUTOMATI SCHE ZENDER. Ook bij het A.N.P., dat de bladen van nieuws moet voorzien, komen spitsuren voor, waarin de te verzenden kopij zich op hoopt, terwijl minder drukke uren, bijv. laat in den nacht, als de ochtendbladen zijn ver schenen en de gewone bureautijd voor de meeste redacties nog niet is aangebroken, uiterst geschikt zijn voor het overseinen van minder urgente kopij, voor de avond bladen bestemde communiqué's, enz. In beide gevallen kan gebruik worden ge maakt van den automatische^ zender, een zend-apparaat, dat niet voorzien is van een toetsenbord en dat dus niet door een typiste bediend wordt, maar waar een smalle pa- Links een automatische zender, daarnaast de gewone telex, die zoowél voor ontvangst als voor zenden gebruikt kan worden. pierstrook doorheen loopt, waarin verschil lende teekens ziin geponst. Deze papier strook wordt verkregen met behulp van een ponsmachine, die alweer door elke typiste bediend kan worden omdat deze slechts te maken heeft met het toetsen bord, dat tot in details overeenkomt met dat van de zend-telex. Wanneer de zend- telex echter bezet is, tikt de typiste haar tekst alvast op het toetsenbord van de ponsmachine. Het resultaat daarvan is, dat in een door deze machine loopende papierstrook voor elke aangeslagen letter een combinatie van maximaal 5 gaatjes wordt geponst, zoodat men een geheel ge perforeerde strook verkrijgt. Zoodra nu de zend-telex vrij is, legt men deze strook in den automatischen zender, schakelt deze in en met een maximum snelheid van 428 teekens per minuut rate len de aangesloten ontvang-rcachines den oorspronkelijk in de ponsstrook geperfo- reerden tekst in snelvuurtempo op het pa pier. Aangezien het A.N.P. over verscheidene ponsmachines zal beschikken, kan dus een aantal typistes tegelijk verschillende be richten en artikelen op den perforator-band „in voorraad" tikken. Zoodra de zend- telex vrij is kunnen deze banden, in volg orde van hun urgentie, door de automaat gejaagd wórden, en aldus wordt tijd door snelheid gewonnen. DE MOGELIJKHEDEN VAN DEN REPERFORATOR. Het spreekt vanzelf, dat het A.N.P., dat voor de distributie van zijn nieuws het mo dernste middel in gebruik gaat nemen, ook bij de eigen nieuwsontvangst de nieuwste middelen toepast. Een vaii d-3 meest ver bluffende staaltjes hiervan is wel de Heli- ontvanger, het wonderbaarlijke toestel, kleiner dan een gewoon radio-apparaat, dat de door de Heli-zenders te Parijs, Lon den en Berlijn uitgezonden ether-trillingen opvangt en omzet in, op een door de ma chine loopende papierstrook gedrukte, voor ieder leesbare letterteekens. Daarnaast zullen echter naar buiten ge zonden verslaggevers voor. het doorgeven van hun speciaal voor het A.N.P. bestemde kopij een dankbaar gebruik maken van de Telex kunnen maken. Indien door het A. N.P. per Telex ontvangen kopij naar de bladen zou moeten worden doorgezonden, zou dus een typiste deze kopij weer moeten overtypen op de zend-telex of op een pons machine, wat een belangrijk tijdverlies zou beteekenen. Om dit tijdverlies te voorkomen, beschikt het A.N.P. over een reperforator, een com binatie van gewone Telex en ponsmachine. De op den reperforator ontvangen tekst wordt nl. op gewone wijze leesbaar ontvan gen op de papierrol van het toestel, doch tegelijkertijd wordt dezelfde tekst geponst in de perforatorstrook, die door dezelfde machine loopt. Terwijl de A.N.P.-redacteur dus op de papierrol kan lezen, wat zijn Cc reesponden hem seint, kan hij t e g e 1 ij k e r t ij d de perforatorstrook door de eigen zend-auto- maat laten loopen. Men steile zich voor tijdens de Olympische Spelen te Berlijn een belangrijke voetbalmatch. De A.N.P.-ver- slaggever schrijft zijn verslag op een zend- telex, die is verbonden met den reperforator van het A.N.P. te Amsterdam. Terwijl men daar het verslag kan lezen leidt men tege lijkertijd de ponsstrook door den automa tischen zender. Schier op hetzelfde moment verschijnt dan de in Berlijn getikte tekst in duidelijk letterschrift op het papier bij de 76 aangesloten bladen. Tiji en afstand spelen hierbij nog nauwelijks een rol. De reperforator kan bovendien nog dien sten bewijzen in gevallen, waarin om be paalde redenen het blind tikken op de ge wone ponsmachine, wat voor de gerouti neerde typiste geen bijzondere moeilijkhe den oplevert, toch ongewenscht is. Doo^ het gebruik van het toetsenbord van den reperforator wordt de tekst in den door deze machine loopenden ponsband getikt, terwijl hij tegelijkertijd op de papierroi verschijnt, zoodat fouten onmiddellijk te controleeren zijn. HET GROOTE EN HET KLEINE NET VAN HET A.N.P. Naast het groote Telexnet voor bjjna alle Nederlandsche dagbladen, ook de grootste, dat op 6 April a.s. des namiddags 5 uur officieel in gebruik zal worden genomen er waarover al het binnen- en buUenlandsche nieuws van het A.N.P. gedurende het ge heele etmaal naar de bladen wordt door geseind, beschikt het A.N.P. sedert 1 Janu ari 1936 reeds over een klein Telex-net, waarop slechts de 7 grootste dagbladen en het Haagsche bijkantoor zijn aangesloten. Sedert eenige maanden wordt dit net ge bruikt voor het distribueeren van de uitge breide Reuter-telegramdiensten, waarop slechts de bedoelde grootste dagbladen ge abonneerd zijn. Na April a.s. zal dit net tevens gebruikt worden door het Haagsche bijkantoor van het A.N.P. voor het over seinen van bepaalde kopij in de uitvoerige versie, die slechts voor de grootste bladen bestemd is. Het groote en het kleine Telexnet van het A.N.P. werken ieder afzonderlijk als een geheel eigen telegraaf-systeera en zijn vol komen gescheiden van elkaar. Het A.N.P. heeft dus reeds twee eiger telex-tele- graafnetten. In beide netten kan het zen den geschieden, zoowel door de aangesloten zend-telex op het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam als door de telex op het Haagsche bijkantoor, en tet ligt dan ook in de bedoeling, dat op bepaalde tijd stippen de zender te Amsterdam zijn werk onderbreekt om het Haagsche kantoor in de gelegenheid te stellen het daar aanwe zige nieuws aan de bladen door te seinen. Het is waarschijnlijk overbodig, hier nog aan toe te voegen, dat tijdens het zenden uit Amsterdam de Haagsche zend-telex als een gewoon ontvang-toestel funetion- neert, terwijl omgekeerd tijdens de Haag sche uitzending de Amsierdamsche zend- telex de Haagsche berichten troüw op het papier schrijft. WAAR LIGT DE GRENS Door al deze middelen kan thans elk blad in Nederland, dat de kosten er voor Over heeft, zijn nieuws op de meest geperfecti oneerde wijze ontvangen. Van Vlissingen tot Groningen, van Alkmaar tot Maastricht schrijven de moderne toovermachines tege lijkertijd denzelfden tekst op l;et moment, dat een typiste in Amsterdam of in Den Haag haar toetsenbord bespeelt. Wie durft nog voorspellingen wagen op het gebied van onze hedendaagsche techniek? Is het niet te boud gesproken als men durft be weren, dat de techniek ergens een grens heeft bereikt, een eindpunt is genaderd, waar verdere vooruitgang onmogelijk is? En niettemintóch wagen we het, te besluiten met de veronderstelling, dat nog heel wat jaargangen van dagbladen zullen moeten verschijnen alvorens het thans in gebruik genomen Telex-net van het A.N.P. door iets nieuws en beters vervangen zal kunnen worden. Verkeersstremming. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de in dit nummer voorkomende Publicatie van het Gemeentebestuur inzake afsluiting voor het verkeer van een ge deelte van den Boulevard Bankert. Jaarverslag V.V.V. te Vlissingen en Pier. Men verzoekt ons van officieele zijde mede te deelen, dat alle faecaliën, huis- houdwater enz. door een rioolbuis van het pierrestaurant op ons gemeente-riool wor den afgevoerd voor de „nabije badgelegen heid" bestaat dus voor verontreiniging van af het wandelhoofd niet de minste kans. Jong Holland snakt naar werk. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Duizenden jeugdige werkloozen vullen de straten. Doelloos gaan ze hun weg...... Eén verlangen beheerscht, één gedachte vervult hen allen WERK En in dezen enkelen kreet ligt een wereld van ellende In de werkkampen van de Centrale voor Werkloozenzorg vinden 4000 jonge men- schen van 17 tot 25 jaar, van christelijken huize, per jaar acht weken practischen en nuttigen arbeid Weet ge wat het zeggen wil, na maanden, soms jaren, weer te mógen werken Vraagl het den jongens, die in een kamp waren. Ze zullen U vertellen dat ze weer begrip kregen van orde en regel, door hun 40- urigen arbeid per week, bestaande uit boschbouw, schoonmaken van brandwegen, in orde brengen van natuurmonumenten, aanleggen van wegen en vijvers, enz., ar beidsvreugd gesmaakt, zich nuttige men- schen hebben gevoeld, niet langer meer uit- gestootenen Maar ze zullen U ook zeg gen, dat ze mochten hooren van de hooge- re beteekenis van het leven, dat het gaat om hun geestelijk welzijn. Is het niet één van de grootste zegeningen dat de jongens, terugkeerend in de maatschappij, waar be proeving wacht, weten waaraan ze „hou vast" hebben? De week van het Nederlandsche Boek. Wij noodigen ieder uit een kijkje te komen nemen in onze Kunsiafdeeling, waar wij thans een van Boeken hebben, over: Geschiedenis, Kunst, Techniek, Religie, Psychologie, Astrologie, Graphologie, Natuur, Romans, Kinderlectuur, etc Badhuisstraat 15. Telefoon 348. Moet dit werk dan niet worden voortge zet? Hulp is plichtDenkt aan de collecte van 30 Maart tot en met 4 April 1936 voor „Jong Holland snakt naar werk" Men zie verder de advertentie in dit num mer, waarin bijzonderheden voorkomen met betrekking tot den propaganda-avond, die a.s. Maandag in „de Oude Vriendschap" wordt gehouden. De Dageraad. Woensdag 1 April zal dr. J. L. Snethlage, predikant te Oyen (N.B.), voor de Vrijden- kersvereeniging „De Dageraad" alhier, een lezing houden over „De Sovjet-Unie en het Koninkrijk Gods". Waar dr. Snethlage een tijd lang in de Sovjet-Unie vertoefde, zal hij zeker een bevoegd oordeel kunnen geven over de geloofsvervolgingen aldaar. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Eist werd Donderdag de 12e Betuw- sche - Paaschveetentoonstelling gehouden een kijk jé op de tentoonstelling. De ten toonstelling van Zuid-Afr'ikaanschë produc ten in het Carlton Hotel te Amsterdam werd Donderdagmiddag bezocht door H.K. H. Prinses Juliana. Bij aankomst werd H. K.H. door de dochter van den Zuid-Afri- kaanschen gezant met bloemen verwel komd. MIDDELBURG Gewest Zeeland van „Patrimonium". Gisteravond hield het Gewest Zeeland van afdeelingen van „Patrimonium" in het Militair Tehuis te Middelburg een drukbe zochte jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer W. A. den Hollander te Middelburg. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de nog steeds heerschende wereldcrisis, waarvan ook ons land in hooge mate de schadelijke gevolgen ondervindt. De werk loosheid neemt nog steeds toe, al zijn er en kele lichtpunten, welke hoofdzakelijk ko men door regeeringssteun. Niet alleen is er sociale, doch niet minder geestelijke nood. Velen dreigen onder te gaan door de moeilijke tijdsomstandighe den. Vooral voor jonge menschen is het uit zicht troosteloos en onder het oog zal moe ten worden gezien hoe hier de helpende hand moet worden geboden. Spreker wees op het groote belang van het voeren van christelijk-sociale actie. Al lerlei stroomingen breken baan, die wij niet moeten onderschatten. Alle krachten moe ten ingespannen worden om goede voorlich ting te geven. „Patrimonium" zal de regee ring steunen in haar zoo moeilijke taak. Door den secretaris, den heer A. de Lan ge te Goes, werd het jaarverslag uitge bracht. Het Gewest telde 11 afdeelingen, met 346 leden, tegen 358 het vorig jaar. De af dee ling Zaamslag werd opgeheven. In vele afdeelingen heerscht een opgewekt vereeni- gingsleven. De secretaris gaf uiting aan de vele be zwaren, welke de actie in de provincie nog steeds ontmoet. De verspreiding van het blad „Voor Waarheid en Recht" werd door alle afdee lingen ter hand genomen. Ruim 5000 expl. werden geregeld verspreid. Uit 't jaarverslag van den penningmees ter, den heer J. W. Louwerse te Seroosker- ke, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 206.78i/2, de uitgaven 179.21, batig sal do 27.571/2. Beide jaarverslagen werden goedgekeurd. De begrooting voor 1936 werd vastgesteld op 229.9714. Tot voorzitter werd herkozen de heer W. A. den Hollander te Middelburg en tot be stuursleden de heeren C. Mommaas te Vlis singen en J. W. Louwerse te Serooskerke. De voorzitter deelde mede, dat door de afdeelingen als financieelen steun voor het orgaan „Waarheid en Recht" is bijeenge bracht 321. De Telexdienst. (Hoofdartikel. X Lezing over luchtbescherming. (Stadsnieuws.), Gemeenteraad van Vlissingen. Het Duitsche standpunt. (Tweede Blad.) De kruiser „De Ruyter" begint 27 April de proeftochten. (Marine en Leger.) Eden verdedigt de voorstellen der Lo- carno-mogendheden. (Buitenland.) Optimistische rede van minister Sliu- genberg. (Binnenland.) Dr. Van Schelven keert naar Neder land terug. (Binnenland.) F. Verhulst kampioen van Zeeland 1ste klasse N.BR, (Sport.) 2 Vliegtuigrampen 19 dooden. (Luchtvaart.) ZIÉ VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Hierna werd door ds. J. W. Tunderman van Vrouwepolder een referaat gehouden over „De strijd over de mogelijkheid van Christelijke actie." Spreker wees op het gevaar dat in dezen tijd een streven naar voren komt ook in Christelijke kringen om de grondslagen van alle christelijke actie, waarop thans 100 jaar is voortgebouwd, weer disputabel te stellen. De theorieën van Kierkegaard en Karl Barth vinden al meer en meer ingang, nl. om al wat.het geschapene betreft, los te maken van het geestelijke. Breedvoerig stond spreker stil bij den in vloed welke van Barth uitgaat, niet alleen op theologisch, doch ook op maatschappe- lijk en sociaal terein. Spreker bestreed de leerstellingen van Barth, die een herleving zijn van de oude gnostiek scheiding van God en wereld. De consequentie van deze theorieën zou zijn een volledige loslating van de christe lijke ethiek en een verlamming van elke christelijke actie. Hiertegen stelde spreker de eischen van Gods woord en dat daarin juist de kracht gevonden wordt om ook christelijk sociale actie te voeren. Na een drukke bespreking over dit on derwerp eindigde ds. Tunderman met dank gebed. N.V. „Concert- en Gehoorzaal". Gisteravond vergaderden de vennooten van de N.V, Concert- en Gehoorzaal, onder voorzitterschap van den heer M. Fernhout. De voorzitter dankte voor zijn benoe ming als zoodanig en wees er op, dat het een traditie is geworden, dat de burge meester deze functie bekleed. Nadat staande de vergadering een com missie, bestaande uit freule van Adrichem Boogaert en de heeren mr. J. F. van Dein- se en J. P. Ph. Doorenbos, de rekeningen en balansen over 19331934 en 19341935 hadden nagezien, werden deze goedgekeurd en de penningmeester, de heer J. L. A. baron van Ittersum, gedéchargeerd. Tot commissie voor het nazien der reke ning over het loopende boekjaar werden aangewezen de heeren W. Berdenis van Berlekom, mr. J. H. C. Heijse en J. P. Ph, Doorenbos. De vergadering herkoos als bestuursle den de heeren M.Fernhout en M. A. van der Leijé en koos in een vaoature, ont staan door het bedanken van den heer L. A. van der Harst, den heer C. A. van Woelderen te Vlissingen. Hierna kwam aan de orde de bespreking van de financieele moeilijkheden, waarin de N.V. verkeert, want ook uit de beide goedgekeurde rekeningen was gebleken, dat de exploitatie met een tekort sluit. Thans is echter de medewerking verkregen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1