1000 25 WOENSDAG Een waardevolle vorm van volksmuziek, Open de deur voor Nederlands Zuivel f ■No. 72- 74e Jaargang' DitoaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 25 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Schoonmaak §el»em»lewiss van den ÏÏS 1936; ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Onze Harmonie- en Fanfarecorpsen. Omtrent de harmonie- en fanfarecorpsen en de muziek die zij maken, bestaat bij een groot gedeelte van het publiek wel eenige begripsverwarring en een soort appreciatie, die niet in overeenstemming' is met de waarde en de beteekenis van dezen vorm van. volksmuziek bij uitnemendheid. Vele oningewijden denken nog, dat zoo'n harmonieorkest of een fanfarecorps (als men het onderscheid er tusschen zoo'n heetje weet) er maar wat op los toetert en er maar wat op los trommelt op den „boemketel" en men spreekt meermalen meesmuilend over die „hoempa-muziek". Dit nu is een verouderd standpunt, want de leeken-muziek-oefening heeft vooral de laatste 25 jaar zulk een vlucht genomen, ook in ons land, dat zij ten volle recht heeft op de publieke belangstelling. Wij hebben dezen ontwikkelingsgang van nabij mee gemaakt en aarzelen niet te verklaren, dat het in orkest-verband muziek maken, zoo- als dit door de leden van harmonie- en fanfarecorpsen wordt gedaan een cultureele factor van beteekenis is geworden. Duizenden amateur-muzikan ten hebben zich in orkesten vereenigd en wanneer zij onder deskundige leiding stu- deeren, kunnen zij héél wat hereikenbe wijzen daarvoor zijn er te over en men on derschatte de beteekenis van een en ander, juist in dezen tijd van mechanisatie, niet Het is nu eepmaal zoo, dat niet iedereen aanleg en. .talent genoeg heeft om een virtu oos te worden op een instrument, waarop men veelal, solo speelt. Niet. ieder kan de dure en langdurige piano- of vioolstudie be talen om aan zijn behoefte om muziek te maken tegemoet te komen. Voor hem ligt, zoo hij de geschiktheid daartoe heeft, de weg van de harmonie- of fanfare-muziek open. Leert hij nml. een houten of een koperen blaasinstrument behoorlijk bespe len, en dan kan hij een gewaardeerde kracht in zulk een orkest worden en volop musi- ceeren tot eigen en anderer genoegen. De onmuzikale menschen, waaronder we 9an verstaan degenen, wier trommelvliezen „met blik zijn beslagen", zijn sterk in de minderheid. De matig met muzikaal gevoel begaafden vormen de meerderheid en velen hunner hebben behoefte om biervan actief !(door zelf te spelen) of passief (door naar muziek te luisteren en er van te genieten) Uiting te geven. De harmonie- en fanfaremuziek biedt daartoe een gelegenheid, die door duizenden in den lande wordt aangegrepen, getuige bijvoorbeeld het feit, dat er in ons land ongeveer 2200 muziekcorpsen zijn. Het gezamenlijk ledental van deze muziekcorpsen mag veilig geschat worden op 50 60.000 en wij wagen het niet het aantal personen te schatten, dat alleen reeds uit dien hoofde belang stelt in de harmonie- en fanfaremuziek. De blaasorkesten hebben lang in de ver drukking gezeten, niet alleen wat de pu blieke belangstelling betreft, maar ook wat de belangstelling van de groote componis ten aangaat. Nochtans schreef bijv. Men delssohn Bartholdy een paar zeer mooie werken voor harmonie-orkest. Sedert den grooten vooruitgang", die er in de beoefe ning der harmonie- en fanfaremuziek Is gekomen door de uitvinding van de zgn. pistons op de koperen blaasinstrumenten, waardoor deze chromatisch werden, in alle toonaarden te gebruiken waren en alle passagewérk zeer vergemakkelijkt werd en sedert dé groote uitvinding van Adolphe Sax, de saxhoom en saxophoon, is de be langstelling ook in de kringen der com ponisten wakker geroepen en zijn in den loop der jaren veel waardevolle composities voor deze orkesten verschenen. Daarbij komen de tallooze goede arran gementen van werken van groote compo nisten, die in harmonie- of fanfarebezet- ting ook uitstekend klinken, mits zij met de noodige muzikaliteit en niet dan na de gelijkevoorbereiding onder deskundige lei ding worden uitgevoerd. Nu geven wij natuurlijk direct toe, dat lang niet alle muziekcorpsen muziek'ma ken, die de moeite van het beluisteren waard is. Er is ook hier kaf onder het koren, maar mede door de steeds beter wordende leiding en de geheele evolutie die de beoefening der harmonie- en fan faremuziek doormaakt, is de gemiddelde prestatie toch op een peil gekomen, dat de volle waardeering van ieder verdient, die voor muziek gevoelt. En zeker van hen, die in 't actief musiceeren door leeken een voor name factor zien voor de muzikale cultuur van een volk als geheel. Want het is toch een van de beste manieren om binnen te treden in het rijkder toonkunstzélf een instrument bespelen. Wanneer men, hoe dan ook, zelf muziek maakt, kan men pas de prestaties van anderen op de juiste wijze waardeeren. Eerst wanneer men zelf aan de uitvoering van een groot werk voor orkest heeft meegedaan, weet men wat het zeggen wil, een min of meer bevredigend resultaat te verkrijgen. Dan gaat men be seffen wat er voor noodig is geweest zoo'n werk te componeeren en men krijgt respect voor den dirigent, die in den chaos van noten den weg weet en in staat is een duidelijk en mooi klankbeeld uit het orkest op te roepen. Ook uit dien hoofde is de beoefening van de harmonie- en fanfaremuziek door dui zenden muziekliefhebbers in den lande van zoo groote beteekenis en ook daarom heeft zij recht op de publieke belangstelling. Er is nog meer. Wat zou er van de openbare feestelijkheden, vooral op het platteland, terecht komen, wanneer de plaatselijke muziekcorpsen er niet waren om deze op te luisteren met hun vroolijke of plechtige muziek, al naar de behoefte van het oogenblik? Het is dan ook ver heugend te constateeren, hoezeer de har monie- en fanfaremuziek dan wordt ge waardeerd en hoe, vooral op kleinere plaat sen, de geheele bevolking dan met „haar" muziekcorps meeleeft. Zoo zijn er redenen te over om de aan dacht te vragen voor onze harmonie- en fanfarecorpsen, die een stuk volksmuziek- beoefening vertegenwoordigen, dat zeker gelijkwaardig is aan den koorzang, waar aan tienduizenden actief deelnemen en waarvan een niet te schatten aantal per sonen op hun wijze geniet. Daarom plaats voor de harmonie- en fanfarecorpsen, meer belangstelling voor de goede volksmuziek Voorstel aan den gemeenteraad. Aankoop stick grond. Door Burg. en Weth. is nog het volgend voorstel aan den gemeenteraad gedaan Aan het gemeentelijk bouwterrein gele gen ten Zuiden van de Anjelierenlaan grenst een strook grond (gedempte sloot) ter grootte van ongeveer 357 M2., deel uit makende van het kadastrale perceel Sectie B Nr. 1441, hetwelk in eigendom toebe hoort aan de Woningbouwvereeniging „Ge- ienschappelijk Belang". Deze strook grond welke door de gemeen te kan worden benut voor de afronding van het bouwterrein, heeft voor de bouw- vereeniging geen directe waarde. Het be stuur heeft zich bereid verklaard dezen grond aan de gemeente in eigendom af te staan tegen denzelfden prijs als thans door ons is genoemd voor den grond welke voor de voortuintjes van de te houwen woningen zal worden gebezigd, zijnde 1 per M2. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen, genoemden grond van de Woning bouwvereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" in koop te aanvaarden voor den prijs van 1 per M2. Een ontwerp-hesluit daartoe wordt ter vaststelling aangeboden. A. de Vulder van Noorden f Op 84-jarigen leeftjjd is te 's-Gravenhage overleden de heer A. de Vulder van Noor den, die in de provincie Zeeland geen onbe kende was. Na werkzaam te zijn geweest als con troleur 2e klasse bij het binnenlandsch be stuur op Java en Madoera, kwam de over ledene als burgemeester naai Heinkens- zand. Hier zou hij slechts enkele maanden werkzaam zijn, want in Juni van hetzelfde jaar benoemde de gemeenteraad van Mid delburg hem reeds tot gemeente-ontvanger aldaar en kwam hij op 30 Juni naar de hoofdstad van Zeeland. Toen in 1884 mr. G. N. de Stoppelaar NEDERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDh zijn ontslag nam als secretaris van Mid delburg werd de lieer De Vulder van Noorden met algemeene stemmen tot se cretaris benoemd en bleef hij dit tot 1 April 1904, toen hij benoemd was tot hoofdcommies hij het hoofdbestuur der P.T.T. In 1905 werd de overledene refe rendaris en in 1918 verliet hij met pen sioen die functie. Na zijn aftreden is hij nog vele jaren re- geerihgscommissaris geweest bij de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" en hij be kleedde die functie nog bij de provinciale stoombootdiensten op de Westersclielde. Hij kon zich in deze beidelaatste func ties weer geven aan" de belangen der pro vincie, die hem zoo. lief was en zijn groote belangstelling bleek o.a. uit zijn geregelde bezoeken aan. de jaarlijksche bijeenkomsten van de Z.L.M. De overledene, die officier was in de orde van Oranje Nassau, was 4 October 1851 te Tholen geboren en was dus op en top een Zeeuw. Luchtbescherming. De belangstelling voor de komende lezin gen over luchtbescherming blijkt buitenge woon groof t-e zijn. Voor Donderdagavond zijn geen kaarten meer beschikbaar, terwijl ook de kaarten- voor.Maandagavond 30 Maart op zeer enkele na, alle uitgereikt zijn. In verband hiermede overweegt de Ver- eeniging voor Luchtbescherming óm t.z.t. een filmavond te organxseeren opdat zij die nu geen plaats kunnen.krijgen, alsnog inde gelegenheid worden gesteld om de ge- wenschte voorlichting te ontvangen. Om teleurstelling te voorkomen, wordt er de aandacht op .gevestigd, dat de kaarten slechts voor één persoon geldig zijn en niet bijv. als toegangsbewijs voor eer. gezin die nen. Iedere bezoeker dient dus een kaart te hebben. Het duin tusschen Vlissingen en Zoutelande. Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft de volgende vragen gesteld aan den minis ter van financiën 1. Is het den minister bekend, dat-het do- meinbestuur gedeelten van het duin tus schen Vlissingen enZoutelande heeft ver kocht als bouwterrein en voortgaat zulks te doen, alsmede dat reeds vele huizen op het duin zijn gebouwd 2. Geschieden deze verkoopen met 's mi nisters voorkennis? 3. Zoo ja, acht.Z. Exc. het dan oirbaar en verantwoord, dat aldus een kostbaar natio naal bezit wordt vervreemd en een bijzon der fraai stuk natuur voor altijd wordt ge schonden en bedorven? 4. Is Z. Exc. niet van oordeel, dat, gezien hoe het duin, zoowel staats- als particulier bezit, langs de geheele Noordzeekust reeds op vele plaatsen over belangrijke uitge strektheden sterk is geschonden en.vernield, van staatswege behoort te worden zorg ge dragen, dat aan deze schennis en verwoes ting paal en perk wordt gesteld 5. Zoo ja, deelt de minister dan de mee- ning, dat in elk geval de aan den staat be- hoorende duinen ongerept gelaten moeten worden en is Z. Exc. bereid, daartoe strek kende maatregelen te nemen? Luxor-Theater. Het meisje van de Veenhoeve. De huifkar. In de tweede helft van deze speelweek loopt in Luxor een mooi, geheel nieuw pro gram, waarvan men tegen sterk geredu- ceerden prijs profiteeren kan. De Ufa is vertegenwoordigd rnet de fraaie speelfilm „Het meisje van de Veenhoeve", naar de gelijknamige novelle van Selma Lagerlöf, welke rich afspeelt in een voor treffelijk opgenomen en uitstekend getrof fen pastorale en folkloristische sfeer en waarin de karakters van de hoofdfiguren schitterend worden uitgebeeld. Hansi Kno- teck is het arme doch grootmoedige meisje met het natuurlijke kind, dat geen recht wil verkrijgen ten koste van meineed en haar oprechte, groote liefde voor een jonge man, die zich haar lot aantrekt, gaarne het zwijgen oplegt, omdat deze (Kurt Fischer- Fehling) op trouwen staat met een rijke boerendochter (Ellen Frank), wier liefde nu niet direct gemeend en standvastig is. Een moord, waarvan de boerenzoon zich zelf onbewust ten onrechte beticht, wordt oorzaak, dat zij die inderdaad voor elkan der bestemd zijn, elkaar ook krijgen. Paramount biedt met „De huifkar" (Wa gon Wheels van Zane Grey) een sensatio- neele Wild-West, die op pakkende wijze het rustelooze leven en den voortdurenden strijd der Amerikaansche pioniers op hun trek naar het Westen in beeld brengt. De moeilijkheden, welke deze met hun karava nen van groote huifkarren te overwinnen hadden door terreingesteldheid, aanvallen van Indianen en stoken van verraders uit hun eigen gelederen, zijn in dit machtig epos, vol romantiek, suggestief vastgelegd. Een rolprent met verrukkelijke natuuropna men o.a. van het besneeuwde Rotsgebergte, boeiende prairie-songs (o.m. het bekende „Wagon Wheels") en een rolbezetting, welke met Randolph Scott, Gail Patrick, Monte Blue enz. benevens het aller harten veroverend allerliefst 4-jarig kereltje Billy Lee, voor zich zelf spreekt. In het voorprogramma een Ufa-joürnaal met imponeerende fragmenten uit het eind- feest der Olympische Wintei-spelen en een. geestige comedie met de gerenommeerde Adèle Sandrock en Kuit Vespermann. Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In den nacht van Maandag op Dinsdag hèeft een felle brand het hoofdgebouw van de veilingsvereeniging „Ove*" Betuwe" te Eist geheel verwoest. Een overzicht van de smeulende resten. Het weinige, wat nog door den brand gespaard werd. „Do Stoffenkoning" verplaatst. Is het een gevolg van de wat' ruimere werkgelegenheid in onze stad, dat wij ach tereenvolgens in korten tijd verschillende zaken nieuwe en fraaie panden zien be trekken Hoe het. ook zij, een teel van verheugende activiteit, optimisme en ver trouwen in de toekomst is het zeer zeker. Ook „De Stoffenkoning" heeft het oude pand op den hoek van Coosje Buskenstraat en Betje Wolffplein verlaten. De. zaak is verplaatst naar Coosje Buskenstraat 67, waar sinds Zaterdagmiddag een schat van bloemstukken den fraaien winkel nog fleu riger maakt dan hij toch reeds is. De win kel is ruim en diep. Hooge stellingen waar in de rollen stof enz. opgestapeld liggen, gunnen een blik op den ruimen voorraad. En de groote étalage is bijzonder smaak vol opgemaakt, zoodat de geëtaleerde stof fen op hun voordeeligst uitkomen en tot binnengaan en koopen noodigens RITTHEM Ziekenhuisverplegïng op Walcheren, afdeeling Ritthem. Dinsdagavond hield genoemde afdeeling haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, ds. G. de Ru. Deze gaf eerst een kort en duidelijk overzicht van de vele voordeelen, die elk lid bij ziekenhuisverpleging geniet. Het aantal leden op Walcheren neemt dan ook gestadig toe, vooral op het platteland. De afdeeling Ritthem' had op 1 Januari 1935 400 leden, en op 1 Januari 1936 440 leden. Het percentage van de geheele be volking, dat lid is, steeg dan ook van 60.7 tot 65.5 In het afgeloopen jaar werden 9 per sonen uit Ritthem in een ziekenhuis opge nomen met totaal 199 verpleegdagen. De heer M. Hoogestegér werd bij accla matie als bestuurslid herkozen. Nadat de voorzitter eenige gevallen uit de praktijk der vereeniging had medege deeld, werden uit de vergadering nog en kele vragen gesteld en beantwoord. KOUDEKERKE Eindles 2-jarige tuinbouwcursus. Dinsdagavond had in de openbare school de eindles plaats van den 2-jarigen tuin bouwcursus, onder leiding van den heer J. K. Voogd en den vakonderwijzer den heer De Jager, voor fruit én den heer Wattel voor groententeelt. Onder de vele belangstellenden merkten wij op den heer Bosma, rijkstuinbouw- consulent, het dagelijksch bestuur van Kou- dekerke en het bestuur en leden der tuin- bouwvereeniging. Na opening met gebed en een welkomst woord, werden den cursisten verschillende vragen gesteld. Vervolgens reikte de heer Bosma de di ploma's uit aanP. Jobse, M. Boone, Ja cob van der Heijde, C. J. de Schipper, W. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe eii roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door PuroL Een waardevolle vorm van volksmu* ziek. (Hoofdartikel.); Nieuwe verkeersregels op komst. (Binnenland.); Nota met het voorloopige Buitsche ant* woord door Von Ribbentrop overhan digd. Duitschland wijst vele punten van het ontwerpverdrag van de hand en zal 31 Maart nieuwe voorstellen indienen. Frankrijk weigert bespreking der te« genvoorstellen. Ossche zaken in hooger beroep. (Rechtszaken.)! ZIE VERDER EVENTUEEfc LAATSTE BERICHTEN Aarnoutse, Joh. Reijnierse, Joh. de Wijze, Jan Reijnierse en Jan van der Heijde. De voorzitter van deTuinbouwvereenï* ging bracht evenals de leider van den cursus dank aan het gemeentebestuur voor des ontvangen steun en het toezicht bij de lessen. De burgemeester dankte voor de uitnoo» diging hierbij tegenwoordig te kunnen rijn en wees met nadruk de cursisten er op, dat nu een grondslag gelegd is om op voort te bouwen. Namens de cursisten dankte de heer Boone de leeraren en bood ieder een plant ZOUTELANDE Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zoutelande. Maandag kwam de Vereeniging tot be- vordering van het Vreemdelingenverkeer in algemeene vergadering bijeen. De secretaris, de heer Jobse, deelde in het jaarverslag mede, dat het ledental der vereeniging op 31 December 1935 137 be« droeg. In 1935 werd in totaal 337 aan contributie betaald. De strandexploitatie heeft weer een goed verloop gehad. In to taal werden 176 strandtenten geplaatst. Door het secretariaat zijn in het afgeloopen jaar 2183 gidsen verspreid. Door de ver eeniging is ook een belangrijke reclame ge maakt door middel van advertenties in Een onderzoek naar deugdelijk heid van geadverteerde goederen. Eenigen tijd geleden heeft het Engelsche Nationaal Natuurkun dig Laboratorium interessante proefnemingen gedaan. Op verzoek van de Advertising Association werd een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van door het geheele land geadver teerde merkartikelen. Ze werden vergeleken met over eenkomstige producten, waarvan de detailverkoop door middel van aantrekkelijke prijskortingen werd bevorderd. Het eerste onderzoek betrof 4 verzegelde 60 volts hoogspan ningsbatterijen twee regelmatig geadverteerde merken en twee waarvoor niét geadverteerd werd. De proef wees uit, dat de levens duur der geadverteerde batterijen langer was en deze een veel hoo ger en constanter energie ontwik kelden. Adverteeren is altijd een waar borg /en dit helpt het weer eens bewijzen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1