1000 500 300 25 DINSDAG 24 MAART EERSTE BLAD No. 71 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEÜWS OR STAP NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's fl GRATIS 1936! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement spéciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is verhin derd morgen het gewone weltelijksche spreekuur te houden. "Voorschotten voor woningbouw. Door Burg. en Weth." is nog het volgend voorstel aan den gemeenteraad gedaan Het plan voor den bouw van een aantal woningen door de Woningbouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" is thans vol tooid, zoodat het bestuur dier vereeniging Zich tot uwen raad heeft gewend, met het verzoek, om ingevolge de bepalingen der Woningwet voor de uitvoering van het plan rentedragende voorschotten te willen ver- leenen. Bij herhaling is ook uit uw vergadering aangedrongen op het stichten van werk manswoningen, welke tegen matige huur prijzen aan gezinnen met minderen wel stand zouden kunnen worden verhuurd. Sedert het bleek, dat de behoefte aan dergelijke woningen zich meer en meer in Vlissingen deed gevoelen, heeft het bestuur van „Gemeenschappelijk Belang", daartoe door ons gesteund, pogingen gedaan, om Zijn reeds lang gekoesterd plan te doen verwezenlijken om een aantal eenvoudige werkmanswoningen op bescheiden schaal te stichten. Het bestuur tracht dit doel te bereiken, om door bemiddeling van de gemeente de benoodigde voorschotten voor den bouw en voor den grond ingevolge de bepalingen der Woningwet uit 's rijks kas te verkrijgen. Intusschen zijn de financieele omstandig heden waarin het rijk verkeert dermate ge wijzigd, dat slechts in bijzondere gevallen nog voorschotten worden verleend. Aange toond moet nl. worden, dat de behoefte aan de woningen zich doet gevoelen en dat het plan zeer eenvoudige en goedkoope wonin gen omvat. Zou het verzoek om toekenning van voorschotten bij de Regeering eenige kans Van slagen hebben, dan diende er vóóraf overleg te worden gepleegd me'- bet staats toezicht op de volksgezondheid. Dit over leg heeft dan ook op volledige wijze plaats gehad. Met groote waardeering mogen wij hier gewagen van de medewerking van den inspecteur van de volksgezondheid jhr. G. de Graeff en van de voorlichting welke het bestuur der vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" en ons college van hem moch ten ondervinden. Het thans aan de orde gestelde plan om vat den bouw van 19 woningen voor één gezin en 7 woningen voor twee gezinnen, derhalve 33 woningen. Deze woningen zijn geprojecteerd op het terrein gelegen aan de Bloemenlaan, tusschen de Anjelierenlaan, Boschjeslaan en Asterlaan, kadastraal be kend Sectie A Nr. 377 (ged.) Deze woningen zullen als volgt worden verhuurd7 benedenwoningen voor 3.50 per week 7 bovenwoningen voor 3.95 per week en 19 gezinswoningen voor 4 per week. De kosten voor het stichten van deze wo ningen zijn met inbegrip van den grond in totaal geraamd op 102.800. Het bouwterrein omvat 3260 M2., waar van 630 M2. benoodigd is voor voortuintjes. Teneinde de totstandkoming van deze wo ningen te bevorderen, zouden wij U willen voorstellen, den grond voor deze tuintjes beschikbaar te stellen voor 1 per M2., al- zoo voor 630. Voorts stellen wij U voor aan de bouwvereeniging te verkoopen 1950 M2. 6 voor 11.700 en 680 M2. 7 voor 4760, alzoo in totaal voor 17.090. Blijkens het bijgevoegde overzicht kunnen üe woningen met een sluitende rekening worden geëxploiteerd, zoodat, naar wij ver trouwen, voor de gemeente aan haar bemid deling in deze geen groot risico is verbon den. Het belang dat door het stichten van be doelde woningen wordt gediend, weegt, naar onze meening, ruimschoots op tegen een eventueel risico. In verband met het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, aan genoemde vereeniging ingevolge art. 52 der Woning wet, een voorschot te verleenen van ten hoogste 85.710 voor den bouw van S3 wo ningen en een voorschot te verleenen van ten hoogste 17.090 voor den benoodigden grond, onder voorwaarden en bepalingen vervat in een overgelegd ontwerp-besluit. Voorts stellen wij U voor ons te machtigen voorschotten tot genoemde bedragen uit 's rijks kas aan te vragen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven. Mannen; 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 27 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 9 metselaars, 19 opperlieden, 19 schilders, 10 stucadoors, 63 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 4 vlechters, 4 opzichters, 1 machinaal-hout- bewerker, 7 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 6 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 247 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 11 brood/banketbakkers, 3 koks, 10 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbe dienden, 4 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 8 chauffeurs, 12 kellners, 21 loo- pers, 3 portiers, 5 sleepers, 43 transport arbeiders, 28 kantoorbedienden. 9 onderwij zers, 1 baas, 54 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 131 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouwen, 6 kan toorbedienden, 1 huishoudster, 4 dienstbo den en 7 werksters. Totaal 823 ingeschrevenen, waarvan 69 in de werkverschaffing. Vorige week 813 personen. Alzoo een vermeerdering van 10 werkzoe kenden, „De Volksstem" Af deeling Tooneel. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende De Cultureele Organisatie voor Moderne Arbeiders Filmkunst (Stichting Comaf) te Eindhoven, hield op 21 Maart 3.1. eén fëest- brjeenkomst, waaraan medewerkte de Ar beiders Tooneelgroep, onderaf déeling van de „Volksstem" uit Vlissingen die het too- neelstuk „Kleine Menschen" opvoerde. De ruim 550 aanwezigen hebben genoten van het goede spel. De bezetting der rollen was zonder uitzondering in goede handen. Moeder de Groef vertolkte op uitnemende wijze de rol van de onderworpen vrouw, wier wilskracht en levenslust gebroken zijn onder de jarenlange tyrannie van een schijn-vromen man. De spelers pasten zich volkomen aan in de sfeer van het onder werp, en. wij kunnen dan ook niet nalaten een woord van hulde te brengen aan den heer van Oorschot, die op erkentelijke wij ze de regie voerde. Bij het einde werd de tooneelgroep bloe men aangeboden door den voorzitter van de Comaf en een hartelijk tot weerziens toege roepen. Het onbedaarlijk applaus bewees hoezeer zij de harten der Findhovenaars had veroverd. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Go-Ahead doelverdediger Leo Halle heeft gistermorgen het ziekenhuis te De venter verlaten. Het grootste schip op de a.s. Hiswa-tentoonstelling te Amster dam, een stalen motorkruiser van 15 M. lengte, arriveerde gistermorgen in den Am- stel bij de Tolstraat, waar het schip met behulp van een bok uit het water werd gelicht om per vrachtwagen verder ver voerd te worden. Nog nimmer werd in Europa een dergelijke groote boot geëxpo seerd. MIDDELBURG Vereeniging voor Veilig Verkeer. De Vereeniging voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omstreken hield Maandag avond haar eerste jaarvergadering, onder voorzitterschap van jhr. F. Beelaerts van Blokland. Spr. wees er op, dat de vereeniging op 31 December jl. 283 leden telde. De voorzitter deelde mede dat in de ver- keersweek van 28 tot 30 Mei ook de ver- keersexamens zullen worden afgenomen en de vereeniging stelde een competitie voor chauffeurs in. De heer E. Visscher sprak daarna over zijn ervaringen als adviseur van het Cen traal Bureau voor de afgifte van Bewijs stukken van Rijvaardigheid, en tevens als Rijksdeskundige voor auto's in Zeeland, Hierna werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer R. A. Avink. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Dronkers, bleek, dat het eerste jaar veel geld heeft gekost, want niettegen staande 356 aan contributie en nog enkele andere ontvangsten, is er een tekort van ongeveer 100. De periodiek aftredende bestuursleden, „ALM A MB RA". Nog slechts 2 dagen draait ons programma van deze week, daar a.s. Don derdag gereserveerd is voor het Instituut. - Ons thans loopende programma be staat uit de succes Hollandsche Film: met Nederlandsch beste artisten. De 2de film is een zeer mooie Ameri- kaansche film, zoowel van spel als inhoud. - Alleen toegang boven 18 jaar. de heeren jhr. F. Beelaerts van Blokland, P. Dregmans, dr. S. S'. Smeding, E. Visscher en J. A. van O.verbeeke, werden bij accla matie herkozen. Ten slotte, nam de eere-voorzitter, burge meester M. Fernhout, het woord. Spr. zeide in deze eerste jaarvergadering te willen ge tuigen van zijn groote waarcièéring, dat men hem tot 'eere-voorzitter heeft willen benoemen. Spr. heeft direct met belangstel ling kennis genomen van het initiatief en heeft waardeering voor de groote activiteit van deze jonge vereeniging, - Comité Nationale Veiligheid. Naar wij vérhemen is de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, toegetreden tot het bestuur van de landelijke vereeniging voor Nationa le Veiligheid. Een mooie schenking. Een ingezetene van Middelburg, die door de diaconie der Geref. Kerk aldaar onder steund werd, kwam in het bezit van een erfenis en schonk daarvan aan die diaconie 1000. RITTHEM Coöperatieve Boerenleenbank, De coöperatieve Boerenleenbank hield gisteravond haar 20ste jaarvergadering. In zijn openingswoord wierp de voorzitter een korten blik op de verloopen jaren. Het bleek, dat de bank in den landbouwenden stand in een behoefte heeft voorzien en dit nog doet. Hij herdacht, dat sedert de op richting zijn overleden de heer J. van Leer- sem als kassier en de heeren M. Barentsen en W. Cevaal Pz. als bestuursleden, welke personen hun beste krachten voor de bank hebben gegeven. De rekening en de balans werden na voorlezing goedgekeurd. Het aantal leden was met 1 vermeerderd en bedraagt thans 91. Er zijn 184 spaarboekjes in omloop. De winst was een weinig minder dan het voor gaande jaar. De oorzaak hiervan was voor namelijk dat de rente op voorschotten met li was verlaagd en er niet meer voor schotten zijn aangevraagd. De heer P. J. de Pagter werd als be stuurslid herkozen, de heer W. Boogaard als lid van den raad van toezicht en de heeren Joh. Cevaal en A. Tange als plaats vervangende leden. Vastgesteld werd de rente voor leden spaarders op 3 voor niet leden-spaar ders op 2.75 De rente van voorschotten en in loopende rekening op 4.25 De spaarboekjes zullen in het vervolg op bepaalde dagen in Januari moeten worden ingeleverd en worden dadelijk na rente- bijschrgving weer teruggegeven. BRESKENS Jaarvergadering „Volksonderwijs"» Gisteravond hield de afdeeling „Volkson derwijs" alhier haar jaarvergadering in de openbare school, cnder leiding van de vice- voorzit3ter mevr. Termeulen. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek, dat het ledental was achteruitge gaan en nu 86 bedroeg. De inkjmsten over het afgeloopen jaar bedroegen 153,- de uitgaven 125.27%. Batig slot 27.72% Bfj de ingekomen stukken was een brief van den heer P. J. de Winde, die, na pre cies 25 jaar bestuurslid te zijn geweest, thans genoodzaakt is om gezondheidsrede nen, te bedanken. Het bestuur zal hem een aandenken aanbieden. Als bestuursleden werden herkozen mevr. Termeulen en mevr. De Pree. In de vaca tureDe Winde werd gekozen de heer P. van Luijk. U ii brei ding radio-distributie. Het radio-centrale-bedrijf Schippers en Nauta te Breskens heeft dezer dagen haar net uitgebreid tot Nieuwe Sluis. Het eigenaardige feit doet zich hier voor, dat het publiek wel op het net van de radio centrale aangesloten kan worden, maar nog steeds geen electrisch licht heeft. GROEDE Luchtbescherming. Medegedeeld kan worden, dat ook te Groede een afdeeling voor luchtbescher ming is opgericht. Als hoofd v?n den lucht beschermingsdienst is aangewezen de heer J. I. Brakman, die deze functie heeft aan vaard. „V olksonderwijs". Op de algemeene vergadering van de afdeeling GroedeNieuw vliet van Volks onderwijs, welke door den voorzitter, den heer A. J. Pauw, werd gepresideerd, bleek uit de rekening, dat was ontvangen 142.09 èn na uit het reservepotje een bedrag van 7.72 te hebben gelicht, was uitgegeven eveneens 142.09. Als afgevaardigde naar de buitengewone algemeene Vergadering op 16 Mei a.s. te Utrecht werd gekozen, de heer P. J. Griep té Nieuwvliet en als diens plaatsvervanger de heer A. J. Pauw te Groede. TERNEUZEN Huldiging scheidend^ burgemeester. Onder leiding van' het comité, gevormd uit de ingezetenen onzer gemeente, vond gisteravond in het Luxor-theater een hul diging plaats van den edelachtbaren heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen. die met ingang van 2 April a.s. eervol ont slag als zoodanig is verleend. Dat onze burgemeester eén groote plaats in de harten der burgerij heeft ingenomen, bleek wel uit de groote belangstelling welke voor deze plechtigheid bestond en ook uit de mooie geschenken, waarmede hij vereerd werd. Toen burgemeester Huizinga om acht uur de zaal binnentrad werd hem door de aan wezigen een welkomstlied toegezongen. Het plaatselijk symphonie-orkest „Onder Ons" en de Chr. Gemengde Zangvereem- 'ging „Excelsior" verleenden hunne mede werking. Na de pauze begon de eigenlijke huldi ging. De heer J. A. van Rompu, opende als voorzitter van het huldigingscomité de rij van sprekers. In welgekozen bewoordingen dankte hij den scheidenden burgemeester voor al datgene wat hij in het belang der gemeente en haar inwoners had gedaan. Hierna voerden nog een dertigtal sprekers namens verschillende corporaties en ver- eenigingen het woord. De heer Huizinga dankte ontroerd voor de vele bewijzen van medeleven welke hij op dezer avond had mogen ondervinden. Hij sprak de hoop uit dat het de gemeente goed zou mogen gaan, waarmede deze plechtig heid weder tot het verleden behoorde. Hedenavond vindt te Sluiskil een derge lijke huldiging plaats. HULST Meisje door auto aangereden en op slag gedood, Zaterdagmiddag ongeveer te half ze<? vond nabij „Tivoli" ter hoogte van de bocht in den weg HulstWalsoorden een doodelijk verkeersongeval plaats. De chauf feur L. de W. uit Hulst reed met een vrachtauto, geladen met steenen in de rich ting Walsoorden. Rechts van de auto reed op het fietspad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst. Toen een andere vracht auto, geladen met geperst stroo, in de rich ting Hulst uit de bocht gereden kwam raakte de chauffeur van den wagen met steenen, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wielrijdstertje aan, dat op slag werd gedood. De auto met steenen is voorloopig in beslag genomen. KORTGENE Een 100-jarige. Onder groote belangstelling heeft mej. A. Kléin Zaterdag te Kortgene haar lOOen ver- §<lieM»8eii««s8« Will Jew Jog Wat zal Hitier doen? Frankrjjk niet bereid tot onderhande len over eventueele Duitsche tegen voorstellen. Von Ribbentrop heden naar Londen. Een rede van Lord Halifax. Jijiga door luchtbombardement ver* woest? (Oorlog Italië-Abessinië.jü In verband met revolutionaire stroo® mingen, heeft de president van Brazilië, voor den tijd van 10 dagen den staat van oorlog afgekondigd, (Laatste berichten,])] Zal Italië opschorting der sanctie^ trachten te verkrijgen? (Oorlog Italië-Abessinië.JJ Groote order voor de Werf Conrad ta Haarlem, (Binnenland.^ Wetsontwerp inzake vestigingseisched voor het Middenstandsbedrijf, thans ïn=» gediend. (Binnenland. ZIE VERDER EVENTUEB& LAATSTE BERICHTEN jaardag gevierd. Ter eere van de jaiïgö werd een muzikale rondgang door het dorjj gemaakt, terwijl zij o.m. van den burge* meester en den gemeenteraad felicitatie* ontving. „Zeeland van de lucht uit"* De Londensche correspondent van' „8$ Maasbode" schrijft Het jongste en twaalfde nummer van het „Geographical Magazine" bevat een belangwekkend, met mooie luchtfoto's vei* lucht artikel over Zeeland. Het artikel geschreven door den heer D. L. Broeder t€) Veere, een welbekende persoonlijkheid in de provincie. Hij legt verslag af van de kort© luchtreis RotterdamVlissingen, en wijj hopen, dat de Engelschen die de beschrijving lezen en de foto's zien, zich niet alleen aan* getrokken zullen voelen tot Zeeland, maas het ook nauwkeuriger zullen gaan bezicli* tigen dan van de lucht uit mogelijk is. Wie weet of, als zulk een artikel eens een Nederlandsch tijdschrift verscheen, zelfs vele Nederlanders het niet eens met hun eigen land als vacantie-oord gingen probeeren. Luchtbeschermingsoefeiiwga De Commissaris der Koningin heeft be* sloten, dat de luchtbeschermingsoefening in Zeeland, waartoe hij het initiatief hééft ge nomen, zal worden gehouden op Zaterdag 16 Mei a.s. De oefening zal zoowel over dag als des avonds plaats vinden. Gebruik van Provinciale aanlegplaatsen» Ged. Staten van Zeeland hebben een in* st-'i.ctie vastgesteld voor de ambtenaren be doeld in art. 7 der verordening op de hef fing en invordering van rechten voor heft gebruik van Provinciale aanlegplaatsen. O.a. wordt bepaald, dat de ambtenaal! zooveel mogelijk woont in de Dabijheid van de aanlegplaats, waarvoor hij is aangesteld, zijn betrekking in persoon waarneemt 0Ü te allen tijde beschikbaar is. Hij kan echter onder goedkeuring van Ged. Staten iemand aanwijzen, die hem bij verhindering of afwezigheid op zijne kosten ontvangen de In deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1