500 25 MAANDAG 23 MAAKT No.70 74e Jaargang; 11936; llilpnFirma F. Ui OE HEIDE Ir, Halslint St-i, Vlissinp. Itltf. 10. Pastnlraniag 00201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD DIK op DUN MAAR.... DT= INTlE PIJP DOUWÈ [EGBERTS VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS V. A. R. A, Moeder S.A.R.O.V met haar staf. De Oude Vriendschap. Het plaatselijk V.A.R.A.-bestuur heeft zijn belofte gestand gedaan. Moeder S.A. R.O.V. met haar staf is gearriveerd en na een, naar wij vernamen, succesvolle kinder voorstelling en bonten avond op Zaterdag, hebben we Zondag den tweeder bonten avond, welke eveneens voor een volle zaal gegeven werd, bijgewoond. De afdeelings-voorzitter, de heer J. van Leeuwen, sprak een welkomstwoord, waar in hij zich speciaal wendde tot de Middel- burgsche en Souburgsche vrienden en me- deelde, dat het der V.A.R.A. in het geheele land goed gaatdat ook in Vlissingen een frissche, gunstige wind waait, welke in be trekkelijk korten tijd het ledenaantal van 400 tot 510 deed stijgen, een succes, waar voor hij den propagandisten warmen dank brachtdat Oom Henk verhinderd was een spreekbeurt te vervullen, doch dat in zijn plaats de penningmeester van het jubi leumfonds, de heer Paschen uit Rotterdam, zal optreden en dat de opbrengst van de busjes te Vlissingen 555.09 bedraagt, van welker tot standkoming spr. eenige tref fende staaltjes van offervaardigheid ver telde. Vervolgens richtte de heer Van Leeuwen zich tot de met- daverend applaus begroete Moeder Sarov en haar staf, die 5 jaar aan den Vlaamschen zusteromroép is verbonden en nu hier verblijft en belangeloos haar krachten geeft op enkele voorstellingen. De voorzitter der afdeeling Vlissingen, die Moeder Sarov daags te voren als jubileum geschenk een bedrag in francs had aange boden, 't welk zij bestemde om bedden aan te koopen voor in sanatoria verpleegde kin deren, overhandigde haar op dezen tweeden avond 'n tweede enveloppe met inhoud met verzoek dit geld die bestemming te geven, welke haar het meest gewenscht voor kwam. Moeder Sarov, die de prettigste herinne ringen aan Zeeland bewaarde van het Zo merfeest te Antwerpen, en via den omroep reeds zooveel plezier van de Zeeuwsche kinderen heeft mogen beleven, vond het prettig thans iets terug te kunnen geven. Aan de ontvangst te Vlissingen zal zij altijd met genoegen terug denken. Zij ver klaarde het hedenavond ontvangen bedrag te zullen bestemmen voor de S.A.R.O.V. en dankte namens de Belgische kameraden en de arme zieke kinderen voor beide schenkingen. De heer Van Leeuwen memoreerde nog, dat de Vlissingsche kinderen Moeder Sarov op de middagvoorstelling een bloemenhulde hadden gebracht vergezeld van een zak francs, waarna Moeder Sarov er nog op wees, dat de kinderen, die met haar mede werken, uit arbeidersgezinnen rfkomstig zijn. Nadat het huisorkest onder leiding van Charles Haaze, den pittigen V.A.R.A - marsch met entrain had uitgevoerd, welke weerklank vond in de zaal, werd met de afwerking van het program, bestaande uit muziek, dans en cabaret begonnen. Een jeugdige harmonica- en banjo-speelster oogstten met soli en duetten veel succes. Het danspaar gezusters Ceulemans gaf in een matrozen-, een acroboten- en een Chi- neeschen dans veel te genieten. Constance ontpopte zich zoowel alleen als in ver eeniging met Lo-uis Staal als een caba retière in den dop, die zich zeer prijzens waardig van een sentimenteel liedje (Het kinder-twaalf uurtje) en een humoristisch liedje (Het krulletje) kweet en ook h- „De Charl en de Piet" en „Het regenscherm" flink met haar partner op dreef was. Oogstten de verschillende vrouwelijke krachten, veel succes, het leeuwenaandeel werd door Louis Staal verworven, die er uitstekend slag van heeft zijn gehoor door een geestige conférence in sappig Vlaamsch te boeien, op pakkende wijze zjjn moppen lanceert evenals zijn liedjes, waar bij voordracht, typeering en mimiek alleen reeds voldoende zijn om iedereen zich „con- tentement" te laten lachen, en die dan ook den eenen lachstorm na den anderen in de zaal wist te ontketenen. Groot was ook zijn aandeel in de klucht ,,'n 'kwartier bij Moeder Sarov", waarin de sympathieke leidster mede een rol vervulde en Louis zoowaar het publiek in een refreintje me de kreeg. Daverend applaus gaf telkenmale de maat aan van ontvangst. De spreker van den avond, de heer Pa gehen, een oud-Vlissinger, heeft in een gloedvolle toespraak de verschillende acties om de V.A.R.A. te versterken gememo reerd en gewezen op de resultaten in baar geld. Voorts vroeg spr. de aandacht voor de aanslagen, welke steeds op de V.A.R.A. zijn gepleegd en op den chaotischen toe stand, waaraan de wereld thans ten prooi is en die ook op ons leven zijn uitwerking- niet mist, waardoor het noodzakelijk is, dat de V.A.R.A. zich haar grootsche taak be wust is en de arbeiders gezamenlijk op trekken om de ellendige toestanden uit de wereld te 'helpen, waarbij de omroepver- eeniging, welke tot in de uiterste hoeken komt, goed werk kan verrichten. Spr. zag zijn rede met daverend applaus onder streept. Na afloop heeft de heer Van meeuwen Moeder Sarov met haar staf hartelijk dank gezegd voor de genoeglijke avonden en de hoop uitgesproken, dat zij nog eens terug zullen komen en met aangename herinne ringen uit Vlissingen zullen vertrekken. Daarop klonk de Internationale, door het publiek geestdriftig medegezongen, waarna een gezellig samenzijn met het huisorkest, dat zich onder Charles Haaze naar wensch van de begeleiding der cabaretnummers had gekweten en nu de danslustigen steeds weer verlokte, den alleszins avond besloot. Dames-Gymnastiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling". Lentefeest. Britannia. Zeer toepasselijk doopte L. O. haar jaar- lijksche uitvoering, Zaterdagavond voor een stampvolle versierde zaal gegeven, ditmaai met den naam „Lentefeest", want niet al leen was zulks chronologisch volkomen juist 21 Maart begint toch de Lente doch ook de frissche schare van toekom stige draagsters van ons volk, die bij de opening het podium vulde, getuigde van een jong, opgewekt leven, terwijl op het afwisselende program, uitgevoerd onder lei ding van den heer L. van ier Steen, leeraar M. O., R.H.B.S., het „Een nieuwe lente, een nieuw geluid" ongetwijfeld van toepassing was. Nadat per gramophoon ,,'t Gymnasten lied" was gelanceerd en de vaandelgroet was gebracht, sprak mej. Cor Verheul een welkomstwoord, speciaal tot de bescherm vrouwe, mevr. C. C. van WoelderenSpren- ger, wie bij het binnentreden bloemen wa ren aangeboden, burgemeester Van Woel deren, den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, den onder-comman dant der marine, den voorzitter van het K.N.G.V., den heer W. de Graaf en mevr. de Graaf, de directie van de „Zeeland", heeren doktoren, de afgevaardigden van zustervereenigingen, w.o. de heer Kooij, lei der van „Volharding" te Goes, de bestuurs leden van den „Zebra" en verdere genoo- digden. Spr. betreurde het, dat zij mevr. Van der Steen niet welkom kon heeten, daar deze door ongesteldheid verhinderd was deelde mede, dat L. O. nic'. de gewoonte heeft propaganda te maken en de wegen en het nut van de lichamelijke opvoeding naar voren te brengen, doch door daden tracht op te wekken tot beoefening van di-. opvoeding en aansluiting bij hare gele deren wees er op, dat de vereeniging met schroom haar gehavend vaandel naar voren zou hebben gebracht, ware het niet, dat de heer Sommer, bondstechnisch lid, gezegd heeft, dat L.O. het symbool van haar arbeid met trots in haar gelederen kan presenteeren, waarbij nog komt de omstandigheid, dat L.O. het gelukkige vooruitzicht heeft eerlang in het bezit te komen van een nieuw vaandel. Mej. Ver heul hoopte, dat alle aanwezigen getuige mogen zijn van de feestelijke overhandi ging van de nieuwe vereenigingsvlag en deed een beroep op de welwillendheid van het publiek om in de pauze door het koo pen van een vlaggetje het vaandelfonds te steunen. Vervolgens werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Allereerst kwamen de kleuters, die onder de leidster, mej. Gr. Knop in snoezige costuumpjes den schattigen „Lentedans" uitvoerden, vergastten op een feërieke fantasie, „Hansje's droom in het bosch", waarin deze hummel droomde van een prinses en van blauwe en roode bessen, die rond een paddestoel bevallige dansjes uitvoerden, terwijl haasjes daar rond hup pelden. Mede door dc snoeperige pakjes een beeldig, effectvol nummertje. Later op den avond traden de kleuters nog op met een „Oogstdans", eveneens aardig van costumeering en uitvoering. Leidster en kleuters werden door het publiek zeer oegejuicht; mej. Knop ontving van haar leerlingen een souvenir de pianiste, mej. Mies Blondé, werden bloemen aangebo den. Voor het werk van. den doorkneeden vakman Van der Steen koesteren we reeds vele jaren groote bewondering hij heeft zijn sporen verdiend en wat hij met L.O. biedt, weerstaat als regel glansrijk den toets der eritiek en kan als voorbeeld gelden. Steeds zoekt hg nieuwe vormen en nieuwe banen om de oefenstof te verwer ken en op te disschen en ook deze uitvoe ring legde weer getuigenis af, dat h\j een meester is, die ontwerpt en met succes arbeid leidt. Leverden de turnsters keurig, schitte rend werk in de lenigheidsoefeningen, welke L.O. den len prijs in de eere-afdee- ling van den internationalen wedstrijd Brussel 1935 deden veroveren (beker, lauwerkrans en diploma waren terzijde van het tooneel opgesteld), niet minder goed was de indruk van de door den heer Van der Steen samengestelde fraaie Zebra serie 1936, welke door alle turnsters en turners van den Zebra zal worden uitge voerd op de kamende Bondsfeestèn te Am sterdam en nu door turnsters van L. O. en H.B.S.'sers werd gedemonstreerd. Zij stelt aan de executanten, vooral in het gedeelte, waarin o.a. een „koprol" voorkomt, zware eischen in verband met de gelijkheid, omdat rhythme (Schupo-marsch van Hermann Richter) en beweging elkaar daar niet vol komen dekken, al komt de geheele serie oefeningen op dezen marsch dan ook per saldo precies uit. Met succes kwamen de dames voorts uit in 'n mooie reeks knotsoefeningen, waarbij een innige samengang van bewegingen en muzikale figuren viel te constateeren even als in het rhytmisch balspel, dat door de elegante costumeering (ontwerp bonds technisch lid van den Berg) en de bevallige bewegingen in de verschillende aspecten een smaakvol effect sorteerde. De rhythmische oefeningen (Sphinx) werden weder schit terend uitgevoerd een heel mooi nummer, evenals het balspel heerlijk van vinding, vormde de oefening met hoepels, terwijl in klassikaal brug kranige staaltjes werden geleverd, waarbij de moeilijkheid van gelijk werk grootendeels overwonnen werd. De oefening met het springkoord muntte uit door sierlijkheid staafoefeningen, waarin een pakkend canonisch motief, alsmede paardspringen en een geestige fantasie- dans vervolledigden het ri'ke programma, da. over het geheel wel heeft bewezen, dat L. O. een flinke hoogte op de sportieve lad der heeft bereikt. De muzikale begeleiding geschiedde meestal met gramophoon-muziek, welke door haar onzuiverheid niet alleen onaan genaam was voor het gehoor, doch ook af breuk deed aan den totaalindruk der num- r.ers, vooral bij den Fantasie-dans, welks eerste deel met piano-accompagnement werd gegeven. Met veel en hartelijk applaus heeft men alle executanten den ganschen avond be loond. Tot slot bracht mej. Cor Verheul dink aan den heer Van Dijk Soerewijn en de directie van Britannia voor de welwil lende medewerking, aan de tooneelknechts voor hun arbeid achter de schermen, aan Jan Pot voor het muzikale gedeelte en aan den energieken leider, den heer Van der steen, aan wien L. O. wederom het succes van den avond te danken had, waarna een zeer gezellig samenzijn onder leiding van den heer Corveleijn, waarbij de lichtvoetige muze overheerschte en Jan Pot met z'n „Jolly" en zijn uitgebreid repertoire zorgde voor prettige dansmuziek van soepel rhytme en steeds wisselende klankkleur, waardoor alle monotonie gebannen werd, deze geslaagde uitvoering besloot. Gemengde Zangvereenigiug D.O.V. 1921—1986. Concertgebouw Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan heeft D.O.V. Zaterdagavond voor een flink bezette zaal een feestuitvoering gegeven, welke in verband met de viering van dit derde lustrum een officieel tintje droeg bestaande uit een jubileum-speech van den voorzitter, den heer A. Overweel, waarin deze bestuur en afgevaardigden van zustervereenigingen een hartelijk wel kom toeriep, inzonderheid ook het bestuur van de Werkliedenvereeniging „de Schelde" onder aanteekening van jarenlange prettige samenwerking een historisch overzicht gaf van de jubilaresse, daarbij de hoop uit sprekende, dat de huidige directeur, de heer Adriaan Hollaers, nog vele jaren voor de vereeniging behouden moge blijven mededeelde, dat D.O.V. dezen zomer op het concours te St. Maartensdijk zal uit komen in de eere-afdeeling en opwekte om de zangvereeniging als lid of donateur te steunen. Daarna werd mededeeling gedaan van een reeks schriftelijke gelukwenschen, ontvangen uit vocale-, instrumentale- en amusementsvereenigingskringen, o.a. van ÏEN AHJGGET" GL4KS GEWONE DOOS 10 CT. GROOTE DOOS 20CT. het bestuur van den Zeeuwschen Zangers- bond „Zang Veredelt", waarna de voorzit ter, na nog dank te hebben gebracht aan de gebr. Ots voor de prettige samenwer king, de gelegenheid opende tot compli menteeren, waarvan meerderen gebruik maakten en waarbij hartelijke woorden van vriendschap, herinnering en waardeering werden gesproken, de beste wenschen voor de toekomst werden geuit en fraaie bloem stukken werden aangeboden. Nadat allen sprekers door den heer Overweel met een kort woord dank was gebracht nam de afwerking van het pro gramma een aanvang. Adriaan Hollaers laat zijn koor be schaafd en, vooral in de p.p., mooi zingen. Begonnen werd met „Voorjaar" van Olivier Koop, welks vertolking frappeerde door voordracht en nuanceering, evenals de weergave van Bernard Diamant's „Lente zang", een werk, dat van de uitvoerenden heel wat vraagt, doch waaraan flink werd voldaan. De teere gedeelten van het fraaie zangstuk kwamen door den evenwichtigen, a cappella samenzang goed tot hun recht en de slot-climax werd lofwaardig geno men in het forti hoede men zich echter voor het forceeren van den klank. Op her haald verzoek werd voorts „Vrede" van W. F. Kools ten gehoore gebracht, waarna in het schoone „Abendlied" van F. Abt een zeer fraaie klank ontwikkeld werd en vooral in de zachter genuanceerde gedeel ten van een prachtig sluitend ensemble sprake was, terwijl het slot, met z'n mooie bewerking van het „Gute Nachtin soli en tutti, bijzonder tot uitdrukking kwam. Het tweede viertal liederen bestond uit het reeds eerder uitgevoerde Napolitaan- sche danslied „Villanella alla Napolitana" van Baldassare Donati, de geestige „Jan- sens Cantate" van A. Claessen, het in-lieve „Wiegenlied" van Mozart (op herhaald verzoek) en het charmante „Plaisir d'amour" van Martini als verrassingsnum mer. Adriaan Hollaers leidde als steeds zijn koor met vaste hand en terecht hebben de aanwezigen dikwijls door luid applaus van hun ingenomenheid met het gepresteerde blijk gegeven. Na de pauze bracht de tooneelafdeeling het blijspel in één bedrijf „De familie komt beneden" van Joh. W. Broedelet voor het voetlicht. Een gezellig samenzijn be sloot den avond. O. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 16 tot 21 Maart werden in het badhuis 402 baden genomen en wel 269 door heeren, 106 door dames en 27 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdagavond heeft de Dames-Gymnas tiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling" in Britannia voor een stampvolle zaal een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Vo gelleven in en om Vlissingen. Te Goes heeft de Vlissingsche voetbalclub „De Zeeu wen" met een 50 overwinning op de Goes- sche Boys Zondagmiddag beslag weten te leggen op het kampioenschap 3e klasse B. Zondagavond is op de baan in het R.A.I. gebouw te Amsterdam een drie-uurs kop pelwedstrijd gehouden, die werd gewonnen door het koppel J. van Kempen-Pellenaars. Twee snapshots van het filmbal, dat Zaterdagavond in het Carltonhotel te Am sterdam gehouden is. Boris Carlov en twee creaties van Jeanette Macdonald. Tong Holland snakt naar werk". Onder bovenstaande, langzamerhand wèJ bekend, motto wordt van 30 Maart tot 4 April in het geheele land en dus ook hier Ech+e TriescLe -Ueeren-Paai -10—15 -90 -95 cf. per Vaons §cl»CMrlenUsew nan «lew Jog De inhoud van het vlootverdrag. (Buitenland.) De vermoedelijke houding van Duitsch land. Rustiger toon in de Duitsche pers. Hitler verklaart geen compromis te zullen aanvaarden. Redevoering van Mussolini. (Buitenland.) De pensioenrechten van het personeel der Vlissingsche Gasfabriek. (Rechtszaken.) Het 162e Iegerbericht. (Oorlog ItaliëAbessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ter stede een collecte gehouden door de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van 'Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom. Wij gelooven niet, dat voor deze collecte veel aanbeveling noodig is, maar voldoen niettemin aan een hiertoe tot ons gericht verzoek. Wie beseft wat gedwongen ledig gang beteekent voor jonge menschen die voor de poort van het leven staan, is na tuurlijk bereid naar vermogen te helpen aan de bestrijding van dit leed. De centrale voor werkloozenzorg geeft voor jonge men schen tusschen 17 en 25 jaar gedurende S weken per jaar arbeid in werkkampen. Voor de Zeeuwen komt binnenkort plaats in het kamp te Chaam bij Ginneken. 't Is werk in Gods vrije natuur. In het bosch, op de hei. Boomen kappen, wegen aanleggen, brand gangen verbeteren, nieuwe boomen planten, enz. Het hiervoor benoodigde geld zal ten deele door de collecte bijeen moeten worden gebracht. MIDDELBURG Jubileum Doets. Als slot van de herdenking van het 25- jarig directeurschap van de Ambachts school te Middelburg van den heer C. Doets. had Zaterdagavond, uitgaande van oud leerlingen een feestavond plaats in de bo venzaal van de Vergenoeging, waar de heer C. Barentsen de talrijke opgekomenen wel kom heette en zulks in het bijzonder de fa milie D. Doets. Aan den heer Doets werd diens portret en daarnaast foto's van de receptie van 24 Februari aangeboden. De avond werd gevuld met tooneel, zang enz., waarbij heel wat de school betreffende naar voren kwam, en waarbij o.a. het kin derkoor van Jacob Hamel niet ontbrak, evenmin als het Pierement met levende poppen, tooneelstukjes, w.o. een voorstel lende de eerste reis van machinisten opge leid op de school enz. Het was al laat toen de heer E. Visscher allen dankte, die medewerkten aan het wei slagen van dezen avond.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1