ZATERDAG 21 MAART 500 300 25 HENNING'S FOTOHANDEL No.69 74e Jaargang 1936: llittm: F» F. MS DE HIDE li, Halslint SI-DO, Vlissingtn. Filet. ID. PisliiMni ttlDl Verschijnt dagelijks, uilgezontlertl op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Vereeniging voor Luchtbescherming opgericht STADS- EN PROVINCIENïEUWS Cen groote keuze in Kerkboekjes en stichtelijke ectuur oindt 11 bij: BOEKHANDEL D'HUIJ Selieurfencsscm Je» dm*, NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Groote belangstelling voor de vergadering van 26 Maart. Een tweede lezing zal worden georganiseerd. Werkelijk belangrijke aangelegenheden behoeven weinig: woorden om weerklank te vinden bij de bevolking. Dit is ook thans weer gebleken. Want in alle stilte en zon der opzienbarend vertoon is gisteravond de stichting van de „Vereeniging voor Luchtbescherming" een feit geworden. Men zal wellicht reeds bemerkt hebben dat uit den gekozen naam het woord „Vlissingsche" is verdwenen. En dit is geen toeval of vergissing. Want reeds nü is gebleken dat onder de bevolking, ook van gemeenten buiten onze stad, de beteekenis en de noodzakelijkheid van luchtbescherming wordt begrepenen daarom opent de jonge vereeniging haar deuren voor ieder die met haar doel sym pathiseert. Het is niet onmogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat uit deze nieuwe ver eeniging een provinciale organisatie groeit. De eerste stap is tenminste reeds gezet, daar de gemeente Oost- en West-Souburg zich voor het lidmaatschap heeft aange meld, terwijl een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Souburg zitting zal nemen in het bestuur der jonge ver eeniging, welk bestuur voorloopig bestaat uit de heeren W. P. Edelman (voorzitter), Koningsweg 19, F. Schets (secretaris), Walstraat 24, F. C. Matzinger (penning meester), Badhuisstraat 105, A. C. H Kuyck, M. Vader, L. J. M. Quasters, P. I. Hamming, J. C. M. Henning, J. Marijs, E. Andriessen, een vertegenwoordiger van Oost- en West-Souburg en één vacature in totaal 11 personen. Bij de drie eerstge noemde heeren kan men zich aanmelden als lid. Voorts hebben zitting genomen in den Raad van Advies (welke raad het be stuur on verschillend gebied van voor'ich ting zal dienen en behulpzaam zijn) de heeren A. O. F. W. C. Gasirrirt, G. Man te en H. de Jongh de Raad van Advies zal nog met enkele leden, waaronder ook da mes, worden aangevuld. Over het doel dezer vereeniging praten wij niet meer. Ieder weet langzamerhand wat luchtbescherming is en dat het een voudig een kwestie van lijfsbehoud kan worden, om aan een en ander mede te werken. De nieuwe vereeniging zal de bevolking duidelijk maken wat zij moet doen en laten wanneer luchtgevaar dreigt, maar ook reeds vóórdien. En wie voor dit doel be scherming van eigen leven en dat van hen die ons lief zjjn, niet voor 25 cent tot 2.50 per jaar (zelf naar draag kracht te bepalen) lid wordt van de „Ver eeniging voor Luchtbescherming", is geen knip voor den neus waard Me'dt u dus aa" bij de genoemde adressen. En doet het vandaag nog, want u hebt het druk en Maandag denkt u er niet meer aan Openbare vergaderingen op Don derdag 26 en Maandag 80 Maart. Wij schreven hierboven„ieder weet langzamerhand wat luchtbescherming is". Maar wie het ondanks de vele publicaties nog niet weet, behoeft zich hiervoor niet al te zeer te schamen. Mits men tenminste gebruik maakt van de nu geboden gelegen heid om op een van bovengenoemde data te luisteren naar bij uitstek deskundigen, die aande hand van lichtbeelden zullen vertellen, wat luchtbescherming is en wat men doen en laten moet. Donderdag 26 Maart spreek kapitein J. H. van Riessen uit 's-Gravenbsge, in „D-* Oude Vriendschap". Reeds thans is geble ken, dat niet alle belangstellenden dan een plaats zullen kunnen veroveren. Want deze lezing is bestemd voor geheel Walcheren en reeds nu zijn voor vele gemeenten buiten Vlissingen groote aantallen toegangskaar ten gereserveerd. Het is gelukt op Maandagavond 30 Maart een tweede bijeenkomst te beleggen waar een zeer deskundig spreker 2e lui tenant ter zee G. P. Ktiller over hetzelfde onderwerp in het „Concertgebouw" het woord zal voeren ook hier worden licht beelden vertoond. Maar daarmede is de koek dan ook op Want na laatstgenoemden datum moeten de lantaarnplaatjes en films in andere dee- len van bet land dienst doen en méér le zingen kunnen dus voorloopig niet worden gehouden Wie zich dus verzekeren, wil van een plaats (de tos- r-, is uits'uiteno voor personen bóven 16 jaar kosteloos) hale Maandag een toegangskaart op het stadhuis. Natuurlijk kan men Dinsdag en Woensdag ook nog terecht...... alleen loopt men dan kans, achter het net te visschen Wie verstandig is wacht dus niet en haait Maandag een kaart. Ook en vooral de vrouwen Het is misscb.'en overvo *ifr f' aar wij wil len er toch voor alle zekerheid de aandacht op vestigen, dat ook de vrouwen op deze lezingen van harte welkom zijn. Want als iémand behoort te weten hoe zij haar kin deren en gezin kan beschermen, dan geldt dit toch wel voor onze vrouwen in de eerste p'aats. Bovendien zu'lc-i in de wo ningen verschillende maatregelen moeten worden getroffen die het terrein van de huisvrouwen raken. Het is dus in hun eigen belang en dat hunner gezinnen nood zakelijk, dat ook de vrouwen beide lezin gen in grooten getale bezoeken. Taak voor organisaties, werkgevers, enz. Het is kort dag. Wij doen daarom een dringend beroep op ieder die daartoe in aanmerking komt, (en daar hoort ook U bij om in eigen kring propaganda te maken voor het lidmaatschap van de jon vereeniging en op te wekken tot het bezoe ken der lezingen. Luchtbescherming is geen prettig onder werp, maar het is zeker in dezen tijd van internationale spanning noodzake lijk dit vraagstuk ernstig onrci de oogc te zien. Hiervan is men gelukkig in alle bevolkingsgroepen overtuigden daarom z(jn wij er zeker van, dat ieder die min stens een kwartje per jaar kan missen, lid wordt der nieuwe vereeniging en de komende lezingen bezoekt. Noteert u dus voor alle zekerheid even in uw agenda voor a.s. Maandag le. Aanmelden als lid van de „Vereeni ging voor LuchtbeschermingU vindt de adressen in het eerste deel va.' dit artikel. 2e. Op het Gemeentehuis direct kaarten halen (kosteloos) voor de lezingen op 26 en 30 Maart. Alhambra-Theater. Tusschen twee werelden. Op Stap. Paul Muni, de groote speler uit „I'm a fugitive from a chaingang", het hier niet vertoonde „Scarface" en „The World chan ges", speelt hier opnieuw een rol met die formidabele scheppingsdrift, dat bijna over compleet aan rijk geschakeerde en door en door menschelijke emoties is waardoor hij, technisch geraffineerd virtuoos en diep- lyriach acteur, terzelfdertijd boven alle an deren uitsteekt. Zijn rol in deze film tus schen twee werelden is die van een drifti- gen halfbloed uit de Mexicaansche wijk van Los Angeles, die echter door zijn moeder en den pastoor na een moeilijke jeugd zoo goed mogeljjk wordt groot gebracht, en via een avondschool het tot advocaat brengt. Een advocaat, zooals hij droomt, voor zijn volk, zijn arme landgenooten,maar die dan met zijn kop tegen den muur loopt, de wereld in haar onverbiddelijke kaste-schei- ding leert kennen en na ondergane verne deringen opnieuw begint. Weggejaagd van de balie, vastbesloten om het geld en niets dan het geld als eenig machtsmiddel na te jagen. In een amusementslokaal in de grensstreek en hoe meesterlijk heeft een oude werkman als Archie Mago hier den zelfkant filmisch weten weer te geven verdient hij zijn brood. De vrouw van den eigenaar versmaadt hij en ziet niet de ge varen, die daaruit voortvloeien. Den daemon van het geld jaagt hij na en eenmaal, uit wraak tegenover de vernederingen van vroeger, verliest hij zrjn hart aan een jong meisje uit de eerste kringen, dat hem wel als minnaar, maar niet als verloofde duldt. Tenslotte is zijn leven niets waard geweest. Als een rijk, maar diep ongelukkig en een zaam man komt hij weer bij zijn volk terug, en bidt weer naast zijn oude moeder in de kleine Spaansche kerk van Los Angeles. Om Paul Muni vooral moet men deze onvergelijkelijk diep en sterk gespeelde SewlcliïJ a f Alle merken iilms voorradig Maar laat ons even Uw camera, die misschien heel den winter ongebiuikt lag, nazien. Wij doen dit gratis en nauwkeurig terwijl U wacht. Onze reclame Lomberg-fi m f 0 35,8 opn Badhuisstraat 63 film gaan zien. Haar psychologische motie ven zijn overal ten volle verantwoord en zelfs de meest romantische gebeurtenissen schijnen onafwendbaar uit deze halfwilde omgeving voort te komen. Zelden ziet men een acteur zoo gansch en. al in de huid van het uit te beelden karakter kruipen. Tevens is Muni zuiverder, technisch volmaakter filmspeler dan ooit. Ondersteund wordt hij hij doör twee niet minder feilloos uitge beelde vrouwenrollen, nl. van Betty Davis en van Margaret Lindsay. „Tusschen twee Werelden" „Border Town" een dier films, die niet gemaakt zijn met andere bedoelingen dan eenvoudig een aannemelijke story filmisch aannemelijk te vertellen. Een film van wat vreugde en leed, grootendeels spelend aan den zelfkant van het leven, in de ruwe plaatsen van plezier, waar langs de Mexicaansche grens de rijke inwoners van Zuid-Californië en Los Angeles komen feestvieren. Tien tegen één, dat een romannetje over dit onder werp slechts vluchtig gelezen wordt. Maar ook tien tegen één, dat. Hollywood daaruit een film weet te maken, zop weergaloos van analyse en tempo, zoo voortreffelijk ge speeld als gold het het grootste, klassieke drama. Maar in een film, :waar zoo zwaar en toch tevens zoo onmerkbaar de meesterlijke hand van den regisseur op rust, schijnen ook de kleinste details, die harmonische en toch juist daardoor tot het diepst van het hart ontroerende beteekenis te krijgen, die zelfs van een gewone film als deze een menschelijk wonder maakt. „Op Stap", de Nederlandsche geluids film, heeft een vrij zwak scenario, terwijl de regie van Ernst Winar ongelijkmatig, doch niet zonder snaaksche invallen is en gelukkig ook niet zonder oorspronkelijk heid. In de eerste plaats zijn er technische voordeelen. Fraaie, diepe close-ups van-den cameraman Henk Alsem, die ook de foto grafie beter deed slagen dan in b(jv. „De Big". Ook een paar lichte, filmisch uiterst bruikbare decors winnen het in „Op Stap" Ook typeerende opnamen van Amsterdam- Zuid. Verder opnieuw Engers en Frits van Dongen en als mooiste verrassing Louis Davids in een zielig en uiterst gevoelig tragisch masker. Zijn liedjes doen het na tuurlijk ook. Fientje de la Mar, ras-artiste, die in Hollywoodsche handen en met Hol- lywoodsch kapitaal en energie, tot wereld ster werd, is hier eleganter en smaakvoller dan ooit. Het Jordaan-gedoe en het door zichtige gewilde en het begrensde zinkt weg. Ze is uitstekend gefotografeerd en zingt e_' ook beter. Jopie Koopmans is nog het zwakke punt. De Hollandsche kip in haar minst fascineerende gedaante. Vaak waren in Nederlandsche films de stjjllooze interieurs bijv. in „De Familie van mijn Vrouw" in staat, de veelge roemde Nederlandsche architectuur in het buitenland ten onrechte in discrediet te brengen. Met zeer veel genoegen consta teert men, dat in de film „Op Stap" dit vermeden is. Het kleinburgerlijke décor is vervangen door een entourage van groote- re, sferische beteekenis. Men ontlede bijv. het modern flatinterieur, dat in de film plaats van handeling is en de revue-scène met de twaalf piano's. De totaal indruk is, dat „Op Stap" op een belangrijk hooger plan staat dan de doorsnee Nederlandsche filmindustrie en dat het publiek doorloopend geamuseerd er bij is, niet het minst door de sneegheid van Heintje Davids. Luxor-theater. De laatste der Mohikanen. Naar dit bekende boek van den beroem den Amerikaanschen schrijver van India nenverhalen James Fenimore Cooper, dat we in onze jeugd, evenals „Wilddooder" „Lederkous", „De oude Trapper", enz. van denzelfden schrijver, verslonden, vervaar digden Reeves Eason en Ford Beebe een groote „Mascot" Indianenfilm, een weef se' van werkelijkheid, romantiek en fantasie, waarin de strijd uit het jaar 1757 geschetst wordt tusschen Frankrijk en Engeland om het koloniaal bezit van Noord-Amerika. Ter opfrissching van het geheugen het vol gende. De Mohikanen-stam, welke aan de zijde van Engeland stond, is met uitzondering van. het opperhoofd, den Sagamore (Hobert Bosworth), en diens zoon Un«-as (Junior Coughlan) uitgemoord door de Huzons on der aanvoering van hun wreed en wraak zuchtig opperhoofd, Magua (Bob Kortman), die in vereeniging met den Frar.schen spion Dulac (Walter Mac Grail) de beide dochters van den Engelschen kolonel Munzo (Ed ward Hearn), Cora (Edwine Booth) en Alice (Lucille Brown), vervolgt. Dulac wil van de meisjes weten waar ziek het goua bevindt van een door hem aangevallen con- vooi, terwijl Magua tracht beic'er gevangen te nemen, teneinde zich door haar op haa vader te wreken. Cora en Alice worden be schermd door majoor Heywsrd (Walter Miller), die verliefd is op Alice en door der koenen, schranderen woudlooper Haviksoog (Harry Carey), die met behulj der beide Mohikanen tot nu toe zoow») Magua als Dulac overwonnen beeft. De beide meisjes ontspringen den dans doch in het dorp der Huzons zijn Haviks oog en de beide Mohikanen aar den folter paal gebonden en hun dreigt de dood door verbranding. Na heel wat wederwaardigheden worder zij tenslotte verlost en nu vangt de eind- worsteling aan tusschen de vijandige par tijen, waarbij Magua en Dulac werden over wonnen, doch waarbij ook de Sagamore het leven inschiet, zoodat thans l ncas inder daad is De laatste der Mohikanen. Er zijn heel pakkende, suggestieve tafe relen in dit filmv/erk. dat de spanning ei stevig inhoudt en een flink effect sorteert. In verband met de lengte var de hoofd film is het voorprogram bepeikt tot inte ressante journalen en een muziek- en dans- filmpje. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Sinds de totstandkoming van den afsluit dijk, wordt de bekende voorjaavsharing al leen nog in de Waddenzee gevangen en is Den Oever de centrale markt hiervan. Vrij dag was de aanvoer zoo groot, dat men op den vischafslag kisten te kort kwam, zoodat' het zeebanket maar los in de auto's werd geladen. Ter gelegenheid van de 88ste Diës der Delftsche Studenten Vereeniging hielden de leden gistermorgen een rijjool door de stad. R.-Kath. Kerkkoren ontbonden. Nieuw koor opgericht* In een der dagen onder leiding van den Eerw. heer pastoor Timp gehouden verga dering, zijn naar „Het Kerkbericht" meldt de R.-Kath. kerkkoren „Cante- miLS Domino" en „Laudate Dominum" ont bonden en een nieuw koor „Jubilemus Deo" opgericht, wegens verandering van parochiekerk een en ander met ingang van 1 Mei a.s. Op hartelijke wijze werd afscheid geno men van den organist den heer A. J. Geij- sen, die gedurende 45 jaren het orgel heeft bespeeld en van de dirigenten der twee eerstgenoemde koren, de heeren J. Hol- laers en P. de Rooij. Als dirigent-organist van het nieuwe koor werd de heer P. de Roojj benoemd en als organist de heer W. Hollaers. De scheidende organist de heer A. J. Geijsen werd onder grooten bijval tot eerelid be noemd. Nationale Christen Geheelonthouders- vereeniging. Gisteravond kwamen leden en begunsti gers dezer vereeniging en eenige genoo- digden b(jeen om het 40-jarig bestaan fees telijk te herdenken. Was de kerksamen- komst van. Donderdag meer bestemd voor de propaganda, deze avond was er een van BADHUISSTRAAT 15. TELEF. 343 „Vereeniging voor Luchtbescherming'* opgericht. Verkeersconferentie in Zeeland. Jaarverslag Nederlandsche Midden- standsbank. (Binnenland.) Kamer van Koophandel en Vereeniging „Handelsbelang" te Middelburg protes teeren tegen de reisbelasting. (Provincie,) Het antwoord van Duitschland eerst over eenige dagen te verwachten. Zal Duitschland de voorstellen der Lo- carno-mogendheden afwijzen Officieele mededeeling van de K.L.M, inzake inkrimping der bionenlandsche lijnen. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN intieme gezelligheid. De zaal was geheel versierd. Om ruim 8 uur opende de voorzitter da heer A. J. Leenhouts met gebed. De avond in de St. Jacobskerk, die zoo bijzonder is geslaagd, zal niet spoedig worden ver geten. Door den secretaris werd een op rijm samengesteld overzicht gegeven, waarvoor hij een woord van dank van den voorzitter in ontvangst had te nemen. Burgemeester Huizinga van Terneuzen bracht nu gelukwenschen over van hefc hoofdbestuur en het provinciaal comité. Hij gaf den raad, nu maar te beginnen aan de tweede 40 jaren, daar het werk nog lang niet klaar is. De volgende spreker was de heer Da Baare, afgevaardigde van het Vlissingscli Drankweer-comité. Aan zijn gelukwenschen voegde hij tevens toe die van de Nederl» Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken. Om der tijds wille deed de voorzitter van de overige schriftelijke en mondelinge ingekomen gelukwenschen mededeeling. Het overige gedeelte van den avond werd gevuld met een tooneelstuk getiteld „De verjongde professor", hetwelk op verdien stelijke wijze werd opgevoerd door de on- derafdeeling „de Schakel" en de lachspie ren den geheelen avond in beweging hield. In de pauze werden versnaperingen aan geboden. Met dit al kan deze vereeniging met voldoening op haar jubileum terugzien. Tooneelgroep Zangvereenïgïng „De Volksstem". De tooneelafdeeling van de Arb. Zangver. „De Volksstem" is uitgenoodigd om heden avond voor de Cultureele Organisatie voor Arbeiders Filmkunst te Eindhoven een uit voering te geven van het hier ter stede reeds tweemaal met su^es opgevoerde tooneelstuk „Kleine Menschen" van Albert van Waasdijk. f| ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betredende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1