1000 500 300 25 VRIJDAG aO MAART Sancties tegen Duitschiand zijn gevaarlijk. lVo.68 74e Jaargang 1936 Ililliii: Firn I. lm OS HIDE Ir., Ilililraal Si-iO,Vlissii)an. lalal. II Faslrataaiai tllfl Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS §el»eurlen«sscw «bw <lcn Jog NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 et. Iedere regel meer 10,ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn Cl RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bi) verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Schrapping der schulden zou het gevolg zijn. Practische doorvoering onmogelijk. Onze correspondent te Dusseldorf bad gisteren gelegenheid, een vooraanstaande persoonlijkheid uit het Westfaalsche in dustriegebied te spreken, die niet slechts van de huidige stemming in het Westen van Duitschiand, doch ook van de alge- meene economische situatie in dit land op de hoogte is. Onze vertegenwoordiger stelde hem de vraag, hoe men in de krin gen van het industrieele Westen van Duitschiand over economische sancties te gen Duitschiand dacht, daar toch de mo gelijkheid bestaat, dat dergelijke maatre gelen te Londen nader in overweging zul len worden genomen. In onderstaanden brief geven wij de belangrijkste punten van dit onderhoud in een korte samenvatting weer. Op onze vraag, hoemen in Duitschiand over financieele sancties dacht, antwoordde onze zegsman „Het zal u bekend zijn, dat de nationaal- socialistische regeering in tegenstelling met de vroegere Duitsche regeeringen tegen over leeningen van den staat in het buiten land afwijzend staat. Evenals een goed huisvader er naar streeft, niet meer uit te geven, dan hij verdient, wenscht ook de Duitsohe regeering, inkomsten en uitgaven met elkaar in overeenstemming te brengen, d.w.z. huis te. houden met de middelen, die ter beschikking staan, zonder op vreemde hulp te zijn aangewezen. Financieele sancties van het buitenland tegen Duitschiand kunnen dus alleen reeds daarom niet in aanmerking komen, wijl Duitschiandgeen buitenlandsche credieten wenscht. De binnenlandsche situatie. Maar ook in het binnenland ligt het Duitsche financieele probleem geheel an ders, dan de wereld over het algemeen pleegt aan te nemen. Daarom was Winston Churchill er dan ook glad naast, toen hij in het Lagerhuis over de financieele positie van Duitsch iand de volgende meening uitsprak „Duitschiand stuurt door zijn gelduitgaven voor de herbewapening onvermijdelijk op een staatsbankroet toe het moet binnen afzienbaren tijd zijn militaire uitgaven staken, waarop automatisch een nieuwe golf van werkloosheid moet volgen an dere economische mogelijkheden bestaan er voor Duitschiand niet". Hoe verkeerd de opvatting van Churchill is, bewijst het vol gende Voor het programma van werkverschaf fing heeft Duitschiand in de jaren 1933 1935 verplichtingen aangegaan ter hoogte van rond 7 milliard mark. Daarmede be reiken de gezamenlijke staatsschulden, wanneer men alles en alles bjj elkaar re kent, een bedrag van rond 20 milliard rijksmark. Dit bedrag is betrekkelijk gering, indien men bedenkt, dat daartegenover jaarlijks 10 milliard belastinginkomsten staan en vooral ook, indien men het vergelijkt met den schuldenlast van andere landen. Frank rijk heeft drie maal meer staatsschuld dan Duitschiand en de Vereenigde Staten heb ben niet minder dan 30 milliard dollar schuld. De Duitsche belastinginkomsten stegen van 1932 tot 1935 met rond 3 mil liard mark, terwijl in dat laatste jaar door de vermindering van de werkloosheid 15 milliard mark minder werd uitgegeven. De financieele situatie, waarin Duitschiand verkeert, is dus geenszins zoo slecht, als Churchill wil doen gelooven, aldus de opi nie van onzen zegsman. En wat zijn meening betreft, dat Duitschiand na het beëindigen van het be wapeningsprogramma geen andere moge lijkheden heeft om de menschen werk te verschaffen, kan ik verklaren, dat hij ook in dit opzicht er geheel naast is. Men be hoeft slechts aan de talrijke mogelijkheden van woningbouw en andere objecten, die met binnenlandsche grondstoffen ten uit voer kunnen worden gebracht, te denken, om te kunnen vaststellen, hoe weinig ge rechtvaardigd het pessimisme van Chur chill is". De economische sancties. Op z\jn vraag naar de zuivere economi sche sancties werd onzen correspondent geantwoord „Ook op dit punt van de zuiver econo mische situaties denkt men volstrekt ver keerd, indien men meent, dat het mogelijk zou zijn, de buitenlandsche grondstoffen- en levensmiddelenmarkten voor Duitsch iand te sluiten, en het land op deze wijze óp politiek gebied inschikkelijker te maken. Volgens de berichten in sommige buiten landsche bladen schijnt men te gelooven, dat de situatie, waarin de Duitsche grond- stoffenvoorraden verkeeren, zoo bedenke lijk zou zijn, dat men slechts met econo mische sancties behoeft te dreigen, om de Duitsche regeering tot allerlei tegemoet komingen te bewegen. Doch ook hierin vergist men zich. Zeker zijn de voorraden grondstoffen niet meer zoo groot als twee jaren geleden. Ook is het bekend, dat Duitschiand op het oogenblik bij na alle buitenlandsche aankoopen uit zijn uitvoer moet betalen en dat de prijzen der grond stoffen stijgen, terwijl de prijzen van eind producten een dalende tendenz vertoonen. Ook is de rest van de betalingen in goud, die de Russen dit jaar voor oude goederen leveranties aan Duitschiand moeten doen, geringer dan het. bedrag, dat wij in 1935 ontvingen. Eveneens hebben wij nog een half milliard mark aan de landen af te dragen, die met ons in verrekeningsver- keer staan. Daar staat echter tegenover, dat Duitschiand de deviezenbedragen, die het buitenland nog schuldig is, in de toekomst in vollen omvang zal ontvangen, wat, zoo lang de invoer van marken baar Duitsch iand nog toegestaan was, kon worden ver hinderd. Door het feit, dat marken niet 'meer naar Duitschiand mogen worden in gevoerd, moet de buitenlandsche schulde naar in vreemde valuta betalen, wat een niet onaanzienlijke stijging van de Duit sche deviezeninkorasten ten gevolge heeft. Bovendien was de buitenlandsche handels balans van Duitschiand in het jaar 1935 weer voor de eerste maal met 111 mil- lioen mark actief. Intusschen weten wij het echter zeer nauwkeurig en het buitenland behoeft ons daaraan niet te herinneren de situatie is moeilyk voor ons en economische sancties tegen Duitschiand zouden den toestand kunnen verscherpen. Zou men nu echter de verkeerde meening zijn toegedaan, dat Duitschiand door dergelijke maatregelen op politiek gebied inschikkelijk zou kunnen worden gemaakt, dan heeft men er geen juist begrip van, wat de gevolgen zouden zrjn. De gevolgen van eventueele sancties. In dat geval zouden wij waarschijnlijk eerst gedwongen worden, de rentebetalin gen op onze oude schulden te staken, die op het oogenblik nog 250 300 millioen mark per jaar bedragen. Ten tweede zou de verscherping van den toestand voor ons aanleiding kunnen zijn, onzen ouden schuld- eischers aan te bevelen, hun vorderingen op ons geheel te schrappen, terwijl zij tot nog toe op een langzame afbetaling kon den rekenen. En ten derde zouden wij ge dwongen worden, te streven naar een toe stand van een absolute autarchie. Men moet er in het buitenland eens rustig over nadenken, wat het wil zeggen, wanneer een volk van 60 millioen menschen voor altijd van de wereldmarkt als kooper ver dwijnt. Want dit staat vasthebben wij onze productie geheel in autarchischen zin veranderd, dan verdwijnt Duitschiand als kooper op de buitenlandsche markten. Eenerzijds zou Duitschiand niet langer als leverancier van qualiteitsproducten, die »n de geheele wereld gewaardeerd worden, optreden. Anderztjds zou echter de wereld een van de grootste koopers van agrari sche producten, tabak, olievruchten, wol en katoen, huiden, ertsen, petroleum, enz. ver liezen, een klant, die als afnemer op het oogenblik onder alle landen ter wereld de derde plaats inneemt. Het gevolg daarvan zou een gevoelige economische crisis in talrijke andere landen zijn. Iedere versto ring van de rustige ontwikkeling der ver houdingen in Duitschiand £a& vooi de we reld gevolgen hebben, die in hun geheelen omvang op het oogenbik nog nauwelijks te overzien zijn. Afdeeling Vlissingen Nat. Christen Geheelonthouders-Vereen. 1896—1936. Dat de Ned. Hei-vormde gemeente alhier bijzondere gelegenheden van haar na ver wante vereenigingen op prijs weet te stel len, is gisteravond weer duidelijk gebleken, bij de plechtige herdenking van het 40-jarig bestaan der afdeeling Vlissingen van de Nationale Christen Geheelonthouders Ver eeniging,* welke werd gehouden in de Groo- te Kerk. Tegen het uur van aanvang was de aan zoovelen ruimte biedende kerk zoo goed als geheel gevuld. De jubileerende afdeeling had zich de medewerking verzekerd van de Chr. zang- vereeniging „Hoop op Zegen" en enkele so listen, onder leiding van den directeur der vereeniging, den heer Bosdijk. Laten wij nu reeds mogen constateèren, dat het gébodene dezer zangvereeniging en der solisten, onder bekwame leiding, de aanwezigen heeft doen gemeten van goed verzorgden en keurigën zang. Als feestredenaar trad op ds. A. de Voogd van Delft, vroeger predikant alhier. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 100 1 en 4, opende ds. D. J. Vossers het feestelijk samenzijn met gebed en heette namens de vereeniging de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom. Spreker noemde het een goede gedachte dit jubileum in het openbaar te herdenken. De arbeid der geheelonthouding geschiedt vaak in stilte het werk is niet met cijfers aan te gev'ên, maar spreker weet dat de vereeniging velen tot steun is geweest in den loop der jaren. Mede door haar arbeid zijn velen gered en in staat gesteld een nieuw leven te beginnen. Dat het drankge bruik in onze stad zoo zeer 'is afgenomen, is ook voor een belangrijk deel te danken aan het werk der jubileerende afdeeling. Spreker hoopt, mede namens den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente, dat de ver eeniging ook in de toekomst veel zegen op haar arbeid moge ondervinden. Het werk vindt niet steeds de gewénsch- te waardeering en steun, ook niet in kerke- lijken kring. Spreker komt op tegen het verwijt, dat onthoudersmenschen zich een zijdig blind staren op één volkszonde. Niets is minder waar. Over 't algemeen zijn het leden der vereeniging, die op alle terrein medewerken aan den arbeid voor het Ko ninkrijk Gods. Hij weet dat uit eigen erva ring. Spreker hoopt, dat deze avond er toe n.ag medewerken, dat velen gedrongen zul len worden toe te treden als lid der veree niging en daadwerkelijk steun te verleenen aan den strijd tegen het alcoholisme. Tenslotte heette spreker ds. De Voogd, oud-predikant en oud-lid der afdeeling al hier, hartelijk welkom. Na dit openingswoord zong het koor „Het Russische Vesperkoor" van D. Bortnianski en „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart, gevolgd door een Duitsch Wiegeliedje, ge zongen door mej. Van de Garde (solo met -koorzang. Rede van ds. De Voogd over Vasthouden De feestredenaar, ds. A. de Voogd, begon met te zeggen dat om drieërlei redenen groote dankbaarheid zijn hart vervult. In de eerste plaats wel, omdat hij van dezen kansel de jubileerende afdeeling ge luk mag wenschen met haar 40-jarig be staan. Vervolgens omdat hij verblijd is zoo vele oude bekenden weer te zien. Alles in de stad sprak hem dezen middag toe en 't was hem een genot hier weer eens te mo gen zijn. En in de derde plaats vervult dank zijn hart dat hij hier nu zoo rustig mag staan, omdat de ernstige ziekte van een zijner kinderen gelukkig geweken is. Na dit persoonlijk woord tot zijn vroege re gemeente, kwam ds. De Voogd tot het onderwerp waarover hij dezen avond spre ken wilde, nl. „Vasthouden". In de eerste plaats moeten wij vasthou den aan het principe van de drankbestrij ding. De vereeniging bestaat thans 40 jaar en heeft dus de jeugdjaren achter den rug. Vereenigingen loopen hetzelfde gevaar als menschen die ouder worden, nl. dat liet enthousiasme en het vuur der jeugd gaat verminderen. Doch ook bij het klimmen der jaren moet men zorgen dat het principe niet verstramt, wegraakt. Zeker, deze tijd is anders dan 40 jaar geleden. Het drankmis bruik is ongetwijfeld minder dan toen. Een der oorzaken hiervan is ook de malaise. Ook het drankgebruik lijdt hier onder. Er zijn echter ook nog andere oor zaken te noemen. Altijd en altijd weer heeft de geheelonthouding gehamerd op het ééne thema „De drank maakt ons volk onge lukkig" en niet zonder succes. Maar we zijn er nog niet. Indische dienst. Met verlof uit Oost-Indië is in Europa aangekomen" de heer ir. S. A Blok, inge nieur Waterstaat, Badhuisstraat 59, Vlis singen. MIDDELBURG Toelating van leerlingen van buiten gemeenten tot gemeentescholen. Nu, op twee na, al de betrokken bestu ren van buitengemeenten bericht zonden, zich met de ontwerp-regeling terzake van de toelating van leerlingen op de Middel- burgsche openbare Ulo-scholen te hebben vereenigd, komen Burg. en Weth. er nader bij den raad op terug. Zij stellen in de In verband hiermede wees spreker er op, dat alleen in de maand Februari jl. 3 mil lioen gulden aan drankaccijns is ontvangen. Dit beteekent dat in één maand door ons volk 17 millioen aan drank is uitgegeven. En dat in een tijd van crisis, terwijl voor de Zending nog geen millioen gulden per jaar bijeengebracht kan worden. Vastgehouden moet worden aan het prin cipe absolute onthouding. Met matigheids- arg nenten komen wij er niet. Met klem wees spreker er op, dat matigheid half liefdewerk is en hiermede is nog nooit een drinker geholpen. Moeten wij hebben een staatsverbod, zoo als Amerika heeft gehad? Spreker is van oordeel, dat dit niet zonder meer is aan te bevelen. Dit heeft juist Amerika wel bewe zen. Alleen wanneer de roep om 'n algeheel verbod opkomt en groeit in de volksziel, is daarvan vrucht te verwachten. Zoover zijn wij echter nog niet en daarom heeft ook in de toekomst de geheelonthouding nog een groote taak. Vervolgens wees spreker op de roeping der Christelijke geheelonthouding. Volgens zijn innige overtuiging moet men dengene, die aan den drank verslaafd is, wijzen op Jezus, als de eenige Steun, die waarlijk helpen kan. Jezus moet ook bij den strijd voor de geheelonthouding in het middel punt staan. Verder moeten wij geheelonthouder zijn ook terwille van ons zeiven. Kan men het glaasje gemakkelijk, laten staan, breng dan 't kleine offer, en kan men het niet makke lijk laten, dan wordt het hoog tijd onthou der te worden. Ook om derwille van onze kinderen, onze familie, kortom voor onze naasten is ge heelonthouder worden plicht. Uit zijn eigen ervaring als predikant gaf spreker meerdere voorbeelden, hoe de drank den mensch niet alleen stoffelijk, doch ook" geestelijk te gronde richt. Als men dit alles weet, kan het niet an ders of door de liefde van Christus gedron gen, moeten wij alles doen om de drank ellende te bestrijden. Na deze met groote aandacht aangehoor de ernstige rede werd gemeenschappelijk gezongen Gez. 274 2, 5 en 6, waarna de heer M. W. Haaijman enkele soli ten beste gaf, nl. „O Jesulein Süss" en „Jesu, unser Trost und Leben" gevolgd door „Psalm 8", voor soli en koor, van S. A. Appel. Door ds. G. W. Korevaar van Biggekerke, werd het slotwoord gesproken, die er op wees, dat ook het werk van de geheelont houding alleen goed is, als het geschiedt in het geloof. Spreker bracht tevens de geluk- wenschen over van het district Zeeland met dit jubileum. Na gemeenschappelijk staande zingen van Gez. 180 1 en 5, eindigde ds. Korevaar de zen zeer goed geslaagden avond met gebed. Postzegelloket voor verzamelaars. Het postzegelloket voor verzamelaars is Zaterdag 21 Maart van drie uut tot half o geopend op het Post- en Telegraaf kantoor. Daar zijn verkrijgbaar naast verschillende perforaties der Nederl. zegels, de post- en portwaarden van Nederl. Indië, Curasao en Suriname. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ir aansluiting aan een oefening maakte Donderdagmiddag een afdeeling van het regiment motor-artillerie, bewapend met de vèrdragende 10 c.M.-kanonnen, een marscb door Amsterdam. H. M. de Koningin bracht, in gezelschap van Prinses Juliana. Donderdagmorgen een bezoek aan het 3e half regiment huzaren op het Alexander- veld te Den Haag. Lentetijd-schoon maaktijd. In verband met schoonmaak- en restauratiewerkzaamheden zit de groote Rembrandt midden op zijn beroemd plein te Amsterdam gevangen in een huisje van planken en balken. Sancties tegen Duitschlani zyn gevaar lek. Een belangwekkend onderhoud. (Hoofdartikel.); Jaarvergadering Prov. Zeeuwsche Ver eeniging tot bestrijding dei T.B.C. (Provincie.); Een ontwerp-accoord der vier Locarno- mogendheden. Waarschijnlijk geen internationale politiemacht in de Fransch-Duitsche grenszone. Laat Frankrijk den eïsch tot terug trekking der Duitsche troepen vallen Indiening wetsontwerp inzake vest!-» gingseischen voor het Middenstandsbé- drijf dezer dagen te verwachten. (Binnenland.) Verschillende binnenlandsche lqnen de? KJL.M. worden opgeheven de Zeeuw* sche lijn blijft bestaan. (Luchtvaart.); Nieuwe overstroomingen in de Ver* Staten. (Gemengd Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN eerste plaats voor te voldoen aan dett wensch van enkele gemeenten en den da tum van aanvang der gemeentelijke rege ling niet op 1 Januari 1935, doch 1 Januari 1936 te bepalen. De gemeente Vlissingen is van het toe* sluit van Ged. Staten dat een gemeen- schappelijke regeling voorschrijft, in be roep gegaan bij de Kroon, terwijl de ge meente Wissekerke de regeling wé! wenscht te aanvaarden, maar slechts in zooverre, dat bij de vergoeding rekening wordt gehouden met 75 der kosten per leerling en niet met de volle kosten, zooals het ontwerp aangeeft. Burg. en Weth. zijn van meening, dat aan dezen wensch niet mag worden tege moet gekomen, waarom zij met het be stuur dier gemeente in nadere onderhande ling zijn getreden. Zou eventueel uiteindelijk geen gemeen schappelijke regeling met Wissekerke en Vlissingen tot stand komen, dan zouden Burg. en Weth. ernstig moeten overwegen voor te stellen te besluiten, dat tot de Ulo-scholen geen leerlingen uit die gemeen te met welke geen gemeenschappelijke re geling terzake is getroffen, al was het alleen maar om redenen van billijkheid ten opzichte Ier andere gemeenten, worden toegelaten. Ten slotte stellen Burg. en Weth. voor, de overeenkomst, die in 1924 met St. Lau rens is aangegaan, te splitsen in een voor de gewone lagere scholen en een voor de Ulo-scholen, die dan overeenkomt met die met andere gemeenten. De Bateau Porte verdwijnt. Gedurende de maanden April, Mei en Juni zal men om van de Rotterdamsche Kade naar de Rouaansche Kade te komen, zich een omweg moeten getroosten. Men zal dan de Bateau porte niet meer kunnen pas- seeren. Deze verdwijnt voor altijd. Zooals men zich zal herinneren deden B. en W. verleden jaar na langdurige onder har klingen met de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", die nog tot 1977 huur van het Dok zou hebben te betalen, het voorstel om ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreltende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1