1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 18 MAART No.66 74e Jaargang' 1936( UitgaveFirma F. VAK DF Vr! !)E Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10 Postrekening (6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Sancties tegen Duitschland? STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS SPORT BUITENLAND §d>ewrlewissen nan Jen Jag NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's r GRATIS ABONNEMENT SPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad «g—asa Een tweesnijdend zwaard. De gevolgen voor Abessinië. De onderhandelingen in Londen tusschen de Locarno-staten vlotten niet erg. Er is te veel verdeeldheid. Aan den eenen kant eischen sommige landen een zoo scherp mogelijk optreden tegen Duitschland, tenzij Hitier zijn daad gedeeltelijk ongedaan maakt (door bijv. het terugtrekken uit het bezette Rijngebied van een gedeelte der militairen) terwijl de anderen op verzoe ning uit zijn. Bij die onderhandelingen is ook het pro bleem der sancties ter sprake gekomen. Men wil Duitschland economisch isoleeren en zelfs indien alleen de Locarno-staten met uitzondering van Italië daartoe zouden overgaan, zou Duitschland daarvan, vol gens de voorstandei's van sancties, al zulke nadeelen ondervinden, dat het land tot toegeven zou worden gedwongen. Want het land staat volgens hen op het punt finan cieel en economisch in elkaar te storten. Is dit waar? En als het waar is, zou Berlijn dan op sancties passief 'reageeren, zeggengoed wij geven ons economisch over. Wy maken het geheel en al onge daan? Sancties beteekenen o.i. in dit geval een scherp tweesnijdend zwaard. Gevaar lijk voor degenen, die deze toepassen en gevaarlijk voor Duitschland. Waarom sancties in dit geval gevaarlyk zyn. De met Duitschland handelende landen hebben groote vorderingen in Duitschland uitstaan. Deze vorderingen worden groo- tenüeels betaald, zij het ook. zeer langzaam,, via de clearing. Het buitenland heeft der halve belang bij den import uit Duitsch land (als bron voor het kunnen betalen van den export en van de Duitsche schul den), maar het buitenland heeft ook groot belang bij het exporteeren naar dat land. Men denke bijv. aan den nood der tuinders, die nog heel wat zou toenemen, wanneer Duitschland uitgeschakeld zou moeten worden. Sancties, door ons ten opzichte van Duitschland toegepast, zou ruïne be teekenen en dit geldt in mindere of meer dere mate ook voor de andere landen. Dan heeft Duitschland nog het wapen der devaluatie. Hier en daar wordt reeds gesproken over de groote mogelijkheid, dat de officieele Mark zal vallen tot 1/3 van de vroegere waarde. Dr. Schacht, minister van economische zaken en president van de Duitsche Rijksbank, is hiertegen fel ge kant. Maar zijn invloed moet sterk ge taand zijn, zoo zelfs, dat men weinig van hem hoort en dat hetgeen hij hier en daar nog zegt, niet wordt uitgedragen onder het volk. Over het algemeen is men met het Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In een perceel in de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam brak Dinsdagmorgen een felle uitslaande brand uit, waardoor de 2e en 3e verdieping uitbrandden. Het tank schip „Eulota", voor rekening van de Ko ninklijke Shell gebouwd op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam, zal begin April proefvaren. Dinsdagavond werd in het clublokaal van A.B.C. een aanvang ge maakt met de wedstrijden om het kam pioenschap Zeeland le klasse van den Ned. Biljartbond. Brandstichting Naar het „Dagblad van Zeeland" meldt, Wordt thans door de politie alhier een ern stig onderzoek ingesteld, naar de oorzaaa van een brand, welke circa 5 jaar terug woedde in een venduhuis aan de Molen straat. Door een ruzie moeten beschuldigingen fcrjn geuit, die zouden wijzen op brandstich ting., Bij onderzoek is ons gebleken dat de juistheid van bovenstaand bericht niet moet Worden tegengesproken en moet het onder- Zoek zich reeds bevinden bij de justitie te Middelburg. De loonen in het loodgletersbedrjjf. Na gehouden besprekingen van het lan delijk centrum in de loodgietersbedryven, is besloten dat in Vlissingen en Middelburg geen loonsverlaging zal plaats hebben. geven van persberichten in Duitschland nog al scheutig, maar van dr. Schacht wordt niet veel meer vernomen. Devaluatie. Wat zou devaluatie van de Mark betee kenen voor het buitenland? Natuurlijk, eveneens een ramp. Al is de officieele Mark natuurlijk niet meer van zooveel ge wicht als vroeger, zij blijft toch nog altijd' de verrekenmunt voor tal van uiterst ge wichtige transacties. Waar de schulden van Duitschland aan ons land, in Marken gi'ooter zijn dan de vordering van Duitsch land op ons, zou de waardedaling van de Duitsche valuta natuurlijk een nieuwe slag voor ons bedrijfsleven beteekenen. Daarom zal men omdat dit voor alle landen geldt o.i. niet overgaan tot het nemen van sancties tegen Duitschland. Men spreekt er over, maar niemand zal zich de illusie vormen, dat de sancties een feit zullen worden. Maar, wanneer na het officieele consta- teeren, dat Duitschland zyn verplichtingen heeft verzaakt, geen sancties volgen omdat dit niet verantwoord zou zijn ten opzichte van de volkeren, die de sancties zullen hebben te dragen, dan is het onbillijk, dat tegen Italië wel sancties zijn ingesteld.' Men kan wijzen op het feit, dat Italië het. g.ebied van een ander is binnengerukt,' terwijl Duitschland slechts het eigen ge bied van troepen heeft voorzien. Goed, maar - heb uitvaardigen ,vamsanctièsis nu, eenmaal geformuleerd. De Volkenbond kan, daartoe overgaan, wanneer een der partijen daden heeft gedaan, die door sanc ties kunnen worden bestraft. Doet men zulks niet, dan beeft Italië recht van spre ken en dan bestaat er een groote kans, dat deze zullen worden ingetrokken. Doch wat dan met Abessinië? Abessinië is ook lid van den Volkenbond, heeft recht op den officieel vastgestelden steun, die het Vclkenbondspact het kan verleenen. Nu is Abessinië een zwakke broeder in het concert der naties en met zwakke broeders houdt men helaas weinig of geen rekening. Maar dan boet Genève weer aan pres tige in. Uit dit alles volgt, dat de groote naties voor een impasse staan. Duitschland kan hier het verlossende woord spreken. Het kan een deel van zijn troepen terugtrek ken, desnoods daaraan concessies verbin den. Doch Duitschland moet wat toegeven, wanneer het dit land ernst is, dat het wil medewerken aan het oplossen der moeilijk heden. MIDI >H1 BURG Eervol ontslag. Krachtens het reglement op de voorloo- pige pensionneering van onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, opgenomen in de wet van 22 Februari jl., tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, zal op de rijksvergoe ding ingevolge art. 56 der lager onderwijs wet 1920 (vergoeding van onderwijzers- jaarwedden) in mindering worden gebracht o.a. „van de vierde maand af, volgende op de maand, waarin hij in geval van ontslag recht zou hebben op voorloopig pensioen, de jaarwedde of wedde van het hoofd der school en den onderwijzer, aan wien niet ontslag is verleend". Uit deze bepaling volgt, dat vanaf 1 Juli a.s. geen ryksvergoeding zal worden ontvangen voor de leerkracht, die van t Maart jl. (datum van in werking treding van deze bepaling) den 60-jarigen leeftijd heeft bereikt. Op grond van een en ander stellen Burg en Weth. den Raad voor om aan mej. M J. A. C. de Cleyn Brem, onderwijzeres aan school G., welke leerkracht onder deze be palingen valt, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli a.s. Burg. en Weth. deelen nog mede, dat zrj reeds een oproeping voor sollicitanten voor de vervulling der ontstaande vacature plaatsten. By de vervulling zal' er naar worden gestreefd om nog een verdere be zuiniging te verkregen op de kosten van het vakonderwijs. Slytersmelkinrichting Stoomzuivelfabriek „Samenwerking". In de jaarvergadering van de N.V. Sljj- tersmelkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Samenwerking" te Middelburg zijn de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd en de heeren M. - Sanderse en C. Daniëlse herkozen en D. Jahse gekozen als commissaris. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Bevestiging en intrede. Zondag jl. had in de Ned. Herv. Kerk te Zuidzande de bevestiging plaats van cand. A. Th. Stegenga. De' 'bevestigingspreek werd naar aanleiding van 2 Tim. 2 1 ge hóuden door den vader van'den jongen pre dikant, dr. P. Stëgenga Azn., Evang. Luth. predikant te Amsterdam. Hierna werd de officieele bevestigingsacte Voltrokken door den consulent ds. Faber van Oostburg. Aan de handoplegging werd haast de beide ge noemde predikanten nog deélgenomen door ds. W. van der Ven van' Retranchement. Des middags hield ds. A. Th. Stegenga zijn intreepreek over Openb. 1 17b, waar na de jonge predikant na, de gebruikelijke toespraken nog werd toegesproken door den praetor van den Ring, ds. ,F. A. Visser van Cadzand, terwijl ds. G. van Dis uit-Zaam- slag ook nog enkele woorden als oud-predi kant van Zuidzande en namens de classis sprak., Samenwerkende Zendingscorporaties. Het Zendingsbureau'tè 'Oégstgeest (post rekening'No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Waren de inkomsten gedurende de maan den Janüari en Februari reeds ver beneden het bënoodigde bèdrag, in de n.aand Maart gaat het al niet veel betér. Gedurende de eerste helft dezer maand werd slechts 17.000 ontvangen. Op 1 April is er een bedrag van 120.000 noodig voor dè credié- ten voor indië gedurende het „tweede kwar taal. Generale Synode der Geref. Kerken. De gewone Generale Synode der Gere- formeerde Kerken van Nederland, die om de drie jaar gehouden wordt, beeft de ker keraad van de roepende kerk van Amster dam Centrum, bijeengeroepen tegen Dins dag 25 Augustus. Aan den vooravond wordt de gebruikelijke bidstond gehouden, waarin, zal voorgaan de nraeses va. de vorige Synode, dr. K. Dijk van 's-Gravenhage- West. Examens. Voor het examen van apothekersassisten te is te Utrecht geslaagd mej. A. de Rooy, te Middelburg. Voor het machinistendiploma B (pract. ged.) is geslaagd de heer P. L. Steendam. alhier, leerling der De Ruyterschool, en voor het machinistendiploma B (theoret. ged.) de heer M. Kievit te Tholen. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is met ingang van 13 Maart benoemd bij de Kon. marine-reserve tot luitenant ter zee der 1ste klasse J. J. A. Scbagen van Leeuwen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 21 Maart 1936 aan den voorzitter van de com- missiën tot het examineeren van officieren en adelborsten, den gep. vice-admiraal-titu- lair C. L. van Buuren, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten; de adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de gep. vjce-admiraal jhr. G. L. Schorer benoemd tot voorzitter van de commissiën tot het examineeren van officieren en adelborsten. BILJARTEN Kampioenschap Zeeland N.B.B. Ie klas. Wanneer er op sportgebied een degelijK georganiseerd sterk bezet toumooi plaats vindt, waarbij de deelnemers in kracht niet veel verschillen, dan is de oelangstelling van sportliefhebbers altijd grooter dan an ders, en dit bleek ook gisteravond het ge val te zijn, toen de voorzitter van A.B.C., de heer A. Suurmond, de talrijke aanwezi gen en de pers welkom heette, wel een be wijs dat dit kampioenschap de aandacht der biljartliefhebbers trekt, vooral nu ook de heer A. Standaert tot de deelnemers be hoort. Spr. hoopte op een mooi en strijd er opende hiermede het concours. Nadat door de pers eenige foto's der deelnemers genomen was (hetgeen ook la ter tijdens het spel geschiedde), deelde de leider, de heer A. Goormachtig, de partijen in en werd een aanvang gemaakt met de eerste party tusschen de gebroeders A. en J. v. d. Velde, resp. le en 2e klas kampioen 1935; Zooals nogal dikwijls het geval pleegt te zijn in de eerste beurten van den wedstrijd, leverden deze niet veel moois op. Beiden verkenden zoogenaamd het terrein en het was A. v. d. Velde, die toen I03 kwam met een mooi gespeelde serie van 32. J. v. d. Velde kon zijn spel maar niet ontplooien. Beider speelwijze verschilde veel. Eerstge noemde speelde breed spel, doch vastde ander trachtte door zacht spel series op te bouwen doch slaagde daarin met. Na eenige slechte beurten speelden beiden toen een keurige eindpartij. A. v. d. Velde slaagde er in een serie van 40 te maken, doch J. v. d. Velde antwoordde met 16, 24 en 19 en be haalde in totaal 159 punten. Zijn broeder 200 punter in 34 beurten. De tweede partij. De tweede party van dezen avond, tusschen de heeren R. Peeman en F. Ver hulst, werd zeer vlot gespeeld. Wanneer men Verhulst bezig ziet, dan ziet men soe pel, spel dat aangenaam aandoet en hoewel zijn series niet hoog waren, toonen zy aan door een speler van sterk gehalte te ~ijn gemaakt. Peeman, ietwat stugger in houding, is ook een sterke wilskrachtige speler en hoe wel hij bijna 90 punten achterstand noteer de, dreigde hy zyn tegenstander nog de overwinning te. ontnemen, door mooie se ries op het laatst. Nadat I eeman van acquit begon met een poedel, nam Verhulst een aanvang met 15. vervolgend met 15, 20, 21, 13 en 16, alzoo in 10 beurten 107 pun ten, Peeman 35. Na 13, 22, 15 in totaal 180 voor Verhulst, maakte Peeman door keurig gespeelde series van 14, 21 31 de partij spannend met een totaal van 166 Verhulst beëindigde hierna de party met een slot- serie van 14. De uitslag de^ gespeelde partijen is als volgt A. v. d. Velde 200 34 5.88 40 J. v. d. Velde 159 34 4.67 2i F. Verhulst 200 28 7.69 22 R. Peeman 166 28 6.38 31 Hedenavond voortzetting. DE ENGELSCHE BEGROOTING VOOR DE LUCHTMACHT. Onder-minister sir Phillip Sassoon heeft in het Lagerhuis de begrooting der lucht vaart ingediend. Het eindcijfer is 43 V2 mil- lioen bruto en 39 millioen netto uitgaven voor dit jaar. In de toelichting zeide de minister, dat het program van vorig jaar Mei .voorzag in de aanschaffing van een luchtvlootsterkte van 1500 vliegmachines. Dit aantal was vermeerderd tot 1750, die tegen het einde van dit jaar gereed moes ten zyn. 12 eskaders zouden bovendien m 1939 gereed zyn voor den dienst in het ryk. De bedoelde totalen waren met uit zondering .van de vloot-vliegtuigen, die bij de marine-begrooting ondergebracht wa ren. Er waren 2500 nieuwe bestuurders noodig en de regeering had met de groote motor-fabrieken Austin en Morris contrac ten gesloten om haar van technisch advies te dienen. Een eigen school voor mecani ciens zou bovendien nog worden opgericht. De regeering beschikte thans over 2 model len éénpersoons vliegtuigen die hun weerga bij geen enkele luchtmacht vonden omdat ze met gemak snelheden van 300 mijl per uur ontwikkelden. De regeering zou zorg dragen dat geen overmatige winsten wer den gemaakt door de firma's, die de ma chines zouden leveren en dat de loonscha len in overleg met haar werden vastge steld. De minister erkende, dat menigeen zou vragen waar moet dit alles op uitloopen Is er geen alternatief voor de regeering dan dit felle tempo van bewapening, dat een nieuwen wedstrijd schijnt in te leiden? Het antwoord der regeering was, dat zy ook nu nog niet wanhoopte aan de sluiting van een Iuchtpact in het Westen dat later uitgebreid kon worden, maar omdat de omstandigheden er op het oogenblik niet naar waren om daarover te kunnen begin nen te onderhandelen, kan de verdediging van het moederland niet langer uitgesteld of in de waagschaal gesteld worden. Tot welk cyfer andere mogendheden zouden willen gaan in beperking der bewapening, tot elk absoluut minimum zou Engeland meegaan, want de schoone uitvinding van de vliegkunst, was niet bedoeld en moest niet in de eerste plaats dienen voor het zaaien van dood en verderf. Van dezen Sancties tegen Duitschland (Hoofdartikel.); Duitschland neemt de uitnoodiging van den Volkenbond aan. Frankryk, België en Engeland wisse len nota's met betrekking tot de opzeg ging van het Locamopact door Duitsch land. Japansche regeeringsverklaring. (Buitenland.)' Weigert de Negus rechtstreeks met Italië te onderhandelen Nieuw offensief verwacht (Oorlog ItaliëAbessinië.) Overzicht der werkloosheid in ons land. Eenige daling te constateeien. (Binnenland.) Onze Fransche gezant> jhr dr. J. Lou don, 70 japr. (Binnenland.) Adres van de K. v, K. voor Zeeuwsch- Vlaanderen inzake de reïsbelasting. (Provincie.) Rapport inzake bestrijding van radio» omroepstoringen. Overzicht Eerste Kamer. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN kant bekeken, zou ook deze begrooting er uiteindelijk toe kunnen meewerken, dat het vliegtuig zyn roeping als voortbrengsel en vlieger van vrede vervulde. Oud-minister Montague zeide, dat het verschil met dezelfde begrooting, die hij nog in 1931 had ingediend, meer dam. 20 millioen bedroeg of m.a;w. een- verdubbe ling der uitgaven in 5 jaar en wanneer men het oor by de regeeringskringen te luisteren legde was het nog lang niet vol doende om 1750 gevechtsvliegtuigen te be zitten men sprak van een noodzakelyk minimum van 5000 en sommigen achtten 10.000 vliegtuigen nauwelyks voldoende om Engeland te beschermen, maar tegen wien dan toch sinds de oorlog plechtig in den ban is gedaan? Het scheen, dat de regee ring in plaats van een defensieve houding aan te nemen, een plan had ontworpen om iederen mogelyken aanval met eer. krach tig offensief in het land van den aanvaller te beantwoorden, anders zou de minister niet zoo den nadruk hebben gelegd op de snelheden van 500 K.M. DE JAPANSCHE REGEERINGS VERKLARING. De eerste minister Hirota heeft, nada% het kabinet tot overeenstemming gekomen, was en de keizer zyn goedkeuring eraan had gehecht, de regeeringsverklaring over de te volgen politiek bekend gemaakt. In deze verklaring wordt erop gewe zen, dat binnenlandsche en buitenlandsche problemen, welker oorzaken diep gewor teld zyn, zich aan Japan voordoen. De leden van het kabinet hebben zich belast met de taak het hoofd te bieden aan den moeilyken toestand met de krach tige vastbeslotenheid om door het instellen van verschillende hervormingen en ver nieuwingen in alle afdeelingen der regee- ring het voornaamste doel der regeering te bereiken, nl. de roemrijke eenheid der natie. De eerste taak van het kabinet zal ge legen zyn opheldering te brengen in de sa- ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreflende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1