500 300 150 100 25 S. WIENER Co. DINSDAG V7 MAART No.65 74e Jaargang 1936: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Mussolini, de ware overwinnaar van Locarno Frankrijk voelt zich in Engeland teleurgesteld. STADS- EN PROVINCIENiEÜWS Oostersche Tapijten NIEUWE KWARTAA'.-ABONNE's fl GRATIS §ckenrlcnissen van eten den d ÏS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPHl |S: Vooi alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door hef geheele rijk t'2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Atzonderlijke nrs. 5 cent. lilini: Firma F. <111 DE V11D1 li, llilslmi SI-BO,llissiap. Mil. ID hwduin 16181 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polls, zijn CiRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit twèe bladen. - Eerste Blad Het einde der sanctionistische politiek. Onze V.P.B.-correspondent schrijft uit Rome Waar ligt Addis Abeba? Wie is de ne- gvs? Wanneer vond de slag bij Enderta plaats? Tien dagen geleden wist ieder kind op deze vragen antwoord te geven thans echter liggen al deze Ethiopische aangele genheden zoo oneindig ver van ons verwij derd, dat het moeilijk valt, zich temidden van al de onrust en spanningen, die op het oogenblik in Europa heerschen, te herinne ren, dat de oorlog in Oost-Af rika verder ge voerd wordt. Maarschalk Badoglio, die met veel historischec zin zijn overwinning üi den slag in Tembien juist veertig jaren na den slag bij Adoea naar Rome telegrafeer de, is met evenveel historischen zin in de afgeloopen week zeer weinig mededeelzaam geworden. Desondanks bestaat er geen aan leiding toe, aan te nemen, dat de maar schalk werkeloos blijft. Werkeloos is slechts de commissie van dertien ge b.'even, nadat Italië principieel op haar voorstellen was ingegaan. Naar verluidt, zuhen de leden van deze commissie nog deze week bijeen komen. Niemand schenkt daar echter eeni- ge aandacht aan. Deze aangelegenheid is, in ieder geval voor de „hooge" diplomatie afgedaan, afgedaan is zij eveneens voor de tijdgenooten, die zich weliswaar niet van beroepswege met „hooge" dipzomatie be zighouden, doch eenvoudig de conclusies uit de debacle van deze eens zoo groote kunst trekken. De situatie voor Italië veranderd. Inderdaad is in de situatie, waarin Italië 'zich temidden der andere volkeren bevond, een groote verandering gekomen. Italië staat op het oogenblik oneindig veel ster ker. Het neemt in het Locarno-conflict niet de weifelende houding van Engeland aan het wacht veeleer, zonder te weifelen, rus tig, vastbesloten en met aandacht, de din gen, die zullen komen, af. Niets kan de po sitie van het land meer versterken, dan deze houding. Want Italië behoeft niets an ders te doen dan af te wachten, hoe het sanctionistische front onder leiding van En geland verbrokkelt. De ineenstorting van dit front kan na de laatste gebeurtenissen niet ernstig meer in twijfel getrokken wor den. Men stelle zich den toestand eens duide lijk voor oogen. Het geheele conflict tus- schen den Volkenbond en Italië is gebaseerd op de geldigheid van Volkenbondsprincipes en het Volkenbondsstatuut. Niemand an ders dan Engeland heeft deze principes met de bekende geestdrift en het geheele ge wicht van zijn reusachtig imperium geldend weten te maken. Zonder de rede van sir Samuel Hoare en zonder de onbuigzaam sanctionistische houding van Eden zouden vele kleine staten en ook de groote mogend heid Frankrijk zich nog wel eens tweemaal bedacht hebben, alvorens tot sancties te be sluiten. Trouw aan principes is een schoone gedachte, doch deze trouw wordt eerst po litieke realiteit, wanneer daar achter zeer reëele krachten, zooals die van Engeland b.v., staan. Natuurlek kon in het kader van den Volkenbond geen andere houding aan genomen worden, dan tegenover Italië aan genomen is. Dat het inderdaad tot sancties tegenover Italië gekomen is, vindt zijn oor zaak slechts enkel en alleen in de ^nachts- groepeering en in het initiatief van Enge land. Parijs in Londen teleurgesteld. En nu beleven dezelfde Volkenbondssta ten, die door Engeland zoo pathetisch wer den opgeroepen, zich voor de onschendbaar heid van de Takazze-zöne garant te stellen, dat Engeland hen bijna even pathetisch op roept, zich om de Rijnland-zóne zoo te zeg gen niet te bekommeren. Deze waarheid is speciaal voor Frankrijk bitter genoeg. La val, die het verdrag van Rome ondertee kend had, heeft het bij zijn sanctionistische politiek zonder de toestemming van een groot deel van het Fransche volk moeten doen. Engeland heeft Frankrijk indertijd ge vraagd, of de Fransche Middellandsche Zee-havens ter beschikking van de Engel- scbe slagschepen stonden. Frankrijk heeft toen Volkenbondsgetrouw met zwaar ge moed ja gezegd. Het heeft de vriendschap met Italië op' het spel gezet en het is thans diep teleurgesteld, dat dit offer, dat het aan zijn veiligheid meende te moeten bren gen, zoo weinig van nut is gèweest. Italië eigenlijk overwinnaar. Dit is het resultaat van tien dagen. Wat er ook verder gebeuren moge, wat hier ver stoord is aan vertrouwen, kan nooit weder- keeren. Voor Italië geldt, dat deze trouw aan principes tegen Rome gericht was. Met de ineenstorting daarvan wint Italië den Oost-Afrikaanschen oorlog. Het is volko men ondenkbaar, dat men met het toepas sen van sancties tegenover Italië zal kun nen doorgaan, indien tegelijkertijd over sancties tegenover een anderen staat niet eens gesproken mag worden. E n het is na tuurlek waanzin een staat tot sancties te willen bewegen, waarop deze zelf worden toegepast. Het betreft hier niet de mogelijkheid of onmogelijkheid van een sanctiepolitiek in het algemeen zij is principieel mogelijk, dat is reeds gebleken. Maar een dergelijke politiek is slechts dan mogelijk, indien ge weifeld wordt sancties toe te passen, wan neer verdragen zulks verplichtend stellen. Zij is onmogelijk, indien dit niet het geval is. Op deze wijze blijft Mussolini de eigen lijke overwinnaar van Locarno. De opzeg ging van het verdrag van locarno door Duitschland heeft tenslotte voor Rome nog gunstiger gevolgen gehad dan voor Berlijn. Er bestaat voor Italië geen betere gelegen heid, het Abessinische conflict te beëindi gen, dan op dit oogenblik, nu een veel ge vaarlijker conflict in het hart van Europa is ontstaan. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdagmorgen is ten Noorden van hei station Wormerveer een viertal wagens van een grindtrein ontspoord, waardoor de beide hoofdsporen AmsterdamUitgeest versperd werden een drietal foto's van de vrij aanzienlijke materieele schade. Twee fraaie spelmomenten voor het Belgische doel tijdens den interland hockeywedstrijd NederlandBelgië. Voor het paleis Noordeinde koopt prinses Juliana een speldje van de groote Haagsche crisiscol lecte die Zaterdag gehouden is. Den in ons land wonende Italianen, die hun gouden ringen voor hun vaderland hebben geofferd, werd Zondag op plechtige wrze door den Italiaanschen gezant Taliani een nieuwe ijzeren ring hiervoor verstrekt. Zater dagmiddag is de nieuwe kruiser „De Ruy- ter" naar het dok van Wiltou— Feijenoord gesleept, waar de laatste hand aan he* schip zal worden gelegd, alvorens begir. April de proeftocht voor de Schotsche kust zal worden gehouden. De tot moderne walvischvaarder omgebouwde drijvende fcraankokerg „Anglo Norge" van de Wal- vischvaart Mij. „Ant-Arctic", heeft een de zer dagen het dok bij Wilton—Feijenoor i verlaten. In Amsterdam kan men thans een vierpersoons-fiets bewonderen onge twjjfeld gezellig voor de „bemanning". Het is echter te vreezen, dat de fietspaden hier op niet berekend zijn. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 29 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 11 metselaars, 21 opperlieden 26 schilders, 8 stucadoors, 67 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 4 vlechterss 4 opzichters, 1 machinaal-houtbewerker, 7 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeer ders, 6 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoen makers, 231 metaalbewerkers, 5 drankbe- reiders, 12 brood/banketbakkers. 3 koks, 10 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 7 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 12 kellners, 24 loopers, 3 por tiers, 5 sleepers. 32 transport-arbeiders, 28 kantoorbedienden, 9 onderwijzers, 1 baas, 57 varensgezellen (w.o, stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz) en 127 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouwen, 6 kantoor- alle maten zeer lage prijzen Zie etalages MiDD^LBUTG bedienden, 1 huishoudster, 4 dienstboden en 7 werksters. Totaal 813 ingeschrevenen, waarvan 72 in de werkverschaffing. Vorige week 833 personen. Alzoo een vermindering van 20 werkzoe kenden. Goedkoops voorstellingen Alhambra-theater Eén film is een lang stuk celluloid,, dat docr een ingewikkeld toestel draait. En als het licht uitgaat, worden wij. verplaatst in een andere wereld waar-wij gebeurte nissen zich zien en hooren afspelen, die ons in hun ban gevangen houden, zoodat wij onze omgeving vergeten en pas bij het aanflitsen van de zaallichten tot de nuch tere werkelijkheid van allen dag terug- keeren. Maar aan de film zit méér vast. De filmindustrie is een heel bedrijf geworden. Lang van te voren is bepaald wanneer een film in een zekere plaats zal worden ver toond. En zoo kan het dus gebeuren dat een film, waar veel over gepraat wordt en die men graag nog eens zou zien, allang in een ander deel van het land draait. Het is daarom een goede gedachte van de directie van het Alhambra-theater, om van tijd tot tijd goedkoope voorstellingen te geven van films die geruim en tjjd ge leden hier met succes hebben gedraaid. Ditmaal wordt van heden af tot en met morgen, in middag- en avondvoorstellingen, een herhaling gegeven van de films „Leise flehen meine Lieder" en „Het Con gres danst". Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie. MIDDELBURG Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Volgens de verschillende jaarverslagen, uitgebracht in de vergadering van de Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg, is het ledental vrijwel station- nair gebleven. Het aantal catechisanten in het kerkgebouw is gestegen van 96 tot 111 en dat der schoolcatechisanten van 137 tot 147. Inzake de Zondagschool wordt gemeld, dat ofschoon andere Zondagscholen veelal tobben met gebrek aan leidsters of wat nog erger is met gebrek aan toewijding en verantwoordelijkheidsgevoel, vooral bjj de zeer jeugdige leerkrachten, die bij de West Hill methode onontbeerlijk zijn, dat het tot dankbaarheid stemt, dat sedert de re organisatie der Zondagschool steeds de zelfde dames met trouw en ijver werkzaam zijn, die nu gaandeweg hun stof geheel be- heerschen dat de samenwerking en goede verstandhouding niets te wenschen overla ten. Het aantal leerlingen nam nog iets toe, verleden jaar was het over de 180, thans zijn er ruim 190. Steeds is er eenig verloop in de cijfers. Er waren in den loop van 1935 29 kinderen, die de school verlie ten en elk een boek ten geschenke kregen. De meeste gaan dan naar de catechisatie en zoo wordt het werk van onderaf opge bouwd. Het glanspunt was natuurlijk het Kerstfeest. Ook voor de leerkrachten doet de Zondagschool wat zij kan. Niet alleen houden de leidsters haar geregelde bijeen komsten, maar ook enkele harer maakten den cursus mede te Zeist, uitgaande van de Vereeniging van Zondagscholen, waarbij de school is aangesloten. Te Zierikzee had op Hemelvaartsdag een provinciale Zon dagschooldag plaats, doch besloten is die in het vervolg steeds te Middelburg te houden, met het oog op reisgelegenheden. Een speiciale mededeeling behandelt de West Hill klas. Daarin kwamen eiken Zondag ongeveer 70 kleuters samen, die ver deeld in clubjes van zes, elk met 'n leider of leidstertje een uur doorbrengen in Zon dagschoolstemming, voor zoover dit voor hen reeds mogelijk en wenschelijk is. De kinderen komen zeer trouw en de meesten vinden hun kinderkerk heerlijk. De stem ming is opgewekt en rustig en de wijze, waarop de jeugdige leiding met eigen clubje omgaat is die van een oudere broer of zuster. Een reden tot groote voldoening is, dat men allengs een groep jonge men- schen heeft, waar men voor dit werk op aan kan, die alleen bij hooge uitzonderin gen ontbreken. Het is zoo goed, dat elk verantwoordelijk is voor het eigen groepje, wat gesymboliseerd is in de bloemeninsig- nes die voor elk groepje verschillend zijn. Het is voor een kind toch veel aardiger om zonnebloem of dahlia te zijn, dan een van de 10e of 11e rij. Met deze kleintjes is niet alleen Kerst feest, maar ook Paschen, Advent en Sin terklaas gevierd. Maar eigenlijk is elke Zondag een feest op zichzelf, voor de kin deren èn .voor de leiding. Op de Zondagscholen volgt voor velen de jeugdkerk, en daarover wordt gemeld, dat de 35 leden zich goed thuis voelen in deze sfeer, maar nimmer hen, die er min der voor voelen, zullen over trachten te halen. Maandelijks hadden weer diensten plaats, die gemiddeld, 30 tot 40 jongeren trokken. Het clubwerk voor jongere kin deren verkeert ook in bloeienden toestand. Dit geldt ook voor de lessen in slöjd en handwerken. Aan het clubwerk nemen meer dan 100 kinderen deel. De volksdans club oefent geregeld en de veertiendaag- sche clubavonden zyn steeds een succes. De. vrouwenclub zag het ledental weder toenemen, had haar samenkomsten, waar op o.a. van oude kleeren weder nieuwe werden getooverd en maakte het jaar- lijksch uitstapje naar Brussel. Ten slotte nog iets over de Bibliotheek. Deze was in 1935 41 maal geopend, zij werd bezocht door 2591 lezers, die 6939 boeken lazen of gemiddeld per keer 63 le zers en ruim 169 boeken, het hoogste aan tal op één keer was 90 en 251. Het aan tal boeken nam met 96 toe en telt de bibliotheek thans 1412 nummers. Roode Kruis. Gistermiddag hield de afdeeling Middel burg van de vereeniging „Het Nederlandsch Roode Kruis" haar jaarvergadering in de trouwzaal ten stadhuize, onder voorzitter schap van jhr. F. Beelaerts van Blokland. De voorzitter deelde mede, dat de speldjes voor de collecte in het vervolg gratis door het hoofdbestuur worden beschikbaar ge steld. De secretaris mr. J. M. Pilaar, bracht het jaarverslag uit, waarin er aan herinnerd wordt, dat mr. J. de Visser, die wegens ver trek naar elders als bestuurslid bedankte, vervangen is door mr. G. W. A. de Veer. De penningmeester, de heer J. L. A. ba ron van ïttersum, heeft hierna de rekening over 1935 uitgebracht, waaruit bleek, dat het nadeelig saldo van 7.26 is overgegaan in een goed slot van 39.43. Nog kon de penningmeester mededeelen, dat er thans 174 leden zijn. Bg de rondvraag deelde dr. E. Scheps mede, dat door medewerking van burge meester mr. R. M. van Dusseldorp, en van den heer P. M. Dikkenberg, arts, pogingen worden aangewend ook te Goes een trans portcolonne te vormen, terwijl de heer J. Ch. Ludekuse zeide, dat de vereeniging van Walchersche scheidsrechters les wilde heb ben in eerste hulp bij eventueele ongeluk ken op een voetbalveld. Zij vroeg wat dit moest kosten, doch spreker heeft ge zegd, dat het Roode Kruis niet voor geld werkt. Hij heeft echter de vereeniging lid gemaakt. Ned. Vereenigingvan Spiritisten „Harmonia". De afdeeling Walcheren van bovenge noemde vereeniging, organiseert a.s. Vrij dagavond een openb^e psychometrische séance, te geven door mevr. dr. J. Akke- ringa uit 's-Gravenhage. Bijzonderheden vindt men in de advertentie elders in dit blad. In vrijheid gesteld. Zekere W. te Middelburg, die door de politie werd aangehouden als verdacht van diefstal van rijwielen en ter beschikking van de justitie werd gesteld, is na verhoor wederom in vrijheid gesteld. ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers He abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreftende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Mussolini, de ware overwinnaar van Locarno. (Hoofdartikel.) Belangrijk besluit der Nederlandsche Scheepvaartindustrie de werven zul len voor bepaalde doeleinden samen werken. (Binnenland.) Frankryk voorwaardelijk bereid, om met Duitschland te onderhandelen. Het Duitsche antwoord aan den Vol kenbondsraad in geheime zitting be handeld. Een officieel Abessijnsch communiqué; Abessinlë vastbesloten de Italianen uit zijn gebied te verdrijven. (Oorlog ItaliëAbessinië. De stand der Rijksmiddelen. (Binnenland.) Nieuw collectief contract voor de bouwvakken. (Binnenland.) Een deel van de militaire luchtvaart- afdeeling wordt van Soes torberg over gebracht naar Schiphol. (Luchtvaart.) Noodlanding van verkeersvliegtuig. (Luchtvaart.), De eerste Nederlandsche „Pou du Clel" voltooid". (Luchtvaart), Waterstand in Zeeuwsch-Vlaanderen weder normaal. (Provincie.) "'oedige botsingen in Spanje. (Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATöTE BERICHTEN KOUDEKERKE Loop der bevolking. G e v e s t i g d F. P. G. Bollen, D 29f, van Vlissingen W. Huijsse, B 70, van Middelburgwed. D. L. La Lau-de Groot, E 141, van Middelburg wed. J. de Groot* Moens, E 141, van Middelburg mej. J. C. de Haas, D 52, van OssA. H. de Jong", E 1991, van Rotterdam A. van Beers, E 3391 van Middelburg. Vertrokken: E. Brand, E 133, naar Nieuw- en St. Jooslandmej. B. Koppejan, B 18, naar Semarang N. M, Hoencamp, E 176a, naar Oost- en West- Souburg mej. E. Janse, B 198, naar Me- demblik J. de Visser, D 198, naar Grrjps* kerkeK. Schoe, E 97, naar Oost- en West-Souburg. W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke y Vooral bij de oudere inwoners onzer ge meente is met leedwezen kennis genomen van het overigden van den heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, oud-bur gemeester dezer gemeente. Met ingang van 1 Juni 1892 werd de overledene benoemd tot burgemeester. Hij" was toen bewoner van de fraaie buitenplaats „Ter Boede". De heer De Bruijn was toen 38 jaar oud en in de kracht van zijn leven. Niemand had gedacht dat hij reeds in 1901 ver plicht zou worden zijn ambt neer te leg gen. In de raadsvergadering van 29 Maart 1901 deelde hij mede, dat hij om gezond heidsredenen genoorzaakt werd zijn ontslag aan te vragen. Officieel werd toen bekend, wat officieus reeds met groot leedwezen door zoo niet allen, dan toch door de mees te inwoners van Koudekerke was verno men.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1