25 MAANDAG 16 MAART IN DE PUP No.64 74e Jaargang' 1936 Uitgave: Firma f. Villi DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen HET ENGELSCHE WITBOEK. Engeland reorganiseert ook zijn landmacht. Aan een moderne technische uitrusting wordt groote aandacht besteed. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MAAR DOUWÉ EGBERTS nie Jamt |unt ïïd- ge« j het irts, uit |den ht.s ■en, lieer nde Wel net per- VLI58INGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 2nd Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad- In het Engelsche bewapeningsprogram- ma, zooals dit uit het WitboeJc van de En gelsche regeering tot uitdrukking komt, schijnt op het .eerste gezicht de landmacht wat stiefmoederlijk behandeld te zijn. Van de 14 nieuwe infanteriëbataillons, die de Engelsche generale staf geëiscbt heeft, zul len er voorloopig slechts vier worden opge steld. Het zwaartepunt van de Engelsche bewapening te land ligt echter niet in deze vier bataillons, doch in de moderniseering, motoriseering en mechaniseering, die het Engelsche leger in de eerstvolgende jaren zal ondergaan. En verder ligt het in de re organisatie van het Engelsche territoriale leger. Het Engelsche territoriale leger is reeds langen tijd een bijzonder zorgenkind van de Engelsche landsverdediging geweest. Het bestaat uit troepen vrijwilligers met vier jarigen dienstplicht. Het grootste deel is in 14 divisies, 2 cavaleriebrigades en nog eenige andere legertroepen samengevat. Zijn taak is gelegen in de bescherming van het vaderland, wat echter niet wegneemt, dat het ook buiten Engeland voor de ver dediging van het wereldrijk kan worden ge bruikt. Een dergelijk gebruik heeft men echter van het territoriale leger nimmer kunnen maken, daar dit toch al reeds veel kleiner dan de voorgeschreven sterkte was. Op het oogenblik bedraagt het verschil tusschen daadwerkelijke en voorgeschreven sterkte niet minder dan ongeveer 35.000 man. De reorganisatie van het territoriale leger. Dit zal thans anders worden. Het territo riale leger zal reeds binnen zeer korten tijd op zijn volle sterkte (ongeveer 175.000 man) worden gebracht, terwijl zijn bruikbaarheid voor den oorlog door een betere uitrusting met moderne wapens zal worden verhoogd. Bovendien zal men bij de opleiding een scherper onderscheid gaan maken tusschen troepen, die voor het moederland en troe pen die voor overzee bestemd zijn. Zoo zul len eenige verbanden speciaal voor de luchtbescherming van het moederland wor den opgeleid. Met deze reorganisatie is reeds in den loop van dezen winter een aan vang gemaakt. Eind 1937 moet de geheele reorganisatie in kannen en kruiken zijn. De reorganisatie van het staande leger. Een ander hoofdstuk Engelsche bewape ning te land heeft betrekking op de reorga nisatie der infanterie en cavalerie van het geregelde leger. Bij de infanterie heeft men eenvoudig te doen met een nieuwe indeeling der infanterie-brigades, waarvan er drie zooals bekend het infanteristjsche bestand deel van een Engelsche divisie vormen. Bij de cavalerie heeft men te doen met de vor ming van een snelle divisie in het moeder land en de motoriseering van de in Egypte liggende Engelsche cavalerietroepen. Uit de zich in dit land bevindende cavalerietroe pen wil men een gemotoriseerd verband vormen, dat uit een tankregiment, een ge motoriseerd cavalerieregiment en een regi ment van lichte strijdwagens is samenge steld. Deze reorganisatie zal in den loop der eerstkomende twee jaren worden uitge voerd. Hieraan zal tegelijkertijd de veran dering van 15 infanterie-bataihons in ma chinegeweer-formaties en de motoriseering van 8 der bestaande 22 Engelsche cavale- rie-regimenten verbonden zijn. Slechts 12 cavalerie-regimenten zullen in de toekomst nog hun paarden behouden. Zes van deze regimenten bevinden zich in Britsch-Indië en zes andere zullen ter aflossing van de eerstgenoemde in het moederland verblijven. Vers ter Icing der pantsertroepen. Niet minder belangrijk is ds versterking, die de pantsertroepen zullen ondergaan. Reeds in het jaar 1934 heeft Fngeland zijn pantsertroepen, opnieuw ingedeeld. Uit de vier in Engeland zelf liggende tank-batail- lons heeft men als resultaat van jarenlange onderzoekingen op 1 April 1934 3 bataillons met-in het -geheel 22 lichte" en 25'middel zware tanks gevormd en uit een nieuw op gesteld licht batailon en een tank-regiment de „First Tank-Brigade" samengesteld, ter wijl het vierde bataillon met in het geheel 39 lichte en 27 middelzware strijdwagens als legertroep bestemd werd. Met deze versterking van zijn pantser troepen heeft Engeland reeds een aanzien lijken stap gedaan in de richting van de uit breiding en technische volmaking van de landmacht. Doch hiermee is de reorganisatie nog niet afgeloopen. Zoo zullen de in Engeland lig gende infanterie-divisies van het geregeld leger van pantsertroepen worden voorzien. Tegelijkertijd zullen ook de andere wapens, vooral de infanterie, de artillerie en de pio niertroepen sterk worden gemotoriseerd. Dit alles geeft een beeld van de Engel sche bewapening te land, dat aantoont, dat Engeland ook op dit gebied van de lands verdediging in korten tijd wil inhalen, wat het in de jaren na den wereldoorlog ver zuimd heeft. Het Engelsche landleger zal tegenover vroeger aanzienlijk aan strijdkracht winnen, een feit van groote beteekenis met het oog op de rol, die het Engelsche leger op het oogenblik in Egypte en ook m andere dee- len van het Engelsche wereldrijk speelt. (Nadruk verboden) Zeeuwsche Vereeniging voor luchtvaart. In een Zaterdag gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Ver- eeniging voor Luchtvaart waren vertegen woordigd de afdeelingen De Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Walcheren, Zeeuwsch- Vlaanderen, Oost en West. Het huishoudelijk reglement der Z.V.L, is thans definitief vastgesteld. Het hoofdbestuur heeft de organisatie van de derde Scheldevlucht opgedragen aan de afdeeling Schouwen-Duiveland, welke deze opdracht bij monde van haren afgevaardigde, jhr. R. J. Q. II. Roëll, bur gemeester van Haamstede, aanvaardde. De technische leiding werd opgedragen aan een commissie van drie personen, onder voorzitterschap van dr. S. S. Smeding. Voor Walcheren is de heer P. F. L. L van der Grinten verder aangewezen de afdee ling Schouwen-Duiveland zal haar verte genwoordiger in de technische commissie nog benoemen. Ten aanzien van de kwestie der vliegvel den in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het hoofdbestuur als zijn meening uitgesproken, dat, indien voorloopig met een aanleg van één vliegveld volstaan zal dienen te worden dat een vliegveld dan zoo gunstig mogelijk gelegen zal moeten zijn en dat het dan aanbeveling verdient er voor te waken, dat men niet vervalt in de bijv. te Eelde gemaakte fout om de kool en de geit wil lende sparen, het vliegveld van alle centra verwijderd, ergens in de woestijn te leggen. Propaganda-avond Walchersclie Bestuurdersbond. Zaterdagavond werd in „de Oude Vriend schap" een propaganda-feestavond gehou den, uitgaande van den „Walcherschen Be stuurdersbond", afdeeling van de Neder- landsch Vakcentrale. De avond mag goed geslaagd heeten. De voorzitter, de heer J. C. Peeman uit Middelburg, heette de talrijk opgekomcnen hartelijk welkom en zeide dat deze avond met een tweeledig doel was georganiseerd, nl. in de eerste en voornaamste plaats voor het maken van propaganda voor de neutrale gedachte in de vakbeweging, doch daarnaast was het wenschelijk den leden eenmaal per jaar een gezelligen avond te bezorgen. Op beide punten was men vol gens spr. ditmaal uitstekend geslaagd. Voor het spreken van een propagandis tisch woord was overgekomen de heer Berghuis, sechetaris der N.V.C., wien spr. het welkom toeriep en voor het tweede deel was de medewerking verkregen van de afdeeling Middelburg van den C.B.P.T.T., die reeds haar sporen verdiend heeft waar het betreft met tooneel enz. velen een pret- tigen avond te verschaffen. Met een ver wijzing naar verschillende attracties, ver klaarde spr. den avond voor geopend. De heer Berghuis zeide met het oog op den hem toegemeten spreektijd niet te kun- n< n uitwijden over de v'erschillende thans voorkomende urgente zaken op vakvereeni- gingsgebied en hij moest volstaan met hier en daar een greep te doen. In een helder betoog bracht spr. naar voren hoe nood zakelijk het is thans vast aaneengesloten te blijven, teneinde de teruggang, die thans overal schering en inslag is, zoo gering mogelijk te doen zijn. Daarbij deed spr. een beroep op de vrouwen om hun mannen te steunen bij den plicht tegenover hun or ganisatie. Voorts wees hij op verschillende verslechteringen door de regeering voor gesteld op de sociale wetten als ziekte- en ongevallenverzekering, nl. om de uitkeering van 80 op 70 te brengen. Spr. bracht nog verschillende andere punten naar vo ren en eindigde met den wensch, dat deze avond er zou toe bijdragen, de eenheid in de vakbeweging te bevorderen en de Ne- derl. Vakcentrale te versterken. Na dit opwekkend woord werd overge gaan tot de afwerking van een uitgebreid programma onder leiding van den heer J. Belderok. Er is volop gencten van hetgeen ten tooneele werd gebracht en zoowel de heer Belderok zelf als zijn helpsters en hel pers wisten er een goede stemming bij de aanwezigen in te brengen en in te houden. De woorden van dank, hun door den voorzitter aan het einde van het program ma gebracht, waren dan óok welverdiend. Tijdens het verdere gezellig samenzijn, waarbij een dansje niet ontbrak, is nog lang nagepraat over dezen gezelligen avonu. Overzicht over 1935 van de Nuts- Spaarbank. Inleg bedrag 1.367.800.22 terugbeta ling bedrag 1.359.927.96 saldo tegoed aan inleggers verschuldigd 2.407.851.96 gemiddeld saldo tegoer per inlegger 326.44; reserve 308.614:29 rftu-ivè in 12.82 bedrag der rente gekweekt uit de belegging 115.532.91 administratiekosten per inleg ger 1.97 rente aan inlegger-s vergoed 71.483.88 rentevoet 3 bespaard be drag op de scholen 1322.11 bespaard be drag met spaarbusjés 9187.08.; bespaard bedrag met spaarzegels 1322.11 totaal aantal inlagen 11.013 aantal terugbetalin gen 6885 aantal scholen waarop school- sparen is ingevoerd 5 aantal op scholen sparende kinderen 333 aantal inlagen der kinderen 531. Een ernstig ongeluk. Wij hebben in ons vorig nummer reeds gemeld, dat de postconducteur Meert alhier, Zaterdag te Bei-gen op Zoom door een ernstig ongeluk om het leven is ge komen. Nader worden omtrent dit ongeluk de volgende bijzonderheden gemeld Om kwart voor tien Zaterdagmorgen gaf de stationschef te Bergen op Zoom het sein tot vertrek van trein 652, bestemd voor Vlissingen. Terzelfder ttjd sloot de postbeambte op den trein, Meert, wonende te Vlissingen, het portier van den postwa gen. Vermoedelijk heeft echter het portier aan de andere zijde opengestaan en op het moment dat Meert deze deur wilde sluiten is het portier in botsing .gekomen met een seinpaal met het noodlottig gevolg dat Meert met hoofd tusschen deur en stijl be kneld raakte. Daardoor werd het hoofd gedeeltelijk ver brijzeld en Meert moet toen in bewuste- loozen toestand uit den trein zijn gevallen. Ongelukkigerwijze kwam hij daarbij nog terecht op een wisselblok. Onmiddellijk kwamen van verscheidene zi/^en menschen toesnellen en werd Meert in stervenden toestand naar het stations gebouw overgebracht. Dr. v. d. Kamp, uie spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Later is het lijk per politiebrancard naar het bureau van politie overgebracht. Diploma vliegtechniek. Te Arnhem slaagde bij de A.S.S.O. voor het diploma vliegtuigteehniek-mecanicien de heer A. Roth, alhier. Mi-carême. Het was Zaterdagavond reeds vroeg ge zellig druk in het Concertgebouw, waar het M. 8. F. evenals het vorige jaar, ter gelegenheid van mi-carême een gemaskerd bal gaf. Het in marine-stijl gekleede huisorkest onder lei ding van Corns, van Beers bracht er al spoedig de stemming danig in, zoodat de bont gekleurde menigte in de prettig ver sierde zaal een en al vroolijkheid ademde. Onder de vele feestgangers waren talrijke gemaskerden, van wie meerderen een prijs ontvingen, waarna de aanwezigen nog tot in de kleine uurtjes genoeglijk bijeen bleven. Een zeer geslaagd feest, waarop het M.S.F. met voldoening kan terugzien. Ook in Britannia, waar de V. T. V. haar jaarlijksch bal-masqué gaf, ging het zeer geanimeerd toe. Een zeer groot aantal „maskers", wier fraaie, leuke en origineels costuums de uitspraak voor de jury wel heel moeilijk maakten, en tal van kijkers hebben op uitbundige wijze aan dit festijn onder leiding van den heer Corveleijn, ge steund door „The Rhythm Accordeon Players", deelgenomen, zoodat de dansvloer doorloopend een bonte warreling van klan ken en kleuren bood. Onder de prijzen bevonden zich o.a. een vrije reis heen en terug naar Engeland met een der „Zeeland"-booten en retourvluchten per K.L.M. naar Rotterdam, voor welke royale geste de heer Jansens, namens de V.T.V., den milden gevers hartelijk dank zegde. Het feest, waarop de V.T.V, zich weer van haar beste zijde deed kennen, duurde vanzelf tot vroeg in den morgen voort. Badhuis aan de Bonedpkestraat. Gedurende de week van 9 tot 14 Maart werden in het badhuis 358 baden geno men en wel 252 door heeren, 79 door dames en 27 door kinderen. Zaterdagmiddag half twee passeerde de 10.000e bezoeker aan deze badinrichting in het tweede exploitatiejaar de kassa. Dit was de jongeheer J. Post, Soitegemstraat 72. Hem werd vanwege het bestuur eeD gratis abonnementkaart aangeboden. Dat de badinrichting aan populariteit wint be wijst wel dit feit, dat dit jaar twee weken vroeger geschiedt als het. vorige jaar, Sch eep vaar tberich ten. Gisteren is hier binnengekomen het Noor- sche stoomschip „Moira" met een lading olie. MIDDELBURG Benoeming klerk gemeente-secretarie. Met ingang van 23 Maart a.s. is benoemd tot klerk der gemeente-secretarie te Mid delburg de heer A, J. Bliek aldaar, thans controleur bij de steunverleening te Arne- muiden. Chr. Kweekschool te Middelburg. Onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer A. D. Littooij, vergaderde Zater dag de vereeniging „de Chr. Kweekschool". De secretaris bracht het jaarverslag uit en herinnerde aan de viering van het 25- jarig bestaan der school in 1935, maar ook aan de moeilijkheden, door de bezuinigings plannen der regeering. Voor het eind-examen slaagden in 1935 van de 17 m. er» 14 vr. candidaten resp. 11 m. en 14 vr. Voor het examen nuttige hand werken alle 13 candidaten. Tot de eerste klas werden toegelaten 19 leerlingen. De nieuwe cursus ving aan met 77 leerlingen. Afdeeling Walcheren V.D.J.O. In vervolg op te Middelburg en Vlissin gen gehouden propagandabijeenkomsten is een vergadering gehouden van jongemen- schen, die mede willen werken tot het be vorderen de"r beginselen, die de Vrijzioanig Democratische Jongeren Organisatie voor staat. Het resultaat was de oprichting van een afdeeling Walcheren, waarvan het be stuur voorloopig uit drie personen bestaat, nl. de heer A. C. Hollebrands, Vlissingen, voorzitter, mej. W. van den Driest te Mid delburg, secretaresse en de heer R. van Beveren te Veere, penningmeester. OOST- EN WEST-SOUBURG Christ. Kinderkoor. Op Donderdag 12 en Zaterdag 14 Maart gaf het Christelijk Kinderkoor te Oost- en West-Souburg een uitvoering in Rehoboth. Met een welkomstwoord en gebed opende de directeur, de heer G. de Ru. Daarna zongen de kinderen een dertiental zang nummers, waarvan in het lijzonder „Win terliedje" van Nelly van der Linden, en „Klokke Roeland" van Destoop in den smaak der hoorders vielen. Een paar kleinere zangspelen werden door de laagste klasse uitgevoerd „De Sneeuwman" van H. van Tussenbroek, en „De Kersenkoopman" van Abrahamse, die veel succes hadden en herhaald werden. Het zangspel „Rhodia" van mej. A. H. E. in 5 bedrgven werd door de gezamenlijke SENlOtt of JUNIOR Ech+e Eriesehe Ueeren- *10 - 15 - 90 -15 cL per 'Aona F 21 §clieurtew«ssc« «itaw Jca tlsaff ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het Engelsche Witboek. (Hoofdartikel. De Volkenbondsraadszitting van Zater* dag J.L Locarno-mogendheden komen niet vóór morgenavond bijeen. Een nieuwe rede van Hitier. Van Duitsche zijde wordt bezetting van het Rijnland toch als slechts „symbo* liek" beschouwd. Radek over de bezetting van het Rijn land. Fransche opinies over den Volkenbond- raadszitting van jl. Zaterdag. Een belangrijke beschouwing van Gar* vin in de „Observer". Hedenmiddag geheime zitting van den Volkenbondsraad. De pensionneering van spoorwegperso neel. (Binnenland.), Monument onthuld voor wijlen Konin gin Emma, (Binnenland.} Ds, L. W. Bakhuizen v. d. Brink over leden» (Laatste Berichten.), Vergadering van de Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart. (Provincie.) leerlingen ten tooneele gebracht. Het werd door het publiek in beide uitvoeringen met aandacht gevolgd en verwierf veel bijval. De directeur sloot met dankgebed, waar na hij de leerlingen noodigde op den te ge ven feestavond. Ongeluk bp het voetballen. Zaterdagmiddag had de arbeider J. J. W. te Souburg, bp het voetballen op het ter rein achter West-Souburg, het ongeluk zijn rechterbeen te breken. Dr. Bloos heeft den ongelukkige per auto huiswaarts gebracht. 's Morgens reed bij dezen man de land bouwer J. K. alhier, met een voer kunst mest door de ruiten, welke, doordat het paard er geheel met zijn kop doorstak, totaal verbrijzeld werden. Het ongeval be perkte zich hier gelukkig tot alleen ma- terieele schade. BIGGEKERKE Jaarvergadering „Ons Belang'. Vrijdagmiddag werd de jaarvergadering gehouden van de vereeniging tot exploita tie eener weegbrug „Ons Belang" ondep voorzitterschap van den heer L. Simonse. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Lamport Pz., bleek, dat weinig gebruik van de weegbrug was gemaakt, hoewel het aantal gewogeD bieten enkele duizenden K.G. hooge:- was dan het vorig jaar. De oorzaak is 0elegen iii het toene mende vervoer van bieten per vrachtauto's tégen concurreerende prijzen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1