25 RUBBER Indië en Nederland. •No. 63 74e Jaargang! 1936; UitgaveFirma F. VAK OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening £6287 14 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BOEKHANDEL D'HUIJ Een Bijbeltje of Boek als Belijdenisgeschenk Ziet de etalage! Boekhandel F. Landsman Selieurlcwissew «nn Jen Jag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezii eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad EJscht Indië te groote offers van het Moederland? Men verlieze het verleden niet uit het oog. De directeur van Economische Zaken in Indië vertoeft momenteel in het land. Hij houdt verschillende besprekingen en zooals dr. Colijn heeft gezegd, zal daarbij ook de kwestie van de verhouding IndiëNeder land aan de orde komen. Indië is ontevre den over den weinigen steun dien het van Nederland ontvangt en dr. Colijn ontkent dat deze klacht gerechtvaardigd is. Er zrjn meerdere groepen in het land, die het met de opvatting van de Nederlanders in Indië niet eens zijn die vinden, dat het nu welletjes is met hetgeen het Moederland voor de overzeesche gebieden doet. Zoo o.a. „de Tuinderij", het officieele orgaan van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. In het laatste nummer wordt een exposé gegeven over het verhandelde in de algemeene vergadering der Vereeniging „Groep Veilingsvereenigingen uit den N.T.R." gehouden in Utrecht. Op die vergadering werd o.m. gezegd „Wij zijn genoodzaakt onzen uitvoer naar Duitschland zwaar te beperken ten behoe ve van Indië. En Indië vraagt steeds meer. Indië is zoo iets als een eenige dochter, voor wie na haar huwelijk nog steeds alles betaald moet worden." en „door al deze afzonderlijke potjes voor Indië, voor den rentedienst, voor de achterstallige vorderingen en. voor de vrije deviezen wordt het voor den export van Nederlandsche goederen beschikbare ge deelte zoo gedrukt, dat deze export reeds Sn 1935 aanzienlijk moest worden beperkt." De voorzitter antwoordde op een en an der zeer verstandig „Ten aanzien van den export naar Duitschland wordt speciaal gewezen op Indië. Wij moeten hier echter niet al te scherp z\jn. De Regeering moet ten slotte alle belangen afwegen. Spr. durft ten aan zien van Indië de situatie niet te beoordee- len vooral ook met het oog op de verhou dingen in het Verre Oosten, speciaal de verhouding tot Japan. Wij moeten dat wer kelijk aan de Regeering overlaten. Spr. heeft de overtuiging, dat er bij onze Re geering een sterke neiging bestaat om bij de onderhandelingen over handelsverdra gen met de belangen van den Tuinbouw rekening te houden." „Wij moeten niet gaan demonstreeren ten aanzien van een andere houding ten opzichte van Indië." Men moet niet denken, dat de gedachten over Indië, in deze vergadering naar voren gebracht, uniek zijn. Helaas nietzij leven bij velen. Waarom voor Indië zoo'n groote plaats ingeruimd, nr. wij allen vechten voor het naakte bestaan Daar ligt het groote probleem. Door economischen nood versplintert een volk, instede van saam- hoorigheid te betrachten. Wij hebben groot belang bij Indië en Indië bij ons. Wat zou den wij beteekenen als natie, wanneer wij Indië niet hadden Mogen wij dan in be narde tijden Indië als een lastpost voelen om er later flink van te profiteeren Het is zoo jammer, dat men de geschie denis óf spoedig vergeet óf niet kent. Hoe is Indië niet bijgesprongen in bet begin van de negentiende eeuw, toen Nederland zich in berooide omstandigheden bevond Toen wijlen Van Deventer de eereschuld-gedach te naar voren bracht en eischte, toen het ons beter ging, om die eereschuld terug te betalen Wij begrijpen hen, die over den grooten steun klagen, die aan Indië op verschil lende wijzen gegeven. Maar Indië en Ne derland behooren toch bij elkander. Minis ter Colijn was een roepende in de woestijn, toen hij destijds klaagde over de eenzijdige economische politiek, die in Indië en ten opzichte van Indië gevoerd is. Wanneer men de getrouwde dochter in haar jeugd de opvoeding onthouden heeft om later op eigen economische beenen te kunnen staan, mag men er haai- latei' geen verwijt van maken, dat zij moet worden gesteund door de ouders, die hun plicht niet hebben na gekomen. Dat ware onbillijk. Indië is een deel van Nederland. Indië moet zrjn portie hebben, niet meer en ook niet minder. Maar Indië kan ook op zijn beurt weer veel voor ons doen, wanneer kapitaal ter beschikking wordt gesteld en wanneer de Regeering krachtig steunt. Kapitaal, regeeringssteun, particulier initia tief en groote energie zouden ongetwijfeld kunnen leiden tot een prachtige samen werking tusschen Indië en Nederland wanneer men durft over te gaan tot het stichten van een moderne Oost-Indische Compagnie om op moderne leest te doen, wat onze groote voorouders eeuwen geleden gedaan hebben. Dan zullen ook de tuinders zich niet meer beklagen over de millioenen, dio ook Indië moeten toevallen. Zouden wij Indi< nu liever in andere handen willen zien, omdat ook d&t deel van grooter Ne derland in zorgen zit I Verdienen wij dan werkelijk den naam van de Chineezen van Europa te zijn? NIEUW VERSCHENEN Algemeene Nederlandsche Metaal bewerkersbon d Aan het ons gezonden jaarverslag 1935 van de afdeeling Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, ontleenen wij het volgende Bij het maken van dit verslag is het een gelukkig verschijnsel te mogen veronder stellen, dat er voor onze leden betere tijden schijnen te zullen aanbreken. Althans, „de Schelde" is voor belangrijken tijd vrij ruim van werk voorzien en als we ons niet ver gissen zal deze in den nazomer van 1936 een personeel-sterkte hebben die gelijk is aan 1930. Het bestuur werd uitgebreid met twee tegen 135 stemmen en 15 blanco door de stelling aan het einde van het verslagjaar was J. van der Peijl, voorzitterP. J. G. van Spanning, secr.-penn.W. J. Castel, 2e voorzitterW. Gillissen-Verhagen, 2e secretaris A. K. Bok, G. Jasperse, H. Ko kelaar, J. A. van Meenen, R. Romijn, H. Suwijn, J. van de Woestijne. Gehouden werden 11 bestuurs-, 3 leden-, 2 vertrouwensleden-, 4 personeelleden-, 2 groeps-. en 1 gecombineerde bestuursverga dering. Verder werden gehouden één vergadering van het bestuur van het fonds" voor bijzon dere gevallen en twee vergaderingen van de commissie belast met het organiseeren van het kinderfeest ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van onzen bond. Ons bestuur was verder aanwezig op 23 vergaderingen van onze plaatselijke cen trale onder den naam van Bestuurdersbond of plaatselijken raad, op de rayon-vergade- STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesinge! D 197. Telefoon 637. Middelburg Zatief per kilo en per stuk ring van onzen bond te Eindhoven en op de kadervergadering voor het Plan van den Arbeid te Middelburg. In deze verslag-periode hadden wij 14 eenvoudige bij eenkomsten. De organisatie hiervan was nu in han den van Instituut, Partij en Bestuurders- bond. Het bezoek was bevredigend. Het ledencijfer bedroeg op 1 Januari 1935 958 en op 31 December 1935 923. Het onvermijdelijke verlies er af, dan was het verlies zeer gering. Wegens schuld ging in Vlissingen en Souburg slechts 1 lid ver loren de andere 7 woonden in buiten-ge meenten en bewerken was te kostbaar. Gememoreerd worden de onderhandelin gen in 1935 gevoerd met de directie van „de Schelde" ten aanzien van de door haar voorgestelde loonsverlaging. Eerst nadat met een conflict was ge dreigd was de directie bereid het voorstel te wijzigen, waarna een en ander met 249 tegen 135 stemmen en 15 blanco door de arbeiders werd aangenomen. Half October moeste onze leden beslis sen of zij bereid warendoor fonds-vorming het 30.000 tons passagiersschip „De Prin- sendam" in Nederland te bouwen. Voor Vlissingen is de storting in het fonds 40.000. De inhouding 2 y2 van het weekinkomen. De vergadering besloot het voorstel van fonds-vorming te aanvaarden. Het aantal leden, dat bondsuitkeering we- Goedkoope uitgaaf van SZEKELY LULOFS: Gebonden in rubberband, met vele illu straties naar de gelijknamige film, a f 1.75 BADHUISSTRAAT 15. TECEF. 348 gens werkloosheid ontving bedroeg 450 of 48 Het aantal leden, dat crisissteun ont ving bedroeg 420. Tn de steunnorm" kwam dit verslagjaar geen wijziging. In werkverschaffing werkten -110 man. Moeilijkheden deden zich niet voor. Financiën en andere bescheiden werden door de controle-commissie steeds in orde bevonden. Alhambra-Theater. De spionne van Stamboel. Ik ben een dief. Voor wie houdt van een sterk gespeelde en spannende spionnage-geschiedenis, is eerstgenoemde film stellig de moeite waard. Myrna Loy, die wij pas op het witte doek konden bewonderen, is voortreffelijk in jon gensachtige rollen, omdat zij voor alles een sportieve vrouw is. In „De Spionne van Stamboel" toont zij zich van een anderen kant. Als een uiterst elegante, bekoorlijke vrouw, die in spionnage-dienst met mannen en documenten speelt. Wij hooren van Mata Hari, wij maken kennis met baron Von Sturm, den chef van den geheimen dienst, tijdens den wereldoorlog, in wiens bureau de ondergang van Mats Hari uitgestippeld wordt, die de gevreesde. Duitsche spionne Fraulehi Doktor naar Stamboel zendt met een gevaarlijke opdracht. Aan de trouw der Turken wordt getwijfeld en speciaal de be waking van de Dardanellen eischt alle zorg van de zeer geraffineerde agente van den spionnagedienst, die er in slaagt het geheim tot klaarheid te brengen. Het succes wordt echter niet verworven zonder gevaar voor eigen leven en voor dat van den jongen Amerikaan, dien de spionne onderweg ont moette. De jonge, Amerikaansche arts wil haar overhalen haar bedrijf vaarwel te zeggen, juist op het oogenblik, dat haar eigen su perieuren verdenking tegen haar beginnen te krijgen. De Dardanellen worden gered en Fraulein Doktor wordt na genezen te zijn van een zware zenuwinzinking na den oor log door haar Amerikaan naar zijn vader land gevoerd als echtgenoote. De verdienstelijke stijl, waarin de ge heele film is opgenomen, mag met waar deering genoemd worden. Het tweede hoofdnummer vertelt een avonturen-episode rond de zgn. Karenina- juweelen, welke geveild zullen worden. Het spreekt vanzelf, dat er belanghebbenden zijn, die in de omgeving van den eigenaar der juweelen gaarne willen vertoeven. Daar zijn in de eerste plaats de verzekerings agenten, die de juweelen wenscben te verze keren (quasi), daar is in de tweede plaats Odette (Mary Astor), die in opdracht van deze maatschappijen als detective werk zaam is, en daar is in de derde plaats een stelletje dieven, dat als een roofdier op zijn prooi een sehoone kans afwacht. In het holst van den nacht voltrekt zich de eerste poging tot inbraak, waarbij de inbrekers door Odette worden gestoord. Later wordt de jacht op de juweelen in den trein voort gezet, doch het zou ons te ver voeren alle intriges hier op te sommen. Vermelding verdient echter de poging van den man, die de juweelen k tout prix van den eigenaar wil koopen, met welk doel hij dien als een schaduw volgt. Zijn poging wordt tenslotte beloond en de juweelen verwisselen van eigenaar. Hoe dikwijls ze nog1 in ongedachte wendingen van eigenaar verwisselen, is een rekensommetje, dat wij ter oplossing geven aan degenen, die de film gaan zien. Wie door 100 spanning deze week ge boeid wil worden, geniete van dit uitste kend gekozen filmprogram. Luxor-theater. Artistenliefde. Gezicoren kameraden, Elissa Landi, Adolphe Menjou en David Manners zijn de hoofdfiguren in de mooie Paramount-speelfilm „Artistenliefde", waar in vooral de beide eerstgenoemden toonen tot welke prachtige dingen zij in staat zijn. Aan de figuur van den gevierden too- neelspeler Stephan Karpath, die verliefd is op Zita Marischka en haar deswege met hu welijksaanzoeken achtervolgt, welke einde lijk succes hebben in het vooruitzicht van een optreden in het land der onbegrensde mogelijkheden, geeft Menjou gestalte, ook als hij" zich terugtrekt, omdat zijn vrouw haar hart verpand heeft aan den tooneel- schrijver Larry en wanneer hij haar later weer in liefde aanneemt. Elissa Landi speelt de berekende Zita in dit werk, dat rijk is aan zuivere spel-fragmenten. De tweede hoofdfilm, eveneens een Para mount, verhaalt van een vader, die zijn zoontje naar een oud-vriend in het Westen zendt om er een flinken cow-boy van te laten groeien. Niet alleen de liefde tot zijn kind, doch ook benarde omstandigheden en groote moeilijkheden deden den vader hier toe besluiten. Het ventje, dat aanvankelijk naar Chicago geretourneerd zou worden, mag ten slotte blijven als blijkt, dat zgn vader zich van het leven beeft beroofd. Tusschen pleegvader en pleegzoon ontstaat nu een hechte vriendschap, temeer daar de man al z'n liefde concentreert op het kind, daar zijn vrouw hem verlaten heeft. Een ontmoeting der beide echtelieden in tegen woordigheid van den amant voert tot een dramatische scène, welke den minnaar het leven kost en het kind 'n ernstige verwon ding doet oploopen, waarvan het gelukkig herstelt. Dat daarna twee gezworen kame raden zingend den prairie inrijden zal men begrijpen. Een ontroerende, mooie film met mees terlijk spel van Addison Richards en den schattigen- Jackie Cooper en waarin tevens een rodeo de aandacht trekt. In het gevarieerde voorprogram een Eclair- en Ufa-journaal, een schitterende reisfilm over Brazilië en een musical „Bar ney Rapp", welke in typische décors heel mooie dansen, aardige liedjes en pittige mu ziek geeft. „Door Oefening Vereenlgd". Men verzoekt ons plaatsing- van het vol gende De gemengde zangvereeniging „D.O.V. hoopt op Zaterdag 21 Maart baar 15-jarig bestaan te herdenken. Bij een. dei gelijke ge legenheid is men geneigd even terug te zien. Door een klein groepje werd zij gesticht, als geheelonthouders-zangvereeniging, doch als spoedig werd zij omgezet in wat zij nu is. Kort daarna sloot zij zich, als echte Zeeuwsche vereeniging aan bij den Zeeuw- schen Zangersbond „Zang Veredelt". Na tuurlijk waren er tegenslagen, maar niette- r\r- gelukte het de vereeniging op hooger peil te brengen. Van de 3de afd. bracht zij het tot de afdeeling Uitmuntendheid en thans zal zij onder de eminente leiding van den heer Adr. Hollaers, haar krachten gaan beproeven in de Eere-afdeeling. In 1933 ontving zij hier ter stede het jaarlijksch concours van den Zeeuwschen Zangersbond gezien het financieele riscio, een heele durf. Doch dank zij üe medewer king van het gemeentebestuur en de bur gerij slaagde dit waagstuk in alle opzich ten. Veel dank is zij ook verschu'digd aan de Werkliedenvereeniging „De Schelde", want in vele jaren van hartelijke samenwerking werd veel goeds tot stand gebracht. Nadere bijzonderheden betreffende het jubileum-concert vindt men in de in dit nummer voorkomende advertentie. Griepgevallen bij de Kustartillerie. Geen enkele reden tot ongerustheid. In het Vlissingsche garnizoen zijn mo menteel betrekkelijk veel zieken. Het be treft hier voornamelijk de circa 30 jonge menschen uit de herhalingslicbting, naar de garnizoenscommandant ons mededeelt20 hunner hebben griep, maar, al is het voor de betrokkenen natuurlijk nie* prettig om ziek te zijn, er is geen enkele reden tot on gerustheid. Het betreft lichte gevallen die geenerlei complicatie doen vreezen. Overigens is het in dezen tijd van het jaar een heel normaal verschijnsel dat in alle bevolkingsgroepen griep-patiënten voorko men. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Binnenkort zal de sluis bij de „De Waar beek" te Hengelo in werking worden ge steld en het nieuwe kanaalpand Hengelo- Enschedé gereed zijn. Doorkijkje in den tunnel, waaronder de schepen doorgaan alvorens in de sluiskolk te komen. De hoofden, waaraan de schepen in de sluis kolk gemeerd zullen worden, wachten op plaatsing. Een der eerste industrie-be- dryven aan het nieuwe Twente-Rijnkanaal de in aanbouw zijnde fabriek voor de Boe- kelosche Zoutindustrie. H.M. de Konin gin bracht Vrijdag een bezoek aan de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, waar Zij werd rondgeleid door den voorzitter van. den St. Jacobsstraat 16. Telefoon 117» Indië en Nederland. (Hoofdartikel)* Frankrijk eischt sancties tegen Duitschland. Verklaring van Belgische en Fransche zijde verwacht, dat geen oorlogszuch tige maatregelen overwogen worden. Geen doortastend optreden tegen Duitschland verwacht. Aanschrijving aan alle burgemeesters en militaire autoriteiten met betrek king tot de jonge lichting. (Binnenland) a Voorgestelde motie van de S.D.A.P» inzake ontwapening. Binnenland) De heer Fentener van Vlissingen on« derscheiden. (Binnenland)'* Een redevoering van minister Goering. (Buitenland)* De Italianen rukken weer op. (Oorlog Italië-Abessinië)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN raad van beheer, F. H. Fentener van Vlis singen en den heer C. R. Th. baron Kray- enhoff, lid van het dagelijksch bestuur de? Jaarbeurs. Bij dit bezoek maakte H. M» de Koningin een rondgang langs de ver schillende stands. Een tweetal foto's van. den stand der Leerdam-glasfabrieken, Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland"* De Stoomvaart-maatschappij „Zeeland" zendt ons de zomerdienstregeling 1936. Vanaf 19 April t.m. 14 Mei a.s. zijn dé uren van vertrek en aankomst als volgt a Heen Terug Vlissingen V. 12.50 A. 17.00 A.T. Harwich A. 19.10 V. 11.40 B.Z.T. Harwich V. 19.55 A. 11.25 Londen A. 21.30 V. 10.00 Vanaf 15 Mei t.m. 3 October a.s. is d© dienstregeling als volgt Heen Terug Vlissingen 13.50 17.50 Harwich 19.10 11.40 Harwich 19.55 11.25 Londen 21.30 X 10.00 X Van 12 Juli27 November, 's Zon dags 21.45. 12 uur A.T. (Amsterdamschö Tyd) 11.40 G.T. (Greenwich Tijd) =3 13 uur A.Z.T. Amsterdamsche Zomertijd)] 12.40 B.Z.T. (Britsche Zomertijd). Lentefeest Dames Gymnastiekvereenigïng „Lichaamsontwikkeling". Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Met een zeer gevarieerd programma ia de meest moderne vormen en variaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding van het vrouwen-, meisjes- en kindertur- nen, geeft „L. O." op Zaterdag 21 Maart a.s. haar jaarlijksche uitvoering in Hotel Britannia. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Inzamelingsactie „Zeeuwsche Beker"„ De inzamelingsactie van de vereeniging „De Zeeuwsche Beker" ten bate van de ver drukte christenen in Sovjet-Rusland, ge houden in de week van 2 tot 7 Maart, heeft opgebracht de som van 899.14. De watervloed. Een onzer lezers, de heer J. W. Weug, was zoo vriendelijk ons voor korten tijd een aan tal foto's van de overstrooming van 12 Maart 1906 in bruikleen te geven. Men kan deze interessante afbeeldingen eenige dagen in onze Tijdinghal vinden. MIDDELBURG Opvoering der „De Ruyter-Cantate" op 30 April. Het bestuur van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg orga-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1