500 25 VRIJDAG 13 MAART HET VERVAL VAN HET EEREWOORD Ons Lichaam 74e Jaargang! 1936: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BOEKHANDEL D'HUIJ '«9 BUITENLAND :No. 62( VlISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent lillivefirma f. VAN DE HIK Ir, llililntt SI-GO.VIissingcn. Telet. 10. Pistietaiins 1(111 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad, Vredesovereenkomsten verliezen haar grondslag. Een NederlandschDuitsch non-agressie-pact niet gewenscht. Het is in onze eeuw droevig gesteld met de zaak des vredes. Wat de menschheid van den oorlog te wachten heeft, is een kwestie van leger- en wapensterkte, maar de eenige garantie, welke voor den vrede kan worden gegeven, is het woord der volkeren, gegeven door hun regeeringen en vastgelegd in contracten. Helaas is in de jongste geschiedenis de waarde van dit woord, de eenige steun pilaar voor den vrede, meer en meer aan gevreten. Droevig daarbij is, dat ten deze de slechtste voorbeelden werden gesteld door het volk, dat door de eeuwen neen woord breuk als een belangrijke eerezaak zegde te beschouwen, ja, als een beleediging, welke slechts door bloed kan worden ge wroken. „Vodjes papier". In 1914 schond de Duitsche regeering de grenzen van België, niettegenstaande ze zelve garant was gebleven voor de b e- scherming dier grenzen tegen even- tueele aanvallen van andere volkeren. Het plechtig tractaat, waarin het Duitsche volk zijn woord had verpand, werd plots tot een „vodje papier" verklaard, aan hetwelk een groot en machtig rijk zijn levensbelangen piet ondergeschikt kon maken. Hetzelfde Duitschiand teekende als ver- slagene in den oorlog in den jare 1919 het Verdrag van. Versailles. Men kan het een afgedwongen tractaat noemen, in zeke ren zin is dat met elke overeenkomst, welke resultaat is van een volkerenstrrjd, het geval. Duitschiand schond dit verdrag van Versailles herhaaldelijk en zegde het ten vorige jare openlijk maar eenzijdig en dus onrechtmatig op. Erger was de eenzijdige verbreking van het Pact van Locarno op Zaterdag van de vorige week, omdat althans dit verdrag volkomen vrijwillig was aangegaan (in 1925) en zelfs door de regeering van Hitier officieel was bevestigd en erkend. Wat geven verdragen, pacten, of welke soort overeenkomsten óók, ten behoeve van den vrede, wanneer de volkeren het gegeven woord niet tellen En hoe kunnen derge lijke overeenkomsten ooit grondslag vor men voor nationale en internationale ont wapening Als een vredestractaat wordt gesloten, bedingen de Duitschers allerlei concessies voor het te geven eerewoord. Dat is ten slotte nog hun goed recht maar in ern stige mate te laken is het, dat ze het kort daarop verbreken van hun woord als een soort stelsel volgen, teneinde uit nieuwe tractaten weer nieuwe econo mische of politieke voordeelen te verwer ven. Dit systeem kan misschien korten tijd effect hebben, spoedig heeft het elk ver trouwen ondergraven. Dan is alle geloof in welke vredeswaarde ook verdwenen en rest elk volk nog slechts het geloof in de waarde van het eigen;zwaard. Zóóver zijn we thans gekomen. We willen niet suggereeren, dat het 't beste zou zijn om nu maar met getrokken zwaard op de woordbrekers in te stormen, zulke dwaasheid zij verre van ons. Maar we willen er op wijzen, dat de practij k het thans voldoende heeft uitgewezen, dat we aan overeenkomsten, voor den vrede niets hebben als grondslag voor ont wapening of bewapeningsvermindering. Althans niet, zoolang het door een groot volk gegeven eerewoord niet te waardeeren is. Waar thans wel is gebleken, dat interna tionale tractaten niets tegen den oorlog vermogen, is het een daad van wijs politiek beleid om ons volk buiten derge lijke overeenkomsten te houden. Wèl im mers bestaat de kans, dat deelname aan tractaten tot verwikkeling leidt, welke ons brj het uitbreken van een oorlog dwingen om partij te kiezen. Van een non-agrèssie-pact heeft ons land geen heil te verwachten. Gelet op de Duitsche practijk van de laat ste tientallen jaren verwachten we niets goeds van nieuwe non-agressie-pacten of van welke overeenkomsten ook, waarbrj Duitschiand partij is. We gelooven, dat on ze regeering naar den algemeenen wil van ons volk handelt, wanneer ze, zoomin als in 1925, ingaat op de Duitsche uitnoodiging om ons bij het samenstel van dergelijke overeenkomsten aan te sluiten. Men kan zien beter alleen op zich zelf verlaten, dan te bouwen op een eerewoord, dat de partij ter andere zijde zich niet mee~ herinneren wil, juist wanneer het er op aan komt. Generaal Von Blomberg, Puitsch rijks- weerminister, sprak op den jongsten Hel dengedenkdag tot zijn troepen „Wij hebben het eenige doel in veiligheid en rust te kunnen werken aan den vreedza- men opbouw van het nieuwe rijk. Midden in dit werk staat de opvoeding tot den fat soenlijken, vlijtigen, dapperen mensch." Het is jammer, dat generaal Von Blom berg en de regeering, van welke hij deei uitmaakt, deze twee dingen t e g e 1 ij k wil doen. Zou men niet liever eerst met het laat ste beginnen en dan speciaal met de opvoe ding tot „fatsoenlijk" mensch in den zin zooals dat woord in overig Europa pleegt te worden verstaan? Waarschijnlijk zouden de veiligheid en rust in ons werelddeel, die immers ook Duitschiand behoeft „om te kunnen werken aan den vreedzamen op bouw van het nieuwe rijk", in dat geval spoediger een feit worden dan nu waar schijnlijk lijkt. Het nieuws van den dag m beeld. Foto's in onze Tydinghal. De bekende Nederlandsche ontdekkings reizigers dr. Ph. C. Visser en mevr. Visser hebben Donderdagmorgen met den boot trein voor de „Johan van Oldebarneveldt" ons land weer verlaten voor ae reis naar Indië. De bekende „Eobinson"-schoenfa- brieken laten een reclame-auto door het land rijden die vooz-al van de zijde der jeugd zeer groote belangstelling genietde „be storming" in vollen gang. Boekhandel D. Goetheer. Morgenmiddag hoopt de heer D. Goetheer zijn nieuwgebouwde zaak aan de Paul Kru gerstraat 41 voor het publiek open te stel len. De geheele begane grond van het nieuwe pand wordt door het bedrijf van den heer Goetheer ingenomen, dat zich laat splitsen in boekhandel, kantoorboekhandel, leesbi bliotheek en kunstafdeeling. Peze splitsing vindt men in de zaak duidelijk terugelke af deeling heeft haar eigen plaats terwijl het geheel door toepassing van lichte kleu ren een prettig en vroolijk aanzien heeft gekregen. Ook de in verband met den slap pen ondergrond noodzakelijke ijzeren ko lommen, zijn door omtimmering enz. op smaakvolle wijze aan het oog onttrokken. Een verlaagd glasplafond aan de achter zijde, dat mede zorgt voor een voldoende dagverlichting, wordt 's avonds van bovenaf diffuus verlicht en doet o.a. de kunstafdee- ling uitstekend tot haar recht komen. Ach ter den winkel bevinden zich het kantoor, magazijn, stookruimte voor centrale ver warming, enz. De gevel aan de Paul Krugerstraat, is in strak modernen stijl uitgevoerd en vertoont 2 flinke etalages. De puibekleeding is van gepolijst hardsteen, etalages er, ramen zijn uitgevoerd in staal, de gevel in een dunnen gelen steen. Een „Kobinson"-recIame. De bekende „Robinson"-schoenfabriek te Nijmegen laat momenteel een reclame-auto een tournée door land maken. Gisteren was Vlissingen aan de beurt en vroolijke marschen voor de deur van onze krant kondigden de komst aan van den in frissche kleuren geschilderden en van pak kende reclame opschriften voorzienen luid spreker-wagen. In een minimum van tijd verdrongen de nieuwsgierigen zich en speciaal de jeugd liet zich niet onbetuigd bij de pogingen om enkele exemplaren te bemachtigen van het NIEUW VERSCHENEN GEZONDHEID, ZIEKTEN, GENEZING. Samengesteld door Dr. K. PÉLS, met medewerking van vele genees kundigen op speciaal gebied; onder toezicht van Prof. Dr. R. K. VAN CALCAR, Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden. Een standaardwerk iv. Prachtband voor 4.90. Tel. 348 Badhuisstraat 15. aardig geïllustreerde reclame-boekje-op- rijm. De ,,Robinson"-employé d-e deze boek jes uitdeelde, was niet te benijden zooals uit de foto in onze Tijdinghal blijkt; werd hij letterlijk bestormd. RJTTHEM Ouderavond Chr. School. Woensdagavond hield de Chr. School haar jaarlijkschen ouderavond, die goed bezocht was. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, wee$ deze er op, dat niet alleen gebeden moet wordenvoor de stoffelijke, maar ook voor de geestelijke zaken, vooral door de ouders, wier kinderer christelijk onderwijs ontvangen. De weleerw. heer ds. G. de Ru sprak daarna over „de godsdienstige opvoeding in het gezin en in de school." Met de godsdienstige opvoeding kan niet te vroeg begonnen worden. Verder moet er in 't geheele gezinsleven een godsdienstige opvoeding zijriV waarvoor de spreker tal van richtlijnen aangaf. Duidelijk liet hij zien, hoe zij niet en hoe zij wel behoort te zijn. De school dient zich daarbij aan te sluiten om met het huisgezin samen te werken. Op deze lezing volgde eenige bespreking. Vervolgens werd met groote belangstel ling het werk der leerlingen bekeken. Het was niet alleen een gezellige, maar ook een leerzame avond, waardoor de band tusschen school en gezin zeker versterkt is. ZOUTELANDE Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen. Woensdag jl. hield de ring Walcheren van het Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen te Zou- telande een ringvergadering. De kerk was geheel gevuld toen mevr. Van Voorst Vader Vidal de St. Germain de samenkomst opende met de liturgie en voorging in ge bed. Zij las Psalm 145 en sprak haar blijd schap uit op den biddag voor 't gewas met zooveel jonge meisjes saam te zijn en God te loven. Vóór de pauze was er een reciteer- wedstrijd, waaraan één lid van iedere vèree- niging deelnam met een gedicht naar eigen keuze. Over 't algemeen werd het keurig gedaan, zoodat de keuze voor de jury niet gemakkelijk was. Er werden drie prijzen toegekend en wel aan Grijpskerke eerste prijs, Middelburg tweede prijs en Ritthem derde prijs. Na de pauze gaf de vereeniging van Koudekerke eenige nummers op de blokfluit ten gehoore, hetwelk heel aardig klonk. Hierna kreeg mej. Van Vlaanderen uit Amsterdam het woord. Spreekster vond het heerlijk in deze vriendelijke omgeving te vertellen van haar Jordaankinderen, waar ze 25 jaar als onderwijzeres op een neutrale school, èn kinderen èn ouders heeft leeren kennen. Op boeiende wijze sprak zij over de omgeving, waarin de meesten op groeien, uit- en inwendig zonder zonne schijn. En wat zijn die jonge harten toegan kelijk voor liefde en ook voor het Evangelie als het tot hen komt. Haar motto „Hoop voor allen", gaf zij door aan de meisjes, want bij God komt het kleinste zaadje tot wasdom. Mevr. Van Voorst Vader dankte de spreekster, waarna deze mooie samenkomst met dankgebed werd gesloten. ARNEMUIDEN Goed afgeloopen. Toen Donderdag een landbouwer, woon achtig te Veere, met zijn wagentje naar de markt wilde rijden, ontmoette h(j een taxi op den Kleverskërkschen weg Hiervan schijnt het paard geschrokken te zijn, althans het deed een paar zijsprongen, mét het gevolg dat paard, wagentje en inzitten den in de waterleiding terecht kwamen, welke langs den Kleverskerkschen weg loopt. De inzittenden, de landbouwer en zijn vrouw, konden zich gelukkig in, veiligheid stellen. Het paard als mede het wagentje werden hierna met vereende krachten op het droge gebracht. BRESKENS Christ. Werkmansbond. Donderdagavond vierde de Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Breskens, haar 30-ja- rig bestaan in het lokaal „Weijkman". De voorzitter, de heer Meeuwsen, opende dezen feestavond met een rede aan de hand van Handelingen 26. In het bijzonder heette de voorzitter welkom den bondspropagan- dist, dhr. Strating en de afgevaardigden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De bondspropagandist hield hierna een boeiende rede, waarin hij het doel, streven en werken van den Werkmansbond in het algemeen naar voren bracht. De heer Meeuwsen dankte spreker en wees er op dat de afdeeling Breskens trachtte te werken volgens het devies „Draagt elkanders lasten", door uitzending van zwakke kinderen naar sanatoria, enz. De Chr. Jongemannen Vereeniging gaf vervolgens een opvoering te zien van „No vemberstorm". Dit mooie tooneelstukje kwam o.i. niet tot zijn recht, daar van de k'seding en tooneelverzorging te weinig werk was gemaakt. We hebben het vorig jaar beter zien spelen Een afgevaardigde van het Provinciaal comité sprak nog eenige propagandistische woorden en drong aan op uitbreiding van de afdeeling Breskens met een jeugd-af- deeling en een vrouwenvereeniging. De Meisjesvereeniging gaf wederom met groot succes haar nummertje „Holland zé zeggen" ten beste. De voorzitter sloot hier na de openbare vergadering, waarna men in besloten kring nog eenigen tijd gezellig samenbleef. KRUININGEN Spoorwegovergang bij KruiningenIerseke De bewaakte spoorwegovergang in den weg KruiningenIerseke bij het station KruiningenIerseke is dikwijls gedurende langeren tijd gesloten, waardoor het weg verkeer vaak ernstige vertraging onder vindt. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om aan deze bezwaren tegemoet te komen, heeft de directie der Nederland sche Spoorwegen medegedeeld, dat de vei ligheid van het verkeer vereischt, dat de tei weerszijden van het station gelegen overwe gen bij binnenkomst van een trein gesloten zijn. Zij heeft het personeel er aan herin nerd, dat de overwegen niet langer gesloten mogen worden gehouden dan strikt noodza kelijk is, terwijl bovendien opdracht is gege ven, het rangeeren te onderbreken, om het wegverkeer in de gelegenheid te stellen, de overwegen te passeeren in gevallen, waarin de overwegen langer dan 10 minuten geslo ten zouden moeten blijven. De nieuwe veerhavens aan de Westerschelde. Deze week hebben wederom boringen plaats gehad nabij het Oude Hoofd ten Noord-Westen van Walsoorden, in verband met de actie tegen het Perkpolderplar.. waarbij aangedrongen werd om de veerha vens aan te leggen ten Westen van Hans- weert en ten Noord-Westen van het Oude Hoofd. Zooals men weet werd reeds definitief besloten de veerhavens op den Zuid-Beve- landschen wal nabij Kruiningen aan te leg gen. De actie voor een veerhaven ten Noord Westen van het Oude Hoofd heeft echter geleid tot het opmaken van nieuwe plannen, waarvoor genoemde boringen moesten ver richt worden. Gisteren vond een bespreking plaats van het comité, dat de actie tegen het Perkpol- derplan voerde,, met het college van Ged. Staten. Daarna zal zoo spoedig mogelijk de definitieve beslissing genomen worden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS R. Kath. Kerk. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Philippine den zeereerw. heer Rich, de Bie, tot kapelaan te Hulst den weleerw. heer Ch. Soffers, tot kapelaan te Hontenisse den weleerw. heer Em. van der Heyden. Examens. Aan de St. Gerardus Majella Kwee» school te Dongen slaagde voor het diploma godsdienstkennis de heer N. Fassaert te Hulst. Voor belijdenisgeschenk een Kerkboekje of ge- schiM boek. Tel. 348 Groote keuze bij BOEKHANDEL D'HUIJ Badhuisstraat 15 Sclicuflcwasscw van Jen «li Het verval van het eerewoord. (Hoofdartikel.) Morgenochtend komt de Volkenbonds raad te Londen bijeen. Groote rede van Hitier. Duitschiand weigert terugtrekking der troepen uit het Rijnland. Van Versailles tot Saarbrücken. (Buitenland.) Bedreiging of vredesgarantie? (De die pere oorzaken van de Duitsche handel wijze.) Wordt de Duitsche Mark gedevalueerd? (Laatste Berichten.) Regeeringsverklarlng over de instelling van het Defensiefonds. (Binnenland.) Reorganisatie van de Rijksveidwacht. (Binnenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DE VLAMINGEN EN DE VERKLARING VAN VAN ZEELAND. De verklaring, die de eerste minister, Van, Zeeland, gisteren in de Kamer heeft afge legd inzak het Fransch-Belgische accoord, schijnt de Vlamingen te voldoen. De „Soir" schrijft, dat de Viaamsche leiders thans ver-« klaren, dat de kwestie gesloten is. Het or gaan der Flaminganten, „de Standaard", schrijft, dat Van Zeeland in deze critieke periode een gedragslijn aanneemt, welke de sympathie van de Vlamingen wekt.. Hoewel hij het militair verdrag niet ontkent, weten de Viaamsche parlementsleden thans, dat dit alleen in werking treedt bij een Duit- schen aanval. VOLKENBONDSRAAD IN DE AUDIËNTIEZAAL VAN KONINGIN VICTORIA. Historische wandeling door het St. Jamespaleis. Wanneer de Volkenbondsraad dit keer zyn besprekingen te Londen houdt, brengt dit natuurlijk met zich mede, dat de oogen van de geheele wereld op het historische St. Jamespaleis gericht zijn, waar de zit tingen zullen worden gehouden. Het St. Jamespaleis ligt in de nabijheid van het Buckinghampaleis aan het eind van de St. Jamesstreet. Het paleis werd in 1532 ge bouwd en was van 1691 tot het jaar 1809 koninklijke residentie. De brand van 1809, die een groot deel van het paleis verniel de. dwong het hof naar een andere resi dentie uit te zien. De koninklijke familie betrok toen het Buckinghampaleis. St. Ja mespaleis werd daarna de residentie van der toenmaligen prins van Wales. Onmid dellijk achter de toegangspoort ligt de vlaggenzaal, waarin de vaandels van- de regimenten staan opgesteld, die de wacht betrokken hebben. Op deze plaats wordt volgens een eeuwenoud gebruik de nieuwe koning uitgeroepen. Van de vlaggenzaal komt men in de ko- niT.gskapel, die ongeschonden uit den brand van 1809 te voorschijn is gekomen en met schitterende schilderijen van Holbein ver sierd is. De zich daar bevindende altaar stukken zijn meer dan vierhonderd jaar oud. Aan de zijde van den tuin, die St. James paleis met het Buckinghampaleis verbindt, liggen de zalen, die door de Engelsche re geering voornamelijk voor conferentie doeleinden worden gebruikt. Tot dit com plex behooren twee audiëntiezalen. De eene, een met gobeiins versierde groote ruimte is voor conferenties met een groot aantal deelnemers bestemd. Niet hierin echter, doch in de kleine. de z.g-audiëntie zaal van koningin Victorie zal de Volken bondsraad zijn zittingen houden. Ook de eerste Londensche vlootconferentie in het jaa. 1930 vond hier plaats. Het is een rijk versierde in rood en goud gehouden zaal.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1