1000 500 300 25 NIEUWE STRIJD OM HET KIESRECHT IN ENGELAND. No.59 74e Jaargang 1936 DINSDAG Uitgave: Firma F ïM DE VELDE lr„ Walstraat 58-60,VIissingen.Telef. 10. Postrekening £6287 ÏO MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ffelrem»tei»Sssew nnn Jtw Jog ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1<—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden- bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. OOK DE PEERS WILLEN TER STEMBUS TIJGEN. LORD PONSONBY, KAMPIOEN ZONDER VREES OF BLAAM. De hooge aristocraten van het Engel- sche Hoogerhuis, de „Peers of the Realm", zijn, hoe pijnlijk het ook moge klinken, in een opzicht met waanzinnigen, idioten, mis dadigers en bankroetiers gelijkgesteld Zij hebben geen stemrecht. De echtgenooten van de peers mogen stemmen, zooveel als zij maar willen, doen hun zelf wordt door oude feodale wetten, die nog uit den, tijd van Willem den Ver overaar stammen, iedere uitoefening van het stemrecht verboden en dus blijven zrj zonder den geringsten invloed op de samen stelling van het Lagerhuis. Dat wenschen de 750 Britsche peers zich liu niet langer te laten welgevallen en daarom hebben zij besloten, voor him stem recht te strijden. Aanvoerder in dezen strijd is Lord Ponsonby, die vijf jaar geleden nog eenvoudig „mister" Arthur Augustus Pon sonby was hoewel hij indertijd koningin Victoria als page gediend heeft en verschil lende regeeringsambten heeft bekleed. Een belachelijke toestand „Beschouwt u de belachelijke situatie eens, waarin wij ons bevinden", zeide deze 65-jarige peer en woordvoerder van de Labourpartij onlangs in een rede. „Inplaats dat het publiek tegen een peer als een groot en machtig heer opziet, wordt hij bespot als een individu, die op éen lijn met misda digers en krankzinnigen gesteld is". Intusschen heeft de edele lord den eersten veldslag Verloren, want hoewel er groot enthousiasme voor zijn voorstel bestond, werd dit toch door de peers van het Hoo- ger Huis met 27 tegen 16 stemmen van de hand gewezen. Maar Ponsonby heeft zich hierdoor niet laten ontmoedigen en wil het vaandel van het stemrecht nog eenmaal omhoog heffen, hoewel het zeer goed moge lijk is, dat aan zijn eisch hetzelfde lot be schoren is als aan de hervormingsbeweging, die drie jaar geleden door den markies van Salisbury ontketend werd. Deze wilde het Hoogerhuis tenminste gedeeltelijk demo- cratiseeren Het zeer groote aantal peers zou worden teruggebracht tot 150, terwijl dan de „commons" (de „gewone" burgers) een zelfde aantal afgevaardigden in het Hoogerhuis zouden mogen kiezen. Maar de hertogen, aartsbisschoppen, earls, viscounts en baronnen wilden hiervan niets weten en dus viel het mooie plan in duigen. Peers naar het Lagerhuis Lord Ponsonby, wiens vader particulier secretaris van koningin Victoria was en die zelf tien jaar lang in het Lagerhuis zit ting had, alvorens hij zijn adellijken titel erfde, wil voor zijnstandgenooten niet alleen het actieve, doch ook het passieve kiesrecht veroveren en hun de mogelijkheid geven, een zestal in de House of Commons in te nemen. Dit recht, zoo meent hij, zouden de peers des te meer kunnen verlangen, nu hun zoo genaamde „heilige en onschendbare rech ten" op het oogenblik niet veel meer waard zijn en geweldig worden overschat. Waar schijnlijk heeft his lordship hier op het oog de oeroude privileges van de peers, om in geval van een misdaad, waarop de dood straf staat, met een zijden strop in plaats van zooals de „commons" met een strop van touw te worden opgehangen en op de middeleeuwsche wet, volgens welke een peer slechts door een rechtbank van stand genooten kan worden veroordeeld. „Zoo goed als alle voorrechten, die de peers eenmaal genoten", zoo verklaart hij, „zijn op het oogenblik verdwenen en daar om eisch ik niets anders dan dat de lords me- andere burgers gelijk worden gesteld." Het Hoogerhuis is op het oogenoiik een lichaam van oude. heeren, dat zoo goed als geen beteekenis heeft. Dat blijkt reeds hier uit, dat de zittingen gewoonlijk niet langer dan 5 tot 10 minuten duren en dat by de stemming van Ponsonby's voorstel, dat voor de lords toch zoo belangrijk was, slechts 43 van de 750 heeren aanwezig waren. Het Hoogerhuis kan een in ongenade ge vallen lid niet eens royeeren, tenzij krank zinnigheid kan worden aangetoond. Buiten den troost van het zijden koord, hebben de lords nog eenige andere oude privileges behouden, waaronder het recht, de verkiezing tot jurylid af te wijzen en in de rechtszaal den hoed op het hoofd te hou den. En een overval op een lord ja zelfs op een van zijn bedienden is nog steeds een van de zwaarste misdaden. Het zijn overigens slechts de Engelsche en Schotsche lords, die geen stemrecht be zitten. De Iersche lords verheugen zich m dit recht en kunnen in het Lagerhuis ge kozen worden. De voorzitter van de Hoogerhuis-com- missie, lord Onslow, wijst het plan van Ponsonby van de hand, waarvoor hij als reden opgeeft, dat, mocht het voorstel wor den aangenomen, alle actieve en eerzuch tige peers in het Lagerhuis zitting zouden nemen en slechts de „halfdooden" in het Hoogerhuis zouden achterblijven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 26 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 11 metselaars, 23 opperlieden, 41 schilders, 7 stucadoors, 61 timmerlieden, 4 ververs, 2 betonwerkers, 4 vlechters, 4 opzichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 5 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeer ders, 5 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoen makers, 237 metaalbewerkers, 5 drankbe- reiders, 13 brood/banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 3 reizigers/agenten, 7 winkelbedienden, 9 chauffeurs, 14 kellners, 21 loopers, 3 por tiers, 5 sleepers, 43 transport-arbeiders, 27 kantoorbedienden, 9 onderwijzers, 1 baas, 56 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 127 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouwen, 6 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 4 dienstboden, 7 Werksters. Totaal 833 ingeschrevenen, waarvan 72 in de werkverschaffing. Vorige week 826 personen. Alzoo een vermeerdering van 7 werkzoe kenden. De „Kertosono". Het s.s. „Kertosono" van den Rotter- damschen Lloyd is hedenmiddag voor het maken van een voorloopigen proeftocht vér- trokken. Het is de bedoeling dat het schip vanavond op de reede terugkeert, waarna het Donderdag, zooals reeds gisteren ge meld, naar Rotterdam zal vertrekken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Utrecht werd heden de Jaarbeurs ge opend. Een overzicht tijdens de laatste werkzaamheden in het Jaarbeursgebouw en een vreedzaam hoekje op de Jaarbeurs. Gistermorgen hield de heer A W. Veraart aan de Koolhaven te Roterdam proeven met het verdrijven van mist, waarvoor de ge meente een drijvende spuit ter beschikking stelde. Ons Fotonieuws. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat met de plaatselijke fotografen een regeling is getroffen, welke betrekking heeft op de foto's die in onze Tijdinghal worden gepubliceerd. In verband hiermede zullen de foto's die in de Tijdinghal hangen, evenals vroeger, weder verkrijgbaar zijn 0.25. Voor nabestellingen geldt het volgende a) Foto's waarop men in den rechter-bo- venhoek binnenkort eén kaartje zal aan treffen, luidend „Voor nabestellingen zicb uitsluitend te wenden tot(volgt naam en adres), zal men, zooals uit het voor gaande reeds blijkt, alleen kunnen verkrij gen bij den op het kaartje genoemden foto graaf. b) Nabestellingen op foto's die door onze Redactie zijn vervaardigd (gemakkelijk te herkennen aan den datumstempel in den rechterbovenhoek) worden door onze admi nistratie, bij gelijktijdige betaling, genoteerd a 0.30 per foto. Een bridge wed strijd voor een liefdadig doel. Gisteravond had in hotel „Britannia" een bridge-wedstrijd plaats ten bate van de Melk- en Eierenvereeniging. De wedstrijd werd geopend door mevrouw Van Woelderen, die als presidente der ver- eeniging een speciaal woord van dank richtte tot de dames, mevrouw Detmar en mevrouw v. dl Jagt, die zich zoo heel veel moeite hadden getroost om een zeer groot aantal fraaie prijzen, buiten bezwaar van de kas, machtig te worden. Als eerste prijzen waren o.a. geschonken een gratis eerste klasse reis naar Engeland met de Maatschappij „Zeeland" en een idem per vliegtuig van de K.L.M. naar Amsterdam. Een 100-tal liefhebbers hebben hard met elkaar gestreden, wat mede mogelijk was, dank zij de uitstekende regeling van den leider,' den heer Van der Jagt, wien daar voor een woord van hulde toekomt. In de 8 rijen behaalde de eerste prijzen de heer en mevrouw Louwerier mej. Ilcker en de heer Snethlage mevrouw v. d. Lely en de heer Tichelman de heeren Gersons en Frankde heeren Bosman en Rück dé lieer en mevrouw v. d. Jagtde heeren Hubregtse en. de Groot en de heer en me vrouw Vis. Tweede prijzen behaalden de volgende paren mevrouw Hoegen van Hoogelande en de heer Knoop de heeren Tavenier sr. en jr. de heeren Hertogs en De Looze de heeren Rijks en Steenland de heer en me vrouw Detmar, de heer en mevrouw Ketel de heeren Debra en Dronkers de heer en mevrouw Verheijden. Ten slotte vielen derde prijzen tendeel aan de heer en mevrouw Van Ockenburg mevrouw Van Loo en mevrouw Wijsfeld mej. Van Deinse en de heer Van Deinse mevrouw Laernoes en de heer Suijve me vrouw Küijck en de heer Grippeling de heer eri mevrouw Dóornuos de heer en mevrouw Ouwehand en de heer en mevrouw Van Leeuwen. De extra prijs voor geboden en gemaakt groot slam behaalden de heeien Tavenier sr. en jr. MIDDELBURG De Ambachtsschool. Gisteravond hield de vereeniging „de Am bachtsschool" te Middelburg in het gebouw d school haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer jhr. J. L. Boreel. De secretaris, de héér S. Caljouw, bracht het jaarverslag over 1935 uit. Daaraan ont- leenen wij het volgende Het onderwijs aan de school had weder om een normaal verloop en de resultaten mogen wederom bevredigend worden ge noemd. Ook dit jaar was het bestuur ge noodzaakt de meest mogelijke zuinigheid te betrachten. Bij enkele posten der begroo ting, die de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen had verlaagd, was het niet mogelijk beneden de raming te blijven. Een maatregel, die voor het N. O. in het algemeen, maar speciaal ook voor de Mid- delburgsche school, zeer ernstige gevolgen zou hebben, was de opdracht, om met in gang van het eerstkomend schooljaar den cursusduur der Ambachtsscholen van 3 jaar tot 2 jaar te beperken. Moge deze maatre gel van minder ernstige beteekenis zijn voor de leerlingen der. Ambachtsscholen in de industrie-centra, voor de leerlingen der Mid- delburgsche Ambachtsschool zou deze maatregel funest zijn. De Middelburgsche is een plattelands- school, d.w.z. het meerendeel der leerlingen komt van het platteland en keert na de school doorloopen te hebben weer terug. De eischen voor hun opleiding zijn andere dan voor leerlingen, die later onder toezicht werken in de fabriek of in de groote werk plaats. De leerlingen der Middelburgsche school moeten zich na het verlaten der school vrijwel zonder leiding in de praktijk bekwamen. Zij moeten spoedig zelfstandig kunnen optreden in alles wat hun vak be treft. Om dit te kunnen doen, moet de on derbouw goed zijn. Naar de meening van het bestuur kan een tweejarige cursus niet genoeg geven om aan deze eischen te kun nen voldoen. Bovendien zal de omzetting der school met driejarigen tot tweejarigen cursus ook geen noemenswaardige financi- eele bezuiniging brengen. Het bestuur heeft dan ook alles in het werk gesteld, om toe stemming van den minister te verkrijgen tot behoud van den 3-jarigen cursus. De nieuwe woning voor den concierge, in eigen beheer gebouwd, kwam gereed, en kon kort na de groote vacantie in gebruik worden genomen. Tot het bouwen van een nieuwe rijwielbergplaats werd de mihiste- rieele goedkeuring verleend. Ook deze berg plaats kwam in eigen beheer dit jaar ge reed. De leeraren, de heer N. Hannaart voor timmeren en A. R. Roth voor beeldhouwen, kregen eervol ontslag wegens inkrimping van den lesrooster, de heer J. W. Adriaan- sen, leeraar smeden wegens ziekte en. de heer A. Dekker, schrijver bij den directeur, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. In het verslag wordt een woord van dank aan hen gebracht voor de wijze, waarop zij de belangen van het onderwijs en der school hebben behartigd. Gedrag en vlijt der leerlingen waren vol doende 9 leerlingen verlieten tusschentijds zonder diploma om verschillende redenen de school en 6 werden tusschentijds toege laten. De nieuwe cursus is aangevangen met 271 leerlingen en wel in de eerste klasse 101, nl. 26 timmerlieden, 8 meubelmakers, 18 elec- tro-technikers, 7 schilders, 34 smeden en bankwerkers, 8 behangers en stoffeerders 75 in de tweede klasse, nl. 21, 5, 13, 7, 24 en 5 69 in de derde klasse, nl. resp. 19, 7, 14, 6, 22 en 1. Bovendien was er de cursus voor scheeps- werktuigkundige met 26 leerlingenTmachi- nisten. Van al deze leerlingen zijn 190 niet in Middelburg woonachtig 14 genieten vrij stelling van betaling van schoolgeld.. Het jaarverslag werd evenals de reke ning, die een eindcijfer aanwijst van 81.156.32, goedgekeurd'. De vergadering herkoos tot bestuurslid den heer G. van Nederveen. Geneesheer-directeur van het gasthuis. Tot geneesheer-directeur van het gast huis te Middelburg is benoemd de heer L. J. H. Brongers, thans internist san deze zie- keninrichting. Het verkeer op de Zeeuwsche veren. Het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft in opdracht van de vergadering van 28 Februari het volgende adres aan de Tweede Kamer verzonden In het onder dagteekening van 1 Octo ber jl. no. 170 D tot Uwe Hooge Vergade ring gericht adres werden naar aanleiding van het Ontwerp van Wet tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine eenige opmerkingen gemaakt o.m. over de quaes- tie van vrij vervoer over de veren op de Wester-Schelde. Uit de Memorie van Antwoord omtrent dit wetsontwerp blijkt nu dat de minister wel genegen is in die richting iets te doen. De Minister schrijft toch hieromtrent „De regeering is voorts bereid in ver- „band met de verhooging van de benzine- „belasting een verlaging van de veergelden „voor auto's over de Wester-Schelde te be vorderen, voor zoover deze auto's gehou- „den worden door inwoners van Zeeuwsch- „Vlaanderen." Waar hierdoor allerminst aan het ver langen der Kamer van Koophandel tot vrij verkeer over de veren wordt tegemoet ge komen, acht zij zeker alleszins termen aan wezig nogmaals met kracht bij de Tweede Kamer op dezen wensch de aandacht te vestigen. Mochten tegen vrij verkeer over de veren onoverkomelijke bezwaren blijven bestaan, dan zou, naar het oordeel der Kamer, de verlaging der veergelden toch zeker niet alleen voor autohouders woonachtig in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten gelden, doch zoude deze faciliteit zeker minstens aan alle in Zeeland woonachtige autohouders moeten worden verleend. De verhooging der benzinebelasting is toch bedoeld als vergoeding voor het ge bruik der bruggen ve~ de groote rivieren en nu behoeft het toch zeker geen betoog, dat de inwoners van Zeeland heel wat min der van deze bruggen gebruik maken dan de inwoners van het grootste deel van overig Nederland. De Zeeuwsche autohou- dei-s in het algemeen maken echter zeker veel meer gebruik van de veren over de Wester-Schelde. Ook voor het verkeer bij Zijpe zoude deze faciliteit naar het oordeel der Kamer moe ten worden verleend, in de eerste plaats voor de inwoners van Schouwen en Duive- land, doch eveneens voor andere autohou ders in Zeeland. Dit veer is toch, evenals de veren over de Westerschelde, als een schakel te beschou wen tusschen de op het Rijkswegenplan voorkomende verbindingen. De Kamer verzoekt dan ook bq de open bare behandeling var het meergenoemde wetsontwerp aan deze wenschen alsnog de noodige aandacht te schenken en door het indienen van een amendement te trachten het ontwerp in dien geest te wijzigen. Nieuwe strijd om het kiesrecht i« Engeland. (Hoofdartikel.); Adres van de K. v. K. te Middelburg inzake de Zeeuwsche veren. (Provincie.)] Wetsontwerp ingediend inzake het zelf standig uitoefenen van beroepen en be drijven door vreemdelingen. (Binnenland.)] Het naspel van den opstand in Syrië* (Buitenland.)] De gevolgen van de opzegging van het verdrag van Locarno. Zestigduizend man in de. Rijnzönö» Duitschland antwoordt Sarraut, Diverse persstemmen. Het Nederlandsche Roode Kruis Ifl[ Abessinië. ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het bestuur van de vereeniging van Christelijke werkgevers en Groothandela ren in Nederland heeft zich andermaal gewend tot den minister van Waterstaat^ teneinde voor de op de Zeeuwsche en Zuid* Hollandsche eilanden gevestigde onderne mers kosteloos, althans goedkooper ver voer met de veerdiensten te bepleiten. Naar aanleiding van een bericht, dat dd regeering bereid zou zijn een verlaging van de veergelden voor auto's.over de Wester schelde te bevorderen, voor zoover deze auto's gehouden worden door inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, protesteert de vereeniging ernstig tegen deze eenzijdige bevoorrechting van Zeeuwsch-Vlaanderen^ waardoor het een ongemotiveerden voor sprong zou verkrijgen op het overige deel van Zeeland, en dj dringt er, op de reeds vroeger ontwikkelde gronden nogmaals brf den minister op aan, rij stelling of vermin dering van veergelden te bevorderen voos alle bewoners der Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche eilanden. De Vleeschhal tijdelijk in eere hersteld. Tijdens een restauratie van den winkel van de firma Sam van Os, heeft dezq tijdelijk de beschikking over een deel van de voormalige vleeschhal. Dat deze hal daarover blijde is, bleek uit de volgende dichterlijke ontboezeming bij een bloemenhulde Hoera Na jaren van miskenning, Voldoe ik weer aan mijn bestemming. DE HAL, ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Maandagmiddag te 2 uur vergaderde dQ raad van Arnemuiden, onder leiding van den burgemeester, den heer H. G. Hor- ninge. Afwezig met kennisgeving de heer W, van Belzen. Nieuwjaarsrede» Na opening der vergadering sprak de voorzitter een nieuwjaarsrede uit, waarin hij o.m. de opleving bij de Kon. Mij. „De Schelde" memoreerde. De visscherij heeft het nog steeds moeilijk. Spreker sprak.de hoop uit, dat de secre taris spoedig weer hersteld zal mogen zijn. De heer B. Franse, wethouder, beant woordde de rede van den voorzitter, Wijziging begrooting» Na verschillende mededeelingen is aan de orde de wijziging der begrooting 1936. Dq voorzitter zegt dat de begrooting 1936 na. indiening nog eens door den Haag is nage zien, met het gevolg dat hierin verschil» lende wijzigingen zijn aangebracht, die niet alle de volle instemming van B. en W. en ook wél niet van de raadsleden zullen heb ben toch raden B. en W. den raad aan, overeenkomstig hét voorstel van B. en W3 d.; begrooting, zooals ze daar nu ligt, te aanvaarden, daar die anders van hooger hand toch niet wordt goedgekeurd, en we dm met de financiën heeelmaal vastloo- pen. De raad legt er zich na deze toelichting van den voorzitter met algemeene stemmen bij neer. De voorzitter ."egt dat door een minis- terieele beschikking het hoofd der open bare school in Je kom, de heer J. J. van Doeselaar genoodzaakt is ontslag te nemen. Bij de ronrvaaag wijst de heer J. Janse

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1