500 300 25 MAANDAG 9 MAART No.58 74e Jaargang; Uitgavefirma F. VAK DE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingén. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 'CrasislccJ* STADS- EN PROVINCIENIEUWS ooDERWerscM MAAR.._ DL IN DE PUP DOUWE EGBERTS §el»eur8e«S$scw ««sa» Jew elgai| 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad STEUNVERLEENING AAN HEN DIE IN NOOD VERKEEREN, IS PLICHT. WIE NOG WERKT, BESEFFE ZIJN RIJKDOM EN HELPE. kapitaal en dat is de zedelijke waarde van den mensch in een Hooger Licht bezien. Een groot gedeelte van onze landgenooten verkeert in den meest bitteren nood. Een belangrijke categorie kan niet aan werk komen, een andere kan nietgenoeg ver dienen om het schamele leven te kunnen voortzetten en weer anderen staan aan den rand van den afgrond. Natuurlijk zijn on der al die noodlijdenden mannen, die veel aan zich zelf te wijten hebben, anderen die dezen noodtoestand uitbuiten door steun te trekken, waar zulks niet noodig is. Maar de groote meerderheid heeft het zeer hard. De Regeering helpt, waar zij helpen kan met de betrekkelijk geringe middelen, die te harer beschikking staan. Wij laten in dit verband geheel buiten beschouwing of haar economische maatregelen logisch en verantwoord zijn en of een andere politiek Ons land niet nader bij een nieuwe welvaart zou kunnen brengen. Wij nemen die eco nomische politiek als een, gezonde of on gezonde, realiteit aan en wij willen binnen dit kader een beschouwing wijden aan het crisisleed, dat alom geleden wordt. "Nederland helpt. Nederland hèlpthier zijn het recht- streeksche uitgaven uit 's Rijks schatkist, die ten slotte gedragen worden door de directe en indirecte belastingen. Daar zijn het heffingen op verschillende verbruiks- artikelen, die de gelden bii elkaar brengen om den nood van verschillende groepen te lenigen en in andere gevallen zijn het be lemmeringen aan de grens (contingentee- ring, hooge invoerrechten etc.) die het prijsr peil van het eigen fabrikaat moeten ver- hoogen teneinde de industrieele bedrijvig heid eenigermate op peil te houden en te waken voor verdere werkloosheid. Deze bedragen komen direct of indirect ten laste van hen, die kapitaal of inkomen bezitten. Daaruit groeit de in kracht winnende grief „Waarom moeten wij, werkenden en bezitters van veel of van weinig vermogen, steeds maar bijdragen aan het levensonder houd van die honderdduizenden, die in ver schillende gevallen niet meer werken wil len en die van ons geld de boter eruit braden Dit geluid hoort men hoe langer hoe meer, maar is het rechtvaardig Neen t Want er is nog iets meer dan geld, dan Niets-doen verslapt den mensch. Het is een normaal verschijnsel, dat een mensch, na lang niets-doen, verslapt, tegen werk gaat opzien. Dat is geen bewijs van minderwaardigheid, dat is een menschelijke normale reactie op een situatie van misère, van nervositeit. Hebt ge dat zelf niet dik wijs bemerkt Dat de motor weigert, wan neer hg een langen tijd niets heeft gedaan. Hij moet geleidelijk weer op gang komen en eerst na een tijd van draaien, komt hij weer op zyn volle toeren-tal Het is dus logisch^ dat indien steun aan de crisis-slachtoffers noodzakelijk is voor het algemeen belang, die steun ook opge bracht wordt door de nog werkenden, door de bezitters van vermogen. Want men kan alleen putten uit het nationale inkomen, alleen putten uit het kapitaal van het land. Men kan niets uit de lucht grijpen. De hoofdzaak is derhalve de vraag is steun aan de crisis-slachtoffers noodzakelijk ten behoeve van het algemeen belang in welk belang dus ook is besloten alles, wat niet direct tot het materieele behoort. Dan moet men uitschakelen de enkelen, die profiteeren, parasiteeren op den steun, zooals anderen smokkelen, de bepalingen ontduiken, stelen en rooven. Dan moet men beseffen, dat de crisis-ellende ook moreele inzending veroorzaakt, zoodat men die moreele inzinking niet mag vereenzelvigen met onwil en arbeidsschuwheid. Het is eigenlijk overbodig te betoogen, dat steun aan de crisis-slachtoffers nood zakelijk is. Want wij allen hangen van el kander af. De industrie kan slechts verkoo- pen, wanneer er koopkracht is, wat te meer spreekt, als het buitenland hoe langer hoe hooger muren om de grenzen gaat bouwen. De landbouw kan zijn producten slijten, in dien de stad daarvoor geld beschikbaar kan stellen. De koopkracht wordt gevormd door de som der inkomens der gezamenlijke burgers. Alles moet er dus op gericht zijn om die totale koopkracht te verhoogen in een abnormale periode moeten wij dus trachten in stand te houden, wat niet mag verloren gaan, om in de naaste toekomst weer sterk te kunnen staan. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank alhier werden in de maand Februari 1147 inlagen gedaan tot een bedrag van 127.724.72 en 508 terug betalingen tot een bedrag van 97.259.98. Er werden in die maand 59 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tct 7425. Hun tegoed werd gebracht op 2.469.755.51. Ter lediging werden 60 spaarbusjes aan geboden inhoudende 766.42 en met 3005 zegels werd bespaard 150.25, welke bedra gen op de spaarboekjes werden bijgeschre ven. Kinderkoor „Jong Leven". De fee van de bron 33De Oude Vriendschap". De kinderoperette opvoeringen van „Jong Leven", onderafdeeling van de ge mengde zangvereeniging „De Volksstem", genieten een uitstekende reputatie, het geen blijkt uit het flinke aantal medewer kenden en de zeer groote belangstelling van het publiek. Onder de voortreffelijke leiding van de directrice, mevr. R. Brand- Bekker, is Zaterdagavond „De fee van de bron" van Jac. Wilson en E. Koning dan ook voor een stampvolle zaal met een wel verdiend uitbundig succes ten tooneele ge voerd. 't Was inderdaad een opvoering, Welke ten voorbeeld kan strekken. De inhoud is eenvoudig. In Sprookjes land wordt de kroonprins beschermd door de fee van de bron en bemind door het volk, terwijl een booze heks tracht den koninklijken telg in het ongeluk te storten. Door de goedheid van den prins, die op de jacht een arm verdwaald meisje helpt ten koste van zichzelf, wordt de tooverkoï in staat gesteld den vorstenzoon in een be delaar te veranderen. De macht van de fee reikt echter verderzij weet het geheim van de betoovering te ontsluieren. Het dankbare, geredde meisje begeert den be delaar tot man. Dit is voldoende om den prins aan de werkelijkheid terug te geven en een koninklijk bruidspaar kan door het volk worden toegejuicht. Zoo wordt ook hier het kwade door het goede overwon nen. De fee zegeviert over de heks. Het sprookje leent zich uitstekend voor een fraaie tooneelaankleeding. Speelt het eerste bedrijf in het koninklijk paleis, de drie andere bedrijven voltrekken zich in het bosch, waar een romantische sfeer ge schapen werd. De woning van de fee, een rotspartij met waterval, was bijzonder goed getroffen. Plaatst in zoo'n geheimzinnig bosch een troep bedrijvige kolenbranders en een zwerm langgebaarde kabouters met puntmutsen, laat de fee oprijzen en tronen in het rotscomplex omringd door elfjes met ragfijne vleugeltjes en de stoutste fantasie is volkomen gerealiseerd. En hoe goed wordt dan de episode, waarin Ella het mooie Echo-lied zingt, door de rotsen weerkaatst, gesuggereerd. Ook aan de costumes en attributen was alle aandacht gewijd, evenzoo aan de typeering. Hoofd- en bijrollen werden door de jeug dige solistjes op zeer verdienstelijke wijze vervuld en ook de koren klonken frisch acteurs en actrices in den dop leverden al heel aardig spel. Het elfendansje, inge studeerd door den heer Charles Haaze, mogen we ook vooral niet vergeten. Alle kinderen, zonder onderscheid, hebben hun uiterste best gedaan om aan die vele groo te menschen het sprookje van de fee van de bron niet alleen te vertellen, maar ook om het verhaaltje te laten zien. En de vaders en moeders, broers en zusters, fa milieleden en kennissen hebben het oprecht mooi gevonden en ervan genoten. En met zeer veel handgeklap hebben ze hun dank en ingenomenheid betuigd. Voor één persoon is de arbeid, die voor zoo'n pracht-opvoering en haar voorberei ding wordt vereischt, veel te zwaar en omvangrijk, zoodat, naast het eere-saluut mevr. R. Brand-Bekker gebracht, gewis haar assistenten een woord van hulde toe komt. De voorzitter, de heer Romijn, sloeg in zijn dankwoord den spijker dan ook terdege op den kop. In de fraaie bloemen hulde moge mevr. Brand, die achter de piano leidde en begeleidde, de groote waar deering voor haar werk gesymboliseerd hebben gezien. Een gezellig samenzijn besloot den avond. O. Zeeuwsche Zwemkring. Gistermiddag hield de Zeeuwsche Zwem kring onder voorzitterschap van den burge meester van Vlissingén, den heèr C. A. van woelderen, een algemeene vergadering in hotel Britannia alhier. Aanwezig waren af gevaardigden van de navolgendé Zeeuwsche zwemvereenigingen V.Z.C. en V.R.B., bei den te Vlissingén Luctor et Emergo, Mid delburg Luctor et Emergo, Oost- en West- Souburg de Bruinvisch, Sas van Gentde Schelde, Ter Neuzen en Scheldestroom, Breskens. Na een woord van welkom door den voor zitter deelde deze mede dat in het najaar van 1932 de Zeeuwsche' Zwemkring werd opgericht. Als bestuursleden werden toen gekozen de heeren C. A. van Woelderen, G. A. Hajenius te Goes, dr. A. Staverman, J. J. vander Jagt, D. W. Toussaint, allen te Vlissingén, W. de Graaf te Middelburg, H. Priems te Terneuzenen mevr. Beth te Hansweert, terwijl de heer mr. P. Adriaan- se te Middelburg voorzitter werd van de technische commissie dezer vereeniging. Door vertrek en overlijden waren eenige vacatures ontstaan. De thans nog in functie zijnde bestuursleden waren unaniem van meening, dat het werk verbonden aan den Zeeuwschen Zwemkring thans gelegd moest worden, in handen van jongeren, maar bo venal ook in die van actieve zwemmers. De voorzitter constateerde dat door hem even als door de overige bestuursleden indertijd het werk voor dezen kring met genoegen ter hand was genomen. Hij memoreerde daarbij wat in de afgeloopen jaren was be reikt, terwijl hij voorts wees op de groote moeilijkheden waai'mede.- een vereeniging als deze, vooral.in den tegenwoordigen tijd te kampen heeft. Nochtans is vooruitgang te bespeuren waarbij zeker mag worden vermeld, dat het polospel in Zeeland ook thans zijn beoefenaars vindt. De voorzitter betuigt zijn spijt, mede door drukke werk zaamheden de leiding aan anderen te moe ten overlaten, waarnaast hij evenwel hoop vol is gestemd, dat zijn opvolger met diens medebestuursleden alles in het werk zullen stellen de belangen van de zwemsport voor te staan. Hij geeft daarbij de verzekering, mede namens de aftredende bestuursleden, dat steeds warme belangstelling zoowel in woord als daad voor den zwemkring zal blijven bestaan. Spreker bracht daarna dank voor de medewerking, die hij in alle opzichten mocht ondervinden. Alsnu werd overgegaan tot vaststelling van een huishoudelijk reglement, dat met eenige wijzigingen werd goedgekeurd. Daarna was aan de orde het kiezen van een nieuw bestuur. Gekozen werden tot voorzitter M. Remerij (Sas van Gent) secretaris J. de Jong (Vlissingén) onder voorzitter C. A. Minderhout (Middelburg) penningmeester H. Kouwe (Breskens) commissaris J. Molema (Terneuzen). Bij monde van den heer Prins (Vlissin gén) werd onder applaus het eerevoorzitter schap van den kring den afgetreden voor zitter aangeboden, welke functie door den heer Van Woelderen gaarne werd aanvaard, die daarbij nogmaals onderstreepte zijn vol len steun aan den Zeeuwschen Zwemkring te zullen blijven verleenen. Hierna ging de vergadering over in een huishoudelijke. Vlissingsche Sportvereeniging „Marathon". Britannia. Op de eerste uitvoering dezer vereeniging, sinds zij geleid wordt door den heer en mevrouw Zuidweg, mocht de voorzitter, de lieer D. W. Toussaint, wel een flinke scha re belangstellenden het welkom toeroepen. Speciaal richtte hij zich daarin tot den onder-commandant der marine, kolonel Van der Stadt, die met zijn adjudant aan wezig was, en daardoor blijk gaf de voet sporen te drukken van zijn voorgangers, die altijd veel belangstelling aan den dag hebben gelegd voor de sport in het alge meen en voor „Marathon" in het bijzonder. Daar doel en nut van de sport overbekend zijn, achtte de heer Toussaint zich ontsla gen van de taak om daar nader op in te gaan, wel wees hij op het feit, dat „Ma rathon" een verjongingskuur heeft onder gaan, omdat men nooit een goed athleet kan worden als men de gymnastiek niet in alle geledingen beheerscht. De vereeniging heeft thans twee gediplomeerde deskun digen, de heer en mevrouw Zuidweg, aan zich verbonden, die op deze eerste open bare les eens willen laten zien, wat na een jaar van ernstig oefenen van trai ning- was geen sprake, daar het program der kinderen door huiswerk, muziek- en godsdienstonderwijs als anderszins bereids overladen wordt is bereikt. Spreker hoopte, dat hetgeen gepresteerd zal wor den een indruk der resultaten van het on derwijs in lichamelijke opvoeding moge ge ven en den ouders de overtuiging zal schen ken, dat de leiding van „Marathon" bij werkelijk deskundigen berust, die uit het lichaam dat profijt weten te trekken, het welk voor een goede gezondheid en ontwik keling gewenscht is. Na het „voorstellen leden" (een kleine honderd), dat mede door de geslaagde tenu's een lust voor het oog was, werd in zeventien nummers, met en zonder werk tuigen, door adspiranten, jongens, meisjes, dames en heeren een aan afwisseling rijk programma ten beste gegeven, dat zoowel in stof als in uitvoering een gesta dig voortschrijdende opklimming demon streerde. Van het jonge volkje zagen we vlot en frisch met jeugdig enthousiasme uitge voerde vrije oefeningen, heel aardige stok- oefeningen, keurige standen op het paard uit den aard der zaak eenvoudige maar daarom niet minder accuraat gegeven oefeningen aan brug en ringen, een leuke serie vrije oefeningen op gramofoonplaten- muziek, trampolin-paardspringen, waarbij alle vrees overwonnen was, evenals bij een reeksje athletische capriolen. Het met suc ces deelnemen van enkele hummeltjes aan meerdere oefeningen sorteerde vanzelf een alleraardigst effect. Gewis keurgymnasten en -athleten in den dop De dames vergastten op een correct uitgevoerde serie'vrije oefeningen, waarin geen enkel spiertje vergeten werdeen fraaie reeks knotsoefeningen, waarbij mu ziek en beweging echter niet steeds onbe rispelijk harmonieerden en ook de onder linge gelijkheid wel eens iets te wenschen lietbrugoefeningen met verrassend kra nige staaltjes van persoonlijk vrij werk gevolgd door een fraaien brugstand ring- zwaaien benevens rhythmische oefeningen vermengd met effect-gevoelvolle uitdruk- kingsgymnastiek en aesthetische figuren en bewegingen. Mej. Loes Ceulen verzorg de prijzenswaardig de muzikale illustratie (piano) van het laatste nummer. De heeren der schepping kwamen slechts in één nummer, vrije oefeningen, uit, dat echter éf was en waarmede zij veel eer inlegden. Wat „Marathon" biedt toestelturnen, rhythmische oefening, athletiek en wan delsport werd plastisch met enkele ta bleau's treffend gesymboliseerd. Het wan delen werkte, mede door de snoezige, ar tistieke costumeering, al bijzonder sugges tief. Een schitterend peloton Zeer ge slaagde en origineel van vinding waren ook de opening en sluiting van het program, welke door „start" en „finish" werden ver zinnebeeld (respectievelijk een athleet in starthouding voor hardloopen en aan het einde van het parcours). De aanwezigen hebben met wèlverdien- den, spontanen bijval op alle verrichtingen gereageerd. De twee jongste adspiranten, het meisje Spuijman, en het jongetje Pol derman, hebben mevrouw Zuidweg een fraai bloemstuk en den heer Zuidweg een gramophoon als souvenir aan dit eerste openbaar optreden aangeboden, waarmede de zaal haar volle instemming betuigde. Een gezellig samenzijn onder leiding van den heer Corveleijn met muziek van „The Rhythm Accordeon Players" hield groot en klein onder het genot van een dansje, ge lardeerd met attracties, nog eenige uurtjes genoeglijk bijeen. Werklieden-vereeniging „de Schelde". Concertgebouw. Ditmaal had deze vereeniging zich Za terdag op haar gezelligen avond verzekerd van de medewerking der revue- en caba retclub „Kunst naar Kracht", welke onder aanvoering van Kees de Ruijter voor een aardig bezette zaal een afwisselend attrac tief programma met zeer veel succes voor het voetlicht heeft gebracht. Het huisorkest onder Corns, van Beers verhoogde de prettige stemming en droeg er zorg voor, dat het bal, 't welk dezen alleszins geslaagden avond besloot,ook den danslustigen het volle pond gaf. A.G.O. Wij worden verzocht de aandacht te ves tigen op den door de vereeniging Algemeene Geestelijke Ontwikkeling te geven extra avond op Woensdag 11 dezer, waar de heer Kurt Lubinsky een voordracht met licht beelden zal houden over „Abessinie, Land en Volk", welk land hij op allerlei wijze heeft bereisd, zoodat hij volon gelegenheid had om het grondig te leeren kennen. Zijn eigen fraaie opnamen zullen daarbij een beeld geven van het land, dat thans in de algemeene belangstellir g staatde le zing heeft overal groote waardeering ge vonden. De spreker zal worden ingeleii MODERN op Ecbfe Friescbe -Heeren-Usaj 10-15-20- 25 per Yz ons, Crisisleed, (Hoofdartikel. J Zullen de Vrijz. Democraten het punt „nationale ontwapening" uit het party programma schrappen (Binnenland)^ Memorie van antwoord inzake de hu ren. (Binnenland.); Europeesche persstemmen over de jong ste gebeurtenissen in Duitschiand. Re de van den Duitschen minister van oorlog. Felle radio-rede van minister president Sarraut. (Buitenland.) Duitsch vliegtuig maakt noodlanding nabij Sas van Gent. (Provincie.) Circa 45.000 man Duitsche troepen in het Rjjnland. (Buitenland.) Recordvlucht KaapstadLonden. (Laatste Berichten.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN door een lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Helden-Gedenkdag. Ter gelegenheid van den „Helden-Gedenk dag" woei gisteren van het Duitsche consu laat alhier de nationale vlag halfstok. De „Kertosono". Het stoomschip „Kertosono" van den Rotterdamschen Lloyd, dat aan de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" van een nieuwen hoogedruk scheepsketel vol gens het systeem-Sulzer is voorzien, zal Donderdag naar Rotterdam vertrekken en dan tevens den proeftocht houden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „Heinrich Gonterman", type Juncker, een driemotorig vrachtvliegtuig van de Deutsche Lufthansa heeft Zondag nabij Sas van Gent een noodlanding gemaakt, 's Avonds is het toestel naar Vlissingén vertrokken, vanwaar het Maandagmorgen de reis naar Londen heeft voortgezet. Voor de „Koninklijke Shel" zijn Zaterdag twee schepen te water gelaten, nl. de „Renata" van de werf van de Scheepbouw Mij. te Amsterdam en de „Etrema", die te Rotterdam van stapel liep een foto van elk dezer schepen. Centr. Anti-Rev. Kies vereeniging. Zaterdagmiddag kwam de Centrale Anti- Rev. Kies vereeniging in ledenvergadering bijeen tot het houden van een praatmiddag met den heer J. J. C. van Dijk. Tal van vragen werden in den breede beantwoord. Een aantal onderwerpen als devaluatie, defensie, plan van den arbeid, enz., pas seerden de revue.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1