500 300 25 m VRIJDAG 6 MAART JiaJtmant van HOOFD tot :Mo.56' 74e Jaargang; 1936 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het vraagstuk der kitenlandsck dienstboden. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door Het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. litpvifiima F. IItil DE HEIDE Ir., Mnil St-DD,llissin|ig. hill. ID. Poslitlininj DtZDE ADVERTENTIEPRIJS: Van J—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREF.NIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. AANTAL BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN NEEMT AF. WETSONTWERP INZAKE JEUGDIGE VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN IN ONDERZOEK. Onder leiding van den chef van den re- geeringspexsdienst, den heer A. J. Lieve- goed, is dezer dagen op het Departement van Buitenlandsche Zaken een conferentie gehouden met vertegenwoordigers der Ne- derlandsche dagbladpers, van de vakpers, van betreffende vereenigingen en van vak centrales, in welke bijeenkomst ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, met een aantal hoofdambtena ren aanwezig was om mededeelingen te doen over het onderwerp „De maatrege len ten aanzien van buitenlandsche arbeids krachten, meer in het bijzonder met betrek king tot het dienstbodenvraagstuk". De wetgever heeft reeds een regeling ge troffen voor het verrichten van arbeid door vreemdelingen, en wel in de wet van 16 Mei 1934. Op grond van deze wet zijn tot dusver 4 Koninklijke besluiten verschenen, volgens welke arbeid van vreemdelingen, met uit zondering van huisdienstpersoneel en perso neel op de binnenvaart en de groote vaart, onderworpen is aan een vergunning, voor welke vergunning de werkgever een bedrag van twee gulden moet betaien en voor eei. verlenging één gulden. Wet ook op huispersoneel van toepassing. Het voornemen is, om deze wet, die geens zins beteekent verwijdering van alle vreem de arbeidskrachten, in den loop van de ko mende maanden ook van toepassing te doen zijn op den arbeid in huiselijke diensten. Bij de beoordeeling van een aanvraag om vergunning wordt rekening gehouden met de omstandigheid, of de werknemer al lang in Nederland is gevestigd, terwijl bij een aanvraag voor een nieuwe kracht de beoor deeling strenger is, zoodat op deze wijze een goede preventie van de wet uitgaat. De praktijk van een jaar heeft reeds een vrij omvangrijke afneming van het aantal buitenlandsche arbeiders doen constateeren. waarbij als voordeel van de wijze, waarop de wet wordt toegepast, nog kan worden gewezen op den gunstigen invloed, welken zij heeft gehad op den arbeid van Nederlan ders in het buitenland. „Wet vrouwelijke arbeidskrachten". Voorts is bij den Hoogen Raad van Ar beid in onderzoek een voorontwerp van „wet vrouwelijke arbeidskrachten". Dit ontwerp beoogt ter verruiming van werkgelegenheid voor Nederlanders, welke verruiming voor ons volk bezuiniging zal beteekenen, in het algemeen om meisjes beneden 16 jaar geen arbeid in een fabriek of werkplaats of in kantoor te doen verrichten. Van zoodanigen maatregel, wordt deze wet, verwacht de minister van Sociale Zaken, een beperking van den toeloop van meisjes naar fabrieken en kantoren en een zoeken door vele van die meisjes van een werkkring in huiselijke diensten. In dit verband kwamen ter conferentie mede ter sprake het bestaande tekort aan Nederlandsche dienstboden en cle maatrege len om daarin verbetering te brengen. Bij de beroepstelling in 1920 waren er 235.000 dienstboden en bij die in 1930 266.529, een toename dus van ongeveer 33.500, welke toename bestond uit 21.500 vreemde en 10.000 Nederlandsche meisjes. Reeds zijn in den laatsten tijd naast de nijverheidsscholen voor huishouden, en veelal met medewerking van het aan die scholen verbonden onderwijzend personeel en van plaatselijke vrouwenvereenigingen, een aantal cursussen opgericht ter opleiding voor dienstbode, welke cursussen de minis ter van Sociale Zaken kan subsidieeren. Tot dusver zijn nog slechts eenige honderden meisjes, die aan die cursussen hebben deel genomen, geplaatst. Indien de organisatie van deze cursussen zoodanig wordt uitge breid, dat er rond 2000 dienstboden per jaar haar opleiding ontvangen, dan mag ge let op het aantal buitenlandsche dienstbo den en het natuurlijke verloop onder haar, die dit vak uitoefenen, door huwelijk en ver trek naar het buitenland worden aange nomen, dat meer dan dat aantal plaatsing kunnen vinden in betrekkingen, welke vol gens de praktijk van de laatste jaren door nieuw uit het buitenland komende meisjes zouden worden vervuld. Er zijn in het jaar 1935 spoedcursussen met als regel een duu" van 12 weken gehouden in 10 gemeenten en bovendien op een internaat bij Breda. In totaal zijn 300 meisjes opgeleid, waarvan ruim 2/3 als dienstbode werd geplaatst. Thans zijn er cursussen aangevangen in 12 gemeenten met 235 deelneemsters, benevens genoemd internaat met 80 deelneemsters. Verder zijn er in 10 gemeenten cursusser in voorbereiding, terwijl naar verdere uit breiding van het aantal cursussen wordt gestreefd. Medewerking der huisvrouwen noodig. Uit den aard van de zaak is een meisje, dat een cursus van 12 weken heeft door- loopen, nog niet in haar vak volleerd, en daarom is hier de medewerking noodig van huisvrouwen voor verdere vorming in de praktijk en voor het aankweeken van liefde voor het vak van huiselijke diensten. Ir. Verweij wees vooral op het groote beiang van deze nazorg, waarbij ook de hulp van de organisaties van huisvrouwen niet ka i worden ontbeerd. Reeds thans zijn hiervoor twee dames 'aangesteld, die zich tevens be lasten met de selectie van de meisjes vou. de cursussen en met het zoeken van ge schikte gezinnen voor de plaatsing als leer ling-dienstbode van meisjes, die een cursu-s hebben bezocht, het plaatsen na eemge maanden van deze leerling-dienstboden als gewone dienstboden enz. Het ligt in de be doeling nog meer van deze dames te be noemen. Voorts leiden vele van Rijkswege gesub sidieerde nijverheidsscholen voor meisjes sedert tal van jaren meisjes op voor dienst bode. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het tekort aan Nederlandsche dienst meisjes nog belangrijk grooter zijn dan nu reeds het geval is. In de laatste vier jaren is aan verschillende scholen het huishoud- onderwijs meer op den voorgrond gebracht, ook in verband met de opleiding tot dienst bode. Zoo hebben in 1935 aan 117 dezer scholen 4282 meisjes (4025 aan dag- en 257 aan avondnijverheidsscholen) een eindge tuigschrift ontvangen, waaruit geschiktheid voor dienstbode blijkt, en uit enkele door schoolbesturen genomen steekproeven is gebleken, dat het meerendeel van de leer lingen, die de primaire opleidingen hebben doorloopen, inderdaad ook dienstbode is ge worden. Kunstkring „Het Schouwspel". Meneer Topa ze". Het Nederl.-Indisch tooneel bracht gis teravond voor den Kunstkring het Schouw spel bovengenoemde komedie in 4 bedrij ven. De speler van de titelrol is als on derwijzer verbonden aan het internaat van den heer Muche, die eigenbelang stelt bo ven eerlijkheid. Hij eischt van zijn onder geschikte, dat deze de cijfers op de rap- portenlijst van een adellijken leerling „her ziet", wat de eerlijke Topaze weigert. Deze Weigering, welke hij volhoudt ondanks de vleierijen en de mooie aanbiedingen der moeder van dien leerling, kost hem zijn betrekking, ter motiveering van het ver lies waarvan nog aangevoerd wordt, dat hij een zedelijk gevaar vormt, daar hij een „betrekking" onderhoudt met de dochter van den directeur. Zijn weg leidt hem nu in kringen, waar hij, door zjjn ingeboren eigenschappen„hulpvaardigheid en on wankelbaar geloof in de menschen", steeds dieper zakt. De onwettige levensgezellin van het door en door gewiekste gemeente raadslid Castel-Bénard, trekt hem steeds dieper in den poel van verwording. Wel heeft hij af en toe opstandige neigingen, maar het inzicht, dat, hoe minder hij ze delijk waard is, des te meer maatschappe lijke waarde hij heeft, doet hem finaal ten ondergaan en maakt van hém een bedrie ger, die zijn leermeesters verre overtreft en overtroeft. De rol van Topaze was in goede handen bij Cor Ruijs, die van den goedigen, hulp vaardigen, eerlijken schoolmeester in het eerste bedrijf hoe kostelijk was zijn mimiek aan het slot daarvan geleidelijk aan een schurk eerste klas maakte. Tus- schen zijn ietwat belachelijke manieren en zijn meer dan burgerlijke kleeding in den aanvang en datzelfde complex in het laat ste bedrijf is dezelfde omgekeerde even redigheid van zedelijke waarde in die too- neelen. Door het goede spel van Lily Bouwmeester, de verleidelijke levensge zellin van Castel-Bénard, het door en door bedorven gemeenteraadslid, die door fatte righeid en overreding den goedgeloovigen Topaze tracht omlaag te trekken,voelen HEDEN ONTVANGEN DE NIEUWE ©©sl uyaaj Model 1936, zeer mooi 1 Vraagt zichtzending HOLLAERS-VERBERKT Walslraat 8. Tel. 178. we bovengenoemde verandering zich vol trekken. Wat hebben we deze beide per sonen mooi spel zien leveren. Em om die drie personen Oor Ruijs, Lilly Bouwmeester én Jan Mulder schaarden zich een aantal andere acteurs, die door kostelijk samenspel, de toeschou wers hebben doen genieten. We noemen slechts enkele Pierre Myin, die in het begin door zijn onthulling aan den kost- schoolhcuder-directeur (Louis Poolman) indirect de oorzaak is van den zedelijken val van Topaze. Om de stelling te bewij zen, die we in het begin poneerden, dat de zedelijke waarde omgekeerd evenredig is aan de maatschappelijke, wijzen we op het tooneeltje tusschen Poolman en Ruijs. De eerste, die zijn dochter weigerde aan den eerlijken onderwijzer, biedt ze in die scène als 't ware den schurk aan, die door cor ruptie, geld en daarmee een aanlokkelijke positie heeft gekregen. Meer acteurs en actrices hebben gister avond hun deel bijgedragen om van deze goede vertolking van „Meneer To paze" een vroolijken avond te maken, die, door een aanschouwelijke voorstelling van: „hoe minder zedelijke waarde, hoe meer maatschappelijke" het tooneel een spiegel deed zijn van het maatschappelijke leven. Benoeming tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Vlissingen is benoemd de neer P. A. Bil te Stavenisse. Het nieuws van den dag ui beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Daar de vaargeul in het Hobandsch Diep thans onder de 3e overspanning van de Moerdijkbrug ligt, heeft men de geheele brug moeten opvijzelen, waarvan de 3e overspanning het meest, nl. ruim 3 meter. De laatste opvijzeling van 17 c.M. heeft gisteren plaats gehad. Onze foto toont dui delijk hoe hoog de derde overspanning is opgevijzeld. Een verheugend verschijnsel. De commissie voor Ontspanning aan Werkloozen, uitgaande van C.J.M.V. en Chr. Besturenbond, heeft gistermiddag voor het laatst, althans in dit winterseizoen, haar lokalen in de Noordstraat voor dit doei opengesteld. De toeloop van werklooze be zoekers is in den laatsten tijd zoodanig ver minderd, en eveneens ook het aantal be schikbare leiders, dat de commissie besloot haar arbeid te staken. Gistermiddag werden de aanwezigen nog op een tractatie onthaald, waarna officieele sluiting volgde. De „Marlnebrug". Van bevoegde zijde verzoekt men ons me de te deelen da1- het niet juist is dat de Marinebrug (die de Palingstraat met de Joost de Moorstraat verbindt) dezer dagen zat worden weggenomen. VOETEN! OOST- EN WEST-SOUBURG Soli Deo Gloria. Woensdag- en Donderdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", directeur de heer J. W.Bommeljé, alhier een uitvoering in Rehoboth, die beide avonden als geslaagd mag genoemd wor den. Beide avonden was de zaal goed be zet. De voorzitter der vereeniging. opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, inzonder heid de beschermvrouwe der vereeniging, mevr. Van Doorn-van Lookeren Campagne, waarna hij de leiding overgaf aan den di recteur. Hierna werd een mooi programma afgewerkt en viel er veel te genieten. Er werd goed gezongen. De algemeene indruk was, dat de vereeniging vooruit gaat. Hoe stemmig en mooi klonk het „Goeden Avond" van J. G. van Herwaarden en dan „Terugkeer" van A. Swiers, kwartet, werd met een warm applaus beloond. Een solo nummer „Gij kent den weg voor mij", naar het Duitsch door J. N. Voorhoeve, maakte, diepen indruk èn door inhoud èn door schoonen zang. Dit lied was van 1918 op 1919, gezongen in de gevangenis te Riga door Marion van Kloh, een 20-jarige dame, een uur voor zij ter dood werd gebracht door communisten. De directeur had een mand bloemen in ontvangst te nemén, hem door de vereeni ging aangeboden. PPOEDE Het Groene Kruis. Gisteravond hield bet Groene Kruis een algemeene vergadering onder leiding van den heer A. H. J. Beuningh. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat door zuster Maaks 2879 bezoeken werden afgelegd. Door 69 personen werd 125 maal gebruik gemaakt van de verple- gingsartikelen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen 1225.64 en was uitgegeven 817.04, alzoo een batig slot van 408.60. In verband met het steeds achteruitgaan der financiën werd besloten binnenkort met een voorstel te komen, de thans bestaande minimum contributie te verhoogen. TERNEUZEN Aanvaring. Het op de Westerschelde wegens mist voor anker liggende Nederlandsche stoom schip „Bloemfontein" is hedenmorgen door het 3000 ton metende Engelsche stoom schip „Tringa" aangevaren. De „Tringa" bekwam hierbij aanzien lijke averij aan de brug, die gedeeltelijk werd weggerukt, terwijl de scheepstelegraaf en de davids van een der reddingbooten onklaar raakten. Het schip heeft de reis van Antwerpen naar Gent echter kunnen voortzetten. Ook de „Bloemfontein", die vermoedelijk slechts geringe schade heeft opgeloopen, is op eigen kracht naar Ant werpen gestoomd. ZIERIKZEE Driejarig knaapje door auto gedood. Te Zierikzee is een driejarig zoontje van de familie Klink door een bestelauto van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij over reden en enkele oogenblikken later in de nabijzijnde ouderlijke woning overleden. De bestuurder van de auto, had goederen ge lost en had eenige kinderen gewaarschuwd niet op den wagen te klimmen. Hij had ech ter niet bemerkt, dat het slachtoffertje on der den wagen speelde. ST. ANNALAND Propagandist van een vakorganisatie mishandeld. Dezer dagen wilde de heer J. voorzittei ■van de afd. Oud-Vosmeer van den Ned SdtearlewUscn «plot Jew Jng Het vraagstuk der buitenlandsche dienstboden (Hoofdartikel). Overzicht P.T.T.-dienst 4e kwartaal 1935. (Binnenland) Verslag D.B.-vergadering Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Hooge Raad behandelt zaak van oud- leeraar Zeevaartschool. (Rechtszaken). Weder sabotage op de Britsche vloot, (Buitenland) Brutale straatroof te 's-Gravenbage autobandieten in actie. (Gemengd), Het 148e legerbericht. (Oorlog Abessinië). De werkloosheid in ons land 475.899 geheel werkloozen. (Laatste Berichten) Smokkelaarscomplot te Rotterdam ontmaskerd. (Laatste Berichten), .Wil de Duitsche regeering binnenkort onderhandelen over den militairen sta tus van het Rijnland? (Laatste Berichten), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Chr. Landarbeidersbond te St. AI1Iialand> eveneens op het eiland Tholen gelegen, in een vergadering het woord voeren en trach ten een afdeeling van dezen bond op te rich ten. In St. Annaland was tot dusver alleen een afdeeling van den. Modernen Landarbei dersbond gevestigd. Blijkbaar was de pro paganda voor den Chr. Bond met naar den zin van de anders georganiseerden, althans de vergadering werd onmogelijk gemaakt door een „knokploeg". De belangstellenden kregen niet de kans het gebouw binnen te gaan, terwijl de woes telingen op den spreker aanvielen, hem sloegen, trapten en stompten. Na veel moei te en gekneusd kwam hij in de auto. Toen. de auto wilde vertrekken, bleken de wegen afgezet. Langs een binnenweg kon de auto ontsnappen en Oud-Vosmeer bereiken, De politie stond machteloos. 's-HEER ARENDSKERKE Een auto-ongeluk. In den afgeloopen nacht, is dr. v. d. M. uit 's Heer Arendskerke, die te Lewedorp met zijn auto passeerde, van oen weg ge raakt en in de sloot terecht gekomen. De dokter bekwam slechts lichte verwon dingen aan hoofd, armen en boenen en kon met een even later passeerenöen auto zijn weg naar huis vervolgen. De auto was deerlijk gehavend en is he denmorgen vroeg door een kraanwagen uit Middelburg weggesleept naar een garage aldaar. Luchtbescherming. Voorbereiding van een groote oefe ning in midden- en westelijk Noord- Brabant en Zeeland Op initiatief van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, had Donderdagmiddag op het stadhuis te Breda een besloten vergadering plaats van de burgemeester der verschillende Brabant- sche gemeenten, gelegen ten westen van de .ijn Budel -Weert - Eindhoven - Boxtel-'s-Her- togenbosch. Doel van deze bijeenkomst was het tref fen van voorbereidingen tot een omstreeks half April te houden groote luchtbescher- mingsoefening voor midden- en west-Noord- Brabant en geheel Zeeland, bij welke oefe ning op zoo groot mogelijk schaal gebruik gemaakt zal worden van de medewerking der bevolking. De bespreking werd behalve door de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1