500 300 150 100 25 DONDERDAG 5 MAART SOVJET-RUSLAND WORDT „BURGERLIJK", No.55 74e Jaargang! Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-G0,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BELANGRIJKE VERANDERINGEN IN DE LEVENSGEWOONTEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRSSGH KOKEN §cLcarIcn«sscti van icn HEEFT ZIJ GELIJK OF NIET SPORT 1936; VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. MAAR DEN COMMUNISTISCHEN PRINCIPES BLIJFT MEN TROUW. In de levensgewoonten van den gemiddel den Sovjetburger heeft zich een ingrijpende wijziging voltrokken en de groote verande ringen, die zich in d:en allerlaatsten tij'd afspeelden en ook op het oogenblik nog afspelen, toonen duidelijk aan, dat de lei ders een geheel andere houding tegenover de burgerlijke gewoonten, manieren en amu sementen hebben aangenomen. Met de welwillende toestemming van de autoriteiten stelt men zich thans door een intensieve levensvreugde schadeloos voor de zestien jaren, die op de revolutie volgden. Natuurlijk vindt men ook op het oogenblik nog vele menschen, die zich slechts met de grootste moeite in het leven weten te hou den, maar dit feit beïnvloedt op geen enkele wijze de zucht naar amusement van de menschenmassa's, die de café's, dancings en restaurants bezoeken. Men danst geest driftig, men eet volop, men geeft gezellige avondjes en bezoekt het theater. VIER VERSCHILLENDE OORZAKEN Buitenlandsche toeschouwers schrijven deze verwonderlijke verandering aan vier verschillende oorzaken toe. In de eerste plaats, zoo verklaren zij, is thans in de Sovjet-Unie in plaats van een gebrek aan levensmiddelen tenminste voor een tijd lang een overvloed van levensmiddelen gekomen; in de tweede plaats verdienen de „Stacha- nofs" aanzienlijk meer tengevolge van de hun uitbetaalde premies voor productiever- hooging en geven dit geld ook uitin de derde plaats zit de communistische partij thans vast in het zadel en zou er op het oogenblik een volkomen binnenlandsche po litieke rust zijn ingetreden en ten vierde zou men de overige wereld wenschen te be wijzen, dat het socialisme niet alleen be loften doet, maar deze ook houdt. De zonder eenig pardon ten uitvoer ge brachte collectiveering van den landbouw ia in communistischen zin een succes geweest. De productie van levensmiddelen kon worden verhoogd, terwijl ook voor een juiste distributie kon worden zorggedragen. Hierdoor is het een. jaar geleden mogelijk geworden, de levensmiddelenkaarten af te schaffen en deze stap leidde direct tot de voor Sovjet-Rusland onbekende situatie in Januari, toen de levensmiddelenzaken met elkaar begonnen te concurreeren en de re geering de consumptie door progaganda trachtte te verhoogen. Radio en dagblad advertenties wezen op de kwaliteit van de waren, goede bediening, goede keuze, enz. bij de verschillende zaken en de verbruiker, die tevoren tevreden moest zijn met wat hij in den winkel kreeg op vertoon van zijn levensmiddelenkaart, had nu de keuze uit allerlei heerlijkheden. Het gevolg was na tuurlijk de absoluut oncommunistische con currentiestrijd. „HET LEVEN IS BETER GEWORDEN". Maar wat ook de oorzaken mogen zijn één ding staat vast, nl. dat zich in Sovjet- Rusland een groote verandering heeft vol trokken, sinds Stalin in December ver- Zangvereeniging „Looft den Heer". Kunstavond - - Harm Smedens B. Vleugéls Concertgebouw. Voor velen zijn de tijden nog steeds niet rooskleurig en vanzelf ondervinden de ver- eenigingen den weerslag daarvan. Menig penningmeester ziet steeds den bodem van zijn. schatkist, indien hij die althans nog, ih de hoop op betere omstandigheden, be- 2it. Zoo heeft ook „Looft den Heer", dat ons reeds zoovele schoone muzikale avonden geschonken heeft, met financieele zorgen te kampenen het was om dit koor ook gel delijk weer gezond te maken, dat gister 'n kunstavond, annex diverse attracties, werd gegeven, waaraan door den tenor Harm Smedes, den cellist B. Vleugels, een orkest enz. welwillend werd medegewerkt en wel ke, getuige de belangstelling, in breeden kring sympathie had gewekt, waarover de klaarde „Het leven is beter geworden, het leven is vroolijker geworden." De Sovjetburgers hebben zich dit geen tweemaal laten zeggen. Kerstboomen wer den versierd en Oudejaarsavond voor de eerste maal officieel gevierd. In verschillen de wijken openden „arbeiders-café's" hun poorten en de inrichting van nog meer der gelijke etablissementen staat op het pro gramma. Restaurants en café's begonnen gasten te weigeren, die in sportsweaters, blouses of op vilten pantoffels verschenen. Plotseling luidde het parool, dat thans een ieder boord en das moest dragen. (De rok wordt ook thans nog slechts bij diplomatie ke gelegenheden gedragen). De vroeger uitgescholden foxtrot is thans officieel goed gekeurd jazz-bands spelen in de hotels, in de restaurants en in de theaters en worden zelfs in de warenhuizen aangekondigd. De vraag naar dansleeraren is zoo enorm, dat het commissariaat van opvoeding zich ge noodzaakt gezien heeft een bijzondere school voor dansleeraren te stichten en diploma's uit te reiken, om niet gequalificeerde krach ten het lesgeven onmogelijk te maken. Dansleeraren begonnen tezamen met dich ters en schrijvers tot de bestbetaalde „ar beiders" te behooren en de cadetten van de militaire academies kregen bevel, dansen te leeren. De minister van oorlog Clementi Woros- jilof gaf bevel een aantal officieren te ar resteeren, die zich hij hem ongeschoren en zonder knoopen aan hun uniform hadden aangemeld en een ,Huis der Modellen" is geopend, waar Sovjet-mannequins de sovjet-variaties van de laatste Parrjsche mode voor de kooplustige jonge „Stachanof- dames" ten toon stellen. GEEN VREES VOOR POLITIEKE CORRUPTIE MEER. Overigens heeft de volkomen overheer- schende positie van de communistische par tij thans een dergelijke binnenlandsche po litieke veiligheid in het leven geroepen, dat op het oogenblik veel zonder vrees voor po litieke corruptie kan worden toegelaten, ook dingen, die vroeger als „rotte vruchten van het kapitalisme" vervolgd werden. Personen van niet-proletarische afkomst mogen weer in alle opleidingsinstituten op genomen worden, wat vroeger verboden was en nog in den loop van dit jaar zullen de geheime verkiezingen in eere worden her steld. Over de beteekenis van al deze gebeurte nissen is men het hier in buitenlandsche kringen nog niet eens. Velen van deze men schen zijn de meening toegedaan, dat de communistische staat zich langzamerhand in een democratische, 'burgerlijke republiek zal veranderen en dat de Marxistische idea len aan de vergetelheid zullen worden prijs gegeven. Maar anderen en zij vormen het meerdendeel verklaren, dat men hier slechts met oppervlakkigheden te doen heeft, met experimenten in deze of gene richting, die men of wel een permanent ka rakter kan geven dan wel kan laten schie ten, zonder de vaststaande fundamenten van het communistische principe te beïn vloeden. voorzitter, de heer T. Kamermans Jr., in een kort openingswoord dan ook zijn groote waardeering uitsprak. v Het program was op gelukkige wijze sa mengesteld. Het orkestrale gedeelte werd aangevangen met de ouverture „Orpheus", gevolgd door balletmuziek uit de gelijkna mige opera van Gluck. Een compliment voor de uitvoering (de fluitist is op den goeden weg) is hier zeker wel op zijn plaats, ofschoon door het karakter van de zen avond critische opmerkingen zijn uit gesloten. We kunnen trouwens over muziek onder Jan Kuilers' gevoelig muzikale en zeer bekwame leiding of begeleiding niet anders dan met de grootste waardeering schrijven. Eén opmerking moet ons echter uit de pen en wel deze. Waar op deze „uit voering" bleek, dat het mogelijk is een goed orkest te formeeren, verdient het ernstige overweging dit ensemble permanent te ver klaren, gelet op het feit, dat de grootste stad van Zeeland thans „Instrumentaal"- loos is, terwyl zulks bovendien het gehalte van oratorium-uitvoeringen enz. ten goede zal komen. Wijders vervulde het orkest een lofwaar dige begeleidingstaak nl. bij de bekende, dramatische alt-solo „Ach ich habe sie ver loren" uit Gluck's opera „Orpheus", bij het elegische „Letzter Frühling" van Grieg er Schubert's onsterfelijke „Standchen"-melo- die, waaraan géén meisjeshart weerstand kan bieden, welke vertolkingen g'edrieën ge tuigden van prijzenswaardige vocale en muzikale intenties. Ook met liederen van Leoncavallo („Matinata"), Grieg „Ich liebe dich" en „Zur Johannisnacht" en Wagenaar („Een bedje van de linden") vestigde Harm Smedes uitnemende indrukken, waar bij Jan Kuiler zijn naam van vleugelpartner van extra-klasse volledig handhaafde. De tenor-solist oogstte zoo'n geestdriftigen bij val, dat hij met een toegift moest bedanken, waarvoor het mystiek, impressionistisch „Nebbie" van Respighi werd gekozen. Zoo'n kunstavond zou zonder onzen stad- BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 6 Maart half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. genoot, den heer Vleugels, beslist onvolle dig zijn. De gaarne gehoorde cellist, even eens door Jan Kuiler, wiens medewerking als steeds getuigde van fijn geaderde muzi kaliteit, aan den vleugel gesecondeerd, ver tolkt een fraaie-Sonate van Marcello, een bekende sfeerscheppende „Aria" van Bach benevens een melodieuze „Menuet" van Valencin, waarmede vetél succes werd be haald. Het koor trad op met het „Ave Verum" van Mozart (geschreven voor gemengd koor met begeleiding van strijkorkest) in zijn heerlijken eenvoud een der. mooiste, tref fendste composities van het Salzburger genie en „Frühlingsbotschaft" van Niels W. Gade, 'n steeds dankbaar, welluidend „Con- certstück", dat frisch en met fraaien climax werd gezongen en waarbij Jan Kuiler zorg droeg voor een knappe orkest-medewerking, onder aanvoering van de concertmeesteres- se, mevr. S. HöfeleinBekker, die hij des wege in de gebrachte hulde betrok. Ook voor de vroolijke r.oot was zorg ge dragen in den vorm van het tooneelstuk „Een man voor Anneke", dat door de speel-^ sters en spelers vlot en in goed samenspel voor het voetlicht werd gebracht, zoodat in de verschillende leuke tafereeltjes, uit mis verstand ontstaande tengevolge van het samentreffen van sprekend op elkaar gelij kende tweelingbroers met een moeder en een dochter Anneke, wier beider harte- wensch het is, dat Anneke zoo spoedig mo gelijk aan den man komt, dikwerf een gulle lach door de zaal klonk en een welverdiend succes den uitvoerenden ten deel viel. De aankleeding van het tooneel verdient spe ciaal vermelding de typeering van Oen tweeling was heel aardig geslaagd. De aanwezigen hebben op elk nummer door middel van spontane bijvalsbetuigingen een afdoend antwoord gegeven. Bovendien droeg de kust-artillerie er zorg voor, dat zelfs enkele malen een voorbarig „donde rend" applaus niet uitbleef. Overigens een recht gezellige en succes rijke avond. O. Albert Heijn opent een nieuwe zaak. Ben smaakvol en bijzonder hygiënisch ingerichte winkel. Op den hoek van Kleine Markt en St. Ja- cobsstraat was hedenmiddag de vlag uitge stoken op een reeds uiterlijk bijzonder aan trekkelijk winkelpand, op welks gevel groote gulden letters den bekenden naam „Albert Heijn" vormen. Toen om twee uur hedenmiddag de nieu we zaak voor het publiek toegankelijk werd gesteld, hebben de energieke leiders van dit wijdvertakte winkelbedrijf ongetwijfeld een moment van g-oote voldoening gekend. Want, mag men soms al geneigd zijn, om hetgeen in advertenties wordt verteld over de voortreffelijke eigenschappen van het geen aangeprezen wordt, met een korreltje zout te nemen, men heeft niets te veel ge zegd toen men een nieuwe, „naar de laatste eischen des tijds ingerichte" zaak aankon digde. Wij kennen allen nog wel de ouderwet- sche kruidenierszaken met achter de toon bank de open bakken, waar men rijst, stof en muizenkeutels tegelijk uit schepte, wan neer de klanten ge holpen werden. Hiertoe is in den nieuwen winkel geen kans. Letter lijk alles, dat niet op afdoende wijze is ver pakt, wordt achter glas stofvrij bewaard. Bovendien worden de artikelen niet met de handen aangeraakt, wanneer een bak moet worden aangevuld. Vele artikelen bevinden zich nl. bovendien nog in open blikken trommels is aanvulling noodig, dan wordt een gevulde) trommel in de bewaarplaats gezet. Ook de smaakvol ingerichte étalages zijn geheel stofvrij. De winkel die 's avonds in een zee van licht zal baden, dat de koopers ongetwijfeld zal trekken, bezit een vloer van vlekvrij marmer, marmeren toonbank met aan de voorzijde glasvitrines, waarin op verleide- lijk-aantrekkelijke wijze de waren zichtbaar zijn. En het spreekt vanzelf, dat men van de modernste hulpmiddelen gebruik maakt gasverwarming, electrischen koffiemolen, nieuwste type snelwegers, een bijzonder fraaie electrische koelkast voor vleeschwa- ren, enz. enz. Kortom, een voor het oog aantrekkelijke zaak, die bovendien op hygiënisch gebied niets te wenschen overlaat. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal In den nacht van Dinsdag op Woensaag is te Sneek een auto te water gereden, waarbij de 5 inzittenden om het leven kwa men twee foto's van deze ramp. Gisteren hield de Kon. Ned. Jachtvereeni- ging in de omgeving van Zeist een slipjacht achter de meute. A.s.^Zaterdag zal van de werf der Ned. Scheepsbouw-Maatschapprj te Amsterdam het tankschip „Renata" te water worden gelaten, dat in aanbouw is voor de Kon. Shellgroep. ZOUTELANDE Vergadering van Landbouw en Maatschappij. Woensdagavond trad alhier als spreker op voor den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij, de heer Jac. Welleman van Krabbendijke. met het onderwerp „Onze Strijd". Op welsprekende wijze en mei groote duidelijkheid heeft de heei Welleman het doel en streven van Landbouw en Maat schappij uiteengezet. De strekking van zijn rede was om de boeren op te wekken zicü aan te sluiten bij Landbouw en Maatschap pij en zoodoende deel te nemen aan den boerenstrijd. De met groote aandacht gevolgde rede heeft succes gehad, want vier personen ga ven zich als lid op, zoodat nu Landbouw en Maatschappij op Zoutelande tien leden heeft en een afdeeling kan worden opge richt. BRESKENS Zilveren ambtsjubileum. De burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, hoopt 4 April den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd. GOES Benoeming tijdelijk leeraar R.H.B.S. Bij Kon. besluit is wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Goes E. F. Jacobi. Jaarverslag Chr. Besturenbond. Onder voorzitterschap van den heer A. de Lange hield de Chr. Besturénbond Goes e. o. gisteravond zijn druk bezochte jaar vergadering. De secretaris, de heer C. K. Maartense bracht een uitvoerig jaarverslag uit. De heer B. P. Davidse werkie vervolgens op tot medewerking aan de huisvlijtten- toonstelling met Paschen a.s. De heer W. de Jong, Hoofdbestuurslid van het C.N.V. te Utracht hield daarna een toespraak, waarin hij opwekte tot inge spannen arbeid en tot het bewijzen van Chr. liefde en solidariteit. Ook de burgemeester van Goes, de heer mr. Van Dusseldorp sprak de vergadering op hartelijke en bemoedigende wijze toe, de verzekering gevende van zijn volle mede werking. Ter afwisseling zong een zangkoor onder leiding van Mej. Rooze, een-zestal liederen en werden enkele voordrachten gedaan en werd door een gezelschap uit Kloetinge een twee-aktertje uitgevoerd. Na een kort slotwoord van den voorzit ter sloot de heer De Jong mei dankgebed deze gezellige en uitstekend geslaagde vergadering. Sovjet Rusland wordt burgerlijk. (Hoofdartikel.) Kameroverzicht. Protesten uit het buitenland tegen de reisbelasting. Worden represailles ge troffen (Binnenland.), Japansche minister van buitenlandsche zaken, uitgenoodigd tot vorming van nieuwe regeering. (Buitenland.) Mussolini's antwoord niet vóór Dins- dag verwacht. (Oorlog ItaliëAbessinië.) Belangrijk interview met Stalin. {Buitenland.) „Rome juicht". ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Besmettelijke ziekten. Ih de week van 23 tot en met 29 Febru ari kwamen in onze provincie voor 7 ge vallen van roodvonk, nl. 3 te Goes, 3 te Sas van Gent en 1 te 's-Heer Arendskerke. De strijd om de spelling Marchan* wordt weer heviger. Wat Mie de keukenmeid er van zegt wat een drukte beste mensen om die speling van marsjant, ale dagen grote stuken van geleerden in de krant tis gewoon om raar te worden wat de een heeft opgebout wort weer door een beter-weter van geen enkel nut beskout I jan srjtlefe vriese-winkel, piet raastmensen met verstant doen het tog wat meer eenfoudig lefe 't nieuwe, leef marsjant en warom nouw al die herie, waarop komt het 't meest op aan op de leters of de woorden die er in een skrijfstuk staan?, denken julie dat mijn tinus er een sikepit om geeft of sijn mie nouw aan een woortje een leter meer of minder geeft niks hoor, dat doen klijne mensen dat is leter-sifterij, dat doet geen verstandig wezen dat seg ik, daar blijf ik bij tinus heeft zijn eigen speling ik de mijne, maar geen woort wort er over de verskillen tussen hem en mij gehoort. doe soo ook en maak geen rusie, wees tog groot en niet zoo klein waarom zouden julie domer dan ik en mijn tinus zijn? voor afschrift conform T. SWART. („Leeuwarder Nieuwsblad") VOETBAL; Een belangrijk besluit van den Belgischen Voetbalbond. Het bondsblad van den Belgischen Voet balbond schrijft Het uitvoerend komiteit heeft kennis ge kregen dat zekere personen zich bij de clubs aanmelden als bemiddelaars om de uitslagen der wedstrijden verkeerd te doen uitloopen mits geldelijke tegemoetkoming. Het uitvoerend komiteit is vast besloten de strengste maatregelen te treffen om dergelijke praktijken te beletten. Eerstens Buiten de sankties van spor- tieven aard zal het uitvoerend komiteit aan het parket vragen strenge strafmaat regelen toe te passen, niet alleen tegen de bemiddelaars maar ook tegen hun lastge vers en tegen de spelers, die geld zouden in ontvangst genomen hebben om den uit slag der ontmoetingen te verkrachten. Tweedens De spelers en al de clubs en officieelen die op de hoogte van feiten of pogingen van omkooperij zouden zijn, heb ben als plicht deze onmiddellijk aan den bond bekend te maliën. Indien zij aan hun plichten te kort kwa men stellen zij zich bloot aan de strengste sankties.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1