100 25 WOENSDAG 4 MAART ELECTRISCH KOKEN No.54 74e Jaargang; 1936; UitgaveFirma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 50-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een belangrijke bespreking ten Stadhuize. Stichting van de „Vüssingsche Vereeniging voor Luchtbescherming" spoedig te verwachten. STADS- EN PROVINCIENIEUWS elseurf emSssen vcsn el@n VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIjS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor AANGESLOTEN •gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. VEREENIGING „DF NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' VERHEUGENDE MEDEWERKING DER BEVOLKING. Gisteravond heeft ten stadhuize. onder leiding van den burgemeester, een vergade ring plaats gehad van vertegenwoordigers der groote vakcentrales en enkele hoofden van de Luchtbeschermingsorganisatie. Aanwezig waren, naast den burgemees ter en den gemeente-secretaris voor den Vlissingschen Bestuurdersbond de heeren A. König, K. F. Pietersen en W. J. Castel; voor den R. K. Volksbond F. Schets en E. Andriessen voor den Chr. Besturenbond J. Marijs en F. Luijk, terwijl voorts tegen woordig waren de heeren A. O. F. W. C. Gasinjet, hoofd van den Luchtbeschermings dienst Q. van Vugt, inspecteur van poli tie G. Mante, luit. ter zee le kl. en H. de Jongh, hoofd van den pers- en voorlich tingsdienst der Luchtbeschermingsorgani satie. De voorzitter zette het doel der luchtbe scherming uiteen, er op wijzend, dat deze uitsluitend in het belang der bevolking zelve wordt georganiseerd. Door het ge bruik van vliegtuigen, als aanvalswapen, is het gevaar uit de lucht zeer dreigend ge worden. In 19141918 is Nederland den dans ontsprongen, maar het is al zeer on waarschijnlijk dat dit feit zich bij een on- verhoopten nieuwen oorlog zal herhalen. En daar Vlissingen in verband met zijn ligging aan den Scheldemondj in de eerste geva- renklasse is ingedeeld, zal onze stad dan zeker aan luchtaanvallen bloot staan. Het is dus nuchter een kwestie van zelfbescher ming en lijfsbehoud, wanneer wij de feiten onder oogen zien en de noodzakelijkheid er kennen, reeds nü de burgerbevolking ver trouwd te maken met hetgeen men dan eventueel moet doen en laten. Wanneer wij de zeer uitvoerige bespre kingen van gisteravond samenvatten, kun nen wij constateeren, dat de vertegenwoor digers van de groote vakcentralen (die dus een zeer beduidend deel onzer bevolking achter zich hebben) de noodzaak van een en ander beseften. Zonder uitzondering ver klaarden zij zich dan ook bereid, in hun organisaties een voorstel te verdedigen om deel te nemen aan de stichting van een Vüssingsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, die zich (zooals ook te Amsterdam en 's-Gravenhage is geschied), ten doel zal stellen de bevolking voor te lichten over het luchtgevaar en de mogelijkheden tot zelfbescherming en die bovendien den offi- cieelen Luchtbeschermingsdienst in haar omvangrijke taak behulpzaam zal zijn. 26 Maart wordt hier ter stede in „de Oude Vriendschap" door een bij uitstek deskundige een lezing over luchtbescher ming gehouden en het is de bedoeling on middellijk daarna over te gaan tot de stich ting van bovengenoemde vereeniging. Het is van groot belang, dat de bevolking doordrongen wordt van de beteekenis der luchtbescherming zelfbeveiliging. Werkgevers, plaatselijke organisaties en personen die het belang hiervan inzien, worden vriendelijk verzocht hiervan ten spoedigste schriftelijk kennis te geven aan het hoofd van den Pers- en Voorlichtings dienst, den heer H. de Jongh, Boulevard Bankert 50 alhier. De zaak is helaas urgent en het is de bedoeling nog vóór de vergadering van 26 Maart met hen die adhaesie hebben betuigd en verdere genoodigden, een voor- loopige bespreking te houden. Ongetwijfeld zal een absoluut afdoende beveiliging in oorlogstijd tot de vrome wen- schen behooren, maar wanneer wij er in slagen bij de bevolking discipline te kweeken, is reeds veel bereikt. Dan kan een noodlottige paniek voorkomen worden en daarmede het in angst doen van onberaden en domme dingen, waardoor slachtoffers vallen in omstandigheden waar dit niet noodig is wanneer men weet, hoe in bepaalde situaties moet worden gehandeld. 9 9 9 De komende wet biedt den burgemeester vérstrekkende bevoegdheden om de bevol king tot medewerking te d w i n g e n. Zij geeft ook de mogelijkheid om loonderving, veroorzaakt door het niet kunnen arbeiden gedurende uren dat geoefend wordt, door de betrokken arbeiders zelf te doen dragen. Wij vertrouwen echter, dat de bevolking zal begrijpen dat haar eigen belangen op het spel staan en wij vertrouwen ander zijds, dat de werkgevers van de hun bij de komende wet gegeven bevoegdheid niet of slechts bij hooge uitzondering gebruik zul len maken. Een groot offer behoeft dit voor hen niet te beteekenen, daar het aantal oefeningen (in April a.s. zal er een plaats vinden in samenwerking met Noord-Bra bant) en hun tjjdsduur, niet onnoodig groot zal worden gemaakt en tot het beslist on vermijdelijke beperkt. De taak die ons wacht is niet aange naam, maar noodzakelijk. Het is verheu gend dat de vertegenwoordigers der groote vakcentralen blijk hebben gegeven dit standpunt te deelen. Mogen dus dezer dagen vele adhaesie-betuigingen binnen komen, opdat nog in deze maand de Vüssingsche Vereeniging voor Luchtbescherming kan worden opgericht. Verslag van de „De Ruyterschool" over het jaar 1935. Aan het ons gezonden verslag van de „de Ruyterschool" ontleenen wij het volgende De heer ir. B. G. Meijer, leeraar natuur- en werktuigkunde, werd, in verband met vermindering van het aantal klassen der Stoomvaartmaatschappij, met ingang van 1 Januari 1935 op wachtgeld gesteld. Hij werd op denzelfden datum benoemd tot lee raar aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam. De heer J. A. Jasperse werd met ingang van 1 September tot vast leeraar in radio- seinen en -opnemen benoemd. In het begin van het jaar waren 6 leer lingen en op het einde van het jaar 7 leer lingen in het internaat gehuisvest. De op 1 Januari op school zijnde Ieerün gen namen in Februari en April deel aan het examen voor V. D. en in Mei en Juni het examen voor machinist-leerling (diploma B. M.). Het resultaat van beide examens was uitstekend. Alle twaalf leer lingen slaagden en verwierven beide diplo ma's. Alle geslaagde leerlingen verlieten de school en daarmede zou ook aan deze op leiding een einde gekomen zyn, als niet de directie van de K.P.M. besloten had, niet tegenstaande de vooruitzichten op scheep vaartgebied nog steeds slecht te noemen waren, een klas nieuwe Ieerüngen te zen den. In het belang van de school en van het personeel zijn we de directie voor deze be slissing zeer erkentelijk. Gezonden werden met Mei 22 leerlingen met vóóropleiding Ambachtsschool en met September 9 leer lingen met vóóropleiding H.B.S. of MULO. Wegens ziekte en onvoldoende vorderingen veriieten 2 Ieerüngen de opleiding, zoodat op het einde van het jaar nog 29 Ieerüngen aanwezig waren. De tweejarige cursus voor stuurlieden telde in den aanvang van het jaar 10 leer lingen in de laagste en 9 in de hoogste klasse. Het rijkseindexamen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeerden van de centrale commissie. Aan 7 leerlin gen kon het diploma B worden uitgereikt en aan één het diploma A. Eén leerüng had inmiddels de school verlaten omdat hij het onderwijs niet kon volgen. Van de 10 leerlingen der laagste klasse konden, na afgelegd overgangsexamen, 7 worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werden 3 Ieerüngen, waar van 2 de lessen blijven volgen. De cursus begon in September met 14 Ieerüngen in de laagste en 7 in de hoogste klasse. Met het ïnstructïevaartuïg „Prinsen Ju liana", van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, werd door de leerlingen van 't eerste cursusjaar onder geleide van den leeraar J. A. Jasperse van 20 tot en met 22 Mei een oefentocht gemaakt en door de Ieerüngen van het tweede cursusjaar onder geleide van den leeraar D. de Waart van 23 tot en met 25 Mei. In verband met de aangegane overeen komst met de Nederlandsche Telegraaf Mij. „Radio-Holland" bestaat aan de school de gelegenheid om voor genoemde maatschap pij opgeleid te worden voor radio-telegra fist. Aan meerdere leerlingen werd vrijstelling- of vermindering van het betalen van school geld verleend. De school werd bezocht door 232 Ieerün gen in het geheel, nl. in de stuurüeden- afdeelingen 73 in de machinisten-af deelin- gen 118 in de radio-cursussen 41. Het grootste getal leerlingen, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 131. Van de geëxamineerde candidaten slaag- BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 6 Maart half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. den Voor len Stuurman groote stoom vaart 3 (aantal candidaten 3) 1 voor 2en stuurman groote stoomvaart 1 (2) voor 3en stuurman gTOote stoomvaart 10 (12) voor 2-jarigen cursus voor stuurlieden 8(8); voor stuurman kleine stoom- en zeilvaart 1 (1) voor radiotelegrafist le klasse 3 (4) voor radiotelegrafist 2e kla-sse 4 (12) voor radiotelegrafist bij de marine 1 (1) voor radio telegrafist bij de luchtvaart 1 (1) voor machinisten-diploma C (pract. gedeel te) 4 (5) voor machinisten-diploma C (theor. gedeelte) 4 (5) voor machinisten diploma B 1 (1) voor machinisten-diploma B (pract. gedeelte) 2 (6)voor machinisten- diploma B (theor. gedeelte) 14 (19) voor machinisten-diploma A 12 (16) voor voor- loopig-machinisten-diploma 14 (15) voor 2-jarigen cursus voor machinist B. M. 12 (12). Totaal 95 (123). Aan het einde des jaars bleven hun stu diën vervolgen 39 Ieerüngen in de stuur- lieden-afdeelingen, 54 leerlingen in de ma- chinisten-afdeelingen, 20 leerlingen in de radio-cursussen. De heer G. J. Bensink trad bij zijn her plaatsing te Vüssingen wederom tot Üd van het bestuur toe. Niet by de pakken neerzitten. Door dit motief heeft de heer T. C. Verswijveren (te Middelburg geboren) zich ongetwijfeld laten leiden, toen hij indertijd begon met het vervaardigen van groote scheepsmodellen. Deze werden op een hier voor speciaal ingerichten wagen tentoonge steld, terwijl men foto's van een en ander aan den man trachtte te brengen. De onderneming had succes en thans wordit de heer Verswijveren terzijde gestaan door 9 personen, alle machinisten en stuur lieden, die door de tijdsomstandigheden geen emplooi hebben en op dsze wijze hun tijd productief maken. En nu rijden reeds drie wagens in het land en één ervan zal twee dagen aan het Bellamypark te bezich tigen zijn. Naar men ons vertelde, heeft deze rijdende tentoonstelling er o.m. toe ge leid, dat verschillende scheepvaartmaat schappijen, verkeersbureaux enz. opdrach ten tot vervaardiging van scheeps- en vüegtuigmodellen hebben gegeven, zoodat men volop in het werk zit. Een aardig staaltje van hetgeen bereikt kan worden, wanneer men niet bij de pakken neerzit. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren is de zevende van de 10 over spanningen voor de verkeersbrug over het Hollandsch Diep, van de werf te Dordrecht naar de plaats van bestemming getrans porteerd. Een tweetal foto's van het 7e brugdeel na aankomst aan den Moerdijk. MIDDELBURG Medegebruik laboratorium. Onder overlegging van een schrijven van het hoofd van den Vee- en Vleeschkeurings dienst stellen B. en W. den raad voor de vergoeding voor den dienst te Vüssingen verschuldigd wegens mede-gebruik van het laboratorium over 1935 te bepalen op 590.08. Uitreiking van een onderscheiding. Heden herdenkt de sergeant-majoor der S.D.O.A., de heer D. M. P. Krijnen, den dag waarop hij vóór 24 jaar in militairen dienst was. Ter gelegenheid van deze herdenking en de uitreiking van de zilveren medaille, was de schooi op het Molenwater aanwezig on der bevel van kapitein J. D. Hattink, ter wijl ook daar waren de indeeüngscomman- dant, de majoor W. L. A. C. van Woerden, de verdere officieren en onderofficieren van de school en een aantal familieleden en be kenden van den heer Krijnen. Precies te kwart over elf kwam majoor G. Berghuijs, commandant der school, op het Molenwater met zijn adjudant, den tweeden luitenant W. K. de Feijter. Na voorlezing van de toekenning der me daille door den adjudant, heeft de comman dant deze onderscheiding op de borst van den heer Krijnen gespeld en hem daarna toegesproken. Majoor Berghuijs wees op de insteüing van deze onderscheiding in 1825 en hoe in 1904 bij de nieuwe bepalingen te dien aanzien H.M. de Koningin den wensch uitte, dat de uitreiking plechtig zoy ge schieden. Spr. wees er op, dat de heer Krij nen tot het vaste personeel der school be hoort en stelde hem ten voorbeeld aan de „jongens". Hierna beeft de troep tweemaal voor den majoor en den gedécoreerde gedefileerd. De officieren en onderofficieren konden toen den heer Krijnen persoonüjk de hand druk ken. In de kazerne had vervolgens een bijeen komst plaats van officieren en onderofficie ren, en daarbij heeft majoor Berghuijs den jubilaris opnieuw toegesproken en hem na mens allen een herinnering aan dezen dag aangeboden. Het badhuis aan de Nieuwe..Haven heropend. Na vier maanden gesloten te zijn ge weest, is het badhuis aan de Nieuwe Haver te Middelburg hedenmiddag officieel in ge bruik genomen. Zooals men zich zal herin neren besloot het Departement Middelburg van het Nut in October jL het badhuis te sluiten, omdat het bestuur geen kans meer zag het loonend te exploiteeren. Het bad huis is toen na enkele onderhandelingen overgegaan in handen van den heer B. Ol- deman, die het geheel heeft vernieuwd en modern ingericht. Een waarschuwing. De commissaris van politie te Middelburg waarschuwt speciaal de bevolking van het platteland van Walcheren tegen een drietal personen, die met brillen langs de deuren venten voorgevende voor een be kende firma uit Middelburg of Vüssingen te komen. Zij zeggen dan, dat in gebruik zijnde brillen niet deugen, geven zelfs druppeltjes voor de oogen en bevelen een anderen bril aan, die zij voor een flinken prijs trachten te verkoopen. Als dit gelukt is, büjkt den koopers dat zij bedrogen zijn, maar dan is het te laat. OOST- EN WEST-SOUBURG Een goed begin. t Rijwielpad vrijwel gereed. Het rijwielpad van af Oost-Souburg langs den ouden, maar prachtigen weg naar Mid delburg tot aan De Groote Abeele is zoo goed als klaar. Eerst loopt het van af het Oranjeplein rechts van den weg tot even voorbij het bekende Ronde Putje, dan Ünks van den rijweg. Dit rijwielpad is het succes, dat het co mité, gevormd uit ingezetenen van Souburg en Ritthem, na het overwinnen van vele moeilijkheden, heeft weten te bereiken. De financieele bezwaren werden voor een groot deel opgeheven door een goed geslaagden bazaar in 1934, de andere konden later uit den weg worden geruimd, doordat het co mité zich in verbinding stelde met de ver eeniging „Rijwielpad Walcheren". Het ge meentebestuur van Souburg verleende ook zijn volle medewerking. Het rijwielpad is van den rijweg afge scheiden door een laag ligusterhaagje, op dat geen voertuigen er gebruik van zouden maken. Het is echter jammer, dat vele voetgan gers niet schijnen te begrijpen, dat het nieuwe pad aangelegd is voor wielrijders. Niettegenstaande aan de andere zijde van den weg een voetpad Ügt, wandelen zij kalmpjes over het rijwielpad. Dit laatste is niet alleen aangelegd tot gemak van de wielrijders maar ook van de wandelaars, die nu rustig van het voetpad kunnen ge bruik maken. Het reeds aangelegde rijwielpad is een Een belangrijke vergadering ten stad* huize oprichting van de „Vüssingsche Vereeniging voor Luchtbescherming" spoedig te verwachten. Staatscommissie v/d. onderwijs-concen- tratie hedenmorgen geïnstalleerd. (Binnenland) i Gemeenteraad van Koudekerkc. De heer Kesteloo ongeslagen kampioeiS Zeeland 2e klasse N.B.B. (Sport)a China's stryd tegen 't analphabetisme* (Buitenland). Te Sneek auto te water gereden vijf do oden. Abessinië wenscht geen vrede ten kosts van Abessijnsch grondgebied. (Oorlog Itaüë-Abessinie)i ZIE VERDER EVENTUEB& LAATSTE BERICHTEN goed begin van het groote doeleen rijwiel» pad langs den ouden weg van Vüssingen naar Middelburg. Voor het gedeelte VüssingenOost-Sou burg worden reeds voorbereidende werk» zaamheden verricht. Moge ook spoedig vol gen het gedeelte AbeeleMiddelburg. Met goeden wil kan dit ook tot stand komen,, zonder dat het natuurschoon er veel doos behoeft te lijden. Propaganda-avond Ned. Chr. Blindenbontk Maandagavond werd in „Rehoboth" een propaganda-avond gehouden door de afcf* Zeeland van den Ned. Chr. Blindenbond, waarvoor veel belangstelling bestonddQ zaal was vol. De vergadering werd geopend door den heer Wagemaker uit Rotterdam met ver zoek te zinger. Ps. 119 53, waarna een blind geborene, de heer Lokerse uit een Bijbel in Brailleschrift een gedeelte uit het Evangeüe van Johannes voorlas en wei het gedeelte waar Jezus een blind geborene ziende maakte. Het lezen ging zóó vlotj dat menig ziende er een lesje aan kon ne men. Hierna hield de heer Wagemaker, even eens een blinde, een ontroerende rede, waarin hij schetste hoe in overoude tijden een blinde behandeld werd en het nog niet zoo lang geleden is, dat hierin groote ver* betering is gekomen- Spreker ging vervolgens na, waarin deze verbetering bestaat Een blinde is niet ge holpen met medeüjden alleen of met klei nere of grootere aalmoezen. Een blinde behoort gesteund te worden in zijn zucht naar ontwikkeling, naar arbeid, naar ge lijkstelling voor zoover dit mogelijk is met zijn ziende medemenschen. Hierdoor worden beide groepen nader tot elkander gebracht en wordt het leven der bünden zooveel dra- geüjker gemaakt. Dat dit mogelijk is, liet de heer Wage maker ons zien met behulp van tal van scherpe lantaarnplaatjes. Wij zagen jonge kinderen, blinden, op dezelfde wijze spelen, stoeien en zelfs fietsen als zienden en dan het zoo uiteenloopende werk dat ouderen verrichten dit alles gaf een beeld van wat op dit gebied reeds bereikt is. Als christe nen hebben wij een taak van naastenliefde te vervullen, een taak die God ons opgelegd! heeft, om de bünden hierin te helpen en dit kunnen wij doen door den Bond van Blinden ieder naar zijn draagkracht finan cieel te steunen. Een correspondentschap zal te Souburg gevestigd worden. De Chr. Meisjesvereeniging „Wees eed Zegen" verleende haar gewaardeerde me dewerking door het ten gehoore brengen van eenige zangnummers, waaronder „Het lied van den arbeid" zeker wel genoemd mag worden. Verder droeg mej. P. Bassie op zeer verdiensteüjke wijze een lied voor, getiteld „De Blinde". Ds. Spijkerboer sprak een slotwoord en eindigde met dankzegging. Vermelden wij nog, dat de orgelbegeleiding bij den heer C. Clement uit Middelburg in goede handen was. Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie bij Vos, Beciusstr. 5 kinderportemonnaie met inhoud bij Strobos, Oranjeplein mantelceintuur bij Verhage, Ritthemsche straat 75 ring met sleutels bij Visser, Middelb. straat 4.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1