-«Hi 1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD iNo.53i 74e Jaargang' DINSDAG Uitgave: firma F. VAN OE VELOE Jr., Walstraai 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 3 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS §el»eur(ew«»»e« "P" 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL.ICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DF NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" £wclatl»e$el3crm3mffl Telefoon 348 Lectuur over dit onderwerp in voorraad bij Boekhandel B'HUY, Badhuisstraat Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 letterzetter, 1 behanger, 27 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 10 metselaars, 19 opper lieden, 43 schilders, 9 stucadoors, 65 tim merlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 4 vlechters, 5 opzichters, 1 machinaal-houtbe- werker, 5 meubelmakers,, 2 pobtoerders, 5 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 230 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 13 brood/banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 2 tuinlieden, 7 magazijnbe dienden, 3 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 9 chauffeurs, 14 kellners, 26 loopers, 3 portiers, 6 sleepers, 30 transport-arbeiders, 28 kantoorbedienden, 8 onderwijzers, 55 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 129 losse arbei ders. Vrouwen 3 winkeljuffrouwen. 6 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 7 dienstboden, 7 werksters. Totaal 826 ingeschrevenen, waarvan 72 in de werkverschaffing. Vorige week 836 personen. Alzoo een vermindering van 10 werkzoe kenden. A. G. O. I/iederen~avond, Concertgebouw. Indien Louis van Tulder niet door onge steldheid verhinderd ware geweest (een spoedig herstel moge den voortreffelijken tenor beschoren zijn) had het bestuur van A.G.O. een concert van het befaamde „Hol- landsch Vocaal Kwartet" kunnen aanbie den. Nu hebben de sopraan Helène Cals, de alt Suze Luger en de bas Willem Ravelli, eveneens sterren van de eerste groette in ons muziekleven, gedrieën een liederen- avond verzorgd met een uit soli en duetten samengesteld programma. Op de uitmuntende hoedanigheden van deze zangvogels, behoeven we de aandacht niet meer te vestigen. Daarvoor zijn zij te vaak in de concertzalen in onze omgeving neergestreken en hebben zij hun gehoor evenvele malen ten zeerste geboeid door hun superieure, door schoonheid gesierde zangkunst, welke getuigt van stem.be- gaafdheid, muzikale intelligentie, perfect zeggingsvermogen en veelzijdigheid. De liefde voor hun roeping, en de eenvoud en oprechtheid, waarmede deze artisten de hooge eischen stellende nobele liedkunst beoefenen en optreden, doen hoogst sympa thiek aan. Italiaansche duetten van Benedetto Mar cello en Padre Martini alsmede een groep Fransche Kerstliederen, verzameld en be werkt door Léon Roques, gezongen door de beide cantatrices een door Suze Luger met charme vertolkt „Plaisir d'Amour" van Martini benevens met karakteriseerende voordracht gezongen Italiaansche liederen van Gluck en Marcello een pracht-trits van Schubert (het melodieuze „Geheim- niss", het aangrijpende „Der Jiingling und der Tod" en het droomerig teeder melodi euze „Liebesbotschaft" met zijn golvende begeleiding) gezongen door Helène Cals twee opera-duetten uit Mozart's „Don Juan" en „Figaro", waarvan de weergave door Helène Cals en Willem Ravelli uit muntte door concentratie en phraseering vier interessante duetten van Brahras door Suze Luger en Ravelli zeer goed vertolkt, alsook een viertal suggestief door dezen zanger geïnterpreteerde liederen van Wein- gartner (Liebesfeier), Diepenbrock (Es war ein alter König), Jan Brandts Buys (De eerste kus) en F. van Duyse ('t Geuzenven del op den thuismarsch), vormden wel een keur van liederen, welke bij 't aandachtige, dankbare, uitgebreide auditorium in den smaak viel. Ook van de zangeressen had den we echter gaarne eens gehoord, dat zrj eveneens bëhooren tot „de draagsters van In Theo Höfelèin hadden de kunstenaars het Hollandsche lied." een bekwamen en gevoelig muzikalen vleu gelsteun, die aan de pianopartijen, o.a. in Schubert (Liebesbotschaft), Brahms (Der Jager und sein Liebchen) en Van Duyse, interessant relief wist te geven. In het zeer warme succes, dat voor de dames tevens met bloemen gepaard ging, lieten de artis ten hun medewerker terecht na elke serie liederen deelen. O. „De Zeeuwsche Beker". Door het plaatselijk comité van de ver- eeniging „De Zeeuwsche Beker" werd gis teravond in de Gereformeerde Kerk een bij eenkomst gehouden, die ten doel had, de in zamelingsactie, welke van 27 Maart ge houden wordt, voor de vervolgde christenen in Sovjet-Rusland, in te leiden. De waarnemend voorzitter, de heer W. Marijs, opende deze samenkomst. Na zijn welkomstwoord wees hij op de medewer king van alle christelijke jeugdvereeriigin- gen om mede te helpen deze actie te doen slagen. De roep der verdrukte christenen moet echter niet alleen tot de jeugd spre ken, maar ook tot de ouderen. Laat ieder, zooveel als in zijn vermogen is, helpen den nood te lenigen. De Christenvervolging in Rusland. Vervolgens sprak de heer A. SCHUU i' over de christenvervolging in Rusland, zoo als die op het oogenblik heersefct. Spr. wil de het niet hebben over de hongerperiode, welke misschien voorbij is, maar over de verdrukking van medemenschen, welke in ieder geval nog niet geëindigd is. De eerste vraag is danWordt er op het oogenblik nog geleden om den geloofswille in Rusland? Wij willen dezen avond abso luut waar zijn en aanschouwen dan vreese- lijke dingen. Aan de hand van hetgeen ds. Kern over de geloofsvervolgingen mede deelt, schetste spreker uitvoerig de kwel lingen en martelingen, die de christenen hebben te ondervinden. Ds. Kern heeft een lichtstraal geworpen over het graf, waarm zijn geloofsgenooten levend worden begra ven. De ellende hen aangedaan heeft hij zelf aan den lijve ondervonden. Godsdienst en leeraren worden gesmaad, kerken en bur gers van alle rechten ontheven. Alles is hun ontnomen eri smarten worden hen aange daan, alleen omdat hun vergrijp bestond in het dienen van God. Zullen wij dan niet hel pen? vroeg spreker. Het antwoord hierop zal zijn Wij. zullen niet alleen den Zeeuw- schen beker vullen, maar zelfs doen over- loopen. Met een. serie lichtbeelden verduidelijkte de heer Schout zijn causerie, waarbij hii tevens de actie der godloozen behandelde. Het slotwoord werd gesproken door ds Smeenk, die er op wees, dat het ergste nog niet werd getoond. Met zorg is een collectie beelden uitgekozen, die toch reeds voldoen - de den verschrikkelijken toestand hebben belicht. Spreker is er van overtuigd dat allen zullen gevoelen, dat hier geholpen moet worden. Hij hoopte dat velen in de ko mende dagen zullen toonen mede te leven met de christenen in Sovjet-Rusland en dezen dan ook met de daad zullen steunen. Door financieele hulp kan veler lijden ver licht worden. Nadat nog gezongen was „Komt laat ons voortgaan kinderen", eindigde ds. Smeenk met dankgebed. Het zangkoor der Jong Hervormden ver leende haar medewerking aan dezen avond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinglial. De heer Eggermond, een de«- slachtoffers die bij den noodlottigen brand te Amster dam ernstig werd gewond, heeft het zieken huis kunnen verlaten. Burgemeester jhr. W. Z, van Terjlingen te Oostkapelle, heeft na een veertigjarigen diensttijd in een bui tengewone raadsvergadering afscheid geno men twee foto's van deze plechtigheid. De Openbare Leeszaal in Februari. In de afgeloopen maand was de Openbare Leeszaal 25 dagen geopend ze werd be zocht door 1233 personen 1128 mannelijke en 105 vrouwelijke bezoekers gemiddeld per dag dus 49 bezoekers vorige maand 51. In de uitleening werden aan 1796 lezers 2062 boeken uitgeleend 1439 Nederland- sche en in 't Nederlandsch vertaalde ro mans, 64 buitenlandsche romans, 194 kin derboeken, 365 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. Ingeschreven werden 18 nieuwe leden, waarvan 11 gratis lezers. Nieuwe aanwinsten: Romans Istrati Nerrant Saula. Löhndorff Bloemenhel a. d, Jacinto. Scott Het pad. Sjolochow Nieuw land onder den ploeg. Populair wetenschappelijke werken Harris Bernard Shaw. Kadt, de Van tsarisme tot stalinisme. Kitchen Ik was een volslagen heiden. KootVolg het spoor (padvinderij). Kooy Boek v.- d. pers. Oterdahl Gezegende dag. Patronen voor kruissteek en smyrnawerk. Portielje Zeewateraquarium en -terra rium. Prinsen Nederl. letterk. geschiedenis. Roosa Warmteleer v. d. technicus. Schiff-Röthengatter Het weven. Schmeil Plantkunde. Shoemaker Herboren kerk. Spoerri God dagelijks. Suchtelen Oorlog Erasmus-herdenking. TerwielDieselmotoren v. automobielen. MIDDELBURG Jaarvergadering Vereeniging „Kinderzorg" In het gymnastieklokaal van de Stich ting te Middelburg werd gisteren de jaar vergadering gehouden van de vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg. De voorzitter, ds. D. J. Vossers, liet zingen Ps. 44 1, en las voor 1 Cor. 15 vers 2528 en de beide laatste verzen, en ging voor in gebed. In zijn nu volgende openingswoord heet te de voorzitter allen welkom en herinner de er aan, dat het de 30ste jaarvergade ring is, doch dat het bestuur meende haar toch eenvoudig te moeten dóen pla-ats heb ben, en met' geloof, hoop en liefde voort te werken in dezen moeilijken kommervollen tijd, zonder geloof kan niemand volhouden, zeker niet bij het werk als van „Kinder zorg". Het aantal verwaarloosde kinderen neemt in dezen tijd weer toe. Gelukkig kan „Kinderzorg" aan alle .aanvragen vol doen wat niet overal het geval was. Naast veie goede resultaten, waren ook vele teleurstellingen, was controle op alle pupillen tot de 30 jaar-mógelijk, dan zou den er velen zijn, achter wier naam kwam te staan „mislukt". Men moet met Paulus kracht zoeken in het werk, door alles te verwachten van God, en Christus steeds in het middelpunt te plaatsen. Met bcop mag men dan ook verder gaan maar tevens liefde hebben voor dit werk, dat een werk Gods is. Standvastig kan men zijn in dit werk. Bericht van verhindering wias ingeko men van jhr. mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, wegens ambts bezigheden, van mevrouw Quarles van Ufford wegens uitstedigheid, van mr. W. F. E. van der Feltz, officier van justitie, en voorzitter van den Voogdijraad, en van dr. A. J. Hoorweg. De secretaris, ds. G. de Ru, bracht zijn jaarverslag uit en herinnerde ook aan het 30-jarig bestaan en aan de beslissing ver leden jaar genomen om de vereeniging voort te zetten. Spr. schetste de groote moeilijkheid om de ouders te vervangen, maar tevens het mooie werk voor de anders ondergaande kinderen. Dank brengt spr. aan den heer en mevr. Middelkoop en mej. Langevoort, die met hun staf van mannen en vrouwen het ge sticht besturen. Een pupil, een meisje van 19 jaar, is door den dood ontvallen van de 110 pupillen in de stichting en 16 er buiten, was er verder geen enkele ernstig ongesteld. Nog allerlei verbeteringen zijn na de opening der nieuwe inrichting aangebracht, o.a. aan verschillende zalen en gangen, die verbeterd en geschilderd werden. De steun van alle gemeenten in Zeeland is voor „Kinderzorg" onontbeerlijk. De voorzitter bracht den secretaris dank. De commissie tot nazien der rekeningen, bestaande uit Kloetinge, Vlissingen en Ter- neuzen, zou bij monde van Kloetinge ver slag uitbrengen, waarbij de voorzitter zijn spijt uitdrukte, dat ds. Raams Zeeland gaat verlaten. Ds. Raams begon met dank voor de woorden van waardeering en wensche „Kinderzorg" geluk met de betere finan cieele toestanden. Hij wees op den grooten omvang van de financiën, er is niets op aan te merken. Spr. wees er op, dat ds. J. de Vries reeds 22 jaar dit werk doet, gelukkig is na zijn ziekte hulp gekomen en is ds. Van der Waa naast ds. De Vries en de heer Mantz, als hulp er bij gekomen en nam de zaak der bussen voor zijn re kening. Het is noodig, dat die bussen goed bleven werken, vooral nu de gemeenten en armbesturen hun steun belangrijk ver minderen en gebleken is, dat het kapitaal ook niet altijd de verwachte vruchten af werpt. De penningmeester, ds. J. de Vries, lichtte zijn rekening, die sloot met een eindcijfer van 52.064.80, en een bijdrage van 4977.73% uit den kapitaaldienst voor het nadeeüg saldo, nader toe. De rijkssubsidie is verminderd, ook de opbrengst der bussen maar door overleg steeg de post voor ontvangsten van den Voogdijraad voor verpleging der nog niet officieel toegewezen kinderen. Spr. lichtte daarna de uitgaven van 9.479 voor onderhoud gebouwen nader toe en besprak daarbij de welwillende mede werking en voorlichting van den regee- ringsvertegenwoordiger. Ook besprak ds. De Vries den post vuur, licht en water ad 3931, die hooger is, omdat de centrale verwarming meer kost. Inzake den kapitaaldienst wees spr. op een verlies bij verkoop van de eigendom men van een hypotheekhouder, wat 1684 aan de vereeniging kostte. Dit werkte er ook aan mede, dat men van de rente niets kon reserveeren. De voorzitter las het accountantsrap port van den heer C. Kamermans voor, waarna de rekening werd goedgekeurd, met grooten dank aan ds. De Vries en zijn medewerkers. Ook brengt spr. dank aan de andere leden van de familie De Vries want tij dens de ziekte van ds. De Vries is geble ken hoe er door allen in de pastorie te Wilhelminadorp voor „Kinderzorg" wordt gewerkt. Spr. richt zich afzonderlijk tot den heer. Mantz en ds. Van der Waa èn wijst op hun arbeid. In verband met de kwestie der hypo theek, werd het bestuur gemachtigd in het vervolg zoo noodig hypotheken op te zeggen en nieuwe te sluiten. Vah deze machtiging zal een sober gebruik worden gemaakt. Op de begrooting 1936 is dit keer 6000 voor onderhoud gebouwen geraamd, waar onder o.a. het maken van een regenbak, omdat het harde waterleidingwater de waschmachine, met name den ketel, spoe dig doet verslijten. In plaats van Kloetinge kwam Kruinin- gen in de commissie inzake de rekening. Er moesten 9 bestuursleden gekozen worden 6 wegens periodieke aftreding, 2 wegens uitbreiding van het bestuur en een wegens bedanken van ds. P. J. F. van Voorst Vader, tengevolge van drukke werkzaamheden. De uitsiag der stemming zou in de middagvergadering plaats hebben. Voor de pauze verkreeg de directeur, de heer Middelkoop, nog het woord voor zijn jaarlijksche mededeelingen. Spr. stelde de vraag of de naam „Kin derzorg" wel de juiste is er zijn in den loop der 30 jaren wel voorstellen tot naamswijziging geweest, maar toch is „Kinderzorg" de goede. naam. Er zijn 483 kinderen hier verpleegd en kinderen en zorgen zijn niet te scheiden, en de dage- lijksche arbeid in het gesticht bewijst dit. Er is zorg bij de komst en bij het vertrek der kinderen. Hun komst is veelal een ge volg van moeilijkheden, voorts is er de zorg van reinheid en kleeding. Dan komen de moeilijkheden om het karakter van den nieuw aangekomenen te leeren kennen, hen inwerken in het ge stichtsleven, want er blijft een zwakke plek bij allen, die in de stichting worden opgenomen, het gemis van de moeder, die niet te vervangen is, en dit voelen oudere kinderen soms nog meer dan de jongeren. Dan komt de zorg van de opvoeding, een zeer moeilijke taak. De plaats innemen der ouders is haast onmogelijk en dan nog in vloed uitoefenen op den opgroeienden mensch is niet minder zwaar. Niemand kan daarbij te voorzichtig zijn en hopen geen onherstelbare schade aan te richten. Het is moeilijk vertrouwen te winnen van hen, wier vertrouwen in eigen moeder of vader reeds is geschokt. Iedere uiting bij het kind vraagt aan dacht, geeft zorg. Als een kind meerderjarig wordt komt de zorg voor de toekomst. Met het vertrek is de zorg zeer gestegen want over allen gaan nog onze beslommeringen. Vooral in deze sombere tijden. Zullen de vertrekken- den alle lessen ter harte nemen? Het blij ven ook als volwassenen „onze kinderen". Gelukkig hebben de meesten een eervolle positie in de gemeenschap, slechts weini gen, die door de tijdsomstandigheden be moeilijkt wordén, komen later om hulp aankloppen. „Kinderzorg" blijft „Kinderzorg", zoo als ds. De Ligt het dien naam gaf.' De voorzitter bracht dank aan den heer Middelkoop en wees er op, dat hij en zijn vrouw en mej. Langevoort, dagelijks met de zorgen bezig zijn, die het bestuur maar af en toe van nabij medemaakt. Spr. wekte op tot het bezoeken van de Wetsontwerp inzake reisbelasting inge diend. (Binnenland)* Belangrijke beslissing voor Nederland- sche Joden in Duitschland. (Binnenland)* Lagerhuisfractïe der Labonr-party dient motie van wantrouwen tegen regeering in. Buitenland)* De strijd om het presidentschap der Ver. Staten Roosevelt's republikein- sche tegencandidaat. (Buitenland)* De ministers Deckers en Gelissen op dQ Leipziger voorjaars-Messe. Buitenland)* Staking van New-Yorksehe liftboys) verlamt het zakenleven. (Buitenland)* Fransche Kamer verwerpt evenredig kiesrecht» (Buitenland),1* Frankrijk stelt nieuwe verzoeningspo ging voor. Afkondiging petroleum-em bargo verwacht. (Oorlog Ital.-Abess.), De overdracht van het vlootcommandö in Ned.-Indië. (Laatste Berichten)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN gebouwen en het koopen van loten voor de huisvlijt-artikelen. In de pauze maakten velen van de ge meenschappelijke koffietafel in het meis jeshuis gebruik. Na de pauze werd de vergadering her- opend met het zingen va.n Psalm 97 7^ waarna do voorzitter, ds. Vossers, speciaal welkom heette mr. P. van Empel, secreta» ris van den Voogdijraad, en den spreke? van dezen middag, den heer A. Iemhoff, directeur van de stichting Hoenderloo. Daarna deelde de voorzitter mede, dat do uitslag van de stemming voor bestuursle den was, dat herkozen zijn de heeren ds. J* de Vries, Goes met 47, C. C. Mantz, Mid delburg met 48, ds. E. Raams, Hoek met 47, J. Jasperse, Koudekerke met 46, J. Vleu gel, Wolf aartsdijk met 48 en A. de Bruijne te Goes met 47 stemmen. Gekozen werden wegens uitbreiding van het bestuur de da mes jonkvr. S. H. van Doorn, Middelburg met 46 en mevrouw M. H. de Jonge— Quant, Vlissingen met 45 en in plaats vari ds. P. J. F. van Voorst Vader, die bedankte wegens drukke werkzaamheden, ds. W. H* Kelder Jr., Middelburg. Voor zoover aanwezig namen allen de be noeming aan. De voorzitter richtte zich speciaal tot de nieuwe dames-bestuursleden en schet 'g hoe jonkvr. Van Doorn reeds tal van jaren in het dames-comité zitting had en feitelijk meer was dan bestuurslid. Hij heette haar en ook mevrouw De Jonge en ds. Kelder welkom in het bestuur. Hierna verkreeg de heer lemhoff het woord en schetste eerst de groote medewer king, die Hoenderloo van Zeeland uit ge niet. De stichting werkt reeds 85 jaren op de rustige Veluwe. Hierna begon spreker zijn inleiding over Omgang, een voorname factor in de opvoeding. Spreker wees er op, dat de omgang een voornaam element in de opvoeding is, om dat in den omgang rekening wordt gehou den met de tweezijdigheid, met de weder- zrjdsche verhouding. In de opvoeding zijn twee partijen betrokken, die elk hun rech ten en plichten hebben. Ouders en opvoeders hebben dikwijls gehandeld alsof zij maar te decreteeren hadden, te bevelen en te eischen alsof het kind slechts een passief wezen was. De jeugd is er zich van bewust gewor den haar rechten te hebben'; zij hééft haar gevoelens, haar sympathieën en antipathie ën en heeft er belang bij of de opvoeding' strak en koel is dan wel hartelijk en wel gezind. Het kind mag geen slachtoffer wor den van de wenschen, gevoelens en opvat tingen der ouders en opvoeders. Deze moe ten weten, dat er in den aanleg van het kind een bron van mogelijkheden ligt, en dat zij den uitgroei van den aanleg zooveel mogelijk moeten bevorderen, hetgeen in den omgang met het kind het best tot uiting zal kunnen komen. Wel zijn de mogelijk heden tot vorming beperkt, hetgeen in het bijzonder geldt voor kinderen met lichame lijke of geestelijke defecten, welke in ge stichten zoo veelvuldig voorkomen. Omgang wordt bij natuurlijke verhoudingen, zooals wij die in gezinnen tusschen ouders en kin deren vinden, vergemakkelijkt, bij kunst matige echter, te vinden in internaten en

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1