500 300 25 EERSTE BLAD No.52' 74e Jaargang 1936; MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 68287 2 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Sgjigurlcnisscn «inn Jew Ja«| VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemea speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.F.NIGING „DE NËDERLANDSCHE DAGBLADPERS"' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Neutraal Kinderkoor „Zanglust". Britannia. Voor een goed gevulde zaal heeft dit Kin derkoor, dat aanmerkelijk in ledental geste gen is, ZateVdagavond: onder leiding van 2ijn directeur, den keer J. A. Sturm, een alleraardigste opvoering gegeven van de leuke operette- in drie bedrijven „Zwaan Kleef Aan", door J. de Groot vrij bewerkt naar het gelijknamige sprookje van Grimm. Van het optreden van een kinderschaar, welke aan haar fantasie den vrijen loop laat, gaat altijd een groote bekoring' uit. Dit kinderzangspel, dat achtereenvolgens een bosch, een plein in de stad met straten- complex en een zaal van.het koninklijk pa leis tot plaats van handeling heeft en waar in verhaald wordt van een jongen houthak ker Hans, die met behulp var. een zwaan veel volgelingen krijgt, doordat zij bij aan raking aan het dier vastkleven, en die met déze potsierlijke groep, bestaande uit een dienstmeisje, een veldwachter, een burge meester, een schoorsteenveger, een bakker enz. ten slotte het geluk heeft een konings dochter'na jaren van verveling haar vroo- lijkheid terug te geven en die bem deswege haar hand schenkt, biedt daartoe gelegen heid te over. Op allerliefste wijze hebben de kinderen deze niet van humor ontbloote geschiedenis voor hun ouders, vriendjes en kennisjes in beeld gebracht en al zijn we door omstan digheden niet den ganschen avond aanwe zig geweest, toch hebben die deelen, welke wij hebben bijgewoond, ons de overtuiging geschonken, dat het kinderkoor zangers en zangeressen, acteurs en actrices in den dop telt. Zoowel in zang als spel gaf het jonge volkje veel te genieten, zoodat de directeur 'met zijn stille krachten en het bestuur met Voldoening' op dezen avond mogen terug- Zien. Aan costumeering en typeering was zeer veel zorg besteed en ook het decor, speciaal in II, verdient afzonderlijke ver melding. Jan Pot kweet zich naar wensch van de begeleiding der zangnummertjes, waarin vele bekende wijsjes te beluisteren waren. Het publiek heeft de schattige operette met daverend' applaus ontvangen. De avond Werd door den directeur met een welkomst- Woord geopend, gevolgd door een korte in- houdsverklaring van het zangwerk. Na afloop hebben de kindei en den heer Sturm een welverdiende bloemenhulde ge bracht, welke vriendelijke attentie de volle instemming der aanwezigen wegdroeg. Er was tot besluit een gezellig nablijver- tje met een dansje en muziek van „The Jolly Britannaders" onder Jan Pot. O. Ritthemsch Fanfare „Oefening na den Arbeid". De Oude Vriendschap. Dit, een goede reputatie genietend fan farekorps, gaf onder de muzikale directie van zijn dirigent, den heer P. Me'ijers, Za terdagavond een muziekuitvoering, waar voor een aardige belangstelling bestond. Gezien het feit, dat men niet eiken dag in de gelegenheid is een blaasorkest van een dergelijk superieur gehalte te hooren, had den we ons den toeloop, vooral uit blazers- kringen, evenwel grooter gedacht. Reeds de grijze oudheid getuigt echter, dat een pro feet in eigen land nu eenmaal niet geëerd is, doch dat de afwezigen ongelijk hadden, staat vast. Het korps, dat niet alleen vele solisten telt, die met fraai succes op concoursen uitkwamen, doch 'ook als ensemble lauwe ren oogstte -— op den muziekwedstryd van den Bond van Harmonie- en Fanfare Gezel schappen in Zeeland 10 Juni 1935 te Ierseke gehouden, behaalden het muziekgezelschap ui de eere-afdeeling fanfare cum laude den len prijs met 189 punten benevens wissel beker en extra-medaille opende het con cert met den frisch geblazen „Officer of the day"-marsch van R. Hall, waarbij al dade lijk opviel, hoe zuiver de timbres, en dan Uog wel in een kamer, werden afgewogen. Hier waren werkelijk muzikanten aan het Woord, die hun instrumenten volkomen be- keerschen, niet prat gaan op eigen verdien sten, maar zich een deel voelen van het ge- keel en mèt elkander iets schoons willen produceeren en dit ook doen. Hun individueele capaciteiten toonden muzikanten in enkele soli, waarbij het orkest zich bijzonder van zijn begelei- dingstaak kweet. Zoo hoorden we een vir tuoos geblazen saxophone sopraan solo in „Impressions napolitaines" van F. Andrieu, bestaande uit een eenigszins levendig „Far niente" met een spanante caaenz gevolgd door een briilante „Tarantella", waardoor als het ware gesuggereerd werd, dat bij een zich in nietsdoen vermeiend persoon door den steek van een tarantula-spin de dans woede werd opgewekt. Een niet minder kras staaltje van techni sche vaardigheid (fameus die tongslagen 1) leverden twee pistonisten met de polka „De twee kleine vinken" van Kling-Meyers, ver gissen we ons niet, oorspronkelijk voor twee piccolo's geschreven. Daarnaast vormde de imposant en met mooi effect geblazen solo voor tuba in de briilante fantasie maizurka „Le chevalier breton" van A. L. Doyen .wel een typisch contrast, evenzoo de humoristi sche solo voor B-bas (oorspronkelijk voor fagot) in „De oude brombeer" van Fucik- Meijers, welke wel zeer geestig, droog-ko- miek van klankschildering was. Vanzelf heeft de fanfare nog vergast op het concoursnummer, den groeten, zwaren concertmarsch „Cortège de fleurs" van E. Dewandeleer, welks vertolking haar voor treffelijke kwaliteiten, zoowel wat muzika liteit als techniek als rhythmiek aanbe langt, in het volle licht plaatste. Voorts werd in arrangement Gadenne. een bloem lezing uit Lehar's bekende, lieve operette muziek „Het lustige weeuwtje" uitgevoerd, welke zoo verrukkelijk werd gespeeld, dat zelfs niet-vroolijke weeuwtjes, zoo zij al in de zaal aanwezig waren, er door gestreeld zullen zijn. Tot slot ging de „Colonel Bogey Marsch" van Kenneth J. Alford, wélke met entrain' werd afgeblazen. Het applaus, dat na ieder nummer bijzonder groot was, hield nu zoo lang aan tot het publiek met den „ICL.M.- Marsch" van Willy Schootemeye? -tevreden werd gesteld. Indien de instrumenten van deze fanfare nog worden uitgebreid met een saxophone bezetting zal dit zeer zeker, vooral in de marschen, een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Na het geslaagde concert bracht de too- neelafdeeling de kluchten „S. O. S." en „De luitenant van Smallendorp" voor het voét- licht, waarna een gezellig samenzijn met muziek onder Charles Haaze en een dansje de aanwezigen tot nablijven verlokte. O. M. S. F. Concertgebouw „Frappez, frappez toujours" is het pa rool van den heer W. Vreeswijk, den plaat- selrjken correspondent van het sympathieke M.F.S. Dies organiseerde hij met zijn mede bestuurders, teneinde de schatkist te stij ven, Zaterdag een bonten avond onder lei ding van Jack de Coninck, die er met zijn mannelijke en vrouwelijke krachten voor zorgde, dat weer een smakelijk pêle-mêle menu, grootendeels samengesteld uit ver schillende succes-nummers van het bijna af- geloopen seizoen, met animo werd geser veerd. Liedjes (Jack lanceerde zijn nieuwste „Geld alleen maakt niet gelukkig"), voor drachten en ensemble-nummers („Moeder tje waar blijft vadertje toch" was hier ook bij ingelijfd met suggestieve storm-imita- tie) gingen er weer in als koek en de popu laire M.S.F.-girls in haar flatteerende pak jes oogstten vanzelf weer veel applaus met haar lollige pot-pourritjes, welke in de zaal weerklank vonden. Dat de imitatie van Shirley Temple's „Lollipop" wederom danig insloeg ligt voor de hand. Als steeds droeg de muziek onder Corns, van Beers 't hare bij tot het wélslagen van' dezen bonten avond, waarop het M.S.F. met voldoening kan terugzien en die natuurlijk met bal besloten werd. Ongeval aan boord. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd assistentie gevraagd dooi een op de reede liggend Engelsch schip, dat op weg ,vas van Antwerpen naar Londen. Aan boord had een ongeval plaats gevonden. Dokter Detmar en een inspecteur van politie begaven zich aan boord van het schip, dat de Engelsche „Artgrive" bleek te zijn. Een der opvarenden, die by een ongeval enkele ribben had gebroken, werd aan wal gebracht en ter verpleging in het ziekenhuis „Bethesda" opgenomen, waarna het schip zijn reis voortzette. Vechtpartijen. Zaterdagavond heeft de politie in ven band met ordeverstoringen enkele maleD handelend moeten optreden. Zoo werden uit het Concertgebouw twee matrozen verwijderd, waarvan de een een bezoeker, liad mishandeld, terwijl de ander mét een bierglas had gegooid. Op de Groote Markt hadden twee per sonen van resp. 30- en 32-jarigen leeftijd oneenigheid gekregen. Zij waren bezig dit meeningsverschil uit te vechten toen de po litie ter plaatse verscheen en tegen beiden proces verbaal opmaakte. Aanrijding. Zaterdag heeft in de Aagje Dekenstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto uit Utrecht en de tram. De auto werd hierbij eenigszins beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Brand die geen brand was. Zondagavond te ongeveer kwart over zeven was de Walstraat in rep en roer. Zeer velen verdrongen zich voor perceel 104, waaruit rookwolken èn een vieze brandlucht naar buiten drongen. Terwijl de bovenbewoners zich naar de politie spoedden, verschafte een buurman zich toegang tot de keuken, waarbij bleek, dat de bewoners waren uitgegaan, er niet aan denkend, dat op een brandend gasstel een pan met doeken stond, die uitgekookt moesten worden. De doeken raakten aan het schroeien, hetgeen den rook en stank tengevolge had. Gelukkig werd bijtijds in gegrepen, zoodat erger kon worden voor komen. De ingestorte achtergevel van „Albion". Zaterdagavond berichtten wij, dat by het sloopen van hotel „Albion" een deel van den achtergevel/ was ingestort en in een perceel in De Ruyterstraat dientengevolge eenig keukengerei had vernield. Bij een bezoek ter plaatse, is ons echter gebleken, dat de gevolgen toch wel wat ernstiger zijn geweest, zooals men uit de foto's, die hedenavond in de Tijdinghal. han gen, zal kunnen zien- De achtergevel van „Albion" is namelijk op dusdanige wijze in de keuken van het perceel De Ruyterstraat terechtgekomen, dat er vrijwel geen keuken meer overge bleven is. Het is één chaos van gebroken balken en groote brokken steen, waarin Zondagmorgen, toen wij een en ander be keken, nog werking was waar te nemen. Den sloopers treft echter blijkbaar geen schuld, daar men wist dat de muur wankel stond en men bijtijds de bewoners van het perceel in de De Ruyterstraat gewaar schuwd heeft, niet in de keuken te vertoe ven, .^etgeen echter niet wegneemt, dat ernstige schade is aangericht, die, naar men verwacht, - door de verzekeringsmaat schappij zal worden vergoed. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 24 tot 29 Fe bruari werden in het badhuis 361 baden genomen en wel 263 door heeren, 71 door dames en 27 door kinderen. Nieuws van den dag in beeld, Foto's in onze Tijdinghal, Zaterdagmiddag heeft onder groote be langstelling de wedstrijd plaats gehad tus schen Madjoe I en Zeelandia, waarbij Mad- joe I als overwinnaar uit den strijd kwam; een foto van de beide twaalftallen en drie momenten uit den wedstrijd.. Ook de Zondagmiddag gespeelde wed- stryd de ZeeuwenZierikzee heeft veel be langstelling van.het publiek ondervonden; twee foto's van dezen kamp vindt men. in de Tijdinghal. By het sloopen van hotel „Albion" is een deel van den achtergevel ingestort en op de keuken van een perceel in de De Ruyterstraat terecht gekomenzooals uit onze foto van boven ai genomen blykt, bleef van de keuken vrywel niets over. Uitvoering Chr. Zangvereenïging „Hosanna". Bovengenoemde vereeniging geeft onder leiding van den heer J. V Bommeljé 10 Maart a.s. een Liederenavond in het Con certgebouw. Dus dezen keer geen cantate zooals voorheen. Dit wil niet zeggen, dat de vereeniging heelemaal niet meer van plan is om cantates te geven, verre van dat. Maar zc heeft haar oor te luisteren gelegd tn de geregelde bezoekers van haar uit voeringen en vernam, dat het publiek zeer op liederen gesteld is. Immers, de schoone volkszang gaat meer en meer verloren in de oratoria en cantaten, die vrywel iedere ver eeniging zingt. „Hosanna" stelt zich ten doel Hollandschen tekst te zingen en ook zooveel mogelijk liederen van Hollandsche componisten of van liederen uit den vreem de, die hier burgerrecht verkregen hebben. Het programma bevat o.a. „Ontwaken" en „Lichtgeflikker" van Leo Mens, met welke liederen de vereeniging op het laatstgehou den concours van afdeeling Uitmuntend heid A naar B overging met het hoogste aantal punten (gemiddeld 9), Tot slot zal gezongen worden de 150e P-alm van F. Pijlman, met medewerking van een 80 leden van de K. Koren. Dus verscheidenheid genoeg. Voor verdere bijzonderheden verwijzen 'wij naar de advertentie in dit blad. OOST- EN WEST-SOUBURG Muziekvereeniging „Vlyt en Volharding". Men verzoekt ons plaatsing van het onderstaande Verwijzende naar de advertentie in dit blad voorkomende, wil de bazaarcommissie van de muziekvereeniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg, de aandacht erop vestigen, dat zij deze week voor de laatste maal rond gaat om de goederen, welke zijn vervaardigd, of die men wil afstaan voor den te houden bazaar, in ontvangst te nemen. Uitvoering gymnastiekvereeniging. Zaterdagavond gaf de Souburgsche Gym nastiekvereeniging „Volharding", directeur de heer Zuidweg, een openbare uitvoering in de zaal van den heer Millenaar alhier. Di zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer W. Boogaard, allen welkom, in het bijzonder vertegenwoordigers van zus terverenigingen, donateurs en begunsti gers, alsmede de hier aanwezige raadsledep, Dank bracht hij allen voor financieelen en moreelen steun in 1935 ondervonden en sprak hij den wensch uit dezen onmisbaren steun ook in 1936 te mogen ontvangen. Verder speet het hem te moeten mededee- len, dat de kas niet toeliet dezen winter twee uitvoeringen te geven en dat het aan tal leden van pl.m. 140 is teruggeloopen tot 80, eer en ander als gevolg van de slechte tijden. Hierna overhandigde hij aan mevr. Zuidweg en den heer Zuidweg ieder een mand bloemen, als blijk van waardeering voor de wijze waarop zy hun taak als leid ster en leider der meisjes en jongens vol brengen. Vervolgens werd een goed verzorgd pro gramma, behoudens een enkele uitzonde ring, zeer tot tevredenheid der aanwezigen afgewerkt. Vooral de adspiranten, zoowel jongens als meisjes, zetten hun beste been tje voor. Hetgeen de heeren presteerden aan den rekstok getuigde van hun kunnen waarvoor luide werd geapplaudisseerd. Wat meisjes 2e kl. te zien gaven in Bondserie 1936 was keurig en in één woord af. Na de pauze bracht een blijspel van H. M, P. van Emmerik „De luitenant en zijn op passer", goed vertolkt, een aangename af wisseling. KOUDEKERKE Jaarvergadering Ver. v. Byz. Onderwijs op Ger. grondslag. De Vereeniging voor bijzonder lager on derwijs op Geref. grondslag op liet dorp, kwam Vrijdagavond in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen bleek, dat deze vereeniging er financie l zeer gunstig voor sta.' Het ledental bedraagt 70. De school wordt bezocht door 144 leerlingen, terwijl dit met ingang van den nieuwen cursus j.56 zal bedragen. De heer M. öanderse en J. de Kam werden als bestuurslid herbe noemd. ZOUTELANDE Ouderavond School met den Bybel. Vrijdagavond werd alhier de jaarlyksche ouderavond gehouden van dé vereeniging „bi School met den Bybel". Zooals gewoon lijk was er voor deze vergadering groote belangstelling, zoodat de ouders en de an dere aanwezigen in grooten getale wa ren opgekomen. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van 't schoolbestuur, ds. W. Oosthoek. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij wees in zijn openingswoord op de groote beteekenis van het voorrecht en den plicht die de ouders hebben in de opvoeding der kinderen in de leering en vermaning des Heeren. De heer Schoenmaker, volontair am de school alhier, sprak over den Bijbel en het kind. Na het zingen van „Een vaste burcht is Burgemeester jhr. van Teylingen van Oostkapelle neemt afscheid. Stand der werkloosheid. {Binnenland,-): Rust in Japan weergekeerd. Anti-Ja** pansche betoogingen in New-Yorb. (Buitenland. Nieuwe onlusten in Damascus, (Buitenland.^ Radiorede van den Engelschen koning* (Buitenland.), Zestigduizend Poolsche textielarbeider^ in staking. (Buitenland.^ De Nederlandsche ambulance in Abes* sinië. Overwinning der Italianen Verwoede gevechtentalrijke gesneuvelden 3 Hevige tegenaanvallen der Abessynen, (Oorlog ItaliëAbessinië.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN onze God", werd chocolademelk opgediend en het werk van de kinderen bezichtigd. Vervolgens werd gezongen „Er ruiscKt langs de wolken", waarna de heer Job Wisse, secretaris van het schoolbestuur, bet woord kwam. Hij sprak over den invloed van do school op het gezin. Daarna sprak de voorzitter een slot® woord, liet zingen Ps. 6810, waarna d© heer Heusinkveld, hoofd -der school, voor ging in dankgebed. ARNEMUIDEN Vergadering Chr. Werkliedenvereeniging» By de gehouden vergadering der Chr. Werkliedenvereeniging bleek, dat de uitga ven grooter waren dan de ontvangstee over het eerste halfjaar. Het voorstel van het bestuur werd aan* genomen om de uitkeering niet meer per boekjaar uit te keeren, doch over een tijd vak van 12 maanden. In dat tjjdvak kan dan 26 weken uitgekeerd worden, en het daarop volgend jaar nog 13 weken, daarna wordt voor dezelfde ziekte geen uitkeering meer genoten. Verworpen werd het bestuursvoorstel om de leden van 65 jaar en ouder, welke in de klasse van 7 en 8 staan terug te bren- gen naar de klasse van 6. GOES Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigtngen. Zaterdag 29 Febr. was door de Prov, Comnlï voor Zeeland van bovenvermeld. Verbond te Goes een Jeugdleidstersmiddag georganiseerd, die druk bezocht was. Mevr» Tonsbeek ten Cate opende met de liturgie en gaf daarna het woord aan de presidente van het Verbond, mevr. SickeszSnfldera tegenwoordig in Zeeland woonachtig. Spr. koos tot onderwerp„Het meisje van 14 jaar en hoe de leidster daar tegen over staat". Er zijn menschen, die het niet behoeven te leeren, als bij de gratie Gods ..ebben ze een lieihebbend, begrijpend hart, ze doen als een tuinman met z'n planten, steun geven en toch losjes gebonden, zoodat er vryheid voor groei overblijft. Op dien. leeftijd is het een groeiend menschenkind, overgaand naar volwassen, lichamelijk zoo- 3. als geestelijk, het fantaseert, schept idealen, dweept met personen en zaken en dan is het voor ouders en opvoeders een moeilijke taak om niet onvoorzichtig te ver- oordeelen, maar verstandig leiding te geven. Meestal zijn ze spontaan om voor een goed doel te arbeiden, maar weinig belangstel lend voor godsdienst, dan moet de leidstér slechts zaaien en aan God den wasdom overlaten. Vragen werden gesteld en beantwoord, waarna een korte pauze volgde. Het tweede onderwerp was „het ormen van jeugdrin- gen". Het voor en tegen werd besproken, maar over 't algemeen gevoelde men be- aoefte om dé jeugd in afzonderlijke ringen te vereenigen en werden hiervoor plannen gemaakt. Na een danklied uit „Blyde Stem men" sloot mevr. Sickesz Snijder deze leer zame vergadering met dankzegging. Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Zaterdagmiddag werden alhier vanwege het Ned. Chr. Gymnastiek verbond vaar- iigheidsproeven afgelegd door verschillend©

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1