500 300 150 25 100 29 FEBRUARI EERSTE BLAD „ZEELAND". No. 31 74e Jaargang; J936: üilimFirma i. HH DE VELDE Ir., Ilalslrnl S8-I0, Ilissinp. Tilil. 10. Foslietaaini (0101 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EÜWS Artistiek *Portretiuerk VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAROE, INGESTELD DOOR üfc VERHF.NIGING „DF NEDERI.ANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen". Concertgebouw. De jaarlrjksche uitvoering van deze zangvereeniging, gisteravond met mede werking van mej. Tanny van de Garde (sopraan) en den heer M. W. Haaijman (bariton) onder leiding van den directeur, den heer A. Bosdijk gegeven, heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en is een groot succes geweest, zoowel door de samenstelling van het programma als door de wijze, waarop dit ten gehoore werd ge bracht. Het koor vonden wij bepaald vooruitge gaan sinds wij het 't laatst hoorden 't viel ons op, dat de stemmen over 't al gemeen in de zachte tinten gewonnen heb ben. Van het mooie, afwisselende program ma werden o.a. Bortnianski's „Russische Vesperkoor" en „Woudconcert" van M. C. van de Roovaart beschaafd en zuiver gezongen. Bijzonder goede indrukken ves tigde „Hoop op Zegen" voorts met „Psalm 8" van S. A. Appel, welks koren helder doorzichtig en met overtuiging werden voorgedragen, evenzoo met „Gebed voor het vaderland" van Arnold Spoel, dat met devotie werd gezongen. Ook Mozart's on vergankelijk schoone „Ave verum cor pus" en het „Pelgrimskoor" uit Wagner's „Tannhauser" genoten een zeerverdien stelijke vertolking, hetgeen juist door de algemeene bekendheid gemakkelijk was te constateeren. Jammer, dat de mannen stemmen soms wat al te zeer op den ach tergrond bleven. Dat de vereniging over verschillende goede krachten beschikt, bleek uit enkele Soli „Als 't zonneke slapen gaat" van Theo Bosman en „Koninginnelied" van Emiel Hullebroeck die door twee dames mooi werden vertolkt. De soliste van den avond, mej. Tanny van de Garde, die door ongesteldheid en kele weken verhinderd was te zingen en te repeteeren met orkest, heeft zich niettemin kranig van haar soli gekweten. Zoowel in „Psalm 8" als in een aria van Franz Tunder, „Jesus, unser Trost und Leben" van Bach, „Wiegenlied der Hirten" van Reimann, „Die Mei plezant" bewerking Willem Pijper, „"Vergebliches Standchen" van Brahms en „Hansje" van Mortelmans paste zij zich gevoelig en suggestief aan den inhoud aan en was het. een vreugde haar te beluisteren. Een sopraan-zangeres die gestaag evolueert. Haar succes dat met bloemen gepaard ging, was zóó groot, dat een toegift niet kon uitblijven. Ook de bariton, de heer M. W. Haaijman, gaf in meergenoemden Psalm, benevens in twee Bach-liederen („O, Hoofd bedekt met wonden" en „O, Jesu süss") veel te ge nieten en vond eveneens veel bijval voor Zijn lofwaardige prestaties. Het begeleidende element öf vleugel (mej. Anna Minderhoud) öf harmonium (mej. Annie Minderhoud) öf te wel orkest kweet zich naar wensch van zijn taak. Den beiden dames Minderhoud, mevr. Bonthuis en directeur Bosdijk vielen bloemen ten deel, Het aandachtig luisterend auditorium bracht allen uitvoerenden meerdere malen een geestdriftig applaus. De vice-voorzitter, de heer Boucherie, opende en sloot op de gebruikelijke wijze. O. Alhambra-Theater. 20.000 Mijlen over Zee. In de stad van „de Schelde" is het te begrijpen, dat de pers in haar verslag over de film van de Wereldreis van Hr. Ms. K XVIH allereerst wijst op het prima ma teriaal, dat, mede dank zij de nationale in dustrie de marine ter beschikking stond. Tofc zulk een resultaat werken diverse al gemeene factoren als financiën, vakman schap algemeen niveau samen, zoodat de raderen draaien. Deugt de basis Lc. het schip, dat niet door één man, doch door verscheiden en algeheele samenwerking ontstaat, niet, dan wordt zoo'n reis een fiasco. Nu kan iedere, niet-geken de arbeider aan de K XVHE van hoog tot laag zich met trots zijn verantwoordelijk aandeel in het totaal succes bewust zijn. Het feit, dat na deze reis van 23.000 mij len over zee slechts onderhoudsreparaties te verrichten waren, bewees wel, hoe deze in Nederland ontworpen en bij Wilton te Schiedam gebouwde onderzeeër allereerst onze scheepsbouwindustrie eer aandoet. Vice-admiraal Quant hield dezer dagen te Amsterdam een bezielde rede,, waarin hij de propagandistische waarde, zoowel van de reis van Hr. Ms. K XVIII als ook van de goede filmische registratie daarvan in het licht stelde. Hij memoreerde, hoe door deze reis het vertrouwen van het Ne- derlandsche volk in zijn marine hersteld was en de smaad van „de Zeven Provin ciën" uitgewischt. Niet het minst belangrijk zijn bij dezen tocht de proefnemingen geweest over de zwaartekracht en den vorm der aarde, die gedurende de reis door professor Vening Meinesz konden worden verricht. Treffend is ook geweest, dat die andere groep van flinke Néderlanders, de bemanning van „de Snip" op de reis naar West-Indië van de diensten der K XVIII hebben geprofiteerd. Het voornaamste object van' de camera lens is bij. dezen tocht het leven aan boord. Hier en daar wordt een oolijke opmerking of een grappige dialoog genoteerd. Ook wel een aardig liedje door een kwartier meester, geaccompagneerd door een koor van matrozen. De vakgeheimen- van den kok worden aan bet licht gebracht, de kunst van touwsplitsen ontleed, gastvrij worden wij opgenomen bij de herdenking van het Kerstfeest en de officieele ont vangst van Neptunus bij het passeeren van den evenaar. Zeemanstaal wordt gesproken bij de viering-van-den verjaardag van Prin ses Juliana, als o.a. de schipper voor het kopje koffie-aanrdekzich met een lijntje moet laten vieren. Genieten kan men van schitterende natuuropnamen. De zee is steeds wel een. zeer dankbaar camera-ob ject. Boeiend is het spel der golven tegen, langs en over de slankgelijnde moderniteit. Dan komt- weer een school dolfijnen voor de lens of een geweldig leger van zwaard- visschen die de. eentonigheid van groote étappes ovet- de oneindige watervlakten komen onderbreken. Ook by het passagieren big ven de-beel den interessant. Aardige momenten zijn er uit Kaapstad, waar de Jantjes aan het rickshaw-rrjden gaan achter de ruggen van krijgshaftig uitgedoste kaffers of van de groote schapenfarms inAustralië. Van de eerste aanloophaven Funchal op Madeira af toch is telkens van de diverse aanloop havens een korte cinematografische indruk ingelasöht, zoodat men, al mee varende met de boot, tegelijk een soort reis om de we reld maakt. Op Madeira geeft de film ter loops iets van het werk van prof. Vening Meinesz te zien. Later komt zij hierop nog eens terug, tijdens een van de 228 keeren, dat de K XVIH voor 's professors waarne mingen omtrent de zwaartekracht gedoken is. Bij de pakkende episode van de „Snip" is het een en ander bijgemonteerd. Men ziet o.a. het vertrek van Schiphol en woont de gedachtenwisseling tusschen de twee marconisten bij. Via Zuid-Amerikaansche en Zuid-Afrikaansche havens met fraaie landschappen, spannende trilbeelden van zeer slecht weer, langs het eenzame eiland Tristan Da Cunha, waar Peter Groen uit Katwijk vele jaren lang ongekroonde ko ning was, Durban, Mauritius, Freemantle wacbt ons uiteindelijk de geestdriftige ont vangt aan de K XVTII en bemanning in die andere welbekende stad van het Neder- landsche rijk, Soerabaja. Aan het slot is een korte toespraak van luitenant Wytema, waarin terloops het be lang van de reis wordt vermeld. Dezelfde, die de camera met vaardigheid hanteert, geeft, voor zoover noodig, ook de toelich ting. Bij een enkele scène komt ook prof. Meinesz aan het woord om iets over zijn waarnemingen te zeggen. Deze uiterst boeiende en fraaie film, des kundig door Polygoon gemonteerd, werd door Max Tak van aardige muziek en oude zeemansliedjes voorzien. Wij willen eindi gen met den wensch te herhalen van onzen door het Nederlandsche volk niet-genoeg- te-waardeeren, grijzen staatsman-aan-het- roer, minister-president Colyn by de Haag- sche première geuit, dat alle Nederlanders dit werk behoorden te zien en dat door den hier gesuggereerden eenvoud, de opoffe ringsgezindheid en harmonie, in waarach- tigen dienst van het hooge ideel het Neder landsche volk en zijn marine weer nader tot elkaar worden gebracht, zoodat ook de nationale regeering gesteund wordt in haar, om de in Europa en in het Oosten onheilspellend dreigende gevaren, versom berd door een overstelpend aantal econo- misch-ingewikkelde factoren, zoo moeilijke en precaire taak de zelfstandigheid- van ons vrye land te bewaren Kunstavond „Looft den Heer". Blijkens achterstaande advertentie orga niseert de zangvereeniging „Looft den Heer" a.s. Woensdag 4 Maart een kunst ate'ier Homing BADHUISSTRAAT 63 ook voor Uw beurs 6 briefkaarten vanat f 1.25 6 pasfoto s 10.50 avond in het Concertgebouw. In het eerste gedeelte van. den avond wordt door het koor uitgevoerd „Frühlings- botschaft" van Gade, met hegeleiding van orkest,, terwijl de heer. H. Smedés, tenor, welbekend van de uitvoering van de „Saul", eenige liederen ten gehoore zal brengen. Het orkest opent den avond met de ouverture uit „Orpheus" van Glück en de heer B. Vleugels hoopt eenige cello-soli të geven. Het tweede gedeelte van den avond zal worden gevuld met een tooneelstük, opte voeren door eenige leden der .vereeniging, waarna de trekking .van de verloting zal plaats hebben. „Luxor"-theater. Flirt in Weenen. De schaduw der misdaad. Een vlotte, komische amusementsfilm deze Weensche' flirt in het „Bellamypark" van deh. regisseur Carmine Galloné. Een rolprent van liefde en. jeugd, van muziek en dans,, van een. knap meisje en twee onafscheidelijke Engelsche jongemannen, van flirt zonderoverwinning. Want de charmante, .muzikale Wienerin (Magda Schneider) houdt van beide vrienden, die baar carrière deden maken door haar in kennis te brengen met 'een opera-directeur, evenveel zoodat zij maar bésluiten om sa men af te reizen. Be geschiedenis wordt in een reeks smaakvolle tafereelen met verrukkelijke muziek uit „Die schone Helena" en „De regimentsdochter" zóó vertelt, dat men er heerlijk van genieten en hartelijk bij lachen kan. Ook de buitengewoon boeiende detective film een Metro Goldwyn Ma^er van den regisseur W. S. van Dijke, die als tweede hoofdfilm .op het programma staat, zal men met ongewone aandacht volgen. Wil liam Powell® en Myrna Loy spelen de hoofdrollen in dit. onderhoudende, spannen de werk op voortreffelijke wijze; Het spreekt vanzelf, dat wij de spanning, een vande belangrijkste factoren van een goede detective-film, niet willen vermin deren door hier iets van de intrige te ver tellen, wel willen we er van zeggen, dat het scenario zich in climax ontwikkelt tot aan het verrassende einde, dat een vondst op zich zelf is. Met het als gewoonlijk interessante jour naal een uitstekend programma. „De Zeeuwsche Beker". Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Maandag a.s. wordt in de Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat een leyng met lichtbeelden gehouden door den heer A. Schout. Deze samenkomst wordt georgani seerd door- het Plaatselijk Comité Vlissin- gen van „De Zeeuwsche Beker" en heelt ten doel de inzameling, welke van 27 Maart hier ter stede wordt gehouden voor de vervolgde Russische Christenen, in te leiden. Maar al te dikwijls gaan stemmen op die beweren, dat er in Rusland „gewe tensvrijheid" bestaatdat geen vervolging van aanhangers van eenigerlei godsdienst plaats heeftdat er geen nood heerscht on der de bewoners van Rusland. Wat dat laatste betreft dat is zoo Er heerscht geen voedselgebrek Dochduizenden zgn van de voedselvoorziening uitgesloten, omdat zij het bestaan van eer Almachtig God niet willen loochenen. Maar er kan geholpen worden En daarom moet er geholpen worden. Hoe? Daarover wordt Maandagavond meer verteld. Het koortje der Ver. voor Jong Hervorm den verleent weer haar medewerking. De toegang is vrij. Aan den uUgang wordt echter een gave gevraagd voor de hulpver- leening aan de Russische Christenen. Diefstallen. Een tweetal jongens van circa 15-jarigen leeftijd was var», hier naar Ierseke gegaan om te trachten daar werk te vinden in het mosselbedrijf, Zy konden door geldgebrek echter niet terugkeeren en namen daarom ieder een rijwiel van de straat weg waar mede zij naar Vlissingen reden De burge meester van Ierseke had de Vlissingsche politie echter gewaarschuwd, zoodat de twee jongens al spoedig waren opgespoord en aangehouden. Tevens heeft de politie drie jongens van ongeveer denzelfden leeftijd aangehouden die, z.g. om iets te koopen, winkels binnen traden, maar dan tegelijkertijd de kans om iets te stelen waarnamen. Na verboor door de politie durfden twee hunner blijkbaar niet naar huis terugkeeren zij besloten de wijde wereld in te gaan, maar brachten het niet-verder dan Goes hier heeft de politie hen aangehouden, waarna de ouders hur spruiten later hebben afgehaald. Achtergevel ingestort. Bij de sloopingswerkzaamhecen bij hotel Albion, stortte gisteravond onverwachts een gedeelte van den achtergevel in en kwam terecht op het plat van een keuken. Dit plat, behoorend bij een perceel in de De Ruyterstraat, werd doorboord er eenig keu kengerei werd vernield. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Mij. „de Schelde" heeft een nieuwe gast ontvangen het s.s. „Kertosono" van den Rotterdanischen Lloyd, waarin 'n ketel moet worden aangebracht. Vlissingen wordt modemhet aantal publieke tele fooncellen breidt zich uit en dezer dagen werd er een geplaatst op den hoek van Coosje Buskenstraat en Badhuisstraat. Te 'Middepmeer in den Wieringermeerpol- der is de graahbeurs geopend.Nabij Lunteren hebben het 10e en 22e regiment tnfantérie oefeningen gehouden. In de bosschen van Bilthoven werd eèn cross country gereden om den „Zilveren Vos". De nieuwe machinistenschool te Rotterdam heeft een groóten Schotscheh ketel' ont vangen. De inventaris van de gestrande sleepboot „Drente" is in het openbaar ver kocht. In West-Gelderland zijn oefenin gen in luchtbescherming gehouden. In het Amsterdamsche Spcrtfondsenbad ver beterde Willy den Ouden haar eigen we reldrecord 100 M. vrije slag. In den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam werd voor de 200e maal „De Despoot" op gevoerd. MIDDELBURG Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. Wegens intrekking van de verordening tot instelling eener Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeo'ogische Commis sie, hebben Ged. Staten van Zeeland met in gang van 1 Maart a.s. eervol oi ts'ag ver leend aan dr. W. S. Unger te Middelburg als secretaris-penningmeester dier Commis sie, zulks onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. OOST- EN WEST-SOUBURG Chr. Fanfarecorps „Vlijt en Volharding". Donderdag- en Vrijdagavond jl. gaf het Chr. Fanfarecorps „Vlijt en Volharding", di recteur de heer J. J. van Soelen, alhier een uitvoering voor haar donateursen begun stigers in „Rehoboth". Beide avonden was de zaal bezet met een dankbaar p-bliek, dat niet karig was met applaus. Na het spelen van ps. 84 opende de voorzitter den avond op de gebruikelijke wijze en moest tot zijn spijt een vaak gehoorde klacht in herinnering brengen, dat zoo weinig con certen worden gegeven. „We hebben wel een muziektent, maar jullie spelen niet." De klacht was gegrond, zegt spreker. Zeer tot onze spijt verloor de vereeniging eenige van haar beste muzikanten door een sa menloop van onvoorziene omstandigheden daar stonden we dus voor de keus slechte muziek, of geen muziek. Slechte muziek mag een vereeniging, die een naam heeft te verliezen, niet geven. Door yverig stu- deeren van nieuwe leden is de vereeniging thans gelukkig weer zoover dat wij een uitvoering kunnen geven. We hopen dan oo« dit jaar de gewon.- concerten te geven en eveneens op een morgen gewijde muziek te doen hooren. Hierna werd een'mooi programma afge werkt op een wijze die gegronde hoop heeft da* de achterstand, zoo er die nog is, spoe dig zal zijn ingehaald. Heel mooi vonden wij de ouverture „Les Menapiens" van H. 'Fayat en „Verdiana" fantasie uit opera's var Verdi, van Hans Klimènt. Een samen spraak „Aron Slootjes wordt filmster" deed het eveneens best. §ei>eurlcnis«cii »nw Jew Jafl Vergadering van den Vlissmgschen Ge meenteraad. Dinsdag wordt de 7e overspanning naar de nieuwe brug over het Hollandsch Diep vervoerd. (Binnenland)* Vergadering Kamer van Koophandel te Middelburg. Vliegtuig in Engeland neergestortin zittende gedood. (Luchtvaart)» De achtergrond van den militairen staatsgreep in Japan. Interview mét Hitier. (Buitenland). De Russische bladen over de Fransch— Russische overeenkomst. (Buitenland). Zwitsersche nota aan Berlyn inzake verbod N.S.D.A.P. (Buitenland), De staatsgreep in Japan hedenmorgen te half 12 hebben vrijwel alle muiters zich overgegeven. De vlootconferentie Italiaansche be zwaren zijn van politieken en niet van technisehen aard. (Buitenland). Koninklijke familie hedenmorgen in het land teruggekeerd. (Laatste Berichten)* Mislukte staatsgreep in Chili. (Laatste Berichten) 4 ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN LANGEVIELESINGEL O 197 TELEFOON 637 - MIDDELBURG. Tarief per kilo en per stuk Gevonden voorwerp. Ter secretarie is als gevonden voorwerp gedeponeerd een zak (vrouwenkleedingo stuk) inhoudende een portemonnaie met geld en een zakdoek. Rechthebbende kan zich aldaar vervoe gen. KOUDEKERKE Jeugdclub „Klimop". De jeugdclub „Klimop" gaf Donderdag avond zijn jaarlijkschen familieavond in het Vereenigingslokaal op 't Zand. Aan de uitnoodiging hadden een groot aantal ouders en belangstellenden gehoor gegeven, zoodat het lokaal vol was, toen ds. J. W. van Kooten de bijeenkomst open de door te laten zingen Psalm 138 vers 1, waarna hij voorging in gebed en een inlei dend woord sprak, ontleend aan het Spreu- kenboek. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat deze club onder uitnemende leiding staat, dië in de juiste verhoudingen het aange name aan het nuttige weet te paren; leidster is Zuster A. de Ridder te Koude- kerke. Het programma dat bestond uit zang, opstel, samenspraak en tableau was goed verzorgd en werd tot groote voldoening der aanwezigen uitgevoerd. Aan het einde der vergadering werd een collecte gehou den voor Kinderzorg. BIGGEKERKE Jaarvergadering „Patrimonium". Donderdagavond hield de afdeeling van Patrimonium onder leiding van den heer A. Janse haar 9e jaarvergadering. De heer Z. Roelse hield een inleiding over „Gezin en eigendom". Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdeeling 11 leden telt, dat zes maal was vergaderd ter behandeling van een studie-onderwerp, dat een lectuurfonds was opgericht ter verspreiding van het blad „Waarheid en Recht", terwijl de rekening sloot met een nadeelig slot van 1.20. De voorzitter werd bij acclamatie her kozen, terwijl tot afgevaardigde naar het Gewest werd gekozen de heer Z. Roelse, zulks in de plaats van den heer C. Clarisse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. OOSTKAPELLE Animo voor het burgemeestersambt. Naar wy vernemen zijn er niet minder Jan 198 sollicitanten voor de vervulling van

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1