500 300 100 25 VRIJDAG 28 FEBRUARI EERSTE BLAD SN'JDEN IMo.SO 74e Jaargang Uitgavefirma F. VAK OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND van c&isn lag 1936! VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Vooi alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f U—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREF.NIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Motor- en rijwielreglement. Gedeputeerde Staten van Zeeland, gezien het verzoek van Burg. en Weth. van Vlissingen dd. 24/28 December 1935, heb ben besloten het gedeelte van den Vrij- domweg, no. 10 van den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente Vlissingen, gelegen tusschen de trambaan van de N.V. „Stoomtram Walcheren" en den Zwanen- burgscheweg, no. 11 van dien ligger, ge noemden Zwanenburgscheweg en den Zwa- nenburgscheweg, no. 4 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Kou- dekerke, gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met motorrijtuigen, waar door een of meer aanhangwagens worden voortbewogen en de voormelde gesloten verklaring -aan te duiden op het punt, waar de Vrijdomweg, no. 10 van den ligger der wegen en vóetpaden in, de gemeente Vlissingen, de trambaan van de N.V. „Stoomtram Walcheren", kruist, .en aan het begin en aan het einde van den Zwa nenburgscheweg, no. 4 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Kou- dekerke, door borden overeenkomstig men del I en VIH van de bijlage V der motor en rijwielbes chikking. Luchtpostdienst VlissingenAmsterdam. Met ingang van 2 Maart a.s. vertrekt het middag-vliegtuig 15.45 i.p.v. 14.45 zooals thans het gbyaJ'lJ?."'' 7"";. Door dit later vertrek, kan de correspon dentie bestemd voor Amsterdam, aldaar niet meer opgenomen worden in de derde bestelling. Teneinde te kunnen worden opgenomen in genoemde 3e bestelling, moeten de stuk ken uiterlijk 8.15 ten hoofdkantore of vóór de eerste buslichting, in de bijbussen wor den gepost. Jaarvergadering „Patrimonium". Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van „Patrimonium" in het Militair Tehuis haar 54e jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer J. de Bruijne, die na de gebruikelijke opening de goed bezochte bij eenkomst welkom heette. Door den secretaris, den heer J. Marijs, werd het jaarverslag uitgebracht. Deze wees er op, dat na vele jaren in onze stad weer eenig teeken van opleving valt te be speuren in de metaalindustrie. Het afgeloopen jaar getuigde van opge wekt vereenigingsleven en op velerlei ge bied was de vereeniging werkzaam. Hulp werd verleend aan de actie van „Jong Holland snakt naar werk", aan bet steun fonds voor werkloozen van den Chr. Bestu renbond, terwijl door de afdeeling systema tisch lectuur werd verspreid, o.a. geregeld het blad „Voor Waarheid en Recht". In ver schillende organisaties was de afdeeling vertegenwoordigd. De bibliotheek steeg tot 511 nummers, w.o. de nieuwste studiewer ken en ontspanningslectuur. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. C. Mommaas, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 895.77, de uitgaven 541.06, batig saldo 354.71. Het fonds voor ondersteuning aan werk- looze leden bedroeg ontvangsten 1349.38, uitgaven 300, saldo 1049.38. De beheerder van het fonds „Hiilp in Nood", de heer M. J. Krug, deelde mede dat aan de weduwen van vroegere leden weder een Kerstgave was verstrekt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Huser en C. Mommaas. Besloten werd o.a. ook dit jaar weder de ïectuurverspreiding ter hand te nemen. A. G. O. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat op den liederen-avond van a.s. Maan dag, de heer Theo Höfelein aan den vleugel zal begeleiden. Jubilea» Het zieken- en ondersteuningsfond®, on deraf deeüng van den R. Kath. Volksbond alhier, zal op Donderdag 5 Maart a.s. 45 jaar bestaan. Als bijzonderheid kan tevens worden ver meld dat de heeren J. C. Lenaerts, F. J. van Dierendonclc en F. J. Krieger, resp. voorzitter secretaris en .penningmeester vóór 30 jaar hun bestuursfunctie aanvaard den. Op Zondag 8 Maart zal het 9e lustrum van het fonds worden herdacht, terwijl het jubileerend dagelijksch bestuur zal worden gehuldigd. MIDDELBURG Veilig verkeer. In de bestuursvergadering van de Ver eeniging voor Veilig Verkeer te Middelburg is besloten op 28, 29 en 30 Mei voor Middel burg verkeersdagen te houden. Tijdens die dagen zullen op het Molenwater practische verkeersexamens voor de leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen en der Ambachtsschool worden gehouden. Het verkeenslokaal in de voormalige school in de Laaigedelft zal voor het publiek zijn opengesteld, en de vereeniging zal. een Eigen Verkeerscourant doen verschijnen. De heer E. Visscher, adviseur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Be wijsstukken van Rijvaardigheid, heeft zich bereid verklaard op de op 23 Maart te hou den algemeene vergadering een lezing te houden, terwijl onderhandeld wordt met het echtpaar Clinge Doorenbos om dien avond ook aanwezig te z\jn en verkeers- liederen ten beste te geven. In studie heeft het bestuur het verleenen van veiligheidsdiploma's voor chauffeurs van particulierè bedrijven. Mededeelingen zal het binnenkort hieromtrent doen. Een begin van brand. Gisteravond te ruim kwart over zes wer den de brandweer en de politie opgebeld, dat er brand zou zijn ten huize van den heer S. B. in de Singelstraat. Men had daar onraad ir den keider ge hoord en een groote vlam ontdekt, waarop de politie en brandweer opgebeld werden. Toen de brandweer na zeer korten tjjd met de magirusspuit arriveerde en de po litie met een minimax, was hulp niet meer noodig. Het bleek, dat door kortsluiting vonken waren ontstaan, die een gasbuis hadden warm gemaakt. Daardoor ontstond c lek in de buis en ontvlamde het uit- stroomende gas. Toen men tot de conclusie kwam wat er gebeurde en den gasmeter dicht draaide, was verder gevaar geweken. RITTHEM Melkcontrole-vereeniging opgericht. De. heer W. Srjtema, adj. zuivelconsu- lent te Middelburg, sprak Woensdagavond op uitnoodiging van de landbouwvereeni- gmg over het doel en de werkwijze van een melkcontrolevereeniging. Na een duidelijke uiteenzetting werden enkele vragen gesteld, die uitvoerig werden oeantwoord. Overgegaan werd tot het oprichten van een dergelijke controlevereeniging. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren H. M. van de Putte, P. Ovaa, K. Louwerse, L. C. de Visser en F. de Groot. Voorloopig zul len reeds 65 koeien onder controle worden gesteld. Iedere veehouder kan zich bij den secretaris P. Ovaa aanmelden. Na 14 Maart zal voor toetreding inleggeld moeten worden betaald. OOSTBURG Keuring van volbloedstieren. Onder flinke belangstelling had op de weide van de familie De Smit te Oostburg een keuring van volbloedstieren plaats, waarbij de heeren C. Zwagerman en M. Kleinepier als keurmeesters fungeerden. De kwaliteit der voorgebrachte stieren was goed. Hoewel geen bijzondere uitblin kers aanwezig waren, toonde men toch stieren, die voor vele stallen goed zouden werken voor het op hooger peil brengen der dieren. Stieren geboren vóór 1 Februari 1935 no. 1 Bertil van P. J. de Bats te Schoondij- ke 2. Nico van A. C. Leenhouts, Groede 3. Alexander van M. de Rijcke, Aarden burg 4. Max van de Rijcke, Eede 5. Blok avn C. B. Vos, Waterlandkerkje 6. Klaron van A. H. van Waes, IJzendijke 7. Piet van P.d e Feijter, Aardenburg 8. Prins II van Iz. RisseeuwHaartsen, Zuidzande 9. Herman van I. van Crijuningen, Zuidzande 10. Apollo van Eug. de Bats, Oostburg. Stieren geboren na 31 Januari 1935 1. Adema IV van Iz. RisseeuwHaartsen, Zuidzande; 2. Nico van denzelfden 3. Wals, 4. Celsius, beide van P. M. van Iwaarden, Cadzand 5. Adolf van R; R. Rjjckborst, St. Kruis 6. Jan van Iz. Haartsen—Ris seeuw, Schoondijke 7. Dirk van Th. Die- rikx, Schoondijke 8. Arie van Iz. Risseeuw —Haartsen, Zuidzande. Uit de groote opbrengsten vanmelk en vet, blijkt duidelijk wat in deze streken in de laatste jaren door het gebruik van goe de stieren is bereikt. TERNEUZEN Ernstige aanrijding. Voetganger gedood. Gisteravond beeft op den Ouden Rijksweg langs het kanaal Terneuzen—Gent een .ern stige aanrijding plaats gehad, waarbij de 39-jarige ongehuwde (en speciaal in voet balkringen welbekende). A. Tb. van Bulck werd gedood. Van B. liep daar met zekeren St. rechts van den weg te wandelen,- toen uit de rich ting Terneuzen een auto kwam bestuurd door den heer de P., ambtenaar van den. Cri sis Opsporingsdienst. De auto hield behoor lijk rechts, maar de bestuurder schijnt v. B. niet of te laat te hebben opgemerkt In ver band met het drukke verkeer langs het ka naal, reed de bestuurder met gedimde lich ten op den glimmenden- asphaltweg, waar bovendien de regenval het uitzicht heiem merde. Van B. werd aangereden en viel. waaroo het tcefstel .van den commandant van de escadrille, kapitein Verbaegen, broeder van de heer de P. onmiddellijk atrpté. Dokter Ranselaar die ontboden werd, achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch gedurende hst transport per zieken auto overleed v. B., die slechts eén blauwe plek aan bet hoofd had, doch overigens geen uitwendige verwondingenvertoonde. Aan brandwonden overleden. De 43-jarige dochter yan B. te Terneuzen, die Dinsdagnacht zeer ernstige brandwon den Opliep," is na hevige pijnen in de R.K. Verpleging te Sluiskil overleden. Auto tegen een boom. Door een defect aan het stuur van zijn auto is de bakker W. uit Terneuzen, nabij de brug te Othene van den dijk gereden hij botste hierbij tegen een boom die in twee stukken werd gereten, terwijl het ondereind ook nog gedeeltelijk werd ontworteld. De auto werd geheel vernietigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De be stuurder en zijn inzittende zuster kwamen er met een paar schrammen af. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben beslo ten aan J. F. Ogier te Kruiningen vergun ning te verleenen tot het in werking hou den van een autobusdienstle. van Ril- land-Bath over Krabbendijke, Kruiningen, Schore, Kapel-Ie en Kloetinge naar Goes, en omgekeerd (dagelijks, met uitzondering van den Zondag) 2e. van Waarde naar Luchtenburg, en omgekeerd (uitsluitend op Dinsdagen en Donderdagen) RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 28 Februari 1936. Diefstal van geld C. V., 41 jaar, te St. Jansteen, 40 b. s. 20 d. h. Verduistering in dienstbetrekking P. T., 44 jaar, koopman te Wemeldinge, 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Diefstal van konijnen A. O., 49 jaar, en J. O., 24 jaar, werklieden en wonende te Vlissingen. Voor ieder 14 dagen gevange nisstraf. Vervalsching van een vrachtbrief J. L„ 26 jaar, fabrikant te Clinge. 2 maanden ge vangenisstraf. Övertr. Motor- en Rjjwielwet P. V., 36 jaar, chauffeur te Middelburg. Bekrachti ging van het verzet vonnis met uitzon.,ering van de ontzegging, 1 week hechtenis en 6 maanden ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Overtr. Motor- en RijwielwetF. A. M. M., 36 jaar, koopman te Hontenisse. Beves tiging van het vonnis waarvan beroep met uitzondering van de straf, 10 b. s. 5 d. b. LUCHTVAART Een zwarte dag voor de Belgische militaire luchtvaart. De correspondent vajn de „NJt.Crt." te Brussel meldde gisteravond Het is vandaag, Donderdag, een zwarte dag geweest voor de Belgische militaire luchtvaart. Terwijl een escadrille in de om streken van Nyvel, op ongeveer 600 M. hoogte acrobatische oefeningen deed, is den bekenden Congo-vlieger, bijna lood recht neergevallen. Kapitein Verhaegen slaagde er niet in van zijn valscherm ge bruik te maken en was op slag dood. Tusschen Brussel en Mechelen, nabij het dorp Elewrjt, op ongeveer 100 M. van het voormalige kasteel van den schilder Petrus Paulus Rubens, is omstreeks 12 uur een tweede ongeluk geschied, waarbij twee of ficieren, eerste luitenant Hubertus uit Vil voorde en tweede luitenant Dillen, het leven verloren. Zij waren eenige minuten te vo ren met een fotografische opdracht te Evere opgestegen en bevonden zich op on geveer 1000 M. hoogte, toen een van de kleine vleugels van het Fairey-Fox-toestel, waarin zij gezeten .waren,, afbrak.. Ook deze vliegers konden geen gebruik maken van hun valschermen. Hun lijken waren vreeselijk verminkt. Sommigedeelen van het vliegtuig staken wel een nieter diep in den grond. De beide slachtoffers waren nog geen dertig jaar oud. Een derde militaire vliegtuig, bestuurd door kolonel Hugon uit Evore, moest om streeks het zelfde uur een noodlanding doen op een akker. Het. toestel bleef onbe schadigd, de bestuurder ongedeerd. Een klein model vliegtuig-moederschip. Engeland bouwt zijn vijfde vliegtuig moederschip, de „Ark Royal" van 22.000 ton. In Engelsche marinekringen heeft men echter bezwaren tegen deze groote schepen. Het risico" is er zoo groot van. Daarom neigt men over tot kleine bewege lijke schepen. John I Thornycroft and Co. Ltd. heeft een „pocket aircraftcarrier" ontworpen. Het schip is 100 M. lang en heeft een waterverplaatsing van 3000 ton. De snel heid is uitgerekend op 28 knoopen actie- raddus 5000 zeemijlen. Inplaats van een vliegdêk hééft het èchip twee katapults. Zeven toestellen kunnen aan boord ge-" bracht worden. Het schip is gewapend met 5 kanonnen van 12 y2 cM. en 4 luchtdoel „pom-poms". De ontwerper heeft zich een of meer van die moederschepen gedacht bij ieder es kader van de vloot. De admiraliteit be studeert deze plannen. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Maart 1936, benoemd en aange^",i bij het reservepersoneel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve tweede luitenants bij hun tegenwoordig regiment dè vaandrigs F. J. ter Woort, J. C. Timmer en J. B. M. de Vos, allen van het 3de regi ment infanterie. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordl niet teruggegeven. „ZELFVERLOOCHENINGS AANVRAGE" VAN HET LEGER DES HEILS. Zooals zeer velen wel weten, wordt on der bovenstaanden naam, door het Léger des Heils, jaarlijks een collecte gehouden, wier opbrengst dient, tot instandhouding van onzen arbeid op geestelijk en maat schappelijk gebied. Nu ook aanstaande week $eze Aanvrage wederom zal worden gehouden, stellen wtj het op prijs, in staat te worden gesteld, langs dezen weg de aandacht van de Vlis- singsche ingezetenen op deze collecte te vestigen en allen beleefd te verzoeken, het hunne bij te dragen, om deze poging te doen welslagen. Wij meenen te weten, dat de arbeid van het Leger des Heils in zeer breeden kring wordt gekend en gewaardeerd en dit geeft ons het vertrouwen, dat U, zelfs in een tijd, waarin zooveel gevraagd wordt en gevraagd moet worden, toch ook „de zuster van het Leger", die volgende week bjj U aanbelt, niet zult vergeten. Bij voorbaat daarvoor onzen vriendelij ken dank. DE OFFICIEREN. Leger des Heils, Gravenstraat 8. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIË). De Brusselsche correspondent van het .„Handelsblad'1 meldt Zooals te verwachten was, hebben de af- deelingen van de Kamer gisteren met groo te meerderheid van stemmen het wetsont werp-Devèze betreffende de verlenging 9cliettr[cw»s$eii Wetsontwerp inzake verlaging van wo ning- en winkelhuren. (Binnenland)* Belgische militaire vliegtuigen veron gelukt. Twee der toestellen vernield S officieren gedood. (Luchtvaart). De vlootconferentie Italië acht deii tyd voor onderteekenen van een vloot- accoord nog niet gekomeh. (Buitenland)* Het Fransch-Russische pact aangeno men. (Buitenland). De staatsgreep in Japan censuur op nieuw ingesteld muiters hebben hun toegezzing om zich vóór 8 uur over te geven, niet vervuld. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en .de weg te smal is voor drie auto's nanst elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! van den dienstplicht verworpen. Er werden 94 stemmen tegen en slechts 62 stemmen voor het ontwerp uitgebracht, terwijl 16 Kamerleden blanco stemden. Het wetsontwerp betreffende de aanpas sing van het aantal Kamerzetels aan de ge wijzigde bevolkingscijfers in de verschillen de provincies welk ontwerp eveneens tot een twistappel tusschen het Vlaamsche en het Waalsche gedeelte des lands is gewor den werd met 62 tegen 55 stemmen bij 12 onthoudingen aangenomen. Ten slotte werd besloten het voorstel der Vlaamsche Nationalisten tot opzegging van het Fransch-Belgisch militaire accoord, in strijd met het advies van den president van de Kamer Poncelet, die het onontvan kelijk had verklaard, omdat het ongrond wettig zou zijn, op de agenda te plaatsen. In deze drie kwesties, die den laatsten tijd de Vlaamsch-Waalsche tegenstelling zoo scherp tot uiting hebben doen komen, zijn de Vlamingen dus in de eerste ronde als overwinnaars uit het strijdperk getre den. De stemming over het ontwerp-Devèzo zal, naar zoowel de minister-president Van Zeeland als de minister Devèze verklaard hebben, voor de rigeering geen aanleiding zijn om er politieke consequenties uit te trekken. Zij zal de amendementen afwach ten, die bij de- behandeling in de Kamer in gediend zullen worden en van den uitslag van het Kamerdebat zal het afhangen of de regeering al dan niet het bijltje er bij zal neerleggen. Het schijnt inmiddels de bedoeling te zijn de behandeling van dit ontwerp in de Ka mer zoo lang mogelijk uit te stellen. Men hoopt op deze wijze de zaak tot einde April slepende te kunnen houden, zoodat de re geering in ieder geval het einde van de vol machtsperiode zal bereiken. Het is echter niet onmogelijk, dat het einde van de vol- macht£periode tevens het einde van het kabinet-van Zeeland zou beteekenen en in dit geval ware het ontwerp-Devèze automa tisch van de baan. wat velen in parlemen- aire'kringen verreweg als de bgpte oplos-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1