500 300 25 EERSTE BLAD No. 48' 74e Jaargang 1936; WOENSDAG llilpait[iini.ltl Oi lillllr,, Halslint SI-60,Vlissiitgen. hiel. ID. Pislickiaio! (0111 26 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Üuitschland en Fran ijk f3.40..,Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vteger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEUERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen SPEL EN SPEELGOED. Eigenaardigheden uit de 18de en 19de eeuw. Hoe prettig is liet als uw kinderen- zich zelf goed kunnen bezig houden Hiervoor is het niet noodig, dat u ze kasten vol speel goed schenkt. Het meest vf nvende kind verveelt zich dikwijls, omdat het uit de over vloed die haar geboden wordt geen keuze kan maken. En vaak ook, kijkt het er niet naar om, omdat iets, een gewoon gebruiks voorwerp, zijn fantasie meer prikkelt en het hierdoor juist geboeid wordt. Bij geen enkel volk ontbreken spelen en speelgoed geheel. Allerminst bij de jeugd, hetgeen ook vanzelf sprekend is, omdat de ontwikkeling van het kind overal op deze aarde trekken gemeen heeft. Jongensspelen verschillen nog al eens zoo is in Ceram het koppensnellen een ge liefkoosd spel. De koppen worden hier door kokosnoten voorgesteld, het wapen is een houten zwaard. Voor de meisjes is echter zoowat overal op de wereld de pop het voornaamste stuk speelgoed. Ook muziek-instrumenten en andere voorwerpen waarmee lawaai ge maakt kan worden (en waarop ouders nu niet altijd zoo gecharmeerd zijn bootst de jeugd maar al te graag na, al is het alleen met het eigen stemgeluid. Hoe trachtte de moeder in Italië (en zelfs nu nog een enkelen keer, o schande haar kind in de negentiende eeuw zoet te hou den wel, zij gaf haar kroosf levende vo geitjes of. groot e kevers en die bond ze dan met een pootje aan een draad. Of het arme diertje lang bleef leven, is. nooit verteld, maar wel na te gaan is, dat de rijke mama heel wat meer vogellijkjes aan kon. dan haar armere zuster Het wa s zoo'n alge meen gebruik, dat het levende speelgoed ook dikwijls in de handen van het Christus kindje afgebeeld staat, en wel in het bijzon der op schilderijen uit de Italiaansche Renaissance. Een nog eigenaardiger iets, zooals een speelgoed-catalogus uit Neuienberg (18e eeuw, bewyst, kwam in het overigens zoo eenvoudige en onschuldige Düitsche houten speelgoed voor. In die bewuste catalogus staat nml. onder een van de illustraties Grappige figuren, die altijd hun koppen be wegen, de vrouw zegt nee en de man ja. (dat is nog niet. zoo heel eigenaardig zult ii opmerken Maar het allerleukste van die poppen is, zegt de catalogus verder, dac men in beide onderin een levenden vogel kan steken. Deze maakt met zijr kop aller lei bewegingen, (over zijn kon wordt dan weer dat van de vrouw of den man gezet). Zoo gelooft men niet, dat er een levende vogel in is, maar men denkt, dat de bewe ging door eer uurwerk wcrdt voortge bracht. Alleen, als dat uurwerk stilstaat, en men wil het opwinden, en er ligt in die pop Zoo'n klein dood vogeltje...... Nog dwazer, dommer en verder van het begrip kind af, bracht de Fransche revolu tie. De speelgoedwinkels kwamen met klei ne guillotines, waarmee poppen, die Aris tocraten voorstelden, onthoofd konden wor den. Een leerschool voor beulen Nee, dat niet. Want iemand van wie u bet nooit ver wacht zou hebben gaf zijn zoont je ook zoo'n bloedig geschenk. Het was niemand minder dan Goethe. In 1793 bestelde hij by zijn moe der in Frankfort voor zijn kleinen August een guillotine. Maar, hij kwam bij haar aan het verkeerde adres Ze schreef hem reso luut terug „Lieve zoon, alles wat ik voor je kan doen, doe ik graag, en het maakt mij blij het te verrichten, maar zoo een min derwaardige moordmachine te koopen, dac doe ik voor geen geld van de wereld. Had ik wat te zeggen, dan zou ik die fabri kanten laten ophangen en de machine moest die beul in het openbaar zelf ver branden. Het is een schande, de jeugd met 200 iets afschuwelijks te laten spelen, hen te leeren moorden en bloed te vergieten, opdat ze zich niet vervelen zullen. Nee daar kan geen goeds van groeien. Deze moeder sprak als duizenden verstandige vrouwen ook nu spreken. Ze geven hun kinderen speelgoed, liefst zoo eenvoudig en degelijk mogelijk, maar ze verfoeien gewe ren en sabels en alles, wat maar even aan oorlogsmateriaal doet denken, want het spel legt bij het kind de kiem totzyn we zen, en een zesjarige, die met eer buks ovei den schouder roept: „Ga weg of 'k schiet je dood", zal later al is hij ongewapend tooh in zijn daden en gedachten steeds gewapend blevenj. j. M Chr. Gemengde Zangverecniging „Hoop op Zegen". Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de uitvoering-die bovengenoem de vereeniging a.s. Vrijdagavond in het Con certgebouw geeft. Zooals men in de advertentie van j.l. Za terdag heeft kunnen lezen, wordt medewer king verleend door een orkest en door mej. Anna Minderhoud aan den vleugel en mej. Annie Minderhoud orgel, terwijl mej. Tanny v. d. Garde, sopraan, als soliste optreedt. Het geheel staat onder leiding van den di recteur, den heer A. Bosdijk. A. G. O. Maandag 2 Maart organiseert bovenge noemde vereeniging een liederenavond, te geven door de dames Helène Cals en Suze Luger en den heer Willem Ravelli. Met den heer Louis van Tulder vormen deze dames en heeren het Hollandsch Vocaal Kwartet de heer Van Tulder kan door ziekte momen teel echter niet optreden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In den boek- en kunsthandel van de fir ma D'huy alhier wordt een tentoonstelling gehouden van schilderstukken van den in Zeeland welbekenden schilder H. van der Haar uit Veere. De bouw van de Pier vordert thans goed een overzicht van den stand dér werkzaamheden. AT laat het mooie weer ons nog al eens in den steek, toch is er iets van voorjaar in de lucht en menigéeh tuurt droomerig de mailboot na. Binnenkort wordt bij ons blad de „Telex" in gebruik genomen, waarover w\j dd. 3 Februari een uitvoerig artikel hebben ge publiceerd. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arror- ~séments- rechtbank te Assen mr. F. J. W. Hartelust, directeur van het bijkantoor Assen van de Fotterdamsche Bankvereeniging te Assen, vroeger te Vlissingen. MIDDELBURG Chr. Boeren- en Tuindersbond. De afdeeling Walcheren van dezen Bond hield te Middelburg haar jaarvergadering, onder leiding van den heer G. van de Putte te Vlissingen. De secretaris meldde een stijging van het ledental tot 350. Ook de jongerenorganisa tie gro'eide. Het aantal plaatselijke afdee- lingen klom van 11 tot 13. Er wordt een opgewekt vereenigingsleven gevonden. Besloten werd te protesteeren tegen de sterke korting van de kaiverschetsen voor Walcheren. Den leden werd geadviseerd niet aan te sluiten bjj de den laatsten tyd opgerichte tuinbouwvereenigingen, daar in den C. B. T. B. zoowel de landbouw- als de tuinbouw- belangen worden behartigd. Het slotwoord werd gesproken door ds. Tunderman te Vrouwenpolder. Verpachting oesterperceelen. Dinsdag heeft het Bestuur der Vissche- ryen op de Schelde en de Zeeuwsche Stroo men in het Schuttershof te Middelburg de door honderden personen bijgewoonde ver pachting gehouden van 148 oesterperceelen, liggende op de Ierseksche of de Bergsche Bank. Zooals te verwachten was is de diepe in zinking in het oesterbedrijf in de laatste jaren en vooral in den jongsten tijd, bg deze verpachting in sprekende cijfers tot uiting gekomen. De betrokken perceelen hadden in 1933 166.095 opgebracht en thans slechts 19.050, zeker wel een bedroevend en be angstigend verschijnsel voor de eens zoo bloeiende Zeeuwsche oesterteelt. Aanrgding. lil de Korte Noordstraat ter hoogte van het Hofplein heeft gisteren een aanrijding plaats g€?had. Een uit de richting van den watertoren komende auto, hield goed rechts en ontmoette op genoemden hoek een anderen auto, die dit vermoedelijk niet deed, daardoor reed. de eerste auto tegen een arduinsteenen paal. Het nummer van den tegenligger is be kend en zal nader onderzocht worden of deze de oorzaak kan zijn van het gebeurde. KOUDEKERKE Schietwedstrijden B. VL. Gisteravond werd door de alhier geves tigde afdeeling van den B. V. L. de gewone jaarlijksche schietwedstrijd gehouden in het gymnastieklokaal der openbare lagere school. Uit de opkomst en het bereikte aantal punten bleek, dat er goed is geoefend. De elf beschikbaar gestelde prijzen vielen ten deel aan Joost Tevel, Jokan Tevel, J. de Witte, L. Ovaa, J. de Kroo Czn., H. Brasser, M. Wiélemaker, C. Goj jon, P. Reij- nierse, L. van Noppen en JaspeF de Kam. De burgemeerter, als voorzitter der af deeling, maakte den uitslag bekend, reikte de prijzen uit en richtte een toepasselijk woord tot de Landstormers. RITTHEM Jaarvergadering Anti-Rev. Kiesvcreeniging. Maandagavond hield de Anh-Rev. Kies- vereeniging haar jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter II M. van de Putte. De secretaris en de penningmeester brachten hun jaarverslag uit. De heeren H. M. van de Putte en K. Louwerse werden herkozen als bestuurslid. Verder werden af gevaardigden benoemd voor de Centrale en de Provinciale. De heer H. AHaert hield een inleiding over „De verhouding tusschen volk en partij". SCHOONDIJKE Muziekconcours. Door de muziekvereeniging te Schoon- dijke werd besloten een muziekconcours, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der vereeniging, te houden op Hemelvaarts dag (21 Mei). AARDENBURG Aangehouden. Door de marechaussee té Aardenburg is in arrest gesteld een in die gemeente woon achtig persoon, als verdacht van niet nader te noemen handelingen met een minderjarig meisje. GOES Zuivehveek. Gistermiddag is alhier na een inleidend woord van den heer C. Zwagerman, rijkszui- velconsulent voor Zeeland, door den loco burgemeester van Goes, wethouder A. L. van Melle, de zuivelweek geopend. Gedu rende een viertal dagen worden onder lei ding van Jan Welgemoed zoowel des mid dags als des avonds demonstraties gegeven waar uiteen wordt gezet wat met melk boter en kaas in de keuken is te bereiken. Door den heer Dikkenberg, arts alhier, werd de medische zijde van dit vraagstuk uiteengezet. TERNEUZEN Inbreker aangehouden, In den nacht van .24 op 25 Januari 11. werd in een bazar tè Ter Neuzen ingebro ken en werd uit een der magazijnen een be langrijke hoeveelheid marskramersgoederen ontvreemd. Een destijds door de politie in gesteld onderzoek had geen resultaat. Thans is een zekere B. F., afkomstig uit Zutfen, koopman, door de marechaussee te Sluis aangehouden, terwijl in Zierikzee zekere J. H. L., 36 jaar, afkomstig uit Den Haag. thans zwervende, werd aangehouden als verdacht van den diefstal met braak te hebben gepleegd. Beiden zijn t.er beschik king van de justitie te Middelburg gesteld. De nieuwe veerhavens. Naar het „Dagbl. van Zeeland" verneemt is thans definitief beslist, dat de nieuwe veerhaven aan den Zuid-Bevelandschen wal nabij KruiningeD zal aangelegd worden en niet ten westen van Hansweert. Deze be slissing houdt o.m. verband met het vast gestelde traject van den Rijksweg op Zuid- Beveland in aansluiting op den weg Hulst- Walsoorden, Over dén aanleg van een veerhaven ten N.W. van het Oude Hoofd aan den Noord- dykpoldèr in plaats van aan den Perkpol- der wordt nog van gedachte gewisseld met den Rijkswaterstaat. Beroep ongegrond verklaard. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van J: Eggebeen, autobusdienst- ondernemer te Wólfaartsdyk, tegen de be slissing van Ged. Staten van Zeeland, waar bij is afgewezen zyn verzoek om vergun ning tot het in werking brengen van een dagelykschen autobusdierst tusschen Oud- Sabbinge en Goes. Het aangehouden smokkelschip. Funeste gevolgen. Naar aanleiding van de inbeslagneming door belasting-ambtenaren te Terneuzeu van een Belgisch motorschip met 10.000 liter alcohol, wijst de vereeniging „De Ver- eenigde distillateurs" te Schiedam op de funeste gevolgen, welke het clandestien stoken en smokkelen van gedistilleerd na zich sleepen..Een succesvolle sraokkelpartj van 10.000 liter alcohol beteekent o.a. voor velen.het einde van een zelfstandig bestaan. Aan dien wantoestand is alleen een einde te maken door een zoodanige verlaging van den accijns, dat fraude niet meer loonend zal zijn. Genoemde vereeniging. schrijft o.m. In de bladen komt een bericht voor, dat de belastingambtenaren bij Terneuzen een mooie vangst hebben gedaan, nl. 10.000 liter alcohol ad 96 vertegenwoordigende een accgnsbedrag van 43.000, werd bi beslag genomen. Uit de redactie van het bericht blijkt, dat men hier met een gelukkig toeval te doen heeft en daarom rijst terstond de vraag „Hoe dikwijls zal dit Belgisch motorscheep je of een zijner collega's er reeds in zijn ge slaagd dergelijke hoeveelheden alcohol vei lig aan wal te brengen?" Wij hebben nu eén sprekend voorbeeld bij welke groote hoeveelheden smokkelarijen soms geschieden en dit geeft ons aanleiding erop te wijzen, wat de gevolgen zijn, wan neer zoo'n onderneming succes heeft. Over de schade aan distillateurs berok kend, die hun afzetgebeid de laatste jaren met tientallen procenten zagen omlaag gaan, vooral door den exhorbitant hoogen gedistilleerdaccijns, spreken wij nu niet, doch wij bekijken de kwestie uitsluitend uit het oogpunt van den kleinhandél. Gevolgen 'voor den kleinhandel. 10.000 liter zuivere alcohol vertegenwoor digen ruim 27.000 liter consumabel gedis tilleerd. Wanneer wij aannemen, dat in een tapperij of slijterij gemiddeld 12 H.L. gedis tilleerd per. jaar worden verkocht, dan ver tegenwoordigen die 10.000 liter alcohol een jaaromzet van 23 bona fide vergunninghou ders, die hun afnemers zien overgaan tot het gebruik van gesmokkeld gedistilleerd, hetwelk langs sluipwegen in consumptie wordt gebracht. Practisch zijn de gevolgen echter nog veel funester, omdat de gesmokkelde hoe veelheid niet op een zeker aantal vergun ninghouders in haar geheel wordt afgewen teld. maar knaagt aan het bestaan van een veel grooter aantal legale verkoopera. Door den geweldigen teruggang van. het legale gedistilleerd gebruik, niet in het minst als gevolg van de clandestiene sto kerij, die bijzonder floreert en de.smokke larij, waarvan wij thans weer een sprekend voorbeeld hebben gezien, hebben honderden zaken nog maar een kleinen teruggang in hun omzet noodig, om als vergunninghou der van het maatschappelijk tooneel te ver dwijnen. Voor veel meer dan de hierbovengenoem- de 23 vergunninghouders beteekent een suc cesvolle smokkelpartij van 10.000 liter .alco hol het einde van hun zelfstandig bestaan. En dan de gevolgen Het aantal gesloten zaken, dat alleen in Rotterdam ca. 400 bedraagt, wordt weer met een groot aantal vermeerderd. De vroegere exploitanten met hun personeel moeten naar den steun. De overheid mist enorme bedragen aan gedistilleerdaccyns, personeele belasting,, vergunningsrecht en nog vele andere inkomsten, die speciaal op het vergunningsbedryf drukken. De ge meente ziet groote afnemers van electri- schen stroom, gas en water uit haar boekeü verdwijnen. Een enorme indirecte schade aan huiseigenaren, die met onverhuurde panden blijven zitten. Voeg daar nog bij de §elieurUn«s»ew wan Jet Jnfl Militaire staatsgreep in Japan. De minister-president, de minister van, financiën en admiraal Saito vermoord^ staat van beleg afgekondigd. Doet afgezant van Mussolini in Lon den pogingen tot by legging van het conflict (Oorlog Abessinië). Zuid-Afrika biedt weinig kansen aail Nederlandsche emigranten. De stand der werkloosheid. (Binnenland)* Sancties thans 100 dagen in werking J economische weerstand van Italië on gebroken. (Oorlog Abessinië)* Minister Flandin verdedigt in de Fran sche Kamer het verdrag met Rusland* (Buitenland) Algemeene vergadering Staatkundig Gereformeerde Partij, (Binnenland)* De Italiaansche luchtmacht blijft actief. (Oorlog Abessinië), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN indirecte schade, die de leveranciers doof het sluiten van de zaken ondervinden, dan behoeven wij niet verder te betoogen welk een ramp de smokkelarij en de clandestiene stokerij is. RECHTSZAKEN De diefstal van 1600 gouden tientjes. Voor de rechtbank te Utrecht heeft gis teren een 32-jarige machine-bankwerker terecht gestaan beschuldigd van' diefstal van ongeveer 1600 gouden tientjes uit de Rijksmunt. Verdachte bekende. Daar hij vreesde ont slagen te worden had hij het plan opgevat zich een aantal munten toe te e?genen. Hij liet zich daartoe om 12 uur op de muntzaal insluiten, terwijl het overige personeel ging koffiedrinken. Zelf verschool bh zich ach ter een machine. In.twee leeren zakjes heeft hij vervolgens de gouden tientjes opgebor gen, waarna hij kans zag de dubbele deur, die door den zaalchef was afgesloten, te openen. Het geld wendde hij aan voor eenige zaken, die echter mislukten, zoodat er van het geld vrijwel niets teruggevonden is. Nadat de chef van de muntfabricage, de beer Bakker, nog had verklaard, dat hij de lezing van den betrokkene wel kon accep teeren, (dergelijke gevallen kunnen zich thans niet meer voordoen) eischte de offi cier van justitie een gevangenisstraf van twee jaar. Verdachte's raadsman verzocht de recht bank na te gaan, of dc in de dagvaarding gebruikte termen wel de juiste zijn geweest. Pieiter meende op juridische gronden tot het tegendeel te moeten concludeeren en vroeg daarom vrijspraak. Het faillissement van notaris Molenaar, Dé Rotterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak tegen J. W. B., 54 jaar, gedetineerd te Rotterdam, directeur van een der door notaris Molenaar gestichte vennootschappen, die zich 12 dezer te ver antwoorden heeft gehad wegens vier geval len van verduistering, twee gevallen van valschheid in geschrifte en gebruikmaking van de valsche schrifturen. Verdachte had zich, tusschen 1931 en 1935 herhaaldelijk bedragen, die door of na mens schuldenaren ten kantore van notaris Molenaar waren gestort, ter aflossing van hypothecaire schuld, wederrechtelijk toege- eigend voorts valsche volmachten tot roye menten van hypothecaire inschrijvingen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1