500 300 25 1000 BULLETIN! Groot Algemeen Carnavals Bal CONCERTGEBOUW" DINSDAG 25 FEBRUARI EERSTE BLAD No.47 74e Jaargang 1936 llilimiiini F. Ril DE VELDE Ir., Walstmt SD-GD,Vlissingen. Itlil. ID. Pisliilniing (til! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS-EN PROVINCIENIEUWS Werk:! Prins Carnaval Champagne Bar §cl»curtcnflsscw nan Jew Jpfl VLIS5INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f L—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit numiner bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 28 Februari 1936, des nam. 2 uur. L Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te behandelen punten. 1. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de zekerheidsstel ling van den te benoemen gemeente-ontvan ger en b. van zijn instructie c. het benoemen van een gemeente-ont vanger. De aanbeveling luidt 1. de heer A, van Dijk j 2. de heer A. W. Bazen. 2. Idem tot het vaststellen van een gewij zigde regeling der subsidies aan de fröbel en bewaarscholen per 1 Maart a.s. 3. Idem tot het verleenen van voorschot ten op de exploitatievergoeding der scholen voor bijzonder lager onderwijs over 1936. 4. Idem tot het maken van een electri- sche pomp-installatie te Biggekerke, ten behoeve van het waterleidingbedrijf. 5. Idem tot het aangaan van een ruiling van gronden met het bestuur van het Chris telijk Ziekenhuis „Bethesda". Idem tot het verhuren van de winkel galerij aan. het strand aan de firma J. W. van der Linde Zn., gedurende het sei zoen 1936, voor 1000. 7. Idem tót het verhuren van het badpa viljoen „Juliana" aan A. Ots, gedurende het seizoen 1936, voor 250. 8. Idem tot het wijzigen van de gemeen- tehegrootingen, dienst 193,5 en 1936. 9. Idem tot het verleenen van ontheffing wegens straatbelasting en tot het afwijzen van een verzoek daartoe. Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan Betrekking van gemeente-ontvanger In uw vergadering van 31 Januari jl. Werd aan den heer M. J. Hemmekam met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend uit zijn betrekkingen van gemeente ontvanger, controleur der gemeentebedrij ven en secretaris der raadscommissie van bijstand in het beheer van het gemeente- iyk grondbedrijf. Teneinde te voldoen aan het bepaalde bij artikel 116 der gemeentewet, moet vóór de benoeming van den ontvanger het bedrag, waarvoor hij zekerheid moet stellen, door Uwen raad worden bepaald. Bij de vorige benoeming van den titularis werd in 1921 het bedrag van den borgtocht vastgesteld op 10.000. Deze som zou thans kunnen worden gehandhaafd, omdat de ontwerp-instructie zoodanig is opge maakt, dat de ontvanger de verplichting zal Worden opgelegd om telkens als zijn kas meer dan 7500 inhoudt, dit meerdere te storten bij een door ons aan te wtjzen bankinstelling, terwijl terugname van gel den slechts zal mogen plaats hebben met goedkeuring van den wethouder van finan ciën of een der andere leden van ons college. Reeds in 1921 werd een dergelijke regeling, Waartoe art. 117 der gemeentewet de be voegdheid geeft, met goedkeuring van Ged. Staten getroffen. Daar het toen genoemde bedrag van 5000 in de praktijk wel eens tot moeilijkheden aanleiding gaf, stellen Wg U thans voor deze som op 7500 te bepalen. Evenals zulks in 1921 is geschied,, zouden de kosten van den borgtocht billijkheids halve ten laste van de gemeente moeten Worden gebracht. Deze kosten bedragen bij de vereeniging van tot zekerheidsstelling verplichte gemeente-ambtenaren in eens bij het aangaan van den borgtocht 1 van het bedrag en jaarlijks 6 o daarvan. Voorts stellen wij U voor uwe goedkeu ring te hechten aan de hierbij- overgelegde ontwerp-instructie voor den ontvanger. Blijkens de daarin aangebrachte wijzigingen betreffen deze in hoofdzaak administratie ve veranderingen. Op billijkheidsgronden hebben wij in de bestaande instructie de in artikel 2 voorkomende bepaling geschrapt, dat de ontvanger indien hij door ziekte of andere redenen verhinderd is zijn betrek king waar te nemen, hij verantwoordelijk blijft voor alles wat zijn geldelijk beheer betreft. Zonder eenig bezwaar voor de gemeente kan deze bepaling in de instructie worden gemist, omdat zij zich tegen de financieele gevolgen van gepleegde fraude harer amb tenaren heeft verzekerd, door het sluiten van een uitgebreide fraudeverzekering, door bemiddeling van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Tenslotte stellen wij U voor, over te gaan tot het benoemen van een ontvanger. Ingevolge het bepaalde bij artikel 113 der gemeentewet bieden wrj U voor deze be trekking de volgende aanbeveling aan 1. de heer A. van Dijk, commies ter se cretarie 2. de heer A. W. Bazen, commies ten kantore van den gemeente-ontvanger. W\j kunnen hieraan nog de mededeeling toevoegen, dat wrj voornemens zijn de werkzaamheden verbonden aan het secreta riaat en de administratie van het Grondbe drijf ambtshalve op te dragen aan een amb tenaar van het bureau van gemeentewer ken, zoodat de aan die functie verbonden bezoldiging ad 200 per jaar nè, 1 Mei a.s. niet meer behoeft te worden uitgegeven. Eveneens ligt het in ons voornemen U voor te stellen, niet meer over te gaan tot het vervullen van de betrekking van controleur der gemeentebedrijven, waaraan een sala ris is verbonden van 810, doch de controle der bedrijven en instellingen op een andere wijze te regelen. Luchtbescherming. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande „Alles heeft haast, alles gaat snel. Een moderne oorlog begint met daden, de pa perassen -kómen later wel. Eer. uur na het passeeren van onze grenzen kunnen reeds belangrijke punten gebombardeerd zijn of kunnen boven ons neutrale gebied strijden de groepen vliegers den hen op hun terug tocht belemmerenden bommen iast boven onze hoofden loozen. Een bom handelt zonder aanzien des per- soons, combattant of ongewapende is haar even lief. Ze spaart noch'de „onschuldige" vrouw in de munitiefabriek, noch den „schuldigen" stafmuzikant. Ze geeft geen blijken van voorkeur in politieke of gods dienstige aangélegenheden. Van eenzelfde sympathieke onpartijdig heid zijn de strijdgassen, en, mag men de dokters gelooven, dan zijn bacillen, zelfs al zyn ze als strijdmiddel thans nog verboden, bereid een ieder aan te tasten, ongeacht zijn maatschappelijke positie. Ik wil maar zeggen, dat, als de bom eens mocht barsten, wij allen te dezer zake eendrachtig in de aap zijn gelogeerd. U evengoed als ik. De roeiers van een reddingboot leeren niet pas roeien als er een schip in nood is. Dokters en verpleegsters worden niet pas opgeleid wanneer de menschen al ziek zijn. Zelfs de boer wacht niet met zaaien tot de menschen schreeuwen van den honger. Maar wij, Hollanders, wachten wel met het nemen van gepaste beschermingsmaatrege len tegen eigen of anderer baibaarscliheid tot de ramp heeft plaats gehad. Als smoes verschuilen we ons achter een wet, die nog altijd komen moet, en die het heusch niet helpen kan, als ze nog op tijd mocht ko men." (Mr. G. H. Arnhrit Jr. in de „Tel."). 4» Het bewust wetsontwerp is inmiddels met groote meerderheid door de Tweede Kamer aangenomen verwacht mag dus worden dat de gemeenten spoedig tot het nemen van maatregelen op het gebied van de luchtbescherming verplicht zullen worden. Maar behalve deze wettelijke, is er nog een m o r e e 2 e plicht en gelukkig blijkt men dit in alle bevolkingsgroepen te besef fen, al behoort het werk voor de luchtbe scherming niet tot den meest aantrekkelij- ken arbeid. Maar er zyn nu eenmaal dingeD die niet aangenaam, maar niettemin onver mijdelijk zijn. En het gezonde verstand ge biedt te erkennen dat de Luchtbescherming hiertoe behoort. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den Gemeentelijken, Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 27 grondwerkers, 1 loodgieter, 2 mandenmaker, 1 mastieker, 14 metselaars 22 opperlieden, 43 schilders, 10 stucadoors 65 timmerlieden, 3 ververs, 2 betonwerkers, 4 vlechters, 5 opzichters, 2 machinaal-hout- bewerkers, 4 meubelmakers, 2 politoerders 5 stoffeerders, 7 kleermakers, 2 wasschers 3 schoenmakers, 237 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 12 brood/banketbakkers, 3 Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geelt meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. koks, 10 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbe dienden, 3 reizigers/agenten, 6 winkelbe dienden, 7 chauffeurs, 11 kellners, 27 loo- pers, 3 portiers, 4 sleepers, 36 transport arbeiders, 28 kantoorbedienden, 7 onder wijzers, 52 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 125 losse arbeiders. Vrouwen 3 winkeljuffrouwen, 6 kan toorbedienden, 2 onderwijzeressen, 8 dienst boden en 7 werksters. Totaal 836 ingeschrevenen, waarvan 52 in de werkverschaffing. Vorige week 875 personen. Alzoo een vermindering van 39 werkzoe kenden. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Sterftecijfer daalt. Gisteravond hield bovengenoemde Veree niging haar algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. C. Paap, die de weinige aanwezigen welkom heette. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer dr. A. P. Smitt, is het volgende ontleend „Aan het verslag over 1935 moge een kort overzicht over de t.b.c.-sterfte vooraf gaan. Over het geheele front neemt de jaar lij ksche sterfte af. Voor de grootere plaat sen blijkt.dat duidelijker dan bijv. voor onze stad, waar de cijfers te laag zijn om met vrucht vergeleken te kunnen worden. In 1934 stierven bij ons 194 inwoners, waar van 12 aan t.b.c., in 1935 185, waarvan 17 ■aan t.b.c. Ook- in Zeeland bleek die afname in dit jaar nietin 1934 2446 totaalsterf- te, waarvan 10Q tib.c., in 1935 2448, mee 113 t.b.c. De cijfers voor totale sterfte en t.b.c. in Amsterdam zyn 1934 6698 resp. 312, in 1935 6693 resp. 302. Voor Den Haag, waarvan de bevolking met 9000 toe nam 1934 4324 resp. 177, in 1935 4467, resp. 149 slechts. Voor het geheele rijk zijn de cijfers in 1934 75.128 met t.b.c. 3763, in 1935: 78.119 met t.b.c. 3665, resp. 1/20 en 1/21 der totale sterfte. Vroeger was de t.b. c.-sterfte 1/7 daarvan. De rijksbevolking nam ruim 130.000 toe. Belangrijk blijft steeds de toename der kankersterfte hier tegenover. Deze bedraagt bijna overal 2'/2 Zy2 maal de t.b.c.-sterfte. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag stierven in 1934 aan t.b.c. en kanker resp. 776 en 2465, in 1935 739 en 2497. De gezamenlijke bevol king in deze 3 steden nam met 11.000 toe. De steeds afnemende tuberculose-sterfte moet voor ons een vingerwijzing zijn om met de tot nu toe gevolgde bestrijdings wijzen energiek voort te gaan. Voor de eerste maal bezochten het Con sultatiebureau 60 personen, waarvan 12 mannen, 20 vrouwen en 28 kinderen. Het aantal heronderzoekingen bedroeg in 1935 518. Afgeschreven werden 73 personen. Van de op het bureau ingeschrevenen werden opgenomen 12 in een ziekenhuis, 20 in een sanatorium, w.o. 12 kinderen in Zonneveld. 37 personen" deden een kuur thuis. Van de niet aan actieve t.b.c. lijdende kinderen werden 14 in een gezondheids- kolonie en 2 in gezinsverpleging opgeno men. Op 31 December1935 werd huisbezoek gedaan in 100 gezinnen. Het aantal huisbe zoeken bedroeg 1767. Huurtoeslag werd 25 maal gegeven. De woningtoestand werd geregeld onder zocht. Wekelijksche toeslag, meestal gedu rende het geheele jaar, werd 3 maal gege ven voor hulp in de huishouding en 3 maal voor de wasch. Dank zij de bereidwilligheid van vele Vlissingsche dames konden warme maaltij den 1830 maal verstrekt worden (in 1934 1620 maal en in 1933 1410 maal). Aan al deze dames wordt de erkentelijkheid der Vereeniging gebracht, waar toch een goede voeding als een der krachtigste middelen in den strrjd tegen de t.b.c. moet worden beschouwd. Er werden 310 liter melk en 400 ons vleesch verstrekt, terwijl 8 gezin- nen als bijvoeding erwten, boonen en spek kregen. De opbrengst der Emmabloem-collecte was geringer dan he vorige jaar en be droeg dit jaar bru.o ƒ748.92, verleden jaar bruto 1064.26. Zooals gewoonlijk werd veel steun onder vonden van de vereeniging „Draagt Elkan ders Lasten" eri den Metaalbewerkersbond. terwijl ook het Zieken- en Ondersteunings fonds der Spoorwegen een langdurige ver pleging voor zijn rekening nam. Ook vefej 33 Hedenavond 8 uur lO uur intocht van ook weer geopend. 2 Gecostumeerde Orkesten WJ Entrée f0.35, alles inbegrepen. Fotograaf aanwezig. dank is de Vereeniging verschuldigd aan het Marine Sanatorium-fonds en de t.b.c- afdeeling van „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten". Een langere verpleging werd ook mogelijk gemaakt door steun uit het „Blum"-fonds. De secretaris herinnert er voorts aan, dat de ijverige huisbezoekster, mej. Schutf- leman, dit jaar gedurende 20 jaar voor de Vereeniging werkzaam was en spreekt de hoop uit, dat zrj nog langen tijd met onver- flauwden yver aan de Vereeniging moge verbonden blijven. Einde December werd besloten tot het houden van een verloting om uit de op brengst daarvan, althans gedeeltelyk, het groote tekort te dekken, dat ontstaan is doordat de vereeniging meer dan vroegere jaren, zelve een belangrijk deel der verple- gingskosten op zich nam." Plet jaarverslag werd onder dank voor den samensteller, goedgekeurd. Het financieel verslag. Vervolgens werd door den penningmees ter, den heer D. L. H. van Raalte, het fi nancieel verslag uitgebracht. De rekening sluit tot een bedrag van 9037.53 aan in komsten en uitgaven, met een nadeelig sal do van 1259.55. Onder de uitgaven is een som van 1015.82 voor woningverbetering en huurtoeslag voor verpleging a. in sanatoria 2601.oO, b. in kinderhospitia 2222.75, c. verplegingsmateriaal en ver sterkingsmiddelen 762.81. De rekening werd, met dank aan den pen ningmeester, goedgekeurd. De begrooting voor 1936 werd, met groo te beperking der uitgaven op uitzending, woningverbetering, versterkende middelen enz., vastgesteld op 8130, met een nadee lig saldo van 330. Krachtige pogingen zullen aangewend worden de toeneming van nieuwe leden te bevorderen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In den Amsterdamschen stadsschouw burg is de vermaarde tooneelspeler Majof- ski herdacht. In het oekende hotel „Ham- dorff" te Laren is weder Carnaval gevierd Ook 's-Hertogenbosch laat zich by de Car navalsfeesten niet onbetuigd. Op Waal haven is een demonstratie gegeven met het nieuwe sportvliegtuig „Aiglon" Te Am sterdam is Zaterdag het stoffelijk overschot ter aarde bestelc van 8 slachtoffers, omge komen bij den noodlottigen brand op den O.Z. Achterburgwal. Te Gouda is hei nieuwe Dieselgemaal „Mr. P. A Pijnacker' in gebruik genomen. Te Rotterdam werd van de werf P. Smit Jr., Zaterdag het tank schip „Ramona" te water gelaten. De burgemeester van Rijswijk stak Zaterdag middag de eerste spade in den grond voor het nieuwe vliegveld „Ypenburg". De Ned. P.T.T.-dienst heeft den Zweedschen postdienst ter gelegenheid van zyn 300-jarig bestaan, een gebrandschilderd raam aange boden. Het nieuwe jacht van Mr. Carp, heeft Zondag op de Noordzee pi oef gevaren. 20.000 Mylen over Zee. Een Polygoon-film De Polygoon noemt deze film over de wereldreis van de K XVm „het groote, nationale filmwerk". Wie de film nog niet gezien heeft, kan geneigd zyn deze wydsche benaming op rekening te schrijven van de zucht der filmfabrikanten en bioscoop-di recties naar een buitensporig uitbundige aanprijzing met behulp van vele superlatie- Zuid-Afrika biedt weinig kansen aak Nederlandsche emigranten. Wetsontwerp tot het aangaan van een of meer Staatsleeningen. (Binnenland)» Mej. M. B. de Jong te Heemstede be* noemd tot gouvernante aan het Bel* gische hof. (Binnenland), De Nederlandsche ambulance In Abes* sinië. Weder 2 vliegtuigongevallen s 4 doo- den, 8 gewonden, (Luchtvaart), Jaarvergadering van de Vereeniging tot bestryding der Tuberculose. (Stadsnieuws), Het Engelsche Lagerhuis bespreekt den buiteniandschen toestand. (Buitenland), Deensch militair vliegtuig verongelukt^ 3 inzittenden om het leven gekomen. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ven, van de door hen in omloop of ter ver tooning aangeboden filmwerken, in welke reclame-overdrijving tenslotte niemand meer gelooft. Hier is inderdaad een flink stuk werk, Naar inhoud en uitvoering. Wat de mannen, van de K XVm tusschen 14 November 1934 en 11 Juli 1935 aan volharding en be-» kwaamheid aan den dag hebben gelegd, (al was het materiaal, mede door den gaven gulden, prima, de positie goed betaald en welverzorgden al viel er wel iets goed te maken), doet het Nederlandsche hart weer: goed. Gunstig was ook de omstandigheid, dat deze wereldreis niet alleen diende voor vlagvertoon en het overbrengen van een onderzeeboot naar de Indische wateren, doch ook de wetenschap ten goede kwam door het verleenen van gastvrijheid en me dewerking aan professor Veiling Meinesz bij zijn diepzee-onderzoek. Dat van deze geweldige zeereis een film is gemaakt, achten wij op zichzelf reeds een feit van groote cultuur-historische be» teekenis. Doch, dat het zoo'n schoone, in drukwekkende en leerzame film is gewor den, verhoogt de waarde van dit filmwerk tot een evenement. Wij kunnen Polygoon en den operateur aan de camera dankbaar zijn voor deze cul tuurfilm, die vanaf a.s. Vrijdag in het Al- hambra-Theater zal worden vertoond. Walchersche Zweefvliegclub. Het zweefvliegen trekt steeds meer be langstelling en het is daarom een goede ge dachte geweest van de Walchersche Zweef vliegclub om morgenavond in Hotel Britan nia door den heer L. A. de Lange, houder van het Nederlandsch duurrecord zweef vliegen, een causerie te laten houden. De toegang is vrij. Verdere bijzonderheden be treffende deze lezing vindt men in de ad vertenties. Naar wij vernemen heeft de Walchersche Zweefvliegclub reeds een lier gekocht, ter- wyl men in onderhandeling is voor den aan koop van een nieuw toesteL

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1