1000 150 100 25 QgggBF EERSTE BLAD IVo.46 74e Jaargang: 1936: MAANDAG 24 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVÏNCÏENIEUWS lea g rder goe der de Ijieele VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Ililgtvifirma F. TAN DE TELDE Ir., Halslint SS-6S, Vlissinin. hiel. 10. Pislretnini E628I ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale p 'n. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS pm pm ie hei uis 317" er in Dit nummer bestaat uit 2 bladen Jaarvergadering- van de afd. Vlissingen en Omstreken van de. Ver. tot Behartiging der Belangen van Slechthoorenden. Op Vrijdagavond, 21 dezer, had in de Bo venzaal van den heer Moeliker, de maande- lijksche bijeenkomst plaats, waar tevens verslag uitgebracht werd door de secreta resse, den penningmeester en de proefkist houdster over het jaar 1935. De voorzitster, mej. Kamp, opende de bij eenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Zij sprak den wensch uit, dat 1936 een goed jaar voor de vereeniging moge zijn en dat er een goeden geest onder de leden zal mogen keerschen. Spreekster wees er op, dat zij onder een 'goeden geest verstaat, het gevoel van saamhoorigheid, hulpvaardig heid en goed begrijpen, dat de slechthooren den en de goedhoorenden, die hen steunen, te zamen moet binden. Spreker vestigde de aandacht op een re devoering. van mevrouw Kranenburg te Leiden, waarin deze uit het boek „Buiten waait de zomerwind" van de Noorsche schrijfster Jeanne van Oterdahl, het vol gende citeertEen vader zegt tegen zijn gebocheld dochtertje „Er is veel, wat j\j niet kunt. Je kimt niet fietsen, niet dansen, geen gymnastiek doeii en niet skiejen. Maar één ding moet je kunnen...... je moét een bochel kunnen hebben". Spreekster wees er op welk een .sterke én goede ge dachte in het woord van den vader tot Uiting komt. „Jij moet een bochel kunnen hebben". Dat wil dus zeggen, jij moet an- ders dan anderen kunnen zijn, jij moet mis maakt kunnen zijn.en toch een goed, een sterk en een blij mensch kunnen zijn. Wan neer wij deze woorden gebruiken in onze vereeniging, dan zeggen wij: „Jullie moet doof kunnen zijn en toch sterke, goede en blijde menschen zijn." De opgave is moeilijk. Het zoover te brengen, dat men zeggen durft„ik kan een doof mensch zijn" zal strijd en zelfover winning kosten, strijd om te komen boven minderwaardigheidsgevoel, schaamte, zelf beklag en ongeduld. In dezen strijd moeten wij elkaar helpen, zooals van meet af aan het doel en streven der vereeniging is ge weest. Technisch helpen door middel van hoorinstrumenten en lipleeslessen, moreel helpen door de slechthoorenden en dooven met elkaar en met goedhoorenden te zamen te brengen om hen te verlossen van het -verlammende gevoel, Buitengesloten te zijn uit het maatschappelijk leven. Dat kan op onze bijeenkomsten dank zij onze groeps- telefoon en dank zij de hoorinstrumenten, die voor velen een groote hulp zijn. Spreekster deed een beroep op alle aan wezigen om de slechthoorenden en dooven, die nog geen lid zijn, mede te brengen naar de bijeenkomst op 18 Maart a.s. en om de goedhoorenden op te wekken het werk te te steunen, Jaarverslag. Uit het jaarverslag van de secretaresse, niej. De Roo, bleek, dat de vereeniging op 1 Januari 1936 61 leden telde, waarvan 32 slechthoorenden. Er werden 6 bijeenkomsten gehouden, 1 districtslipleeswedstrijd, terwijl op 13 April 1935 op feestelijke wijze het 15- jarig bestaan der af deeling herdacht werd. Zes leden krijgen regelmatig lipleesles van mej. A. C. Bok, waarvan zij in hun leven en werk de goede vruchten plukken. De secretaresse dankte in haar verslag, uit naam van de vereeniging de pers voor het opnemen van de verslagen en den heer Van Westen voor het belangeloos vul len van de accu's der groepsteletoon. Financieel verslag. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Verhage, bleek, dat het jaar 1935 sloot met een tekort van ruim 122. Dit tekort is hoofdzakelijk ontstaan door be dragen aan, min- en. onvermogende S. H. bjj den aanschaf van instrumenten en voorts door tekorten op de lipleeslessen. Bij monde van den heer De Landmeter bracht de kascommissie verslag uit over het nazien der boeken en bescheiden van den Pertmngmeester. Deze werden in orde be vonden, zoodat aan den penningmeester décharge werd verleend met dank voor zijn goede zorgen voor de financiën. De heeren Bekker en Sorel verklaarden zich bereid de kascommisie te vormen voor 1936. Uit het verslag van de proefkisthoudster, mevrouw Van Blerkom, bleek, dat er 27 be zoekers voor de proefkist geweest zijn, waarvan 14 menschen aan eén instrument geholpen konden worden. Hieronderwaren 3 van de nieuwste instrumenten voor been geleiding, „Sonotone" genaamd, .3 gewone hoorbuizen, 2 schildpad-hoofdhooms, 5 me talen hoofdhoorns en 1 electrisch apparaat. De voorzitster dankte de dames De Roo en Van Blerkom en den heer Verhage har telijk voor hetgeen zij in 1935 voor de ver eeniging verricht hebben. Verder werd ter kennis gebracht, dat me vrouw Van Blerkom tot haar spijt met lan ger kan optreden als proefkisthoudster, doch oat zij wel bereid gevonden is als be stuurslid aan te blijven. Mej. Kamp sprak een woord van hartelijken dank voor alles wat mevrouw Van Blerkom als proefkist houdster voor de slechthoorenden gedaar. heeft. Mevrouw A. van Loo treedt thans op als proefkisthoudster. Alle slechthoorenden en dooven, die een instrument noodig heb ben, ziji. welkom iederen Maandagavond van 78 uur Koningsweg 9. Deze zeer geslaagde avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Vastel-avond-feesten. Elk deel van het jaar kent zijn traditio neel terugkeerende genoegens en zoo staan we thans weer in het teeken van de in de grijze oudheid wortelende vermommings- en narrenfeesten, welke Zaterdagavond op waardige wijze in eere werden gehouden door enkeleplaatselijke vereenigingen. De tooneelvereeniging Thalia had de groote zaal van het „Concértge- bouw". een algeheele gedaanteverwisseling doen ondergaan, welke door haar geestige Mickey-Mouse-karakteristiek sterk de aan dacht trok. Werkelijk iets zeer bijzonders, ja, zelfs iets artistieks. Een monumentale poort gaf toegang tot de kleine zaal, welke in een intieme bar was omgetooverd. Er was voor dit carnavalsfeest, dat Prins Car naval in hoogsteigen persoon te paard met een bezoek vereerde, een buitengewoon groote belangstelling, niet alleen van gecos- tumeerden, van wie velen van hun niet alledaagsche kleedij veel werk hadden ge maakt en deswege fraaie prijzen behaalden, maar ook van kijklustigen, die zich, even als de „maskers" kostelijk amuseerden. Twee orkesten zorgden voor niet onderbro ken dansmuziek. Thalia sloeg met haar devies „In Vlissingen is nog pret en jool, Daar van is Thalia 't symbool" inderdaad den spijker op den kop. Doch ook in „de Oude Vriendschap" ging het lustig toe. Hier had de Vlissingsche too neelvereeniging Koningin Wilheïmina een bal-masqué georganiseerd, dat zich eveneens in een flinke drukte van niet-ge- maskerde en vermomde bezoekers, waarvan meerderen zich een mooien prijs zagen toe gekend, mocht verheugen. Twee orkesten speelden de aardig versierde zaal vol met non-stóp muziek. Onnoodig te zeggen, dat in beide ont spanningsgelegenheden de camavalspret tot in de kleine uurtjes voortduurde. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Huldiging van dr.. J. J. van der Harst te Koudekerke die na een 45-jarige practijk afscheid heeft genomen. Badhuis aan de Boned|jkestraat. Gedurende de week van 17 tot 22 Fe bruari werden in het badhuis 387 baden genomen en wel 262 door heeren, 95 door dames en 30 door kinderen. Een vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond twist tusschen twee jongemannen in de Breestraat, waarvan even te voren één uit „de Oude Vriendschap", waar een partij werd gegeven, was verwijderd. Eén hunner bracht den ander een lichte verwon ding toe met een boksbeugel. De politie nam den boksbeugel in beslag en maakte tegen den houder proces-verbaal op wegens het dragen van een verboden wapen. Een schoorsteenbrand. Zondagmorgen vroeg bluschte de politie een schoorsteenbrand in een perceel op het Bellamypark. Het schieten met een windbuks. Het schieten met een windbuks of soort gelijk wapen op rustige burgers schijnt hier een sport te worden. Zaterdagmiddag klaagden menschen op het Betje Wolffplein dat op hen geschoten werd. Een dadelijk door de politie ingesteld onderzoek leidde tot eenig spoor. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld, teneinde aan deze geniepige, laffe baldadig heid, welke toch zulke ernstige gevolgen kan hebben, paal en perk té stellen. Diefstal dynamo's. De laatste dagen maakt iemand er werk van de dynamo's van electrische lantaarns van onbeheerd staande rijwielen weg te ne men. Reeds 3 aangiften hieromtrent bereik ten de politie. Men geve aandacht aan zijn bezit. N. S. B. Burgers klaagden de politie dat Zaterdag colporteurs van de N.S.B. hun couranteu op straat uitschreeuwden en daarbij beïeedi- gende uitdrukkingen voor den minister president zouden hebben gebezigd. De po litie vond bij onderzoek geen wettelijke, ter men tot ingrijpen aanwezig. Een dronken wielrijder. In den afgeloopen nacht constateerde een politie-ambtenaar dat een wielrijder in be schonken toestand zijn rijwiel bestuurde eii slingerend daarmede zijns weegs ging. De politie hield den man aan. Deze verzette zich. tegen zijn arrestatie. De politie requi- reerde toen een passeerenden auto en heeft daarmede den beschonken man naar het bureau gebracht, waar hij in bewaring is gesteld. OOST- EN WEST-SOUBURG Geref. Reciteervereeniging. Vrijdagavond hield de Geref. Reciteerver eeniging .iAldegonde" een ontspannings avond, welke zich in groote belangstelling mocht verheugen. De vergadering werd door ds. C. B. Bavinck op de gebruikelijke wijze geopend, waarna hij een welkomst woord sprak. De verdere leiding berustte bij den voorzitter den hee. J. de Smit. Het programma bestond uit een tweetal voor drachten, een spreekkoor „Holland zoo ben je" en als hoofdnummer een samenspraak getiteldi „Novemberstorm". Deze schets van de zeekust werd in vier bedrijven op keurige wijze uitgevoerd en met gespan nen aandacht gevolgd. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud bij Stout- man, Marnixplein 35. KOUDEKERKE Huldiging dr. J. J. van der Harst. Op eenvoudige en hartelijke wijze is Za terdagmiddag dr. J. J. van der Harst ge huldigd. Op 1 Januari 1936 had deze zijn practijK als geneeskundige neergelegd, na in een. 45- jarige loopbaan de belangen va.u de ingeze tenen te hebben behartigd. Uit de burgerij had zich een comité gevormd om dit af scheid niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Tal van vrienden en patiënten van den arts hadden zich tegen 3 uur in he.t gymnastieklokaal verzameld. De zaal was tjokvol en duidelijk bleek hier hoe geliefd deze arts in de gemeente en omliggende dorpen was. Plet muziekgezelschap „Voorwaarts" had dr. van der Harst met zijn echigenoote en verdere familie van zijn woning afgehaald. Velen sloten zich bij. dezen vroolijken stoet aan. Aan de zaal werd dr. van der Harst ver welkomd door dc commissie van ontvangst en naar het met groen versierde podium ge leid. Nadat allen gezeten waren nam de heer J. L. DREGMANS, voorzitter van het hui- digïngscomité, het woord en vei zocht aller eerst staande twee coupletten van het Wil helmus te zingen. Daarna sprak de heer Dregmans er zijn vreugde over uit dat het in'tiatief tot deze huldiging zoo'n grooten weerklank had gevonden by de ingezetenen van Koudekerke eu de andere gemeenten. In den tijd dat spreker hier is, heeft h|j den persoon van dr. van der Harst leeren hoog achten en waardeeren. In de laatste 2 jaren zijn op het dorp een groot aantal opengevallen plaatsen opnieuw bezet en wel achtereenvolgens een nieuwe predikant, veldwachter, burgemeester, ge meente-ontvanger, ambtenaar ter secreta rie, verloskundige en een dokter. De laatste neemt de plaats in van den thans scheiden den arts, die een vertrouwensman bij uitne mendheid was geworden. Zijn besluit de practijk neer te leggen, heeft velen dan ook droevig gestemd, velen hadden hem gaarne nog als „hun" dokter willen houden. Vy'f-en veertig jaar heeft dr. van der Harst zjjn werk verrichtzijn opgewektheid en vroo- lijk humeur hebben hem vele vrienden ge maakt en zeker ook bijgedragen tot gene zing van zijn patiënten. Zich richtende tot dr. van der Ham zei- de spreken Gezien da drukke jarén, die achter U liggen, mogen wij U de rust niet misgunnen. U geniet nog een. uitstekende gezondheid en dit moet U en ons mét dank baarheid vervullen. Velen is dit voorrecht niet beschoren, maar moeten hun arbeid, gedwongen door ziekte of ouderdomsgebre ken, neerleggen. En toch hadt gij een druk ken en uitgebreiden werkkring, vooral in de eerste jaren dat gij in de gemeente waart, welke zich toen nog uitstrekte tot de plaat sen Biggekerke, Zoutelande, Meliskerke en Westkapelle. Spreker wees op de zeer ge brekkige verkeersmiddelen, waarmede de dokter de „binnenlanden" moest intrekken en herinnerde er aan hoe dr, van der Harst ais eerste fietsrijder op een fiets met „kin- derwagenwielen" langs de zeer slechte we gen, over vondertjes en ook we' eens naast de vondertjes, ging, om zijn patiënten te be zoeken. Er behoorde moed toe om bij al deze moeilijkheden een opgewektén geest te behouden. In dien tijd zag dr. van der Harst ook nog kans het raadslidmaatschap waar te nemen en een functie in het „Groene Kruis" te be- kleeden, benevens zijn vele andere liefheb berijen. Voorts memoreerde spreker de griepda- gen in 1918. 't Werk was veel omvattend en de gemeente groeide steeds, zoodat in 191 dr. van der Harst zich associaeerde met dr. Dreijber. Tevens had zich reeds een verlos kundige in de gemeente gevestigd. Hierdoor werd uw werk ten zeerste verlicht, vervoeg de spreker. Gebcren worden, leven en ster ven gingen aan uw oog voorbij. Veel lijden hebt u helpen verzachten. Nooit was u iets te veel. Nu willen ook wij uiting geven aan onze groote dankbaarheid. Als Zeeuw en bovenal als Koudekerkenaar voelde u zich één met de bevolking. Het verheugt ons dan ook ten zeerste dat gij in onze gemeente blijft wonen. Van harte hopen wjj 'dat u en .uw èchtgenoote een langen rustigen levens avond mogen genieten. Spreker overhandigde den heer Van der Harst een gouden gedenkpenning met aan de eene zijde het wapen van Koudekerke en aan de andere zijde „1890—1935". „Hulde van de burgerij van Koudekerke", Hieraan werd toegevoegd eer album met de namen van de geefsters en gevers. Spr. hoopte dat "dit geschenk den band met Kou dekerke nog zal verstevigen. Aan mevr. van der Harst werden bloemen aangeboden. Vervolgens sprak dr. KOCH namens de af deeling Walcheren tot bevordering der geneeskunst. De kring stelde er hoogen pry's op te getuigen van haar gevoelens van dankbaarheid jegens den jubilaris. Spreker schetste dr. van der Harst ah een hoog staand en vroolijk mensch. Hij wees op het geen door hem voor den geneeskundigen kring is verricht. Van af 1923 bekleedde hij de functie van onder-voorzittei, later ais secretaris en bij zijn afscheid werd hij be noemd tot lid van der. afdeelir.gsraad, een functie, die alleen gegeven wordt aan hen, die groote gaven bezitten van hart en oor deel. Gezien uw vitaliteit en levenskracht hopen wij dat u nog in volle mate van uw rust mag genieten. Dr. DRELJBER sprak een persoonlijk woord tot zjjn collega met wien hij zich in 1919 associeerde. Door samenwerking heb ben we elkaar leeren begrijpen en waardee ren. Spreker heeft veel geleerd van zijn ouderen collega. Hij wenschte hem nog vele goede jaren toe. De BURGEMEESTER VAN BIGGEKER KE sprak namens het dagelijksch bestuur dier gemeente. Spreker is de vaste overtui ging toegedaan dat velen van Ie Biggekerk- sche bevolking achter hem staan, als hij den jubilaris een kort, bescheiden en algemeen bedankje brengt, allereerst voor zijn werk zaamheden als gemeente-arts, doch in het bijzonder als pi-aktiseerend geneesheer. Onze dank is zeer groot, daar ook de finan- cieele kant redelijk was. Uit erkentelijkheid bood spreker den jubilaris een fraaie bloe menmand aan. De BURGEMEESTER VAN ZOUTE LANDE bracht eveneens aan dr. van der Harst den dank der bevolking over. Als in moeilijke gevallen de arts geraadpleegd werd, was hij steeds bereid te komen. Hoe wel Zoutelande sinds jaren „los" is van den arts van Koudekerke, is hij er toch nog eer, graag geziene gast. Spreker komt met leege handen, doch zijn dank is er niet min der om. Geve God u een rustigen levens avond, maar dat gij ook nog de rust raoogt vinden, die God alleen schenken kan. De BURGEMEESTER VAN MELIS KERKE sprak namens het genu entebestuur wóórden van dank en waardeenng en wees op den prettigen omgang van den dokter met zitfn patiënten. De voorzitter van het muziekgezelschap „Voorwaarts", de heer F. N. GRIMS, be dankte voor' den steun en medewerking en Sclteurlcwi 58CW linn Jew Jntg Amnestie in Spanje wekt vreugde. De orde is weer vrijwel hersteld. (Buitenland) Belgische socialisten tegen militair her* vormingsplan. (Buitenland), Geringere ontvangsten der Ned. Spoor* wegen. (Binnenland) B Abessiniërs vernielen Italiaansche mu nitiedepots en tanks. (Oorlog AbessiztiëL 25-jarig jubileum van den heer O» Doets, directeur der Ambachtsschool tei Middelburg. (Provincie), Afscheid dr. J. J. van der Harst té} Koudekerke. (Provincie),. Vlootconferentie beperkt tonnage kruisers tot 8000 ton. (Buitenland), ZIE VERDER BVENTUEE^ LAATSTE BERICHTEN hoopte dezen ook bij den voortduur nog lang te mogen ontvangen. Tenslotte nam DR. VAN DER HARST het woord om allen te bedanken voor da aangeboden geschenken en gesproken woor den. Spreker zou veel willen zeggen, maat weet niet hoe. Dit kan hij wel zeggen, dat hij bijzonder dankbaar is voor alles wat hij voor de ingezetenen heeft mogen zijn. By zijn afscheid voelt spreker hoe zwaar hem dit valt, want spreker is geboren Zeeuw en bekend met de Zeeuwsche taal Op gemoedelijke wijze verhaalde dr: van der Harst over verschillende gebeurtenissen gedurende zijn practrjkleven. Van zijn komst op het dorp af liet hij vele aardige voorval len de revue passeeren. Hij wees op het driemaal in de week bezoeken van de ver schillende dorpen. De andere dagen moest men daar dan maar niet ziek zijn. In 1919 volgde- zijn associatie met dr0 Dreijber. Dit is steeds een prettige samen werking geweest. Mej. Kooyman als verlos kundige, later opgevolgd door mej. Schaap^ hebben hem zijn werk ten zeerste verlicht* Dr. van der Harst bedankte allen persoon lijk, die hem in zijn 45-jarige loopbaan hebben geholpen en bijgestaan. Hij dacht aan zijntrouwe koetsiers en bestelhuizen van vroeger jaren, noemde ze allen bij na» n e en vertelde van hun typische eigenaar digheden, hetgeen meermalen een hartelijk gelach veroorzaakte. Tenslotte richtte spreker zich tot zijn op volger dr. Vaandrager. Nadat de heer Dregmans allen dank had gebracht voor hun spontane medewerking tot het welslagen van deze huiciging, sloot hij de bijeenkomst Door velen werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om van dr. van der Harst afscheid te nemen. Afsluiting weg voor het verkeer met motorrijtuigen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten den Verbrande-Hofweg, nr. 7 van den lig ger der wegen en voetpaden in de gemeen te Koudekerke, gesloten te verklaren voov het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met motorrijtuigen, waardoor een of meer aanhangwagens wor den voortbewogen. ZOUTELANDE Jaarfeest Chr. J. V. „Timotheus". Vrijdagavond vierde de Chr. J. V. „Timo- theus" en haar onderafdeeling de Chr. Kna- penvereeniging „Samuel" haar zesde jaar feest in de school. Ds. Oosthoek opende als eerevoorzitter de vergadering en gaf verder de leiding over aan den voorzitter den heer Kruitdeze hield een inleiding over Matth. 28 1620» (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaat I)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1