1000 500 300 150 100 25 22 FEBRUARI Boekhandel Q'HUY Kunsthandel D'HUY No.45 74e Jaargang: :1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR De actie der zoogenaamde Welvaart-Comité's. WYTEWA „Klaar voor onder water" Boekhandel F. LANDSMAN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Alles klaar voor onder water met de K XVIII" Qel»em»lgi»Sssew «an «lei» tS«agg Hitnoodiging TENTOONSTELLING Ceuke Kinderfoto's Atelier Menning VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzpnderiijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bi] abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van» een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19361937 van heden af tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistricts- gewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Vlissingen, 22 Februari 1936. Burg. en Weth. voorroemd, VAN WOELDERËN. De Secretaris, F. BTSSCHOP. BELANGRIJKE WERKVERRUIMING DIKWIJLS HET RESULTAAT. De tijden zijn slecht. En het kan daarom geen verwondering baren, dat de zuinigheid tot het uiterstewordt betracht, dat men het doen verrichten van werkzaamheden: achterwege laat, in afwachting van betere tijden. Men vergeet echter, dat wanneer wij. éllen zoo zouden handelen, die betere tijden nog wel héél lang op zich zouden kunnen doen wachten. Want, willen de bedroevend vele werkloozen (en het aantal bekwame vakmenschen onder hen is zeer groot) weer in het arbeidsproces worden opgeno men, dan moet voor hun werkgrage handen arbeid beschikbaar zijn. En al kan men met den besten wil van de wereld niet éllen aan werk helpen, het is een niet te weerspreken feit, dat zeer Veel arbeid hoognoodig dient te worden verricht (en ook kan worden verricht) en dat het achterwege laten hiervan met het oog op de slechte tyden, geen toe te jui chen zuinigheid isal ware het alleen maar, omdat eigendommen (huizen enz.) die dikwijls reeds jarenlang niet meer on derhouden worden, sterk in waarde achter uitgaan zoodat straks zeer kostbare repa raties onvermijdelijk zullen blijken. Dit Is misplaatste spaarzaamheid j en het zijn niet alleen particulieren die er zich aan schuldig maken. Er kunnen practische resultaten bereikt worden. In verschillende gemeenten heeft men tóch met deze aangelegenheid bezig ge houden en diaar het ons bekend was, dat men in Groningen bijv. kans had gezien om in korten tijd voor oa. 50.000 orders ge plaatst te krijgen, hebben wij het zgn. Wel vaar ts-Comité ter plaatse verzocht (en be reid gevonden) ons hiervan het een en an der te vertellen. Misschien zit er iets in voor onze stad, daarom zullen wij in het kort mededeelen, hoe men te werk is ge gaan. Men heeft Engeland ten voorbeeld geno men. In Bristol en nadien ook in an dere steden begon men met circulaires te verspreiden, waarin de aandacht werd gevestigd op de inkoop en en werkzaamhe den die particulieren, zakenlieden enz. steeds hebben uitgesteld en waarin zy worden aangemoedigd, die nü te doen ver richten. In Bristol (ca. 400.000 inwoners), werd dientengevolge voor plm. 1.250.000 aan orders geplaatst. Wat over het Kanaal kan, kan ook bjj ons, hebben de Groninger vrienden ge dacht. En zij wisten de medewerking te Verkrijgen van verschillende lichamen en autoriteitenKamer van Koophandel, Mij. van Nijverheid, Mij. tot Nut van 't Alge meen, den Burgemeester, Commissaris der Koningin enz., enz. Ter bestrijding van de noodige kosten voor propaganda, werden vrijwillige bijdragen ingezameld en sinds dien is men er in geslaagd voor ca. 50.000 aan orders geplaatst te krijgen huisbezoek speelt hierbij een rol van groote beteekenis. Heden verschenen geb. (3.50. Verkrijgbaar bij ST. JACOBSSTRAAT 16. TELEFOON 117. Hóe gewerkt wordt. Aan een schema van het Bristol-Comité dat als voorbeeld voor Groningen heeft ge diend, ontleenen wij nog het volgende werkschema, dat uitgevoerd wordt, zoodra men zich heeft verzekerd van de mede werking van autoriteiten en de kosten door een garantiefonds gedekt zijn Het begin is een opvoedende campagne door middel van aanplakbiljetten op schuttingen, reclame-borden, in trams door advertenties in de plaatselijke dag bladen, enz. Dan stuurt men circulaires aan alle ge zinnen en firmc's, waarop de ontvanger kan toezeggen in de komende maanden een zeker bedrag méér te zullen uitgeven. Wie de kaart niet terugstuurt, wordt vervolgens bezocht. De organisatie te Bristol bestond uit een Uitvoerend Comité en drie sub-comité's „Publiciteit" (belast met het reclamewerk, verspreiding circulaires, aan plakbiljetten, antwoord-kaarten, enz.) „H uisbezoe k", waarvan de taak voor de hand ligt en welk comité zich de hulp heeft verzekerd van kerken en hun leden en van diverse andere organisaties die vrijwillig willen helpen „F i n a n- c i n", speciaal belast met het inzamelen der benoodigde gelden- om eèn begin te kunnen maken. Welke objecten in aanmerking komen. In het algemeen komen voor een wel- vaarts-actie als hierboven bedoeld, in aan merking het binnen- en buitenshuis ver ven van winkelhuis, magazijn of kantoor. Het schilderen van kamersverbouwin gen; aanleg van electriciteitreparatie van defect loodgieterswerkonderzoek en reparatie van daken het verzorgen van tuinen en den aanleg daarvan het snoeien van hagen en boomenhet aanschaffen van extra pakken en overjassen, laarzen en schoenen, nieuwe tuin- en garage-ge reedschappen, enz. enz. Deze opsomming ii natuurlijk niet compleet, maar het is de bedoeling, dat in de verschillende circu laires de aandacht van het publiek wordt gevestigd op de objecten, die in aanmerking komen. Is dit niet iets voor Vlissingen? Er zijn zoovele „kleinigheden" die noodig gedaan moeten worden. In Groningen heeft men in ca. 3 maanden voor 50.000 aan werk 4 - - Tezeg'1 gekregen. Wij zullen er niet over twisten als men beweren mocht, dat dit bedrag zooveel niet om het lijf heeft. Maar de moreele beteekenis van het feit, dat vele schilders, loodgieters, tuin lieden, metselaars, stoffeerders, radiomon teurs, electriciens, kleermakers, timmer lieden, enz. weer eens aan den slag konden komen, achten wij van ontzaglijk groote beteekenis En daarom gelooven wij, dat het de moeite waard zou zijn, wanneer de in aan merking komende autoriteiten en midden standsorganisaties eens wilden ^verwegen, of niet eveneens in ónze stad op dit ge bied een taak valt te verrichten. Er moet werk komen. Wat zult U doen? Verlaging van de veergelden over de Westerschelde. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag aan de af deelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggen bouw wordt het volgende medegedeeld over de verlaging van de veergelden over de Westerschelde, De regeering is bereid in verband met de verhooging van de benzinebelasting een verlaging van de veergelden voor auto's over de Westerschelde te bevorde ren, voor zoover deze auto's gehouden wor den door inwoners van Zeeuwsch-Vlaande ren. By de bepaling van het bedrag der verlaging zal uiteraard rekening moeten worden gehouden met het feit dat het rijk thans aan de provincie Zeeland een bij drage verleent, groot 80 van de exploi tatietekorten van de veerdiensten tus- schen Hansweert en Walsoorden, tusschen Hoedekenskerke en Temeuzen en tusschen Vlissingen en Breskens, welke bijdrage over het jaar 1936 is geraamd op 160.000. - Voorts wordt nog in de memorie mede gedeeld, dat behalve de wegen Breskens Aardenburg en TemeuzenSas van Gent, in Zeeuwsch-Vlaanderen ook op het rijks wegenplan de weg WalsoordenHulst- grens en de weg DraaibrugSluis-grens voorkomen. Gemengde Zangvereeniging. 19211936. Die Schöpfung. Concertgebouw. Voor de muzikale viering van haar 15- jarig bestaan en het 10-jarig leiderschap ven haar directeur, den heer Jan Kuiler, had „De Gemengde" waarlijk geen betere keuze kunnen doen dan dit werk van Joseph Haydn. Want juist-de veelvuldige herhaling en het telkens weer- talrijke en dankbare publiek bewijzen, dat er van.„Die Schöp fung" iets heel bijzonders uitgaat, doordat IIIPIIIIMIIIHIIWIIWIUWIIIWIIIIHÜIWIIIIHIIB Heden verkrijgbaar: het nieuwe boek van WYTEMA Prijs aebondën f 3.50 BADHUISSTRAAT 15 TEL. 348 IIIHIII llittllllHtillBllilUilÜfi iilfillllBilllBIII de Schepping óp schoone en muzikale wyze wordt uitgebeeld. Vr.brts.. kaft; men op een jubileum-feestuitvoering beter, iets offree ren, wat door allen, zonder onderscheid, gretig wordt gesavoureerd, - instede van ge hoor en uitvoerenden voor zware problemen te stellen. Immers, men is met' dit oratorium geheel vertrouwd geraakt, weet wat er komt en ondergaat toch steeds de heerlijkste ge waarwordingen, omdat de muziek zoo me lodieus is, zoo gemakkelijk aanspreekt en in het gehoor ligt. En al mogen de geestige ritornellen een naïef idee wekken, niemand zal toch willen ontkennen, dat de muziek, dank zij de voortreffelijke schrijfwijze, mooi klinkt en dat Haydn's werk getuigt van f rischheid van geest en pittigen humor. Een uitvoering van dit geniale werk, zon der geestdrift, eerlijke vreugde en overtui ging is haast niet denkbaar. Onder Jan Kui- ler's geroutineerde, in-muzikaie, bekwame leiding heeft het koor van „Die Schöpfung" een vertolking gegeven, welke op hoog peil stond. Met toewijding, accuratesse, bezie ling, frisschen klank en soepel rhythme is er gezongen, en met een overgave, die al leen mogelijk is bij muziek, welke volkomer. begrepen wordt. In koren als „Die Him- mel erzahlen", het monumentale „Vollendet ist das grosse Werk" en het jubelende slot koor steeg mèt Haydn, die zelfs op hoogen leeftijd het groote voorbeeld van Handel niet onopgemerkt aan zich liet voorbij gaan, tot indrukwekkende hoogte, terwijl de in terpretatie door koor en orkest van de meest aangrijpende passage „Und Gott sprach es werde Licht, und es word Licht", sterk ontroerde, al moet, met alle respect voor de prestaties, erkend worden, dat de mannenstemmen wel eenige versterking van noode hebben. Het flinke orkest onder aanvoering van de concertmeesteresse, mevr. S Höfelein Bekker, illustreerde en begeleidde op zijn best en was een bron van vreugde voor ieder, die ooren heeft om te hooren. De hobo en de prachtige fluit mogen wel apart ge noemd worden de schildering van den chaos was sterk suggestief en de zalig heid van het Paradijs hadden we noode ge mist. Behalve aan prachtige koren is het werk bijzonder rijk aan verrukkelijker solo-zang. Over de uitmuntende kwaliteiten van den bas, Willem Ravelli en den tenor mr. Harm Smedes, die ons aanvankelijk iets mat voor kwam, hebben we reeds meerdere malen ge schreven. Ook nu waren zij heerlijk op dreef en hadden zich terdege in hun partijen in gewerkt. In de ons onbekende sopraan Eli- na Hemrica ontmoetten we een zangeres, die een mooie, bekoorlijke stem heeft en haar partij met muzikale intelligentie en charme heeft gezongen. Wij kunnen niet alles releveeren, maar alle drie solisten hebben, zoowel afzonderlijk als tezamen, schitterende vocale kunst ten beste gege ven. Elina Hemrica had bloemen. Na het tweede deel bracht de heer Sie gers den jubileerenden dirigent in een korte „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar", „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. toespraak dank en hulde voor zijn arbeid en overhandigde Jan Kuiler namens de le den een lauwerkrans. De heer Kuiler, tevens voorzitter der zangvereeniging, deed ver volgens voorlezing van een telegrafischen gelukwensch van den oud-voerzitter, den heer Roskes, dankte het geheele orkest alsmede mevr. R. BrandBekker voor haar jarenlange toewijding en de pianiste, mej. Annie Minderhoud, voor haar belangelooze medewerking aan de repetities. Voorts deel de de voorzitter mede, dat besJuten was de dames van Ockenburg, die helaas door on gesteldheid niet aanwezig kon zijn, en Van de Sande te benoemen tot eere-lid der ver- eeniging, als uiting van dankbaarheid voor het zeer vele wat zij jarenlang in het belang der „Gemengde" hebben gedaan. Betuigde de volle zaal meerdere malen op den avond haar instemming met het gebo- dene en gesprokene, aan het sjot, toen een fraaie bloemenhulde voor Jan Kuiler werd aangedragen, groeide het applaus tot een ovatie van het als één man gerezen audito rium. r— eervolle en succesrijke f eestuitvoe ring voor „De Gemengde" en haar zeer be gaafden leider. O. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal De hier ter stede gehouden zuivel-de- monstraties zijn uitstekend geslaagd. Te Middenmeer is een beurs voor granen enz. geopend. Te Amsterdam vierde de Studentenvereniging U.S.A. het 5e lus trum. In het Maritiem Museum te Rot terdam is ..een rrodel^yan^een l'i.e. eeuwsche koopvaarder tentoongesteld. De Maïèi- sche beertjes in de Amstërdamsché „Ar- tis" hebben van de Februari-koude te lij den. Hoe men zich in Den Haag aan het „Verboden aan te plakken" houdt. Stagnatie bij den Leidschen stadhuisbouw door verzakkingen. De Fokker T 13, een door de Ned. Vliegtuigenfabriek ver beterd torpedo- en bombardeervliegtuig, heeft verschillende proefvluchten gemaakt. Langedijk in N.-H., bekend om den koolbouw, voert thans zelf kool uit Dene marken in. De spoorwegwerken té Am sterdam, vorderen goéd. Te 'a-Bosch ontving de B.VXi. een nieuw vaandel uit handen van den burgemeester. Burge meester Smit te Steenderen vierde dezer dagen zijn zilveren ambtsjubileum. Alhambra-Theater, Héldenkermis. Twee dagen in de nor. Uitvoerig is reeds in ons blad uiteenge zet, dat de publieke cünie in Nederland het misbaar rond de film „Kermesse Heroïque" hetwelk met logica of historie niets te ma ken had, algemeen afkeurde. Wij wenschen geen terreur of censuur van de straat. Re clame voor het voorgeslacht waren de opponeerenden zeiven door de wijze van optreden zeer zeker niet, wel, ce gen de be doeling in, voor dit filmwerk, dat anders den gang van een geslaagde, oorspronke lijke amusementsfilm zou gegaan zijn. Op merken willen wij ook nog, dat de maker, de Belg Feyder, vier jaar als Vlaming streed aan het Yserfront, en zich daarna door hard werken, energie en begaafdheid wist op te werken tot een der vooraan staande regisseurs in Europa. Een der grootste belemmeringen ..van een wereldherstel vormen ook de vele uitwassen van nationale overgevoeligheid, waaraan onze tyd lijdende is. Terwyl ook de moge lijkheid van geniepige commercieele motie ven, welke zoo vaak uen nationalistisch gevoelen misbruiken, geopperd wordt, is oppositie tegen Feydei*'s werk begonnen door Vlaamsch-nationale heethoofden. Een blad schreef hierover „Het geval zou be lachelijk zijn, als het niet zoo treurig ware Nergens toch kan deze goed-ronde en gemoedelijke Vlaamsche boert beter be grepen worden dan in Vlaanderen, het land van Pallieter. Nergens voelt men zoo mee met de Breugheliaansche leut van magis- traten-in-hun-hemd, van lekker eten en drinken van overdadige vitaliteit. „Kermesse Heroïque" steekt boven de massa-productie uit, bovenal zeer zeker bo ven producten als „De Witte", die wel echt- Vlaamsch genoemd werden, doch o.i. om meer dan één reden het Vlaanderen van heden allesbehalve eer aandeden. Daarte genover is het werk van den Vlaming Fey der zeer zeker niet alleen een goed werk, doch ook een brok originaliteit te noemen. De fantasie vangt aan in 1616 in het Vlaamsche stadje Boom, dat zich opmaakt om in alle pracht en praal kermis te gaan De actie der zgn. Welvaarts-Comité's, .(Hoofdartikel J|« De Italianen rukken verder op. (Oorlog Abessinië) Exposé van minister Devèze over de' Belgische grensverdediging. (Buitenland), Onweer naby Ouderkerk aan den IJsel veroorzaakt schade. (Gemengd) Duitschland wenscht vriendschap met Engeland en Frankrijk. (Buitenland), Het verblyf der Koninklijke familie in Silezlë. (Binnenland)^ Wyzigingen in de dienstregeling dei; K.L.M. belangrijke verbeteringen. .(Laatste berichten)., Het aangehouden smokkelscheepje 10.000 Liter alcohol in beslag genomen, Indien poging gelukt ware, was voor 43.000 accijns ontdoken, Provincie.); Brutale aanranding naby Bockel (Laatste Berichten.}; ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN lllMlillBlllMIIWIIIWIIIIHIIIIBIIIIBIIIIBllllBllliraillWIIWIIIffl van werken van HERMAN VAN DER HAAR Veere. TOEGANG VRIJ BADHUISSTRAAT 15, VLISSINGEN HilUlilllBlillHIIIIBIIIIBIIIIBIIIIEIIIIBIIIiailllBIIIIBilllBilllBllllB ook bij U aan huis. Badhuisstraat 63. 6 Fotokaarten vanaf t 1.25 vieren. De heele film ontrolt zich dan als een tot het leven komend schilderij vau Breughel, waarbij het zeer typeerend is, dat de opnamen, voor zooverre niet grandioos studiowerk, gebeurden in Damme, de stad van Tijl. Schout en schepenen laten zich door den talentvollen Jan Breughel, den stadsschilder, in een schuttersstuk in al hun. welgedaanheid en kleinsteedsche zelfvol daanheid vereeuwigen, als plotseling de Hertog van Olivarez inkwartiering voor hem en zijn Spaansche troepen, eischt. De puffende burgemeester kruipt voor deze dreigende Spaansche furie van angst in bed met de schepenen rond hem heen. De burgemeestersche, geërgerd door dit laffe optreden, trekt met alle vrouwen der sche penen dé Spanjaarden tegemoet, welke na* deren in de gedaante van een fraai gesnor* den Casanova, een ironisch priester en een dikken dwerg. Op zijn Jan Steensch wordt dan door de burgemeestersche een feest maaltijd gehouden, zonder de mannelijk© Boomers, die een allerdroevigst figuur slaan. Met bloemen op de musketten en bejubeld door al wat rokken draagt, trekt de vijand hierna af. Het tooverwoord „op hangen" is niet gebruikt, een jaar vrijdom van belasting is verkregen en de eerste schepen, de slager, is geprest voor een nachtelijk huwelijk tusschen de lieve doch ter van de burgemeestersche en den jongen Breughel. Dit is de oogst van een carna valsnacht van heerlijke zotheid, dien de vrouwen zich zullen herinneren, dien da mannen zullen trachten te vergeten. Onschuldige boert, in zuivei picturale anecdoten, met groote kundigheid filmisch gereproduceerd. Overdadig rijk van aan kleeding met kennis van het land en dus met liefde voor de wijde Vlaamsche gou wen en oud-Dietsche stedekens. Enkele on gemeen fraaie vergezichten over het voch tige land en genre-stukjes op markt en in taveerne. Met zwierige schoonheid van het detail en enkele verrassende overgangen bij een zwakke dialoog en een gemis aan continu tempo en gespannen regie, zoo is' dit pof'--; ijk gegeven van „Kermesse He- roïque" dooi den eenvoudigen frontsoldaat;

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1