1000 500 300 100 25 EERSTE BLAD ARRAVALSFEEST ABDIJSIROOP No.44 74e Jaargang 1936; VRIJDAG Uitgavefirma f. Mil DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Iflissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de neüerlandsche dagbladpers" STADS- EN PRÖVINC1ËNIEUWS Grand Motel .Mtannia" ROOT koudekerks moet AKKER's versfèrkle oostkapelle §elieurle«i»ssew linn Jew Jng terneuzen VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regei meer, 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het Groene Kruis. Lezing overKinderverzorging en Opvoeding.. Waar door den minister van sociale za ken de noodzakelijkheid is ingezien voor lichting te geven op het gebied van voe ding, kleeding en kinderverzorging, is een commissie ingesteld inzake „Huishoudelijke voorlichting", welke in verschillende plaat sen kook-, naai-, moeder- en kindercursus sen organiseert. Om deze laatste voor te bereiden sprak onder auspiciën van de ver eeniging „het Groene Kruis", gisteravond in „de Oude Vriendschap" voor een behoor lijk aantal belangstellenden mevrouw J. F. Jacobs Arriens, leerares kinderverzorging en directrice van het Kinderhuis te Heem stede. Na ingeleid te zijn door den burge meester, den heer C. A. van Woelderen, die hoopte dat deze avond zou slagen, be gon spr. haar voordracht over„Kinderver zorging en -opvoeding", waarbij ze wees op het groote bezit van kinderen, over den hechten band tusschenmoeder en kind en over de verplichting, welke het eerste op legt om de kinderen op te voeden tot nut tige menschen in de maatschappij. Dit laatste baart moeilijkheden, daar be halve de groote moederliefde nog kennis noodig is om lichamelijke en geestelijke op voeding te geven. Met de opmerking, dat zoo vaak geklaagd wordt óver lastige, moei lijke kinderen, waarmee men, doordat men er zoo absoluut vreemd tegenover staat, geen raad weet,- betrad spr. het gebied, waarvoor bovengenoemde cursussen zijn in gericht. En dan somde spr. op, welke die cursussen waren zuigelingencursussen, kleutercursussen, cursussen voor 't school kind en die in koken en naaien, cursussen die alle tot ondergrond hebben om, door in de jeugd geestelijk-evenwichtige wezens te kweeken, degelijke volwassen menschen te doen opgroeien. In den breede besprak mevr. Jacobs voor al den kleutercursus, waarvan het doel is de kinderen in zonnige omgeving, geestelijk en lichamelijk op te voeden. Hierbij kan in dezen ongelukkigen tijd van werkloosheid Zeer goed geholpen worder. door de vaders, die, doordat het gezinsleven beter tot zijn recht kan komen, belang kunnen gaan stellen in de opvoeding der kinderen. Na nog gewezen te hebben op den gunstigen invloed, welke het volgen van den kleuter cursus, die reeds met 1 Maart kan begon nen worden onder leiding van mej. Gylstra Uit Rotterdam, met zich brengt en waar door de deelneemsters „opgekwikt en opge fleurd" worden, eindigde spr. het gedeelte voor de pauze met het laten zien en doen circuleeren van verschillende verbruiks- en <%eelvoorwerpen op dergelijke cursussen Vervaardigd van vrijwel waardeloze mate rialen. Gedurende de pauze werd door een flink aantal aanwezigen van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich te doen inschrij ven voor den kleutercursus. Het tweede deel van den avond werd ge vuld door de vertooning van een serie licht beelden, welke betrekking hadden op hPt opvoedend zoowel lichamelijk als geeste lijk werk in de kinderhuizen en vacan- tiekolonies. Een hartelijk applaus was de belooning der aanwezigen voor de spreekster. Een feestavond. Gisteravond gaf de bijzonder neutrale school een buitengewoon geslaagde feest avond in hotel Britannia. In grooten getale waren de ouders en be langstellenden opgekomen, om van het ge- bodene te genieten. In zijn openingswoord begroette het hoofd der school, de heer L. de Kloe. o.a. den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman. Bij het eerste zangnummer„Huiswerk" waren de leerlingen slecht op dreef, maar ze waren er dadelijk „in" met Perrette en de Melkkan van Hendrika van Tusschen- broek. I)e kleintjes bezongen daarna de ijs- pret. Zwierend gingen ze over het tooneel. Een nummer dat buitengewoon in den smaak vielVervolgens zongen de middel klassen een drietal aardige liederen, waar- vr vooral „Het Geitje" voldeed. Nogmaals kwamen de kleintjes met een liedje, waarin een klein poppenmoedertje onder een laan tje van bogen haar poppenkind in slaap zong. Daarna tooneei. Eerst de booze Heks G C Op DINSDAG 25 FEBR. a.s. in het Restaurant van het Hotel, Mutsen, Maskers, enz. worden GRATIS verstrekt, CHAMPAGNE-BAR - KOUD BUFFET - ORIGINEELE CARNAVALS-BAND Aanvang 8.30 uur. Entreê f1. inclusief belasting. Plaatsbespreking telef. 80 en 194. en het nieuwsgierige Elfje. Een tooneel- stukj:, waarin het publiek meespeelt. Kos telijk was de wijze, waarop de jeugdige toe hoorders en kijkers met het in nood verkee- rende Elfje meeleefden. Wie meenen mocht: dat kindertooneel niet geschikt is voor peu ters van 6 óf 7 jaar, had hier het jeugdige publiek eens moeten hooren. Een succes Na de pauze werd de Wondersteen ten tooneele gebracht, een spel in drie bedrij ven, dat met kleine onderbrekingen van hoogstens 5 minuten vlot achter elkaar ge speeld werd. Een steen, die door een toove- naar het vermogen krijgt om te spreken. Het is te begrijpen, dat boeren, een mars kramer, spelenden kinderen, een onderwijze res met een kleuterklasse, veldwachter en burgemeester de schrik om het hart slaat. Pas als de toovenaar den steen het zwij gen opgelegd heeft, keert de rust in het dorp weer. Een kostelijk gegeven dat goed gespeeld werd. De costuumpjes waren Keurig in orde. Ook den kapper, den heer Angerman, komt een woord van lof toe voor de uitstekende grime. Aan het einde au den avond bracht een van de bestuursleden, de beei mr. Van der Slikke, hulde aan de jeugdige spelers en vertoll'te den dank van de ouders aan hoofd e, personeel /oor alle moeite en tijd, die ze bjj de voorbereiding besteed hadden. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. De afdeeling Vlissingen van bovenge noemden bond hield gisteravond haar 16e jaarvergadering in 't gebouw Palingstraat. Na de gebruikelijke opening heette de voorzitter de aanwezige dames en neeren welkom. Spreker bracht hulde aan den af getreden voorzitter, den heer P. Sinke, die als zoodanig van de oprichting af de afdee ling heeft bestuurd en zooveel in het belang der vereeniging en haar leden heeft gedaan De secretaris, de heer W. de Wolt bracht het jaarverslag uit. Het lecentai daalde mede door de tijdsomstandigheden eenigszins. Versterking van het ledental is noodig en mogelijk. Aan de actie tegen de berclassificatie werd deelgenomen, terwij verder op velerlei terrein voor de belangen der leden gepleit werd. Spreker wekte op in de Christelijk sociale beweging mede te strijden tegen communisme en nationaal- socialisme. Uit het verslag van den penningmeester den heer Schroevers, bleek dat de Inkom sten over 1935 bedroegen f 591.76, de uit gaven f 521.91, batig saldo f 69.85. Felicitaties werden uitgebracht door d* zustervereeniging te Middelburg en den Chr. Besturenbond alhier. Na afloop van het officieele gedeelte bleef men nog enkele uren bijeen. Door den heer C. Bouwens werden verschillende film9 vertoond, die zeer in den smaak vielen ter wijl de heer Tevel uit Middelburg op ver dienstelijke wijze declameerde. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaarfeest „Wees een Zegen". Gisteravond vierde de C.M.V. „Wees een Zegen" in Rehoboth haar 15e jaarfeest. De zaal was geheel bezet en pla&ts te kort. Nadat gemeenschappelijk Ps 103 1 ge zongen was, opende de eere-Voorzitter, ds Spijkerboer op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst, waarna een programma voj afwisseling keurig werd afgewerkt. De verschillende voordrachten er tableau:: vielen dan ook bjj de aanwezigen in der smaak, hetgeen bleek uit het ajplaus waar mede men niet zuinig was. Uit de jaarverslagen bleek dat de vei eeniging thans 32 leden telt er dat de kas sloot met een batig slot van J 5.44% Het middernachtelijk uur was reeds geslagen toen op de gebruikelijke wijze deze feest avond werd gesloten. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Van Overbeeke, Voorstraat 6 koperen autodop bij De Priester, Marnixplein; Overs l bij Bost- laar, Braamstraat 49 Huissleutel bij C. de Wijze, Marnixplein. Huldiging dr. v. d. jbüirst. In de omstandigheid dat voor de huidi ging van'dr. v. d. Harst, die op Zaterdag Februari a.s. des middags te 3 uur za plaats hebben, zeer groote Belangstelling blijkt te bestaan, heeft het huldgingscomite aanleiding gevonden te besluiten de huldi ging te doen plaats hebben in het gymnas tieklokaal der openbare lagere school m- plaats van in de raadzaal. RIT 1 HEM Vergadering gemeenteiaad. Woensdag vergaderde de raad onder voor zitterschap var burgemeester P. W. tei Haar. Afwezig waren met kennisgeving de hee ren A. Tange en L. Osté. Nieuwjaarsrede burgemeester De gewoonte getrouw hieio de burge meester in de eerste vergadering in 193o een nieuwjaarsrede. De financieele toe stand der gemeente over hei afgeloopeu jaar was gunstig dank zij de toepassing van mgrijpende bezu nigingen. Evenals in 19öi werd wederom in 1935 de werkloosheid in werkverschaffing zonder rijkssubsidie De- streden. Nuttig werk werd verricht dooi iet bezanden van de binnenwegrn. Van de gemeentegebouven werd het s achthuis vei óeterd, terwijl aldaar een ko< hnstaliatn werd ingebouwd. Branden kwamen in 193. niet voor. De voorzitter eindigde zijn redt met allen dank te zeggen voor de aangena me samenwerking gedurende het afgeloo >en jaar en deed een beroep op ieders me bewerking voor 1936. Wethouder P. J. de Pagter dankte den ourgemeester namens B. en W en de hee. H. M. van de Putte namens dti. raad vom de gesproken woorden en hoopien dat ue samenwerking evenals de vorige jaren zoo aangenaam mogelijk moge zgn. Het verzoek van de Vereen ging vooi Jhr. Lager Onderwijs te Ritthem om de vergoeding voor 1935 en een voorschot op de vergoeding voor 1936 kan nog niet wor den ingewilligd. Besloten werd dit verzoen alsnog aan te houden. Ter verfraaiing van den Rjtthemschei. straatweg zijn in het afgeloopeu jadr opeen viertal plaatsen langs dien weg eenvoudigt plantsoenen aangelegd. Burg. en Wetu kwamer nu met het voorstel om een twee tal banken aan te brengen en een ligustei haag. Besloten werd tot aanschaffing van een tweetal banken. Betreffende een ligus ter haag zal nog een nadere prijsopgave worden gevraagd. Door de aangelanden van den Westhoek weg en een gedeelte van den Louiseweg is een verzoek ingediend om voc.rmelde we gen, nadat deze behoorlijk zijn verhard en oegrind over een lengte van 1230 meter en een breedte van 2 1/3 meter en volgens des Kundig onderzoek in orde zgn bevonden van gemeentewege in beheer en onderhout over te nemen. Besloten werd onder bepaai de voorwaarden dit verzoek in te willigen De verbetering zal plaats hebben onder ae deskundige leading van den heer D. M. Korstanje. Thans is de definitieve opmeting van do gronden langs den Ritthemscheu straatweg geschied en kan tot afrekening worder overgegaan. Door den opzichter van de ver beteringswerken aan den Hitthemscher straatweg werd in het voorjaar van 193i aan Burg. en Weth. medegedeeld dat de opmeting vanwege het kadaster.waarschgn- Hier zit 'f vast Oaar piept het Als Gg hebt kou gevat, als Ge hoest, als de slijmvliezen zijn ontstoken en de prik kelende slym zich op Uw luchtpijp vastzet, dan helpt alleen een beproefd, krachtig ingrijpend geneesmiddel, neem dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop De werking van Abdijsiroop, het vanouds beproef de kruiden-middel, is belangrijk, versterkt en versneld door toevoeging van de hoest-bedwin- gende stofcodeïne, het meest werkzame middel tegen aandoeningen der adeirhnHngs organen. Uw verkoudheid wordt als 't ware ..snel rijp", de vastzittende slijm komt los en verdwiint, Uw hoest buien en benauwdheden blijven daardoor spoedig voor goed wèg. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop" zoo noemt men om deze bijzondere eigenschappen dan ook tegenwoordig tere*»* He onvergelijkelijke Verlaagde prijzen: f 0.75. f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon ijjk November d.a.v. zou piaats üeoben Zulks is evenwel niet in 1934 caar een jaai later geschied. Het komt B. en W. dan oo. billijk voor dat de betreffende verkoopers van de perceelen wórden schadt .oos gestelc in dien zin dat een bepaatd percentage wordt vastgesteld voor renteverlies, kosten van djjkgeschot en grondbelasting. B. en W. stellen voor dit percentage vast te stei- .en op 4% hetwelk wordt aangenomen. Begrafenis jhr. mr. J. W. Schorer. Bij de begrafenis van wijlen dén heer jhr. mr. J. W. Schorer op de begraafplaats te Oostkapelle, waren tal van vrienden en be langstellenden tegenwoordig. Wij merkten o.a. op den burgemeester van Vlissingon, den heer C. A. van Woelderen en den voor zitter en ontvanger van den polder Wal cheren, de heeren mr. H. F. Lantsheer en jhr. Van Adrichem Boogaert. Na afloop der godsdienstig' plechtigheio werd het woord gevoerd door jhr. mr. G. C. von Weiier, voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die in hét licht stelde wat de overledene voor den bond ge daan heeft, waarbij hij in de eerste plaats uacht aan de vierdaagsche ufstandsmar- schen. Namens de Vereeniging „Onze Vloot", waarvan jhr. Schorer jarenlang be stuurslid is geweest, sprak de heer Van Bemmelen, die gewaagde van de liefde wel ke de o\erledene voor Koningin en vader land gevoelde. Namens de Haagsche bur gerwacht werd het woord gevoerd door den ïeer C. E. van Swieten, dié namens au leden zijn dank betuigde voor al'hetgeen de overledene gedurende zijn zevenjarig lid maatschap voor déze instelling had gedaan. Achtereenvolgens spraken nog de heei Gysberti Hodenpijl en kapitein J. N. Breu- iese, welke laatste bet voorwerkt had g. had vijftien jaar met jhr. Schorer samen te werken en hem beschouwde als een vader lijk vriend. Een zoon van den overledene, jhr. mr. J. W. M. Schorer, dankte de aanwezigen voor hun blijken van vriendschap en medeleven voor en tijdens het overlijden van zijn va der ondervonden. SEROOSKERKE (W.) Ongeval bij het dorschen. Donderdagmiddag is in de landbouw- ichuur van den landbouwer De Buck te se rooskerke (W.) de 15 jarige arbeider J .iuissoon, bij het stroopersen van een on geveer 7 meter hooge strooklamp gevallei en op der dorschvloer terecht gekomen. Hu werd met een wond aan he: achterhoof; door zijn werkgever opgenomeD en nada de dokter hem had verbonden is hij naa- het Gasthuis te Middelburg overgebracht GROEDE Een tooneeJavond. Gisteren had alhier een tooneelavonc «laats, uitgaande van het Departemen Groede der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, in het hotel „De Drie Koningen Deze avond werd verzorgd dooi het ensem ble Johan Schmidt—Tuli Schmidtdi Vista •Vóór de pauze werd opgevoerd „Het ulti Adres voor kostelooze veerverbindingen tusschen de Zeeuwsche- en Zuid-Hol- iandsche eilanden. (Provincie.) Waaraan zijn de jongste Italiaansche successen te danken (Oorlog Abessinië. Geheim Britsch rapport over Abessinië. (Oorlog Abessinië.) De Italiaansche luchti jacht blijft groote activiteit ontplooien. (Oorlóg Abessinië.), Neder' 'ae motorlichte*- op den Be neden verongelukt 4 slacht offers. (Buitenland)* Zware aardbeving in Japan vele huizen ingestort. (Gemengd.) Weder drie vliegtuigen verongelukt 5 dooden en 4 gewonden. (Luchtvaart.); Vliegveld Le Bourget wordt gemoder niseerd. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VOEDT U GOED Gij, zonen van Oud-Hollandsch bloed, Die bij der tijden tegenspoed. Met zooveel zorgen kampen moet Wat baat uw zuchten en gewroet, Sn 't reppen van uw band en voet, Als gij van Neeriands zuivelvloed Tot portie neemt een vingerhoed? _>e vreemd'ling weet wel wat bij doet, Wanneer hg met ons kost'lijk goed 4ich zoo goedkoop en heerlgk voedt l Misgunt' gij aan uw eigen bloed Der spieren kracht, der wangen gloed ?j Waartoe die schatten ingeboet Van onzen eigen zuivelvloed? .Neen, neen geen bleeke, spitse snoet 5 Juist wgl de crisis krakend woedt Klink' 't kloeke woord „Het moet Het moet j Wij willen daag'lijks zgn gevoed „Uit onzen zuiv'ren zuivelvloed I" Wij huldigen met Jan Welgemoed riet Neexlands zuivel voedt cj goed *- TELESCOOP. matum", anti-oonogsspel, en „De Zeeman m het mismaakte", spel van ernst en hu mor naar Barry's „Medailles voor een oude /rouw". Na de pauze werd nog opgevoerd „Jo- lan" (humoristisch transformatiespel) door i. Lidt de Jeude, en „Bekentenissen" (een ïumoristisch discours) van Conan Doyle. Dat bet ten gehóore gebrachte in den smaak viel, bleék wel uit 'het applaus^ dat na elke voordracht plaats had, - GOES Het Gasthuistekort verdwenen. Naar wij vernemen heeft 1935 geen te- cort meer op de Gasthuis-expic-itatie opge- everd. Er is zelfs na reserveering voor dubieuse iebiteuren een overschot van J 9689.90, wat oesteed zal worden voor reserv-2 en afschrij ving. Het Gasthuis-tekort is dus verdwenen, Remstoeï ernstig beschadigd. Tijdens het binnenvaren van de nieuwe siuis alhier is het Grieksche stoomschip .Antonios Michalos' in aanraking geko men met het Westelijk beveiligingswerk der buitensluis, waardoor een aldaar staan- i\. remstoel zwaar beschadigd werd. Op last van de haven-autoriteiten is het ichip op het kanaal vastgemeerd in afwach ting van een in te stelleD onderzoek naar it aangebrachte schade. Bij laag water veeft dit onderzoek plaats gehad, waarna een cautie is gevraagd van 30.000. Zoo dra de borg gesteld is, zal de „Antonioa Michalos", die op weg is van Buelva naar lent, de reis kunnen voortzetten. Het schip zelf bekwam oogenschijnlgk ?een avertf. De scheepvaart ondervindt geenerlei stagnatie. Cautie gesteld. Nadat een cautie van 30.000 is gesteld, is het Grieksche stoomschip „Antonios Mi chalos", dat zooals we reeds meldden, aan» :ieril)jke schade aan het beveiligingswerk

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1