500 300 150 100 25 S. WIENER Co. nillivifirn f. HU DE VELDE Ir, llilslrml SB-BO, Vlissiiiu Tilil. 10. Poilritiiini IMI EERSTE BLAD N 1 N E 1 U E W U E W E N I E U W E M O D E L L E N K L S E T U O R F E F N E N ■No. 43- 74e Jaargang 1936 DONDERDAG 20 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Flitsen ZUIVEL-POLITIEK. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSIMGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels ftalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen D© problemen ten opzichte van boter, melk, kaas en eieren zijn van aard nog weinig veranderd. Wij zitten met een over schot en de Regeering voelt er weinig voor om aan de zij die der marg-arine verder in te grijpen. De minister deelde in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de 1936-begrooting van het Landbouwcrisisfonds omtrent de zuivel mede, dat hij nog steeds groot voorstander is van de beperking van de melkhoeveel- heid. Al moet worden erkend, dat de door werking van de kalverbeperking tot ver mindering der melkhoeveelheid leidt, toch moet de minister rekening houden met het niet snel genoeg werken van dezen reeds getroffen maatregel. Daarom zal zoo noo- dig, naast dezen maatregel nog een andere moeten worden toegepast, rechtstreeks op het doel gericht, nl. melkopbrengst-beper- king. Aan afslachting zijn groote moeilijk heden verbonden. Deze wegen voor den mi nister zoo zwaar, dat hij afslachting slechts als uiterste, redmiddel zou kunnen aanvaarden. Een eventueeïe verdere beper king van de margarine kan alleen voldoen de effect sorteeren, als de prijsverhouding tusschen boter en margarine wordt gewij zigd. Zjj is niet te bereiken door directe beperking of contingenteering. Zij, die van een verdere beperking van de productie van margarine alle heil verwachten, mo gen bedenken, dat daarmede het rundvee- vraagstuk allerminst is opgelost. Hoewel het zonder twijfel onaangenaam is te moe ten waarnemen, dat boter wordt geëxpor teerd voor lagere prijzen dan waarvoor in Nederland margarine verkrijgbaar is, ver- gete men niet, dat het, uit een nationaal oogpunt bekeken, economisch voordeeliger is boter te exporteeren en in de plaats daarvan margarine te produceeren. Deze gedachte kunnen wij niet begrijpen. Ze is zoo in strijd met de werkelijkheid, dat een duidelijker argumentatie noodzake lijk moet worden genoemd. Er wordt boter geproduceerd met veel of weinig kracht voer, tegen een hoogeren of een lageren kostprijs. Die boter wordt met verlies ge ëxporteerd en het verlies wordt uit het landbouwcrisisfonds betaald. De gemeen schap betaalt derhalve het genoemde ver lies de boeren krijgen hun uitkeering, die natuurlek hooger of lager is naar gelang van de inkomsten van het landbouwcrisis fonds. Het brnnenlandsche boterprijspeil wordt door de heffing hoog gehouden de boterconsumptie neemt hiertoe in het eigen land af of vermeerdert niet noemens waardig. De behoefte aan vet wordt bevre digd door de margarine en andere spijs- vetten. De gemeenschap verarmt door een en ander, maar de verschillende groepen behouden een deel van de koopkracht. Im mers, zooals gezegd, de boeren, de zuivel- fabrikanten, de importeurs van voederstof- fen, van meststoffen, de vervoersmaat schappijen, de arbeiders in de margarine- industrie, de importeurs van de grond stoffen voor de margarine-productie (in clusief dus de overzeesche gebieden voor copra etc.) behouden een groot deel van hun inkomen en dit inkomen wordt door het totaal der consumenten bekostigd. Wij als natie verarmen er door enkele groepen worden er door bevoordeeld. Men zou ook dingen kunnep produceeren en ze daarna weggooien, mits maar een groot gedeelte onzer bevolking er werk bij vindt en mits het verlies door de massa wordt betaald. Dan krijgen wij hetzelfde resul taat. Onze goede boter wordt voor afbraak- prijzen weggeworpen Engeland bijv. ont ving in 1935 ongeveer 25.713 ton boter tegen een gemiddelden prijs van 42.1 cent per kilo (zie het „Alg. Hbld."), terwijl Amerika, dat nooit boter van ons betrok, blij werd gemaakt met 3.373 ton tegen een gemiddelden prijs van 32 cent per kilicx Duitschland nam nog 11.821 ton tegen 95.6 cent per kilo, wat een mooie prijs be- teekent en wat alleen mogelijk was door het feit, dat Berlijn het 'binnenlandsche prijspeil niet wilde zien verknoeid door onze prijspolitiek Men kan dit toch geen methode noe men. Wij spreken zoo graag van de wan begrippen van het buitenland. Doch hoe veel wanbegrippen houden wij er zelf op na? Wij kunnen niet ontkomen aan de ge dachte, dat zij, die de margarine willen beschouwen als sluitsteen van onze vet- balans, het bij het rechte eind hebben en dat de Regeering, wellicht onjuist inge licht en onlogisch beïnvloed een verkeerden weg volgt. Bestaat een zelfde export-fout ook niet b(j de eieren, al zijn de motieven hier weer anders dan bij de boter Daar wordt ook een zeer gedifferentieerd prijspeil gevormd door geforceerden verkoop. De eieren in Engeland brachten 28.2 cent per kilo op („Alg. Hbl."), in Spanje 26.2 cent en in Duitschland 41.7 cent. De verschillen zijn derhalve niet zoo markant als bij boter, maar toch voldoende om zich af te vragen: zijn wij niet op den verkeerden weg? Verlaging van tarieven voor auto's op de provinciale booten. Naar het „Dagbl. var. Zeeland" uit goede bron verneemt, is reeds binnen enkele we ken de officieele mededeeling te verwach ten, dat de overzetkosten op de lijnen van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde met steun van het rijk ver laagd zullen worden. Deze verlaging betreft slechts het ver voer van auto's en niet het vervoer van personen. Afdeeling Vlissingen Bond van Jonge Liberalen. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande In de jl. Dinsdag gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Jonge Liberalen is het bestuur als volgt samengesteld de beer H. P. G. J. van Nahugs, voorzitter mej. D. C. Siegers, secretaresse mej. T. van der Slikke, penningmeesteresse. De contributie werd bepaald op 1.50 per jaar, terwijl de leden zullen zijn geabon neerd op het maandblad „de Jonge Libe raal" a 0.50 per jaar. Er werd een propaganda-commissie be noemd, waarin zitting hebben mej. T. van der Slikke, voorzitster mevrouw G. van. Boven-Woudstra en mej. A. Hintertiir Een werkprogram en een reglement voor de afdeeling werden vastgesteld. Voorts is besloten de ledenwerving krachtig ter hana te nemen. In het bijzonder zal de propagan da commissie haar aandacht schenken aan het werven buiten den bond van abonné's op „de Jonge Liberaal", en „propagandaris- sen" voor het „Jong-Liberaal Propaganda- fonds". Na de vergadering volgde een clubavond, waarin de heer J. L. Verhagen, vice-voor- zitter van het hoofdbestuur, sprak over Plaatsbepaling van het liberalisme in dezen tgd. Spreker koos tot uitgangspunt de rede. die Henry Asselin, voorzitter van de Buiten- landsche Persvereeniging in Nederland, aan het jl. Zaterdag gehouden diner ter gele genheid van het 10-jarig bestaan dier ver- eeniging heeft gehouden en waarin hij, wij zende op Spinoza, opmerkte „dat men hier leeft in een land, waar de gedachte geen beperkingen kent, in een land, waar, zoo als Descartes zeide, de atmosfeer gunstig is voor den arbeid van den geest". Dat is het zuiverste liberalisme. Spreker vroeg zich af, of een plaatsbepa ling van het liberalisme in Nederland mo gelijk is. Eigenlijk moest spreker deze vraag ontkennend beantwoorden, want het libera lisme heeft als een zuurdeesem ons volks leven doortrokken. Het liberalisme open baart zich overal en al vindt men den spe- cifieken neerslag in de liberale beweging van ouderen en jongeren, het is nochtans „zon der bekende woon- of verblijfplaats". De doorsnee-Nederlander is liberaal, indien men om met prof. Huizinga te spreken het woord „liberaal", in z(jn oorspronke lijke beteekenis hersteld en los van alle ge voelsnuances, die een eeuw van partijcon- flict er aan gehecht heeft, weer kon gebrui ken in den zin van „dat wat een vrij man waardig is". N.S.B. en communisten alleen voeren den hopeloozen strijd tegen de ge pantserde ziel van ons vrije volk, vrij in zijn hoogste gebondenheid aan geweten en ver antwoordelijkheidsgevoel, dat waarlijk bijv. geen beperking van de drukpersvrijheid van noode heeft, (waartegen de B.J.L. zich bij voorbaat principieel uitspreekt) en dat m~t afschuw vervuld is van „beschavings- oorlogen" in dén trant van die, welke het fascistische Italië thans voert onder den zegen van den Nederlander Mussert. Spreker behandelt de geschiedenis van het liberalisme in Nederland, om te conclu- deeren, dat de jongeren tot taak hebben onze staatkundige verhoudingen te zuiveren en door ons volk zichzelf te doen ontdekken, het te brengen tot de erkentenis, dat de strijd met de blanke wapenen van den geest slechts wordt gevoerd tusschen liberalisme, conservatisme en socialisme, waarbij het liberalisme de rol heeft te spelen van een waarachtig vooruitstrevend beginsel op staatkundig, economisch en sociaal terrein. Op deze causerie volgde een levendige ge- dachtenwisseling. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Voor den Sjah van Perzië wordt te Bol nes een zeer luxueus pleizierjacht vervaar digd. Prof. Bruno Walter zal te Amster- dam gedurende een maand het Concertge bouworkest dirigeeren. De minister van Sociale Zaken heeft een bezoek gebracht aan de centrale werkplaatsen voor jeug dige werkloozen te Papendrec^t en Slikker veer. De teraardebestelüg. van het stof felijk overschot van den Commissaris der Koningin in Limburg. De bc-kende zeiler Mr. Carp heeft een nieuwen zesmeter later bouwen. Het s.s. „Algenib". dat kort ge leden bij een aanvaring groot? schade op liep, wordt thans gerepareerd. Te Sas- senheim werd de groote jaarlijksehe narcis; sententoonstelling geopend. Te Haarlem zijn pantserwagens aangekomen, bestemd voor het 1 April op te richten Eskadron Pantserwagens.' Wereldkampioen Euwe heeft te Bodegraven een simultaan-seance gegeven. Te Amsterdam vi'prde de Stu dentenvereeniging Unitas Studiosorum Am stelodamensium haar 5e lustrum. Een jubileum. Heden herdenkt onze stadgenoot de heei J. C. SchenkenbTg het feit, dat. hij 25 jaar als kleermaker in dienst is bij de firma H. Rabbers Co. Namens de firma werd hem een envelop pe niet inhoud overhandigd, térwijl het per soneel den jubilaris een eikenhouten fcafe. schonk mevr. Schenkenberg werden bloe men aangeboden. SpoorwegraaéL De minister van waterstaat heeft tot 15 Februari 1939 o.a. als lid van den Spoor wegraad benoemd den heer J C. S. Mas- see, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Kloetinge. MIDDELBURG Extra-subsidie kindervoeding. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der vereeniging „Kindervoeding" om een extra-subsidie van 1000, deelen Burg. en Weth. mede, dat rond een derde meer kinderen dan in andere winters van de voeding gebruik maakt. Burg. en Weth. meenen te mogen voor stellen het verzoek in te willigen en de som van 1000 in mindering te brengen op den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting 1936. De minderheid van Burg. en Weth., van oordeel, dat de financieele omstandigheden der gemeente de gevraagde verhooging van het subsidie niet gedoogen, heeft deswege geen vrijheid kunnen vinden medewerking aan dit voorstel te verleenen. Ned. Reis vereeniging. Gisteravond hield de afdeeling Walcheren der N.R.V. een druk bezochte samenkomst in de bovenzaal van „de Vergenoeging", waarin de voorzitter, de heer C. C. Mantz, speciaal welkom heette mevrouw dr. G. M. Kooimanvan Middendorp, die in de N.R.V. geen onbekende is, omdat zij meermalen optrad als leidster van reizen naar Zwit serland. Mevrouw Kooiman heeft de aanwezigen in gedachten gevoerd door het land van de bergen en meeren, de sneeuw en de giet- schers en dit mede aan de hand van enkele prachtig films, die het natuur- en steden schoon van genoemd land zoo geheel naar voren doen komen. Telkens voor een film heeft mevrouw Kooiman een causerie gehouden en getoond niet alleen het bergland meermalen te heb ben doorgereisd, maar ook studie te nebber. gemaakt van alles wat de natuur er biedt. Met groote aandacht hebben de leden een en ander gevolgd. Zij brachten hun medelid dank door applaus, de voorzitter deed het met woorden. Stand der werkloosheid in Zeeland. De directeur der districts-arbeidsbeurs te Middelburg verstrekt het volgend overzicht van den stand der werkloosheid in het dis trict op 31 Januari 11. Middelburg 1110, Vlissingen 895, Aagte- kerke 16, Arnemuiden 227, Baarland 79, Biggekerke 34, Borssele 78, Colijnsplaat 132, Domburg 88, Driewegen 27, Ellewouts- LANGE DELFT - MIDDELBURG dijk 49, Goes 315, 's-Gravenpolder 54, Grijps- kerke 23, 's Heer Abtskerke 7, 's Heer Arendskerke 174, 's Heerenhoek 115, Hein- kenszand 106, Hoedckenskerke 82, Ierseke 225, Kapelle 118, Kats 23, Kattendijke 17, Kloetinge 46, Kortgene 33, Koudekerke 101, Krabbendijke 125, Kruiningen 176, Melis- kerke 16, Nieuwland 48, Nisse 20, Oostka- pelle 31, Oudelande 57, Ovezande 78, Ril- land-Bath 82, Ritthem 19, Schore 40, Se- rooskerke 58, St. Laurens 13, Souburg 265, Veere 36, Vrouwenpolder 27, Waarde 50, Wemeldinge 84, Westkapelle 291, Wissen- kerke 163, Wolf aartsdijk 77, Zoutelande 36. Totaal stonden op 31 Januari jl. 5966 werkzoekenden in dit district ingeschreven. Jeugdige schakers. Als gevolg van de onlangs gehouden si- multaan-séance voor jeugdige schakers, is thans te Middelburg een jeugdschaakclub als onderafdeeling van de schaakclub Mid delburg opgericht, met aanvankelijk 26 le den, waaronder twee meisjes. SEROOSKERKE (W.) Begrafenis ijsslachtoffer. Op de begraafplaats alhier had Woens dagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer A. Riemens, die Vrijdag avond bij het schaatsenrijden is verdronken. De belangstelling was zeer groot en ver schillende kransen, waaronder een van de collega's-bodes van den overledene, dek ten de baar. Aan de geopende groeve voerden het woord ds. J. J. Hietkamp, predikant der Ned. Herv. gemeente en de heer R. A. Bastiaanse namens vele Middelburgsche vrienden van den overledene. OOSTKAPELLE Ter aardebestelling wylen jhr. mr. J. W. Schorer. Hedenmiddag is op het kerkhof te Oost- kapelle aan den schoot der aarde toever trouwd het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. Jacob Willem Schorer, in leven oud-griffier van den raad van beroep voor de ongevallenverzekering te Den Haag. lei- d i* van de vierdaagsche afstandsmarschen, officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder 1ste klasse van de orde van St. Olaf van Noorwegen. Jhr. Schorer was 13 April 1866 te Mid delburg geboren. Daar woonde destijds zijn vader, wijlen jhr. mr. J. W. M. Schorer, die van 1867 tot 1871 burgemeester van Arne muiden en Nieuw- en St. Joosland en van 1871 tot 1879 burgemeester van Middelburg was, daarna Commissaris der Koningin in §cl»eurtcmsscH «inw Jew Jag Het nieuwe Spaansche kabinetuit sluitend samengesteld uit links-republi keinen. (Buitenland),! Het verblijf van H. M. de Koningin eni H.K.H. Prinses Juliana in Silezië. (Binnenland) De Engelsche oorlogsvloot wordt ver* sterkt. Buitenland) Verwacht wordt dat de Engelsche ar beiderspartij Maandag haar afwijzende houding tegen de suppletoire militaire begrooting zal motiveeren. (Buitenland). Zulvel-Politiek. (Hoofdartikel)'* Wederom verschillende ernstige vlieg tuigongelukken in totaal 12 doodert* (Luchtvaart),. De Zwitsersche Vereeniging ter bevor dering van het Vreemdelingenverkeer dringt bij Zwitsersche regeering aan op represaillemaatregelen met het oog op de reisbelasting. (Binnenland)! Tarieven van den Provincialen Stoom bootdienst op de Westerschelde worden wat automobielen betreft, binnenkort verlaagd. (Provincie). Minister Churchill pleit voor den bouw van een tunnel onder het Kanaal. Buitenland)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Noord-Holland om in 1896 benoemd te wor den tot vice-president 'van den Raad van; State. De thans ontslapene heeft dus zijn eerste schoolopleiding te Middelburg geno ten. Later studeerde hij te Leiden en was daar o.a. voorzitter van Pro Patria. In Den Haag werkte hij in de besturen van vele vereenigingen, o.a. in de Burgerwacht speelde nrj een rol van beteekenis. Maar het meest is hij toch bekend geworden door zijn arbeid in den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding en. met name voor wat hg presteerde als leider der arscanas- marschen. ZooaLs boven geschetst was jhr. Schorer een Zeeuw van geboorte en mede door zijn huwelijk met jonkvrouwe A. G. Schuurbeque Boeije, een lid der bekende Schouwsche fa milie van dien naam, zijn de banden met onze provincie versterkt. Dit was zeker mede oorzaak, dat hij zoo gaarne op Wal cheren vertoefde en wel op het buiten „de Sprinck" te Oostkapèlle en dat hij ook in; die gemeente voor altijd wilde rusten. KRABBENDIJKE P. T. en T. Bij Kon. besluit is, met ingang van lö April 1936, aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst F. KLoprogge, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Krabben- dgke, als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 15 Februari kwamen in onze provincie voor 4 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Goes, 1 te Ierseke en 1 te Middelburg. Actie in Zeuwsch-Vlaaanöeren tegen de reisbelasting. Het Brusselsch „Laatste Nieuws" heeft eei brief geplaatst, die het blad uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ontvangen en waarin de schrijver zich bitter beklaagt over de plannen van de Nederlandsche re geering om een reisbelasting in te voeren. Hij betoogt, dat de verwezenlijking van deze plannen de volledige afsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen zou beteekenen. Aan den eenen kant door de Wester-Schelde en aan den anderen kant door een leger van kommiezen. Voor het centrum van het land, aldus de briefschrijver, kan deze belasting misschien geen overwegend bezwaar uitmaken, voor Zeeuwsch-Vlaanderen evenwel dreigt 'fc een zeer onbillijke belasting te worden. De in woners aldaar kunnen niet of slechts moei lijk naar hun eigen land over de Wester- Schelde. De reis is veel te duur en vergt te veel tijd. Zij zijn aangewezen om de reis te maken via Antwerpen naar Roosendaal, dus over België. De bevolking, vooral in de grensgemeenten, leeft als het ware met de Belgen, zij moeten dagelijks in België ko men voor allerlei zakenvoor landbouw-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1