1000 500 300 150 100 25 Ui/2 iOoriot -Q&n duzk (Xiami/iQnJtu OoeclincpTrualdetan EERSTE BLAD No.42i 74e Jaargang' WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-6Q,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E6287 19 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENÏEUWS §cj»cwrlcnissew «nn Jew Jog 1936; VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn R A T1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorzitter Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1936 benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam M. J. Harts, on der gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als voorzitter van den ttaad van Arbeid te Middelburg. Door deze benoeming zal de heer Harts onze gemeente gaan verlaten en ontstaat in den gemeenteraad, waarin de heer Harts zitting heeft voor de vrijzinnig-democrati sche partij, een vacature. Opvolger op deze lijst is de heer A. C. Hildernisse. De heer Harts heeft sedert 4 September 1923 zitting in den gemeenteraad, zoodat hij bijna 13 jaren deel uitmaakt van dit college. Op 25 Juli 1925 werd de heer Harts be noemd tot tijdelijk wethouder wegens ziekte van den heer M. Laernoes, welke functie hij bekleedde tot 7 October van dat jaar. Na het overlijden van den heer P. Lands man werd de heer Harts 17 December 1925 benoemd tot wethouder en belast met de af deeling onderwijs. Den 8en Maart 1929 heeft de heer Harts h,ls wethouder bedankt. MIDDELBURG Loonsverlaging of koopkrachtverhooging. De soc.-dem. raadsfractie te Middelburg heeft dd. 10 Februari jl. een schrijven ge richt tot de raadsfractie van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond", waarin o.a. het volgende voorkwam Het lid van uw raadsfractie, de heer A. Jeronimus Jr., maakt, zoo dikwijls een punt van de agenda der raadsvergaderingen hem daartoe de gelegenheid biedt, daar van gebruik om als zijn meening naar Voren te brengen, dat drastische loonsver lagingen bij overheidslichamen en in het particuliere bedrijf noodig zijn om tot ver mindering der werkloosheid te geraken. Door onze raadsfractie o.a. meerdere malen door het lid P. Ph. Paul is tegen die meemng telkens stelling genomen en daartegenover gesteld dat verhooging der koopkracht een voorname factor is om de groote werkloosheid terug te dringen. Evenwel ontbreekt in de raadsvergade ringen veelal de tijd om over het punt „loonsverlaging of koopkrachtverhooging" breedvoerig te discussieeren, afgescheiden nog van de vraag of voor een wijdloopige discussie daarover de raadsvergaderingen wel dienstig kunnen zijn. Door de verslagen die van de raadsvergaderingen in de pers worden aangetroffen, komt bovendien dat gene wat over genoemd onderwerp is ge zegd meermalen niet tot zijn recht. Waar deze zaak zoo zeer in het midden der belangstelling staat, ook van de Mid- delburgsche ingezetenen, stellen wij U voor daarover een openbaren debatavond te hou den, waar door den heer Jeronimus loons verlaging en door ons raadslid Paul koop krachtverhooging als belangrijke factor tot vermindering der werkloosheid zal worden Verdedigd. De raadsfractie der Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" heeft daar dd. 17 Fe bruari op geantwoord, dat zij niet in kan gaan op het gedane voorstel. Naar hare meening toch is het onderwerp, waarover de S.D.A.P.-fractie een openbaar debat wenscht, al zoo uitvoerig in woord en geschrift behandeld dat het houden van een vergadering daaromtrent noch noodig noch vruchtdragend is te achten, en leidt deze bovendien nimmer tot eenig practisch resultaat, Ned. Chr. Reisvereeniging. De afdeeling Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield Maandagavond in de Bogardzaal te Middelburg een filmavond onder leiding van den afdelingsvoorzitter, den Heer H. Bonnet. De zaal was geheel gevuld. Allereerst werd vertoond de film, die ver leden jaar gemaakt is, toen de N.C.R.V. met de „Veendam" naar Noorwegen en Schotland voer de Jubileumreis ter herin nering aan het 12% -jarig bestaan der ver eeniging, die door bijna 800 pei-sonen werd meegemaakt. De film liet ons aardige mo menten zien aan boord en in de Noorsche fjorden. Ook dit jaar zal een dergelijke tocht gemaakt worden met de „Sibajak". Verder werd de avond gevuld met films uit de Oostenrijksche Alpen en Zwitserland. De bekende toeristenplaatsen, waarheen ieder jaar honderden Nederlanders trekken (Interlaken, Widerswil, de Jungfrau, 't Brienzermeer, enz.) en waarheen ook dit jaar weer veel reizen georganiseerd zijn, zagen we in de pracht van het Zwitsersche landschap. Zeer interessant was de film Een week in een Zwitsersche skischool. On der de leiding van een skileeraar zagen we de oefeningen en tochten door de sneeuw maken. En als dan een der oefenaars wat hardleersch schijnt te zijii, krijgt de film ook nog een humoristisch tintje. 't Was een mooie avond voor de leden en de vele andere, belangstellenden. De Industrie- en Huishoudschool. De Vereeniging Industrie- en Huishoud school te Middelburg heeft Dinsdag in het schoolgebouw aan het Molenwater haar algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mevr. L. Alberts-Sal- berg. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen w\j, dat op 1 Januari 1935 de school 196 dagleerlingen telde, verder 8 op de cursussen voor meergegoeden en 102 op de avondcursussen, totaal 306. In het voorjaar namen 4 leerlingen deel aan de cursussen voor meergegoeden, 92 aan ver- volgavondcursussen in lingerie en costuum- naaien enz. Totaal is dus gedurende het schooljaar 19341935 onderricht gegeven aan 402 leerlingen. Aan het einde van. het schooljaar 1934 1935 ontvingen 13 leerlingen een diploma voor huisnaaister en 8 voor hulp in de huishouding. Bij het begin van den cursus 19351936 waren 181 leerlingen voor vol ledig onderwijs ingeschreven, van wie van buiten Middelburg 68, nl. Vlissingen 23, Koudekerke 7, Souburg 16, Serooskerke 2, St Laurens 3, Domburg 2, Gr\jpskerke 2, Arnemuiden 2, Vrouwenpolder '4, Nieuw- dorp 1, Oostkapelle 1, 's-Heer Arendskerke 1, Westkapelle 1, Ritthem 1, Zoutelande 1, Terneuzen 1. Er waren 30 leerlingen vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. Aan de cur sussen voor meergegoeden namen toen 2 leerlingen deel, voor de avondcursussen meldden zich 67 leerlingen aan. Vóór 31 December hebben 7 leerlingen de school verlaten en bedroeg het aantal nog 243. De assistent-huishoudster nam in den loop van het jaar ontslag, terwijl aan een leerares wegens reorganisatie eervol ont slag werd verleend. Een schooltentoonstelling is dit jaar we derom gehouden, zij werd druk bezocht. De leerlingen van sommige klassen woonden lezingen of filmvertooningen bij of bezochten tentoonstellingen. Te Vlissingen zijn dit jaar wederom cur sussen gehouden, een van half Februari tot Juli en een van September tot half Fe bruari, waaraan totaal 31 leerlingen deel namen. De vergadering keurde het verslag goed. OOST- EN WEST-SOUBURG Ouderavond Marnix-scbool. Maandagavond 1.1. werd m de Marnix- school te Oost- en West-Souburg een druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield mej. Brasser een lezing over „Iets over achterlijke kinderen", waarna de heer Derj een onderwerp behandelde, getiteld „Zor gen bij opvoeding", welke beide met aan dacht werden gevolgd. Gevonden voorwerpen, Een belastingmerk bij J. de Visser, Mid- delburgschestraat 4een paar jongens- schaatsen bij W. Kastelerjn, Beoiusstraat 7; een turnschoen bij v. d. Meer, Vlissingsche- straat 109 en een das bij L. Wisse, Ritthem- schestraat. KOUDEKERKE Jaarvergadering Chr. Bewaarschool. Maandagavond werd de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging in het schoolgebouw gehouden. Het verslag van het hoofd der school over 1935 vermeldde een groote toename van 't leerlingen tal en een getrouw school bezoek. Bedroeg het aantal leerlingen vorig jaar 32, thans wordt de school bezocht door 54 kinderen. Goedgekeurd werd de rekening over 1935 in ontvangst op 1137.41, in uitgaaf op 1320.88%. Het nadeelig saldo, veroor zaakt door buitengewoon onderhoudswerk, zal op de reserve worden afgeschreven. Dank zij het door den gemeenteraad toe gekende hoogere subsidie kon de begrooting voor 1936 sluitend worden gemaakt. Met dankbaarheid mag worden geconsta teerd dat de school bloeit en haar finan- cieele positie gezond is. OOSTKAPELLE Huldiging van den burgemeester. Te Oostkapelle is heden de 65e jaardag van den burgemeester, jhr. W. Z. van Teij- lingen, herdacht en zulks op meer dan ge wone wijze, omdat de heer Van Terjlingen, die in September a.s. 40 jaar burgemeester zou zijn, tegen 1 Maart ontslag heeft ge vraagd. In de Ned. Herv. Kerk is hedenmorgen een bijeenkomst gehouden, waar een com missie bij monde van haar voorzitter, dr. C. van der Harst, den burgemeester huldigde onder aanbieding van een schilderij en een gedenksteen voor het gemeentehuis. GROEDE Bond voor Staatspeiisionneering. Dinsdagavond had een algemeene verga dering plaats van den Bond van Staatspen- sionneering, afdeeling Groede, in de zaal van den heer J. de Rooij. Uit de rekening over 1935 bleek, dat was ontvangen 179.08 en uitgegeven 125.73, alzoo een goed slot van 53.35. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Iz. Herman Sr. en W van Hane- ghem, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature J. RisseéuwSalomé, die in verband met zijn werkzaamheden als be stuurslid had bedankt, werd gekozen de heer A. Leenhouts. Vervolgens werd nog medegedeld, dat de feestvergadering zal worden gehouden in de eerste of tweede week van Maart. OOSTBURG Ongeval. Door 't vallen in glas verwondde de schildersknecht F. alhier zich Maandag zoo ernstig aan een der polsen, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Eenige pezen werden hem afgesneden, zoodat min stens een week verpleging in het ziekenhuis noodig zal zijn. SLUIS Oude vrouw in regenbak verdronken. Te Sint Anna ter Muiden is de ruim 88- jarige ongehuwde mej. A. gevonden in den regenbak, welke zich achter baar woning bevond. Naar de „Midd. Crt." meldt, zou de toedracht der zaak de volgende zijn Mej. A. woonde alleen in haar huis je doch kreeg 's avonds gezelschap van een nicht. Deze had reeds meermalen het plan geopperd bij haar te blijven slapen, doch de tante wei gerde dit. Ook wilde ze niet bii de ouders van de nicht komen inwonen. Als de nicht 's avonds naar huis ging, sloot ze zorgvul dig alle deuren af en nam dan den sleutel mee naar huis, waarna ze den volgenden morgen weer enkele huishoudelijke bezighe- Petroleum-embargo komt binnenkort weer in Britsch Kabinet ter sprake. (Buitenland). Rome viert Italiaan sche overwinning* (Oorlog Abessinië)« De ongeregeldheden in Spanje. Militair re putsch te verwachten? (Laatste Berichten)* Het Nansen-comité wordt opgeheven. (Buitenland), Slooppremies voor opgelegde zee- en/of kustvisschersvaartuigen. (Binnenland)* Geregelde Zeppelindienst naar Java? (Luchtvaart)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN den kwam doen omdat de tante moeilijk ter been was. Zoo ook op den bewusten mor gen. Het meisje, dat zich van geen onraad bewust was, kwam zooals gewoonlijk dë melk brengen naar haar tante, doch toen zë in huis kwam, zag noch hoorde ze deze. Nu begon ze overal te zoeken en kwani daarbij ook bij den regenbak, waarin ze haar tante ontdekte. Hevig verschrikt BB? OI?6H

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1