500 300 100 25 L DINSDAG IS FEBRUARI EERSTE BLAD No. 41 74e Jaargang: 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS .Walcheren's" "Melkproducten Verkoophuis: W. POPPE §cl>cur6cnis§en van eten 153 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage om vergunning tot het uit breiden van de bestaande benzinebewaar plaats door het bijplaatsen van een onder- grondschen ketel voor ongeveer 4000 Liter benzine, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie B, Nr. 1464, plaatselijk gemerkt Lampsinsstraat No. 51, dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeente-Secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kun nen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 3den Maart 1936, zal ten Gemeente huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen heid worden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie da gen vóór den 3den Maart 1936, ter Gemeen te-Secretarie (2e Afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zy er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ter einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 18den Februari 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 28 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 20 metselaars, 27 opperüeden, 47 schilders, 10 stuca doors, 66 timmerlieden, 3 vérvers, 3 betonwerkers, 4 vlechters, 5 opzichters, 2 machinaal' hout bewerkers, 3 meubelmakers, 2 politoerders. 6 stoffeerders, 8 kleermakers, 1 wasscher. 3 schoenmakers, 250 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 13 brood/banketbakkers, 3 koks, 8 slagers, 2 tuinlieden, 7 magazijnbe- diendèn, 4 reizigers/agenten, 6 winkelbe dienden, 8 chauffeurs, 14 kellners, 26 loo- pers, 3 portiers, 5 sleepers, 31 transport arbeiders, 27 kantoorbedienden, 1 musicus, 9 onderwijzers, 56 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 128 losse arbeiders. Vrouwen 3 winkeljuffrouws, 6 kantoor bedienden, 2 onderwijzeressen, 7 dienstbo den, 7 werksters. Totaal 875 ingeschrevenen, waarvan 52 in de werkverschaffing. Vorige week 864 per sonen. Alzoo een vermeerdering van 11 werkzoekenden, A. G. O. Andries Roodenburg en Felix de Nobel, Concertgebouw. 't Was in November 1931, dus al eenige Jaren geleden, dat wij den toen 21-jarigen violist Andries Roodenburg op een concert der Middelburgsche „Instrumentale" voor het eerst hoorden. We hebben bij die gele genheid reeds geschreven „Hij is inder daad een violistisch talent met aangeboren gaven, beschikt over een bewonderenswaar dige techniek en speelt met durf en bra voure". Gisteravond hadden we het voorrecht te constateeren, dat deze kunstenaar sindsdien innerlijk is gerypt en dat er ook zielkundl ge diepte in zijn kunst is gekomen. De meesterlijke wijze, waarop hij Bach's Solo- Sonate in g kl. t. vertolkte, de fuga detail leerde, opbouwde en met stralenden toon in ernstige en diepe concentratie speelde, was daarvan wel een sprekend bewijs. In samenwerking met Felix de Nobel, die den violist voortreffelijk aan den vleugel bijstond, genoot Beethoven's Sonate in a, gr. t. op. 12 de middelste der eerste drie sonaten van den grooten Ludwig. welke hij aan zijn leermeester Salieri opdroeg en aan Haydn doen denken een technisch-vol- komen en muzikaal-ware vertolking. Te recht hoorden we een dame zeggen die violist „zingt". Inderdaad, dat deed hij. Na de pauze de Sonate voor viool en piano van Ravel, een kunstwerk, dat wel is waar geen ontroering wekt, doch niettemin, als een uiting van nieuwe stroc mingen, bij zonder interessant is. De beide kunstenaars hebben het vol enthousiasme gegeven, met alle vreemde, wilde schoonheid en rhythmi- sche stemming met „jazz-elementen", waar bij de viool tot slaginstrument werd, in de „Bleus" en een virtuoos raffinement in het „Perpetuum mobile". Tot slot een vijftal Hongaarsche dansen van BrahmsJoachim, welken een fameus suggestieve weergave, vol spirit en lyrisch elan, te beurt vielen. Andries Roodenburg concerteerde voor een aandachtig, niet over-talrijk gehoor en verwierf geestdriftigen bijval, waarin Felix de Nobel terecht betrokken werd waarvoor hij met een virtuoos gespeeld „Zapateado" van de Sarasate dankte en waarmede hij zijn onberispelijke intonatie, fabelachtige techniek en meesleepende toonvorming in het volle licht plaatste. Beide kunstenaars hebben ons, dank zij A. G. O., een interessanten, rijken Kamer muziek-avond geschonken. O. Luchtvaartdienst. Ten behoeve van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" is bij beschik king van den minister van waterstaat van 15 Februari 1936, Luchtvaartdienst, onthef fing verleend van het bepaalde in het eerste lid, onder b, van artikel 15 en in het eerste lid, onder b, van artikel 18 der Luchtvaart wet, met betrekking tot het houden van vluchten op het luchtvaartterrein Vlissin gen ter beproeving van de eigenschappen en de goede werking van het vliegtuig PH ALB. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan mr. J. van der Poel, hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, vroeger inspec teur te Vlissingen, vergunning verleend tot bet aanvaarden van zijn benoeming tot officier in de Kroonorde van België. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De tramlijn HoornBovenkarspel is op geheven het stationnetje wordt varkens stal. Zaterdag is de afdeehng Hilver sum van de Ned. Padvinders Vereeniging door hoofdverkenner Rambonret geïnstal leerd. Het Zweedsche oorlogsschip „Got land" thans te Amsterdam, was Zaterdag voor het publiek te bezichtigen De Ned. Verg. v. Intern. Recht herdacht dezer da gen haar 25-jarig bestaan. De Britisn Airways hebben Zaterdag een nieuwe lijn EngelandScandinavië geopena. Delft heeft het nieuwe sportfondsen bad officieel in gebruik genomen. Te Rotterdam hield de Rotterdamsche Kegelbond zijn jaarlijk- sche baL Te Rotterdam wei'den op een L.O. school verkeersexamens afgenomen. Overste v. d. Bent heeft te 's-Gravenhage het commando der eerste brigade grena diers en jagers overgenomen. Zaterdag hield te 's-Gravenhage de Buitenlandsche Persvereeniging een diner ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Prins BertiJ van Zweden bracht gisteren een bezoek aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam. MIDDELBURG Wijziging elecfcriciteits-tarieven. Mede naar aanleiding van de medewer king van de N.V. PZEM, die electriciteit in het groot aan de gemeente levert, waar door een nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, kunnen Burg. en Weth. op voor lichting van den directeur van gemeente bedrijven, voorstellen een wyziging te bren gen in de electriciteitstarieven en wel in het bijzonder inzake het vastrechttarief. Volgens het voorstel zal dit in het vervolg alleen worden bepaald volgens de opper vlakte van de woning en wel ten minste 40 M2. Het tarief zal zijn voor de eerste 100 M2. 35 cent en daarboven 20 cent per M2. Verder wordt voor elke kwu 5 cent berekend. Bij een oppervlakte van 90 M2. en een verbruik van 225 kwu is dit reeds 11.27 per jaar voordeel voor den abonné, terwijl hij dan verder 5 cent betaalt. Voor winkels, werkplaatsen, pakhuizen enz. is besloten, dat de afnemer een aansluitwaar- de, in overleg met de directie vast te stel len, zal contracteeren tegen ƒ12 per kw zijn fijn en de prijs valt iedereen mee, gestadig stijgenden omzet bewijst de waardeering der klanten. SCHELDESTRAAT 70 TELEFOONNUMMER 502 Ook verkrijgbaar bij de meeste Vlissingsche Melkslijters. per jaar, om overigens ook 5 cent per kwu te betalen. Voor den stroom, die geleverd wordt voor beweegkracht en andere dan verlichtings- en huishoudelijke doeleinden zal bij meting over een enkel tarief echter 22 cent per kwu worden betaald en bij meting over een dubbeltariefmete'r 24 cent per kwu voor stroom, geleverd van 16 tot 22 uur in No vember, December, Januari en Februari en verder steeds 12 cent per kwu. Voor verlichting en voor huishoudelijke doeleinden, bij meting over een gewonen meter is de prijs 24 cent per kwu, bij een muntmeter 30 cent (de directeur noemde 31 cent). Ook voor de meterhuur wórdt een verla ging voorgesteld, waarbij de kleinste meters 30 cent per maand kosten en dan 50, 60, 80 ct., 1, 1.20 en 1.40. Dit alles zal voor het bedrijf 24.500 min der opbrengst beteekenen, doch de nieuwe overeenkomst met de PZEM zal 5200 minder vorderen, is dus een nadeelig ver schil van 19.300. Op de begrooting 1936 is reeds 17.000 minder geraamd, dus blijft nog 2300 verlies. De directeur hoopt, dat zijn pessimisti sche verwachtingen inzake den meerderen verkoop zich zullen logenstraffen en Burg. en Weth. meenden, dat door betere exploi tatie-uitkomsten, zooals geheel 1935 reeds aangeeft en door de werking van het nieu we vastrecht-tarief de lagere baten van 2300 zullen verdwijnen. Tentoonstelling vrouwelyke handwerken. Een der zalen van het hotel de Abdij te Middelburg is heden door de goede zorgen van de dames, die de leiding hebben van de loterij vcor vrouwelijke handwerken, her schapen in een showroom van tal van fraaie prijzen. Dit jaar is de eerste prijs een zilveren bonbons- of bloemenbakje met een blauw glazen bakje er in, de tweede prijs is een mooie lamp met kan, de derde een bowl stel op glazen blad. Daarnaast zijn er in de eerste plaats ook dit maal weder tal van dames handwerken, waaronder zeer fraaie, en vele andere luxe en meer practische artikelen, die zeker tot het koopen van loten zullen opwekken. Maar ook een bezoek zal reeds voldoening geven en welkom zijn, men kan dan na de bezichtiging zich nog wat vermeien in de aangrenzende theesalon. Zoo men weet verdeelt het comité de netto opbrengst over verschillende lief dadige instellingen in de stad, en doen de dames en haar voorgangsters dit reeds eenige tientallen jaren. Moge zij ook dit maal succes hebben. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd: H. de Smidt met ge zin, B 298b, uit Vlissingen Mej. J. Stroo, E 11, uit Middelburg P. Boon* met gezin E 239a, uit O. en W. Souburg W. Visser met gezin, D 10, uit Middelburg A. Kruis heer met gezin, B 298c, uit Vlissingen L. de Waal met gezin, B 298f, uit Vlissingen Mej. G. Walrave, B 226, uit Kloetinge Mej. S. Zwaan, E 239b, uit Warmond. Vertrokken: Mej. W. Müller van B 242r, naar Zierikzee A. A. Maag denberg met gezin, van E 147 naar Hen gelo W. de Voogd, van B 240, naar Bigge- kerke Mej. C. S. Puijpe, van B 259, naar Zwolle Mej. M. Coppoolse, van D 5, naar Oostkapelle Mej. E. J. Wilmotte-van dei Moolen, van B 242i, naar Vlissingen H. D. Siebenga met gezin, a/b. schip „Elisabeth" naar Middelburg J. M. Vreeke met gezin van E 53, naar O. en W. Souburg J. Min derhout, van E 66, naar Middelburg. GRIJPSKERKE ""sn onaangename vergissing. Gisteravond zou te Grijpskerke (Walche ren) de Vrije Universiteitsfilm vertoond worden. Maar ongeveer twee uur vóór den aanvang der vergadering kwam be richt binnen, dat de operateur met de film naar Grijpskerk in Groningen was vertrok ken. Een aantal belangstellenden kon te leurgesteld huiswaarts keereru BIGGEKERKE Jaarvergadering Boerenleenbank. Maandagmiddag hield de Boerenleenbank alhier haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer L. Simonse. Aanwezig waren 28 leden. Uit het jaarver slag van den kassier bleek, dat iets minder was ingelegd dan terugbetaald en dat de winst 616 bedraagt. Evenals het vorig jaar, was ook nu de omzet bevredigend. Als bestuursüd werd herkozen de heer J. Lampert Pz., als lid van den raad van toe zicht de heer J. van Keulen als plaatsver vangende bestuursleden de heeren W. de Regt en D. Coppoolse. De rentestandaard werd wederom vast gesteld op 3 voor credit en 4% voor debet. ARNEMUIDEN Vergadering Z.L.M. De plaatselijke afdeeling der Z.L.M. hield een algemeene vergadering onder voorzit terschap van den heer C. Franse. Nu voor den oogst 1936 de richtprijs der tarwe met één gulden per 100 K.G. is ver laagd en de bietengarantie is verlaagd, zal bij normalen oogst van de verschillende pro ducten het voor akkerbouwers ook niet mo gelijk zijn, hun bedrijven loonend te exploi- teeren. De melksteunbeweging die reeds in een zeer vergevorderd stadium van voorberei ding was, werd als practisch onuitvoerbaar plotseling ingetrokken. Vooral de vetweiders maken een zeer moeilijken tijd door. Spr. wenschte dan ook van ganscher harte dat het spreekwoord spoedig in vervulling moge gaan „Wan neer de nood het hoogst is, is de redding het meest nabij". Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek dat de afdeeling zoo wel in ledental als financieel iets vooruit ging. BRESKENS Oprichting voetbalclub der C.J.M.V. Dezer dagen is alhier door de Chr. Jonge Mannen Vereeniging een voetbalclub opge richt. De club draagt den naam R.O.H.D.A. (Recht op het doel af). Het clubcostuum is zwarte broek en zwart shirt en oranje- zwarte kousen. Aanvankelijk telt de nieu we voetbalvereeniging 20 leden. Het ligt n de bedoeling a.s. herfst deel te nemen aan de Zaterdag-competitie van den Chr. Ned. Voetbalbond. SCHOONDIJKE De weg SchoondijkeIJzendijke. Hinderlijk houtgewas. Naar aanleiding van een dezer dagen vermeld verzoek van den A.N.W.B. om verbetering van het uitzicht in een bocht van den weg SchoondijkeIJzendijke, eveu ten noorden van de kruising met de Zeven- hofstedenstraat, heeft de wegbeheerdei me degedeeld, dat het houtgewas, hetwelk het uitzicht daar beneemt, groeit op een niet aan de provincie toebehoorend perceel. De provincie heeft eenigen tijd geleden getracht dit perceel te koopen, om daarna het houtgewas op te ruimen, doch de bui tensporige vraagprijs deed van dit voorne men afzien. Nu inmiddels in de jongste zitting der Provinciale Staten een nieuw reglement op de wegen en voetpaden is vastgesteld, dat in artikel 24 verbiedt om na 1 Januari 1938 dergelijke beplanting buiten den weg te hebben, staat de opruiming binnen af- zienbaren tijd vast. In afwachting daarvan zal ter plaatse een asverkeersstreep worden aangebracht. GOES Oud-leerlingen Rijks Landbouw Winterschool. Lezingen over de NA..K. en over de ontsmetting van saaizaad. Onder leiding van den heer A C. Zandee werd gisteren te Goes door bovengenoemde De opbrengst der Rijksmiddelen over Januari. (Binnenland)^ Linksche partijen behalen absolute meerderheid in Spaansche Cortes. (Buitenland), Vliegtuigongeval in Engeland passa gier gedood, piloot zwaar gewond. In Texas vliegtuig neergestorttwee dooden. (Luchtvaart), Nieuwe orders der Ned. Spoorwegen® (Binnenland), Het 128e legerberichtde Italianen hebben veel wapens buitgemaakt. (Oorlog AbessiniëX, Opstand in Paraguay. (Buitenland), De muiterij op de „Zeven Provinciën". Gratieverzoek luitenant Van Boven af* gewezen. (Laatste berichten) ZIE VERDER EVENTUEBL LAATSTE BERICHTEN 1866 18 FEBRUARI 1936 Opgedragen aan den Edelachtbaren Heer W. P. EDELMAN. Een geest, waar de arbeid zijn adel op drukte S Aan voortgaan en bouwen en stichten gewijd,....- Een hart, dat zyn menschen uit ledigheid rukte Hun nooden bezwoer, na veel moeite en strijd,. ....o Een ziel, stoer-rechtop in zijn doelbewust streven Naar goed-zijn en groot-zyn, voor wie er op bouwt...., Een leven, dat immer de plaats hem gegeven In elke omstandigheid heilig beschouwt Dat welt, Jubilaris, in onze gedachten. En waar men vandaag nu gestadig van praat g Dat Gij Edel in naam zyt, zulks kon men verwachten, Maar Ede 1-m a n waart Ge, ook steeds met de daad 2 H. J. W. vereeniging een bijeenkomst gehouden, waarin eerst sprak de heer ir. Siebenga te Wageningen (vroeger secretaris Z.L.M. te Goes) over „Doel en werkwijze van de N. A. K." De N. A. K., aldus spr., is een spe cifieke landbouworganisatie die bedoelt de voorziening, het verbruik en de verbetering van zaaizaad en pootgoed. De N. A. K. staat onder rykstoezicht. De bedoeling was om tot een centrale keuring te komen, een product te krijgen, dat aan minimumeischen voldoet en een product, dat daarboven komt, te stimuleeren Dank zij den arbeid van de N. A. K. en den steun der regeering neemt Nederland nu wat de pootaardappelen betreft een goe de plaats op de buitenlandsche markt in. De bedoeling van de N. A. K. is, dat elke boer zooveel mogelijk aan de teelt van zaai- en pootgoed deelneemt, en niet, zooals in Duitschland, dat die teelt in handen van speciale telers wordt gelegd. Nadat hierover nog een bespreking was gevoerd, sprak de heer ir. W. B. L. Verhoe ven te Wageningen over „Ontsmetting van. zaaizaad". Spr. wees er op, dat men reeds vroeg constateerde, dat sommige ziekten door het zaad worden overgebracht. Het ontsmettingsmiddel mag de zaden niet aantasten. Het moet goedkoop en een voudig in toepassing zijn. Spr. wekte op steeds advies te vragen bij den plantenziektenkundigen dienst. Men wake tegen herbesmetting (besmette zakken, dorschvloer, zaaimachine). Coöpe ratieve ontsmetting is goedkooper dan in- dividueele. Ten slotte sprak spr. over het gevaar van den colorado-kever. Deze is helaas reeds in Zuid-België gesignaleerd en is thans maar 15 K.M. van onze grens verwijderd. Deze kever beschadigt de gewassen en brengt onze export in gevaar. Spr. gaf verschillende wenken voor de bestrijding. HULST C.A.O. in den Zeeuwseh-Vlaamschen landbouw. Naar het „Dagbl. van Zeeland" verneemt werd gisteren overeenstemming bereikt

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1