DONDERDAG 13 FEBRUARI 51 EERSTE BLAD PALMOLIVE ZEEP IVo.37 1936; UitgavBFirma F. VAK BE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening BG287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kor! commentaar Sel»ewrlentsse« «ci» Jet Jaag ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f1,25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 Polis, zijn (jRATIS verze- |l|||l kerd tegen ongelukken voor: ÜJlUl gulden bij levens- I lange ongeschikt- 1 heid tot werken. gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 JUU een ongeluk. UllU handjvoefof oog. 1 1 gulden bij verlies 4 J een^uim. Illl gulden bij verlies rt |7 van een 0 *1 wijsvinger. tJSj gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 'VAN KRANTEN EN VROEDE VADEREN. Onder bovenstaanden titel brachten wij op 25 Januari een „Kort Commentaar", waarin verteld werd van een. krant ergens in ons land, die een subsidie van de ge meente ontving,, waaraan de voorwaarde verbonden was, dat de redactie geen ongepaste artikelen zou plaatsen. Nadat in de pers een verslag van de raadsvergadering in de betrokken gemeen te was verschenen (een 'verslag waarin woordelijk stond „De meerderheid van B. en W. is voor'inwilliging van het verzoek, mits de redactie ongeoaste artikelen wil weglaten"), hebben wij eenige dagen ge wacht alvorens aan een en ander een arti kel te wijden. Er verscheen echter geen te genspraak, wel kwam intusschen Nr. 4 van het Drukkersweekblad uit, waarin precies dezelfde lezing van het geval werd gegeven. Thans schrijft de betrokken uitgever ons, dat de eisch' om geen ongepaste artikelen te plaatsen, vóór de stemming in den Raad was ingetrokken en ten bewijze hiervan stuurt hij ons een nummer van zijn eigen krant, waaruit dit- blijkt. Daar bedoelde heer ons in denzelfden brief schrijft „De. zaak waarom het gaat is nl. door opneming in de dagbladen, en dit niet tegen mijn bedoeling in, in den lande voldoende bekend geworden", is het duide lijk dat hem de bewuste public? *1 es bekend waren. Indien deze z.i. de feiten niet juist weergaven, had het dus op zijn weg gele gen, voor eeri rectificatie zorg te dragen. Overigens' hebbén wij niet de minste re den om de juistheid van zijn n ededeeling dat de gewraakte voorwaarde vóór de stemming werd ingetrokken, in twijfel te trekken. Het verheugt ons, dat deze uitge ver niet voor de gestelde eischen heeft ge bukt, zoodat de afloop van dit geval ande ren nog tot leering kan strekken. Een en ander verandert overigens niets aan den principiëelen kant van het geval, zooals wij die in ons artikel van 25 Januari (waarin het blad, noch de plaatsnaam werden vermeld) aan de orde stelden. REGEERINGKJE SPELEN. Wij willen even den vinger leggen óp een typisch verschijnsel, dat den laatsten tijd herhaaldelijk onze aandacht trektde ster ke behoefte die bij verschillende autoritei ten en organisaties schijnt te bestaan om in de bevoegdheder van anderen te treden. Wie de Raadsverslagen van de groote ge meenten in den lande regelmatig leest, stuit herhaaldelijk op dit verschijnsel. Te pas en te onpas worden prachtige redevoeringen afgestoken, die in Eerste of Tweede Kamer op hun plaats zouden zijn, maai zeker niet in de Raadszaal thuis behooren, om de sim pele reden, dat de taak en de macht van een Gemeenteraad nu eenmaal beperkt zijn en het derhalve in het belang der Gemeente is, hiermede rekening te houden en in de raadszaal niet het woord te voeren over aangelegenheden die niet tot de competentie van den Gemeenteraad behooren. In wezen precies hetzelfde i» het feit, dat de dagbladen soms overstroomd worden met adressen van vereenigingen van diver se pluimage. Adressen (of afschriften van verzonden telegrammen) waaruit blijkt, dat de betrokken vereeniging verzocht (soms zelfs geëischtheeft, het een of ander te verbieden. Op één dag bereikte ons een adres waar in den voorzitter van den Raad van Minis ters verzocht wordt, een binner kort te hou den dienstweigeringscongres te verbieden èn het afschrift van een telegram waarin den burgemeester van Amsterdam gevraagd wordt, de vertooning van de film Helden- kermis te verbieden. De namen van de or ganisaties, die hiertoe meenden te moeten besluiten, doen niets ter zake het gaat hier uitsluitend om het verschijnsel dat wij willen signaleeren. Gelooft men nu werkelijk dat het nlei gevoeglijk aan de regeering kan worden overgelaten, om te beoordeel en of een con gres al dan niet toelaatbaar is? Of meent men, dat de burgemeester van Amsterdam zoo slecht zijn taak kent, dat anderen in 2ijn bevoegdheden moeten treden- en voor bèm moeten beoordeelen wat wel en niet voor vertooning toelaatbaar is? Wij z\jn er van overtuigd dat beide orga nisaties het goed meenen. Toch is hun op treden o.i. niet juist. Ook de leden der Tweede Kamer die wel eens het onderscheid tusschen' de taak van Kamerlid en van een minister uit het oog verliezen, hebben hier-, mede geen slechte bedoelingen. Niettemin is het gevolg, zooals het Kamerlid mr. Boon dezer dagen in een vergadering hier ter stede verklaarde, dat het parlementaire stelsel nadeel heeft ondervonden van het feit, dat de Kamer wel eens wat dikwijls op den stoel van de regeering ging zitten. Heusch, wij spelen in Nederland graag vereenigingetje en dit is op zich zelf een on schuldig genoegen dat wij niemand misgun nen. Maar laten wij toch een beetje voor zichtiger worden met het él te kwistig rondstrooien van moties, telegrammen enz. wanneer wij hiermede een terrein betreden dat niet het onze is. Wat. meer zelfcontrole op dit punt ware geen luxe en behoeft al lerminst tot gevolg te hebben dat ons ver- eenigingsleven geringere mogelijkheden om tot bloei te komen, zou verkrijgen. De be- teekenïs 'van organisatielévèii1 in het alge meen ligt elders, dan in1 het aannemen van moties zonder tal STADS- EN PROVINCÏENIEUWS Technische Studieclub. Britannia. De voorzitter van bovengenoemde club begon de clementie in te roepen voor de projectie, daar men noch beschikking kon krijgen over een bioscoopzaal noch over een ec^t bioscoopapparaat, waarna hij het woord gaf aan den heer L. D. Petit, secre taris der vereeniging Oost en West, welke zou vertoonen een film Mooi Insulinde, waarbij hij eenige inlichtingen gaf. Wijzen de op de medewerking der stoomvaart maatschappijen Nederland, Rotterd. Llóyd, Java-China-Japan-T/ijn en de K.P.M., gaf hij met zijn film- een kijkje zoowel binnen als buiten boord tijdens de reis. In Indië zelf bracht hij ons op verschillende plaat sen als Sabang met een uitstapje naar de Lampongsche kampong met haar eigenaar dige gebouwen, kleeding, zeden en gewoon ten. Hij liet ons schilderachtig en folkloris tisch Batavia beleven per stoomtram, die om haar vulling „stoom in blik" werd ge noemd en gaf ons beelden van Boeroc-Boe- doer, de Vorstenlanden en Soerabaja, het centrum van den handel. De K.M.P. bracht ons naar Makassar en naar het eiland Bali, waarvan naast mooie natuurgezichten, ge bruiken als de lijkverbranding en de' dans der Baüërs werden getoond. Na de pauze ging een verfilmde reis per auto door Britsch-Indië's wonderland, waar bij ons modern vervoermiddel uit een ravijn gesleept werd door een olifant. Op dien tocht zagen we de verbazingwekkende flo ra en fauna van dat schiereiland, waaraan een tochtje naar Ceylon werd verbonden, waarvan wij de plantages der verschillende producten in oogenschouw konden nemen. Maar naast dat alles kregen we ook een mooien kijk op de schitterende tempels en de eigenaardige gebruiken, die de bevolking er op na houdt. We zagen o.a. het werken van een slangenbezweerder en het schitte rend verlichte paleis van den Maharadja van Rhopoli tijdens zijn verjaardag, bene vens de feestelijkheden bij die gelegenheid. De voorzitter dankte den heer Petit voor het vertc-onen dezer schitterende film en voor de er bij gegeven explicatie. De cursisten van den gemeentelijken werkloozencursus werden in de gelegen heid gesteld den filmavond bij te wonen, waarvan een dankbaar gebruik is ge maakt. Muziekavond leerlingen mej. W. de Hondt. Concertgebouw. Dat de jeugd, ter verkrijging van een ge zond lichaam, dat haar kracht in het leven geeft, aan sport doet, is zeer zeker warm toe te juichen dat zij bovendien zich in haar vrijen tijd o.a. op de muziek toelegt ter wille van een gezonden geest in dit üchaam, waardoor het leven met schoon heid gesierd wordt, verdient gewis een eer- volie vermelding, immers, in de grijze oud heid gold reeds het devies mens sana in corpore sano (een gezonde ziel in een ge zond lichaam). Een evenals sportbeoefenaars eens in het openbaar bewijzen willen leveren en resul taten willen zien van hun trainen, evenzoo ligt het voor de hand, dat leerlingen dei- toonkunst op een leerling-avond aan ouders en belangstellen'len eens in een zaal willen „toonen", welke vruchten hun lessen hebben gekweekt. Zoo'n openbare les had mej. W. de Hond' gisteravond voor haar leerlingen georgani seerd. En 't mag er onmiddellijk aan wor den toegevoegd, dat zij haar opleidingstaak weer met groote liefde en taaie volharding moet hebben vervuld en dat kinderen en jongelui met animo moeteri hebben gestu deerd, want het afwisselehdé uit Soli, ka- mermuziek-formaties en orkest bestaande programma- is, plankenkoorts daargelaten, zóó knap en keurig uitgevoerd, dat de ge heel gevulde zaal wederom een en al bewon dering en enthousiasme was. Als we enkele grepen doen, dan frap peerde van de solistjes vooral een violistje in korte broek, dat „Czardas" van Monti speelde. Toonvorming, voordracht en tech niek, doen verwachtingen koesteren. En welk een fraaien toon wist de vertolker van Lange's „Blumenlied" aan zijn vedel te ont lokken Verzorgde mej. de Hondt als regel het piano-accompagnement, zeer goed ge zien was het, ook twee leerlingen eens een duetje (viool en piano) te laten spelen. Dit bevordert het ernstig s.tüdeeren der kinde ren ongetwijfeld, vooral als zij ervaren, welke prettige combinaties er na verloop van tijd te vormen zijn met meerdere violen, cello, harmonium enz. „Traum der Senne- rin" (viool, cello en piano) van Labatsky en het dames-ensemble „Was Blumen trau- men" (met prijzenswaardig gespeelde cello solo) van Translateur vormden daarvan goede voorbeelden. Medespelen in èen' orkest, ën vooral in een versterkt orkest, is een kolf je naar de' hand van lederen leerling. Streken de jong- sten mede in eenige ensemble-nummers, w.o. de reeds meer uitgevoerde Kindër- symphonie „Ein Pick-Nick" van' Spindler, waarin oe kleine obligaatspélers zich aller liefst kweten van hun diverse partijtjes op dé kinderinstrumenten, de populaire „Pe tersburger Schlittenfahrt" niet bel- en zweep-effect van Eilenberg en Mendels sohn's „Kriegsmarsch" uit „Athalia", waar in de dynamische schakeering échter nog fijnere verzorging behoeft, de meergevor derden brachten von Suppé's wereldberoem de ouverture „Dichter undBauer" entot besluit den met entrain uitgevoefden marsch van Schramm el „Wiéh.bleibt Wien". Mej. de Hondt had, mede door de aanvul ling van het orkest met blazers, slagwerk enz., veel werk van dezen leerling-muziek avond gemaakt. Uit den spontanen bijval na ieder nummer, welke na Monti maar niet wilde luwen, zal zij begrepen hebben, dat ook h&ar arbeid als muziek-onderwijzeres zeer op prijs wordt gesteld. Naast den dank van de zaal, had zij de waardeering harer leerlingen in ontvangst te nemen in den vorm van een muziektasch en een bloemen- huldé ook de pianiste, mej. Beniest, werd met bloemen bedacht. Jammer, dat de jeugd in de zaal niet al tijd de vereischte stilte in acht nam. O. Film van het Nat. Jongel. Verbond. Voor het vertoonen van deze film bestond gisteravond zeer groote belangstelling. De Nieuwe Kerk was geheel gevuld, toen de heer Joh. P. Ventevogel de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende. Spr. heet alle aanwezigen welkom, in het bijzonder velen, die uit de omliggende gemeenten ge komen zijn, om. hun bondsfilm te zien. Hij sprak de hoop uit, dat hetgeen geboden zal worden de liefde voor het werk van 't Ned. Jongel. Verbond zal aanwakkeren, in het bijzonder het jeugdwerk. Veel is door het C.N.J.V. voor de jeugdige weikloozen ge daan. Als voorbeeld wijst hij op het „Ont spanningswerk" in onze eigen gemeente. De heer Vader, secretaris van het Ver bond, zeide vervolgens, dat de film uiter aard slechts het uiterlijke beeld laat zien van het werk, dat door de 800 afdeelingen en 600 knapenvereenigingen. in het land wordt gedaan. Het geestelijk element laat zich niet zoo gemakkelijk verfilmen. Spr. schetste den rijken zegen, welke in de 83 jaar van haar bestaan, door het C.N.J.V. is gebracht. De film opende met de bijwoning van den bondisdag te Nijmegen 'n prachtigen tocht doorde Amsterdamsche grachten. Zeer sprekend was het beeld de kaart van Ne derland met zijn honderden afdeelingen, zich samentrekkende naar bet centrum Amsterdam, waar het bondssecretariaat gevestigd is. Het bondsbureau gaf een groote bedrijvigheid te zien en een goeo overzicht van hetgeen bij 't beheeren van een groot Verbond te doen is de kantoor lokalen waar dè administratieve arbeid wordt verricht, de boekhandel, bibliotheek terwijl het eerste deel der film eindigt met een kijkje in de drukkerij, waar „De Jonge Man" wordt gereed gemaakt. Het tweede deel liet o.a. zien, dat al het drukwerk, wat van het Jongel. Verbond uit gaat, met zijn tijd meegaat. Alles zag er keurig verzorgd uit Vervolgens werd vertoond het afdeelings wérk op het platteland en in de steden. Het doel is vanzelf hetzelfde, maar de mid delen zijn anders. Zjo ontrolde zich 't werk in Rotterdam, met zijn imposant eigen ge bouw „Onésimus" muziekgezelschap, lees Ijsvermaak op de Kom te Vlissingen '0016 vrouwen in Alle landen verzorgen haar schoonheid regelmatigTweemaal daags masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim van Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk Palmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt: het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur „smelt" en de poriën grondig rei nigt, zonder deze te vergrooten of de huid te irriteeren. zaal, enz,, de afdeeling Dordrecht met zijn groote sportvereeniging, voor ons oog. Zeer interessant was natuurlijk het beeld van de Bondsdagen in Zeeland, nu 3 jaar geleden. De tocht met de „Zeeland"-boot en de prachtige kijk op de Zeeuwsche kust. De afscheidsbijeenkomst op het Abdijplein te Middelburg. Het derde deel gaf te zien het werk voor het Verbond in de mijnstreek, o.a. het Loma- huis in Hoensbroek het Knajenkamp bij Amersfoort. Een vroolijk moment was het „aardappeljassen" door de knapen. Het jon genskamp, ondei leiding van ie sympathie ke figuur van „Vader Tabak". Het vierde er laatste deel biecht ons in de „Ernst Sillemhoeve", terwijl ook 'n over zicht-werd gegeven van hetgeen het N.J.V. voor de werklooze jongemannen doet. De film eindigde met een overzicht van de Bondsdagen te Groningen. Met groote belangstelling werd de film door de aanwez'gen gevolgd en wij kunnen constateeren, dat een zeer mooi en duide lijk beeld gegeven is van het vele werk dat door het Chr. Ned. Jongel. Verbond wordt verricht in het belang van ons Nederlana- sche jonge volk. Het ijsvermaak. Hoewel het den afgeloopen nacht maar betrekkelijk licht heeft gevroren, werd de Kom heden weder vrij gegeven en werd van de gelegenheid om schaatsen te rijden een vrij druk gebruik gemaakt. Het ijs was natuurlijk niet in bijzondere conditie. Dit werd er niet beter op, door dat de zon al heel wat kracht heeft en de zwakke plekken aan den zonnigen kant veel te lijden hadden. De baan van de IJsclüb „Vlissingen" was gisteravond .verlicht en werd daar de ijs- sport door slechts een gering aantal lief hebbers beoefend. Hedenmiddag werd de wimpel bij de firma Speckens op het Betje Wolffpiein ingehaald, zoodat de ijsbaan niet geopend werd, omdat het ijs niet betrouwbaar ge noeg was. Hedenmiddag waren verschillende scho len gesloten, teneinde de leerlingen in de gelegenheid te stellen van de ijssport te kunnen genieten. Hoewel het fis op de vesten te Middel burg gisteren allesbehalve betrouwbaar was en er daarom van goedkeuring geen sprake was, hébben vele personen de schaatsen toch aangebonden en zich op het zwakke ijs gewaagd. De poütie heeft de vesten herhaaldelijk ontruimd, zeker in het belang van ber. die meenden van de ijssport te kunnen ge nieten. Aan dit genot was nl. een groot gevaai Discussie over de weermacht in de Tweede Kamer, (Kameroverzicht). Bezoek Minister Deckers aan Goes. (Provincie). Aanvaring tusschen de „Prinses Julia na" en de „Esbjerg". (Rechtszaken). Nog geen bericht van de vermiste Fransche vliegboot. (Luchtvaart). Een scherpe rede van Hitier. (Buitenland). De bewapening van Engeland. (Buitenland). Engeland verklaart geen koloniaal be zit te zullen afstaan. (Buitenland). Strenge koude en winterweer in Europa (Gemengd Nieuws). Prinses Juliana bezoekt de Olympische Winterspelen te Garmisch-Partenkir- chen. (Laatste Berichten). ZIE VERDER EVEN TL EEL LAATSTE BERICHTEN. verbonden, nl. door het ijs te zakken. Dit is verschillende malen gebeurd en vele rijders hebben een nat pak gehaald. Ook heden zijn de vesten nog niet goed gekeurd. Hedenmorgen is weder een meisje door het ijs gezakt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Rotterdam is op Waalhaven de eerste permanente luchtvaarttentoonstelling ge opend. Ten bate van het plaatselijk crisis-comité werd te Leeuwarden een ba zar „Oud-Leeuwarden" geopend. En kele foto's van de plechtige bisschopswij ding van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. ii de kurkenfabr^k van de firma L. v. d. Toorn te Schiedam, heeft een felle brand gewoed. In *en Wieringermeerpolder wordt op groote schaal verhuisd, nu het nieuwe dorp Wieringerwerf gereed is ge komen. Te Zwolle is thans de telefoon geautomatiseerd. Te Anreep-Schieven werden schaatswedstrijden voor mannen gehouden. Prins Bertil van Zweden ver toeft thans voor een verblijf van enkele dagen te Amsterdam met zijn adjudant luitenant Blidberg.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1